Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Alie Smeding 1 m I Ik verwacht het geluk1 WOENSDAG 20 JUNI 1934 SCHILDERIJEN ZIEN Bij Kunstzaal Reeker, Wagenweg FAILLISSEMENTEN R.K. LYCEUM Eindexamen H.B.S. A KATHOLIEKENDAG De Lighaluitvoering Gevonden dieren en voorwerpen Het nieuwe Adresboek van Haarlem Examen handenarbeid R.K. Lyceum S.S. Trinitatis Examen L.O. Promotie Barthou's oponthoud te Weenen Hanfstaengl in Amerika Tornado in Honduras Duitsche moratorium Confiscatie Joodsch eigendom Credieten in Amerika Dinaso's overvallen HEEMSTEDE Bommen in Weenen De bliksem slaat in Werkverschaffing en steunverleening VAN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN De postvluchten Kinderverlamming De wijze van infectie Uit de lucht gegrepen Aneta's directeur is niet gevangen genomen Prins Bertil naar Engeland De vlootconferentie Zal zij in Den Haag gehouden worden? KOFFIE NAAR DUIT SC HL AND HET HAAGSCHE ELFTAL IN FINLAND DE LAGE WATERSTAND De N.I.R.O.M. krijgt tien zenders NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT silllHlllliliiliiiiiiiiiiiilililliiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiniiiri De schilders Herman Lugt en Wilh. de Boer exposeeren thans hunne werken in de ruime kunstzalen der firma Reeker, Wagenweg 102 De toegang tot de expositie is vrij. In de benedenzaal vindt men het werk van Herman Lugt. In vele opzichten is dit knap en verdienste lijk. al is het coloristisch wat arm. Het gloeit en glanst niet van groote innerlijke bewogenheid, het heeft andere goede eigen schappen. Er zijn de precisie van vorm en lijn, de rustige observatie, de realistische, soms wat te koele weergaven. Van de cyclus „Stillevens" kiezen wij het kleine, fijne: „Stilleven met pijnappel", een delicaat werkje, gedistingeerd en toch innig. Uit Dalmatië bracht de schilder beziens waardige „stadsgezichten" mee, waarin een ge lukkig gevoel voor architectuur tot uiting komt. Van toon zijn deze doeken wel aantrekkelijk, al is er niet de beving der ontroering en staat alles wat al te rustig opgebouwd. „De dichter Rensburg" (een goed, geen uitbundig portret) werd expressief gegeven. Het Dalmatiaansch interieur, met oud vrouwtje, bezit picturaal zeer goede eigenschappen, toch reikt het niet tot de hoogten van onze oud-Hollandsche schil ders. De kleuren zijn echter harmonisch en be zield. Bezieling is er ook in het „Landschap met oude vrouwtjes", dat boeiend is van toon. „Hooitijd in het polderland" kon ons minder voldoen om de kleurbehandeling. De teekenin- gen van Lugt doen zeer degelijk aan, zijn anti- podiseh aan het ultra-moderne. Die „Oude Olijven", een telkens herhaald motief, zijn con structief gegeven en sterk. ortret mijner Moeder" is zeer sympathiek. In de bovenzaal treffen we het genre aan van de Boer. Het is een zeer gevarieerd oeuvre. Naast veel werk uit Insulinde, „dat zich daar slingert om den evenaar" (zie verder Multa- tuli!), vinden we prachtvolle Nederlandsche landschappen, religieuse schilderkunst: „Ma donna", „Piëta", mystische, symbolische etc. Men moet, wat de Indische voorstellingen betreft, eerst even wennen aan de „taal", die deze schilder spreekt. Ze lijkt ons in den aanvang wat hard, maar al dra verzoenen we er ons mee, óók al om het optimisme, de blijheid en de liefde voor het métier, welke er uit opblinken. Machtige natuurtafereelen achten we b.v.: Rubberplantage, met die rijzende boomen op de helling, dat schoone boom-bosch! Voorts: „Stroomende Kali", met het fraaie perspectief en de loutere stemming, die er van uit gaat. Er zijn andere Indische landschappen, die