De Broqueville voor de Kamer Washington, Londen, Parijs en het transf ermoratorium Straatgevechten te Lyon Na de ontmoeting te Venetië Onderhoud met koning Carol Het nieuws van heden b Het staalconflict in Amerika Madrid-Barcelona mm EEN PROTEST VAN DE B.I.B. TE BAZEL Na Stavisky's dood DE BAROMETER VEREENICiDL KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 20 JUNI 1934 Avondblad DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 GEEN BEMOEDIGEND BEGIN Roode kevers aan een draadje Vandervelde Miss Perkins tot bemiddelares benoemd Minister-President Samper is optimistisch DE OPGRAVINGEN TE UTRECHT Bij de opgravingen op het Domplein te Utrecht is de bevloering blootgelegd van een Romeinsche woning uit het jongste Romeinsche legerkamp. (20 a 25 j. n. Chr.). De twee gaten geven de plaatsen aan waar zich olie- of wijnvaten pevonden- Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij^ Socialisten wilden een tegendemon- stratie houden naar aanleiding eener rechtsche vergadering 3 dooden te Toulouse IN EEN RAVIJN GESTORT Suvich licht den Franschen Gezant te Rome in over de besprekin gen tusschen Mussolini en Hitier Dollfuss naar Italië? Dreigende crisis te Havana DE VERKEERSSTREMMING TE NIJMEGEN Engeland verwacht een bevredi gende regeling voor I Juli, Frankrijk voor IS Juli Amerika wacht nog af In razend tempo graven de schepbakken van de telegrafisch ontboden baggermachine de zandbank uit de Waal weg. Roemenië wil het parlement hand haven, doch heeft behoefte aan een krachtige regeering Tatarescoe tegen dic tatuur Volgens zijn secretaris had de politie hem heel goed levend kunnen vangen Noodlottige staking DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Na de droogte orkanen ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18803 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het nieuwe Kabinet-de Broqueville is in België voor de Kamer getreden en heeft een regeeringsverklaring afgelegd, welke naar inhoud wfeinig verschilt van de vorige Zoowel de meer zelfstandige, van Frankrijk losser gemaakte buitenlandsche politiek als het financieele deflatie-beleid zullen worden voort gezet, zoodat de twee hoofdoorzaken van de ontevredenheid, waaraan het tweede Kabinet- de Broqueville ten offer viel, in onverminderde mate zullen blijven voortbestaan. Wij hebber er reeds op gewezen, hoe de nieuwe ministers ploeg, waarin het Waalsch-franskillonsche ele ment versterkt en het liberale verzwakt werd, terwfjl het Vlaamsche gelijk bleef, eerder op meer tegenstand dan op meer tegemoetkomend heid van de zijde van de Kamer moest rekenen, en de eerste confrontatie met het parlement heeft bewezen, dat dit juist is. Het is een weinig verheffende vertooning geworden, welke noch het aanzien van de regeering, noch dat van het parlement heeft verhoogd. De regeeringsverkla ring werd door interrupties en spotlachen on derbroken en na de regeeringsverklaring werd er een Welhaast beleedigende critiek geuit. De socialisten, die aanvankelijk voor inflatie heet ten te zijn, maar na onderlingen beraad besloten noch van inflatie, noch van de flatie iets te willen weten, maar het bij het „program van den arbeid" te zullen houden en op een gecon troleerde devaluatie hun hoop te stellen, hebben bij monde van Van der Velde verklaard, in be ginsel geen tegenstand te zullen bieden tegen het bij wijze van noodmaatregel eventueel ver- leenen van tijdelijke volmachten aan deze re geering. Alleen tegen pogingen der reactie om een dictatuur in te voeren, zullen zij zich mee hand en tand verzétten. Deze laatste verkla ring is natuurlijk een bedroeglijk roode too- verbal om de makkers van de massa zoet te houden, want van een dictatuur kan onder de huidige politieke omstandigheden in België kwalijk sprake zijn. Van der Veldé zag zich voor de moeilijkheid geplaatst de regeering dui delijk te maken dat de socialistische parlemen tariërs slechts in schijn oppositie zullen voeren en in werkelijkheid het nieuwe kabinet geer struikelblok in den weg zullen leggen, terwijl hij op de partijgangers in den lande den indruk moet