Redding van drankzuchtigen Onverantwoor delijk Schandelijk Valsche-muntersbende gearresteerd OP DE KERMIS TE VENLO DE TAAK DER VROUW ANTWOORD OP LAREN WOENSDAG 20 JUNI 1934 Een Duitsch Pamflet Gevaarlijke indringer Internuntius naar Den Bosch Geen uitsluiting te Twello Sint Jans-processie te Laren rv .df.A Een mooi succes Dr. Ariëns-vereeniging Smokkelaars-risico Economische gevaren in Limburg Avontuur aan de grens Katholieke Pers tegen Neder- landsche Bioscoopbond Jongen, die alleen thuis was, wist den onverlaat buiten te laten Alleen voor de onthullings plechtigheid Meded eelingen Conflict bij de steenfabrieken vermeden Omlegging van het verkeer door het Gooi MINISTER STEENBERGHE KAMERLEDEN VRAGEN KINDERVERLAMMING RIJWIELBELASTING Koloniale tentoonstelling te Lissabon MOOI NOORDWIJK Een fraai gezicht op N oordivijks breede strand Vijf personen gepakt, terwijl zij in een auto zaten te slapen Twee personen gepakt Een goed georganiseerde drank bestrijding is van groot belang Redding mogelijk Hoewel Dr. Ariëns eenigszins sceptisch stond De vrouw moet helpen In den slaap gestoord Verborgen onder een buffet DE DIESEL-LOCOMOTOR Twaalf stuks voor de spoorwegen afgeleverd NED. CLEARING INSTITUUT PRINS HENDRIK Uit het buitenland teruggekeerd Z. K. H. zal morgen naar Het Loo vertrekken. Zakelijke behandeling Bijna in veilige haven toch gesnapt Bescherming gevraagd van handel en bedrijf Een fantastisch verhaal Het „Nieuwe Weekblad voor de Cinema- thograiie" bevat een artikel getiteld „Onverantwoordelijk Geschrijf" en ge- ricuu tegen de Katholieke Pers in het algemeen en tegen „De Gelderlander" en „De Morgen" in het bijzonder. Het is een oude kwestie. Het gaat om de vermakelijkheidsbelasting, geheven op de bios coopvoorstellingen. Het orgaan van den Ned. Bioscoopbond keert zich natuurlek tegen die belasting, hetgeen volkomen in de lijn ligt van fcijn commercieele politiek. Wanneer een ge meente aanstalten maakt om vermakelijkheids belasting te heffen op bioscoopvoorstellingen, dan komt de Bond in het geweer, dreigt met boycot der bioscopen en wint meestal het pleit. »d>e Gelderlander" en „De Morgen" noemen dit verschijnsel beschamend en wekken daarmede bet ongenoegen van den Bond en dus van de redactie van het Bondsorgaan. Ook nu weer komt deze redactie op tegen de betoogen van de beide katholieke bladen en voegt er terloops aan toe, dat de Bond ner gens zooveel bestrijding ondervindt als juist in onze pers. Zp realiseert zich blijkbaar niet, dat het niet anders kan, dat het juist de katholieke Pers móet zijn, die ethische belangen hooger stelt dan commercieele en die dit principe da gelijks tot eigen nadeel in practijk brengt. We begrijpen wel de redeneering van het orgaan, wanneer het zegt, dat de vermakelijk heidsbelasting niet door het publiek maar door de exploitanten wordt betaald. Het blad be doelt te zeggen, dat de exploitant niet ineens zijn belasting kan verhalen door op de gel dende prijzen een klein bedrag te zetten. Niet temin moet deze meening bestreden worden. Het bioscooppubliek zal niet wegblijven en ze ker op den duur niet, wanneer het bioscoop kaartje een dubbeltje meer kost. En wat let den theaterdirecteur om b.v. slechts een gedeelte van de lasten door het publiek te laten dragen? Er zijn trouwens nog andere middelen. In ver reweg de meest bioscopen zal geen haan er haar kraaien, wanneer men het programma met vijf minuten bekort en voor den exploi tant beteekent dit in ieder geval precies vol doende daling in de bedrijfskosten om de be lastingpenningen zonder schade te kunnen op brengen. Men zal hiertegen kunnen aanvoe ren, dat dit gemakkelijker gezegd dan gedaan is, dat men vast zit aan contracten met im porteurs, die zich immers de gewoonte hebben eigen gemaakt om tegelijk met één goede, pro ductieve film tevens een zes- of tiental andere, minder beloovende producten van de hand te doen. Welnu, als de exploitanten