Het boschbrandwoerwezen Mgr. W. Panis Zesde Nederlandsche Katholiekendag Dr. Goebels tegen Von Papen KERKELIJKE OPENING NUTTIGE EXPOSITIE TE UTRECHT ZATERDAG 23 JUNI 1934 De opperheerschappij van God is de grondslag van alle gezag Levendige drukte in Den Bosch Organisatie van den Katholiekendag Algemeen onderwerp De kerkelijke opening Predicatie prof. Weve De officieele opening Begroetingswoord Openingsrede mr. Baron van Wijnbergen Ned. Katholieken dag te 's Hertogenbosch Restaurant DORRIUS N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS. DU JOUR EN a IA CARTE Het gezag in zijn algemeene aspecten beschouwd NED. VEREENIGING VAN BELASTINGBETALERS Telegram aan de Tweede Kamer KONINKLIJKE GIFT Voor de slachtoffers van den zwaren brand te Velddriel Vooral in drogen tijd is het gevaar voor bosch- en heidebrand bijzonder groot Weest op uw hoede Onvoorzichtige rookers Middelen ter bestrijding Groepen Leerrijke foto's Minister Steenberghe Door H. M. de Koningin beëedigd Royement bekrachtigd N. S. B.er uit den R. K. Metaal- bewerkersbond gesloten Auto van den dijk gereden Drie personen gewond „De Hollandsche Molen" in den aanval Voor den verbeterden windmolen is een toekomst weggelegd SPOORWEGPERSONEEL Vrij vervoer Diesel-electrische tractie Ambtenaren forensen De nieuwbenoemde bisschop van Celebes zal morgen plechtig worden gewijd Verblijdende groei der missie Het ware beter geweest de club' fautuil-critici achter slot en grendel te zetten Cavalarie-officieren in de politiek DE BELGISCHE MISSIE Met allen eenvoud is hedenmor gen in de Kathedrale basiliek van St. Jan te Den Bosch op kerkelijke wijze de Zesde Nederlandsche Ka tholiekendag geopend- Het Rome van het Zuiden, zoo als Den Bosch wel eens genoemd wordt, staat geheel in het teeken van die indrukwekkende manifes tatie van Nederlands Katholieken. Overal hangen de' vlaggen uit en reeds vroeg heerschte er een leven dige drukte in de oude Bisschops stad. De stralende morgen voor spelde een overweldigende belang stelling. De indeeling van den Katholiekendag is dezen keer anders dan hij vorige samenkomsten. Alles is er op gezet om van den Katholiekendag te maken een bijeenkomst van het Katholieke volk van Nederland. De grondgedachte dat men hier komt niet als nd van een of andere orga nisatie, maar als lid van de omvattende orga nisatie, die de Katholieke Kerk is, is vastge houden. Het verschil ligt daarin, dat men naast een ernstige bestudeering van een actueel onderwerp ook heeft ingelascht een massabe- tooging, die op Zondag gehouden wordt. De gewoonte is altijd geweest, dat het algemeen onderwerp door het hoofdbestuur werd vastgesteld en dan de goedkeuring kreeg van het Episcopaat. Dezen keer is daarvan afgeweken en heeft het doorluchtig Episcopaat zelf een onderwerp vastgesteld, dat buitengewoon actueel mag heeten. Er gaat door de wereld een roep om een sterk gezag, maar de begrippen over den aard, den oorsprong en den omvang van het gezag dreigen in dit leven te vervagen. Het mag wel noodzakelijk heeten dat in de ver warring de Katnolieken van Nederland zich bezinnen op de beteekenis van het ge zag en dat de grootste groep van het Nederlandsche volk duidelijk uitspreekt, hoe zij over het gezag en zijn bevoegdheden denkt. Dat onderwerp wordt op dezen Ka tholiekendag van verscnillende zijden belicht. In alle stilte werd de groote werkdag inge zet met een gelezsn H. Mis, opgedragen door den Hoogeerw. plebaan J. Brekelmans in de Kathedrale Basiliek van St. Jan. Bij het altaar in het hoofdkoor hadden o.m. plaats genomen H.H. Exc. Mgr. J. H. G. Jan sen, Mgr. A. F. Diepen en Mgr. J. D. J. Aen- genent, terwijl in de kanuuunkenbank gezeten waren de Hoogeerw. heer F. Hendriks, vicaris- generaal van het Bisdom Den Bosch, Z. Exc. mr. dr. N. Deckers, minister van Defensie, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van de Tweede Kamer, de burgemeester van Den Bosch, mr. F. van Lanschot en het hoofdbe stuur van den Ned. Katholiekendag. De stoelen in het koor werden ingenomen door congresgangers van allen rang en stand. Na het H. Evangelie