Het electronen-microscoop ^5 HWIÏ INDIAN 4.90 FüKIWIUiZi. t STOOMEN STOFZUTGER ENERGIEKEN JONGEMAN WEEFSTOF GORDIJNEN WEEFSTOF Familieberichten WOENSDAG 20 JUNI 1934 Verovering van de microcosmos CENTRALISATIE VAN VEILINGEN Request aan minister Crediet Middenstand staat van besommingen Wollen Dekens D. HESSELS Profiteert van onzen totalen Uitverkoop KATHOLIEKEN J. Roggeveen - Koningstraat 54 - Haarlem Telefc-on 11152 MEUBELEN - BEDDEN - L00PERS - GORDIJNEN HEERENCOSTUUMS - JAPONNEN - MANTELS 100 gnlden per week 2.50 - 75 gulden per week f 2.— 50 gulden per week 1.50 - 35 gulden per week f 1. 20 cent OPRUIMING Mantelmagazijn M. B. ELZE 22 KENAUSTRAAT 22 ADVERTEEREN doet VERKOOPEN Inbrengers van particuliere vei lingen voelen er niet voor k UIT DEN OMTREK AERDENHOUT HILLEGOM HAARLEMMERMEER IJMUIDEN ZANDVOORT ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG 1 pers. wollen deken f 1.- 2 pers. wollen deken f 1.25 SHELL êh e&uir Cfb eb &jtM-7ö*-youfc ■&i cb iniujfte*péant[is iuitf CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK „R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN VOOR A'DAM EN OMSTREKEN", WIJ GEVEN U EEN ...Elk blokje is een long-durende lekkernij... Zuivere, langzaam smeltende chocolade... een der vele heerlijkheden waar „DROSTE" op staat! Slechts 10 ets. per reep! Op termijn FRANS P. VAN RUMPT DE NIEUWSTE ONTDEKKING DER WETENSCHAP I SCHAGCHELSTRAAT 21 DAMES, van ALLE MANTELS en JAPONNEN, van 'de KLEINSTE tot de ALLERGROOTSTE MATEN bij E L ZE in de Kenaustraat TELEFOON 15723 Zonder zintuigen geen kennis van de buiten wereld; maar van een natuurwetenschap in den hedendaagschen zin van het woord 2°u onmogelijk sprake kunnen zijn als wij op onze natuurlijke zintuigen aangewezen waren en biet de middelen hadden om ze te verscherpen." Aldus vangt Prof. dr. Paul Kirchberger een zeer interessant artikel aan. Inderdaad, wie maar eenigszins thuis is in de geschiedenis, ^eet, hoe zeer deze tot bloei is geraakt, sinds bijv. de Middelburgsche brillenslijper Zacha- r i a s Jansen op het einde van de 16e eeuw Voor het eerst een microscoop construeerde. Steeds meer heeft de techniek van de ver- Vaardiging der microscopen zich verfijnd en drong men verder door in de wereld van het kleine, zoodat moderne microscopen zelfs in staat zijn het te bestudeeren voorwerp een 3000 maal te vergrooten. Men is geneigd hier de vraag te stellen, of hieraan ook een grens gesteld is. Reeds Selmholtz heeft er op gewezen dat, aange ven het licht een golfbeweging is. het niet mo gelijk is, van steeds kleinere voorwerpen een beeld waar te nemen. Er kan van waarneming biets meer komen, als die lichaampjes zóó klein Vjn, dat de lichtgolven de voorwerpjes omspoe len, zooals een watergolf een klein steentje zonder dat het een wijziging in den voort gang der lichtgolven brengt. Het ver<rrootend vermogen van een micros- scoop vindt dus zijn grens in de golflengte van het aangewende licht. Nu is deze golflengte niet Voor alle lichtsoorten hetzelfde. Het grootst zijn he golven van rood licht, zij hebben n.l. een lengte van ongeveer 0,8 micron (een micron is een duizendste millimeter) het kleinst is de golflengte van violet licht, n.l. 0 4 micron. Nog kleiner dan die van violet licht is de golflengte van de voor ons menschenoog onzichtbare ultra- Violette stralen 0.28 micron. Toen men dit ontdekt had, was de eerste ge volgtrekking de vervaardiging van een micro scoop, waarin ultraviolet „licht" gebezigd werd. Hiertoe was het noodig de lenzen van kwarts te biaken, daar glas ultraviolette stralen niet doorlaat, kwarts daarentegen wel. Daar het oog, zooals