eens begon nen met van deze importeurs die toch hun medeleden van den Ned. Bioscoopbond zijn te eischen, dat zij deze politiek opgaven. Het lijkt ons inderdaad voor de hand te liggen, dat broeders elkaar door de moeilijkheden moeten heen helpen. En behalve deze oplossingen zijn er nog wel andere, die wij ons niet geroepen voelen te openbaren, omdat wij tenslotte geen leden van den Bond zijn. Maar er zit nog een andere kant aan het verschijnsel. Het „Nieuwe Weekblad voor de cinemathografie", sprekend over den strijd, dien de exploitanten te strijden hebben, verge lijkt hun verhouding tot den fiscus en tot de regeering met die van b.v. de tuinders. Dit is op zhi zachtst gezegd een beetje mal. Wij wij zen er voor de zooveelste maal op. dat films en doperwten in wezen nogal wat verschil ver- toonen. Van de doperwten kan men zeggen, dat Zij behalve lichamelijk voedsel voor den con diment een bron van inkomsten zijn voor den producent, als we den boer zoo noemen mogen. Hier gaat het dus over een artikel dat slechts materieel nut en materieele geldswaarde ver tegenwoordigt. Bij de film ligt de zaak iets anders. In films wordt het leven op een of andere manier niet alleen weerspiegeld, maar ook beïnvloed. Hier raken we dus een geestelijk element, dat bij de doperwtjes in de verste Verte niet te bekennen is. Het is al honderd maal betoogd, maar het schijnt nog niet tot de redactie van het „Nieuwe Weekblad" te zijn doorgedrongen, dat men een „artikel" met gees telijke waarden niet als een handelsartikel- tout-court kan beschouwen en behandelen. En nochtans doen dit verreweg de meeste filmfa brikanten, importeurs en exploitanten. Het laat hen totaal onverschillig, of een film zondigt tegen de moraal, tegen den goeden smaak, te gen wat dan ook', als de film maar succes heeft. Men leze slechts de advertenties en de aanplak biljetten der meeste bioscopen en de reclame blaadjes der importbureaux om de mentaliteit der belanghebbenden met nauwkeurigheid te kunnen bepalen. Natuurlijk zijn er uitzonde ringen we kennen er maar deze hebben de verdienste slechts uitzonderingen te zijn. Tegenover dit betoog laat de Bioscoopbond In den Dom de Spiers werd tijdens de H. Mis door de Hitier Jugend aan de geloovigen het volgende pamflet uitgedeeld, dat op een bekende melodie in Duitschland door de jeugd gezongen wordt: De ramp van Duitschland, 't Jodenras, is eindelijk uitgeroeid. Doch thans is 't nog 't Zwarte Zwijn, Dat U bespuwt met 't vuil venijn Van laster, onvermoeid. Duitsch volk, duldt gij zulks nog vrij Zoo niet, slaat er op los t Is uit met die Faulhaberei Slaat dood den zwarten vos Refrein: Duitsche mannen, Duitsche vrouwen, Hak de Zwartrokken tot brei Zulk een daad kan nooit berouwen Eerst dan is 't Duitsche volk vrij! 2 Een ieder blijve vrij gelooven, En spoede zich naar zijne Mis. Doch wij laten ons niet ontrooven Wat ons het meeste heilig is Het Duitsche volk, de Duitsche God Staat ver boven der Papen spot; En iedere schoft, die hem mocht onteeren Dien zullen wij met het zwaard bekeeren! Refrein: 3 Reik Uw hand den Duitschen broeder Die zich schaart onder ons' vaan. Doch slaat neer den leugen-loeder, Sluwen laster-kapelaan. Spoedig zal de zon gaan rijzen, Judas krijgt dan 't verdiende loon. En de raven zullen krijschen Als hij bengelt aan den boom. Slaat den zwarten schoft teneer JKfees 't vrij Germaansche Volk weer Refrein: vaak het volgende los: als wij er niet waren, dan zou er veel meer Schund vertoond worden; nu echter beboeten wij alle ondernemers, die het wagen op onfatsoenlijke wijze reclame te maken voor hun films of scrabreuze films te vertoonen. Er zit iets waars in deze bewering, doch la ten we haar niet overschatten. We kunnen series films opsommen, die de Bond zeker had moeten beletten, als het hem te doen was om alle Schund te weren. Hij deed dit echter niet. omdat.... de centrale rijksfilmkeuring deze taak te vervullen