Zoekt &?sonSrbaar I FOTOREPORTAGE .luwn HHH Plaats dan een „Omroeper") j voor 75.000 gezinnen. Verkeersstremming over de Waal bij Nijmegen. De Aconcagua weer bestegen pastil VIER TOPPEN VAN DE ANDES TEGELIJK DINSDAG 19 JUNI 1934 Sport en wetenschap Korte berichten |f|||§ Eindelijk is een Poolsche expeditie erin geslaagd dezen uitgedoof- den vulkaan opnieuw te bestijgen Canisius-federatie van R.K. Onder wij zersbonden BELASTING-INSTELLINGEN VAN DE DOODE HAND Amendementen-Kortenhorst Delftsche Ommegang Zang- en muziekconcours te Roosendaal Een symbool van saamhoorighesd Helpt Uw noodlijdende land- genooten. Gebruikt voor Uw correspondentie Crisis-Postzegels Frankeerwaarde 5 ct. idem 6 Aan alle postkantoren en bij Uw Plaatselijk Comité. NEDERLANDSCHE ARBEIDS BEURZEN Algemeene vergadering te Zeist Zilveren jubileum als koordirigent te Nijmegen Kunstzaal „De Gulden Roos" te Maastricht Mgr. Buckx Generaal Römer Diverse diploma's giniUlllllllllllllllllllllllllllllUtlllllllllllllllllllllllllllllltlllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiii, lllllllll iHIIMIIIIMIIIIIIIIIIllllllltlllllllfMUIUS .mWUIIIINIIIilllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIlllllllUlllllllllllllllllllliUIUIIUIIIIIillimillllJIIIIIIIIIIIIIIIiilllllllllllllllljlllllllllllllllllllllllllllllllf^ tam Tengevolge van den lagen waterstand in de Waal bij Nijmegen kon de groote pont Maandag niet varen, waardoor groote stagnatie in het verkeer ontstond De roeiwedstrijd om den door Keizer Frederik den derde ingestelden prijs werd Zondag te Berlijn door de Berlijnsche roeiclub gewonnen. Het beslissend oogenblik aan de finish Een groote brand heeft gewoed op de heide en in de bosschen in de om geving van Drunen en Helvoirt Twee kapitale boerderijen met een café en vele H.A. heide en bosch werden door de vlammen vernield De heer Washburn Child (rechts), speciale afgezant van president Roosevelt, voor het departement te den Haag, waar hij Maan dag een bezoek bracht aan minister H. Colijn Te Alkmaar werd Maandag een volkszangdag gehouden, uitgaande van den Nederlandschen Volkszangbond. Een overzicht op het Waagplein Ter gelegenheid van de algemeene vergadering van den Noord Brabantschen Provincialen Brandweerbond, werden Maandag te Eindhoven groote demons»a- ties gehouden Een Poolsche expeditie is er in geslaagd den 7020 meter hoogen Aconcagua te be klimmen en heeft belangrijke weten schappelijke gegevens kunnen verzamelen. In de kringen der alpinisten meende men niet goed verstaan te hebben, toen verleden jaar December bekend werd, dat een Poolsche expe ditie trachten zou de Andestoppen te beklim men. De expeditie bestond uit een fotograat, een filmman, een arts, een meteoroloog, den geoloog Daszynski en den leider Markiewicz Jodko. Daarbij kwamen een paar helpers en een handvol Indianen, die men ter plaatse zou werven. In de Andes is men in de laatste jaren vaak geweest. Expedities uit alle Europeesche lanaen beproefden hun krachten op deze hoogste ber gen van Amerika. Maar er was nog een hoekje, de Cordillera de la Ramada, waar niemand zich gewaagd had. Hier was nog bergbeklimmersroem te behalen. Maar niet uitsluitend sportieve doeleinden streefde deze expeditie na. Besloten was lederen dag, vaak zelfs ieder uur, luchtveranderingen. bloeddruk en geologische bijzonderheden te no- teeren. Het is een belangrijke map met gegevens, die nu naar het Jungfraujoch gestuurd wordt en waarin alle metingen, alle noteeringen van ver meerdering of vermindering der roode en witte bloedlichaampjes is opgeteekend. Een belang rijke aanvulling van de onderzoekingen, die op het Jungfraujoch gedaan worden. Langzaam maar zeker komt men het geheim van de hoogteziekte op het spoor. Een weten schap, die de mensch bij zijn stratosfeertochten niet ontberen kan. Moderne wetenschap werkte hier samen zooals op dit gebied bijna steeds in de laatste dertig jaar met het alpinisme. In de provincie San Juan bij Calingasta werd een basis opgericht, van waaruit de eerste po gingen werden