gezegd, deze stralen niet kan waarnemen, bioesten de beelden gefotografeerd worden. De fotografische plaat is namelijk ook voor deze Stralen gevoelig. De door Siedentopf en Zsigmojidy In 1902 bedachte methode der ultra-microscopie Vermag wel deeltjes, die in het gewone micro scoop onzichtbaar blijven, te doen waarne men, doch vermag deze kleinste deeltjes, deze Ultra-microscopische deeltjes" niet af te beelden. Bij deze methode laat men een sterken licht bundel zijdelings op de lichaampjes vallen, die hu een gedeelte van het licht naar alle kanten Verstrooien en zelf lichtend worden zooals de maan, door het zonlicht beschenen, zelf lichtend Wordt. Dit licht valt in het microscoop en men heemt hierin de voorwerpjes waar, als meer of blinder scherp begrensde lichtplekjes tegen een donkeren achtergrond. Het vlekje is echter bij lichaampjes van 0.01 of 0.001 micron steeds schijfvormig, onverschillig of het voorwerpje Self rond of staafvormig is, of om het even fan welken vorm dan ook. Van afbeelden is hier dus geen sprake. Hiermede scheen de uiterste grens bereikt en leek het alsof de wereld van het nog kleinere Voor altijd voor ons verborgen zou blijven. De laatste étappe was afgelegd. Toch was de methode, waarbij ultra-violette stralen gebruikt werden, in wezen eigenlijk niet het sluitstuk van het voorafgaande, maar men had, zonder zich er rekenschap van te geven, feeds de eerste stappen gezet op een geheel nieuwen weg, die in een onbekend verschiet uit liep. Men had hier n.l. gebruik gemaakt van Stra len, die voor het oog niet zichtbaar waren en langs indirecten weg (fotografische plaat) ge beurtenissen uit deze onzichtbare wereld in Zichtbare omgezet. Het hierin verborgen princiep was: zich niet alleen beperken tot dat „octaaf" uit de uitge strekte rU der stralingsverschijnselen, dat in staat is een indruk op ons netvlies te weeg te brengen (n.l. licht), doch ons ook te bedienen van de andere „octaven", met name van de golfbewegingen met korter golflengte. Hiermede was dus de grondslag gelegd tot een geheel nieuwe handelwijze. Voor ongeveer 60 jaar ontdekten Hittorf Benard dar merkwaardige stralen de ruimte van een bijna luchtledig gemaakte glazen buis vulden, als er een electrische ontlading door heen ging. Deze stralen zelf donker lieten den glazen wand van de buis groen oplichten, fluoresceeren, en weken van hun baan af onder Invloed van een magneet of van een electrisch veld. Zij gedroegen zich voor wat dit betreft flus precies zooals lichtstralen, die een baan- afwijking krijgen onder invloed van een lens. Daarentegen vermochten deze nieuwe stralen niet door den dunnen glazen wand van de buis heen te dringen. Men gaf ze den naam van K a- thodestralen en rond 1900 kwam men tot de overtuiging, dat men te doen had met een stroom van door de ruimte vliegende negatieve electrische deeltjes, electronen, die ook bij tal van andere verschijnselen zulk een groote rol spelen. Deze kunnen zeer dunne voorwerpen doordringen, maar worden daarbij ten deele op genomen, zoodat hun aantal daar kleiner is dan op plaatsen, waar zij geen tegenstand onder vinden. Ditzelfde is het geval met lichtstralen, als men een ten deele doorschijnend voorwerp doorlicht. Men kan dus met deze kathodestralen veel dingen doen, die men ook met lichtstralen kan doen. Gebruikt men bovendien een hoogspan ning van een honderdduizend volts om de elec tronen een sneller beweging te geven, dan is de golflengte van de electronen ongeveer 0.02 Aug- ström 0,002 millimicron!) dus rond 50.000 X zoo kort als die van zichtbaar licht en 25000 X zoo kórt als die van ultraviolette