heeft, aldus verdedigt men zich. Er schuilt een ernstige fout in deze rede neering en wel deze: wat de keuring doorlaat, beschouwt de Bond als volkomen acceptabel; de importeurs probeeren dus zooveel mogelijk door te smokkelen, als er maar even kans is, dat de keuring vlot zal zijn. Zijzelf laten dus nooit uit eigen overtuiging na een film te bren gen", die h. i. er niet mee door kan. Dit oor deel laten zij aan de keuring over, in de stille hoop, dat het nog al los zal loopen. Blijft het feit, dat de Bond zich van meet af aan verzet tegen den Schund. Inderdaad doet de Bond dit, maar dan toch alleen tegen wat hij zelf Schund acht en hoezéér dit Schund zijn moet, kunnen we uitrekenen, als we na gaan hoeveel films en verschijnselen er zijn, waartegen de Bond zich niét verzet. Maar bo vendien daalt dit verzet aanzienlijk in waarde, als men bedenkt, dat dit alles geschiedt uit commercieele overwegingen, en wel omdat de Bond zijn prestige sterk zou zien dalen, wan neer hij dit niet deed en als men nagaat, dat de Schund, door den Bond geweerd, tóch geen kans zou hebben door de keuringsmazen te glippen. Wat blijft er onder deze omstandig heden nog over van het wijze beleid, waar de Bond zich zoo gaarne op beroept? Als men dan ook smaalt op de belasting en met boycot dreigt, dan loopt men gevaar ge- tracteerd te worden, zooals dit in Venlo geschiedde, waar men met schade en schande tot op zekere hoogte wijs ge worden is. Als andere gemeenten het goede voorbeeld van Venlo volgden, zou de macht van den Bioscoopbond heel wat fictie ver blijken dan men in het algemeen aanneemt. Belasting op openbare vermakelijkheden is nu eenmaal gewettigd en als het belastingbe talend individu zich niet verweren kan tegen den belusten fiscus, dan wil het ons niet dui delijk worden, waarom de bioscopen dat wèl moeten doen. Laten de heeren vooral even be denken, dat hun openbare vermakelijkheid vaak van een inferioriteit is, die de openbare mee ning en zeker voor zoover die in de katholie ke pers tot uiting komt, niet bijzonder welge zind is. Wanneer de filmvoorstellingen een hooger niveau bereikten, werkelijke cultureele waarde voor ons volk hadden, dan zou de ka tholieke pers wellicht de eerste zijn om te plei ten voor algeheele belastingontheffing. Maar zoover zijn we nog niet en zoover komen we vermoedelijk nooit. En daarom is het „onver antwoordelijk geschrijf" in de katholieke bla den volkomen verantwoord. Dinsdagavond om elf uur was een 17-jarige jongen alleen thuis in de woning aan het Wil lem van Noortplein te Utrecht. Vader en moeder waren uitgegaan. Op een gegeven oogenblik werd er op de ruiten getikt en de jongen, die meende dat zijn ouders thuis kwamen, ging de voordeur opendoen. Nauwelijks had hij dit gedaan of een man drong de gang binnen en sloeg den jongen met een hard voorwerp op het hoofd. De jongen deinsde verschrikt terug en strui kelde daarbij over een fiets, welke in de gang stond, doch had nog de tegenwoordigheid van geest, de deur dicht te trappen, zoodat de on verlaat, die inmiddels was teruggeloopen, bui ten werd gehouden. Toen de jongen van den schrik bekomen was en eens buiten ging kijken, was de man ver dwenen. De jongen had alleen een groote bul op het hoofd. De politie stelt een onderzoek in. De Internuntius Z. H. Exc. Mgr. L. Schiop- pa, die Zondag a.s. te 's Hertogenbosch den H Vader zal vertegenwoordigen bij de onthulling van het Kardinaal van Rossum-standbeeld, zal aldaar des middags om 13.54 aan het station arriveeren. Burgemeester van Lanschot zal den Internuntius begroeten aan het station, van waar Zijne Excellentie zich begeeft naar het klooster der Paters Redemptoristen in de St Jozefstraat. Na hier eenigen tijd te hebben verpoosd, begeeft de Internuntius zich recht streeks naar het Kardinaal Van Rossumplein om daar tegenwoordig te zijn bij de plechtige onthulling. Aan de toegangswegen van 's Hertogenbosch