Vstcantie^voorzorËeii LICHTE ZOMER' JAPONNEN Tomaten Dames japon Bivanbeddem VAN ALLES WAT Gebreide jumper met pofmouwen Een groepje jonge Spaansche vrouwen uit Valencia Voor meisjes van ongeveer 12 jaar men, bij 8 tomaten: 2 ons gehakt, een sneetje brood zonder korst, 2 afgestreken lepels boter, peper, zout, geraspte noot- muscaat en 1 Maggi's bouillonblokje. Met 'n scherp mes snijdt men het kapje van de tomaten, holt ze uit met 'n thee lepeltje en zeeft het uitgenomen gedeelte Het gehakt, op de bekende wijze aange maakt, verdeelt men in 8 balletjes en vult daarmee de tomaten, zoodat het vulsel er wat boven uitsteekt. Men schikt de tomaten in een vuurvas ten schotel, lost het bouillonblokje op in 1 y3 d.L. kokend water, voegt daar het ge zeefde tomatennat bij en giet dit meng sel op den bodem van den schotel. Op elke tomaat legt men nu een klontje boter en men zet den schotel, ongeveer y3 uur. in een matig warmen oven. Heeft men geen oven, dan kan men der gelijke schotels ook klaar maken in een breede pan, waarin men het gerecht, op 'n klein pitje, gaar laat worden, terwijl men het nu en dan overgiet met het bouillon sausje. Ook in een vuurvasten schotel kan men iets dergelijks bereiden op een eenpits- petroleumtoesteL ADRIANA KNUIST—POLLEPEL Evenals het vorig jaar zijn ook nu weer de witte en pastelkleurige linnen of halfzijden jurken in de mode. Zij worden niet alleen voor sport, maar ook voor wandeltoilet gebruikt en meestal m dezelfde kleur gegarneerd. Een enkele maal wordt er een gekleurde strik op gedragen of een afstekend ceintuurtje, zooals bij model 737. Dit costume bestaat uit rok en taille met kort schootje, dat aan de achter zijde met drie knoopen is versierd, 't Ronde kraagje, waarbij van voren een paar plis- séestrookjes aansluiten, valt direct om den hals. Kleine manchetjes met plissées ver sieren de mouw. De rok heeft 'n breeden geplooiden volant. Wij hebben voor deze ja pon 3.50 M. stof noodig van 140 c.M. breed. Het patroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. Fig. 736 is een meer sportieve jurk van wit linnen met opgezette biezen en ingezet te zakken. De ronde kraag en de puntig uitgeknipte mouw zijn dubbel doorgestikt. Voor velen duurt t nog meer dan een maand voor anderen korter, maar met rassche schreden naderen toch ^eer die kostbare weken, waar we 't heele kerkjaar naar hebben uitgezien en waar een heel volgend jaar op zullen moeten kren. Het heet, dat een huisvrouw, vooral een huismoeder, nóóit vacantie heeft. Dat de Vacantietijd voor haar zelfs de meest in spannende is van het heele jaar. Dat is helaas soms onvermijdelijk, vooral wan- heer een druk gezin de vacantie in eigen huis doorbrengt en er geen opruiming komt h°ordat een deel van de jongelui gaat kam peren of bij familie logeeren. Toch is er veel narigheid te voorkomen hoor t ij d i g zorgen, door regelen van Werkzaamheden, door al lang van te voren he garderobe in orde te brengen. Wanneer men de vacantie elders door mengt of een reisje gaat maken, zijn de mierlaatste dagen soms zóó hopeloos ge acht, dat de huisvrouw de eerste week huuwelijks op haar verhaal komt! Er moet h°g versteld, vermaakt, gewasschen, ge breken worden allerlei dingen, op het patste oogenblik opgezocht om te worden 'Pgepakt, blijken plotseling in 't ongereede vergen weer kostbaren tijd. Kinderen '°°Pen in den weg, willen dit en dat ge daan en gemaakt hebben, en de vóór- meugd wordt dikwijls totaal bedorven door het zenuwachtig gejacht met alles wat nog ®aar moet. Het is goed, al weken van te voren een m^ge lijst te maken van alles wat meege komen dient te worden en dat alles tijdig hoor te zien en te inspecteer en. De kleeding is een zeer voorname factor her vacantievreugd en daarover zullen we het ditmaal dus voornamelijk hebben. Ze moet werkelijk „beraamd" worden, gekozen haar 'n vast plan. Men moet niet vragen: Wat zal ik meenemen van wat ik nu een maal heb? doch: wat zou ik willen heb ben als ik nergens op hoefde kijken? Heelt men dat opgesomd, dan gaat men na, welke *an die dingen men reeds bij ziin bezit- 'Uigen heeft, welke garderobe-stukken zóó m vermaken zijn, dat ze in het schema Passen, en welke practische dingen met wat Koeden wil kunnen worden aangeschaft. Wat is de ideale vacantie-uitrusting? ®et ligt er natuurlijk aan, waar men heen gaat, maar we zullen het gemiddelde ne men; een echt buitenverblijf, waar niet te >eel toilet wordt gemaakt en volop van de m-ije natuur genoten. De meeste menschen begaan de fout, al- jfld maar op warmte te rekenen. De vroo- ujke gebloemde floddertjes worden alle maal ingepakt, de knusse warme jurken met lange mouwen thuisgelaten.en op hleumige, verregende dagen voelt men zich hun dubbel behaaglijk. Minstens één hunne wollen jurk moet er mee en voorts h neutrale wollen pull-over, dien men over mies kan aanschieten. Dan kan men rustig c°k de minder gunstige weerstoestanden ^Wachten. Men moet bij een langer verblijf al- W Ij a. op de uitersten rekenen. Dus behalve £en warme jurk ook de allerdunste mee heulen die men bezit, voor een eventueele hittegolf. Dan een paar vroolijke, kleur- Pil te wasch jurken, die er heerlijk tegen hunnen. Eén echt nette jurk voor aan Jhfei of voor 'n onvoorzienen avond-uit. (Ik heb 't nog steeds over de niet-mondaine Prblijf plaatsen, waar echt avondtoilet hiet noodig is). Aan onze regenkleeding mag niets man heren. Ze moet van zoo goede kwaliteit 2iin, dat w er zonder parapluie op los hunnen gaan als het weer eens niet aan he verwachtingen voldoet. Het prettigst is een regenjas van de soort, die ook bij be- hekt of eenigszins dreigend weer als man- hl gedragen kan worden geen gummi hUs, wat niet bepaald comfortabel is, geen *uk en geen doorschijnende geoliede stof gabardine is altijd keurig en het prettigst hl het dragen. Bezitten we zoo'n jas, dan hoeft de ge wone lange zomermantel eigenlijk niet eens mee. Van een sportief wandelpakje van hunne wollen stof hebben we veel meer Meizier, doordat het jasje op wandelingen Poveel makkelijker over den arm te dragen m dan een lange mantel. Behalve dit pak- ■K waarbij we naar behoefte dunne blous es of warmere jumpers kunnen dragen, j8 een neutraal kort sportief jasje, dat op hl onze dunne jurken past, een ideaal bezit. Het heeft tamelijk lang geduurd eer de tomaten bij ons te lande in trek gekomen zijn, maar nu zijn er nog slechts weinig gezinnen, waarin deze ge zonde vrucht niet nu en dan ter tafel wordt gebracht. De eenvoudigste manier om tomaten te eten is wel ze gewoon in plakjes gesneden op de boterham te leggen, naar smaak be strooid met peper en zout of met suiker. Wij, huisvrouwen, gebruiken de fraai ge kleurde tomaten ook gaarne bij de gar neering van schotels én bij sla of harde eieren. Wanneer men van hard gekookte eieren aan weerskanten een kapje afsnijdt, zoodat ze staan kunnen en men zet er dan het kapje van een tomaat op, dan geeft dat al terstond een aardig effect en van het eenvoudige sla met eieren kan men met zoo'n paddestoelenversiering 'n pracht- schotel maken. Roereieren met tomaten is eveneens een zeer eenvoudige schotel, die buitengewoon voldoet. Men bestrooit hiervoor de toma- tenschijven met peper en zout, bakt ze in de koekepan even aan één kant, keert ze om en giet er dan de met een weinig water los geklopte eieren overheen, die men, op 'n zacht vuurtje, onder voorzichtig roeren, iaat stollen. Gevulde tomaten zijn op velerlei wijzen te bereiden. Men kan het uitgeholde vruch- tenvleesch vermengen met fijn gesneden sla, fijn gemaakte hard gekookte eieren, peper, zout en 'n beetje mayonnaise en daarmee weer de tomaten vullen, het ge heel bedekkend met mayonnaise of een stukje ei en 'n blaadje peterselie. Tomaten met gehakt. Hiervoor neemt Genomen maten: bovenw. 