Meer wedstrijden noodig? Fietsen door België's bergen IIUHJ mtrnmt m is GEEN INTERNA TI ON AAL CONTACT DE GROTTEN VAN HAN Het Schaakspel ZATERDAG 23 JUNI 1934 R. K. F. Tot nu toe heeft men geen com pensatie kunnen vinden voor de verloren gegane inter landwedstrijden Organisatie van een bondentournooi D.H.V.B.-overzicht De laatste kans voor Constantius. Zal Santpoort 2 zich handhaven? HET RENSEIZOEN IN ENGELAND S ~ÏT' r I.V.C.B. Het slot en het begin De promotiecompetitie in het Zuiden I K.N.V.B. Ajax bij Heracles op bezoek Wat zal Willem II doen? - Juliana behoudt haar kans I. V. C. B.-programma D. H. V. B.-programma K.N.V.B.-programma Een prachtige tocht zonder veel hellingen langs ravijnen, wa tervallen en grotten in de Ardennen Natuurschoon in het Ourthe-dal De heenreis per trein Het prachtige Müllertal IAP mm mm i Het Ourthe-dal Over afstanden en grenzen De complete rondrit (totaal 390 K.M.) CRICKET VAN BAT EN BAL Overzicht Het jubileum van den Amster- damschen Cricketbond Cricket-programma De feitelijke opheffing van de Deutsche Ju- Eendkraft als sportlichaam, de prille jeugd van het Katholiek Vlaamsch Sportverbond en de onmogelijke houding waarin de Pransche Sport bond zich bevindt ten opzichte van den (neu tralen) Franschen Voetbalbond, hebben voor- loopig het internationaal contact van de R.K.F. stilgelegd. En derhalve blijven we verstoken van internationale wedstrijden, zooals die in vorige Jaren gebruikelijk waren. Wel heeft men kunnen lezen dat enkele dio cesane bonden met de Belgische Katholieke Bonden nog eenig verkeer onderhouden, maar be verbinding tusschen de nationale sportbon den is toch onderbroken, althans zeer los. Het gemis aan internationale landenwedstrij- den doet zich in de verschillende gedeelten van °ns land gevoelen. En men vraagt zich af, of er hu voor het nationale elftal geen andere „bu siness" bestaan waardoor het federatie-elftal haar buiten vertegenwoordigend kan optreden. Wedstrijden van bondselftallen mogen op zich zelf wel een goed middel zijn om de prestaties haar buiten in zichtbare cijfers uit te dragen, ze remplaceeren toch niet datgene wat men in het laatste jaar verloor. Er is op dit oogenblik dus een leemte in het federatie-program. Die leemte moet worden aangevuld, althans er moet naar worden ge streefd om den spelers te hergeven wat ze be zaten. De wedstrijd Noord-Zuid was tot dusverre slechts een middel om tot de samenstelling van het internationale elftal te geraken. Dit jaar Werd die wedstrijd feitelijk de clou van het sei- loen, maar 'n clou, die onzes inziens toch nooit han zijn het hoogtepunt van het voetbalseizoen. De door de Federatie uitgeschreven en ge zegelde Missiewedstrijden zijn dat evenmin. Op zichzelf zijn die wedstrijden zeer belangrijke sportgebeurtenissen, réunies van spelers en of- ficials, die niet nalaten een blijvenden Indruk achter te laten. Vooral als deze wedstrijden goed zijn voorbereid en geregeld zijn het gebeurte nissen waaruit voor spelers en officials wel iets te leeren valt. Het zijn wapenschouwen der aan gesloten bonden, waar het beste materiaal bij een is, dat de katholieke sportbeweging bezit. Maar daar er vijf elftallen in het veld komen is de selectiviteit vanzelf niet ver genoeg door- eevqgrd, om tie bloem van de fine. fleur te la ten •demonstreeren het allerbeste, wat op dit gebied bestaat. Daarvoor