zullen zich Zondagochtend Jonge Wachters be vinden met een bord, dat aangeeft de dichtst bijzijnde gelegenheid tot het stallen van fiet sen. Van die plaats af, werkt dan de gidsen- dienst naar de Parade. De Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongeluk ken" heeft al haar leden gediplomeerden en helpers voor Zondag a.s. gemobiliseerd om eventueele hulp te kunnen bieden aan wie zulks behoeven. De centrale post wordt geves tigd bij de Broeders van Sint Joan, de Deo, hulpposten komen er op alle terreinen, waar menschen verzameld worden. Op geregelden afstand van elkaar zal men gediplomeerden en helpers kunnen vinden, kenbaar aan een gelen band met zwarte letters: E. H. B. O. De geheele dienst staat onder de persoonlijke leiding van den voorzitter der vereeniging, dr. J. van Erp. Omtrent de uitsluiting aan de N.V. O ver ij- selsche Steenfabrieken vh. fa. Stegeman en Co te Terwolde is Dinsdagavond een vergadering gehouden van de arbeiders onder leiding van een bestuurslid van den bond van arbeiders in de steenindustrie. Op deze vergadering is over eenstemming bereikt. Als gevolg van deze over- eenstemmng zal de termijn van opzegging thans weer op één week bepaald worden. De loons verlaging blijft gehandhaafd en bedraagt al naar de groepen ongeveer tien pet. Het collectief contract is niet afgesloten. Tengevolge van een en ander gaat dus het con flict nu niet door. Van een algeheele uitsluiting is trouwens bij deze fabriek geen sprake geweest, daar de arbei ders Maandag en Dinsdag op z.g. dagcontract hebben gewerkt. De arbeid is dus niet onder broken geweest. De Burgemeester van Laren (N.H.) verzoekt beleefd te willen bekend maken, dat op Zondag 24 Juni ter gelegenheid van het Sint Jansfeest te Laren, vanaf des voormiddags omstreeks 11.15 uur tot 12 uur en vanaf des middags omstreeks 12.45 uur tot 1.45 uur, het verkeer over den Rijksstraatweg over de kruising „Rijksweg— Hilversumscheweg", in verband met het daar langs trekken van de Sint-Jansprocessie, ge stremd zal zijn. Het verkeer Amsterdam Amersfoort en omge keerd zal gedurende dien tijd worden omge legd vanaf Crailoo langs den voormaligen Rijksstraatweg door het dorp Laren en via Vredelaan wederom naar den nieuwen Rijksweg. Hetzelfden zal geschieden met het verkeer AmersfoortAmsterdam. Het verkeer over den Hilversumsche weg zal vanaf elf uur voormiddag tot omstreeks twaalf uur en des namiddags vanaf een uur tot 1.15 uur worden omgeleid en wel langs de wegen door de politie aan te wijzen. Automobilisten, die vanaf Hilversum in de richting Baam of omgekeerd gaan, worden ver zocht niet over Laren, doch rechtstreeks over den Soestdjjkerstraatweg te rijden. In aansluiting op het bericht, betreffende de huldiging van mr. M. P. L. Steenberghe te Goirle, de woonplaats van den nieuwen minis ter van Economische Zaken, kunnen we mede- deelen, dat deze geschiedt a.s. Donderdagavond te 7 uur. Aan 't défilé nemen in totaal 36 vereenigin- gen deel. Als voorzitter van het eere-comité zal de heer H. v. Ginneken, burgemeester van Goirle, na mens de geheele burgerij dier gemeente een toe spraak tot den nieuwen minister houden. „Villa Sterrenbergh", de woning van mr. Steenberghe, aan den Tilburgschen Weg is ver sierd. Het Kamerlid Lingbeek heeft den minister van Onderwijs inlichtingen gevraagd over de opheffing van de openbare school te Kockengen nabij Breukelen; het Kamerlid Van der Waerden wil weten, of de rijkssubsidie aan de zeevaartschool op Schiermonnikoog bestendigd wordt; mevr. Bakker-Nort heeft den minister van Binnenlandsche Zaken inlichtingen gevraagd over het verschil in korting van wachtgeld; het Kamerlid Van Dijken heeft den minister van Waterstaat gevraagd, of hij wil bevorderen, dat het besluit der Prov. Staten van Overijssel, waarbij lasten worden gelegd op grondgebrui kers, wordt vernietigd. Te Gendringen is een aantal ernstige ge vallen van kinderverlamming