ondernomen. De meer dan 6000 meter hooge top van de Cordillera de la Ramada lokte. Na zorgzame voorbereidingen, na op groote hoogten aan den lagen druk gewend te zijn, begon de aanval. Vier dagen heen vier dagen terug. Het was pas een begin. Verderop prijkte de Serro Ra mada, waar nog geen enkele blanke of Indiaan ooit een voet gezet had. Toen kwam de Alma Negra aan de beurt en tenslotte de Mesa, die ook dichtbij de 6000 meter kwam. Zoo werden vier geweldige toppen veroverd. Ongetwijfeld een geweldig sportief succes, wanneer wij de wetenschappelijke resultaten buiten beschou wing laten. Het hoogste doel, in de letterlijke beteekenis van het woord, is voor alle expedities nog steeds de Aconcagua, de 7020 meter hooge berg in de nabijheid van den Uspallatapas. Sinds de verovering door Fitzgerald in 1897 en de daarop volgende expedities weet men, dat deze hoogste berg in de Andes een uitgedoofde vulkaan is, die zijn krater verloor en slechts een dubbele spits behield. Na Fitzgerald hebben zes expedities uit Europa en Amerika zich aan dezen berg gewaagd. Zij alle ondernamen den aanval van de Westzijde en meestal slaagden zij. Niet alle. Want de Po len vonden onderweg een jongen Engelschman. die op het gletscherveld, dat voor den laatsten stormloop op den top moet overwonnen worden, den dood had gevonden. De Poolsche expeditie besloot vanuit het Oos ten aan te vallen, door de Valle de los Vaucas, over onaangename steenvlakten, om dan vanuit de Valle de los Relinchos den reus te naderen. Een gletscher moest overwonnen worden, be drieglijk en met scheuren doortrokken; zooals men nog nooit gezien had. Slechts vier man zetten door, zonder hun wetenschappelijke taak te vergeten. Eindelijk naderde de beslissende dag. De dunne lucht veroorloofde slechts een moeizaam stijgen. Stap voor stap, zoekend naar steun voor voeten, zich vastklemmend aan de steile wanden, vordert men langzaam. Nog 100 meter, nog 20 meter en dan is het bereikt! Iemand plant een nieuwe vlag bij de andere. Er bij wordt aangeteekend; „Beklimming van uit het Oosten." Maar reeds meet de meteoroloog luchtdruk en vochtigheid. De wetenschap heeft geen tijd overwinningen te vieren.... Wegens de stichting van het Katholiek On- derwijzersverbond, federatie der katholieke diocesane onderwijzers-organisaties in Neder land, werd op 17 Juni in hotel „Noord-Bra bant" te 's Bosch de liquidatievergadering ge houden der Canisiusfederatie. De voorzitter besprak in zijn openingswoord het werk der Canisiusfederatie in haar onge veer 13-jarig bestaan. Hij bracht dank aan den geestelijken adviseur, bestuur en leden voor de toewijding, waarmede zij de belangen der fede ratie hebben gediend. Verschillende ingeko men stukken werden behandeld en de pen ningmeester bracht verslag uit over den stand der kas. Verschillende schikkingen werden ge troffen in zake de bestemming der geldmidde len. Besloten werd het archief van den secreta ris over te dragen aan de nieuwe organisatie der K. O. V. Een telegram van dank werd gezonden aan Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch voor de ondervonden hooge belangstelling en bescherming. Aan den heer van der Ligt, te Boxtel, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, werd een telegram gezonden met de beste wenschen voor zijn herstel. Aan Shet slot der bijeenkomst werden bij monde van den heer Hoppenbrouwers namens de vergade ring woorden van dank gesproken tot den gees telijken adviseur en het bestuur en werden geschenken aangeboden, die met een dank woord werden aanvaard. De aanwezigen vereenigden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, waaraan het woord werd gevoerd door den geestelijken ad viseur, die een dronk wijdde aan den groei en bloei van het K. O. V. De heer Kortenhorst heeft op het wetsont werp rot heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doo ie hand eemge amendementen ingediend. Ter toelichting zegt de voorsteller o. m. Met het oog op de belangen van de verze kering tegen ziekte en ongevallen van