ons. ook om de hardheid van toon, toch min der kunnen voldoen. Naast het machtige „Stroomende Kali", ziet men echter 't zoo innige „Achtererfje". Zeer schoon, klaar van kleur, en met die heerlijke, glanzende figuurtjes, is het kleine schetsje van het Tobameer. De poëzie uit het Indische leven leert men kennen door de nos. 7 en 8 „Dan seres van Bali", „Fantasie Insulinde"', enz. No. 10 „Sawa", is een zeer goed landschapje. Van de Hollandsche landschappen achten wij b.v. „Hutje te Laren" en „Landschapschets" voor treffelijke kunst, wel herinnerend aan die der Haagsche school, maar toch oorspronkelijk ge noeg en in ander opzicht daarvan afwijkend. Die werkjes zijn zeer schoon en doen een poë tische gesteldheid aanvoelen. „Madonna" en „Piëta" werden eveneens in dichterlijken trant geschilderd, niet traditioneel, wel aanvaard baar van interpretatie. „Stillevens" zijn er goede aan te wijzen. Het „Stilleven met landschap" is op zich zelf aar dig gevonden, 't stilleven zelf is ons te decora tief en het landschapje, jammer, wat zwak. Concludeeren we, dat de Boer en Lugt onze belangstelling en waardeering verdienen. Zij brachten ons met hun werk weer eens in de nabijheid der schoonheid! K. de H. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft 19 Juni 1934 de volgende faillissementen uitgesproken: J. W. Jansen (handelende onder de fa. Jan sen en Moens), aannemer, wonende te Haarlem Obistraat 24. Curatrice mevr. E. J. Scheltema Conradi alhier. A. Kryger, logementhouder en koopman in zeemansgoederen, wonende te Velsen, Prins Hendrikstraat 23. Curator. Mr. J. A. B. San ders, alhier. M. J. Moens (handelende onder de fa. Jan sen en Moens), aannemer, wonende te Haar lem. Mentawistraat 33. Curatrice. Mevr. mr. E. J. ScheltemaConradi, alhier. M. van Tol, bloembollenkweeker en hande laar, wonende te Haarlemmermeer, Huigsloter- dijk 245. Curator mr. P. Tideman, alhier. J. E. T. van Helder, koopman in machines, wonende te Haarlem, Raamsingel 50 rd. Cura tor mr. dr. W. P. vis, alhier. J. G. Ruppert, boekhouder, wonende te Haar lem, Nachtegaalstraat 98. Curatrice mej. mr. M. J. Kluitman, alhier. J. N. Broekhuizen, melkslijter, wonende te Lisse, Kanaalstraat 117. Curator mr. F. A. Da vidson, alhier. E. A. Th. Stoeken, caféhouder, wonende te Haarlem, Barteljorisstraat 34. Curator mr. L. J. Venhuizen, te Heemstede. A. W. Reynders, winkelier in bloemen, wo nende te Haarlem, Amsterdamstraat 15. Cura trice mevr. mr. E. J. Scheltema—Conradi, al hier. Rechter-Commissaris, mr. E. H. F. W. v. SchaeckMathon, alhier. Vernietigd werd het faillissement van: Dr. A. Bernstein, wonende thans te Parijs. Curator mr. R. E. Bakhuizenvan den Brink, alhier. Opgeheven werd het faillissement van; J. J. Israël, slager, wonende te Haarlem, ten Catestraat 17. Curator mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. Beëindigd zijn de faillissementen wegens het verbindend worden der uitdeelingsljjst van: H. Bottema, te Zoutkamp. Curator mr. J. Siertsema te Groningen. G. van Dijk, bloembollenkweeker en hande laar, wonende te Hillegom. Curator mr. L. J. .Venhuizen te Heemstede. A. J. Sontrop, sigarenwinkelier, te Haarlem. Curator mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. ceintuur. J. Rozenhart, Grebberstraat 29, duim stok, R. v. Muijen, Pijlslaan 1 rd., geld. K. Vis ser, Resedastraat 27, halsband. Bureau van Po litie, Smedestraat, handschoen, halsband. Dle- renasyl, Ridderstraat 11, hond, 2 katten. P. Veth, 2e Vooruitgangstraat 15, hond. C. Kensen, Donkere Spaarne 58 rd., halsband met slot. Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hond, kat. Plomp, Gen. de Wetstraat 50, hondenpenning. Klashorst, Steenbokstraat 18, hond. G. Dannijs, Spaarnwouderstraat 23, kerkboek. Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, 2 katten. H Habraken, Anthoniestraat 5, nummerplaat. P. Reijber, Jan Steenstraat 69, rijwielbelasting- plaatje. F. Semé, Sterreboschstraat 72, kinder- ring. A. Burgers, Ged. Oude Gracht 22, porte- monnaie m. i. V. Wetering, v. Oorschotstraat 12, rijwielpedaal. A. G. Sanders, Ruychaver- straat 36 zw., rijwielbelastingplaatje. H. Jansen, Wilsonplein li, schaar. Bureau van politie, Smedestraat, rijwiel, zak inh. waschgoed. J. Rijbroek, Lange Margarethastraat 30 rd., sleu tel. Loerakker, Elzenplein 12, sleutel van'melk bus. A. Vossen, Berkenstraat 11, zweep. HAARLEM, 18 en 19 Juni Geëxamineerd elf candidaten. Geslaagd: H. J. Cornet,, D. Chr. Deutekom, J. J. Gubbi, B. S. Korsten, A. F. J. Nieuwenhuys, B. H. Sanders, F. G. Seveke, H. F. Smakman, N. J. J. van Sijl. Afgewezen: 2 candidaten. Men deelt ons mede, dat ook de Algemeene R. K. Propaganda Club met twee groote tou ringcars Zondag as. zal opgaan naar 's-Her- togenbosch, om aldaar aan de groote demon stratie van Katholiek Nederland deel te nemen. Behalve leden der propagandaclubs kunnen ook andere personen zich aansluiten. Kosten diner inbegrepen zijn ƒ4.50. Er zijn nog slechts enkele plaatsen verkrijg baar aanmelden bij J. J. Brinkman, Ane- gang 19, Haarlem. De netto-opbrengst van de Lighaluitvoering, gegeven door de leerlingen der opleidingscho- len ten bate van het Haarlemsche Lighalfonds, bedraagt f 993.39. Alhoewel de opbrengst minder is dan vorige jaren, blijkt toch wel, dat het mooie doel, waarvoor deze gymnastiek-uitvoe ring gegeven wordt, nog veler sympathie heeft. Het klinkende resultaat van de uitvoering zal zeker een spoorslag zijn voor de organisa toren en uitvoerenden om het volgende jaar opnieuw hun krachten te geven voor de tuber- culose-bestrij ding. De vermelding van het eindresultaat vindt wel plaats geruimen tijd na de uitvoering, doch daar nu en dan nog giften binnenkwamen, kon het bedrag niet eerder worden opgegeven. Het vermelden van het eindbedrag wil echter niet zeggen, dat gaan bijdragen meer worden aange nomen; de heer Meyerink zal zeker nog gaarne giften in ontvangst nemen. Voor hen, die het niet mochten weten, willen wij nog even ver melden, dat het postgironummer van den heer Meyerink is No. 100681. Dinsdagmorgen is in de kerk van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand Chasséstrte Amsterdam) het achtste Eucharistisch Ziekentriduum aangevangen G. Alders, Jan Steenstraat 39, aardappelen. J. v. Wijk, Brouwersvaart 106, badpak. C. Bak ker, Barbarossastraat 20, boek. J. Jansen, Zuid- Brouwerstraat 39, bril. J. Seefkink, Kinheim- weg 19 (Bloemendaal), bril. M. Kuiper, Flora plein 9, geld. J. v. Portoij, Seringenstraat 15, Verschenen is de 28ste jaargang (1934) van het Adresbeek van Haarlem. Dat de heer Joh. P. Koppen met regelmatig voor een vernieu wing van ons stedelijk adresboek zorg te dra gen, een bij uitstek goed werk doet, hebben wij dezen keer bij ons zelf kunnen constateeren: zeiden zijn wij zoo blij geweest met de ont vangst van een nieuw boek als ditmaal. Wie veel van het adresboek van Haarlem gebruik moet maken, zal het met ons eens zijn, dat de wisseling, welke er in de Haarlemsche sa menleving plaats vindt, bij nauwkeurige raad pleging van het oude adresboek, dat ander- nalf jaar geleden bij zijn verschijnen geprezen werd om zijn accuratesse wel zeer sterk was geweest. Wie in Haarlem bekend is, kon daar in nu tal van hinderlijke