92 C.M., mouwlengte 55 C.M., lengte 122 c.M. Benoodigd: 4 M. stof van 80 c.M. breedte, 12 knoopjes, 6 kleinere knoopjes, 1 ceintuur. Van bovenstaande japon teekent ge het patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt. Hierna legt ge het patroon op de stof, en wel zóó, dat eerst de rokpanden, daaronder de mouwen naast elkaar en daaronder 't voor- en rugpand, waarnaast het aparte boven stuk, weggeknipt kunnen worden. Alles met één c.M. naad, terwijl onderaan den rok 5 c.M. extra voor zoom bijgerekend wordt. Wanneer alles geknipt is, begint ge schouder-, zij- en roknaden te verbinden; zoo ook de mouwnaden, waarvan ge van den korten mouwnaad 6 c.M. open laat j Hierna wordt aan den bovenkant van den rok op 3 c.M. afstand van elkaar een plooi tje ingestikt naar den verkeerden kant en wel 4 m.M. diep en 15 c.M. lang. Vervolgens wordt de rok aan het bovenstuk gestikt. Van het aparte bovenstuk worden de schou dernaden verbonden. Hierna wordt 't stuk op den verkeerden kant opgelegd en langs den hals gestikt. Ge moet er voor zorgen, dat de japon over het hoofd aangetrokken wordt, zoo niet, dan kunt ge naar verkie zing den hals nog wat dieper maken of den schouder een stukje openlaten. Langs den Fig. 728 eigent zich uitstekend voor soe pele waschzijde, in een lichte pastelkleur. Het kraagje is versierd met kleine drie hoekjes van plissée ook de strooken van de mouwen en van den driekwart langen rok zijn gegarneerd met geplooide godets. Dit is een heel gekleed japonnetje, is ge schikt voor iederen leeftijd en daarom ook verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. POLA Het geruite patroon van den meisjesjumper 7de toer: met blauw: r. 8ste toer: met wit: 3 r. Verder telkens: 1 aver, afhalen, 6 r. Laatste 4 st.: 1 af halen, 3 r. 9de toer: met blauw: 1 r. Verder aver. Laatste st. r. 10de toer: met wit 1 r. 2 aver. Verder: 1 aver- afhalen, 6 aver. Tot de laatste 4 st. 1 afhalen, 2 aver., 1 r. 11de toer: met blauw r. 12de toer: met wit: 3 r. Verder: 1 aver., afh. 6 r. tot de laatste 4 st. 1 afh., 3 r. 13de toer: met blauw: aver. 14de toer: met blauw r. Deze 14 toeren herhaalt men 3 keer, breit dan nog ongeveer 7 toaren tot aan de armsgaten. Dan kant men 6 st. af voor het eerste armsgat en in den daarop vol genden toer kant men 6 st. af voor het tweede armsgat. Men breit dan, steeds in patroon, 42 st. tot het midden van het werk en breit op deze 43 st. verder in patroon. Daarbij mindert men, om den anderen toer, 1 st. aan den kant van het armsgat en in eiken 3den toer aan den kant van den hals tot er nog 33 st. over „Van alle op deze bladzijde voorkomende genummerde mo dellen, die aan het mode-album „Zomerpracht" ontleend zijn, kunnen bij het Patronenkantoor „Panora", Nassauplein 1, Haarlem, patronen be steld worden tegen den prijs van 50 ets. voor complets, 35 ets. voor mantels en japonnen, en 20 ets. voor rokken, kleine avondjasjes en kin- derkleeding. Voor toezending per post, ook bij bestelling aan de agen ten, 10 ets extra. Het fraai uitgevoerde album zelf, 160 modellen bevat tend, is aan hetzelfde adres tegen den prijs van 50 ets. verkrijgbaar. >j zijn. Verder mindert men enkel aan den kant van den hals tot er nog 23 st. over zijn. Voor den schouder laat men, aan den kant van het armsgat, 7 st. over, keert het werk om en breit terug. In den daarop- volgenden toer laat men 14 st. op de naald staan, breit de naald terug en kant dan af. Dan breit men den tweeden schouder op dezelfde wijze. Voor den rug zet men eveneens 82 st. op en breit precies eender als bij het voor pand tot aan de armsgaten. Men kant dan, aan weerskanten van de naald, 6 st. af en mindert verder, om den anderen