kieine zelfstandigen en niet verplicht verzekerde ar beiders, die met onder de verplichte verzeke ring, bedoeld in de ziektewet en de Lana- en Tuinbouw-ongevallen wet 1922 vallen, doch die zich wel bij die verplichte verzekeringen kunnen aansluiten, lijkt het gewenscht om de vrijstel ling der belasting ook toe te staan wanneer het orgaan der verplichte verzekering iets meer dan .nagenoeg uitsluitend" „verplichte" risico's op zich heeft genomen. Een ander amendement heeft ten doel een meer juist en overzichtelijk onderscheid te ma ken tusschen bedrijfsschulden en andere schul den, die, ter berekening van het zuiver ver mogen, mogen worden afgetrokken. Verder is het doel van den voorsteller, onder zekere voorwaarden een reserve voor koersver liezen bij de spoor- en pensioenverzeker.ngs- instellingen buiten de belasting te houden. Ter eere van O. L. Vrouw Maria van Jesse heeft Zondag j.l. de hernieuwde ommegang te Deltt weder plaats gehad. Deze stille processie, waaraan alleen door mannen deelgenomen wordt, volgt ook heden een gedeelte van den al-ouden bedevaartsweg, beurtelings het eene jaar beginnende uit de St. Hypolitus- het an dere jaar uit de St. Josephskerk. Een ongeveer even groot aantal deelnemers als vorig jaar, naar schatting een 450, volgde thans den ommegang, waarbij ditmaal vóór den aanvang een korte geestelijke oefening werd gehouden door den pastoor van de St. Josephskerk, pater dr. G. Vrljmoed O. F. M. Door de stille straten der stad togen daarna de pelgrims, in den vroegen morgen, in stil gebed voortgaande, naar de St. Hypolituskerk, alwaar door kapelaan J. v. Bemmelen een H. Mis werd opgedragen tot intentie van terugkeer der af gedwaalde katholieken tot de Kerk. Tijdens de predikatie wees z.eerw. op het groote geeste lijke belang van den Ommegang. Het Middeleeuwsche Mariabeeld, dat eertijds in de processie werd meegedragen en waarvan vermoed wordt dat het, in tegenspraak met een tendentieuze kroniek, niet vernietigd is bij den beeldenstorm, kon ondanks onderzoekin gen in de laatste jaren nog niet worden opge spoord. Eventueele aanwijzingen dienaangaande worden gaarne ingewacht by den letterkundige A. J. D. van Oosten, te Delft. Zondag, had te Roosendaal een groot inter nationaal zang- en muziekconcours plaats ter gelegenheid van het jubilé van Roosendaals Mannen en Gemengd Koor, voor welk con cours zeer veel belangstelling bestond. Het concours werd gegeven op een speciaal daarvoor ingericht en gunstig gelegen open lucht feestterrein, dat in verband met de al daar aan de feesten verbonden Kermesse d'Eté Zaterdagnamiddag door Roosendaals burge meester, mr. Claudius Prinsen, officieel was geopend. De uitslagen van den eersten concoursdag waren als volgt; Dubbel mannenkwartet „Excelsior". Dord recht, (3e afd. Dubbel mannenkwartetten) 2e prijs met 293 punten; Mondaccordeon-vereeniging „Bravo", Amers foort (eere afdeeling mondaccordeons) 2e pr met 279 punten; Muziek-ensemble „Hora", Roosendaal (4e afdeeling mandolineclubs) 2e prijs met 293 p.; Harmonie „Excelsior". Nieuw Borgvliet, (2e afdeeling Harmonieën) le prijs met 301 p.; Harmonie „Constantia", Leur, (le afdeeling Harmonieën) 2de prijs met 282 punten; Klein Mannenkoor (12 man) „Crescendo". Zwijndrecht (Afdeeling Uitmuntendheid Klein Mannenkoren) le prijs met 333 y3 p., en eer- volle vermelding, ook voor den directeur, van de jury. Harmonie „De Vereenigde Vrienden". He- mixem, België, (afdeeling Uitmuntendheid Harmonieën) le prijs met 318>j p. De jury was samengesteld uit de heeren: J P. J. Wierts. 