fouten ontdekken. Het nieuwe adresboek heeft zoodoende tal van wenscnen vervuld. Het ziet er weer smakelijk uit en er is klaar blijkelijk zorg aan de samenstelling besteed. Bij oppervlakkig bekijken vonden wij geen fou ten. De advertenties in den tekst schreeuwen niet en vallen toch op. Het nieuwe adresboek is in uiterlijk en volgorde van hoofdstukken gelijk aan zijn voorgangers. Er was dan ook geen reden daarin verandering te brengen. Als wij een wensch zouden mogen uiten, dan zou het deze zijn, dat de uitgever in een vol gende editie de rubriek vereenigingen met na men en adressen van leden der dagelijksche besturen tracht uit te breiden. Sinds wij geen „Jaarboekje van Haarlem" meer hebben, zit menigeen met de handen in het haar als hij adressen van vereenigingen zoekt. De uitge ver zou daarvoor, naar onze meening, best een kleine vergoeding van de vereenigingen mogen vragen, waarvan de namen in de betreffende rubriek vermeld zouden worden. HAARLEM (Nutskweekschool) Geëx: 5 candidaten. Geslaagd de dames: M. G. van Beek, L. Limborgh Meijer, A. J. Dekker, J. A. Ensink, E. J. Hessels, M. W. van der Horst, J. A. Koster, W. C. Vos, en H. J. de Carpen- tier. Dinsdag slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden de Weleerwaarde Pater G. J. Meijknechc O. E. S. A. voor het doctoraal examen in de Biologie (Plant- en Dierkunde). HAARLEM, 18 en 19 Juni. (Rijkskweek school.) Toegelaten de dames G. Vriezen te Haarlem; H. Zalm te Haarlem; L. Weesman te Haarlem; M. van der Veen te Heemstede; en de heeren J. Bakker te Haarlem; C. J. Ba- kema te Amsterdam. Voor het doctoraal examen wis- en natuur kunde (hoofdvak plantkunde) slaagde gisteren saan de Universiteit te Leiden onze oud-stad genoot, de weleerw. pater J. M. A. Bouwman van de Orde der Carmelieten. De ouders van den jongen doctor wonen in de Amptingstraat alhier. Nieuwe verzekering van Frankrijks steun aan Oostenrijk WEENEN, 19 Juni. Van de zijde der Oosten- rijksche regeering wordt omtrent de korte be spreking tusschen den Franschen .minister Barthau en den Bondskanselier Dollfuss op het West-station te Weenen medegedeeld, dat Barthou de verzekering herhaalde, dat de Fransche regeering, in overeenstemming met de verklaring der drie groote mogendheden van Februari j.l., de samenwerking met de Brit- sche en Ilaliaansche regeering zou voortzetten, om niet slechts de onafhankelijkheid van Oos tenrijk te waarborgen, doch ook binnen het kader der aanbevelingen van de conferentie van Stresa de ecvonomische en ftnancieele ontwikkeling van Oostenrijk te bevorderen. Verder konden ook andere vraagstukken wor den behandeld. Stundentikoze onvriendelijkheden BOSTON, 19 Juni (United Press). Op ver schillende plaatsen der Handard-universiteit, die Hitler's perschef Hanfstaengl dezer dagen zal bezoeken, zijn allerlei opschriften aangebracht, o.a.: „Schenkt hem een academischen graad, verheft hem tot cultuur-doctor en sterilisatie doctor en gooit hem er uit". Verschillende detectives begeleiden Honf- staengl naar Cambridge. NEW YORK, 19 Juni (V.D.) Volgens uit Progreso (Honduras) ontvangen berichten heeft een tornado, welke over een breedte van onge veer 20 K.M. heeft gewoed, verscheidene dee- len van Honduras geteisterd. Een plantage der United Fruit Company is geheel verwoest. Tal van menschen zouden om het leven zijn geko men. De verbindingsmiddelen zijn geheel onder broken. BAZEL, 19 Juni De Bank voor Interna tionale Betalingen publiceert een protest van de trustees der Duitsche buitenlandsche leening van 1924, tegen het moratorium in zoover dit een duidelijke