stralen. Met behulp van een microscoop, waarin inplaats van lichtstralen kathodestralen ge bruikt worden, zou men dus zelfs moleculen moeten kunnen afbeelden. Tal van experimen ten hadden natuurlijk op dit gebied plaats, en er ontstond tenslotte een volledige electronen- optiek. In het Hochspannungs-laborato- rium van de Technische Hochschule te Berlijn, en ook in het Forscbungslabo- ratorium der A.E.G. verrichtte men tallooze onderzoekingen. Verschillende moeilijkheden de den zich hierbij natuurlijk voor. Ten eerste be schikken wü niet over een zintuig, om de katho destralen direct waar te nemen, en moeten wij daarom gebruik maken van lichtschermen en fotografische platen. Daarbij moeten alle proe ven in een luchtledige ruimte (b.v. tot op een honderdduizendste of meer leeggepompt ge schieden, daar de lucht, ze moge dan voor het licht nog zoo doorschijnend lijken, de tegen de luchtdeeltjes botsende electronen verstrooit en ze absorbeert, zooals een dikke mist de licht stralen. Verder zijn natuurlijk glaslenzen onbruikbaar ze laten de kathodestralen niet eens door en ook kwartslenzen hebben geen uitwerking. Men gebruikt daarom als electronenlenzen elec trische spoelen waarin een electrisch veld ont staat, onder welks invloed de kathodestralen 'n afwijking krijgen, als de lichtstralen in een ge slepen glaslens. Het te onderzoeken voorwerp mag slechts een zeer dun blaadje zijn van een duizendsten milli meter dikte. Zoo werden alluminiumblaadjes van 0.6 microndikte vergroot, en goudblaadjes van 0,8 micron en ook allerfijnste katoenen en kunstzijden vezels. Tot nu toe werd reeds een circa 14000-voudige vergrooting bereikt, terwijl de huidige proefnemingen reeds hebben uitge wezen, dat 20- tot 30.000-voudige vergrooting met de nu bekende middelen reeds mogelijk is. Men is evenwel nog niet in staat moleculen zichtbaar te maken. Doch de moeilijkheden, die zich hier voordoen, zullen ongetwiifeld overwon nen worden. Eén dezer moeilijkheden is het feit, dat de voorwerpjes door de electronen- stralen zeer sterk verhit worden. Katoenvezels verkolen bijvoorbeeld volkomen. Vandaar dat tijdens het experiment voortdurend afkoeling noodzakelijk is. Op de afbeelding zijn de slangen van de koelinstallatie duidelijk zichtbaar. Een zeer sterke vergrooting eischt een zeer grooten beeldafstand terwijl hier de zich tusschen lens en beeld bevin dende ruimte lucht ledig moet zijn. Dit stelt natuurlijk enorm zware eischen aan het toestel. Ook andere bezwaren hebben er toe bij gedragen een traps gewijze vergrooting te kiezen. Tot op he den maakte men ge bruik van één tus- schentrap, het tus- schenbeeld, dat nog eens vergroot wordt. Is elke ver grooting b.v. 100- voudig, dan is het resultaat een 100.000- voudige vergrooting. Dit tusschenbeeld, dat men op een lich tend scherm, waarte gen de electronen aanbotsen, kan waarnemen, is een Electronen-microscoop voordeel. Door het in de nabijheid van het y- object brengen van een magneet, kan men de stralen juist zóó richten, dat een bepaald on derdeel van dit tusschenbeeld vergroot wordt. Een ander zeer groot voordeel, dat de electri sche stralen bieden is de afwezigheid van dis persie. Bij lichtstralen gaat met lichtbreking steeds kleurverstrooiing (de z.g. kleurschifting) gepaard, waardoor het beeld onduidelijk wordt. Zij wordt veroorzaakt, doordat de verschillende bestanddeelen van wit licht niet alle even sterk gebroken worden. In het electronenmicroscoop is hiervan echter geen sprake. Uit deze eerste gegevens en resultaten valt reeds op te maken, dat deze nieuwe methode groote mogelijkheden in zich bergt voor de