hield prof. dr. F. A. Weve als inleiding van het algemeen onderwerp een nredicatie over: Alle gezag komt van God. Alle wezens zijn onderworpen aan hoogere machten, want er is geen macht tenzij van God. In een niet ver achter ons liggende tijd electri- seerde het woord Vrijheid alle harten. Eeuwen lang heeft het alle hoofden en harten be- heerscht. Het is de inzet geworden van alle maatschappelijke stelsels. Op alle wijzen heeft men dat vrijheidsideaal herhaald en zoo zit ten wij nu reeds eeuwenlang in een crisis van het gezag. Een crisis van het gezag, dat betee- kent dat alle volksstemmingen zich kunnen ontwikkelen en dat het de ondermijning is van alle orde. In deze dagen heeft het Episcopaat ge- wenscht, dat er gesproken zou worden over het gezag. Het episcopaat heeft dat gewenscht, om dat er een crisis is in het gezag. Wü, Katho lieken, zijn gezagserkenners van huis uit. Niet voor niets zingen wij het „Aan U, o Kor.ing der eeuwen". Dat is de samenvatting van ons ge loof, de muur en de koepel onzer levensbeschou wing. De opperheerschappij van God is de grondslag van alle gezag. Wij nemen aan, dat alle gezag spruit uit God. God is de groote orde naar, die alles geschapen heeft om alles weer te richten naar Zich Zelf. Men kan tot God niet komen tenzij langs de wegen der onderdanigheid aan het gezag. De Middeleeuwen wisten dat en zij hebben er naar gehandeld. De gewijde redenaar gaf hierop een wijs- geerige uiteenzetting van de gezagstheorie van het heidendom, die leidt tot absolutisme en de theorie van de volkssouvereiniteit. Deze beide uitersten hebben niet geleid tot een juisten inhoud van de theorie van het ge zag. Als men uitgaat van den mensch, blijft men bij den mensch. Bij de gezagsleer moet men uitgaan van God, dat alleen geeft de juiste in houd en noodzakelijke vastheid aan het bezag. De uitoefening van het gezag is heerschen en dienen, zooals Christus op den voor avond van Zijn lijden Zelf het voorbeeld gaf door aan Zijn metgezellen de voeten te was- schen. Voor de erkenning van het gezag zijn noo- dig eerbied en gehoorzaamheid. Daarin ligt alles besloten. Wij moeten in alles, zoo besloot de gewijde redenaar, „servi Dei", dat is erkenners van God zijn, Die is de „Rex regnum, dominus dominan- tium". Na de H. Mis begaven de congressisten zich naar het Concertgebouw, waar om 11 uur de officieele openingsvergadering plaats vond. De met groen en bloemen versierde concert zaal was reeds lang voor den aanvang der ver gadering volgestroomd met Congresgangers, uit alle deelen des lands, zoowel uit het hooge Noor den en uit Zeeland als uit het diepste Zuiden. Er heerschte een feestelijke stemming, die tot een uitbundig gejubel oplaaide, toen de geeste lijke en wereldlijke autoriteiten hun zetels op het podium innamen. Behalve de reeds genoemde hoogwaardigheids- bekleeders, merkten wij nog op Mgr. Dr. H. Poels en de leden der Eerste Kamer Mr. F. van Lanschiot en Mr. A. F. C. van Sasse van Ysselt, de leden der Tweede Kamer Max van Poll en Mr. F. Teulings, leden van Ged. Staten van Noord-Brabant, alsmede vooraanstaande gees telijke en wereldlijke autoriteiten. Nadat de toejuichingen een einde hadden genomen, opende de algemeene voorzitter, mr. A. baron van Wijnbergen, de vergadering en verleende daarop het woord aan den voorzitter van het uitvoerend comité, jhr. mr. P. van Meeuwen. In zijn begroetingswoord verwelkomde deze in de eerste plaats de bisschoppen, als vertegen woordigers van het geestelijk gezag en de we reldlijke autoriteiten, als de vertegenwoordigers van het staatsgezag. Namens de plaatselijke commissie sprak de heer van Meeuwen den wensch uit, dat deze Katholiekendag voor de Katholieken rijke vruchten zou mogen afwer pen. Hierna sprak mr. A. baron van Wijnbergen. Met groote bewondering en met niet minder groote dankbaarheid zien wij, katholieken, in deze veelbewogen tijden op naar den Paus, die schijnbaar niet gedrukt door den last der jaren, met vaderlijke bezorgdheid, met krachtige vast beradenheid ons wijst den te volgen weg, ons telkens doet gevoelen dat ook te midden var, het