maken van een strijdbaar opponent van de regeering. De regeering is n.l. zoo „handig" geweest om door het toezeggen van financieele hulp aan de aan den grond geraakte Bank van den Arbeid de socialistische politici tot passivi teit te dwingen. De Broqueville heeft de roode kevers aan gouden draadjes gebonden en behoeft zich niet bezorgd te maken over hun schijn-gespartel. Men moet wel heel erg verpolitiekt zijn om eenige waardeering te kunnen gevoelen voor een dergelijken zet. Het is moeilijk te zeggen, welke houding minder beschamend is, die van de Broqueville, die de roode oppositie afkocht en zich nu in schijn moet laten beleedigen door de socialisten, of die van de socialisten, die zich lieten afkoopen en hun principes op non-actief hebben gezet. De liberale burgemeester van Brussel Max deed een heel wat oprechter gemeenden en heel wat venijniger aanval op de re geering dan van der Velde. Men weet, dat de regeeringscrisis veroorzaakt werd door het ver raad van de liberalen en dat ae oplossing dier crisis neerkwam op een verzwakking van den liberalen invloed, terwijl de katholieke er bij won. Den heer Max liep dientengevolge de gal over en hij heeft ze de Broqueville recht in het gezicht gespuwd. De Broqueville liet echter alles over zijn kant gaan en verweerde zich maar zwakjes. Hij heeft zeer goed kunnen be merken, dat niemand eigenlijk buitengewoon in genomen is met het team, dat hij in elkaar zette, en dat hij slechts met „Mühe und Not" een vertrouwensmotie er door zal kunnen halen. De oplossing van de regeeringscrisis heeft be wezen, dat de crisis zelve eigenlijk overbodig en doelloos is geweest, tenzij straks blijkt, dat deze oplossing door de Kamer niet aanvaard wordt. In dat geval bestaat er kans, dat de heer de Broqueville de Kamer niet meer zal aanvaarden. Hij heeft tenminste al dreigend laten door schemeren, dat dan de Kamer wel eens ontbon den zou kunnen worden. Men zal dienen af te wachten, welken indruk dit dreigement op de heeren parlementariërs zal maken. Mocht de Broqueville het parlement meekrijgen, dan blijft de toestand toch allerminst stabiel. WASHINGTON, 20 Juni (Reuter) Alvorens Washington te verlaten, heeft president Roo sevelt overeenkomstig de nieuwe bemiddelings- wet de Staatssecretaris in het Ministerie van Arbeid, Miss Perkins, tot bemiddelares in he: conflict met de staalindustrie benoemd. Naar gemeld wordt, hebben in verscheidene groote fabrieken der Amerikaansche staalin dustrie 95 procent der arbeiders tegen staking gestemd. President Roosevelt heeft Dinsdag het wets voorstel onderteekend inzake de arbitrage en arbeidsbemiddeling, waardoor hij gemachtigo wordt, in geval van dreigende stakingen bemid- delings- of arbitrage-commissies te benoemen, die zullen bestaan uit vertegenwoordigers der regeering, der arbeiders en der werkgevers. MADRID, 20 Juni. (Reuter.) De Catalaan- sche regeeringsvertegenwoordiger heeft een be zoek gebracht aan Madrid en een onderhoud gehad met eenige leden der regeering. Minister-president Samper verklaarde na af loop ervan overtuigd te zijn, dat het conflict met Catalonië op wettige en vriendschappelijke wijze zal worden geregeld. De rechtsche partijen in de Cortes hebben een verklaring geëischt van de regeering ten opzichte van haar politiek ten aanzien van Catalonië. 1 VERWACHTING: Matige Westelijke 1 S tot Noord-Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen- H buien, weinig of geen regen overdag, jË aanvankelijk nog koeler. H Hoogste stand: 766.8 te La Coruna. Laagste stand: 741.8 te Nordösand. Ej Zon op 4.89, onder 9.24. Licht op 9.54. Maan' op n.m. 1.30, onder n.m. 12.48 illlllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli PARIJS, 20 Juni Gisteravond zijn te Lyon ernstige botsingen ontstaan tusschen linksche demonstranten en de politie. De socialisten had den naar aanleiding van een vergadering der „Solidarité Frangaise" een tegen-betooging op touw gezet die de politie wilde verhinderen. De politie was versterkt door gendarmerie te voet en te paard. Intusschen kwamen toch tegen acht uur in het centrum van de stad