HET ZILVEREN JUBILE VAN DE 1909-1934 GROOTE HOUTSTRAAT- VEREENIGING WINKELS KOMEN EN GAAN WE GAAN VERHUIZEN VAN 24 TOT 30 JUNI De Groote Houtstraat recipieert Wat de voorzitter zegt De wil tot een krachtig voorwaarts gaan" Oude getrouwen Het bestuur der Groote Houtstraatvereeniging. Van links naar rechts: (zittend) F. H. Kehlenbrink, secretaris; J. E. Voet; A. van Weerden, voorzitter; (staand) J. Voogd; W. J. van Bilderbeek, penningmeester. Dat het stadsbeeld spoedig veranderen kan, toont deze foto, welke duidelijk laat zien, hoe beperkt de verkeersruimte nog slechts eenige jaren geleden was op het kruispunt Groote Houtstraat—Verwulft. Aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem In 15 jaar is het gezicht van de Groote Houtstraat bij her haling verjongd en vernieuwd Tijdingzaal N. H. Crt. Koperslagerij Café „De Grot De even nummers Waar nu V. D. staat Het Plein omstreeks 1800. FEESTWEEK De Groote Houtstraatvereeniging gaat haar 25-jarig feest vieren met groot ceremo nieel, wat met zooveel woorden zeggen wil, dat de Groote Houtstraat zich opmaakt stadgenoot en vreemdeling blij te ontvangen en te laten genieten van kleur, schoonheid en jolijt. Met alle ten dienste staande middelen zul len deze in de kunst der reclame gewonnen en getogen zakenmannen, op hun vereeniging, hun straat en hun zaken de aandacht trachten te trekken en men kan er van verzekerd zijn, dat het gebodene aan de gemaakte reclame ook ten volle zal beantwoorden. Het was een goed idee, derwijs eens de ge dachten van het spookbeeld der wereldcrisis af te trekken. De Groote Houtstraatbewoners ver oorloven zich die weelde! Als straat van louter menschen, die van het zakengeluk moeten leven, heeft zij in de laat ste jaren geen tijd en geen reden gehad zich aan uitbundige vroolijkheid over te geven; t heeft zin, dat zij eens uit den plooi komt en euvel valt het haar zeker niet te duiden, dat zij daarbij het zakelijke aan het nuttige tracht te paren. Al mag ook de Groote Houtstraat gelden als een der beste en mooiste winkelstraten van ons land, met étalages kostelijk als in weinig steden der wereld, al heeft het zakenleven hier een permanente tentoonstelling, de verwende Haar lemmers vragen nu en dan naar meer en aan die vraag willen de winkeliers van onze Groote Houtstraat gaan voldoen. Daarvoor hulde aan de jubilaresse! Als ieder flink ondernemen, ontbreekt het ook den feestvierders niet aan critiek. Sommigen meenen, dat het niet op den weg ligt van de verschillende winkelstraten elkander op eenige wijze vliegen af te vangen: zij zeggen dat de oorspronkelijke opgiet van de straatvereenigin- gen was, contact tusschen de bewoners tot stand te brengen bij het aanbrengen van versieringen ter gelegenheid van openbare feesten en dat het tegen den opzet was, dat zij langzaam aan begonnen met de speciale belangen der straat te behartigen. Wij willen den critici er op wijzen, dat het in moeitevolle tijden geenszins te verwonderen is, dat groepen belanghebbenden zich aaneen sluiten en dat ontwijfelbaar vast staat, dat de straatvereenigingen in de laatste 25 jaar een actie en vertier in Haarlem hebben teweeg ge bracht, die leven en vroolijkheid in onze stad gaven. Hoeveel saaier zou het stadsbeeld geweest zijn zonder de activiteit van onze winkelstraat- vereenigingen! Wij herinneren er ook aan, dat de Anegang en Groote Houtstraat minder vlug zouden zijn geasfalteerd, indien niet bij herhaling de be treffende winkelstraatvereenigingen daarop hadden aangedrongen. In andere steden in binnen- en buitenland, die met Haarlem kun nen worden vergeleken, is de asfalteering van de binnenstad dan ook nog lang zoover niet gevorderd als in de hoofdstad