toer, aan weerszijden van de naald, tot men nog 74 st. overhoudt. Dan breit men verder zonder minderen tot de armsgaten even hoog zijn als bij het voorpand. Voor de schouders laat men 7 st. op de naald staan, keert het werk om, laat ook aan den anderen kant 7 st. over. Vervol gens laat men aan weerskanten 14 st. staan, breit de naald uit en kant alle steken af. De mouwtjes. Met blauw 56 st. opzetten en 8 toeren 1 r. 1 aver breien. Dan met blauw 1 toer r., waarbij men in eiken 4den st. 1 st. meerdert. Men breit dan 2 keer de 14 toeren van het patroon. Dan kant men, steeds in pa troon breiende, aan het begin van elke naald, 2 st, af, tot er nog 30 st. overblijven. Afkanten. Voor de afwerking van den hals breit men, met blauw, een lint als volgt: 2 st. opzetten: 1ste toer: l r., 1 meerderen, 1 r. 2de toer: 1 r., 1 meerderen, 1 aver., 1 r. Men gaat zoo door, aan één kant van de naald telkens 1 st. meerderend, terwijl men 1 r. 1 aver, breit, tot men 10 st. op de naald heeft. Dan breit men ongeveer 75 c.M. recht door lr. 1 aver, en mindert tot men weer 2 st. overhoudt die men af- kant. Het breiwerk wordt gestreken, schouder naden dicht genaaid, mouwtjes ingezet en zijnaden dichtgenaaid. Langs de halsope ning naait men het gebreide randje, be ginnende in het midden, waarbij men de uiteinden los laat. Deze bindt men van voren tot 'n strikje. DORA Ongetwijfeld is het divanbed de meest practische manier voor oplossing van het probleem voor een geca moufleerde slaapkamer. Zijn populariteit heeft het te danken aan het feit, dat het net zoo comfortabel als een bed kan zijn. De gewone divan heeft zich in korten tijd ontwikkeld tot een luxe ding met een springbak, gewoonlijk in een geraamte van hout met korte pooten, soms voorzien van laden, waarin het beddegoed overdag ge borgen kan worden. Enkele zijn met een haren dekbed voorzien, weer andere met een springmatras, sommige met spiraal veering in het geraamte van den divan, weer andere met een goede weggewerkte veering onder de bekleeding. Een feit is het, dat de divan van heden niet langer slapelooze nachten aan onze huisgenooten of gasten bezorgt, doch juist het toppunt van comfort geeft. Overigens geeft hij aan de kamer over dag niet dat slaapkamer-idee, zooals men toch met ieder ander bed krijgt. De mogelijkheden met ingebouwd of langs den wand gebouwd meubelwerk wordt den laatsten tijd meer en meer ge waardeerd en de bedhoek van een zit- slaapkamer kan juist dubbel aantrekkelijk gemaakt worden door samengevoegde meu beltjes, zooals boekenkasten enz., in ver band met den divan. Kasten en planten langs den muur be vattende de lievelingsboeken, een leeslamp, een paar mooie beeldjes of pullen, geven een nuttige gezelligheid aan de kamer. Wanneer men zooiets wil bouwen van triplex en het schilderen in de kleur, pas send bij het meubelwerk, behoeven de kosten niet hoog te zijn. Wanneer U kasten te kort komt op de slaapkamer, kunnen deze naast het divan- bed gebouwd worden, zooals op onze tee- kening. Onder de bovenste kastruimte in t midden ongeveer, komt een uittrekbare plank, welke dienst doet als tafeltje. De paneelen der deuren, althans van de bo venste, kunnen met spiegelglas voorzien worden. Wilt U aan één kant een hangkast ma ken, dan kan dit heel goed; alleen zal daar dan de uittrekbare plank moeten vervallen. We zien ook nog canapé's met rug- en zij bekleeding, welke met één handbeweging kunnen veranderd worden in een groot divanbed. Links ziet U nog een nieuw model bed, n.l. een chassis-vorm. Een houten springbak, waarop een ha ren bed, rust op een metalen frame, dat in verschillende kleuren celluloise-lak te) verkrijgen is. Op dezelfde teekening ziet U nog eerii stalen ledikant met noten voetenbord. ANEMOOÏT De hieronder beschreven jumper wordt gebreid in 2 kleuren, bijv. blauw