Hoe zullen wij gaan schrijven? Luit. Greter wint den Amstelprijs MET SEPTEMBER TWEE SPELLINGEN OM DE KONINGIN HET RUITERTOURNOOI TE AMSTERDAM VRIJDAG 22 JUNI 193*- TWEEDE KAMER Jeugdige werkloozen naar Lourdes Het is zeer twijfelachtig, of de oplossing van minister Mar- chant het einde van den chaos brengt Geen registreeren, maar decreteeren Per school Hoe de minister er toe kwam DOOR VICTOR BRIDGES Slechts twee ruiters slaagden erin in het springconcours het par cours zonder fouten af te leggen Uitstekende prestatie van majoor Bettoni Van kinderdoodslag verdacht KRUISBESSEN VERNIETIGD Plannen van het R.K. Werklieden- verbond K.J.C. en sport De organisatie der junioren AUTOMOBILIST TRACHT AGENT TE OVERRIJDEN Een voorbeeldige straf gewenscht EEN STREEK VAN TANTE POS Groeten, die lang onderweg bleven HET GROENE KRUIS Algemeene vergadering te Utrecht UIT EEN BOOM GEVALLEN Driehonderd valsche 1 ankbiljetten Nog 280 „briefjes" van honderd zoek HET LEED GELEDEN Weer twee ponten over de Waal te Nijmegen ONSMAKELIJK DRINKWATER Ook voor koffie en thee totaal ongeschikt FELLE BRANDEN Tweemaal op één dag te Lage Zwaluwe Doodelijke val Bloedvergiftiging chaos nu werkelijk zooveel schade doet aan het wetenschappelijk en cultureel leven van ons volk. Dat wenschte hij eens in bijzonder heden te vernemen. En overtuigde de Minister hem daar- DEN HAAG. 21 Juni 1934. Wu kunnen niet zeggen, dat Mi nister Marchant, toen hü hedenmid dag den heer Tilanus antwoordde over zijn voornemens ter zake van de schrijfwyze der Nederlandsche taal, aan de Kamer eene oplossing heeft voorgelegd, waarover men tevredenheid kan uitspreken. Im mers, zeer twijfelachtig is het, of die oplossing leiden zal tot wat de Minister als eenig doel van zijn in- grijpen beoogt, de beëindiging n.m. van den chaos op het gebied der spelling. Wat wil Minister Marchant, voor zoover hij tenminste daartoe bevoegdheid heeft, met ingang van 1 September bij het onderwijs in voeren Hü wenscht aan beide rich tingen een kans te geven en zal dan twee spellingen dulden, die van het compromis-Marchant en de spelling- de Vries en te Winkel met de gang bare afwijkingen. Zijn ambtgenoo- ten, zoo verklaarde hij, zijn het er mee eens. En de heeren, die, als de interpellant, zoo hechten aan het historisch gewordene en vap >,het kostelijk erfgoed onzer vaderen" reppen Vergetende dat vóór de spelling-de Vries en te Winkel andere spellingen bestonden, die Zij evenzeer zouden verfoeien als de vereen voudigde van thans, moeten dan maar eens in de nractijk bun geliefde de Vries en te Winkel doen optornen tegen de comnromisspeüing. Hij. de Minister, is overtuigt, dat de laatste het Vrtnnen zal. Of Prof. van Ginneken. die vol- Bens den Minister in de adviescommissie geen Voet aan oen grond zou hebben gekregen te genover de Vooys, Kloeke Verweij en Verde- hius, daar óók zoo zeker van is. valt te be zien. Wij gelooven met den heer Tilanus. dat de bewindsman en degenen, die hem. oor- Soronkeliik aartsconservatief on dit gebied, in twee „lessen" hebben overtuigd., schromeliik Ond°rschatten het aantal diergenen, die on dit Bpbied behoudzuchtig zijn. Daarom overschat hü de kansen, die zijne oplossing in de prac- tijk heeft. De keuze tusschen twee spellingen is na tuurlijk onmogelijk per klas door te voeren. Het Zou immers een krankzinnige en voor den on- derwilzer onhoudbare toestand zijn. indien Jantje op de eerste bank bij het dictee de eene en Pietje op de tweede bank de andere spelling ging schrijven. En de onderwijzer zou op die wijze gedwongen zijn. dubbel onderwijs te geven. Het moet dus per school geregeld worden De eene school zal de spelling-Marchant heb ben, de andere de spelling de Vries en te Win kel met de gangbare afwiikingen. Men vraagt zich, aangenomen, dat die .gangbare afwij kingen" vastliggen, toch af hoe de Minister deze oplossing in de practijk denkt door te voeren. Zal niet zijn heele rationalisatie van het scholen systeem en zijn strijd tegen de on- nnodige splitsing gevaar loopen, als de ouders Zich te weer gaan stellen en weigeren hun kin deren te zenden naar scholen, waar eene spel ling onderwezen