ver dere ontwikkeling der microscopie. Evenmin als men er rond 1700 een vermoeden van kon heb ben, is men heden in staat aan te geven, wét ontdekt zal worden, maar men kan er van verzekerd zijn, dat binnen 200 jaar de nieuwe oogst toch zeker zoo groot zal zijn als zü in deze twee eeuwen geweest is. HENRI VAN MANDELE. Dinsdagavond werd in de Veilingzaal van „Ken- nemerland", te Beverwijk, een vergadering ge houden van inbrengers van de veilingen „De Eendracht", „Tuindersbelang" en „Beverwijk- sche exportveiling" (de particuliere veilingen), ter bespreking van het vraagstuk der centrad- sa tie van het Beverwijksche veilingwezen. De vergadering, welke matig bezocht was, werd geopend door den heer D. Téer, die mede deelde, dat de regeering het veilingwezen te Beverwijk wenscht te centraliseeren door alle bestaande veilingen in één centrale veiling on der te brengen. Spr. wees er dan op, dat het veilingwezen hier anders gegroeid is. dan elders het geval is geweest. De Beverwijksche markt heeft een eigen karakter, door haar ligging te midden van dichte bevolkingscentra, waardoor hier een kleinhandel groeide, welke zijn weerga niet heeft. Deze omstandigheden maken centralisatie niet zoo eenvoudig. De regeering is overtuigd van de moeilijkheden en laat daarom voorloopig aan de veilingen over, een oplossing te zoeken, alvorens zelf in te grijpen. Er is overleg gepleegd, er zijn offers gevraagd en gebracht en thans is de tijd rijp om de in brengers ter vergadering te roepen, teneinde over deze zaak nadere mededeelingen te doen. Spr. gaf hierna het woord aan den heer N. Tervoort den voorzitter van de commissie voor centralisatie, die een exposé zou geven van de geschiedenis en de plannen. De heer Tervoort begon met een terugblik te werpen op de voorgeschiedenis. Op 16 April werd in een daartoe belegde bijeenkomst van de betrokken veilingdirecties door den Regee- ringscommissaris, den heer Valstar, medege deeld, dat de regeering voornemens ls om in Beverwijk één centrale veiling te stichten. „Aan het gewroet in Beverwijk moet nu maar eens een einde komen," zoo zeide de heer Valstar. Den veilingen werd verzocht hun medewerking te verleenen. Deden zij dit niet, dan zou hun de vereischte erkenning niet worden uitgereikt.- Er moest spoed achter gezet worden en daarom werd een commissie benoemd, bestaande uit vertegenwoordigers der betrokken veilingen, die de zaak zouden uitwerken. De commissie stuitte al direct op de vraag, wie het kapitaal zou foumeeren, om de nieuwe zaak te financieren. De heer Valstar verklaarde zich bereid om met de daarvoor in aanmerking komende instanties te spreken, onder beding, dat de eigenaars van de particuliere veilingen afstand deden van hun zaken. In verband hier mede werd nog een commissie benoemd, be staande uit de directeuren van de beide boeren leenbanken te Utrecht en Eindhoven, een direc teur van de Twentsche bank, een accountant van het Centraal Bureau te Den Haag en een Beverwijkschen accountant. Een andere moeilijkheid vormde de voorloo- pige begrooting, welke voor de nieuw te stichten veiling was samengesteld. Hierop toch kwamen de verplichtingen der veilingsvereenigingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling" voor en daarvoor wenschen de particuliere veilingen geen enkele aansprakelijkheid op zich te nemen. Tenslotte is bereikt, dat deze verplichtingen van de begrooting werden afgevoerd, doch de ban ken, die het geld zullen foumeeren. bleven vasthouden aan een zekere persoonlijke aan- gen aanvankelijk niet te vinden waren. Zij wenschten in alle opzichten vrij te blijven. In een j.l. Vrijdag