t t ;t t 'UÊmÉsBÊmBBli Zesde Nederlandsche Katholiekendag De Nijenrode-zaak New-Vorksche Bears Bij Overwegen sn A ZATERDAG 23 JUNI 1934 TEN STADHUIZE TE DEN BOSCH Burgemeester v. Lanschot spreekt warme woorden van ontvangst Veel autoriteiten bijeen Begroeting der autoriteiten Nationale beteekenis Onderwerp van groote belangen Hoe Mees Gerritsen „zaken" deed met zijn compagnon Johanknegt's rol ,Jn zaken" Door misdrijf verkregen Blyf er buiten Amerika uitgenoodigd Tot de Internationale Arbeids- conferentie Duitsche oorlogsbodems naar Engeland Dollfuss op bezoek bij Mussolini? Korte berichten DE DERDE ZESDAAGSCHE November a.s. in de R.A.I. HAAGSCH XI-TAL Van Abo gewonnen GASTEN OP SCHIPHOL Engelsche architecten en deskun digen op luchtvaartgebied Onderscheiding Directeur H.B.S. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 22 Juni FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN Na vaste opening liepen de koersen terug WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT De gewone avonddrukte van iederen dag ru moerde door de straten van 's-Hertogenbosch. De Bosschenaren maakten hun wandelingetje na de volbrachte dagtaak. Op de markt, waar Jeroen Bosch de wacht houdt, groepten man nen en jongens te zamen, die elkaar of nieuw tjes vertelden of alle aandacht wijdden aan de voetgangers. De avond had niets opvallends, tenzij hier en daar enkele vlaggen te klapperen hingen in den sterken wina. Maar toch was uit de ge sprekken, die men kon opvangen, af te leiden, dat Den Bosch zich had voorbereid op een groote drukte: op den Katholiekendag werden duizenden en duizenden bezoekers verwacht. Het stadsbestuur beschouwde het als 'n groote eer, dat de Bossche ves te de gastvrouw mocht zijn van al die duizenden, dat zij voor 'n paar dagen *t centrum vormen zou van Kath. Nederland en dat rond de heerlijke kathedraal het begunstigde leger kwam trekken van de strijders voor gezag en orde. De kathedrale basiliek van St. Jan en het Bossche stadhuis hadden de feestvlag uit gehangen. Het carillon speelde een welkomstlied. Aan den vooravond der beide groote dagen van congresvergaderingen en demonstraties had het stadsbestuur het hoofdbestuur van den Ka tholiekendag en de voornaamste autoriteiten uitgenoodigd tot een officieele ontvangst ten stadhuize. Om 9 uur reden de auto's de Markt op en kwamen de hooge gasten hun opwachting ma ken bU burgemeester Van Lanschot en de le den van het dagelij ksch bestuur der stad. De burgemeester ontving de gasten in de plechtige raadzaal, die voor deze speciale ge legenheid met groen, palmen en kleurige ta pijten was getooid. In de voorhal van het stadhuis hadden zich, met den voorzitter van het hoofdbestuur van den Katholiekendag, mr. A. baron van Wijn bergen en den voorzitter van het uitvoerend co mité, jhr. mr. P. van Meeuwen, de leden opge steld der verschillende besturen en comité's ter begroeting van H. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jan sen, Mgr. A. P. Diepen en Mgr. J. D. J. Aen- genent. Verder merkten wij nog op Mgr. C. Prinsen, den plebaan van de kathedrale basiliek, den hoogeerw. heer J. Brekelmans, den hoogeerw. pater L. Saut, provinciaal der paters Redemp toristen, pater Anacletus, provinciaal der pa ters Capucijnen en verschillende eerw. heeren geestelijken. Het wereldlijk gezag was vertegenwoordigd door Z. Exc. mr. dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie, voorts door den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. A. van Rijckevorsel en den griffier, den heer Vincent Cleerdin, terwijl wij verder nog opmerkten verschillende leden van de Eerste en Tweede Kamer, van Ged. Staten van Noord-Brabant en van de Prov. Staten. Ook waren vele bur gemeesters van Brabantsche gemeenten aan wezig. In den avond werd nog verwacht de Mi nister van Staat, Z. Exc. jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en Staatsraad