is de vorming van één nationaal elftal noodig, dat in het strijdperk treedt te genover een eenigszins gelijkwaardig tegenstan der. De ontmoetingen met de D.J.K. waren daarom juist zoo aantrekkelijk en zoo leerzaam. Maar de feiten liggen er. Het internationale contact is (voorloopig) afgebroken, en er moet thans gestreefd worden naar een surrogaat, dat voldoende in staat is te vervangen de ,natuur- spüze" van voorheen. Kan dat? Voorloopig zien we daarvoor geen oplossing. Maar wat niet is, kan komen. En daarom hikt het ons wel nuttig, dat de krachten pa- zaat blijven. Het paraat houden van de krach ten eischt oefening en daarover wilden we het In 't kort hebben. In de meeste bonden bestaat een levendige drang naar het spelen van wedstrijden van het bondselftal. Breda, Limburg, Haarlem, Den Bosch en ook Utrecht mobiliseeren herhaalde lijk het elftal om een oefenwedstrijd te spelen hetzij tegen elkaar, hetzij tegen sterke tegen standers als clubs en districtselftallen. De nood zakelijkheid van het spelen van wedstrijden Wordt dus wel gevoeld. Kan die drang nu in goede banen worden geleid? Onzes inziens zeker. Daarvoor zou b.v. 't spelen Van wedstrijden, andere dan Missiewedstrijden, een heel goed middel zijn. Zooals de zaken nu staan, Worden er maar twee Missiewedstrijden gespeeld per jaar. De elftallen, die het vorige seizoen zijn uitgevallen, mogen dit seizoen wer keloos toezien. En wanneer het volgende seizoen opnieuw wordt geloot, zal weer een der bonden hiogen toekijken; hij heeft voor het bondselftal geen emplooi. Dat zou anders kunnen. Het spelen van een jaarlijksch tournooi door de bondselftallen zou al een goede gelegenheid zijn om de beste spe lers in vorm te houden. Dat behoeven dan niet, of niet uitsluitend, Missiewedstrijden te zijn, 't kunnen ook zijn „bondenwedstrijden" waarvan de baten komen ten goede van de thuisspelende elftallen. We lezen zoo vaak van een bonden tournooi. Waarom zou de R.K.F. dat niet kun- hen organiseeren? We stellen ons voor, dat elke bond vier wed strijden speelt, twee uit en twee thuis. Dus een halve competitie. Of, indien dat te bezwaarlijk is, omdat de reiskosten dan te hoog worden Voor de bonden, die ver uiteen gelegen zijn, tweemaal tegen een bepaalden bond, dus uit en thuis. Dat zou wel is waar vier Zondagen per Wat scheelt eraan, oude jongen? M'n vrouw is twee dagen geleden uitgegaan om brood te halen en ze is nog niet terug. Wel kerel dan zal er niets anders opzitten dan dat je zelf brood gaat halen. Holite Humor, Londen. ïjiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiu Door verschillende omstandigheden is het internationaal contact van de R.K.F. met buitenlandsche katholieke voetbalbonden practisch stilgelegd en worden er geen internationale lan- denwedstrijden meer gespeeld. Hierdoor is een leemte ontstaan in het federatie-program, die aanvulling behoeft, wat in bijgaand artikel nader uiteengezet wordt. TiiiiOiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiv jaar vergen, maar dat lijkt ons geen bezwaar. Want nu de competities van de eerste klassers vrij normaal verloopen en het einde van de competitie nog voor den zomer daar is, is er ook ruimte gekomen voor het organiseeren van andere wedstrijden. Men heeft dan wel niet bereikt een voldoende compensatie voor de verloren gegane interland wedstrijden, maar er is dan