schending is van de in de eerste plaats komende verbintenissen welke het Duit sche Rijk bij de algemeene schulduitschrijving op zich heeft genomen. De trustees verzoeken de Duitsche regeering dringend, haar beslissing te herzien. BERLIJN, 19 Juni. (V.D.) De geheime staats politie heeft „op grond van de wettelijke be palingen in zake de confisqueering van Marxis tische-, subs, staats- en volksvijandige vermo gens" alle bezittingen van den bond van Joodsche werknemers met al zijn onder- en nevenorganisaties ten gunste van den staat Pruisen verbeurd verklaard. WASHINGTON, 19 Juni. (Reuter.) De zitting van het Congres, welke zoo juist beëindigd is, zal in de geschiedenis bekend blijven door de credieten van totaal 6800 millioen dollar, welke zijn toegestaan; vermoedelijk is dit het grootste crediet, dat ooit in vredestijd is toegestaan. BRUSSEL, 19 Juni. (Per tel.) Gisteravond werd een aantal Dinaso-leden, die overigens Badhuis. in het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 11 t/m. 16 Juni genomen 539 douchebaden en 32 kuipbaden. Aan 24 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 24 volwassenen gebruik gemaakt. niet in uniform in een café van een van Brus sels voorsteden zaten, door een 100-tal socia listen aangevallen. De ruiten werden ingegooid, terwijl de socialisten 5 revolverschoten losten, waardoor twee Dinaso's werden gewond. De politie arresteerde een socialist. WEENEN, 19 Juni. In den loop van den nacht op heden zijn in het derde district door ont ploffing van een bom twee automaten van een restaurant vernield. Een agent van policie en twee burgers werden licht gewond. In de Leo- poldstadt is door de ontploffing van een pa- pierbom aanzienlijke schade aangericht. STETTIN, 19 Juni. (V.D.) Hedenmorgen is tengevolge van het inslaan van den bliksem een groote brand ontstaan in het dorpje Reet- zow bij de Oostzeebadplaats Ahlbeck. Voor de brandweer ter plaatse was verschenen, ston den alle met stroo bedekte huizen reeds in lichterlaaie. Elf huizen zijn tot den grond toe afgebrand. Ook vee is in de vlammen omge komen. Wetsontwerp is ingediend tot verhooging der betrekke lijke posten Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk A der Rijksbegrooting voor 1933. Hierbij wordt o. m. de post „Bijdragen in den vorm van subsidiën aan werkloozenkassen ten bedrage van 100 pet. der bijdragen van de le den over 1933 en afgesloten dienstjaren" ver hoogd met ƒ3.850.000.terwijl de post „Bij dragen in den vorm van subsidiën aan werk loozenkassen, voor zooveel zij meer bedragen dan 100 pet. der bijdragen van de leden" wordt verhoogd met ƒ6.930.000.Volgens de Memo rie van Toelichting zijn de op deze posten uit getrokken bedragen de gemiddelden van die, welke in de jjaren 1929, 1930 en 1931 zijn noodig geweest. Aan de hand van de thans bekende gegevens kan worden geraamd, dat de aange vraagde bedragen noodig zullen zijn. Compensatie behoeft niet te worden gevonden, aangezien de bedragen, waaronder de oorspron kelijke moeten worden verhoogd, als crisisuit gaven komen ten laste van het Leeningsfonds. Van de wegens subsidie uit te geven bedragen wordt de helft van de gemeenten terug ont vangen. Voorts wordt de post „Kosten werkverschaf fing en steunverleening over 1933 en afgesloten dienstjaren" verhoogd met 60 millioen en mitsdien gebracht op 63.754.580.Volgens de Memorie van Toelichting is deze verhooging een noodzakelijk gevolg van den steun, welke wegens de heerschende werkloosheid van Rijks wege aan de gemeenten moest worden ver leend. Daar op het oogenblik een juiste raming van de uitgaven, welke