geconstateerd. Zeven kinderen moesten in de barakken te Zevenaar worden opgenomen. De scholen zijn gesloten om uitbreiding te voorkomen. De Kamerleden Drop an J. ter Laan hebben een amendement ingediend op het wetsontwerp instelling van een verkeersfonds. Zij stellen voor, in paragraar III, artikel 6, het onder B voorgestelde te doen vervallen. Aanvaarding van dit voorstel heeft tot ge volg, dat de belasting op rijwielen op 2.50 ge handhaafd blijft. Nederland, Engeland, Frankrijk, Brazilië, Bel gië en Spanje zullen worden uitgenoodigd tot deelneming aan de groote internationale kolo niale tentoonstelling, welke in 1936 te Lissabon zal worden gehouden. ?"r> Te Venlo heeft men tijdens de ker misdagen een aantal valsche bank biljetten van f 100 in omloop ge bracht. Een uitgebreid onderzoek heeft er toe geleid, dat men Dinsdagavond tot de arrestatie van een zevental valsche munters kon overgaan. Het waren J. en G. uit Eindhoven, van T. uit Tilburg en een 4-tal Belgen. Zij zullen ter beschikking van de justitie gesteld worden. Nader meldt men ons hieromtrent het vol gende uit Venlo: Maandagavond kwamen drie mannen in een banketbakkerij aan de Lomstraat, waar zij chocolade kochten die zij met een bankbiljet van honderd gulden betaalden. Toen zij ver trokken waren kreeg de vrouw van den banket bakker achterdocht. Zij vergeleek het ontvan gen biljet met een ander en toen bleek dat het belangrijke afwijkingen in de uitvoering ver toonde. De kleur van den blauwen drukinkt was lichter, en het watermerk ontbrak. De politie werd van het een en ander in kennis gesteld en met het signalement van de betrokken per sonen op zak ging de politie op zoek in de ker- misdrukte. Later op den avond kwam ook de caféhouder V. een valsch bankje van honderd op het poli tiebureau brengen, dat hij van een drietal per sonen had ontvangen, wier signalement over eenkwam met dat van de drie eerst genoem den. Twee van de gezochten wist de politie den zelfden avond nog te vinden onder de kermis- gangers, doch de derde zag kans in de drukte te ontkomen. De twee aangehoudenen waren een zekere J. uit Eindhoven en van T. uit Tilburg. Een bedrag van 300 gulden werd op hen gevonden, echter geen vreemd geld. In Eindhoven werd den volgenden morgen een onderzoek ingesteld en huiszoeking bij de aan gehoudenen gedaan, doch zonder resultaat. Echter bleek te Eindhoven, dat de drie indi viduen in den gehuurden auto naar Venlo wa ren gegaan en dat deze auto 's nachts door een chauffeur uit Venlo was teruggebracht. Deze chauffeur wist te vertellen dat de derde man, die gezocht werd, in 'n anderen huurauto naar België was gegaan. In samenwerking met het parket te 'sHer- De Dr. Ariënsvereeniging tot redding van al coholisten heeft dezer dagen haar jaarvergade ring gehouden te Amsterdam. De Minister van Sociale Zaken werd vertegen woordigd door den heer B. de Brey, inspecteur der volksgezondheid, afd. drankbestrijding. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer P. Voestermans uit Venlo, bijzonder op de wenschehjkheid, dat de samenwerking van het reddingswerk van alcoholisten met armenzorg en reclasseering zoo nauw mogelijk zij. Deze samenwerking kan nog in vele gevallen ver beterd worden. Spr. wees erop, dat de nazorg van overwe gende beteekenis is, waarbij het van belang is, dat een goed georganiseerde drankbestrijding naast het reddingswerk staat. Dit blijkt nogal te wenschen over te laten. Echter ook de eerste bemiddelingspogingen voor redding gaan nog veel te zeldzaam van drankbestrydingsorgani- saties uit. Hier ligt nog een groot terrein van werkzaamheid voor de vereeniging open. Na den middag werd een studiebijeenkomst gehouden, die door een grooten kring van be langstellenden en afgevaardigden, ook van vele andere organisaties, Vrouwenbonden enz., werd bijgewoond. Zr. M. Trooster S.C.A. sprak over: „Redding van vrouwelijke alcoholisten in en buiten het rustoord". In