Von Papen had gelijk maar mocht het niet zeggen r" HM—B Vliegtuigen tegen zeeroovers Gen. Weygand's reis naar Londen Het nieuws van heden VON HINDENBURG HAD DE REDE GELEZEN Personencultus is on-Pruisisch Es war' zu schön gewesen! Geen staalstaking in Amerika? AARDBEVING IN TURKIJE DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 21 JUNI 1934 Avondblad Hitier naar Neudeck Spoorwegongeluk in Frankrijk Openbare werken tegen de wereldcrisis Een aanklacht tegen de Nira Heden naar Ascot Korte berichten BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18805 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Von Hindenburg Het doel was een beweging te ont ketenen om den Führerte helpen sommige elemen ten te loozen Hitier Von Papen Er is twijfel of het resultaat der besprekingen van Stra niet zeer gering is Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji Vuurgevecht tusschen Engelsche vliegers en de piraten die de Sjoentienplunderden Miss Perkins verwacht gunstige resultaten van haar be middeling KERKROOF IN SPANJE Woensdagmorgen werden te Utrecht in het Merwciekanaal nieuwe sluisdeuren ge plaatst. We zien hier hoe een der deuren hangend aan een bok de brug passeert tegenover den Groeneweg. Het gewicht der deur is 18 ton. Een bezoek van particulieren aard waarbij echter hoogst belang rijke vraagstukken be sproken worden Het aantal dooden is nog niet be kend, veel huizen zijn ingestort DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HONDERDEN WONINGEN HEBBEN WIJ REEDS GEZUIVERD VAN „RADICAAL" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het onderhoud, dat Dinsdag tus- schen Hitier en Von Papen heeft plaats gevonden, had een zeer le vendig karakter en heeft omstreeks 3 uren geduurd. Intusschen heeft het geenszins den eenigszins gespan nen toestand welke geschapen is door de redevoering van Von Papen te Marburg, opgehelderd. Er bestaat goede reden aan te nemen, dat men tot de conclusie is gekomen, dat het conflict te ernstig was om onmiddellijk geregeld te worden en dat Hitier en Von Papen beiden een bezoek zullen brengen aan von Hindenburg op zijn land goed in Neudeck. Woensdag ver wachtte men dat Hitier Donderdag en von Papen Vrijdag of Zaterdag naar den Rijkspresident zouden gaan. Aldus schrijft de Berlijnsche correspondent van de „Times" aan zijn blad. Wat het onderhoud tusschen Hitier en Von Papen betreft, verneemt de correspondent dat Hitler, die groote moeite gehad heeft eeni- van zijn radicale luitenants in te toornen, zijn ernstige ontstemdheid over een optreden dat ernstige oneenigheden in zijn party en in de beweging kan veroorzaken, niet verheeld heeft. Haar verluidt heeft hij gewezen op de onmoge lijkheid om toestemming te geven tot publi catie van een zoodanige redevoering. Het schynt echter, dat Von Papen niet erg onder den indruk daarvan is gekomen, aangezien hy weloverwogen zyn critiek van wat hy en vele anderen beschouwen als tekortkomingen vaü het huidige systeem, heeft uitgesproken, ten einde eenige beweging te veroorzaken. Wel heeft de vice-kahselier aangeboden af te treden, doch dit aanbod is om redenen, die naderhand dui delijk werden, afgewezen. Aan het einde van het onderhoud heeft Hitler, naar verluidt, toegegeven dat ny het eens was met eenige van de dingen, die Von Papen gezegd heeft, ofschoon hy het oneens was met de formuleering daarvan en de om standigheden, waaronder zij gezegd zyn. In derdaad zijn er aanwijzingen geweest, welke hy zonder eenigen twijfel naar voren heeft ge bracht en die wijzen op het feit, dat Hitier de noodzakelijkheid heeft ingezien van het her stellen van meer normale omstandigheden in eenige gebieden van het nationale leven. Zoo heeft men in gematigde kringen met genoegdoening gezien, dat Kerrl, tot dusverre Pruisisch Minister van Justitie, niet benoemd ts tot Rijksminister, toen de vorige week de departementale samensmelting werd aange kondigd, maar dat het Pruisische