ten laste van dezen post zullen komen, nog niet mogelijk is, omdat nog met een aanzienlijk aantal gemeenten moet worden afgerekend, wordt om administratieve redenen voorloopig een verhooging van het ar tikel met het aangevraagde bedrag voorgesteld met de bedoeling bij een nader suppletoir wets ontwerp het voor dit artikel uiteindelijk be- noodigde bedrag in overeenstemming met de werkelijke uitgaven te brengen. Dinsdagavond ging de 24-jarige G. Megesen uit Purmerend naar zijn verloofde te Water gang en maakte daarbij gebruik van de elec- trische tram. Te Watergang wilde hij van den nog rijdenden wagen springen, kwam te val len met het gevolg, dat hij onder den wagen terecht kwam. Ernstig gewond is het slachtoffer naar het gemeenteziekenhuis te Purmerend overgebracht, waar hij ter verpleging is opge nomen. De „Havik", op de uitreis, is in Bangkok ge land- Er moest wel een wending komen in het werk van deze schrijfster, wier productie niet alleen een stempel droeg van een groote gehaastheid, maar die daarbij in haar voortbrengselen de sporen eener licht- en diep- bederfelijke mentaliteit aan het daglicht bracht. Nauwelijks is het een half jaar geleden, dat haar vorig boek verscheen, nauwelijks was daarover een goed woord te zeggen. Met een ruk schijnt zij nu tot stilstand te zijn geko men en reeds steken de stemmen harer ang stige vrienden op tot een loflied over dezen in keer, herademde het volkje, dat van schan daaltjes houdt, zonder langs dat steile realisme te durven opklimmen, waarop zij de panora ma's der schande met haar kodakje dorst be strijken. Het is een stil weeshuis-verhaal 1), waarmee zij aanvangt en naar mijn overtui ging zou zij, wanneer ze zich bepaald had tot het leven en de sfeer in deze schamele inrich ting en daarvan een warm relaas met al zijn psychologische en menschelijke elementen ge schreven had, ons een gaaf boek geschonken en zelf een waarlijk niet onbeduidende ver nieuwing en verrijking als schrijfster hebben ondergaan. Het is toch voorzeker geen geringe winst, dat men na de volkomen ontgoocheling die „De IJzeren Greep" overliet, thans met stijgende belangstelling door blijft lezen over haar vijf weeskinderen en de zoo meesterlijk geteekende vader en moeder, toezicht-dames en regenten. Het staat geschreven tegen het tijdsvlak van de allerlaatste jaren, maar geen oogenblik bedriegt ons deze al te frissche ach tergrond, want uit de lotgevallen en de ma nieren van deze menschen, uit heel de locale gestemdheid van het stadje em zijn vertier bloeien de rijpere tinten van het weeshuisle ven uit een dertig, veertigtal jaren geleden vast en glanzend op. Het geeft een fijne ge voeligheid aan dit verhaal, de oude tijden en omgangsvormen er in te zien herleven tus schen de scherpe contouren van recente fei ten als bijv. de acht-uur-winkelsluiting en het neerlaten van ijzeren rolluiken. Men leest daar bij gaarne over een enkel moment heen, waar in het verleden zich verwart met het heden; over een enkele slordigheid zooals in „vuren die weder rood worden" en over een flauw grapje als met Noach op blz. 180 de zui vere romantiek heeft al dien tijd het valsche realisme overwonnen, de frischheid eener be houden jeugd louterde er de al te zwoele gan gen, naar ontdekte verborgenheden in levens verschijnselen, die ontaardden. Maar het zou te schoon geweest zijn, indien de verwachting van deze vernieuwing, waaraan de titel van het boek een suggestie te meer bijzet, ongerept vervuld ware. Nauwelijks be geeft de schrijfster zich in elk harer heldere figuren buiten de besloten weeshuissfeer, of ze verdwaalt