Eischen der Engelsche marine Duitsche transfer moeilijkheden Politieke ziekte van MacDonald? Telegrammenoor- log in den Chaco Het nieuws van heden VLOOTUITBREIDING OOK IN AMERIKA HET DERDE RIJK WORDT NIET BEGREPEN Woldemaras vroeg geen gratie De havenstaking in Amerika DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 23 JUNI 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18809 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek EXCUSEZ DU PEU" Een nieuwe oorlogsvloot Japan wil het einde der 553 verhouding en wel zonder uitstel Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH mul Oppositiepers schrijft over kabi netswijzigingen en het aan staand ontslag van den Premier Parijs mag Baldwin wel Vanaf 25 Juni zal de Rijksbank niet meer deviezen afgeven dan zij ontvangt Zweden wil praten Baldwin Het buitenland denkt nog steeds met het oude Duitschland te doen te hebben Strasser over het Derde Rijk Wmmm U Japan eischt de pariteit met Engeland en Amerika, Engeland wil zijn vloot uitbreiden, Amerika wil zijn vloot versterkendreigt er in plaats van een vlootconferentie een wedloop naar bewapening ter zee? Het vonnis van 12 jaar zware ker kerstraf rechtsgeldig geworden Hft Frauenfeld gewond Passagier van het in den Taunus verongelukte vliegtuig Schipbreukelingen der „Dresden" naar huis La Paz en Asuncion gaan voort te seinen dat zoowel Bolivia als Paraguay zegevieren Roosevelt verzoekt den Minister van Arbeid in te grijpen Rood en zwart slaags te Bristol Twaalf ernstig gewonden DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Epidemie van blindheid ROOFOVERVAL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het wonderlijke geval van den zoekge- raakten Japanschen vice-consul Kara- moeto te Shanghai, die, jammer genoeg voor Japan, op het laatste nippertje werd te ruggevonden, zoodat Japan er geen tot gevaar lijke represailles dwingend „incident" van kon maken, en de dreigende houding, Welke de Ja- pansche autoriteiten aannamen na de zeeroo- verij, gepleegd door Chineesche bandieten, waarbij behalve enkele Engelsche officieren ook eenige Japanners werden gevangen genomen, hebben bewezen, hoe Japan er nog altijd op uit is een bruikbaren stok te zoeken om den Chi neeschen hond te slaan. De Japansche politiek tegenover het machtelooze China blijft die van een streng toezienden voogd, alle geruststellen de verklaringen en diplomatieke draaierijen ten spijt. Telkens wordt China gedwongen een beetje dieper te bukken en China doet dat traag en onwillig, hopend, dat er op een of an dere wijze redding zal komen opdagen, vóór het heelemaal plat ter aarde is gedrukt onder de keizerlijke laars van Japan. Zoo zal binnenkort het geregelde verkeer tusschen China en den wederrechtelijk gecreëerden, slechts in schijn onafhankelijken staat Mandsjoekwo worden hersteld. De Chineesche autoriteiten hebben alleen wat uitstel gevraagd om de nationalisten in China aan het idee van deze nieuwe con cessie te wennen. In haar hart zou de Chinee sche regeering te Nanking hemelsch blij zijn, indien de expansie-zucht van Japan zich met Mandsjoekwo tevreden zou willen stellen, maar daar is niet de minste kans op. Japan wil zijn hegemonie in het Verre Oosten bevestigen en China blijvend brengen binnen zijn dicteerende invloedsfeer. De eenige mogelijkheid, waarop China zal kunnen blijven hopen, bestaat hierin, dat Japan zóó aanmatigend te Werk zal gaan, dat de vreemde mogendheden, terwille van de bescherming van hun belangen in het Verre Oosten, tusschen beide zullen komen. Dat de vreemde mogendheden, welke zich op het oogenblik daartoe nog te zwak voelen, zich daarop voorbereiden, zou afgeleid kunnen wor den uit de plannen tot vlootuitbreiding, welke sij smeden. De vlootconferentie, welke in 1935 gehouden zal worden, zal de beslissing móeten brengen of de vlootverhoudingen tusschen Ja pan, Amerika en Engeland gebonden zullen kunnen worden aan een vastomlijnd schema of wel vrij en wild zullen uitgroeien