gehouden conferentie is tenslotte de volgende oplossing gevonden. De in brengers van de drie particuliere veilingen stichten een vereeniging, waarvan de leden een beperkte aansprakelijkheid zullen hebben van ten hoogste 200 per persoon. Deze vereeniging fusionneert haar veiling met die van „Kenne merland" en „Vrije Veiling". Tenslotte zou het ook niet juist zijn, dat de leden, zonder aan sprakelijkheid, voor hetzelfde percentage zou den veilen, als de leden, die wel aansprakelijk zijn. Hetzelfde zou dan geschieden met de z.g. „gasten" (niet-leden-inbrengers) van de ver- eenigingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling". Die zullen de derde vereeniging vormen. De ƒ200 behoeven niet gestort te worden, maar kunnen alleen worden opgevraagd bij op heffing der veiling en dan nog slechts, wanneer er schuld is. Men stelt zich de centrale veiling zóó voor, dat alles niet onder één klok geveild wordt. Er zullen verschillende veilingen zijn, voor groote en kleine partijen en voor speciale producten, zooals b.v. aardappelen, bloemkool enz. Op deze wijze hoopt men het vraagstuk van het wachten op te lossen. De heer Tervoort wees er verder op, dat deze zaak niet van de veilingen zelf uitgaat, maar van de regeering. Intusschen achtte spr. de boven uiteengezette oplossing de beste voor de tuinders. De centrale veiling komt er in ieder geval. Wie zich niet wil aansluiten, krijgt later in de nieuwe zaak niets te zeggen, terwijl hij een hooger percentage zal moeten betalen. Er ontstond hierna een langdurige discussie, waarbij verschillende leden zich tegen de aan sprakelijkheid verzetten. Zij wenschten daarom geen centrale veilingi terwijl zij den bestaanden toestand, welke volgens hen goed is, wilden handhaven. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag, deelde de heer Tervoort nog mede, dat iedere veiling haar gebouwen in de centrale kan onderbrengen. „De Eendracht" en „Tuinders- belang" doen zulks echter niet. De gebouwen van Kennemerland en Vrije Veiling zijn door deskundigen getaxeerd naar hun gebruikswaar de. Wanneer zij zijn ingebracht, hebben alle leden direct aandeel daarin, want als lid heeft men aandeel in de nieuwe zaak. De omzet is begroot op 1 millioen gulden. Dat is aan den lagen kant geraamd. Voor dit bedrag kan de nieuwe veiling draaien en aan al haar verplichtingen voldoen. Er zijn zelfs al particu lieren geweest, die de zaak wilden financieren, want zfj zagen er winst in. De Minister duldt echter geen particuliere veilingen meer. Voorts willen de banken geen enkel crediet geven, wanneer niet een voldoend aantal personen voor een zeker bedrag garant zijn. Een groot aantal aanwezigen bleek dit echter niet te willen accepteeren. Een tusschen-voorstel van den heer Brantjes om de aansprakelijkheid op ten hoogste 100 te bepalen, onder beding, dat de leiding van de bestaande straatveilingen in de nieuwe veiling zal worden opgenomen, werd verworpen met 30 tegen 61 stemmen. Verschillende sprekers betoogden, dat men zijn vrijheid niet mocht prijsgeven; zij wezen op de ervaringen, welke met andere coöperatieve vëreénigingen zijn opgedaan. Een der sprekers stelde tenslotte voor om een request aan den Minister te zenden, teneinde te protesteeren tegen de voorgenomen maatregelen. Hiertoe werd na langdurige discussie besloten; tevens om een nieuwe vergadering te beleggen en daar bij den heer Valstar uit te noodigen. In de commissie voor de samenstelling van het request werden benoemd de heeren H. Nij- man Jzn„ J. Poel, S. Kuiper F. Gertenbach en J. J. v. Eerden. Hierna volgde sluiting. cAf? «/n&cLe/rv JCjJti iy/macdd- o-m