toch wat leven in de brouwerij gekomen. Voor het Federatie-elftal is geen emplooi te vinden. Dat de K.N.V-B. weer bereid zou wezen om de vroegere aanrakingswedstrijden te laten verspelen, achten we, gezien de mentaliteit die in die kringen heerscht, niet waarschijnlijk. Buitenlandsche clubs laten komen van er kende reputatie, die een wedstrijd tegen de Fe deratie spelen, mag ook uitgesloten worden ge acht. Want zoolang de F.I.F.A. over de ver schillende aangesloten landen zeggingschap be houdt, kunnen we niet aannemen dat die in 't spelen van zulke wedstrijden bewilligt. Meerdere wedstrijden voor de bondselftallen zijn dus wel gewenscht en ook mogelijk. Indien de bonden deze mogelijkheid eens onder de oogen zien, twijfelen we niet, of ze zullen met een dergelijk plan voor den dag komen. Want zoolang er voor het Federatie-elftal geen kan sen zijn om tegen andere landenteams uit te komen, zal de behoefte aan het spelen van bondswedstrijden des te sterker zijn. Van het voor morgen vastgestelde D.H.V.B.- programma is de ontmoeting Santpoort 2 Constantius wel de voornaamste. Zooals men weet spelen deze elftallen met D.O.S. om een plaatsje in de I.V.C.B.-competitie en tot op heden staan de kansen van de Santpoort-reser ves om zich te handhaven zeer gunstig. Immers, tegen D.O.S. speelde Santpoort twee maal gelijk terwijl in Amsterdam van Constantius met 31 gewonnen werd Constantius slaagde er in van D.O.S. te winnen, zoodat de kans van laatstgenoemde vrijwel verkeken is. Slechts wanneer Constantius morgen weet te winnen, dan behoudt D.O.S. nog een kansje op een beslissing in deze competitie, maar dan zou zij op haar beurt weer van Constantius in Am sterdam moeten winnen. Spelen Santpoort 2 en Constantius gelijk, dan is D.O.S. uitgesloten en kan de Amsterdamsche club nog gelijk ko men met Santpoort 2. Alles is dus nog mogelijk maar vast staat, dat wanneer Santpoort 2 mor gen wint, zij voor den I.V.C.B. behouden blijft. En waar thans het terreinvoordeel een beves tiging van de zege in Amsterdam aoet ver moeden, verwachten wij dat de I.V.C.B.-er het volgend jaar weer in dezelfde afdeeling zal mogen uitkomen. Maar in elk geval zal het spannen in Santpoort en Constantius is er de club niet naar, om zich zonder meer over te geven. Maai toch houden wij het op de Rood- broeken-reserves. Het programma vermeldt voorts nog diverse wedstrijden voor de promotie-degradatie-com petitie, welke ongetwijfeld nog de noodige be langstelling zullen trekken. Het is echter te hopen dat de temperatuur voor voetbal beter geschikt is dan de vorige week. Want onder een dergelijke hitte zijn normale resultateq uitgesloten. En juist bij promotie of degradatie zijn de resultaten van het allergrootste belang. Vooral dit seizoen, nu de D.H.V.B.-afdeelingen zoo uitermate klein waren, hadden we een vroegere beëindiging zeker tegemoet gezien. Maar het is weer het bekende liedje. Het woord „zweetvoetbal" schijnt het D.H.V.B.