mr. dr. D. A. N. P. Kooien. Nadat allen de raadzaal waren binnengetre den, nam de burgemeester van Den Bosch, mr. P. van Lanschot, het woord tot het uitspreken van de begroetingsrede. Ieder bezoek aan onze stad, aldus de burge meester, is ons welkom. Thans, nu er hier een bijeenkomst plaats heeft van een nationale beteekenis als deze, spannen alle Bosschenaren zich in, om het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Wanneer hier 28.000 deel nemers komen, zooals verluidt, dan belooft Den Bosch interessante dagen te gaan bele ven. Het doel van deze bijeenkomst is een wapenschouw te houden en den Katholieken gelegenheid te geven met elkaar in contact te komen. Dat laatste is ook van zeer groot be lang. Hier zal behandeld worden het gezag en daar kan veel over gesproken worden. Spr. heeft zich afgevraagd of dit onderwerp juist gekozen was, omdat het hier in den Bosch en in Brabant zoo zeer op zijn plaats is. Den Bosch en Brabant zijn altijd voor het gezag zoo gevoelig geweest, daar Den Bosch aan het leergezag steeds trouw gebleven is, hetgeen de geschiedenis van de stad duidelijk aantoont. Voor de keuze van dót onder werp is spr. buitengewoon dank baar en hij acht het in dezen tijd van buitengewoon groot belang, dat dit onderwerp wordt behan deld. Wat is de toekomst van onzen tijd zonder gezag? Wat is aan het gezag niet tekort gedaan? Wat is er niet op het gezag geschimpt? Nu komen de bisschoppen van Neder land om leiding te geven en kiezen als onderwerp: Het gezag- Spr. ver wacht daarvan het schoonste resul taat. Daar komt nog bij, dat men wijlen Willem Kardinaal van Rossum wil huldigen, die toch ook wist, wat het gezag te beteekenen heeft. Dat feit geeft een bijzonder cachet aan dezen Katholiekendag. Spr. eindigt met den wensch, dat het gezag in alle tijden en in alle om standigheden zal worden geëerbiedigd en spreekt de hoop uit, dat-Gods beste Zegen op deze dagen moge rusten. Namens het Doorluchtig Episcopaat en het hoofdbestuur van den Katholiekendag dankte Z. H. Exc. Mgr. J H. G. Jansen. Mgr. noemde het een groot voorrecht uitge kozen te zijn door het Doorluchtig Episcopaat om hier het dankwoord te mogen spreken. Hoe vereerend deze taak ook is, toch blijft het een moeilijke, want de burgemeester van Den Bosch staat bekend als een buitengewoon spre ker, die zijn gehoor weet te boeien, zoowel door den ernst van zijn woord als door den humor. Wij danken, aldus Mgr., niet alleen voor het welkomstwoord, maar ook voor de joviale ont vangst en wij nemen gaarne aan, dat onze geheimste gedachten heeft geraden, maar toch heeft bij ons nog een andere gedachte voorge zeten. Dank brengt spr. voor den wensch en spreekt daarbij de hoop uit, dat de leerrede nen die gehouden zullen worden, de zegenrijk- ste gevolgen zullen hebben ook voor den Bosch en Brabant. Mogen allen daaruit de lessen putten en die ter harte nemen, want in dezen tijd is de be paling der richtlijnen van het gezag zeker wen- schelijk en noodig. Besluitende zegt spr., dat de burgemeester van Den Bosch de 28.000 men- schen niet uitnoodigen kon aan de Brabantsche koffietafel en hen ook niet kan laven in den raadskelder. Maar toch zijn wij allen dankbaar voor de ons geboden gastvrijheid. Met het uitspreken van den wensch, dat het Den Bosch en zijn burgemeester steeds wel moge gaan, eindigde Mgr. zijn toespraak. Een strijkje, dat in de voorhal was opgesteld, zette hierop het Wilhelmus in, dat door allen spontaan werd mee#;zongen. De officieele plechtigheden waren hiermede geëindigd. In de verschillende zalen van het Stadhuis waren tafels opgesteld, waar men ververschingen kon gebruiken. In een vreemde omgeving heeft zich Vrijdag de slotacte van het Nijenrode-proces afgespeeld. De zittingszaal was in gebruik bij de Vierde Kamer, zoodat de Nijenrode-zaak in een civiele zittingszaal moest worden behandeld. De Pre sident stelde eerst nog eenige vragen aan juf frouw