van Noord holland, Kennemerlands Pronkjuweel! Dit is maar één staaltje van het nut, dat winkel straatvereenigingen stichten. De Groote Houtstraat kan er dan ook van verzekerd zijn, dat zij in breede kringen der burgerij sympathie ontmoet bij de viering van haar 25-jarig feest en dat de beste wenschen van zeer velen haar voor de toekomst voor gaan. Deze feestviering is ook het bewijs van de spirit erf' durf, die in de harten der Groote Houtstraatbewoners schuil gaat, van hun wil tot doorzetten tegen alle sombere beelden in, van him doorzettingsvermogen tevens. Tegen over de stoere werkers, die hun stug aanpakken met zoo verblijdend effect zien bekroond, heeft Haarlem een eereschuld. De Groote Houtstraat immers is een der hoofdtooisels in het toilet van onze stedemaagd. Geen Haarlemmer zal dan ook verzuimen ter receptie van de Groote Houtstraat te verschij nen, al zullen allen zich niet. geroepen gevoelen Zondag ter receptie te gaan van de Groote Houtstraatvereeniging. Moge het goede voor beeld dier Haarlemmers door talloos vele niet- Haarlemmers worden gevolgd. Wij voor ons hebben gemeend, deze ontplooi ing van daadkracht der Groote Houtstraters te moeten hanoreeren met de uitgave van een extra nummer, waarvoor wij bijzondere aan dacht vragen. Met dit korte woord ter inleiding van dit gevarieerde numer mogen wij wel volstaan. De Zilveren Jubilaresse onze beste geluk- wenschen! middenstanders uit dezelfde straat. Die krach tige wil tot volhouden en doorzetten zal het moeten doen en zal, dunkt mij, niet nalaten zijn goede uitwerking te doen gevoelen. Naast deze gelukwenschen spreek ik mijn vertrouwen uit, dat het uw vereeniging en haar leden in de komende jaren niet zal ont breken aan den vasten wil en de gezamen lijke kracht om de belangen van een zoo be langrijke groep der Middenstanders te dienen en te bevorderen, waar dat mogelijk is. G. J. DROSTE Voorz. K. v. K. v. Haarlem en omstreken. Als dit nummer van uw blad zijn lezers bereikt, staan we aan den vooravond van de herdenkingsweek van het 25-jarig be staan der Groote Houtstraat Vereeniging. Het bestuur van deze vereeniging heeft deswegen een feestwijzer doen verschijnen, waaruit de plaatselijke pers reeds een en ander geput heeft en nog putten zal. Het doet mij, als voor zitter der jubileerende, een bijzonder genoegen te zien. hoe de plaatselijke pers haar hoogge schatte belangstelling voor dit feest uit in waar- óeerende en belangwekkende artikelen. Dat zij daardoor de Straatvereeniging als instituut in de belangstelling brengt, is voor mij aanleiding, aan het vriendelijke verzoek der hoofdredactie te voldoen en een enkel woord daaraan te wijden. Het is 25 jaar geleden, dat een blijde gebeur tenis in den lande, namelijk de geboorte van H. K. H. de Prinses, de oorzaak was van het „de koppen bij elkaar steken" van Groote Houtstraat-bewoners. Een straatversiering, ter viering van het heuglijk feit aangebracht, gaf een batig saldo en vormde het eerste kasgeld der jonge vereeniging. Uit de archieven blijkt, dat de belangstelling van de bewoners der straat direct groot was en dat het bestuur zich metterdaad en met succes beijverd heeft, het doel van de vereeniging na te leven en dus: „te behartigen de belangen van de Groote Houtstraat als winkelstraat." Het is opmerkens waard, dat een kwarteeuw geleden reeds, zelfs de straatbewoner als zoodanig het nut van or ganisatie, van vereenigen inzag, en het besef Gaarne wil ik voldoen aan het verzoek van redactie der Nieuwe Haarl. Crt. hier iets te schrijven naar aanleiding van het zilveren feest der Groote Houtstraat en hier namens de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken mijn geluk