wordt, die hun niet aanstaat? Had de interpellant al niet een brief ontvan gen van een hoogleeraar, die een speilingsstrijd aankondigde, welke gestreden zou worden met de felheid van een godsdienststrijd? Minister MARCHANT heeft zijn ingrijpen gemotiveerd met te herinneren aan zijn Haag- schen wethouderstyd, waarin hij pas eens goed ondervonden had, hoe groot de moeilijkheden Waren, waarvoor onderwijzers en ook solli citanten kwamen te staan tengevolge van den chaos op het gebied van de spelling. Mi- 1 EEN EERSTE ONTMOETING Met een nauw hoorbaar zuchtje, zette Lady Jocelyn haar kopje op de theetafel. „Ik veronderstel, Tony," sprak zij, „dat wan neer iemand tegen de twee en zeventig loopt, zijn geweten of gedachtengang aftakelt, juist Zooals zijn lichaam dat over de geheele linie doet. Het schijnt, dat ik neiging begin te gevoe len, om minder van dergelijke menschen te houden, dan van luchthartige en hen, die het met de conventioneele maatschappelijke opvat tingen zoo nauw niet nemen. Jij bent het eenige familielid op wiens gezelschap ik nog eenigszins gesteld ben." Sir Antony Raymond Pulk Desmoleyn-Con- Way Baronet, meer algemeen bekend als „Tony" gaf haar een knikje. „Het zijn maar benepen stumperds, die andere familie, niet waar??" antwoordde hij vriendelijk. »,Wie van hen heeft u nu weer met een bezoek Verveeld?" „Tot nu toe, alleen maar Laura en Henry." Er klonk dankbaarheid in haar stem. „Nu, dat is meer dan genoeg," vond Tony. •.Tien minuten in hun gezelschap zijn overvol- nister geworden, beschouwde hij het als een onafwijsbaren plicht, aan die ellende, zoo mo gelijk, een einde te maken. En zelf ondeskundig, riep hij een commissie bijeen, bestaande uit professoren in de Nederlandsche taal aan de verschillende universiteiten. Dat daaronder niet minder dan vier vereenvoudigers zaten tegen over alleen den op dit gebied conservatieven Van Ginneken, was volgens den heer Marchant, wien de eenzijdige samenstelling verweten was, louter toeval, waaraan hij part doch deel had. Hij vond het zelfs tee kenend, die verhouding in een zonder eenige bijbedoeling bijeenge roepen commissie. En in die commissie heeft hij zich toen door de vereenvoudigers laten overtuigen. De deskun digen hadden hem be keerd en zoo kwam het tot een compro mis, dat volgens den heer TILANUS en ook volgens ir. Feber geen compromis mocht hee- ten, omdat men daar in elkander allerminst ter halverwege gevonden had. En dat is toch, aldus ir. Feber, nog altijd de essentie van een compromis. Trouwens, wij begrijpen ook eigenlijk niet goed, hoe de Mi nister dit in een klein deskundigencollege ge rijpt plan kan rijmen met de omschrijving, die hij gaf van de taak der overheid ten opzichte van de spelling. De overheid, zoo zeide hij, de creteert en maakt de spelling niet. Zij heeft alleen te registreeren en vast te leggen, wat zich op dit gebied vrijelijk ontwikkeld heeft. Maar, al kan dit natuurlijk niet worden vastgesteld door een volksuitspraak, de vraag is toch op haar plaats, of de Minister hier goed geregi streerd heeft. Daarom informeerde ir. FEBER. die voorloopig afkeerig is van de spelling-Mar chant, niet alleen, waarom de adviescommissie precies zóó moest worden vastgesteld, maar vroeg hij ook, waarom het „compromis"'nu juist dien inhoud en geen anderen hebben moest. Er hebben zich talrijken en niet de eersten de besten tegen deze spellingsoplossing ver klaard. Was het dan wel onpartijdig registree ren, wat de Minister deed? En was het niet veeleer een decreteeren op grond van weten schappelijke adviezen, welke door mannen met even groot wetenschappelijk gezag volledig wor den gewraakt? Ir. Feber, die ook zijne teleurstelling uit sprak (over het feit, dat de Minister weer debatteerde in een stijl, die niet bevor derlijk was voor de sfeer van rust r bezonkenheid, waarin zulk een vraagstuk dient te worden be sproken, heeft den Minister een aantal nadere vragen ge steld. Hij wilde wel eens weten, of de grootendeels ge kweekte en thans door Minister Mar chant eigenlijk officieel aangemoedigde Voor de verrichtingen der ruiters op den tweeden dag van het internationaal concours- hippique