N., de secretaresse van den detective, hij vroeg haar o.m. of Johanknegt niet direct aan den agent Klaassens had gezegd, dat de goederen uit het kasteel Nijenrode afkomstig waren. Mees en Johanknegt houden dan een privé- debat over de kwestie van wederzijdsche be trouwbaarheid. Mees geeft toe, dat hij geen „brandschoone jongen" is, en als zoodanig vertrouwde hij een detective, die met aanbevelingen van de po litie rondliep, niet erg. „Maar," zoo besluit Mees, „zoolang ik in „zaken" was, is er bij mij nooit een jongen „gesneuveld". Dit als bewijs van 's heeren Mees betrouwbaarheid in „zaken". Wel geeft hij toe Johanknegt herhaaldelijk op een dwaalspoor te hebben gebracht door ansichtkaarten uit het buitenland aan den de tective te sturen, met „aanwijzingen". Pres.: „Waarom deed u dat?" Mees: „Daar had ik nou eenmaal pleizier in." Er staan nog enkele getuigen op het program, maar de Officier ziet van het verhoor af. Jo hanknegt wordt dan door den president uitge noodigd nog eens te vertellen hoe hij den Nijen- rode-buit in handen heeft gekregen. Toen Mees hem maar steeds de tweede partij niet bracht, had Johanknegt hem op;i beid en gezegd: „Het zaakje begint te stinken, ik geef je nog één dag om den boel te brengen." Johanknegt begint dan weer een verhaal over zijn samenwerken met de Utrechtsche recher che, met wie hij alles besprak Hij betoogt, dat steeds zijn doel was, het goed aan de verzekering terug te brengen. De Officier stelt hem nog enkele vragen, waar op mr. Kokosky protesteert. „Er wordt hier vivisectie op een leek gepleegd, die van deze juridische kwestie niets afweet.... De Officier, mr. van Dullemen, is dan aan het woord. Spr. zegt, dat Mees Gerritsen het goed voor een deel verduisterde, door dit onder zich te houden. Over die tweede partij is Mees opnieuw gaan marchandeeren. Toen Johanknegt het kreeg, was het dus verduisterd goed, dus door misdrijf verkregen. Johanknegt han delde uit winstbejag. Spr. meende, dat de heling wettig en overtuigend is bewezen, daar z.i. Jo hanknegt kon weten, dat het goed door mis drijf is verkregen. Hij had immers enkele mon sters gezien, zoodat hij wist, dat de firma Mees het goed inderdaad had. Aanvankelijk dacht hij, dat het werkelijk uit Nijenrode was gesto len, later kon hij begrijpen, dat er sprake van verduistering was. Wegens heling requireerde de Officier tegen Johanknegt een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden, met een proeftijd van drie jaar. Spr. zegt, dat verd. reeds een belangrijk deel van zijn schuld heeft geboet met de voorloopige hechtenis. Het O.M. wil er nog eens op wijzen, dat een particulier detective zich buiten strafzaken moet houden. Door zijn inmenging is de zaak héél raar gegaan. Het zal goed zijn, wanneer Johan knegt zich terugtrekt uit zijn werk, het recher cheeren van misdrijven door hem zal door het Parket niet meer worden geduld. De verdediger, mr. Kokosky, hield daarna zijn pleidooi. Hij wil een woord van deernis spreken tot zijn cliënt, die tien maanden volkomen on schuldig in voorarrest heeft gezeten. Hij is ge knauwd naar lichaam en geest. Thans kan ik spreken, steeds heb ik moeten zwijgen, ofschoon ik me verbeten heb bjj de beleedigingen, ver dachtmakingen en hoon, die Johanknegt „the whispering bariton" heeft moeten slikken. „Door wien is de eerste partij goederen teruggekomen bij de verzekering? Door die knappe politie, die nu schimpt en scheldt? Neen, Johanknegt, de detective, bracht voor 80.000.goed terug. Met minachting ziet de politie nu neer op dezen man...." „De bedoeling van Maag en Grootjohan was 10.000.in de wacht te sleepen, wat Mees ver der met het goed deed, deed er niet toe. Ger ritsen mocht over den buit beschikken, mits hij maar 10.000.gaf." Er is geen sprake van een wetenschap, dat de goederen van misdrijf af komstig waren. Hij wist toen reeds, dat er in het geheel geen inbraak had plaats gehad. In