het kort schetste spr. den groei van het St. Catharina-Apostolaat, dat ongeveer tien jaar geleden begonnen werd, en spoedig mede onder de aanmoedigende belangstelling van Dr. Ariëns zelf, het verplegingswerk van drankzuchtige vrouwen voor de Dr. Ariënsvereeniging in eigen huis aanvatte. tegenover de genezingsmogelijkheid der drank zuchtige vrouw, achtte hij toch deze poging ver antwoord en wenschelijk, vooral ook, omdat er destijds geen verplegingsgelegenheid voor ka tholieke drankzuchtige vrouwen bestond, wat een leemte beteekende in de katholieke red dingsactie. Spreekster schetst dan de vele moeilijkheden, die zich bij de verpleging voordoen, zoowel in het rustoord, alsook bij behandeling daarbuiten. Het groot belang van een goede nazorg wordt door spr. aangetoond. Het resultaat der verpleging heeft bewezen, dat de drankzuchtige vrouw te redden ls. Als tweede spreker behandelde Pater Patri- cius O.M. Cap. uit Helmond: hoe de vrouw in de reddingsorganisatie te betrekken is en de taak der vrouw bij de redding van mannelijke alcoholisten. De vrouw wordt de facto getrokken in het maatschappelijke sociale leven en moet daarin meewerken. Men moet deze kostbare vrouwelijke arbeids krachten tot meewerken van het sociale wel zijn brengen en houden binnen de voor haar geslacht geschikte natuurlijke sfeer. Het meest geschikte terrein voor hare natuur is dat der liefdadigheid, met name het reddings werk onder de alcoholisten. Men betrekke de vrouw in den uitwendigen or* ganisatievorm: hoofdbestuur, plaatselijke orga- nisatiebureaux, vrouwelijke reddingsbrigades; voorts als hulp bij de genezing van alcoholisten door met raad en daad tot de vrouw van den alsoholist te gaan en niet zelden rechtstreeks tot hemzelf. Voor vrouwelijke patiënten zal zij de meest aangewezen helpster zijn. Haar belangstelling dient ten slotte ook te gaan naar het rustoord. Soms moet bü de vrouw van den alcoholist de oorzaak gezocht worden. Zij moeten haar kin deren anti-alcoholistisch opvoeden, èn voor de kinderen zelf èn voor den alcoholist zij moet zijn de alcoholvrije gastvrouwe de mede levende in het genezingsproces de optimiste tot steun van den alcoholist. Verscheidene vragen omtrent behandeling en verpleging werden na deze inleidingen gesteld en beantwoord. In een pakkend slotwoord herinnerde de voor zitter aan het opofferende en groote leven van Dr. Ariëns, wiens standbeeld pas werd onthvld, en spoorde aan hem te volgen in zijn buiten gewone liefde voor de diepstgezonkenen, en met moed. energie en liefde het werk der redding van alcoholisten voort te zetten. togenbosch werd toen het onderzoek voortgezet op Belgisch grondgebied en dit leidde terstond tot resultaat. Niet ver van de grens stond op een bosch- weg de gezochte auto en daarin vijf personen in diepen rust, waaronder de gezochte „derde man". Op Belgisch gebied waarden de valsche munters zich blijkbaar veilig, doch de politie heeft zich ditmaal niet gehouden aan hei oude recept „geen slapende honden wakker maken" en het vijftal meegenomen naar de Belgische grensplaatsjes Rommel en Colt. Bij een der zoo onbarmhartig uit den zoeten slaap gewekten vond men bij fouilleering nog twaalf briefjes van honderd van hetzelfde ver dachte fabrikaat, benevens 500 gulden goed geld. Tijdens het onderzoek werden te Venlo nog drie valsche biljetten bij de politie aan gebracht. De aangehoudenen waren allen werkloos en stonden als smokkelaars bekend. De in België gearresteerden zijn overgebracht naar de ge vangenis te Hasselt en te Turnhout. De twee menschen, die het eerste gepakt zijn, zijn naar Eindhoven en vandaar naar het huis van be waring te Roermond getransporteerd. De chef van de falsificatiën te Amsterdam is gewaarschuwd. Het schijnt dat deze bende ook in andere plaatsen in ons land oeze val sche biljetten in omloop heeft gebracht. De biljetten zijn betrekkelijk makkelijk te onderscheiden van de echte. De