naar zooveel kanten als zij figuren creëerde; menschen heeft zij ook in dit boek niet kunnen optooveren uit niets. De twee weesmeisjes, die een goede partij trouwen in het rustige plaatske, geraken opeens weer in die vreemde omgeving van huwelijks-proble men en conflicten, die toch altijd in Alie Sme- ding's boeken meer aan rariteiten dan aan realiteiten doen denken. Het kan, schijnt, niet eerder goedgaan met dat „verwacht geluk", voordat de echtgenoot een ongewissen weg van buitensporigheden afgedrenteld is, aan welks einde hij dan met plotselingen schrik naar zijn echte vrouwe terugrent. Op dit gedeelte van het boek kan men terecht heel wat aanmer ken, het zakt naar een ontstellend veel lager plan, dan waarop 't verhaal begon. Wij wil len hier niet de vraag stellen, of het enkel onmacht was, die haar tot zulke revue-achtige voorstellingen deed vervallen; al dringt ook de gedachte aan een toegeeflijkheid voor het schellinkje zich onmiskenbaar bij ons op. De zuivere visie op de meisjes Piëta en Wina Le- vina doezelt daar weg in de geforceerde voet lichtflitsen op de dames Cunera Buts en Lien van Asperen, die het huwelijksgeluk van an deren liefst vermeerderen zouden, met hun on- gewenschte extra-bedoeliingen op dit gebied. Alleen door die onzuivere instelling is het ver klaarbaar, dat Piëta zulke vreemde middelen' aanwendt, om haar man weder terug te win nen; alleen daardoor was een zoo onaanneme lijke verklaring mogelijk van Wina Levina's bijverdiensten, die tevoren bijna met zooveel woorden aan onverantwoorden omgang met een minnaar waren toegeschreven. Het loopt ten slotte allemaal op een geluk kige ontknooping uit, de braafheid wordt be loond. Een paar details mogen hier nog enkele zwakheden in de compositie illustreeren. Af gaande op den naam van de filmster Renate Müller, mogen we aannemen in de jaren van de maatschappelijke crisis te zijn aangekomen; niettegenstaande in deze periode de antiek-han del zoo goed als lamgeslagen ligt, floreert 't an tiquariaat van de fa. Baruut-Wietzel zoo krach tig, dat men er op onbezorgden voet kan leven groote reizen van kan maken en fabelachtige prij zen voor inkoopen blijft besteden. Het is natuur lijk mogelijk, dat er een groote reserve aanwe zig was, dit wordt echter nergens aangeduid Dat de schrijfster aanleg heeft voor ^zwol len zinswendingen, hebben we al eerder opge ef» bu- df bespreking van -De IJzeren iS- °°k een kl««igheid aanwezig; w Vm, na haar VlUCht zyn vrouw terug in het opkamertje, ze geeft geen ant woord op zijn roep, ze is buiten kennis. Het volgende geeft dan de zoete teederheid van het berouwvol hervinden weer: Met beide handen omvat hij Pieta's knieën en buigt zich tot haar over en voelt haar doorweekte rok, bang-verwonderd kijkt hij in haar bestorven-leeg gezichtje en ziet dat haar doffe zwart-omkringde oogen hem ont stellend-afwezig aanstaren, krankzinnig-afwe zig Lichtelijk ridicuul is de toepassing van te veel dialect en teveel spraakgebrek onder de hoogere en lagere standen, die elkaar op die manier met ongelijke wapenen krijgen te be strijden. Aan het algemeen-beschaafd van dominee Creboolder kunnen we moeilijk geloo- ven, grappig is het niet en ook juist nog niet tragisch genoeg om indruk te maken. Van minder allooi is een beschouwing als van Hans Wietzel over de meisjes van de straat, die hij in Parijs gekend heeft. Het be doelt geestig te zijn wellicht, maar hoort prin cipieel in de „Decamerone" thuis; hoeveel moeite Alie Smeding daar ook ooit voor doen zal, tot d&t peil van realisme en snijdende ironie brengt zij het toch nooit. A. J. D. VAN