wenschen a. d. jubileerende Groote Houtstraat vereeniging aanbieden. Het bestuur heeft ge lijk, dat het dit gedenkwaardige feit in den bestaansduur van haar vereeniging niet zon der meer wil laten voorbijgaan, al zal het mij waarschijnlijk wel direct willen heiaas, moeten toegeven, dat de economische toe standen voor den Middenstand nu juist geen aanleiding geven tot feestvieren of uitbundige vroolijkheid over goeden gang van zaken. Juist de Middenstand heeft het moeilijk in deze tijden van verminderde koopkracht" en hooge lasten, maar op een herdenkingsdag wil men nog wel een ernstig, doch liever geen somber woord hooren en ik zal u, geacht bestuur en leden, dus geen verdere factoren noemen, die u zoo langen tijd reeds zorgen geven. „Het bestuur heeft gelijk," zeide ik zooeven en ik wil dat herhalen, omdat ik in deze feestelijke herdenking erken den wil tot een krachtig voorwaarts gaan van een nijvere groep dus ook reeds levendig was, dat de eenling in zijn pogen moest achterblijven bij meerderen, tezamen de vereeniging. En den enkelen, die heden ten dage nog steeds meenen ..het we! alléén af te kunnen", moge het goede voor beeld van 25 jaar geleden voor oogen gesteld worden; parasiteeren op het werk van ouderen is onwaardig en dom, want alleen als allen ver- éénigri, dus één zijn, kan kracht uitgaan van een organisatie. De tijden, die wij nu beleven, zijn analoog aan vroeger jaren. Er is een wringen en drin gen, waardoor ook de winkelstraatbewoner ge vaar loopt, zijn rechtmatige plaats niet te kun nen handhaven. De bewoner van de winkel straat toch is geraden, zijn daar veroverde plaats te behouden, wil hij niet in zijn bestaan bedreigd worden. De lasten van hoogerhand opgelegd, zijn bijna onhoudbaar, meer dan ooit moet hij thans ruggegraat toonen, niet ver sagen in den strijd om het bestaan, maar zor gen, dat zijn winkelstraat in de volle aandacht van het pubUek blijft. Daarbij kan samenwer king, gedachtenwisseling met zijn medebewo ners van de grootste beteekenis zijn en is het nut van de Straatvereeniging nu grooter dan ooit. De Groote Houtstraatvereeniging heeft zich haar bestaansrecht waardig getoond, dank zij mede de arbeidzame bestuursleden, die heen gingen en wien ik op deze plaats een eere- saluut breng. Het bestuur heeft gemeend, de bewoners te mogen opwekken, het jubileum in gepaste feestvreugde te herdenken; het kon dit doen, ondanks de ongunst der tijden, daar het zich geschraagd weet door een groot leden tal dat besef heeft van de mogelijkheid van resultaat bereiken in een vereeniging als de onze, met haar vrij eenvoudige doelstelling. De tijden zijn zwaar, doch juist in moeilijke tijden is het van zoo groote waarde, als buurtgenooten op elkander aan kunnen en elkaar vriendschap pelijk de hand mogen reiken. A. VAN WEERDEN Voorzitter der Groote Houtstraat vereeniging Dat er in de Groote Houtstraat in slechts weinige jaren zeer veel winkeliers geko men, gegaan of verhuisd zijn, moge blij ken uit het volgende artikel: Noemen we eerst de zakenlieden die in het zelfde pand zijn blijven wonen en geen of een enkele moderniseering hebben aangebracht. Iedereén kent de familie Sacré, schenkster van fijne boter, vleeschwaren en aanverwante arti kelen. De winkel is sinds menschenheuge- nis op nummer 33 gevestigd en de ouders van de Imidige familie exploiteerden reeds „Hat Boterhuis". Het knusse handschoenenwinkeltje van Laimböck draagt ook interessante historische sporen, evenals de brillenzaak van Federmann, de tabakswinkel van Kruseman en de goud smederij van Voet. Maar daarmede is de lijst ook uitverkocht. Natuurlijk zijn verschillende winkeliers of hun zoons verhuisd van het eene naar het andere