volgens de wetten van den naijver en de zucht om de sterkste te worden. De op instigatie van Engeland te Londen plaats hebbende voorbesprekingen zijn van het hoogste belang, omdat zij aan wijzingen kunnen geven in welke richting de komende vlootconferentie zich zal gaan bewe gen. Officieel wordt er niet veel concreets be richt over deze besprekingen. De gedelegeerden houden zich op de vlakte der algemeenheden. Officieus weet de pers nu en dan dingen te vertellen, welke de aandacht ten volle waard zijn. De tegengestelde meeningen van den Ame- rikaanschen vice-admiraal William Pratt, die Vindt, dat Japan geen enkel logisch motief kan aanvoeren om vlootpariteit met Amerika en Engeland te eischen, en van den zegsman der Japansche admiraliteit hebben wij reeds be sproken. Thans weet de Daily Telegraph" iets te melden omtrent de eischen der Engelsche marine, zooals die door den Britschen marine minister Sir Bolton Eyres-Monsell zouden zijn geformuleerd. Deze eischen, die klinken als het salvo van een zwaar scheepskanon, zouden in een memorandum in het Foreign Office aan de NEW-YORK, 23 Juni (Reuter) Norman Davis heeft het Britsche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken medegedeeld, dat Amerika voornemens is zijn vloot te vergrooten. Er is hier evenwel slechts sprake van polsen hoe de Britsche regeering daarop reageert. Met betrekking tot de vlootbesprekingen mel den de Japansche bladen, dat, wanneer Japan er niet in slaagt een herziening te verkrijgen op de vlootconferentie van 1935, van de 553 verhouding, de Japansche regeering het vloot- verdrag van Londen zal laten schieten en het verdrag van Washington zal opzeggen. Verzekerd wordt, dat in dat geval Japan een onafhanke lijk vlootprogramma zal uitvoeren, uitsluitend ten behoeve van de nationale veiligheid. Naar verluidt heeft Japan zich echter krach tig verzet tegen een uitstel van de vlootconfe rentie tot 1940 of tot onbepaalden tijd. De mi nister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, heeft het Kabinet er van in kennis gesteld, dat Groot-Brittanië en de Vereenigde Staten zich niet verzetten tegen den Japanschen eisch, dat politieke problemen, het Verre Oosten betref fende uitgesloten moeten worden van de voor bereidende vlootbesprekingen. Amerikaansche marine-deskundigen zijn over handigd en door Norman Davis naar Washing ton zijn doorgezonden. Volgens de „Daily Tele graph" zou Engeland ter verdediging van het Britsche Rijk en de zeewegen voor de Britsche koopvaardijschepen den bouw van een nieuwe oorlogsvloot eischen, zoodra de beperkende be palingen van het vlootverdrag van Londen ver vallen. Het zou een aantal nieuwe kruisers wil len bouwen om deze categorie tot een zeventig tal op te voeren. Op het oogenblik heeft En geland 50 kruisers, waarvan 10 stuks binnen twee jaar de vastgestelde ouderdomsgrens, waarop zij door nieuwe zullen mogen worden vervangen, zullen bereiken. Voorts zou Enge land een groot aantal nieuwe torpedojagers en nieuwe vliegtuig-moederschepen op stapel wil len zetten. Voegt men bij deze eischen nog die betreffende de luchtmacht, waaraan een spe ciale afdeeling ter bestudering van luchtge vechten en daarmee samenhangende vraagstuk ken zal worden verbonden, dan krijgt men wel sterk den indruk, dat zoowel Amerika als En geland zich zoo sterk mogelijk willen maken. Mocht het ooit tot het toestaan van vloot pariteit aan Japan komen, dan zal Japan, welks vlootmacht officieel volgens het verdrag van Washington zich tot die van Amerika en Enge land verhoudt als 5:3, heel wat hebben bij te bouwen. Hopen Amerika en Engeland er mis schien op, dat Japan een dergelijke vlootuit breiding niet zou kunnen betalen en daarom maar liever van den pariteitseisch zou willen af zien? In dat geval zullen zü waarschijnlijk be drogen uitkomen, want Japan heeft bewezen tot welke offers het bereid is, wanneer het gaat om zijn machtspositie en weerbaarheid te versterken. VERWACHTING: Zwakke tot mati- §j