-bestuur maar niet uit zijn boekje te willen schrappen. Voor de wedstrijden verwijzen we naar het elders gepubliceerde programma. De draverijen, die, daar het renseizoen in vollen gang is, nu overal in Engeland groote belangstelling trekken. De paardensport be leeft daar weer hoogtijdagen. Herboven ziet men hoe in een der races een groep deel nemers een moeilijke hindernis neemt. Zondag wordt de laatste wedstrijd gespeeld om het landskampioenschap: VolendamS.D.O. U.C. Hoewel de belangrijkheid van deze ont moeting in twijfel kan worden getrokken, den- keij we toch, dat er te Volendam genoeg lief hebberij zal zijn om den wedstrijd te gaan zien. Want de Noord-Hollanders zullen gaarne ken nis maken met het elftal, dat in staat was aan Valkenburg een halt toe te roepen. Daarbij komt: de tweede plaats van de kam- pioenslijst is in discussie. Indien Volendam van S.D.O.U.C. wint, bezetten de wijdbroeken de tweede plaats; en dat is voor velen al reden genoeg om uit den wedstrijd te halen wat er uit te halen is. Wij gelooven dat Volendam thuis op d'r slof jes van de Ulftenaren zal winnen. In het Zuiden wordt nu begonen met de pro motie-competitie. Daaraan nemen vijf clubs deel: H.V.V., Caesar, Heer, Bleijerheide en Meijel Dat worden dus nog in het geheel twintig wedstrijden, waarvoor op tien Zondagen beslag wordt gelegd. Goed bekeken kunnen we dus te gen het einde van Augustus met deze competitie klaar zijn. Over zomervoetbal gesproken! De promotieregeling was nu eenmaal zoo, dat deze vijf elftallen zullen spelen om één paats in de le klasse. Daar verleden Zondag volgens de Sportillustratie pas de laatste beslissing viel, kon met deze wedstrijden niet vroeger worden begon nen. We wenschen den deelnemers proficiat met deze competitie! Maar zouden ze niet verstandig doen en den I.V.C.B. berichten, dat ze die competitie gaarne uitgesteld zagen tot het volgende seizoen? Of geven ze om zweetvoetbal niet veel? Indien we de ranglijst nagaan, komen nog meerdere clubs in aanmerking voor het lands kampioenschap. Velocitas en Heracles kunnen het niet meer halen! Ajax speelt Zondag in Almelo tegen de Heraclieden den zevenden wedstrijd, terwijl KFC stil ligt. Wint Ajax, dan staan KFC en Ajax gelijk en zal het van de laatste wedstrijden afhangen wie er kam pioen wordt. Ook Willem II heeft nog een kansje. Indien de Tilburgers n.l. de beide laatste wedstrijden winnen, dan hebben ze ook 10 punten en dan kan het gebeuren dat een of meer beslissings wedstrijden noodig zijn. Zoover komt het natuurlijk niet. De trico lores zullen, nu ze met de spelers aan het suk kelen zijn geraakt, in Velocitas een zwaren tegenstander vinden; in Tilburg wonnen ze met 64, na in de rust met 40 te hebben voor gestaan. In Groningen spelen ze echter onder heel andere omstandigheden en als ze het tot een gelijk spel brengen, mogen ze wel heel blij zijn. Wij voor ons schrijven Willem II met een gerust hart af van de lijst, want het elftal be schikt momenteel niet over die kracht dat het Velocitas in Groningen zou kunnen weerstaan. Voor Ajax zal de wedstrijd in Almelo een heel zware dobber zijn. Wel is waar wonnen de Amsterdammers in eigen huis destijds met 9—1 van Heracles, maar datzelfde Heracles won nog pas van KFC met 10 in de Koog! Daar is dus wel iets veranderd in het Almelosche team. Technisch gesproken staat Ajax hooger, maar er bestaat in voetbal nog meer dan tech niek alleen. KFC heeft dat ondervonden, en de kans is groot, dat Ajax dat Zondag a,s. ondervindt. Voor het Zuiden staan twee promotie-wed strijden op het program: MiddelburgTegelen en Julianade Baronie. De laatste wedstrijd wordt zonder tegen spraak voor Juliana; dat dan de beste kans behoudt op promotie. Middelburg kan thuis ge makkelijk winnen van Tegelen, dat