in de hoofdstad bestond wederom slechts een zeer matige belangstelling. Woensdag bevolkten de schoolkinderen de open tribunes, maar thans werden deze plaat sen ingenomen door een groot aantal ouden van dagen uit verschillende Amsterdamsche gestichten. Dat de belangstelling zoo gering was, viel te betreuren, daar er ook dezen mid dag zeer fraaie sport viel te genieten. Het hoofdnummer van het programma werd gevormd door het springconcours om den Am- stelprijs, waaraan door een dertigtal ruiters werd deelgenomen. Voorts was er een concours voor eenspannen en tweespannen, een caroussel gereden door officieren van de rijschool te Amersfoort en tot slot de demonstratie der rijdende artillerie. Het springconcours leverde wederom een fraai Nederlandsch succes op. Luitenant Gre- ter triomfeerde opnieuw en legde beslag op mede niet, dan zou hij aan de door hem mede onderieekende motie-Tilanus, welke zich uitspreekt tegen de invoering der nieu-" we spelling, met overtuiging zijn stem geven. Die motie, aldus de heer Feber tot den heer Ketelaar, die het voor Minister Marchant op nam, is niet negatief. Zij impliceert, dat de deskundi gen dan nog maar eens een betere oplossing moeten trachten te vin den. Taalkundig is zij negatief, staatkundig en daar ligt uitslui tend de taak der Kamer niet. Schaarde ook de sociaal-democraat THIJS- SEN zich aan den kant van den Minister, de liberaal mr. WENDELAAR en ook mr. WES TERMAN van Nationaal Herstel kozen de zijde van de heeren Tilanus en Feber. Morgen komt dr. Moller aan het woord. Wij zijn benieuwd, wat hij zal aanvoeren tegen het argument van zijn fractiegenoot, dat de ver eenvoudiging het wegvallen van de naam- vals-n vooral schade doet aan de taal als apparaat voor de vormgeving der gedachten, dat zij ook aantast de visueele en phonetische aanvoeling van poëzie, dat zij de voor de rede neerkunst zoo belangrijke zinsontleding be zwaarlijker maakt en ondermijnt den grondslag voor de studie van doode en vreemde talen. Namens den Officier van Justitie te Gronin gen verzoekt de brigade-commandant der Ko ninklijke Marechaussee te Valthermond in het Alg. Politieblad opsporing, aanhouding en voor geleiding van Sophia Meijer, geboren 26 Febr. 1900 te Onstwedde, wonende in die gemeente te Musselkanaal, verdacht van kinderdoodslag. Zy verliet in den namiddag van 10 Juni j.l. de ouderlyke woning te Musselkanaal en is ver moedelijk in het bezit van een rijwiel. Haar sig nalement luidt: Israëlitische, middelmatige lengte, zwart haar, bleeke gelaatskleur en blau we oogen. Omtrent de kleeding kan niets wor den opgegeven, doch de aandacht wordt er op gevestigd, dat zy haar valsch gebit heeft ach tergelaten en derhalve een tandeloozen mond heeft. Op de veiling te Drunen werden 40.000 K.G. kruisbessen aangevoerd waarvoor geen bod werd gedaan. De bessen werden daarop, zoo vertelt „Het Handelsblad", vernietigd. Voor dezelfde re denen werden op de veiling te Vlijmen 50.000 K.G. vernietigd. den Amstelprijs, benevens op de zilveren me daille, beschikbaar gesteld door Prins Hendrik en op de zilveren medaille van den minister van Defensie voor den best geplaatsten Neder- landschen officier in dit springconcours. De keurige prestaties van dezen Indischen cavalerie-officier trekken wel de aandacht. Zondag j.l. winnaar op den Olympischen dag, Woensdag de eerste prijs in het springcon cours A en thans een overwinning in het moei lijke concours om den Amstelprijs. In het concours voor eenspannen werd de eerste prijs behaald door den heer C. Otjens uit Dongen met Quick Boy, die zich hierdoor tevens de zilveren medaille zag toegekend, uit geloofd door de Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer. De tweede prijs in dit nummer viel ten deel aan den heer A. v. d. Koppel uit Zeist met Broompark Gay Boy. In het concours voor tweespannen behaal de de heer v. d. Koppel met Broompark Gay Boy en Broompark Merry Girl den eersten prijs en won hiermede tevens de medaille, be schikbaar gesteld door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland. In het springconcours om den Amstelprijs moesten de ruiters twee parcoursen, elk