deze geheele zaak heeft Johanknegt als belooning voor het terugbrengen van het goed en tien maanden onschuldig verblijven in het Huis van Bewaring, het luttel bedrag van 3500 gekregen. Na re- en dupliek wordt ook in deze zaak de uitspraak bepaald op 28 Juni. De behandeling van de Onneszaak is hiermede in eerste instantie ten einde. Voor het gerechtshof zullen hoofdrolspelers en figuranten elkaar weerzien.... GENEVE, 22 Juni. (Reuter). De Internatio nale Arbeidsconferentie besloot vanmiddag de regeering der V. S. officieel uit te noodigen, plaats te nemen in de internationale arbeids organisatie. De Amerikaansche vertegenwoordigers wer den heden reeds met grooten bijval begroet, toen zij de zittingszaal betraden. LONDEN, 22 Juni (VX>.) Het eerste bezoek van Duitsche oorlogsschepen aan Engelsche ha vens zal 11 Juli a.s. plaats vinden, wanneer de kruisers „Königsberg" en „Leipzig" naar Ply mouth zullen komen en daar verscheidene da gen zullen blijven liggen. Dit bezoek kan wor den beschouwd als een tegenbezoek voor dat van de Britsche kruisers, die in den zomer van 1931 in Kiel geweest zijn. WEENEN, 22 Juni (Reuter) In diploma tieke kringen verluidt, dat bondskanselier Doll fuss zich eind Juli naar Riccione zal be geven om met Mussolini te spreken. Verder verluidt, dat de bondskanselier een persoonlijk schrijven heeft ontvangen van staatssecretaris Suvich, waarin hij wordt ingelicht over het onderhoud tusschen Mussolini en Hitier. De enquêtecommissie in de zaak-Stavisky heeft den oud-premier Chautemps gehoord. Deze betoogde Stavisky nooit te hebben ont moet. De Fransche financieele Kamercommissie heeft het wetsontwerp over den aanbouw van de voorgenomen nieuwe oorlogsschepen aange nomen. O. a. zal een nieuw linie-schip van het type „Duinkerken" gebouwd worden. Naar wij vernemen, organiseert de Interna tionale Sport Onderneming dit jaar van 28 November a.s. in het R.A.I.-gebouw den derden zesdaagschen wielerwedstrijd van Amsterdam. De technische leiding berust evenals vorige jaren bij den heer Fr. Grolms. Het Haagsche elftal speelde Vrijdagavond te Abo tegen het plaatselijk elftal. Na een spannenden wedstrijd won het Haagsch elftal deze ontmoeting met 41. In verband met bouw en uitbreiding van het vliegveld te Liverpool bracht Vrijdagmid dag een gezelschap van architecten en des kundigen op luchtvaartgebied uit Liverpool Schiphol een bezoek. Het gezelschap arriveer de om ongeveer 3.15 uur met het K.L.M.- vliegtuig „De Ekster". Behalve de directeur der K.L.M., de heer Plesman, waren als ver tegenwoordigers van de gemeente Amsterdam de wethouder de heer J. ter Haar en de heer L. Boogert, directeur van Handelsinrichtingen, aanwezig. Toevallieerwijs viel de aankomst van de gas ten bijna gelijk met het bezoek dat de Gele Rijders aan Schiphol brachten. De heer L. Boogert gaf aan de hand van kaarten een overzicht van de vlieghaven, ter wijl de heer Dellart het gezelschap rondleidde en met zijn groote deskundigheid verschillende bijzonderheden uitvoerig toeüchtte. Wij waren in de gelegenheid den leider van het gezel schap den heer Thomas White, voorzitter van het Air Poste Committee, eenige oogenblikken te spreken. De heer White verklaarde dank baar te zijn in de gelegenheid gesteld te wor den om de vlieghaven nader te kunnen bezien. Het vliegterrein Liverpool verkeert nog in alle opzichten in een wordingstoestand. De reis naar Holland per K.L.M. was voortreffelijk. Heden gaat het verder naar Beriyn, vandaar naar Hamburg, om dan weer via Amsterdam naar Liverpool terug te keeren. Bij K. B. Is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer W. G. Jongkindt Coninck, administrateur van de kina-onder neming Kartamanah (Pengalengan, Provincie West-Java). SÉ-V 7. En U draalt een heelen of halven slag om (met alle gevolgen: zie 8) 6. als u tegen den slip instuurt, gaat de auto de rondte tollen (zie 7) rt, Y in 5. Als U echter in figuur 3 het stuur naar links draait... (zie6) 4. Zoo wordt de auto in het rech te spoor terug gedrongen. 