kleur van de biljetten is lichter, het papier dunner, de figu ren vager, terwijl het lettertype aan de achter zijde van de echte biljetten afwijkt. Omtrent het onderzoek op Belgisch gebied meldt men ons nog het volgende: In een café te RauW werden verborgen onder het buffet valsche biljetten van honderd gulden gevonden. Blijkbaar was J. gewaarschuwd, dat de po litie hem op de hielen zat. Het is de politie later gelukt ook den man, die gewaarschuwd had, te arresteeren. G., die het blijkbaar beter had gevonden uit de buurt te blijven, was niet in het café aan wezig, doch hij werd slapend aangetroffen in den auto bij het kanaal te Rauw. Hij had 460 bij zich, waarschijnlijk bij het inwisselen der valsche biljetten verkregen. De chef van de valsch geld-centrale te Am sterdam is direct naar Antwerpen vertrokken en heeft in samenwerking met de politie een onderzoek ingesteld. De plaats van herkomst van het valsche geld kon worden vastgesteld, terwijl eenig materiaal in beslag kon worden genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. Zooals onlangs bericht werd, zijn door Werk spoor, in opdracht van de Ned. Spoorwegen, g< - maakt en thans afgeleverd, twaalf Diesel-loco motoren van zuiver Nederlandsch fabrikaat. Zij zijn bestemd voor Roermond (2), Goes (2), Sittard, Tegelen, Kruiningen, Waalwijk, Geertruidenberg en Roosendaal, benevens twee voor reserve. De Nederlandsche locomotor is niet alleen Ned. fabrikaat, maar ook een zuiver Nederland sche uitvinding van den hoofdingenieur P. La brijn, chef van den Locomotiefbouw der Ned. Spoorwegen. Hjj was oorspronkelijk een ben- zinelocomotor en diende om rangeerkracht van grootere locomotieven uit te sparen. Hij had het voordeel veel zuiniger te zijn in het gebruik. Echter bleef de snelheid en trekkracht zeer be perkt, zoodat, toen de Dieselmotor meer en meer veld won, de benzinelocomotor evolueerde in den Diesellocomotor, die 50 K.M. snelheid per uur kan bereiken en grooter trekkracht heeft. De locomotor-Labrijn bleek zoodanig de aan dacht te trekken, dat men zelfs uit het buiten land kwam om hem te bekijken, waarna hij daar ook spoedig ingang vond. Overeenkomstig de stichtingsacte van het Nederlandsch Clearing-Instituut, heeft de Mi nister van Buitenlandsche Zaken in den Raad van Beheer van dit Instituut benoemd, den heer dr. J. A. Nederbragt, chef der Economische en Consulaire Directie van het Departement van Buitenlandsche Zaken. De Minister van Financiën heeft in dien Raad benoemd, den heer mr. L. A. Ries, admi nistrateur by het Departement van Financiën. Door den Minister van Staat, Minister van Koloniën zal vermoedelijk worden benoemd prof. dr. J. van Gelderen. Z. K. H. Prins Hendrik is hedenochtend met den Staatsspoortrein van 11.46 uit het buiten land in de Residentie teruggekeerd en heeft zijn intrek genomen in het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. Minister van Schaik heeft thans ge antwoord op de vragen van den heer Sneevliet terzake van het La- rensche uitzettingsgeval, waarover wij den laatste tijd nogal eens van gedachten had den te wisselen met de sociaal-democra tische Arbeiderspers. Wij constateer en tweeërlei: Op de eerste plaats is de Minister sedert de interpellatie Vliegen doende geweest, nadere gegevens over het geval te verza melen, en gaat hij daarmede voort. Boven dien sluit de bewindsman de mogelijkheid, dat de lezing der ambtelijke autoriteiten onjuist zou zijn niet uit, en geeft hij te kennen, dat er, mocht dit het geval blijken, aanleiding kan zijn, om de consequenties daarvan te overwegen. Hieruit blijkt wel, dat de vergelijking, door de Arbeiderspers voortdurend gemaakt tusschen deze inter pellatie en een strafproces, waarin de rech ter de beweringen van den beklaagde zoude aanvaarden als de laatste wijsheid, pre cies zoo onjuist is als wij haar verschil lende malen schetsten. Op de tweede plaats brengt de Minister thans