onge veer 735 M. lang en met zestien hindernissen op twee verschillende paarden onmiddellijk achter elkaar afleggen. De hoogste hindernis was 1.40 M hoog. Het moeilijke parcours, dat zeer veel van ruiters en paarden vergde, werd slechts door twee deelnemers zonder fouten afgelegd. Dit gelukte al spoedig aan aen Italiaanschen ma joor Bettoni, die op Riparia en Judex den tijd maakte van 3 min. 34 4/5 sec. De Itaiiaansche vlag ging aan den mast en bleef hier langen tijd wapperen, maar later op den middag moest zij toch plaats maken voor de Nederlandsche driekleur. Onder doodsche stilte kwam in het derde Het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond heeft, naar „De Volkskrant" verneemt, ernsti ge voornemens in den nazomer een bedevaart per fiets te organiseeren voor jeugdige werk loozen naar Lourdes. „St. Bavo" bevat de volgende mededeeling: Naar aanleiding van enkele, in den laatsten tijd gevoerde polemieken, over de verhouding der R.K. Sportvereenigingen, wat betreft de junioren, tot de K.J.C. in ons Bisdom, verkla ren Wij bij deze, dat het onze uitdrukkelijke wensch is, dat de Junioren ingeschakeld wor den in de algemeene katholieke jeugdbeweging, zóó dat de sportvereenigingen zich zullen bezig houden met de organisatie en de techniek van de sport voor de junioren, terwijl de geestelijke en cultureele belangen moeten worden behar tigd door de K.J.C. De Diocesane bepalingen, door Ons uitge vaardigd 22 Juli 1933, laten daaromtrent niet den minsten twijfel. De meening. door directeur Mol in de bedoel de polemieken verdedigd, is geheel in overeen stemming met die bepalingen. J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. In den nacht van 30 April op 1 Mei j.l. te 1.30 uur stond de agent van politie A. Jansen te Noordwijk geposteerd op den Heerenweg aldaar, toen hij op eenigen afstand het geronk van een motor hoorde, nadat hij even te voren het ge luid van een klap, komend uit een zijweg had waargenomen. De auto naderde met een snel heid van ongeveer 60 K.M. en voerde vol licht. De agent posteerde zich midden op den weg, stak de linkerhand op en zwaaide met de rech terhand met een wit-licht gevende zaklantaarn den bestuurder beduidend, dat deze moest stop pen. Deze verminderde vaart tot dicht bij den agent, doch doofde toen plotseling alle lichten, gaf vol gas en reed door. De agent wist door een sprong zijwaarts te maken een aanrijding voor komen. Onmiddellijk daarop richtte de agent zijn zaklantaarn op het nummerbord aan den auto, waarvan hij de cijfers en letters noteerde. De auto bleek toe te behooren aan den bloem bollenhandelaar A. A. H. te Rijnsburg. Verdachte, door den president van de Haag gedeelte van den wedstrijd, luitenant Greter het terrein op met Trixie en Piccolo Amore. De verwachtingen waren hoog gespannen en de Nederlanders werden niet teleurgesteld. Rustig en welberekend nam luitenant Greter hindernis na hindernis en hy eindigde het parcours foutloos in den snellen tijd van 3 min. 20 2/5 sec., waarmede hij de eerste plaats be zette. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat het applaus bijna niet ophield na deze fraaie prestatie, waarmede de kans op een Ne derlandsche overwinning in dit nummer zeer groot was geworden. Van de overige ruiters slaagde niemand er in zonder fouten te eindigen, zoodat de Neder landsche vlag in top bleef. De Italiaansche ritmeester Kecler, die met Snello en Rinaldo 7 fouten had gemaakt, had de tweede maal met pech te kampen, toen rui ter en paard bij het nemen van een hindernis ten val kwamen. De majoor Olivieri had ook. nu geen succes. Hij moest opgeven, daar zijn paard ook thans eenige malen weigerde. Van de Italianen sloeg voorts luitenant-ko lonel Forquet met Rona en Baba een' goed figuur. Een hindernis leverde bezwaren op en met 4 fouten eindigde deze ruiter in 3 min. 24 sec. Een uiterst snellen tijd boekte ritmeester v. Voort van Zijp met Allah en Sunday in 3 min. 141/5 sec. Twee hindernissen leverden hem evenwel 8 fouten op. In het eindklasse ment kwam deze officier op de tiende plaats. Ritmeester Schummelketel maakte met Emi- ca en Arkansas 4 fouten in 3 