3. Draal dan de voorwielen óók naar rechts (met den slip méé dus!) 2. Het achterdeel gaatnaarrechts w e g g I ij d (slippen) eel A ;hts en I 1Een aufo rijdt A rechtuitlopditpo- pl«rdus naar bo «n) I I JB J JS A J Bij K. B. is benoemd tot directeur van en leeraar aan de R. H. B. S. te Coevorden ir. W. Mantel, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Assen, met gelijktijdige toekenning van eer vol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Van 3.304.30 uur Kon. Olie 158% Anaconda 9 3/8 U. S. Steel 25 Beth. Steel 20 7/8—21)4 Adj. Milw. 8 9/16 Van 4.305.00 uur Beth. Steel 213/8 Opgegeven door v. d. Graaf Co. N V. (Afd. Handelsinformaties) Failiet verklaard: 21 Juni: H. Hammega. Amsterdam, John Franklinstraat 65 huis. J. Th. Bakker, Amsterdam, Rustenburger straat 416 II. E. J. Beffie, zadelmaker, Amsterdam, Mamixstraat 117 huis. W. H. v. d. Poel, houder van een kruierij, annex informaitiebureau, Hilversum, Ruiterweg No. 76. LEIDEN, 22 Juni. Veemarkt. 334 runderen, 357 kalveren, 230 schapen. 33 stieren 50.00260.00 p. stuk, 5254 cent per K.G. sch. a. d. haak, stug. 86 kalf- en melkkoeien 120.00225.00, stug, 62 varekoeien 60.00130.00, stug. 151 vette ossen en koeien 135.00230.00 per stuk. 3662 ct. per K.G sch. a. d. haak. matig. 2 pinken of graskalveren. 59 vette kalveren 30.0040.00 per stuk, 3565 cent per K.G. sch a. d. haak. 298 nuchtere kal veren 4.007.00. matig. 230 vette schapen 17.00— 21.00, traag. Zuiglammeren 12.0014.50, willig. 2181 lammeren 5.259.00, willig. 353 mestvarkens 11.OP—24.00, matig. 462 biggen 5.008.50, matig. LEIDEN, 22 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 112 par tijen Goudsche kaas: le soort 20.0023.00, 2e s. 17.00-19.00; 23 partijen Leidsche kaas: le soort 21.00—26.00, 2e soort 18.00—20.00 per 50 K.G. Handel matig. LEEUWARDEN, 22 Juni. GraannoteeringenBui- tenlandsche granen. Gele laplatamais disp. 103.00 boordvrij Leeuwarden. Gele laplatamais disp. 96.00 boordvrij Rotterdam. Donau Galfoxmais disp. 102.00 boordvrij Leeuwarden. Donau Galfoxmais disp. 94.00 boordvrij Rotterdam. Laplatagerst disp. 116.00 boordvrij Leeuwarden. Laplatagerst disp. 109.00 boordvrij Rotterdam. Noord-Am. Lijnkoe ken disp. 7.25 boordvrij Leeuwarden: idem idem 6.60 boordvrij Rotterdam; idem merk S.K. disp. 6.60 boordvrij Rotterdam. HEM (Zuider-Kogge). 21 Juni. Aardappelen: Schotsche groote 4.005.10. idem kleine 2.70— 3.50. Aanvoer 1600 baal. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUTDEN, aangekomen 22 Juni, Audacity, s„ Londen (voor Zaandam); Monica, m.s.. Ham burg (voor Zaandam). Vertrokken 22 Juni, Broughty, s., Hull; St. Kearan. s„ Londen; Ek, s., Oslo; Euterpe, s„ Bc-ifjaux; Calypso, s., Middl. Zee via Rotter dam; Perseus, s„ Kopenhagen. AMSTERDAM, aangekomen 22 Juni, Gunther, Duisbuïg, repareeren, Westerdok. IJMUIDEN. Aangekomen 21 Juni: MargTete, s„ leningrad; Vechtstroom, s„ Huil; Stargard, s., Cardiff; Tilly L. M. Russ, s., Koivisto (voor Zaan dam); Don, s„ Goole; Ulysses, s., Hamburg. 22 Juni: Truida, m.s., Londen; Nephrite, s„ Lianelly. Vertrokken 21 Juni: Texelstroom, s„ Liverpool. AMSTERDAM. Aangekomen 21 Juni: Margrete, Leningrad, hout, Houthaven, M. W. Brandts; Vechtstroom, Huil, stukgoed. Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Stargard, Cardiff, ledig, Rietlanden, Havenbedrijf De Rietlanden; Don, Goole, stuk goed, Handelskade, Gebr. Scheueï; Ulysses, Ham burg. stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoors kantoor. 