en wit. Men begint met blauw, zet 82 steken op en breit 24 toeren 1 r. 1 aver, voor n boord. De 25ste toer wordt r. gebreid, waarbij men in eiken 5den st. 1 st. meerdert. Dan volgt het ruitpatroon. Hiervoor moet men breien met naalden zonder knoppen, daar anders telkens de draad moet worden af gebroken. Het patroon bestaat uit de volgende toeren: lste toer: met wit: 1 r., 2 aver. Verder telkens: 1 st. aveir. afhalen, 6 st. aver, breien, tot de laatste 4 st Dan 1 aver, afh., 2 aver., 1 r. Men keert het werk dan niet om, doch begint weer te breien aan den rechterkant van de naald. 2de toer: met blauw: 1 r. verder aver., laatste st r. Dan keert men het werk om en breit 2 toeren aan den rechterkant van het werk. 3de toer: met wit: 3 r. Verder telkens: X aver, afhalen, 6 r. tot de laatste 4 st. Dan: 1 af ha1 en, 3 r. 4de toer: met blauw: r. Dan herhaalt men 1 keer den lsten en den 2den toer. neemt ge den mouwnaad 3 cM. meer naar voren dan den zijnaad. Alle rafels aan den verkeerden kant worden omgenaaid. De zoom aan den onderkant wordt op lengte omgeregen en ingezoomd. Aan de mouw onderaan maakt ge voor sluiting aan de bovenmouw drie lusjes, waarna ge aan den anderen kant de drie kleine knoopjes aan zet. Hierna kunt ge ook de 12 knoopjes op het bovenstuk aannaaien op de aangegeven plaatsen. DINY Wit is wel verreweg het aardigst; we kun nen er een wit vilthoedje of stroohoedje bij dragen. Een groote linnen flaphoed is prettig om er bij te hebben op heel zon nige, heete dagen. Veel menschen begaan de fout, bij voor keur al hun oude, leelijke kleeren mee „op vacantie" te nemen. Dat is alles behalve goed gezien. Vacantie-kleeren moeten prac- tisch en dus eenvoudig zijn maar dat is iets anders dan afgedragen, verschoten of vormloos-antiek! De menschen in de vreemde omgeving, die ons overigens niet kennen, beoordeelen ons noodzakelijk naar onze uiterlijke verschijning en het geeft dan geen prettig gevoel, er zoo „bij te loopen". Nog afgezien van het feit, dat maar weinig menschen ten volle pleizier kunnen hebben als ze weten dat ze er op hun alleronvoordeeligst uitzien. Alles wat afgedragen en „opgesjouwd" moet worden, late men dus liever thuis óók wat de Kinderen betreft. Schoenen zijn ook van veel belang. Min stens twee paar heel gemakkelijke wan delschoenen moeten mee en één paar gekleede. Op sandalen of ander schoeisel moeten geen lange tochten gemaakt wor den. Schoenen met rubber-zolen „loopen" heerlijk, maar zijn ongeschikt voor wie last hebben van transpireerende voeten. Ze houden al het vocht opgesloten en ver oorzaken zoo pijnlijke en kapotte voeten. Men moet er trouwens steeds op letten, dat schoenen van dit soort althans van boven behoorlijk opengewerkt zijn. Een molière model deugt in dit geval niet, omdat het veel te gesloten is. Men koope nooit nieuwe schoenen om mee te nemen vlak vóór de vacantie. Ze moeten minstens een maand gedragen zijn willen ze geen narigheden veroorzaken. De heerlijkste wandeltocht wordt radicaal be dorven door een stel pijnlijke voeten! S. A. T. hals geeft ge knipjes tot aan het stiksel, waarna het stuk naar den goeden kant wordt omgehaald en langs de aangegeven lijnen opgestikt. De ronde kant van 't stuk wordt afgewerkt met- een - schuin biesje, naar den verkeerden kant. Op dezelfde manier wordt de onderkant der mouwen afgewerkt. Bij het inzetten der mouwen Jong echtgenoot: „Waarom mopper je zoo vanochtend, Marie?" Jonge mevrouw: „Houdt je maar niet zoo, of je dat niet weet. Ik ben immers ja rig en je feliciteert me niet en je komt met leege handen." Echtgenoot: „Maar vrouwtje-lief. Ik wil voor jou niet weten, dat ik weet, dat je een jaar ouder bent." UIT DE KEUKEN DE WOUW m HAAR HTOSHOUPMCt VVWWWWVVWWWWVVWWWVWVWVVVVWWMVWVyWWV^riWWUWWWtfWW

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3