min. 45 3/5 sec. en luitenant van Lennep met Luftikus en Go- dard 7 fouten in 4 min. 4 sec., waardoor zij resp. op de zesde en de negende plaats kwa men. Tusschen de nummers in werd nog op zeer fraaie wijze een caroussel gereden door zestien officieren van de Amersfoortsche rijschool, terwijl ook deze tweede dag van het ruiter- tournooi besloten werd met een demonstratie van het kcrps rijdende artillerie. Het was een interessant kijkspel, dat een buitengewonen indruk maakte. Stapvoets en in galop trokken de „gele rijders" met hun batterij van vier stukken langs het veld. Door verschillende ma noeuvres, die keurig verliepen, werd het pu- sche rechtbank naar het gebeurde ondervraagd, verklaarde dat hij den agent niet gezien heeft. Jhr. mr. van Asch van Wijck zeide in zijn re quisitoir, dat A. wel aan den eisch zou merken, dat het hier een buitengewoon ernstig feit be treft. Na de feiten gereleveerd te hebben, die de of ficier qualificeerde als poging tot zware mishan deling wees hij er op, dat H. reeds eerder met de politie ter zake van wederspannigheid in aan raking is gekomen. H. is iemand die zijn avon den elders doorbrengt en dan min of meer dron- icen thuiskomt. Spr. achtte hier een voorbeeldige straf ge wenscht en eisch te tenslotte tegen H. acht maanden gevangenisstraf. Mr. F. J. J. Trapman concludeerde tot vrij spraak. Vonnis 28 Juni a.s. Deze week werd de familie B„ thans wonende Groenstraat 50 te Roosendaal (N.B.), „verblijd" met een prentbriefkaart, bestemd voor den zoon des huizes en geadresseerd aan den heer A. B„ Groenstraat 64 te Roosendaal welke prentbrief kaart, blijkens het poststempel, op 2 November 1922 uit Maastricht was verzonden. In Roosen daal werd de kaart gedagstempeld op 18 Juni 1934, des avonds te 21 uur. De geadresseerde, de heer A. B„ is sedert al lang gehuwd en te Den Haag wonende, waar hem nu eindelijk, na bijna twaalf jaren, de vriendelijke prentbriefkaartgroet door Tante Pos kon worden overgebracht. Donderdagmiddag is in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de vier- en-twintigste algemeene vergadering gehouden van de A. N. V. „Het Groene Kruis" onder voorzitterschap van Dr. H. G. Hamaker (Utrecht). In zijn openingswoord bracht deze voorzit ter hulde en dank aan de regeering, die het werk der vereeniging ondanks de slechte econo mische omstandigheden door haar subsidies blijft steunen. Dr. J. van der Spek (Rotterdam) hield een voordracht over het onderwerp: „Wat moeten sociale werkers en werksters in de kruisvere nigingen weten van kinderpsychologie?" De beer P. J. Piebenga, arts (Franeker) hield een voordracht over het onderwerp: „Op welke wijze kunnen de Kruisverenigingen meewerken bij de voor- en nazorg van geesteszieken. Wel ke eischen moeten daartoe aan de wijkzusters worden gesteld?' Hedenmorgen zal Prof. Weisbach uit Halle een voordracht nouden over het onderwerp: „Hoe kunnen we op de beste wijze volksvoor lichting geven over hygiënische onderwerpen?" In een boomgaard onder Eist is de 59-jarige G. N. uit Wageningen uit een kersenboom ge vallen en ernstige gewond naar 't ziekenhuis Bemmel overgebracht. Men vreest voor zijn leven. bliek de rijvaardigheid en de geoefendheid der manschappen getoond. Tenslotte werden 'de stukken op het middenterrein in zeer korten tijd in stelling gebracht. Nadat een aantal schoten waren gelost, reed de batterij in vliegenden galop de Marathon poort uit, waarvoor zich veel publiek verzameld had; ook langs de route, die op den terugweg naar de kazerne werd gevolgd, trok de batterij veel bekijks. De gedetailleerde uitslagen zijn: Springconcours om den Amstelprijs: 1. Luite nant Greter (Nederland) met Trixie en Piccolo Amore, 0 fouen, tijd 3 min. 20 3/5 sec.; 2. Ma joor A. Bettoni (Italië) met Reparia en Judex, 0 fouten, tijd 3 min. 34 3/5 sec.; 3. Luitenant- kolonel Fr. Forquet (Italië) met Rona en Baba, 4 fouten, tijd 3 min. 24 sec.; 4. Ritmeester K. Schunck (Duitschland) met Alva en Nelke, 4 fouten, tijd 3 min. 25 2/5 sec.; 5. Luitenant Dele- lienne (België) met Bagatelle en Djingo, 4 ft„ tijd 3 min. 34 2/5 sec.; 6. Ritmeester K. J. Schummelketel (Nederland) met