itsxcU e|\. "UOtêt irrutkjtZd. tl */fecLCL>t OUaXoé C/MmArum. I SlTtdL "naoófc OJd "oolfa. SneLfutui. tZ&LXAM. .Cun on -mo cl» «te-oUton^ ito) oJ Zi/n Personalia Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal-examen rechten de heer C. L. van Lennep, alhier. Statuten De Staatscourant bevat de sta tuten van de N. V. De Ringvaart, te HiUegom. Het groot Nationaal Zang- en Muziekconcours te Hoofddorp Naar wij vernemen zal de deel name aan het groot nationaal zang- en muziek concours, dat op 3, 4 en 5 Juli as. cp het ge meentelijk sportterrein te Hoofddorp zal wor den gehouden en georganiseerd is door de Chr. zangvereeniging „Hosanna in Excelsis" te Haarlemmermeer (Oostzijde), zeer groot zijn. Niet minder dan 49 vereenigingen met ruim 2300 leden nebben zich voor deelname aan dit concours laten inschrijven. Het openingsconcert door de Ohr. Zangver eeniging „Hosanna in Excelsis" met medewer king van Aalsmeer Fanfarekorps zal plaats hebben op -Maandag 2 Juli as. des avonds om half acht, waaraan een optocht en marsch zal zijn verbonden. De opening zal plaats hebben door den eere voorzitter Ds. P. van Strien, terwijl de voorzit ter van het fere-comité, Mr. A. Slob, ook een rede zal uitspreken. Autorit voor ouden van dagen De Oranje vereniging Badhoevebuurt erf omstreken heeft een autorit voor ouden van dagen uit die buurt en omgeving georganiseerd. De tocht is bepaald op Donderdag 12 Juli as. Diefstal Ongenoode gasten hebben een be zoek gebracht op het erf van een bewoner van den Kruisweg alhier. Men heeft daar de ge- heele wasch -- die men vergeten had binneD te halen ontvreemd. Voorts is uit een schuur bij den heer G. alhier een groot aantal konijnen gestolen. Een ongeluk komt zelden alleen Giste renmorgen vertrok van hier naar zee de mo tortrawler R. O. 16 „Betje". Het schip zette koers in zuidelijke richting daar men wilde gaan visschen aan de Westkust van Engeland. Ter hoogte van Zandvoort gekomen moest de schip per terugkeeren, aangezien het kompas niet goed wilde functicnneeren. Toen men in de Visschershaven terug kwam, moest de R. O. 16. teneinde den motcrlogger K. W. 51 te ont wijken, met de machine achteruit draaien. De machine van ds R. O. 16 weigerde echter en zoo ontstond er een aanvaring waardoor de K. W. 51 flink beschadigd werd. jay'tn «.li i i li M <N Petroleumstel omgestooten Gisteren had Mevr. B., wonende in de P. C. Coenstraat, het ongeluk een brandend petroleumstel om te gooien. De vlammen sloegen direct zóó hoog op, dat mevr. B. in brand geraakte. Niet wetend wat te doen, vloog zij de deur uit. Buren wis ten de vlammen te dooven, waarna genees kundige hulp werd ingeroepen. Overbrenging naar het Ziekenhuis te IJmuiden-Oost werd noodig geacht. Werkloosheid Bij het orgaan der openbare arbeidsbemiddeling stonden ingeschreven op 16 Juni 1.1. 199 werkloozen. Hiervan ziin hoofd van een gezin 170 en kostwinners 10. Het doet weemoedig aan, dat dit aantal nog steeds zoo hoog blijft en als men het aantal inwoners van Zandvoort in aanmerking neemt, dan zal een 200-tal werkloozen verhoudingsgewijze ver bo ven 't gemiddelde uitsteken. Waterpolo-comp.Zaandijk: Nereus IIIH. P.C. III 2—4. De uitvoeringsbepalingen Nu de Crisiscrediet-wet voor den Middenstand door de Eerste Kamer der Staten Generaal is aangenomen en de afkondiging in het Staatsblad binnen enkele dagen kan worden tegemoet ge zien, deelt de Directie der Nederlandsche Mid- denstandsbank N.V. te Amsterdam mede, dat voor wat betreft de bedoelde credietverleening aan middenstandsbedrijven door Z. Exc. den Mi nister van Financiën uitvoeringsbepalingen zijn vastgesteld, waaraan