een tweedui zendtal demonstranten bijeen, die trachtten door de afzettingen heen te dringen. Met stoelen en straatsteenen vielen zij de politie aan, die zich van haar kant bediende van de geweerkolven. Tegen tien uur hadden de demonstranten de meerderheid. Uit twee gebouwen werd de politie beschoten, terwijl barricades werden opgericht. De barricades werden echter spoedig door de politie bestormd en ingenomen. Met kleine vrachtauto's brachten de demonstranten hun ge wonden weg teneinde hen niet in handen der politie te laten vallen. Eerst laat in den nacht kon de orde weer worden hersteld. Vijftien be- toogers en drie agenten van politie werden zoo zwaar gewond, dat zij naar het ziekenhuis moes ten worden overgebracht. Omtrent de beroeringen van Zondagavond te Toulouse wordt nader bericht dat drie personen aan hun verwondingen bezweken zijn. Op 125 K.M. afstand van Algiers is een auto bus met 40 passagiers tengevolge van een de fect aan de stuurinrichting in een ravijn ge reden. Zeventien der inzittenden werden ernstig ge wond. PARIJS, 20 Juni (Reuter). De Fransche am bassadeur te Rome, De Chambrun, heeft gis teren een langdurig onderhoud gehad met den Italiaanschen onder-minister van buitenland sche zaken, Suvich. Omtrent dit onderhoud deelt de Romeinsche correspondent van de „Matin" mede, dat Su vich deri gezant heeft ingelicht over de betee- kenis van de bijeenkomst tusschen Mussolini en Hitier, waarbij hij er den nadruk op legde, dat noch van Italiaansche, noch van Duitsche zijde positieve verplichtingen zijn aangegaan. Suvich wees er op, dat de bespreking hoofd zakelijk geloopen had over de Oostenrijksche onafhankelijkheid, de ontwapeningskwestie en Duitschland's terugkeer naar Genève. De Italiaansche onder-minister verklaarde verder, dat de Duitsch-Italiaansche samenwer king moet worden beschouwd als een waarborg voor den vrede, daar Italië de eenige staat der voormalige geallieerde mogendheden is, die in nauw contact met het Duitsche rijk heeft ge staan en hierdoor de mogelijkheid vergroot van het bereiken van een algemeene Europeesche samenwerking. De correspondent van de „Matin" zegt verder te kunnen melden, dat Mussolini voornemens is binnenkort ook met Dollfuss een ontmoeting te hebben, welke waarschijnlijk te Riccione zal plaats hebben. HAVANA, 20 Juni. De leden van het kabinet die tevens lid zijn van de organisatie A.B.C. dreigen af te zullen treden wanneer niet on middellijk krachtige maatregelen worden ge nomen tegen terrorisme. Reeds hebben provin ciale afdeelmgen van de A.B.C. besluiten ge nomen waarin zij tot uiting brengen dat de A.B.C. met de regeering behoort te breken. De leden der andere partijen echter toonen in dit opzicht eenige aarzeling, daar zij weten dat de aanhangers der A.B.C. evenzeer hebben deel genomen aan de recente daden van terrorisme als hun tegenstanders. Over het algemeen heeft men den indruk dat de A.B.C. zeer waarschijnlijk binnenkort zal ophouden oeel te nemen aan de regeering. WASHINGTON, 19 Juni. In het Witte Huis wordt omtrent de houding der Vereenigde Sta ten tegenover het Duitsche transfermoratorium verklaard, dat de regeering daaromtrent nog geen beslissing heeft genomen. Voorzichtig heidshalve heeft echter President Roosevelt met het oog op de aanstaande verdaging van het Congres, eenige dagen geleden bij het Staats- departement geïnformeerd, of nieuwe wettelijke volmachten noodig zijn, in geval men zou be sluiten stappen te ondernemen tegen de Duit sche deposito's in de Vereenigde Staten. Het Staatsdepartement heeft geantwoord, dat een nieuwe wet niet noodig is, aangezien de groote bank-noodwet van 9 Maart 1933 den President de verst-strekkende volmachten geeft tot inbe slagneming van buitenlandsche valuta enz. Zoo wel door het Witte Huis als door het Staats departement wordt echter met nadruk ver klaard, dat deze zuiver academische informatie geenszins beteekent, dat een dergelijke stap ern stig overwogen wordt. Omtrent de toekomstige houding der Amerikaansche regeering is nog niets bepaald. Roosevelt heeft aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken opdracht gegeven in lichtingen in te winnen aangaande de plan nen der Britsche regeering betreffende het instellen van een clearing- of compensatie instituut in verband met 't Duitsche trans- ferbesluit. Juristen zijn van meening, dat de Vereenigde Staten het volste recht heb ben dergelijke stappen te ondernemen. Het Engelsche antwoord op de Duitsche me- dedeeling inzake het transfer-moratorium is volgens berichten in de Engelsche pers in de heden gehouden zitting van het Engelsche ka binet overwogen. De nota zal waarschijnlijk een dezer dagen verzonden worden. Volgens de „Evening News" zou de inhoud ongeveer over eenkomen met de in het Lagerhuis door den Kanselier van de Schatkist Neville Chamberlain afgelegde verklaring. De Engelsche regeering zal opnieuw den wensch uitspreken, dat vóór 1 Juli a.s. een voor de Engelsche houders van bonds bevredigende regeling tot stand komt. Sedert de mededeelingen van den Kanselier van de Schatkist, dat Engeland maatregelen zal ne men tot bescherming van de Britsche houders van leeningen, hebben uitvoerige besprekingen plaats gevonden tusschen de deskundigen van het Ministerie van Financiën en van het Mi nisterie van Handel. Als fiscale agent van de trustee der Duitsche Rijksleenmg van 1924 heeft de Bank voor In ternationale Betalingen te Bazel het volgende gepubliceerd: De trustees der Duitsche buitenlandsche lee ning van 1924 welke door den fiscalen agent in kennis werden gesteld van den tekst van het besluit inzake het Duitsche transfermora torium protesteeren met klem tegen de voorge nomen schending der verplichtingen van het Duitsche Rijk, die blijkens herhaalde verkla ringen en bevestigingen door Duitschland zoo wel in den tekst der leeningsvoorwaarden als in internationale verdragen den voorrang boven andere verplichtingen dienen te hebben. De trustees verzoeken de Duitsche regeering dringend haar beslissing nog eens te overwegen, inzonderheid met het oog op de bijzondere voor rechten of rechten die voor de onderhavige tee- ning gelden, alsook met het oog op de krach tens de leeningsvoorwaarden verleende garan ties. De Fransche handelsdelegatie die Donderdag a.s. naar Berlijn vertrekt, heeft de opdracht om te beraadslagen over de volgende punten. lo. Het sluiten van een nieuw handelsver drag ter vervanging van het verdrag van 1927. 2o. Het treffen van een definitieve regeling met betrekking tot de clearing. 3o. Het bespreken van de mogelijkheden be treffende het overmaken van de bedragen ver schuldigd uit hoofde van de Da\tes- en Young- leeningen. Deze laatste onderhandelingen zul len voor 15 Juli a.s. tot een overeenstemming moesten leiden, daar Frankrijk anders eenzij dig tegenmaatregelen zal nemen. De eerste en de derde kwestie houden nauw verband, daar volgens het verdrag van 1927 Duitschland uit het uitvóeroverschot naar Frankrijk de verplichtingen op de Rijksleenin- gen moet nakomen. PARIJS, 20 Juni (Reuter) Aan den voor avond van het bezoek van den Minister van Bui tenlandsche Zaken, Barthou, aan Boekarest, pu bliceert de „Petit Parisien" een onderhoud van zijn correspondent met koning Carol, die in ver band met het bezoek van Barthou een bood schap aan het Fransche volk heeft gericht, waar in de nadruk wordt gelegd op de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen beide landen. In het onderhoud sprak koning Carol eerst de geruchten tegen, dat hij voornemens zou zijn af te treden. Over de economische en financieele moeilijk heden, waarmede Roemenië te kampen heeft, verklaarde de koning, dat plannen op langen termijn geen oplossing meer kunnen brengen doch dat de moeilijkheden terstond moeten wor den aangevat. In antwoord op de vraag, of men voornemens was in Roemenië een dictatuur in te stellen, antwoordde koning Carol eenigszins ontwijkend In alle landen aldus de koning doet zich de behoefte aan een krachtige regeering voelen. Roemenië wil het parlementaire stelsel hand haven, doch nietszeggende redevoeringen, die het volk ;'.emoraliseeren en de handelingen van de politieke leiders bemoeilijken, zijn niet meer