Ernica en Ar kansas, 4 ft., tijd 3 min. 45 3/5 sec.; 7. Ritm. H. de Menten de Horne (België) met Musa- phiki en Sueta, 7 fouten, tijd 3 min. 28 3/5 sec.; 8. Ritmeester Kecler (Italië) met Snello en Rinaldo, 7 fouten, tijd 3 min. 38 sec.; 9. Luite nant jhr. A. van Lennep (Nederland) met Luf tikus en Godard, 7 fouten, tijd 4 min. 4 sec.; 10. Ritmeester A. D. C. v. d. Voort van Zijp (Nederland) met Allah en Sunday, 8 fouten, tijd 3 min. 141/5 sec. Eervolle vermeldingen; Reserve-luitenant dr. H. E. M. van Schaik (Nederland) met Denise II en Santa Bell, 8 fouten, tijd 3 min. 201/5 sec.; Luitenant A. Gutierrez (Italië) met Intrepida en Norgilla, 8 fouten, tijd 3 min. 24 2/5 sec.; Ka pitein M. Lombardo (Italië) met Rogantino en Bufalina, 8 fouten, tijd 3 min. 33 4/5 sec. Concours eenspannen, open klasse: 1. C. G. H. Otgens te Dongen met Quick Boy; 2. A. v. d. Koppel te Zeist met Broompark Gay Boy; 3. H. F. Bultman Hzn., Heemstede, met Bingley Victor; 4. D. Groenhart te Dirkshorn met Sef- ton Courtier; 5. P. C. C. v. d. Touw te 's-Gra- venhage met Nordelph Leopard. Concours tweespannen, open klasse: 1. A. v. d. Koppel te Zeist, met Broompark Gay Boy en Broompark Merry Girl; 2. H. F. Bultman Hzn te Heemstede, met Bingley Victor en Capenor Victor. „Dat vond ik ook," zei Tony. „Ik liet hem den volgenden morgen naar Hampstead komen, om hem eens vormelijk te zien boksen met hand schoenen aan. Toen zag ik onmiddellijk dat ik met iets geheel buitengewoons te doen had. Hij kende niet veel van het eigenlijke boksen, maar hij was een geboren bokser zoo'n jongen bij wien vechten even natuurlijk is als ademhalen. Hij scheen ook op zijn manier wel een fatsoen lijke jongen een beetje ruw natuurlijk, maar je mag toch ook niet anders verwachten. Wat daarvan ook zij, het eind van het liedje was, dat ik hem by mij nam en sedert dien is hij bij my gebleven." „Wat leuk!" zei Lady Jocelyn. „En in welke hoedanigheid doet hy dienst in je huishou ding?" Tony glimlachte. „Ik noem hem altyd myn assistent-secretaris," sprak hy, „expres, om dien goeden Guy een beetje neer te zetten. Maar dit is zeker, dat Bugg een zeer bruikbare klant is. Er is bijna niets, dat hy niet kan. Als hij zich niet traint voor een boksparty, gebruiken wy hem voor werkmeisje." „O, bokst hy dan nog?" „Dat zou ik denken!" zei Tony. „Hij is tot nu toe nog niet geslagen. Myn beschermheerschap over Bugg is myn eenige bron van inkomsten, buiten myn bezittingen. Ik heb gedurende het afgeloopen jaar twaalf honderd pond aan hem verdiend." „Heeremetyd!" riep Lady Jocelyn. „Ik wist niet dat jy van zóó iets een geregeld beroep maakte, Tony. Met welk soort menschen bokst hy?'' Commissaris K. H. Broekhoff van de Neder landsche Centrale in zake falsificatiën te Am sterdam, is van zyn reis naar Antwerpen terug gekeerd en -heeft aan „Het Volk" enkele nade re byzonderheden medegedeeld. Het eerste bankbiljet van honderd gulden is in Nederland vorige week Vrijdag in een win kel te Den Haag uitgegeven. De winkelier heeft dit oorspronkelijk niet gemerkt, pas nadat de arrestaties in Venlo bekend waren geworden, heeft hij het valsche biljet in zijn kas ontdekt. Met de in Venlo en Eindhoven uitgegeven biljetten mee, zyn thans voor zoover bekend is, acht valsche biljetten van honderd gulden in omloop. Verder zijn nog twaalf valsche bankjes gevonden op G. de Nederlander, die op enkele kilometers van de Belgische grens slapen de in een auto werd gevonden, zoodat in totaal twintig valsche biljetten opgespoord zijn. Blijkens de verklaringen van de verdachten, zijn in Antwerpen in totaal 5300 bankbiljetten van honderd gedrukt. De eerste 5000 vonden de makers echter slecht nagemaakt zoodat ze niet in omloop werden gebracht, doch vernietigd. Wat er met de vermiste 280 valsche biljetten is gebeurd, heelt men tot op dit oogenblik nog niet kunnen vaststellen. De gearresteerden wei gerden hierover iedere verklaring af te leggen. Aangezien echter groote ruchtbaarheid aan de vervalsching is gegeven, kan men als vrij zeker aannemen, dat de eventueel niet gearresteerde leden van de valsche muntersbende geen pogin gen meer in het werk zullen