immers niets meer te winnen of te verliezen heeft. De Middelburgers zullen nu wel zorgen dat de wedstrijd rustiger verloopt, dan die van ver leden Zondag! Dan blijft nog over: Middelburg—Juliana bij den stand 11. Het bondsbestuur heeft voor zoover we weten nog geen beslissing genomen, zoodat nog niet bekend is of de wedstrijd zal worden uitgespeeld, dan wel opnieuw zal wor den vastgesteld. Na het onderzoek zal pas be kend gemaakt worden hoe de beslissing van het bestuur luidt. Maar dat Middelburg hierdoor een kwade kans maakt, staat vast. Middelburg heeft door het gevalletje van de vorige week, heel veel van haar kansen om in de eerste klasse te blijven, verloren. Kampioenscompetitie Volendam-SDOUC Promotie- en degrada tiecompetitie HET ZUIDEN I Bleilerheide—Caesar HVV—Meyel Afdeeling Noord Promotie en degradatie Geel-Zwart 1HSV 1 EVE 2Valken 3 Nacompetitie A Forward 1Sew 1 KGB 1Wit-Rood 1 Stormv. 1—Valken 1 C WE 1—GVO 1 FUSV 2—Dem 3 I Con Zelo 1VVO 1 Afdeeling Centrum Promotie en degradatie Santpoort 2Const. 1 KRV 1—VVSB 1 St. Mart. 2De Meer 3 St. Hooger 1Dos 3 RWD 1Llsse 4 BSM 3Tevlingen 3 WA 3Wilskr. 4 terr Oranje Zwart Majella 1—Ad. Kolp. 2 Na-competitie ETybb 4Vog.zang 2 Afdeeling Zuid Promotie en degradatie Esto 1Aio 1 PFC 3GDA 3 GDA 4Westlandia 3 Wilh.mus 4Bl.-Zw. 3 Olympia 2SGV 2 Beslissing Tog 2St. Ignatius 2 terr. Excelsior Kampioenschap van Nederland HeraclesAjax Velocitas—Willem II AFDEELING UI Promotiecompetitie 3e klasse WSV—Phenix Promotiecompetitie 4e klasse Wilh.minasch. Brink en Orden AaltenGermanicus AFDEELING IV Promotiecompetitie 2e klasse MiddelburgTegelen JulianaDe Baronie Promotiecompetitie 3e klasse ESVWSO AACGroene Ster Eindstrijd om den Ned. Voetbalbeker FeijendordVelocitas Om den junioresbeker van Nederland (Halve competitie op 't Velox-terrein) FeijenoordAjax FeijenoordWillem II AjaxWillem II Wielrijders worden in ons vlakke land wel verwend: zij kunnen honderden kilometers af leggen zonder grooter hoogteverschillen dan luttele tientallen meters te moeten overwinnen Toch zijn er talrijke fietsers, aldus schrijft ons de A. N. W. B.-Toeristenbond voor Nederland, die gaarne bereid zijn de moeilijkheden van heuvel- en bergland te aanvaarden in ruil voor een tocht, welke nu eens natuurschoon van anderen aard biedt dan in het vaderland te vinden is. Voor hen en dat zijn dus de ge- oefenden zijn deze regelen bestemd. Wij hebben een tocht voor u samengesteld, waarin weinig groote hellingen voorkomen, maar., dat beteekent niet,, dat de route even vlak is als de weg van Amsterdam naar Haarlem! Ech ter is op plaatsen, waar langdurige stijgingen niet vermeden konden worden, vermeld, welke gedeelten men desgewenscht per trein kan af leggen. Ook de heenreis naar de grens kan men per spoor doen, wie over extra veel uithoudingsver mogen beschikt (of dicht bij de landspalen woont) kan evenwel alles per fiets afleggen. Het gedeelte van Maastricht naar Luik is niet moeilijk, de omgeving niet onaardig, maar toch ook niet overrijk aan afwisseling. Voorbij de groote Belgische industriestad echter begint het pas goed. Men volgt de dalen van Ourthe en Amblève, waarvan vooral de laatste omringd is door een zeer schoone natuur. In Remou- champs wordt gepauzeerd, o.a. om de prach tige grotten te gaan bekijken. De Cascade de Coo is een mooie waterval, kunstmatig ontstaan door het