Goering na von Papen De Staatsraad van Pruisen bijeen De politiek van de gebalde vuist Smetona op het oorlogspad Het nieuws van heden WIND EN TE De ontploffing te Jamestown Droogte en hitte in Frankrijk ROOD CUBA RUST NIET Razzia in Polen DE BAROMETER llSIBlÉlil si linn® VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 19 JUNI 1934 Avondblad Hitier alleen beslist Quo vadls, Gallia? Werkloozen zouden gedwongen worden de kazerne in te trekken Vermoedelijk minder slachtoffers dan aanvankelijk gevreesd werd Brand en gebrek aan water Gangsters wreken zich Men moet erkennen dat de toe stand menigmaal reden tot ontevredenheid geeft Rede van Goering Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiH TeToulouse pleegden communisten een overval op een vergadering der Jonge Patriotten Bloedige gevechten Piraten overmeesteren Chineesch schip Het schip geplunderd en een aan tal Europeesche passagiers ontvoerd Minister-president Goering DE GEWELDIGE DROOGTE IN ENGELAND mm In plaats van 900 millioen liter water bevat het groote bassin bij Cransley in Engeland door de aanhoudende droogte nog slechts vier millioen liter. Communisten ontvoeren een ge wonden en gevangen kameraad Militaire vliegers in den Amerik. Postdienst Nasleep der vele doodelijke ongelukken Bedekte beschuldiging van Duitschland in verband met Woldemaras' Putsch De strijd om Wilna De moord op Pieracki begin eener reeks van terroristische aanslagen Het Congres verdaagd Reuzen van den Oceaan DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Luchtramp bij Parijs Duivelsche practijken Landerijen in beslag genomen GEEN OVERWINNING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANC No. 18801 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De rede, welke vice-kanselier Von Papen te Marburg heeft gehouden en waarin hij harde critische waarheden heeft ge- zegt over den huidigen toestand in Duitsch- land, is niet over alle Duitsche zenders uitge zonden. Zij is ook in de pers gesupprimeerd Von Papen, die op goede gronden het reent meende te hebben als medewerker aan de na- tionaal-sociaiistische revolutie openhartige cri- tiek te mogen uitoefenen op de gebleken fouter en noodzakelijk correctie behoevende misvattin gen der Nazi-leiders, is bedrogen uitgekomen Men heeft het geluid van zijn vermanende stem afgedempt, zoodat het niet verder heeft kun nen reiken dan zijn onmiddellijk gehoor en de eerste editie der Duitsche ochtendbladen. Al zaj hij als rijksminister wel niet gelijk behandeld worden met de „mopperaars en criticasters tegen wie op het oogenblik een felle campagne wordt gevoerd, hij behoeft er zich geen illusie meer over te maken, dat hij feitelijk met hen op één lijn wordt gesteld, althans in de waar deering der nazi's. Indien hij in zijn functies gehandhaafd blijft, zal dat zijn, omdat hij goede en belangrijke connecties heeft met het Saar- gebied, met de industrie en met de conserva tieve elementen, en omdat hij zich erop „be roemen" kan Hindenburg te hebben overgehaald Hitier als rijkskanselier te benoemen. Het is echter nog niet zeker, of hij gehandhaafd zaï blijven. Vast staat echter nu, dat gegronde cri- tiek in Duitschland, zelfs al wordt deze uitge oefend door een onverdacht medewerker aan de vernieuwing van volk en staat, niet geduln wordt, ook al beweren de nazi-leiders bij hoog en bij laag het tegendeel. Dit niet dulden van gerechtvaardigde critiek van tot critiek be voegde en gerechtigde personen is een beden kelijk verschijnsel en geen bewijs van kracht Het bemoeilijkt het aanbrengen van noodza kelijke verbeteringen