stellen om nog meer valsche biljetten in circulatie te brengen. Tengevolge van het verrichte baggerwerk in de Waal bij Nymegen is het Donderdag weer mogelyk geworden een normalen overtocht met twee ponten te houden. Maatregelen zijn genomen om het weder dicht-slibben te voorkomen. Reeds eenige jaren worden zoowel te Maas sluis als Maasland klachten geuit over den weinig goeden staat, waarin het drinkwater ver keert. Toen vroeg in het voorjaar van dit jaar de gemeente Maasland over dit feit klachten uitte, deelde de directie der betrokken Waterleiding My. mede, dat de onaangename smaak voor 'n belangryk deel moest worden geweten aan werkzaamheden die in den Waterweg werden uitgevoerd, doch er werden maatregelen be raamd om een en ander te verbeteren. Thans zijn de klachten over het drinkwater in deze gemeente weer in sterke mate toege nomen. Het lid van den gemeenteraad te Maassluis, de heer van Gendt, heeft hierin zelfs aanlei ding gevonden om aan B en W. eenige vragen te stellen, waarin er op wordt gewezen, dat het drinkwater van een zoodanige onsmakelijke kwaliteit is, dat het voor de consumptie, zoo wel voor drinkwater als voor koffie of thee, totaal ongeschikt is. Een groot deel van de burgery durft van het water geen gebruik te maken, omdat men na- deelige gevolgen voor de gezondheid vreest. Gevraagd wordt of B. en W. het niet in het belang van de volksgezondheid wenschelijk vinden maatregelen te nemen, zoodat de bur gery behoorlyk drinkwater ontvangt. Donderdagochtend is de groote landbouw- schuur van den landbouwer T. Schellekens, gelegen in den Landekenspolder «enter den Binnen Moerdyk te Lage Zwaluwe door brand verwoest. Met groote moeite kon het woonhuis worden behouden. Eenig pluimvee en de ge heele landbouwinventaris gingen verloren. Men vermoedt brandstichting door een land- looper, die eenige nachten in den schuur heeft geslapen. Verzekering dekt de schade. In het dorp Lage Zwaluwe is denzelfden morgen te elf uur het woonhuis van den heer Ligthart totaal afgebrand. De vrouw en twee kinderen moesten op het laatste moment door een buurman uit het huis worden gered, daar de vrouw van zenuwachtigheid niet uit het brandende huis kon komen. Ook hier dekt verzekering de schade. De 80-jarige H. te Urmond, die van een met hooi geladen kar is gevallen, is aan de be komen verwondingen overleden. De heer E. te Vaals is in het Ziekenhuis aan bloedvergiftiging overleden. Tranfusie van bloed had geen gunstig gevolg. „Wy stellen ons beschikbaar, om tegen eiken bokser van naam te vechten. Feitelyk zyn er nog maar een viertal, waarmede hij geen party heeft gemaakt. Overmorgen zal er alweer een minder zyn." „Wat is er dan morgen te doen?" „Bugg moet met „Bliksem" Lopez in Cosmo politan boksen." „Wat hebben die menschen 'n mooie namen." zei Lady Jocelyn. „Wie is die „Bliksem" Lopez?" „Hij neemt zich zelf de zwaargewicht kam pioen van Europa." antwoordde Tony, minach tend. „Hij is half Amerikaanhalf Livadiaan. Daarom is het, dat Pedro hem beschermt." Pedro?" herhalde Lady Jocelyn. „Bedoel je Koning Pedro?" Tony knikte. „Ja, Lopez wordt beschermd door een koning, of liever door een ex-koning. Wij hopen morgenavond Zyne Majesteit vyfhonderd pond armer gemaakt te hebben." „Ben je bevriend met Pedro?" vroeg Lady Jo celyn. „Bevriend nu juist niet. Maar hy is ook lid van de Cosmo," weet u en ik ontmoet hem dik wijls op wedrennen en storees." Lady Jocelyn antwoordde niet onmiddellyk, doch bleef eenige oogenblikken peinzen. „Ik herinner mij hem nog zeer goed als een kleinen jongen te Portriga, voor de revolutie," sprak zy. „Hoe is hy opgegroeid?" „Hy is," zei Tony, terwyi hy een aschpropje van zyn mouw afklopte, „kort en dik, denker en een beetje vlekkerig; jammer, dat hy een beetje te veel drinkt." (Wordt vervolgd) doende, om by my een aanvechting te doen op wellen, iets zeer onbehoorlijks te gaan doen." „Leeftyd en zwakte in aanmerking genomen," zei Lady Jocelyn, „hebben die menschen een soortgelyke uitwerking op mij." Tony lachte. „Dus heeft u een heel relaas moeten aanhooren over al myn misdaden, niet?" „Zoover zou ik waarschynlyk niet willen gaan. Zy