het volgende, voor aanvra gers van belang zijnde, wordt ontleend. De credieten worden op door de directie der Nederlandsche Middenstandsbank vast te stellen wijze aangevraagd. Genoemde bank zal daartoe, behalve van hare eigen kantoren, ook gebruik maken van de bemiddeling van andere bankin stellingen of bankfirma's. Voor de credietverleening komen slechts in aanmerking overigens volwaardige midden standsbedrijven welke, uitsluitend tengevolge van de crisisomstandigheden, in liquiditeitsmoeilijk heden zijn geraakt. Als regel zullen derhalve buiten deze regeling vallen alle bedrijven, welke na 1 Januari 1930 zijn opgericht. Verandering van bedrijfsvorm wordt niet als oprichting van een nieuw bedrijf beschouwd. Het wordt aan het oordeel der bank overgelaten om uit te maken of een na 1 Januari 1930 opgericht bedrijf bij uitzondering toch geacht kan worden uitsluitend tengevolge der crisisomstandigheden in moeilijkheden te verkeeren. Uitgesloten zijn bedrijven, waarvan de bank de overtuiging krijgt, dat zij economisch geen bestaansrecht hebben (onder deze zullen in het algemeen vallen, de z.g. dwergbedrijven). Voorts komen niet in aanmerking veehouders, land- en tuinbouwers en al degenen, die een zaak exploi- teeren of doen exploiteeren terwijl zij (of hunne echtgenooten) daarnaast hetzij als ambtenaar hetzij in een particuliere betrekking een bron van inkomsten hebben. De credietaanvrager moet beschikken over eene overzichtelijke boekhouding of althans zich tot het inrichten en bijhouden daarvan, terstond nadat hem een crisiscrediet wordt verleend, ver- oinden. De bank zal zooveel mogelijk zakelijke of per soonlijke zekerheid voor het te verleenen crediet bedingen. Degenen, die meenen met inachtneming van iet bovenstaande in aanmerking te komen voor een crisiscrediet, kunnen zich wenden tot het in hunne woonplaats of in de nabijheid gevestigde kantoor der Nederlandsche Middenstandsbank of tot eene zelfstandige Middenstands- of Boaz- bank. Indien ter plaatse of in de naaste omge ving van den aanvrager geen dezer kantoren of banken gevestigd is, kan hij zich rechtstreeks wenden tot het Hoofdkantoor der Nederlandsche Middenstandsbank te Amsterdam. Ook kan hij zijn aanvraag indienen door bemiddeling van 'n anderen bankier of kassier, ter plaatse van zijn inwoning gevestigd. IJMUIDEN, 20 Juni. Rijksvischafslag. Tarbot 30—54 cent per K.G. Griet 1200—28.00 per 50 K.G. Tong 30—75 cent per K.G. Middel Schol 18.00—28.00, kleine Schol 2.80—19.00, Schar 1.60—9.10, Tongschar 18.00—23.10 per 50 K.G. Vleet 4.60 per stuk. Pieterman en Poon 0.70 3.00, groote Schelvisch 16.10—17.10, middel Schelvisch 9.00—16.50. kl. midd. Schelvisch 4.60 11.50, kleine Schelvisch 1.806.00 per 50 K.G. Kabeljauw per 125 K.G. 20.00—44.00- Gullen 2.00 —8.00 per 50 K.G. Leng 30—90 cent per stuk. Heilbot 45—70 cent per K.G. Wijting 2.603.60 per 50 K.G. Koolvisch 30—70 cent per stuk- Makreel 4.306.10 per 50 K.G. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen: STOOMTRAWLERS Ancor 90 manden f 950, Vios 3 205 manden f 1080, Vios 4 240 manden f 1160, IJ. C. 320 m. f 2040, Schoorl 300 mnd. f 2300, Bloemendaal 300 manden f 1280, Alma 540 manden f 1740, Caroline 520 manden f 2020, Maria 320 man den f 960. LOGGERS KW 19 f 370, KW 78 f 790, KW 149 f 390, KW 161 f 660, KW 108 f 390, Sch. 69 f 470, Sch. 342 f 520. Heden overleed tot onze groote droefheid, na een lang durig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve Moeder. Behuwd- en Grootmoeder JOHANNA CORNELIA RONDEMA- COPINI In den ouderdom van 84 jaar. A. B. TEN BERGE TH. TEN BERGE— RONDEMA en Kleinkinderen Haarlem, 