afsnijden van een bocht in de rivier, voorbij Trois Ponts komt men in het dal van de Salm, de weg stijgt geleidelijk. Door een mooie natuur gaat het zuidwaarts, bij het plaats je Deyfeld passeert men de Belgisch-Luxem- burgsche grens, welke uitsluitend administra tieve beteekenis heeft. Voorbij Heinerscheid wordt de weg weer vlakker, de omgeving blijft echter voortdurend zeer mooi, na een belangrijke daling volgt men het dal van de Our, welke links ligt en de grens vormt tusschen het Groothertogdom en Duitschland. Langs het mooie oude stadje Mooiirichi JÊSM AP Remouchomp* Coflibbi oy-ibnk&rAyvai Cascade de Cao rois-ronr* Vielsaln Salmchafeau aroche Houfraliz Heinerscheid lervaux yianaen Eschs.l. Su tttelbrDckf^T'ekirch *o Echtep -nach Hersch" Luxembu Alles' betreffende deze rubriek te adresseeren aan den schaakredacteur van dit blad. VIERDE PARTIJ SPIELMANNVAN DEN BOSCH In zijn match tegen den Oostenrijkschen grootmeester, R. Spielmann, heeft onze land genoot mr. dr. jhr. J. H. O. van den Bosch, getoond, dat hij bij ernstige oefening in ieder meestertournooi een behoorlijk figuur zou kunnen slaan. De match, die uit vier partijen bestond, was zeer spannend. De eerste partij werd remise; de tweede won Spielmann en de derde werd weer remise, ondanks sterk aanvalsspel van v. d. Bosch. Deze moest nu dus de vierde partij winnen om het verlies der match te ontgaan en hierin slaagde hij met Zwart nog wel! en hoewel Spielmann geen bepaald zwakken zet deed. R. SPIELMANN, Wit Jhr. J. H. O. v. d. BOSCH, Zwart (Grünfeld-verdediging) Wit 1. d2d4 2. c2c4 3. Pblc3 4. Lelg5 5. Pc3 e4 6. Ddl—d2 Hier wordt ook wel Zwart Pg&—f 6 g7g6 d7d5 Pf 6—e4! d5 e4 c7—c5 Lf8g7 gespeeld; doch de tekstzet is veel sterker. 7. d4d5 Pb8d7 8. f2—f 3 Wit had e2e3, Pgle2 enz. moeten spelen. Door den tekstzet dreigt Zwart grooten voor sprong in ontwikkeling te verkrijgen. Speelt scherp op aanval en trekt zich van den vooruitgeschoven e-pion niets aan. 9. f3 e4 Lf8—g7 10. 0—0—0 Wit rocheert op den damevleugel en het is juist dien vleugel, dien Zwart aanvalt. Het is dus niet te verwonderen, dat de witte koning straks in een lastige situatie komt. Wit had echter weinig keus, want op 10. Talbl zou h7—h6 volgen en indien: 11. Lg5—h4, g6— g5; gevolgd door Pd7—e5! met prachtig spel voor zwart. 10. Db6a6 11. b2—b3 Ter verdediging van pion c4, maar nu wordt looper g7 buitengewoon sterk. Het beste was vermoedelijk nog Kcl—bl enz. ofschoon Zwart ook dan duidelijk voordeel heeft. 11h7h6 12. Lg5h4 Stand na 12. Lg5h4 8. Dd8—b6l 12b7—b5ü Dit forceert al bijna de winst. Indien Wit nu namelijk 13. c4 b5? dan 13Da6a3f; 14. Kcl—bl, c5c4! 15. b3 c4, Pd7—c5! en de zwarte aanval is onweerstaanbaar. 13. e2e3 Pd7—b6! 14. e4 b5 Da6a3f 15. Kcl—bl Pb6 d5ü Wit kan het paard natuurlijk niet slaan: 16. Dd2 d5? Da3—b2+ en mat. Of 16. e4 d5? Lc8f5-j- enz. 16. Pgl—e2 0—0 Jammer dat zwart niet 16Lc8—g4 speelt. Dat zou vrijwel onmiddellijk beslissend zijn, ge weest. De tekstzet is echter eveneens onvol doende. 17. Dd2—cl. Wel ongeveer de eenige. 1 7Da3b4 18. Del—c4 Indien 18. Tdl d5? dan...., Db4 e4-j- enz. De tekstzet is dus gedwongen. 1 8Db4 c4 19. b3 c4 Pd5 e3 Zwart heeft zijn geofferde pionnen terug gewonnen en staat nu, met zijn enormen voor sprong in ontwikkeling, overwegend. 20. Tdl—d3 Pe3 c4 21. Lh4 e7 Tf8—e8 22. Pe2—g3 Pc4e5 En niet 22Te8 e7? 