op hun plaats. Overigens verklaarde de koning, dat de poli tieke toestand in Roemenië gestabiliseerd is. Hfj heeft Tatarescoe benoemd tot minister president, omdat hij ueze onder de huidige om standigheden den geschiksten man achtte om te regeeren. In een onderhoud met een correspondent van de „Petit Journal" verklaarde de Roemeensche premier Tatarescoe, dat de buitenlandsche poli tiek gericht is op volledige samenwerking met Frankrijk. De premier sprak de geruchten om trent een dictatuur tegen. In den loop van het gesprek verklaarde Tata rescoe voornemens te zfjn binnenkort een bezoek aan Parijs te brengen. Een vast besluit hierom trent heeft hij evenwel nog niet genomen, daar hij dit eerst even met Barthou wil bespreken. PARIJS, 19 Juni. (Reuter) Pigaglio, de secre taris van Stavisky, verklaarde heden voor de commissie van onderzoek in zake de Stavisky- affaire, dat de recherche Stavisky heel goed levend in handen had kunnen krijgen, indien zij maar gewild had. Hij gaf te kennen, dat het Bonnaure is ge weest, die aan het bureau van den prpmier de verblijfplaats van Stavisky had bekend gemaakt. Na deze verklaringen besloot de commissie Bon naure, die daarvoor uit de gevangenis zou wor den gehaald, alsmede Marcombes. den voor- maligen onderstaatssecretaris, nog hedenavond te verhooren. Even na half elf vernam men echter, dat Bonnaure had geweigerd te ver schijnen en zich ziek had gemeld. NEW DELHI, 19 Juni. (Reuter) De politie heeft zich genoodzaakt gezien in Rampoer op de menigte te schieten, toen deze trachtte vijf leiders, die gearesteerd waren wegens onwet tige betoogingen, te bevrijden. Een man werd gedood, zes anderen werden gewond. De betoo gingen hielden verband met „hartal", een sta king die ontstaan was omdat aan zekere grieven van de bevolking geen aandacht was geschon ken. Pigaglio, secretaris van Stavisky, heeft voor de onderzoekings-commissie verklaard, dat de po litie den oplichter heel goed levend had kunnen vangen. Negen dooden en 34 vermisten na de orkanen in Louisiana en Mississipi. Engeland eischt in verband met het Duitsch transfermoratorium een bevredigende regeling vóór 1 Juli, terwijl Frankrijk tot 15 Juli geduld oefent. De Bank voor Internationale Betalingen protesteert. Amerika heeft nog niet besloten omtrent zijn houding in deze. Miss Perkins zal bemiddelend optreden in het conflict in de Amerikaansche staalindustrie; 95 procent der arbeiders zou tegen staking ge stemd hebben. Frankrijk heeft de Engelsche uitnoodiging om de voorbereidende besprekingen der vloot- conferentie bij te wonen, aangenomen; Japan is uiterst terughoudend omtrent zijn voor nemens. Suvich heeft den Franschen gezant te Rome ingelicht over de besprekingen tusschen Mus solini en Hitier; ook Dollfuss zou binnenkort een ontmoeting hebben met den Duce. Te Rome is het proces begonnen tegen een spionnage-bende, waarvan een oud-Kamerlid de leiding had. Hevige straatgevechten te Lyon, waar linksche elementen demonstreerden tegen een rechtsche vergadering. Een gezamenlijk afweerfront van Nederland en Engeland tegen de Japansche concurrentie? Het Buma zal de vier omroepvereenigingen voor den rechter dagvaarden. Prins Hendrik uit het buitenland teruggekeerd. De vrouw en de redding van drankzuchtigen. Geen uitsluiting te Twello. Valsche muntersbende te Venlo gepakt. Een commissie voor de normalisatie van bor stelwerk ingesteld. Gevallen van kinderverlamming te Gendringen. NEW ORLEANS, 19 Juni. (United Press) Bij een orkaan, welke einde van de vorige week in Louisiana en Mississippi heeft gewoed, zijn ne gen personen om het leven gekomen, terwijl er nog twaalf worden vermist. Reuter meldt uit New York: Tot groote vreug de van de boeren is er in de afgeloopen 24 uur in de Oostelijke staten veel regen gevallen; in verscheidene andere gebieden blijft de droogte echter aanhouden. In Maryland en Delaware was de regenval na de langdurige droogte zoo hevig, dat er schade door is aangericht. i wwwvmm in hi n nizZ Stand op Woensdag 2 uur n.m.: 7533 Vorige stand 7523

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1