en wekt eerder argwaan dan vertrouwen. Men kan den mopperaars en criticasters en ontevredenen niet meer in de kaart spelen dan op deze Wijze. Dat de ontevre denheid in Duitschland in voor de nazi's onbe haaglijke mate is aangegroeid, bewijst niet al leen de campagne, welke ter bestrijding var. dit „euvel" door de officieele leiders wordt ge voerd, maar ook de erkenning van Von Papen en de redevoering, welke Goering in den Prui- sischen staatsraad heeft gehouden. Zooals vanzelf spreekt, heeft Goering zich niet in zoo krasse termen uitgelaten als von Papen, maar de aard van zijn per soonlijkheid en zijn zucht tot „rücksichtslose' goedpraterij van alles, wat maar aan het na- tionaal-socialisme raakt, in aanmerking geno men zijn Goering's woorden voor een goed ver staander toch van niet te miskennen beteeke- nis. ,,Als men den tosstand nagaat, zal men moeten erkennen dat er ongetwijfeld menig maal reden voor ontevredenheid bestaat," zeide hij en hij voegde er voorzichtigheidshalve aan toe: ,,maar dat zijn tenslotte op zichzelf staan de gevallen, ook al is het soms een typisch verschijnsel." Duizend op zichzelf staande gevallen, welke in strijd zijn met een opge- stelden regel, maken echter zichzelf tot regel en den regel tot uitzondering! Ook Goering gaf toe, dat de geestdrift niet altijd kan voortduren en periodes van inzinking onvermijdelijk zijn, en dat daarom alles gedaan moet worden om de oorzaken van gerechtvaardigde ontevreden heid weg te nemen. Hoe Goering zich voorstelt, dat dit gedaan moet worden, bewijst hetgeen hü naar aanleiding van den Kerkstrijd zeide: „De Kerk mag niet langer een broedplaats van critiek en ontevredenheid zijn. Daarom heeft de staat de voorwaarden geschapen voor een rijks kerk, zonder een bepaalde belijdenis boven de andere te verheffen. Alle opvattingen hebben gelijke rechten. De geestelijken in de Pruisische landskerk moeten eindelijk hun strijd beëindi gen. Er moet eindelijk rust en tevredenheid op dit gebied komen." Aldus sprak Goering. Hij wil dus de oorzaken van de ontevredenheid en den kerkstrijd handhaven om tevredenheid te bewerken. Een dergelijke methode kan natuur lijk geen spontaan succes hebben. De lof, welken Goering Hitier toezwaaide voor het accoord met Polen en het „succes" der samenkomst tusschen Hitier en Mussolini, maakt ook een wonderlij ken indruk. Hitler's buitenlandsche politiek is op het oogenblik bezig de meest alarmeerende PARIJS, 19 Juni (Reuter). De „Populaire", het dagblad der Fransche socialistische partij schrijft, dat de regeering voornemens is de hui dige sterkte der effectieven te verhoogen, zon der tot een verlenging van den diensttijd over te gaan. Het blad zegt te weten, dat men in kringen van den Generalen Staf overweegt aan de regee ring voor te stellen, den werkloozensteun voor alle Fransche staatsburgers onder de 30 jaar te laten vervallen. Aldus zou men de werkloozen willen dwingen dienst te nemen, om in hun levensonderhoud te voorzien. deelen uit zijn „Kampfevangelie" op dit gebied te verloochenen. Hoe verstandig en redelijk dit op zichzelf ook moge zijn, voor een ,,Drauf- ganger" als Goering kan dit toch moeilijk een reden tot begeesterde voldoening wezen. Maar Hitier alleen beslist en Goering volgt, desnoods met persoonlijke offers, zooals hij die gebracht heeft aan de uniformeering van net Rijk, ter- wille waarvan hij afstand heeft gedaan van bf langrijke Pruisische functies. De maatregelen, welke genomen zullen worden, om die uniformee ring verder door te voeren, vormden 't uitgangs punt van zijn rede in den staatsraad, maar