18 Juni 1934 Oranjekade 39 De H.H. Uitvaartdiensten zullen worden gehouden op Donderdag 21 Juni a.s. In de Kathedrale kerk St. Bavo (Leldschevaart) om 7.30 en 9 uur, waarvan de H. Mis van 9 uur zal worden gezongen, waarna de begrafenis om 11 15 uur op het R. K. Kerkhof „öt. Barbara". Geen bloemen Gaarne H.H. Missen Voor de vele bewijzen van deel neming ons betoond tijdens de ziekte en hef overlijden van onzen Heven Man, Vader Behuwdzoon, Broeder, Behuwd broeder en Oom Dr, JAN DE WILDE betuigen wij onzen hartelljken dank. Uit aller naam V. C. DE WILDE—RYTER Haarlem, 20 Juni 1934 Wagenweg 23 liHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiininimiiiiHHii HAARLEM - KENAUPARK 26 a TEL. 12644 Spreekuren iederen werkdag 911, 1—2. - Dinsdagsavonds 6.308.30. Zaterdagsmiddags geen spreekuur. TANDHEELKUNDIGE KENAUPARK 26 Particulier spreekuur 121 en volgens afspraak. Zaterdagsmiddags geen spreekuur. R.K. Dame wenscht tijdelijk voor eenige morgenuren een beschaafde JUFFROUW om met haar te wan delen. Br. Boekhandel te Welscher, Wagenweg 116, onder letter H. Zeer goede kwaliteit meubelen voor bijzonder lagen prijs. Complete Woninginrichting Korte Spaarne 25 - Telef. 15847 koopt niet in winkels waar onzedelijke of N. Malthu- slaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn Koopt aan Stationsboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR. WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT Houders van Obligatiën der 5% pCt. Hypothecaire Obligatie- leening ten laste van den aangegaan in 1925/1926 ten be hoeve der Vacantiekoloniehuizen dier Vereeniging', worden bij dezen opgeroepen tot het bij wonen eener vergadering van Obligatiehouders op Vrijdag 22 Juni 1934, des nam. 3 uur, in het Cornelius Broerehuis, Korte Leidschedwarsstr. 18, te A'dam. Punt van behandeling; In ver band met de Concentratie van de geheele Katholieke Kinder uitzending zullen de Kolonie huizen van den „R.K. Bond voor Groote Gezinnen voor Amster dam en Omstreken" worden overgenomen door de Vereeni ging „Katholieke Kinderuitzen ding in het Bisdom Haarlem." Voorgesteld wordt nu, om ook de Hypothecaire Obligatieleening door genoemde Vereeniging „Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem" te doen overnemen. Toegang tot de vergadering op vertoon van Obligatiën. De Trustee: F. Th. EVERARD HM doorloopend In huur voor slechts 0.60 per week. Geen langdurige verplichting! Alle reparaties en onderhoud gratis! De Stofzuiger Centr.HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 Telefoon 12762 NIEUWE HOLL. STERKE RIJW 15— IDEM MET REMNAAF 20— Alléén Schagchelstr. 6, Haarlem Bekende chocoladefabriek zoekt voor de bewerking van Haarlem en omgeving een ter plaatse bekenden voor den verkoop harer producten, onder toezicht van hoofd vertegenwoordiger. Behoorlijke provisie. Brieven onder No. 7148, bureau van dit blad. 2 CYLINDER 5 P Kf «5.— SPORT-SCOUT 750 ccmJ 675— (Inclusief omzetbelasting) Komt de nieuwe modellen zien en vergelijkt deze met alles wat U in deze prijzen wordt aangeboden. De wereld kent geen betere meer-cylinders Voor HAARLEM en OMSTREKEN: SPAARNWOUDERSTRAAT 10? TELEFOON 13127 heeft noe niet de eigenschappen kunnen verbeteren van de ZENUWHOOFDPIJNPOEDERS VAN Dr. J. B. MEENK Deze zijn en blijven No. 1. Etui van 6 stuks 28 cents; 5 ets. per poeder. Let op portret en driehoekzesel E. M. B. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Dr. J. B. Meenk's Bloedzuiverings- en Ontlastingpillen 40 ets, per doos. AFGEPASTE ZEER ZWAAR PER STEL PRACHT COLLECTIE VANAF I TELEF. 11491 - HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7