waren slechts een paar uur hier. Je mag wel rooken, als je trek hebt, Tony." Hy stak een sigaret op. „Vertel my er eens iets van, tante Fanny," drong hy aan. „Er is heelemaal geen plezier in gelegen, om den fami lienaam te bezoedelen, tenzij men hoort, wat de familie er zelf van zegt." „De familie," merkte Lady Jocelyn op, „heeft er heel wat van te zeggen. Zy zyn van oordeel, dat je niet alleen je eigen leven op de meest bedroevende wyze verspilt,1* maar dat de ver schillende manieren waarop jij je genoegens zoekt, noodzakelijkerwijze den goeden naam van je meer achtenswaardige betrekkingen in gevaar brengen. Henry schrijft het hoofdzakelyk toe, aan den demoraliseerenden invloed van weelde; Laura is van meening, dat je met neiging tot lagere lusten bent geboren." „Zy hebben beiden gelyk," zei Tony kalm. „Ik ben wat Guy zegt: een bedreiging voor mijn stand. Dat is wel een leuke manier voor iemands secretaris, om zoo tegen je te spreken, vindt u niet?" „Het is de eenige manier waarop die goede Guy kan spreken en per slot van rekening heeft hij wellicht de waarheid gezegd," antwoordde Lady Jocelyn, „Daar ben ik zeker van," zei Tony. „Guy is beslist onbekwaam, om iets anders dan waar heid te spreken. Zinspeelde Henry nog op een van myn nieuwste vreeseiykheden?" „Ik geloof, dat het de keuze van je vrienden is, die hem hoofdzakelyk benauwd maakt. Hy zei, dat je boezemvrienden tegenwoordig uit boksers en chauffeurs schenen te bestaan." Tony lachte harteiyk. „Ik doe nog al een beetje aan autorennen weet u. Ik vermoed, dat het dat is, wat hy met chauffeurs bedoelt. Wat betreft boksers, denk ik, dat iemand hem van Bugg verteld heeft." „Van wat?" vroeg Lady Jocelyn nieuwsgierig. „Bugg," herhaalde Tony. „Tyger-Bugg. Het is een jonge protégé van my een bokser. Bin nen drie jaar zal hy, als hy goed geschoold wordt, kampioen van Engeland zyn." Het gemoedeiyke gelaat van Lady Jocelyn plooide zich tot een grillig glimlachje. „Beste Tony," sprak zy, „je mededeelingen werken prikkelend. Toe, vertel my eens iets meer van mynheer Tyger-Bugg. Wat een naam! Het lykt wel of je het over een of andere Ame- rikaansche vlinder hebt." „O, het is een zeer bekende naam in East- End.In Whitechapel zyn de Buggs al eeuwen inheemsch," zei Tony. „Hoe ben je met dien waardigen telg van die oude familie in kennis gekomen?" vroeg Lady Jocelyn. „In een boksclub in High Street, Stepney. Het is een zeer ordinaire inrichting, welke door een Jood, Isaacs genaamd, wordt geëxploiteerd. Hy zoekt straatjongens uit die wijken, die willen leeren boksen en dan laat hy ze in zyn inrich ting maar raak boksen, in de hoop, dat een of ander bokspromotor er een uitzoekt, die hem geschikt voorkomt om er iets van te maken. Zoo gebeurde het, toen ik daar op een avond ook eens toevallig was, dat Bugg moest boksen tegen een vent, die groot genoeg was, om hem op te eten; bovendien kende die tegenstander reeds iets van het spel. Bugg werd in de eerste ronde reeds ijnmiddellyk byna bewusteloos tegen den grond geslagen, maar hij herstelde zich voor de tweede en gaf hem zoo'n geweldigen slag, dat hy de eerste tien minuten niet tot bewustzijn kwam. Het was een van de mooiste dingen, die ik ooit gezien heb." „Ja, dat moet wel leuk geweest zyn," zei Lady Jocelyn. ,,Ga door, Tony." „Ik had zoo'n plezier in dien kranigen jon gen," vervolgde de baron rustig, „dat ik hem na afloop liet roepen en hem medenam, om eens lekker te eten. Ik dacht, dat hij van het boksen zoo hongerig was, want hy verslond in een mi nimum tyd alles wat opgediend werd, en toen ik hem vroeg, of hy altijd zoo'n gezonden eetlust had, vernam ik, dat hy dien dag niets had ge geten, behalve een paar brokken droog brood als ontbyt. Bovendien was hy een kleine tien kilometer ver komen loopen, om dit wedstrijdje te houden. Bezwaarlijk kan men zooiets een goede voorbereiding noemen, om met een snui ter te gaan boksen, die tweemaal zoo groot is als je zelf bent." „Het schynt my een hoogst verdienstelijke prestatie," oordeelde Lady Jocelyn op sympa thieken toon. H. W. Tilanus ir. L. J. M. Feber

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3