OOSTEN 1) Alie van Wijhe-Smeding: „Ik verwacht het geluk". N.V. A. W. Sijthoff's Uitgevers Maatschappij, Leiden 1934. De wijze, waarop de besmetting bij de zoo gevreesde kinderverlamming wordt overgebracht, was nog steeds zoo goed als onbekend. Deze ziekte is een aandoening van 't ruggemerg; nu is de nek kramp eveneens een ziekte van 't rugge merg, hoewel ook van de hersenen; en deze nekkramp wordt overgebracht langs de neuskeelholte. Zoo lag het dan voor de hand te onderzoeken of ook de kinderver lamming misschien vooral langs den weg van den neus werd overgebracht. Deze proe ven zijn genomen door Levaditi, Kling en Hornus, die er verslag over uitbrachten in de Académie de Médicine op 29 Mei j.l. Zij namen hun proeven op apen en het bleek al ras, dat men dezen dieren langs maag en darm de kinderverlamming moeilijk kon bijbrengen. Maar zeer veel gevoeliger was het neusslijmvlies. Men kan dus wel besluiten, dat waarschijnlijk de besmetting met de kinderverlamming langs den neus en de neuskeelholte wordt overgebracht. Trouwens de ziekte begint vaak met ba nale klachten van angina en verkoudheid. S. Op vragen van het Kamerlid Wijnkoop be treffende de juistheid van een bericht nopens gevangenneming van den op Java verblijf hou denden directeur van het Nederlandsch Tele graaf Agentschap, heeft minister Colijn ge antwoord, dat dit bgricht volkomen uit de lucht is gegrepen. Berichten opgenomen in een deel onzer vorige oplaag LONDEN, 19 Juni Prins Bertil, de zcon van den Zweedschen Kroonpirns, is aan boord van het Zweedsche oorlogsschip „Oscar II" te Car diff aangekomen. Prins Bertil is uit Cardiff naar Londen ver trokken, om zich te voegen bij zijn broer Gus- taaf Adolf, die zich reeds te Londen bevindt. TOKIO, 19 Juni. In de Japansche bladen komt thans steeds duidelijker een streven tot uiting om Londen af te keuren als plaats van samenkomst voor de aanstaande voorbereidende vlootbesprekingenWanneer Tokio niet als con- ferentiestad in aanmerking mocht komen, zou men in Japan de voorkeur geven aan Parijs, Brussel of D e n H a a g. De „Nidsji Nidsji" noemt de volgende punten van de Japansche vlootpolitiek op: 1. Beperking van de totale tonnage en van de tonnage der scheepseenheden; 2. afschaffing van 't systeem van totale tonnage; 3. verdediging van het recht van iedere natie, te beslissen over eigen verdedigingsmiddelen; 4. aanvaarding van het principe der rechtsgelijkheid. Naar wij venemen zal de invoer van koffie in Duitschland met ingang van 1 Juli worden gecontingenteerd. In verband hiermee is het gewenscht dat, voor zoover die niet reeds ge schiedde, belanghebbenden ten spoedigste op gaven inzenden aan het ministerie van Econo mische Zaken, met betrekking tot den uitvoer van koffie naar Duitschland. Nadere inlichtingen kunnen verkregen wor den bij de afdeeling Handel en Nijverheid van genoemd Departement. Maandagavond speelde het Haagsche elftal in Helsingfors een wedstrijd tegen het offici euze Finsche elftal, die in een 22 geijjk spel eindigde. De A.N.W.B., toeristenbond voor Nederland, deelt het volgende mede: In verband met den lagen waterstand zijn te Nijmegen de twee groote ponten uit de vaart ge nomen en wordt de dienst onderhouden met de kleine pont. Getracht zal worden de vaargeul uit te baggeren. Vertraging in den overtocht is hiervan te ver wachten. Te Doesburg is alleen het tramverkeer over de schipbrug gestremd. BATAVIA, 19 Juni. (Aneta). Vanaf 3 Juli a.s. zal de N.I.R.O.M. tien zenders in dienst hebben, waarvan vier voor de Oostersche luisteraars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4