dreigend wereldgebeuren niets te vreezen valt, ten eenenmale niets, mits geleefd wordt in ononderbroken vereeniging met Hem, Wiens Stedehouder Hij is. En terwijl op vrijwel elk terrein inzinking valt waar te nemen, hebben wij het afgeloopen jaar het heerlijk, het met name in dezen tijd won dervol schouwspel mogen gadeslaan, dat uit gansch de wereld in onafzienbare rijen men is opgetrokken naar Rome, gehoor gevend aan de roepstem van den Paus, om te samen met Hem te herdenken Christus' Verlossingsdood, om te samen met Hem dankbaar zich te herinneren, dat 19 eeuwen geleden werd ingesteld de H. Eucharistie. Groot is de aantrekkingskracht, die juist he den van Rome blijkt uit te gaan. En begrijoe- liik. Niet wetend wat hen wellicht treffen gaat, sluiten de kinderen zich steeds nauwer samen om den Vader, wetend onder Zijn hoede veilig te zijn. En Deze, ziende hoe groot de gevaren voor afdwaling zijn op elk terrein, spant alle krachten in, opdat men toch blijve meegevoelen, medeleven met de Kerk, opdat er geleefd worde, gelijk kinderen der Kerk betaamt. En zijn de groote lijnen aangegeven door den Paus, nader uitgestippeld voor ons land worden ze door onze Bisschoppen, die ons steeds met vaste hand weten te leiden, die weten te spre ken op den juisten tijd het juiste woord, dat woord der Bisschoppen, dat wij altijd, gelijk Schaepman het vermanend zeide: door ons wordt aanvaard en niet bediscussieerd. En zoo zijn we ten zesden male vereenigd als kinderen der Kerk, in grooten getale aanwezig, mede vertegenwoordigend allen, die hier niet aanwezig kunnen zijn. Deze dagen kennen we geen edelman, geen werkman, geen politieken, geen socialen wek ker; als kinderen der Kerk zijn we hier, als zoodanig zijn we een en blijven we een, wat er ook moge gebeuren. Een vreugde is het ons hier te mogen zien den Bisschop dezer Diocese, die enkele dagen terug mocht vieren zijn gouden Priesterfeest in blakenden welstand, het meest afdoend be wijs leverend, dat voor Bisschoppen geen leef tijdsgrens behoeft te worden gesteld. Mgr. Die pen, die op dezen Algemeenen Katholiekendag moge willen aanvaarden de gezamenlijke geluk- wenschen van gansch Katholiek Nederland. En naast hem, begroeten we voor de eerste male hier den jeugdigen Bisschop van Roer mond, die niet het minst door zijn gratievolle beminnelijkheid zoozeer de harten heeft weten te winnen, die als Nederlandsch Bisschop niet slechts behoort aan Limburg, maar ook aan ons, en wien daarom op dezen Nederlandschen Ka tholiekendag zij gebracht een hartelijk, welge meend eere-saluut. Georganiseerd in het instituut van den -Al gemeenen Katholiekendag komen we hier sa men als kinderen der Kerk, geestelijken en leeken, mannen en vrouwen, ouderen en jon geren, om onder de directe leiding der Bis schoppen ér ons van te doordringen, dat we vóór alles in ons hebben tot ontwikkeling te brengen: het inwendig, het geestelijk leven, het leven naar het Evangelie, het oog steeds gericht op de versteviging en uitbreiding van het Rijk van Christus, op de bevordering op elk terrein van Christus' Koningschap, gelijk het schitte rend werd uiteengezet op den Katholiekendag te Maastricht. t Is zoo begrijpelijk, dat het onder Pius X z.g. opgebloeid geestelijk, godsdienstig leven, uitgaand boven dat op politiek, op sociaal ter rein, in de verschillende landen in meerdere of mindere mate een deuk moest krijgen in den oorlog en den tijd na dien, maar onder de be geesterende en stuwende leiding van Pius XI zien we het glorieus herstel. Dit leven eenmaal in ons tot ontwikkeling gebracht, zullen we, op welke wijze, in welken vorm, in welk verband dan ook, een voor Kerk en Vaderland heilzamen invloed kunnen uit oefenen op het staatkundig en maatschappelijk leven, voor den nadeeligen invloed, van dien arbeid vaak uitgaand, naar we mogen vertrou wen, dan vrijwel immuun gemaakt. Dit laatste mag met des te meer grond ver ondersteld worden, nu het voornaamste middel tot bevordering van het volle katholieke leven, de dagelijksche H. Communie, bijna 30 jaren in praktijk is gebracht nu we verder thans