het belangrijkste van wat hij zeide, blijft de erken ning van een bestaande en gerechtvaardigde ontevredenheid. Het gaat den Nazi's niet meer voor den wind in Duitschland, nu de wind, dien zij maakten, is gaan liggen en een sterker wordende tegen wind opsteekt. Deze indruk wordt door rede voeringen als von Papen en Goering hebben gehouden eerder versterkt, dan verzwakt. NEW-YORK, 19 Juli (Reuter) Inzake de ontploffing te Jamestown wordt nog gemeld, dat de drie benzine-tanks waarschijnlijk door een vonk van een electrischen schakelaar in brand zijn gevlogen. Het aatal slachtoffers zou echter niet zoo hoog zijn, als aanvankelijk was gezegd. Er zou den zes dooden zijn. PARIJS, 19 Juni (Reuter) In de omgeving van de dorpen Wattmeiler en Wuenheim is ten gevolge van de groote droogte brand uitgebro ken, welke in hevigheid toenam, doordat uit den wereldoorlog achtergebleven granaten ont ploften. Eenige honderde hectaren land zijn reeds door het vuur aangetast, en de brand strekt zich thans uit over een lengte van twee kilo meter. De groote droogte en ongewone hitte houdt in geheel Frankrijk aan. Te Parijs bedroeg de temperatuur gisterei 33 gr. in de schaduw. Ook uit de provincie komen berichten over dergelijke temperaturen. De Moezel is van de bron tot aan Remir- monte volkomen droog. In verscheidene plaat sen heerscht gebrek aan drinkwater en men vreest het ergste voor den oogst, als het niet spoedig begint te regenen. NEW BRUNSWICK (New Jersey), 19 Juni (Reuter) Drie lijken gekneveld en met prop pen in den mond zijn gevonden in een gepar- keerden auto. De lijken zijn doorzeefd met re volverkogels. Men vermoedt, dat hier leden van een bende wraak hebben genomen. POTSDAM, 19 Juni. (D.N.B.) De Pruisische Staatsraad is, zooals wij reeds in het kort meld- oen, gisteren in plenaire zitting bijeeng ekomen ter behandeling van de begrooting. De Pruisi sche minister-president, Goering, hield daarbij een uitvoerige rede, waarin hjj vooral de ver houding van Fruisen tot het rijk besprak. De nieuwe toestand, aldus Goering, komt ooral tot uitmg in de reorganisatie der politie, hl ce vernieuwing van het cultureele leven en in •ie schepping van een Nat. Socialistische rechts pleging. De rageering is thans bezig met de instelling j&r. een boscnbeheer. Verder gaf hij ee.i over zicht van de bestuurseenheid voor zoover deze jf VERWACHTING: Meest matige, Zul- 1 delijke tot Westelijken wind, zwaar be- 11 wolkt of betrokken, tijdelijk regen met kans op onweer, koeler. Hoogste stand: 767.9 te La Coruna. S Laagste stand: 748.8 te Larwick. Zon op 4-39, onder 9.33. Licht op 9.53. Maan op v.m. 12.17, onder n.m. 12.36. illlllllllllllllHlllllllinillllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli PARIJS, 19 Juni (Reuter) Gisteravond hebben te Toulouse bloedige straatgevechten plaats gehad, welke den geheelen nacht heb ben voortgeduurd en een bepaald ernstig ka rakter hebben aangenomen. Tijdens een vergadering van de „Jeunesses Patriotes", onder leiding van de afgevaardig den Taittinger en Scapini, wilden de Commu nisten een tegenbetooging houden. Zij tracht ten het vergaderlokaal binnen te dringen, maar werd door de politie tegen gehouden. De communisten sloegen toen verscheidene winkelruiten in, plunderden de étalages leeg wierpen auto's omver en staken de oenzine- reservoirs in brand. Het gelukte hun, twee groote benzinetankwagens omver te werpen en in brand te steken. Zy wierpen naar de politie met brandende fakkels en wister een der hoofdpleinen van de stad in volkomen duisternis te hullen en bar ricades op te