22 Juni: Truida, Londen, oud ijzer, Rietlanden. Kampman; Nephrite, Lianelly, steenkolen, Erts kade, Fulness. HOLLAND-AMERIKA LIJN BREEDIJK, 21 Juni van R'dam te Norfolk. BOSCHDIJK, thuisreis, 21 Juni te Londen. VOLENDAM, 21 Juni van Kopenhagen te Rot terdam. ROTT. LLOYD BLITAR, thuisreis, 21 Juni n.m. 8 uur van Marseille. SLAMAT, uitreis, 21 Juni n.m. 10 uur van Co lombo. KOTA PINANG, uitreis, 22 Juni te Singapore. DEMPO, uitreis, 22 Juni van Southamton. SIBAJAK, thuisreis, 22 Juni van Tanger. KON. HOLL. LLOYD ZEELANDIA, uitreis, 21 Juni n.m. 4 uur van Pernambuco. holland-west-afrika lijn MAASKERK, 22 Juni van Amst. te Hamburg. MIJ. NEDERLAND POELAU LAUT, 21 Juni van Hamburg te Bre men. TABIAN, uitreis, 22 Juni van Suez. TABINTA, thuisreis, 22 Juni te Suez. KON. NED. STOOMB. MIJ. IRIS, 20 Juni van Cristobal naar Buena Ven tura. POSEIDON, 21 Juni van Porto Rico naar San Domingo. I ACHILLES, 21 Juni van Vigo naar Lissabon, NEW YORK, 22 Juni. (Part.) De mededee- ling van den secretaris van de Schatkist Mor- genthau, dat reeds een begin is gemaakt met den aankoop van zilver krachtens de Zilver- wet, heeft in Wallstreet weinig indruk ge maakt. Daar verwacht wordt, dat tegenover de zilvercertilicaten, die worden uitgegeven en gedekt worden door het ingekochte zilver, bankbiljetten zullen worden ingetrokken, zal de invloed van die aankoopen op de prijsbe weging slechts gering zijn. Overigens waren er geen factoren, die den handel konden sti- muleeren, zoodat ook heden weer de omzetten van weinig beteekenis waren. In het eerste beursuur werden slechts 130.000 shares omge zet. De stemming was over het algemeen vrij goed prijshoudend. U. S. Steels openden aan vankelijk een fractie lager, doch konden later tot boven het vorig slotniveau aantrekken. Zeer vast gestemd waren Bethlehem Steels, die tot ruim 1 pet. boven het slot van gisteren verbeterden, doch de koerswinst niet ten volle konden handhaven. Koperwaarden waren goed gedisponeerd in verband met een gunstiger be oordeeling van de situatie op de kopermarkt. Industrials gaven slechts kleine variaties te zien. Public-utilities konden zich gemakkelijk handhaven. Spoorwegshares bleven op peil, met uitzondering van Union Pacific, die iets zwak ker lagen, terwijl oliewaarden hier en daar een klein koersverlies hadden te boeken. Wa- renhuisaandeelen golden een kleinigheid lager, in verband met de ongeanimeerde tendenz op de tarwemarkt. Ook in de tweede beurshelft was de handel aanvankelijk niet groot. Het publiek bleef in zijn afwachtende houding volharden, zoodat de fluctuaties binnen enge grenzen bleven. Een uitzondering vormden aandeelen Hudson Mo tors, die van verkoopen danig te lijden had den en een tweetal procenten terug vielen. De lichte verbetering, die in het bedrijfsleven volgens statistici viel te bemerken, ging onop gemerkt voorbij. Het aantal verladen wagons, dat in de afgeloopen week met 2080 stuks is toegenomen, was niet van dien aard, dat de koopers hieraan een stimulans konden ont- leenen. Het laatste beursuur gaf een geheel ander beursbeeld te zien. Bij een ,groote uitbreiding der affaire ging het publiek overwegend tot verkoop over. Dit resulteerde in een scherpen koersteruggang, waarbij automobielwaarden, aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen, spoor- en mijnwaarden op den voorgrond traden. Uiteindelijk werd door Auburn Auto, Montgome ry Ward, Eastman Kodak, Case Treshing, Sears Roebuck, Woolworth, American Celanese, Hud son Motors, National Steels, U. S. Smelting, Atchison Topeka, Delew. Hudson en Illinois Central een verlies van V/2 pet. a 1% pet. ge leden. De cmzetten bedroegen 930.000 shares. Slctkoersen Juni 22 21 20 Allied Chemical 139% 139)4 141 Vd American Can. Co96 96% 98 Am. Car. Foundry 19V2 21% 21 Am. For. Power 8 8% 8% Am. Smelting Ref40Va 41% 41% Am. Tel. Tel114% 114% 115% Am. Tobacco B. 74 74 71% Am. Waterworks 19% 20 20% Anaconda Copper 14% 15% 15% Ass. Gas Electr. Co. 7/s Atchison Topeka 57 58% 59% Auburn Auto 24 27 26% Baltimore Ohio 23% 24% 24% Bethl. Steel Co33% 34Vs 34% Canadian Pacific 14% 15% 15% Case Treshing 48% 52% 53Vs Chase National B. 26 26% 26% Chesapeake Ohio 47 47% 47% Chic. Milwaukee pref. 7% 8% 8% Chicago Rock Isl3Vs 3% 3% Chrysler Motor 38% 40Vs 40% Cities Service 2% 2% 2% Consol Gas of N.Y33% 34 34% Continental Oil 187% 19% 20% 7 Dawesleening 49% 51 52 5% Youngleening 36V2 367/a 36% Deleware Hudson 51% 53 53% Dupont de Nemours 88% 89% 90% Eastman Kodak 97 99% 99% El. Bond Sh. Co. 14% 15% 16 General Electric 19% 2(J% 20% Gen. Gas Electr. 