gen, noordelijke tot oostelijken wind, half- tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera- tuur. jÊ Hoogste barometerstand 764,7 te Aber- X deen. I Laagste barometerstand 750,4 te Isa- S fjord. LONDEN, 23 Juni (Reuter) Vermoedelijk zal MacDonald zijn voorgeschreven drie maan den vacantie reeds volgende week beginnen. Het grootste deel van zijn vacantie zal hij te Los siemouth doorbrengen, hoewel zijn oogarts, Hor der, een verblijf in het buitenland aanbeveelt. MacDonald zal vervangen worden door Bald win. De oppositiepers buit deze gedwongen vacan tie van MacDonald uit om vergaande veron derstellingen inzake een kabinets-wijziging op te werpen. Volgens de „News Chronicle" is 't nog onze ker hoe het kabinet er in de toekomst uit zal zien; de vacantie van MacDonald is ook nood zakelijk voor hem, om uit te rusten van den druk, welken de conservatieve ministers op hem uitoefenen. De „Daily Herald" schrijft zelfs, dat de me- dedeeling van den koning, dat MacDonald af treedt, reeds gereed ligt. Volgens dit blad verlangt men een kabinet, waarin MacDonald geen president meer is, doch slechts raadgever is; Baldwin zal dan eveneens aftreden. De „Daily Telegraph" waarschuwt evenwel deze geruchten niet te gelooven; MacDonald zal leider van het kabinet blijven. Reuter meldt uit Parijs: De berichten uit Londen, als zou MacDonald op aanraden van zijn geneesheer drie maan den vacantie nemen, werd in zekere Parijsche kringen met voldoening ontvangen. Men ver wacht dat de Fransche Minister van Buiten landsche Zaken, Barthou, bij zijn bezoek aan Londen, niet MacDonald, maar wel Baldwin ontmoeten zal. Bezien van het buitenlandsch- politieke standpunt, is dit van groot belang, daar de leider der conservatieve partij steeds een ruim begrip toont. STOCKHOLM, 22 Juni (Reuter). Naar het departement van Buitenlandsche Zaken mede deelt, heeft de Zweedsche regeering de Duit sche transfemota beantwoord. De regeering heeft haar vroegere verklaring herhaald, dat zij bereid is, met de Duitsche regeering onderhandelingen over de mogelijk heid van een overeenkomst te voeren. De Zweedsche delegatie is reeds samenge steld. Naar uit Bern wordt gemeld, heeft de Zwit- sersche bondsraad Vrijdagmiddag de Duitsch- Zwitsersche economische besprekingen behan deld. Minister Stucki bracht rapport uit over zijn reis naar Berlijn. De Zwitsersche bondsraad heeft besloten de onderhandelingen met de Duitsche regeering voort te zetten. Te Berlijn zijn Vrijdagmiddag de Duitsch- Fransche onderhandelingen in zake een han delsverdrag aangevangen. Uit Berlijn wordt bericht: De hachelijke toestand der deviezen-si tuatie van de Rijksbank maakt het nood zakelijk de dagelijksche verstrekking van deviezen zoodanig te beperken, dat niet meer deviezen worden uitgegeven dan ont vangen- Deze maatregel zal met ingang van 25 Juni a.s. worden toegepast. Bij de verdee ling zal rekening gehouden worden met ver schillende omstandigheden, o.rn. welke de- viezengroep het betreft. Postwissels naar het buitenland zullen niet meer toelaatbaar zijn. Per 1 Juli a-s. zal een nieuwe regeling ingaan voor de fi nanciering van het warenverkeer. Reuter verneemt uit bevoegde Bërlljnsche bronnen, dat Duitschland het Engelsche voorstel aanvaardt om een delegatie van bankiers naar Londen te zenden, ten einde te onderhandelen over het transfervraagstuk. HALLE, 22 Juni Voor een reusachtige men- schenmenigte heeft Rijksminister Goebbels heden te Halle een rede gehouden, en wel voor de eerste maal sedert de nationaal-socialisten het bewind in Duitschland in handen hebben. Goebbels sprak, evenals in tal van vox-ige rede voeringen over de taak van het Derde Rijk en de Duitsche gelijkberechtigdheid op het gebied van veiligheid en landsverdediging. Aan het slot van zijn rede zei Goebbels, dat het buitenland zich tegenover het nieuwe Duitschland gedroeg overeenkomstig de erva ringen, die men in het buitenland met de re geeringen volgens het oude systeem had opge