departement geplaatst is onder leiding van dr. Gürtner, den Rijksminister van Justitie, een ervaren amb tenaar, die behoort tot de vroegere conserva tieve groep van ministers. Ten slotte heeft Hit- Ier aan Von Papen, volgens berichten uit be trouwbare en gezaghebbende bron, de verze kering gegeven, dat zekere verbeteringen zou den worden aangebracht in economische za ken en in de behandeling der kerken. Na het onderhoud heeft Hitier de bespreking met een kleine groep van oudere natio- naal-socialistische leiders behandeld. Uiteraard is niet precies bekend wat hij hun heeft me degedeeld. Volgens een lezing echter, die in partykringen aanvaard is en die wel niet ver van de waarheid zal zyn, heeft hy hun te ver staan gegeven, dat naar zijn meening er iets waars was in de critiek van den vice-kanselier ofschoon natuuriyk de wijze, waarop hy die openbaar gemaakt heeft, onmogeiyk kon wor den goedgekeurd. Voor het overige, aldus wordt verklaard, kan nauwelijks worden opgetreden met het oog op het feit, dat de Rykspresident te Neudeck den tekst van de redevoering te voren heeft in gezien en dat na de redevoering Maandag Von Papen een gelukwenseh-telegram heeft ont vangen van Neudeck. Terzelfder tyd heeft men in partykringen den indruk, dat Hitier per- sooniyk het incident beschouwt als iets in den geest van een verbreking van trouw, aangezien hem niet te voren de tekst voorgelegd is. Men weet thans, dat de redevoering eenige weken geleden géschreven is. Voor het oogenblik kan over de gevolgen van de redevoering niet veel zekers gezegd worden. De opponeerende groepen wanneer men kan zeggen, dat Von Papen reeds iets meer heeft dan een neveligen omtrek van een voorzichtig goedkeurende opinie om hem heen wachten af om de kracht en het vertrou wen van elkanders steun te sondeeren. De vraag, die gisteren gesteld werd met betrek king tot de goedkeuring van den stap van den vice-kanselier, wordt in zekeren zin beant woord door het klaarblijkelyke feit, dat Rykspresident Von Hindenburg de redevoering tevoren heeft doorgelezen en Von Papen na dien gelukwenschtelegrammen heeft gezonden. Het schynt echter, dat men zich geen illusies maakt onder hen, die den inhoud van de re devoering goedkeuren, over de waarschijnlijk heid van een actie van de Ryksweer tot steun van den persoon van Von Papen. Wat de Ryksweer doen zal ingeval geen ernstige ver betering ontstaat in de Duitsche toestanden en wanneer de „radicalen" teekenen vertoo- nen uit den band te willen springen en de Rykspresident het oogenblik gekomen mocht achten voor een krachtig optreden, dat is een andere vraag. Er bestaat thans geen twijfel aan, dat de rede van Von Papen ten doel had een beweging te inspireeren, welke Hitier zou kunnen helpen overdrijvingen van zijn beweging tegen te gaan, en zekere fanatieke elementen te loozen. Zoolang de bedoeling niet verder gaat dan deze punten en zich niet uitbreidt tot het overwegen van een eventueele reor ganisatie, waardoor een andere fi guur op den voorgrond zou worden geplaatst, kan men verwachten dat er meer steun zal komen, ofschoon vele gematigden het moeilijk zullen vinden te begrijpen, waarom juist het huidige oogenblik daarvoor is uitgekozen. Intusschen wordt de volledige tekst van de redevoering van Von Papen, gedrukt bij de uit- gevery, die de „Germania" publiceert, het ka tholieke dagblad, waar Von Papen by betrok ken is, verspreid in den vorm van een pamflet. Het overzicht van de redevoering, dat een kor ten tyd Zondagavond, voordat publicatie verbo den werd. bekend gemaakt was, bevatte welis waar het voornaamste van de treffende passa ges, maar toch nog niet alles. Zoo vertelde Von Papen zyn toehoorders, wel ke bestonden uit ruim duizend personen, waar onder professoren, studenten en afgestudeerden, dat het gezegde: „mannen maken geschiede nis" dikwyis in het tegenwoordige Duitschland verkeerd begrepen wordt. Terecht misprees de regeering een valsche „personencultus", welke het meest onpruisische ding was dat men zich kon voorstellen. „Groote mannen, aldus Von Papen, worden niet gemaakt door propaganda, maar groeien door him daden en worden door de historie erkend." Het geloof dat een volk door terreur tot een eenheid zou kunnen worden gebracht, moet verworpen worden. De regeering zou pogingen in die richting tegengaan „want zy weet dat iedere terreur de uitlaat is van een slecht geweten, dat zoo ongeveer de slechtste raadsman is, die een leider zich kan veroor loven". Voortgaande zeide Von Papen o.m. nog: „De regeering is goed ingelicht over al de zelf zucht, over heel het gebrek aan principes, de onbetrouwbaarheid, hét onridderiyke gedrag en de verwaandheid, welke gaarne onder den dek mantel van de Duitsche revolutie zouden bin nendringen. Zy is er zich wel degeiyk van be wust dat de ryke schat van vertrouwen, die het Duitsche volk haar geschonken heeft, bedreigd wordt. Von Papen haalde o.m. ook rog het voorbeeld aan van het Britsche publiek tydens den oorlog dat volledig ingelicht was over de ernstige ge varen van de Duitsche onderzeeërscampagne, met het gevolg, dat de Engelschen als één man zich aaneensloten, om deze gevaren af te slaan. In verband met den intellectueelen en materiee- len boycot, waaraan de Duitschers tegenwoor dig in de wereld bloot staan, toont dit voor beeld, aldus Von Papen, hoe krachtig de ver houding tusschen leiders én volk gebaseerd moet worden op vertrouwen in tyden van bui tengewonen nood. „Een volk dat niet vertrouwd wordt, kan geen vertrouwen geven". BERLIJN, 21 Juni. Hitier heeft zich voor een kort bezoek aan Rykspresident Von Hindenburg naar Oost-Pruisen begeven. In zyn gevolg be vinden zich de heeren die ook mede naar Italië zyn gegaan. Een uur, nadat bekend gemaakt was dat Hitier naar Neudeck was vertrokken, werd de pers medegedeeld, dat het verboden was dit be richt te publicseren. Nadat eerst verboden was berichten te pu- bliceeren omtrent het bezoek van Hitier aan Rykspresident Von Hindenburg, werd later toe stemming gegeven tot het publiceeren van een bericht in den volgenden vorm: Rykskanselier Adolf Hitler heeft zich naar Neudeck begeven teneinde den Rykspresident rapport uit te brengen over de byeenkomst in Venetië. ROME, 21 Juni. (Reuter.) Het schynt, dat de resultaten van de besprekingen tusschen Hitler en Mussolini te Stra zeer gering zyn. Naar verluidt zou Hitier reeds den avond van den tweeder dag terug hebben willen keeren, doch de nachtvlucht werd hem afgeraden. Vooral ten aanzien van de Oostenrijksche kwestie en de Duitsch-Russische betrekkingen moeten de resultaten van de besprekingen zeer vaag zyn. PARIJS, 21 Juni. (Reuter) Op het station Muehlhausen heeft hedenmorgen een treinon geval plaats gehad met ernstige gevolgen. Tengevolge van een botsing zyn vier per sonen-wagens van een trein in elkaar gescho ven en vernield. Voor zoover men heeft kunnen nagaan, zyn vier reizigers gedood en vier anderen ernstig gewond. Het treinverkeer ondervond stagnatie. j§ VERWACHTING: Meest matige, tijde- lijk wellicht toenemende Zuideiyke tot Zuid-Westelyken wind, betrokken tot 5 H Ewaar bewolkt, enkele regenbuien, wei- nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 767,4 te La Coruna. Laagste barometerstand 742,8 te Stensele. H Zo nop 4.39, onder 9.24. Licht op 9.54, jË H Maan op n.m. 2.46, onder n.m. H STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind van De Bilt hedenmorgen te uur aan de posten van Delfzyl tot Hoek van Holland: „Attentiesein neer". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii SJANGHAI, 21 Juni. (Reuter) Voor het eerst in de geschiedenis zyn Britsche vlieg tuigen tegen Chineesche zeeroovers gebruikt en men kan gerust zeggen, dat de bevrijding van de Britsche gevangenen te danken is aan het gebruik van vliegtuigen. De roovers werden door de toestellen ver schrikt en hoopten, dat de Britsche autori teiten hen zouden helpen by de onderhan delingen met de Chineesche regeering, in dien zij de gevangenen vry lieten. zy schynen zich tevreden te zullen stellen met het behouden van den buit en bereid te zyn alle gyzelaars vry te laten, als zy niet gevan gen genomen zullen worden. De Noord-Chineesche autoriteiten hebben evenwel opdracht gegeven de zeeroovers gevan gen te nemen. By de verkenning door de Britsche vliegtui gen zyn schoten gewisseld tusschen de roovers en een watervliegtuig. Het toestel is licht beschadigd: de bemanning van het vliegtuig schoot terug en bracht den roovers verliezen toe, men weet nog niet in welke mate. Eerst nadat gedreigd was bommen te werpen, werden de gevangenen in 'n Chineeschen sam pan geplaatst en vrijgelaten. Behalve de vyf Engelschen, is een Japanner en Sun Tin Ling, de vroegere Chineesche Mi nister van Binnenlandsche Zaken vrygelaten. De piraten hebben nog een aantal Chineezen gevangen gehouden. WASHINGTON, 21 Juni. De minister van ar beid. Frances Perkins, die den werkgevers thans het program heeft voorgelegd op grond waarvan de vakvereenigingsleiders verklaard hebbeneen staalstaking te zullen kunnen tegengaan, deelde gisteren mede dat zy spoedige resultaten ver wacht van de machtiging welke President Roo sevelt haar verleend heeft met betrekking tot onderhandelingen tot herstel van den vrede in de staalindustrie. Zy ontkende, dat een dood punt in de onderhandelingen bereikt was en noemde haar rol eerder die van een tusschen- persoon dan van een bemiddelaarster. GENEVE, 20 Juni. Na een uitvoerig debat heeft de Internationale Arbeidsconfeientie in haar zitting van Woensdag met 85 tegen 1 stem een resolutie aangenomen, waarin gewezen wordt op de doelmatigheid van de uitvoering van openbare werken als middel tot verminde ring van de crisis, terwyl de Raad van Beneer opdracht Krijgt, zich regelmatig op de hoogte te laten houden van de openbare werken, die in de verschillende landen in uitvoering zyn of omtrent de uitvoering waarvan plannen worden ontworpen. Ten aanzien van de uit voering van internationale openbare werken zal de Raad van Beheer, in overleg met dt betrokken instanties van het Volkenbonds secretariaat, de voor de uitvoering noodige sa menwerking tusschen de betrokken staten trachten te vergemakkelyken. De Arbeidsconferentie hield zich verder bezig met een ontwerp-conventie inzake de sociale verzekering De discussies hierover zuilen Don derdag worden voortgezet. UB EDA, 21 Juni. In de kerk San Pedro zyn een aantal onbekenden binnengedrongen, die het beeld van de H. Maagd van Guadalupe, de Schutsvrouwe van Ubeda, beroofd hebben van verschillende juweelen van groote waarde, waar onder een kostbare kroon, eenige diamanten hangers en een paarlencollier. De Guardia Civil stelt een onderzoek in. LONDEN, 21 Juni (Reuter) Naar aanlei ding van generaal Weygand's bezoek aan Lon den schrijft de „Daily Herald", dat de generaal vergezeld is van zyn stafchef, generaal Gamelir., zyn eersten adjudant, generaal Pagazy en een tolk, kapitein Gaffier. Te Dover werd generaal Weygand door den bevelhebber van het Oos- teiyk district en een vertegenwoordiger van het ministerie van Oorlog begroet. Op het Victoria- station werd hy begroet door den chef van den Britschen generalen staf, generaal Sir Archibald Montgomery Massingberd. Het gezelschap werd in een auto van het ministerie van Oorlog naar het hotel gereden. Heden gaan de heeren naar Ascot en vervol gens naar Aldershot, ten einde de spiegelge vechten te zien. Morgen zal generaal Weygand op het militair oefenterrein te Salisbury den bevelhebber van het zuideiyk district ontmoe ten. Daarna zal hy met zyn begeleiders de gast zyn van den chef van den Britschen generalen staf en het weekend by hem doorbrengen. Te vens zullen dan een aantal hooge Britsche militairen by hun chef te gast zyn. Generaal Weygand verklaarde evenwel, dat geen militaire oefeningen zullen plaats hebben. De Fransche