pand, (we noemen b.v. „De Gekroonde Moor" van 1800, Jan v. d. Pigge) maar daardoor heb ben ze toch een belangrijk deel van het his torisch recht verloren. Dat in het gebouw van de Spaarnebank eer tijds de Sociëteit „Trou moet blijcken" geves tigd was, zal voor velen geen nieuwtje zijn. Talrijke Haarlemmers zien de sociëteitsheeren nog wel zitten op het knusse balcon dat zoo heerlijk gelegenheid gaf om het drukke gedoe daar beneden rustig en met versterking van een borreltje gade te slaan. Maar wist U, dat in de zaak van de N.V. Tempelman op den hoek van de Spekstraat, vóór de behangerszaak een lunchroom geves tigd was? Waar nu de fotografie-toestellen van de fa. Zwartser in de etalage prijken, ver kocht de heer Coebergh (thans Ged. Oude Gracht) vroeger de nieuwste romans. Dat gedeelte van de straat noemde men in den volksmond „Het gat van de Groote Hout straat", omdat ze even voorbij de Anegang tot aan de Spekstraat op een eigenaardige wijze uitbolde! In het pand van Winkel's Stoffenhuis (al thans een gedeelte daarvan) was voorheen een langwerpig café gevestigd, waar lekker bier ge schonken werd en waar men op banken langs de kanten menig glaasje kon verschalken. In de wandeling sprak men van café „De Scheur' omdat de biervaten zooq angstig weinig plaats kregen. Sinds kort is op no. 15 een klein byouterie- winkeltje gevestigd, getiteld: „Paris". Wist u dat op deze plek vroeger de Nieuwe Haarlem- sche Courant voor de ramen hing en dat men daar ook zijn trouw-advertentie kon brengen? In de automatiek van Flux verkoopt men thans lekkere huzarenslaatjes of Nieuwe Hol- landsche met mayonnaise. Die haringen weten nog, dat op hetzelfde plekje grond honderden collega's aan den man gebracht werden in den vischwinkel van v. d. Maaren. Velen weten nog alsof het gisteren was, dat Lippits Hoedenzaak plaats maakte voor het huidige pand van Wisbrun en Liffman. Op no. 47 is thans een handwerkzaak, daar was vroeger jaren gevestigd de parapluie-zaak van Laborit: Of het minder dan vroeger regent of dat een parapluie uit de mode is, laten we buiten beschouwing, maar Laborie is verdwenen. Zijn we wel ingelicht dan bezit de Doops gezinde Gemeente nog steeds eenige kostbare panden van Mathot tot Schravendijk. In de pas vernieuwde heeren-modezaak van Gerzon zetelde vroeger een kantoor van de Oprechte Haarlemsche Courant en waar Albert Hein thans pinda's en speculaas verkoopt, kochten vroeger de dames de nieuwste stoffen. Waar nu in „Mesco's Schoenenmagazijn ieder de schoen aantrekt die hem past, kon men vroeger de nieuwste schlagers evenals Mozart- en Bach-werken voor een prikkie koopen. In de eene helft van het pand van v. Liemt zetelde vroeger de heer Vélu met de nieuwste snufjes voor ijdele heeren, die de vadermoorder al of niet hadden afgeschaft. „Het geschenkenhuis" herbergde tot voor kort den kunsthandel van Smit. Een sieraad voor de Groote Houtstraat was eertijds het haardenmagazijn van v. d. Vaart, een prachtige zaak en uitmuntend geïnstal leerd. Hunkemöller Lexis heeft er daarna een corsettenmagazijn in gevestigd. Aan den overkant, waar nu de „koude koek" van Jamin verkocht wordt, hebben Schaars en zijn voorgangers jarenlang koekjes voor heel Haarlem gebakken. De heer Schaars vond het zoo „zoetjesaan" tijd worden om de verdeeling van de koek aan anderen over te laten. Waar Jan v. d. Pigge nu zijn „Anno 1800" verkoopt hing voordien ook al de geurige ta bakslucht. Over enkele jaren weet men niet beter of Kort was altijd in de panden 85 en 87 gevestigd, terwijl v. Bemmelen er jarenlang de klanten bediend heeft. De naam de Jong is ook ten nauwste ver bonden aan de Groote Houtstraat. Waar nu van Reysen heerlijke