daan. Deze houding zou zich echter wijzigen waneer men wist, uit welk hout de mannen van het nieuwe Duitschland gesneden zijn. De tijden zijn voorbij, dat het Duitsche volk zich aan elk dictaat onderwerpt. Nooit meer zal een Duitsche handteekening geplaatst worden onder een verdrag, tot uitvoering waarvan het Duitsche volk niet in staat is. Onlogisch achtte Goebbels de bezorgdheid van het buitenland, dat Duitschland in den vreemde nationaal-socialistische propaganda zou voe ren. Het nationaal-socialisme is geen export artikel. Elk land moet zijn eigen politieke ont wikkeling in zijn eigen tempo doormaken. Duitschland acht zich gelukkig met den voor sprong, dien de nationaal-socialistische revolu tie het in de Europeesche ontwikkeling gegeven heeft. PARIJS, 23 Juni. (Reuter) In het blad „Les Anneles" publiceert Hill Gilland een interview met Otto Strasser, een van Hitler's oudste mede werkers. Zooals men weet, leeft Strasser in balling - schap te Praag, daar hij over de uitvoering van het nationaal-socialistisch program verschil van meening had met de huidige Nazi-leiders. Strasser verklaarde o.a., dat Duitschland op het oogenblik geplaatst is voor een socialistische revolutie of een fascistischen oorlog. Hitier heeft er geen bezwaar tegen, dat er onder zijn aanhangers meeningsverschillen ont staan, daar hierdoor zijn eigen positie versterkt wordt. Volgens Strasser zijn er in Duitschland tal rijke personen, die met hem van meening zijn dat er een socialistische revolutie moet komen, gesteund door alle werkelijke nationaal-socialis ten en de oude Marxistische groepen, die het zelfde doel nastreven als wij. KOWNO, 22 Juni. (Reuter). De vroegere Litausche Minister-President Woldemaras, die Zondag jX in verband met de militaire putschpoging van 7 Juni door een militaire rechtbank tot twaalf jaar zware kerkerstraf is veroordeeld, heeft noch van den termijn van 48 uur tot indiening van een gratie-verzoek, noch van zijn recht om in cassatie te gaan, gebruik gemaakt, zoodat het vonnis thans rechtsgeldig is geworden. Aangezien Woldemaras ook geweigerd heeft het gewone gevangeniswerk te verrichten, zal het gewone gevangenisregime op hem toege past worden. LONDEN, 23 Juni De „Daily Mail" meldt uit Berlijn, dat in het vliegtuig van de Luft hansa, dat boven den Taunus is neergestort, waarbij twee van de vijf inzittenden werden gedood, de Oostenrijksche nationaal-socialisti sche leider Frauenfeld gezeten was. Frauenfeld is gewond. OSLO, 22 Juni Vrijdagmorgen zijn de schipbreukelingen van de „Dresden" met de „Stuttgart" van den Norddeutschen Lloyd uit Stavanger vertrokken om naar Duitschland terug te keeren. Twee zwaar gewonden moesten in het gemeentelijk ziekenhuis te Stavanger achterblijven en twee dooden voe.. de „Stutt gart" mee naar Dui '"'and terug. Bij het vertrek van het schip bad men op tal van ge bouwen te Stavanger de Noorsche vlag half stok geheschen. La PAZ, 25 Juni Officieele telegrammen melden gisteren dat de overwinning der Bo- liviaansche troepen in den Pilcomayo-sector bevestigd kan worden. De veldslag aldaar was Maandag begonnen en Woensdag geëin digd, toen, naar thans officieel door het de partement van oorlog medegedeelt wordt, vier duizend Paraguaysche soldaten door een kruisvuur van de Boüviaansche troepen wer den weggemaaid. Daarentegen meldt men uit Asuncion; Gis teren is den strijd tusschen de Paraguaysche en Boliviaansche troepen een fel handgemeen ontstaan. Na een zwaar bombardement gingen de Boliviaansche troepen over tot den storm loop met de bajonet in den sector Canade el Carmen. De Paraguaysche troepen ontvingen hen met een kruisvuur uit de machinegewe ren, met het gevolg, dat de Boliviaansche troepen gedwongen waren terug te trekken. Nadere telegrammen zeggen, dat ook in den sector Ballivian een felle strijd woedt. In militaire kringen is men van meening, dat de strijd thans een beslissend stadium heeft bereikt. Men is echter vol vertrouwen op het succes van de