richten. Politie te paard en te voet trekt tegen de be- toogers op, maar stuit op grooten tegenstand. Veertig personen zijn gewond en twintig ge arresteerd. LONDEN, 18 Juni (Reuter). Nabü de mon ding van de Gele Rivire is het Chineesche stoomschip „Sjoentien" door piraten aangeval len. Daaroy zyn 27 passagiers gevangen geno men. Een buitenlandsch passagier is gewond. De „Sjoentien" heeft haar reis naar Tsjefoe voortgezet. Een Engelschman, Nicholl geheeten, de Ame rikanen Field en Luce, beiden luitenant by de marine, alsmede de onderofficier Brand en de mechanicien Watson zyn door de zeeroovers medegevoerd. De overige gevangenen zyn Chi- neezen. Naar Reuter voorts uit Tsjefoe verneemt, is de „Sjoentien" daar inmiddels aangekomen. De piraten waren te Tangkoe als passagiers aan boord gegaan en maakten zich meester van het schip. Maandagmiddag verlieten zy de „Sjoentien" weer en namen gevangenen en buit in jonken mee. leeds tusschen Pruisen en het ryk tot stand is gekomen en zeide, dat in de toekomst ook over Prusische kunstkwesties door den bevoegden Rijkskanselier zal worden beslist. Goermg zeide uit eigen beweging het besluit te hebben genomen om af te treden als Prui- .'isch minister van Binnenlandsche Zaken. Het ryk zal in de toekomst worden verdeeld in gou wen waarvan Hitier later de grenzen zal vast- stel'en. Ik hoor zoo vaak zeggen, aldus vervolgde Goe- •in. „Ja, de stemming vermindert; hier en daar komt ontevredenheid op." Als men den toestand nagaat, zal men moeten erkennen, dat er on- Engelsche en Amerikaansche kanonneerboo- ten zijn uitgevaren, op zoek naar de ontvoerde personen. De overval der zeeroovers op het s. s. „Shun tien" heeft te Peking groote sensatie gewekt. De zeeroovers waren dertig in getal en zijn ver moedelijk ontkomen in de bergstreek ten Wes ten van Tsjifoe. HAVANA, 19 Juni. (Reuter.) By clen com- munlstischen overval op leden der fascistische organisatie „A.B.C." was, zooals gemeld, een der inzittenden van den communistischen auto zwaar gewond. Als gevangene der politie was hy naar de universiteitskliniek vervoerd. Gisteren hebben vyf zwaarbewapende communisten getracnc den patiënt te ontvoeren. Inderdaad slaagden zij er in het ziekenhuis binnen te dringen en den gevangene, genaamd Emilio Torres, in een auto te brengen en te ontkomen. De politie die hen terstond achtervolgde, moest na een sensationeele race de achtervol ging opgeven. WASHINGTON, 18 Juni. (Reuter). Zooals men zich herinnert stelde een Kamer-commissie een onderzoek in naar de vele doodelyke onge vallen, gebeurd in den korten tyd dat militaire vliegers den luchtpostdienst onderhielden. He den behandelde de Leger-commissie van de Ka mer het door bovengenoemde commissie uitge brachte rapport waarin geadviseerd wordt de chef van de Amerikaansche militaire ;uchtvaart, majoor-generaal Foulois, te ontslaan. De voorzitter der Leger-commissie, Rogers, maakte generaal Foulois voor leugenaar uit, omdat hij beweerd had dat de militaire vliegers reeds dertig tot zestig uren by nacht In de lucht waren geweest, terwijl slechts enkele van hen acht uren 's nachts gevlogen hadden. Majoor-generaal Foulois acht het rapport der onderzoekings-commissie onjuist en meent zich te kunnen rechtvaardigen. Hij eischt een open bare behandeling van zyn zaak. KOVNO, 19 Juni. (Reuter) De president van Littauen, Smetona, verklaarde heden in een rede. dat de (joging om Woldemaras weer aan net bewind te brengen, was uitgevoerd met hulp tan het buitenland. De president verklaarde, dat dit was gebleken uit het onderzoek naar den moord op den