23. Td2d8f wint paard c4, met positievoordeel. 23. Td3d8 Te8 d8 24. Le7 d8 Lc8—e6 25. Ld8a5 Pe5c4! 26. Lfl c4 Le6 c4 27. a2—a4 Lc4—b3 28. Thl—cl Lb3 a4 29. Tel c5 Ta8b8! Hiermede is het lot van den b-pion bezegeld en het eindspel zal spoedig onhoudbaar blijken voor wit. 30. Kbl—cl Tb8 j b5 31. Tc5—c8f Kg8h7 32. La5c3 Tb5—b6 Dreigt door...., Tb6—c6 ruil der torens af te wingen. 33. Lc3 g7 Kh7 g7 34. Tc8a8 a7—a6 35. Ta8a7 La4b5 36. Kcl—d2 Wit verdedigd zich hardnekkig en zeer ingenieus, doch zwart vindt steeds den sterksten tegenzet. 36Tb6d6f! 37. Kd2e3 Td6d3-f 38. Ke3—f2 Td3d2-j- 39. Kf2—f3 Stand na 39. Kf2—f3 n Vianden, bekroond door een kasteel, dat in de geschiedenis van Oranje Nassau een rol gespeeld heeft, bereikt men over een zeer steilen weg! Diekirch, een van de bekende Luxemburg- sche „Sommerfrischen". Hier kan de terugweg beginnen, maar men mist dan den fraaien rondrit door Luxemburg, welke door het onver gelijk mooie Müllertal leidt en zoo verder over Larochette naar de prachtig gelegen hoofdstad. Maar in elk geval voert de terugreis door het schoone dal van de Sure, dat evenwel de keerzijde der medaille! vele steile hellingen bezit. (Eventueel zou men dus het gedeelte EttelbrückBastogne per spoor kunnen afleg- len.) Een bezoek aan Esch sur le Sure mag ech ter in het Ardenner-programma niet ontbreken, dit ligt waarlijk schilderachtig in 'n zeer nauwe rotskloof. Ook Bastogne is „de moeite waard" (men vindt er o.a. een merkwaardige kerk met fraaie muurschilderingen). In Houffalize zou men zeer goed een paar dagen kunnen blijven, het is een centraal gelegen punt, uitmuntend geschikt om vandaar tochten door de omstreken te maken. Bijzonder mooi is ook weer de verdere rit voorbij Houffalize langs de Ourthe, de weg is zeer heuvelachtig (en hier en daar minder goed tot vrij slecht) tot Laroche, maar dit gedeelte is slechts een 25 km. lang, zoodat men zonder bezwaar flinke stukken te voet kan afleggen, wat in deze omgeving voorwaar geen straf is! Van Laroche uit is het zeer mooie plaatsje Rochefort in korten tijd bereikbaar (eventueel per spoor: ruim 2 uur), daar vindt men zeer mooie grotten en bovendien zijn de beroemde Grotten van Han daar „zóó bij de hand" (even tueel per autocar een excursie maken). En ten slotte schieten we zoo alweer een flink eind op naar ons uitgangspunt terug; de na tuur in 't Ourthedal blijft bij voortduring mooi, de wegen bieden nu betrekkelijk weinig moei lijkheden meer. Durbuy, Hamoir en Comblain au Pont moeten nog even in het bijzonder genoemd worden. Gebruikte rijwielen mogen zonder verderen omslag over de Belgische grens medegenomen worden, indien men voorzien is van een douane- kaart (voor A.N.W.B.-leden kosteloos verkrijg baar). Het vervoer van de fiets met den trein kan heel goedkoop geschieden, in Nederland kost dit 0.60 (per sneltrein 1.26). In België betaalt men voor het vervoer van de fiets fres. 4, Tenslotte geven wij een overzicht van de af standen, waarbij de geheele rondtoer is geno men. Wie den tocht bekort door van (even voor bij) Salmchateau rechtstreeks naar Houffalize te rijden, moet. van Maastricht tot Maastricht 273.1 K.M. afleggen en wie „het onderste uit de kans" wil hebben en dus bovendien den tocht over Larochette en Luxemburg in zijn pro gramma inlascht, dient te rekenen op 483.6 K.M. MaastrichtEysden (11,7 K.M.)Mouland (Belg. douane)Visé (4 K.M.)Luik (17,2 K.M.)Tilff (11,7 K.M.)Esneux (6,2 K.M.)