delicatessen verkoopt werd vroeger koper geslagen door den heer de Jong, die ook in het pand van Schroder zaken dreef en nu, zooals bekend, aan de overzijde een keurige moderne zaak heeft. Toen café „De Karseboom" het laatste glaasje bier getapt had, veroverde Heenk voor zijn ijzerhandel de ruimte. Van Tïel's meubel zaak maakte onlangs plaats voor Lorjé's boek handel. De heer Inpijn dreef vroeger in het pand van Cinema Palace een automobielhandel en naast de Sociëteit leefde een ondernemende man heel rustig van de opbrengst van zijn kunstzinnige grafzerken. Een aardige bezienswaardigheid en een sprookjesachtig etablissement voor passeerende kinderen was altijd café „De Grot", waar fleu rige dames tusschen angstig-grillige rotsen, die geheimzinnig verlicht waren, met consumptie balanceerden. Zou het louter toeval zijn, dat daar nu de mooie hoedenzaak „De Stad Parijs" is gevestigd? In den lampenwinkel van Kaasenbrood wer den voordien varkenslapjes gesneden en ossen koppen geveld. Voor Bus corsetten ging verkoopen in pand 135 haastten geliefden zich naar dit huis om schrijfpapier te koopen en postzegels van het daar gevestigde officieele agentschap. Waar nu Lilian Harvey dwaas in het Luxor Theater rondspringt, werden 15 jaar geleden de apothekers-geheimen door elkaar gemengd. Laat ons nu naar de overzijde gaan en kijken wat daar zooal veranderd is. Vóór de Oprechte Haarlemsche Courant het hoekhuis Groote Markt betrok was er het Tech nisch Bureau MacDonald, maar langer verbleef de sigarenzaak van Maas. Wanneer hongerige dames nu gebakjes eten in Franken's Lunchroom pasten vroeger de hee ren daar een nieuw costuum. Op de nummers 6 en 14 dreef de firma Ver meer een zaak in aardewerk en porcelein. Dat weten vele Haarlemmers ook nog zeer goed! In een der panden van Vogelzang was een R. K. Boekhandel gevestigd en in de huidige zaak van Bata een zaak in religieuze artikelen. Wemef heeft de ruimte overgenomen van de schilderijenzaak van Koch, maar voordien druk ten kinderneusjes daar tegen de ruften om het prachtige speelgoed van „De Kindervriend" te zien. Wij vergaten nog te melden, dat in pand 12 waar nu een hoedenmagazijn is, jarenlang ge vestigd was de aan heeren welbekende „Snuif molen". Peek Cloppenburg, Magazijn Nederland en Gerzon waren er reeds lang in kleine editie, breidden uit en moderniseerden herhaaldelijk. Op beide hoeken van het Verwulft was een modezaak: die van Prent v. d. Berg ligt nog versch in het geheugen. Vroom Dreesmann neemt nu de panden 66 tot 76 in. Enkele jaren geleden was daar de volgorde van kleine zaken aldus: Prent v. d. Berg, v. d. Pigge (sigaren), V. D. (daarvoor ijzerwinkel), Bak (manufacturen) de Paarden- steeg, Bak (bedden), de Jong (daarvoor sla gerij). De Centrale Apotheek van Florijn keek op dit alles deemoedig neer! In het pand van Velu verkocht men vroeger schroenen en daarnaast werden de lange snorren van strijdvaardige dragers, gekruld en geknipt. Op den hoek van de Nieuwstraat bakte de heer v. d. Werff voor snoeplustigen heerlijke taartjes, maarhij fotografeerde ook en aangezien hij meer in de toekomst van een fototoestel dan in een roomsoes zag metamorphoseerde hij zijn zaak. Er huisde in de panden 130 en 132 ook nog een Droste, die banketbakker was. Daar verkoopt Bosse nu lampen en de Zaanlandsche Zilver smederij edele artikelen. Het hoekhuis, nu in beslag genomen door het Gem. Electriciteitsbedrüf bevatte vroeger siga ren en sigaretten. Het breede gedeelte van de Houtstraat zullen we laten rusten, men heeft werkelijk geen voor beelden meer noodig om te begrijpen, dat er heel wat veranderd is in slechts weinige jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 15