25% 25% 26 Gen. Gas El. cl. A. Vi General Motors 31 31% 317/8 Great Northern 11% 12V2 12% Hudson Motor 87% 11% 11% Illinois Central 24 25% 26 Intern. Harvester 32% 32% 33% Intern. Nickel 25% 2a% 26% Intern. Tel. Tel12% 13% l->% Kennecott Copper 21 21% 21% Koninkl. Olie 34% 35% 35% Low priced shares 5-75-89 5.90-O0 Mc.Keesport Tin PI. A. 86% 8672 86% Miss. Kansas Texas 9% 9 /g 9% Missouri Pacific 3% 3% 3 Idem pref5% a Montgomery Ward 25% 2'"% 2/7/8 Nat. Cash. Reg. Co. 16% 17% 17% National City Bank 27% 27% 27% Nat. Dairy Prod. G. A. 17% 17Vs 17% Nat. Stee: 40 42 42 New York Central 29 30% 30% Nord American Co. 167/8 1» 18% Norfolk Western 181 181% 181 Novadel - 40 20 Pennsylvania30% JO Jl'/s Proctor Gamble 35% 3o 35% Publ. feerv. N. L3b% 5' 38 Radio Corp. of Am. 6'/6 k 7% Sears Roebuck 41% 45 43 Shell Union Oil 8 8% Socony Vacuum 15% li> 1°% Southern Pacific 23 ^424 Southern Railway 2s 26% 20% Standard Brands 2020 v& 20% Stand. Oil of N.-Jersey 43;% 4s% 46% Tidewater Ass. Oil 12/a ,1, Union Pacific 123 123 ,^2 United Aircraft lb A 1 >2 United Corp. A5% 5% a/a Unit. States Leather - °7a Unit. States Rubber 18% Unit. States Steel Corp. 3940ya 40% Wabash gew. A3% 3/4 0 /4 Westinghouse El357% 36 37 Woolworth Build 49% 51% 311% 3 exdiv. t ex coupon. ex claim. bieden. I gedaan en laten. AGAMEMNON, 21 Juni n.m. 11 uur van Amst. te Hamburg. AJAX, 21 Juni van Musel naar Oporto. ARIANE. 21 Juni van Malaga naar Amt. AURORA, 21 Juni van Catania naar Messina. FAUNA, Middl. Zee naar Amst., pass. 21 Juni n.m. 4 uur 15 Ouessant. HEBE, 22 Juni van Amst. te Rotterdam. IRENE, 21 Juni van Kopenhagen n. Amst. JUNO, 21 Juni van Catania naar Venetië. NEREUS, 21 Juni van Stettin naar Rostock. SATURNUS, 22 Juni van Amst. te Pernls. TELAMON, 21 Juni van Bourgas naar Varna. VESTA, 21 Juni van Alicante te Lissabon. COLOMBIA, 21 Juni van Curasao n. Puerto Cabello. ULYSSES, 20 Juni van Hamburg te Amst. STUYVESANT, uitreis, pass. 21 Juni Ouessant. CERES. 22 Juni van Malta te Alexandrië. ARIADNE, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 22 Juni Gibraltar. TRITON, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 22 Juni v.m. 1 uur Flnisterre. HERCULES, uitreis, was 22 Juni 11 uur 25 mijlen Z. van Flores. ACHILLES, 22 Juni van Vigo te Lissabon. EUTERPE, 22 Juni van Amsterdam naar Bordeaux. CALYPSO, 22 Juni van Amsterdam via Rot terdam naar Middl. Zee. NEW-YORK, 22 Juni. 22 Juni 21 Juni 22 Juni 21 Juni Brussel 23.35 23 35 Oslo 25.32 25 3? Rome 8.52% 8 551% A'dam 67 80 67 79 Madrid 13 67 13 68 Londen 5 03% 5 03% Bern 32.50 32.49 Parijs 6 55% 6 59% Weenen 18.93 18.95 Berlijn 38 16 38 12 NEW-YORK, 22 Juni. 22 Juni 21 Juni 22 Juni 21 Juni Rubber Standaard Jan. Mrt. Juli 13.38 Sept 13.66 13.36 13.65 14.12 14.35 14.10 14.33 Oct. 13.80 13.79 Mei 14.65 14.64 Dec. 14.02 14.00 Tarwe Roode Winter loco 1(0% 100% Harde Winter loco 102% 1021% Tin Loco 51.00 50.75 Juli 51.00 50.75 Katoen Loco 12.10 12.20 Nov 12.24 12.26 Juni 11.95 Dec. 12.30-31 12.32-33 Juli 11.89-92 1198-1200 Jan. 12.35 12.36-38 Aug 11.99 12.06 Mrt. Sept 12.08 12.14 Apri 12.45 12.49-50 Oct. 12.18.20 12.21-23 Mei 12.55 12.58-59 Suiker Juli 1.65 1.63 Jan. 182 -83 1.81-82 Sept. 1.73 1.71 Mrt. 1.89 1.87-88 Oct. 1.76 1.73-74 Mei 1.94 -95 1.92-93 Dec. 1.81 1.80 Ct.Cuba 3.18 3.15 Koffie (Rio) (Santos) Juli 7.81-85 8.27 Juli 9.94 10.46 Sept. 7.90 8.30 Sept. 10.39 10.89 Deo. 7.93-95 8.40 Dec. 10.56-57 11.08 Mrt. 8.05-07 8.49 Mrt. 10.65 11.18 Mei 8.11 8.56 Mei 10.73 11.24 22 Juni 21 Juni Tarwe Juli 897%-% 89%-% CHICAGO, 22 JunL 22 Juni 21 Juni Haver Sept. 901%-!