— Aywaille (17,2 K.M.)Cascade de Coo (25,5 K.M.)Trois Ponts (2,5 K.M.)Vielsalm (12,2 K.M.)Heinerscheid (31 K.M.)Vianden (32 K.M.)—Diekirch (12.5 K.M.)—Esch sur le Sure (29.6 K.M.)Bastogne (24.7 K.M.Houffalize (17,3 K.M.)—Laroche ,24,7- KMA—Hotten— (17 K.M.)—Durbuy (12 K.M.)—Hamoir (12 K.M.)— Comblain au Pont (8,3 K.M.)—Esneux (9,7 K.M.)—Luik (17,9 K.M.)—Maastricht (33 K.M.). Na de eerste klasse wedstrijden van Zondag j.l. kan men veilig aannemen, dat het kam pioenschap dit jaar wederom in het bezit van HCC I zal komen. VOC is door de hernieuwe nederlaag geheel uitgeschakeld, terwijl wij HCC II niet in staat achten om den achterstand op de clubgenooten in te halen. Onderaai) heerscht groote spanning. Nu Her- mes-DVS heeft gewonnen, VOC, Haarlem en Rood en Wit daarentegen werden geklopt, is de vraag, wie onderaan zal eindigen, onmogelijk met eenige zekerheid te beantwoorden. Zondag wordt in de eerste klasse slechts één wedstrijd gespeeld, n.l. de ontmoeting Haarlem- HDVS. Mocht Haarlem in dit treffen wederom worden geklopt, dan wordt de positie der Scho- terwegclub vrij bedenkelijk. Wij herinneren er aan, dat de Haarlemmers te Schiedam reeds van HDVS verloren. Wij achten hen echter wel in staat thans revanche te nemen. In Overgang B achten wij CVH niet in staat om het leidende HBS op eigen veld een neder laag toe te brengen. Ook ROH heeft een zeer lastigen wedstrijd, n.l. tegen Sparta in Rotter dam. Hoewel verrassingen natuurlijk niet uit gesloten zijn, gelooven wij niet, dat er Zondag voor de Haarlemsche Overgangers veel eer te behalen valt. h.6h5! Td2d7! Lb5 d7! 3 9 40. e4e5 Dreigt e5—e6! 4 0 41. Ta7 d7 Nu de torens verdwenen zijn, is zwarts over winning een feit. Er volgde nog: 42. Pg3fl Ld7c6j- 43. Kf3—f2 a6a5 44. Pfl—d2 a5a4 45. Pd2c4 Lc6d5 46. Fc4a3 g6—g5 47. g2—g3 Kg7—g6 48. Kf2e3 Kg6—f5 49. Ke3d4 Ld5—e61 .Wit geeft op. In verband met het jubileum van den Am- sterdamschen Cricketbond wordt Zondag op het terrein van VRA te Amsterdam een wedstrijd gespeeld tusschen twee vertegenwoordigende ploegen, welke men Nederlandsch en Amster- damsch Elftal heeft genoemd. Door het verhinderd zijn van enkele spelers heeft men niet de sterkste Nederlandsche ploeg kunnen vormen, temeer niet daar meerdere, voor het nationale team in aanmerking komen de spelers, bij het Amsterdamsch Elftal zijn in gedeeld. De ploegen luiden als volgt: Nederl. Elftal: A. J. M. de Beus (aanvoerder); Dr. M. Jansen, E. J. A. Schill, R F. Schill, Jhr. J. v. d. Bosch,' C. W. Bakker, A. van Baasbank, P. C. Hagenaar, A. Terwiel, H. Schnitger, H. Breuning. Amsterdamsch Elftal: H. W. Glerum (aanv.), O. v. d. Berg, W. O. F. Wittebol, H. Oliver, H. Prent, C. Alandt, A. van Stuijvenberg, Mr. H. van Manen, L. J. Sidderland, Jhr. W. v. d. Bosch, H. Jeuken. Amsterdamsch Elftal Rest van Nederland terr. VRA, A'dam le klasse HaarlemHerm.-DVS Overgangsklasse A SCHCKampong PW—Quick (N.) Overgangsklasse B HBS—CVH HCC 3—Ajax (L.) SpartaRCH 2e klasse A Kampong 2BSCC HerculesU V V 2e klasse B Herm.-DVS 2LCC VOC 2—Quick (H.) VUCHBS 2 HCC 4Excelsior 2e klasse-Oost ArnhemUD NijmegenPW 2 Quick (N.) 2VCO 3e klasse A VVV 3SCHC 2 ACC 2Laren 3e klasse B HBS 3—HBS 4 Excelsior 3Excelsior 2 Herm.-DVS 3HCC 5 Voorb. CC—VUC 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11