correspondent van de „Daily Mail" schryft, dat het bezoek van generaal Wey gand een strikt particulier karakter heeft. Het is evenwel opmerkelyk, dat hy vergezeld wordt door zyn stafchef en twee andere stafofficieren. Op het ministerie van Oorlog is herhaaldelijk verklaard, dat geen besprekingen tusschen ge neraal Weygand en ambtenaren van het minis terie van Oorlog zyn voorzien. Een vriend van de generaals zeide gisteren evenwel: „Indien twee mannen, die hetzelfde beroep hebben, samenkomen, dan is het onvermijdelijk, dat over dit beroep gesproken wordt." De militaire medewerker van de „Daily Ex press" schryft, dat er niet aan getwyfeld kan worden, dat tusschen den Britschen general en staf en generaal Weygand vertrouwelyke be sprekingen worden gevoerd. Het bezoek mag dan al van particulieren aard zijn, doch men kan er van op aan, dat het samenhangt met de Londensche luchtverdedi ging. ISTANBOEL, 21 Jürii. Een tot dusver nog on bekend aantal personen is gedood door een aardbeving die gisteren in Het Westen van Tur- kye is voorgekomen. De schokken waren het felst in de omgeving van Smirna. De aardbeving werd gevolgd door een buitengewoon zwaren re gen. Alle verbindingen werden onderbroken. Tengevolge van de wolkbreuuen zyn verschei dene rivieren buiten hun oevers getreden en werd een aantal dorpen overstroomd, terwyi tengevolge van de aardschokken tal van huizen ineenstortten. Men begint zich af te vragen of de resultaten der ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini eigenlijk niet zeer gering zyn. Bela Gador, een der luitenants van Bela Kun, is te Boedapest veroordeeld tot de strop. Gen. Weygand's bezoek aan Londen draagt een particulier karakter, maar er worden toch hoogst belangrijke vraagstukken besproken. Vier vrouwen verdronken bij de redding der 1000 passagiers van het Duitsche stoomschip „Dresden", dat ten Noorden van Stavanger aan den grond geloopen en lek geslagen is. Na een vuurgevecht met Engelsche vliegeniers hebben de piraten van de „Sjoentien" zeven hunner gyzelaars vry gelaten. Een aardbeving in Turkije eischt een onbekend aantal menschenlevens en veroorzaakt veel materieele schade. Het doel van Barthou's reis naar Boekarest is een net van veiligheidsgaranties van Rusland en den Balkan naar Engeland, Frankrijk en Italië. Vier dooden en vier zwaar gewonden by een spoorwegongeluk op het station van Muehl hausen. Minister Colyn zal in de Tweede Kamer de verdediging van de Landbouwcrisiswet op zich nemen. Een nieuw Peeldorp langs den weg Uden Mill. De „Ijsvogel" naar Indië vertrokken. Fabrieksbrand te LeeuwarderadeeL Stryd om een millioenen-erfenis in Friesland. Haagsche oud-notaris tot vyf jaren gevangenis straf veroordeeld wegens verduistering en ver- valsching van een authentieke acte. Het ech'paar te Hasselt, dat hun kind langzaam liet doodhongeren, tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. O Gisteravond zyn in Congres-Polen drie per sonen door den bliksem getroffen en op slag gedood. Officieel wordt tegengesproken, dat in het gebied van Wladiwostock groote manoeuvres van de Sovjet-Russische vloot worden gehouden. WANDGEDIERTE. Onze speciale beproefde methode garan deert U afdoende verdelging onder schrifte lijke garantie en geheimhouding. Diverse dankbetuigingen ter inzage. Eerste Haarlemsche Zuiveronderneming Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 WASHINGTON, 21 Juni. (Reuter.) De auto riteiten, belast met het beheer van de ontvet- tings- en ververij-industrieën, hebben een aan klacht tegen de leiding van de nationaal-her- stel-beweging ingediend wegens kwade trouw inzake het opheffen van de wetten op eeriyke handels-praktyken. Dit is de eerste maal, dat een dergeiyke aan klacht wordt ingediend; 11.000 fabrieken 175.000 magazynen en 350.000 werklieden wor den erdoor getroffen. Stand op Donderdag 2 uur n.m.: 759.1 Vorige stand: 759.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1