Paraguaysche wapenen. Uit Washington. De Boliviaansche regeering heeft geprotesteerd tegen de Amerikaansche regeeringsinterpretatie van de door het Congres aangenomen resolutie, waarbij aan president Roosevelt machtiging wordt verleend, den ver koop aan wapens en munitie aan Bolivia en Paraguay te verbieden. Bolivia heeft aan de Amerikaansche regeering verzocht de bestel lingen die vóór 28 Mei zijn gedaan, te doen uitvoeren. De minister van Buitenlandsche Zaken, Gordell Huil, heeft aan den Bolivi- aanschen gezant medegedeeld, dat het presi dentieel verbod op de export van munitie niet van toepassing is op wapens die voor het af kondigen van het verbod op 28 Mei besteld en reeds vervaardigd waren. SEATTLE, 23 Juni (Reuter) Het Britsche stoomschip „Modavia" is door ongeorganiseerde havenarbeiders gelost in een poging om de staking te breken. De lading staat evenwel nog op de kade, welke door de stakes is afgesloten. 350 Politiemannen bewaken het schip en de lading en reeds zijn drie stakers bij charges van de politie gewond. Uit San Francisco bericht Reuter: De stakende havenarbeiders alhier dreigen een embargo af te kondigen op alle schepen naar Europa, Australië en de kust van den At lantische Oceaan,, die door ongeorganiseerde havenwerkers te Seattle zijn geladen. Uit vrees, dat de onlusten een grooter vorm zullen aannemen heeft Roosevelt den Minister van Arbeid verzocht in te grijpen. LONDEN, 23 Juni. (Reuter). Te Bristol wer den gisteren een aantal fascisten door een grooten troep communisten aangevallen. Er ont stond een gevecht, waarbij twaalf personen, waaronder een politieman, ernstig werden ge wond. Zeven personen werden gearresteerd. Toen de fascisten aftrokken werd een hunner gewonden voor de tweede maal door commu nisten aangevallen en mishandeld. Vanaf 25 Juni zal de Rijksbank niet meer de viezen afgeven dan zij ontvangt. Zweden wil onderhandelen met Berlijn. De FranschDuit sche besprekingen zijn begonnen. Twaalf ernstig gewonden, onder wie een agent van politie, bij een straatgevecht te Bristol tus schen communisten en fascisten. Woldemaras heeft geen verzoek om gratie in gediend en evenmin cassatie aangevraagd. Het vonnis van 12 jaar zware kerkerstraf is thans rechtsgeldig geworden. Na Engeland heeft thans ook Amerika het voornemen kenbaar gemaakt zijn vloot uit -e breiden, terwijl Japan zonder uitstel afschaf fing der 553-verhouding vraagt. Bolivia en Paraguay gaan voort overwinningen te seinen uit den Gran Chaco, terwijl La Paz protesteert tegen het embargo op wapenen en munitie. H. M. de Koningin en Prinses Juliana zetten het liefdadig werk van de overleden Koningin- Moeder voort. Mr. M. P. L. Steenberghe door H. M. de Koningin als Minister van Economische Zaken beëedigd. De Zesde Nederlandsche Katholiekendag ker kelijk geopend Zondag wordt Z.H.Exc. mgr. W. Panis M.S.C. te Menado plechtig tot bisschop gewijd. Vertegenwoordigers van het R. K. Werklieden verbond hebben zich te Heerlen op de hoogte gesteld van het dreigend mijnconflict. Auto van den dijk gereden langs het Balgzand kanaal; drie gewonden. Roofoverval in Heerlen voor het gerecht te Aken. MEXICO-STAD, 23 Juni. Een epidemie van blindheid, welke veroorzaakt wordt door den steek van een zwarte muskiet, heeft zich reeds over drie Mexicaansche staten uitgebreid. In de naaste omgeving van de hoofdstad zijn reeds verscheidene gevallen voorgekomen. De over heid stelt krachtige pogingen in het werk om de epidemie te stuiten voor deze zich over het geheele land heeft uitgebreid. Tientallen ge zinnen zijn reeds uit Oaxaca gevlucht om- aan deze vreeselijke epidemie te ontkomen. Drie gewapende mannen hebben te Hamilton den kaslooper van een tabaksmaatschappij over vallen. Zij wisten te ontkomen met een buit van ruim 4 duizend dollers, welke bestemd waren voor uitbetaling van salarissen. i \\\\v\\\\imiiif//# /x/" -172. Stand op Zaterdag 2 uur n-m.: 763.9 Vorige stand: 763.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1