's Gravenhage; J. E. Strauwen Brussel en J. v. d. Glas, Amersfoort. Volgende week Zondag wordt het concours voortgezet. Maandagavond werd te Zeist in hotel Figi de jaarvergadering geopend van de Veroeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen onder voor zitterschap van den heer W. Drees (Den Haag) Oeze heette de aanwezigen welkom, in het bij zonder den heer F. van Lier, referendaris bij den rijksdienst van werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, die als vertegenwoordiger van den minister van sociale zaken de verga dering bijwoonde. Vervolgens hield spr een korte toespraak, waa"«in er o. a. op werd ge wezen, dat door de heerschende werm-scsneid de eigenlijke taak der arbeidsbeurzen, dus de arbeidsbemiddeling, grootendeels moet blijven rusten. Het aantal leden der vereemgmg is eemgermate toegenomen. Ten slotte herinnerde spr. aan de viering van het 25-jarig beslaan, welke het vorige jaar plaats had en sprak den wensch uit, dat de economische toestanden be ter zulten worden, opdat de arbeidsbeurzen zich meer aan haar eigenlijke taak zullen kunnen wijden De heer W. Drees werd tot voorzitter herko zen Besloten werd de volgende jaarvergadering te houden in Zwolle. Hedenmorgen werd de vergadering voortgezet ver behandeling van de prae-adviezen over het dienstbodenvraagstuk. De heer Piet Versloot herdacht gisteren zijn zilveren jubileum als koordirigent van ver schillende vereenigingen uit Gelderland en Noord-Brabant. De heer Piet Versloot, die te vens voorzitter is van den Nederlandschen Bond van Koordirigenten, werd door verschil lende vooraanstaande musici gehuldigd en met kransen vereerd. Gisteravond werd in het Concertgebouw „De Vereeniging" een groote jubileumuitvoering gegeven, waaraan medewerkten de gemengde zangvereenigingen „Bel Canto" uit Arnhem, „Excelsior" uit Oss en de mannenkoren „De Vereenigde Zangers" uit Nijmegen, „Orpheus" uit Druten en „Excelsior" uit Os.. Het koor stond onder leiding van den dirigent zelf. Op gevoerd werden koorwerken van Richard Wag ner, van Palêstrina, van Neumann, Strauss, Handel, Radoux en van Diepenbrock en van Piet Versloot zelf. De belangstelling van muzikaal Nijmegen was groot. De dirigent, die opnieuw met bloemen gehuldigd werd, werd enthousiast toegejuicht. De wethouder van Schoone Kunsten, de heer Jmes Schaepkens van Riempst, heeft Zaterdag namiddag aan de Groote Looijerstraat te Maas tricht eene nieuwe kunstzaal „De Gulden Roos" geopend. Van 16 Juni tot 7 Juli heeft eene tentoon stelling van Limburgsche Kunstnijverheid plaats. Er is meubel- en interieurkunst van A. de Beaumont. Bas van Pelt; glas-in-lood van Chr. Eyck, H. Jonas, Joep Nicolas, J. Scheffers, HL Schoonbrood, René Smeets; grafische kunst van H Jelinger, H. Levigne, W. J. Rozendaai; typo grafie van Charles Nijpels, A. A. M. Stois, W. Veltman; geweven stoffen van W. J. Rozen- daal; batikwerk van Edm. Beliefroid; keramiek van Edm. Bellefroid, J. Scheffers en J. A. Lint; kristal van W. J. Rozendaai; opaline van Joep Nicolas; schilderkunst van J. Bakhoven Jan Hul, H. Jelinger, H. Jonas, H. Levigne. Joep Nicolas, Jos. A. Postmer, J. Scheffers en H. Schoonbrood, en beeldhouwkunst van Suzanne Nicolas, J. A. Lint en Chr. Vos. Z. H. Exc. Mgr. dr. Buckx, oud-apostolisch- vicaris van Finland, is by zijn familie in zijn geboortedorp Born aangekomen. De gep. generaal-majoor G. P. A. G H. Römer heeft te 's Gravenhage in goede ge zondheid en onder groote belangstelling uit legerkringen zqn 80sten verjaardag gevierd Schoonschrijven M. O. HILVERSUM en ROTTERDAM. Handelsdiploma. Geslaagd de heeren: H. Costers, Zuilen, C. de Vlies. Maarssen; C. A. Bleyerveld, Zeist en L. v. d. Poel, Utrecht. Reclame- en Etalageschrift. Practijkdiploma A. Geslaagd mej. A. Veenendaal, Rotterdam en de heeren H. J. Schenk, Utrecht; A. BeWcx, Echt; G. v. d. Berg, J. F. Clavaux en H. Schippers, allen te Rotterdam. Practijkdiploma B. Geslaagd de heeren: A, F. J. Reesing Amsterdam; G. v. d. Water, Hilversum en W R. van Mourik, Hilversum. In een aan het station te Brighton een tiental dagen geleden in depot gegeven koffer heeft mer. een vrouwenromp gevonden. De po litie stelt een onderzoek in naar deze misdaad. By een ontploffing in de gietery der Ford automobielfabrieken te Detroit, werd een per soon gedood en twaalf gewond, o. w. vier ern stig. In Tsjecho-Slowakye is een amnestie afge kondigd voor overtreders van de wet tot be scherming der republiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4