natio- naal-sooialist Jessutis, die vergiftigd is door Natonaal-Sooialisten uit Memel en TUsit. met medewerking van een vroeger lid van het Duit sche consulaat te Memel. Drie personen hebben bekend, in totaal zijn negen ïeden van de Neumann-partij (Naticnaal- Sooialisten) gearresteerd. Het iyk van Jessutis werd door de politie in de Jura-rivier gevonden. Hy was een belang- ryk getuige in een aantal processen tegen ae .evoiuttonnaire groepen in het Memelgrbied. Hy was zelf nationaal-socialist, doch liet een eeheim rapport in handen van de autoriteiten vailen. in een rede te Kaishadoriai nabij de Poolsche grens heeft de president van Littauen, Smeto na, verklaard, dat het land zyn oude hoofdstad Wilna moet terugwinnen. Het nationale streven van de Littauers moet volgens den president op dit doel gevestigd zyn. De stad Wilna werd in 1921 door een Poolsche legermacht, welke zonder opdracht van de Pool sche regeering handelde, bezet. In 1923 heeft de gezintenraad bepaald, dat Wilna aan Polen moest worden toegewezen. getwyfeld menigmaal reden tot ontevredenheid bestaat. Dat zyn echter ten slotte op zich zelf-staande gevtalen, ook al is het soms een typisch ver- schijnsel. Erger is evenwel de systematische on- tevredenheid, die aan alles wil wrikken. Zoo begrijpeiyk als het is, dat zich na de overwinning een gevoel van bevryding, van ver ademing van iedereen meester maakte, zoo be- grypelijk is het ook, dat die geestdrift niet altyd kan voortduren. Er komen periodes van inzinking. Daarom moeten de leiders voortdurend in contact bly- ven met het volk terwyl anderzyds alies moet worden gedaan om de oorzaken van gerecht vaardigde ontevredenheid weg te nemen Overigens moet onverbiddelijk worden opge treden tegen degenen, die nu eenmaal niet met iezen staat overweg kunnen en meenen door eeuwige critiek de grondslagen van den staat te kunnen ontwrichten. Sprekende over de kerkelyke kwesties zeide Goering, dat de kerk niet langer een broedplaats van critiek en ontevredenheid mag zyn. Op het terrein der buitenlandsche politiek prees Goering den arbeid van Hitler, die een accoord met Polen tot stand bracht en te Ve netië met succes met Mussolini confereerde. Resumeerende zeide Goering, dat de Nat. Socialistische beweging in het volk over de ge- hee»e linie opmarcheert. Uit het financieele overzicht, dat de minister v.an Financiën, Dr. Popitz, vervolgens gaf, bleek, dat het begrootingsjaar met een klein overschot simt. WARSCHAU, 19 Juni (V.D.) Men is er thans van overtuigd, dat de moord op Minister Pie racki slechts de inleiding beteekend heeft van een reeks terroristische aanslagen op de leden van de regeering. In verband daarmede is een razzia gehouden in de bureaux der radicale or ganisaties en worden krachtige maatregelen ge nomen om de anti-regeeringsgezinde organisa ties in haar actie te belemmeren, voordat nieu we aanslagen gepleegd kunnen worden. De algemeene toestand is rustig. WASHINGTON, 19 Juni (Reuter). De moei- lykheden, waarop het aannemen van drie wets ontwerpen stuitte, waardoor de zitting van het congres moest voortduren, zyn thans uit den weg geruimd, zoodat het congres verdaagd kan worden. President Roosevelt heeft het wetsontwerp ge- teekend, waarby voor een periode van drie jaar 522 millioen dollar beschikbaar wordt gesteld voor wegenaanleg. Den president is voorts een ontwerp ter on- derteekening voorgelegd, waarin de regeering wordt gemachtigd van 1 Juli af twee milliard dollar te besteden voor openbare werken ter bestryding van de werkloosheid. ST. NAZAIRE, 19 Juni. Aan het groote mailschip „Normandie" worden thans eenige wyzigingen aangebracht, waardoor de tonnage zal stygen van 70.000 tot 79.000 ton. Het doel hiervan is het grootste Britsche s.s. van de Cunard „Nr. 534" te overtreffen. Zwaar gewapende Cubaansche communisten ontvoeren een gearresteerden en gewonden ka meraad. President Smetona eischt Wilna voor Lithauen op en beschuldigt Duitschland in verband met Woldemaras putsch. Volgens de „Populaire" bestaat in Frankrijk het plan, werkloozen onder de 30 jaar geen steun te verleenen om hen te dwingen soldaat te worden. t Als passagiers vermomde piraten hebben zich meester gemaakt van het Chineesche stoom schip „Sjoentien" en een aantal Europeanen ontvoerd. De Pruisische Staatsraad bijeen voor de behan deling van de begrooting; een rede van Goeb- bels over den algemeenen toestand en het doel en de wenschen der regeering. De ontploffing te Gamestown welke minder slachtoffers heeft geëischt dan gevreesd werd, is vermoedelyk veroorzaakt door het oversprin gen van een electrische vonk. Het Ajnerikaansch Congres is verdaagd. Veertig gewonden en twintig arrestaties by bloedige straatgevechten te Toulouse, waar communisten een aanval pleegden op een ver gadering der Jonge Patriotten. Brand en waternood in Frankrijk ten gevolge van de hitte en de langdurige droogte. Belangrijke opdracht aan de Nederlandsche in dustrie. Zaterdag a.s. overleg met den Rijksbemiddelaar in verband met het dreigend conflict in de mijnen. Ernstige vechtpartij te Oss; jongeman levens gevaarlijk gewond. Felle brand op Beierland. O VERSAILLES, 19 Juni (Reuter) In de ge meente Orsay is een brandend vliegtuig neerge stort. Twee inzittenden kwamen om het leven. Een der beide slachtoffers is de vlieger Sa- lel, de record-houder van den tocht Parijs Kaapstad, welke vlucht hy in 1931 volbracht in een tyd van 90 uren. Voor den strafrechter te Arad, in Roemenië, staan zes boerinnen terecht uit het dorp Siria. in Zevenbergen, onder beschuldiging hun man nen door een oplossing van arsenicum te heb ben vergiftigd. In de jaren 1931-1933 heeft een eveneens uit Siria afkomstige werkvrouw in het ziekenhuis te Arad, genaamd Floria Duma, aan alle vrou wen die haar mannen wilden vergiftigen, ar- senicum-oplossingen geleverd. Duma verkreeg deze oplossingen door het arsenicum te onttrekken aan gewoon in den handel verkrygbaar papier om vliegen te ver giftigen. In den loop van drie jaren zijn op deze wijze vyftien personen vergiftigd. Duma, die in het proces de hoofdaangeklaag- de is, verkocht de hoeveelheid, die noodig was voor een oplossing tegen 20 lei. Stierf 't slacht offer, met andere woorden, was gebleken dat het giftmengsel goed had gewerkt, dan kreeg zy nog een extra premie van 200 lei. Opnieuw zijn 32.280 acres land met 15 boer derijen, toebehoorende aan den hertig van Medinaceli op last van de commissie tot her vorming van het landbezit in beslag genomen. De hertog heeft reeds eenigen tijd geleden een uitgestrekt landbezit, waarvan de waarde op 8 millioen gulden geschat werd, aan deze com missie moeten afstaan. Op het inbeslaggeno- men land zullen 330 families worden gevestigd in collectieve boerderijen. Ook de hertog van Abeyro heeft een groot landbezit van 981 acres in de provincie Salamanca aan de landcom- missie moeten afstaan. In een officieel communique wordt ontkend, dat Paraguay een overwinning zou hebben be haald op de Boliviaansche troepen. Het com munique meldt, dat de vijand met groote ver liezen is afgeslagen. Stand op Dinsdag 2 uur n.m.: 755.5 Vorige stand: 756.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1