ook het getuigenis aan van den grens- commisfaris te Zevenaar, die beslist ont kent, dat de vier Duitschers geboeid over de grens zijn gebracht en dat aan den Duitschen grenscommissaris papieren zou den zijn ter hand gesteld, betrekking heb bende op de verboden Larensche links-revo- lutionnaire conferentie. De Minister voegt daaraan toe, dat dus eenige reserve tegen over de beweringen van de andere zijde niet misplaatst is. Al zal de Arbeiderspers misschien neiging hebben, met nóg grooter reserve te staan tegenover de verklaring ook weer van dezen grenscommissaris, ze kome dan nu met be wijzen en niet met insinuaties of verdacht makingen. We willen een woord van waardeering niet onthouden aan de wijze waarop Mi nister van Schaik deze zaak verder blijkt na te speuren. Zijn rustig antwoord, waar in de verklaring, dat het onderzoek nog voor duurt, belangrijk is, doet weldadig aan. Van sommige zijden is met té dikke woor den over deze zaak geschreven, om daar een objectief oordeel en een zakelijke be handeling te kunnen verwachten. Een heel troepje smokkelaars had bet een dezer nachten met de gesmokkelde waren van uit België reeds zoover gebracht, dat zij zich bijna thuis in veilige haven voelden, toen de troep in het stadscentrum van Roosendaal plots werd aangeroepen door de politie die sommeer de te blijven staan. Maar „blijven staan" op commando is niet den smokkelaars eigen; die sommatie heeft bij hen meestal een averechtsche uitwerking. Zoo was het ook hier: het stel nam direct de vlucht. Niettemin wist de politie een van hen te ar resteeren en kon zij beslag leggen op tachtig K.G. suiker en een flinke party margarine. In denzelfden nacht hebben rüksambtenaren uit Roosendaal, gesteund door politie, te Ruc- phen een partij van 200 K.G. suiker en 92 K.G. margarine in beslag genomen, benevens een viertal rijwielen en een jas; dochde smok kelaars hadden kans gezien het hazenpad te kiezen. De Ned. R. K. Middenstandsbond zond per 19 Juni het volgende telegram aan den Minis ter van Economische Zaken: „De Nederlandsche R. K. Middenstandsbond verzoekt dringend een zoo krachtig mogelijk optreden van de Regeering ten gunste van een vreedzaam verloop van het dreigend conflict in de münindustrie, mede in het belang der van de mijnen en haar personeel economisch afhanke lijke bevolkingsgroepen. Hy verzoekt tevens waakzaamheid en eventueel tydige maatregelen tot bescherming van handel en bedryf speciaal in de grensstreken, by een onverhoopte nood lottige wijziging in den stand van de Duitsche valuta." By de politie te Herzogenrath deed een Duitscher uit de buurt aangifte, dat hü bij Kerkrade op den neutralen weg een niet- alledaagsch avontuur had meegemaakt. Hu had in een smokkelwinkel, beheerd door een Duitscher, op Kerkraadsch gebied koffie ge kocht. By het verlaten van den winkel naderde een Hollandsche luxe-auto, waaruit twee per sonen sprongen, die hem overvielen en in den auto sleepten. De auto reed daarna snel door. Intusschen verloor de man het bewustzijn. Eerst in de buurt van Hückelhoven, echter nog steeds op Nederlandsch gebied, keerde het be- wustzpn terug. Een der personen, die in den wagen zat, dwong hem om een stuk papier te teekenen. De ontvoerde verdedigde zich en gaf zpn tegenstander een flinken vuistslag in het gezicht. Eerst toen bemerkte de man. dat op den bodem van den auto een veertien jarige jongen lag, met touwen vastgebonden aan handen en voeten. Hp bevrydde den jongen, de ruiten van den auto werden stukgeslagen en beiden verdwenen in de duisternis. Den knaap is hp kwpt geraakt. Na dit zonderling avon tuur liep hy te voet naar Herzogenrath. Vol gens zijn zeggen waren de ontvoerders Chineezen. Ofschoon de aangifte zeer onwaar- schijnlijk klinkt, deed de politie toch een onderzoek. Zeer vermoedeiyk is de „over- vallene" iemand, die rijk begaafd is met fan tasie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5