% 90-39% Dec. 917%-92 91%-% Mais Juli 547% 55% Sept 56% 571% Dec. 571% 58 Reuzel Loco 6.55 6.42)4 Juli 6.50 6.40 Sept. 6.80 6.70 Oct. 6.90 6.80 Dec. 7.10 7.00 Oud contract. Nieuw contract. Juli 40% Sept. 401% Dec. 411% Rogge Juli 62 Sept. 637% Dec. 66% Duluth Lijnzaad 41 407% 42 617% 63% 65% Juli 1.85% Sept. 1.85% 1.85 1.84% WINNIPEG, 22 Juni 22 Juni 21 Juni 22 Juni 21 Juni Tarwe Gerst Juli 767% 76X Juli 45 44% Oct. 787% 78 Oct. 45% 45 X Dec. 797% 79 Dec. Rogge Ljjnzaad Juli 54% 537% Juli 1.60% 1.59% Oct. 56% 561% Oct. 1.631% 1.62 Dec. 57Vs 57% Dec. 1.62i% 1.61 Haver Juli 38% 38% Oct. 37% 376% Dec. 373% 371% GIIA ANN OTE E RING LIVERPOOL, 22 Juni. Opening tarwftj Juli 4/7 1/2, October 4/4 1/4, December 5/13/8, Maart 5/3 3/8. PERSEUS, Kopenhagen. 22 Juni van Amsterdam naar EMX& itrei aLPHERAT, uitreis, pass. 21 Juni Ouessant. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS. Java naar Amst., 21 Juni te Marseille. HALCYON LIJN STAD ARNHEM, 21 Juni van R'dam te Shields. KON. PAKETV. MIJ. LE MAIRE, 21 Juni van Port Louis n. Durban. TASMAN, 21 Juni van Kohsichang n. Kaapstad. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJILEBOET, 21 Juni van Padang n. Paanaroekan. TJINEGARA, 21 Juni van Shanghae n. Java. JAVA-NEW-YORK LIJN SALAWATI, 20 Juni van New-York naar Phi ladelphia. KOTA GEDE. New-York naar Java, pass. 23 Juni Fantellarla. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, uitreis, 22 Juni V.m. 7 UiH te Antwerpen. HEEMSKERK, uitreis, 22 Juni van Suez. KLIPFONTEIN, 22 Juni van Antwerpen naar Rotterdam. MELISKERK, 23 Juni van Mobassa naar Port Soudan. HOLLAND-O. AZIE LIJN GAASTERKERK, 21 Juni van. Antwerpen te Hamburg. SEROOSKERK, thuisreis, 21 Juni te Manilla. ARENDSKERK, uitreis, 21 Juni van Manilla. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK, uitreis, 21 Juni te Beauty Point. DIVERSE SCHEPEN BOEKELO, Hangö naar Rotterdam, pass. 22 Juni Elseneur. RIJNSTROOM, 21 Juni van Amst. te Leith. VLIESTROOM. 20 Juni van Amst. te Huil. REGINA. Shields naar Par. pass. 21 Juni Flam- borough Head. MER WEDE, 21 Juni van Gorlnchem te Deptford. GRUTTO, 21 Juni van R'dam te Ionden. BATAVIER II, 22 Juni van R'dam te Gravesend. DELFSHAVEN, 21 Juni van New-Orleans naar Bremen. LETO. 22 Juni van Swansea naar Montreal. MIRACH, 21 Juni van Archangel via de N. Wa terweg naar B.-Aires. HOOGLAND, 20 Juni van Cuxhaven naar Blyth. BERKEL, 16 Juni van Casablanca n. Libreville. IJSSEL, 18 Juni van Lulea te Heïnosand. WAAL, 16 Juni van Uuras naar Rotterdam. AGAT'HA. 20 Juni Van Soesoe n. Singapore. ALETTA, 20 Juni van Soesoe te Singapore. ANASTASIA, 19 Juni van Haiphong u. Singapore APOLLONIA, 19 Juni van Constanza n. Haifa. JOSEFXNA, 21 Juni van Singapore n. Pladjoe. JUNO, 18 Juni van Balik Pappan n. Macassar. MACUBA, 18 Juni van Curacao naar Lissabon. MAGDALA. 22 Juni van Paüillac 9e RouaanJ gaat naar St. Kitts v.o. MALVINA, 20 Juni van Curasao naar Hamburg en Rouaan. MANVANTARA, 19 Juni van Curasao naar En geland. MARPESSA, Fallriver naar Tampico, Nassau en vrt-m. Engeland, 21 Juni bij Key West. MERULA, 21 Juni van Curacao te Las Falmas; eaat naar Barbados v.o. MIRZA, 18 Juni van Curagao naar Las PalmaS. PAULA 19 Juni van Soesoe n. Singapore. PETRONELLA, 19 Juni van Singapore naar Pladjoe. PHOBOS. 18 Juni Van Tarakan n. Hongkong, -crwacht; gaat daarna naar Engeland. SEMIRAMIS. 23 Juni te Hongkong gereed me® Soesoe, Singapore en Sydney. SCOPAS, 24 Juni van Rotterdam te Curasao dokken; gaat naar Pladjoe, Singapore en Yoko hama. HOOGLAND 22 Juni van Hamburg te Blyth. TRITO, 22 Juni van Belfast te Powey. ZEELAND, 21 Juni van de Tyne n. Stettin. SCHEEPSBOUW. Het m.s. „Vesta", groot 19 ton bruto, nieuW gebouwd bij de N. V. Scheepswerf „Delfzijl" voorin Gebr. Sander te Delfzijl, voor rekening van kapi tein K. Beek te Groningen, heeft een goed ge slaagden proeftocht gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2