voor het eerst een jonge-volwassen generatie op het katholieke erf begroeten mogen, die de zegeningen der vervroegde kindercommunie van de prille jeugd af ten volle genoten heeft. Het is die jonge, geestdriftige generatie, die dank zij haar diep religieuze, geestelijke vor ming, stellig met hart en ziel zal deelnemen aan den omvangrijken, veelzijdigen arbeid op katholiek terrein te verrichten in het bij zonder echter hierop bedacht zal wezen, dat een te druk leven haar niet te zeer in beslag neme, dat organisatie en demonstratie aan con templatie niet den weg versperren ga, In die gesteltenis georganiseerd in den Al gemeenen Katholiekendag, hebben we in de vijf voorgaande bijeenkomsten steeds kenbaar ge maakt èn aan onze mede-katholieken èn aan onze niet-katholieke landgenooten, van welke beteekenis de door zulk een band omgeven een heid voor het katholiek volksdeel is, ook voor het nationale leven, ook voor het Vaderland- Zonder af te dalen naar het practische ar beidsveld, waar strijd nu eenmaal niet te ver mijden is, zonder de werkmethode aldaar zelfs maar in de minste mate te willen beïnvloeden, worden hier de actueele vraagstukken naar ka tholieke beginselen besproken, belicht, aan an deren overlatend in bijzonderheden daaruit practische conclusies te trekken voor het staat kundig, het maatschappelijk leven. En zoo zullen we, terwijl gansch de wereld door de gezagscrisis wordt beroerd, aanstonds door uiterst bevoegden hooren uiteenzetten de leer van het Gezag, juist in dezen tijd van bui tengewoon belang voor de Kerk, en in niet min dere mate voor het Vaderland, het Vaderland, dat we zoo hartelijk liefhebben, en dat we, ook juist als katholieken, een voorrecht achten ons vaderland te mogen noemen. Ja, wanneer we een blik in de wereld slaan, dan mogen we, al bleven wenschen onvervuld, metvoldoening constateeren de positie, de vrijheid der Katho lieke Kerk in Nederland, een vrijheid, die ge lukkig niet door een Concordaat behoefde ge waarborgd, maar steun vindt in eigen Neder landsche staatkundige grondslagen, waaraan ook de katholieken in opvolgende generaties in samenwerking met anderen hebben gearbeid een vrijheid, door ons als kinderen der Kerk in onbreekbare eenheid te behouden, waar noodig te verdedigen. Hard en veel te werken voor ons vaderland met zijn glorieus verleden, het is ook voor ons katholieken dure, tevens zoete plicht, wijl wü dien arbeid mogen verrichten onder de zegen rijke regeering van een lieve, geliefde Konin- ginne, die God spare nog jaren lang, van Ko ningin Wilhelmina, nu 34 jaren geleden hier ter stede op den Bosschen Katholiekendag door den grooten zoon van Brabant Jan Loeff z.g. in zijn magistrale rede over het Gezag, zoo zeer geprezen als de Koningin, zich noemend Koningin bü de gratie Gods, als aldus Loeff een belijdenis van afhankelijkheid tegenover den Oppersten Koning, als een ootmoedige en juist daarom verhevene erkentenis, dat Hare hand den scepter voert in den naam van Den- gene, die gezegd heeft: „door Mij regeeren de koningen." Ja, wij weten het, in rouwe is Zij nog ge dompeld onze Koningin, en met Haar mede voelend, is het passend en plichtmatig, nu wij voor de eerste maal na het overlijden van onze hoogvereerde Koningin-Moeder hier vergaderd zijn, een woord van weemoedige, dankbare her innering te wijden aan de nobele Christen- Vróuwe, aan Koningin Emma, die een zoo lange reeks van jaren haar echtgenoot een liefde volle gade. Haar kind een voorbeeldige moeder, den Staat een wijze Koninginne, der Maat- schappü een edele Beschermvrouwe wist te zijn. Wij gaan het werk aanvangen, ons door de Bisschoppen opgedragen. Met de bede, dat de goede God, op de voor spraak der Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch onzen arbeid moge zegenen, is het me een voorrecht den zesden Algemeenen Nederland schen Katholiekendag te verklaren geopend. Alvorens dr. Vroom het woord werd verleend, werd door den secretaris, pastoor Nolet, mede- deeling gedaan van telegrammen, die gezonden waren aan Z. H. den Paus en H. M. de Ko ningin. De stellingen van Dr. F. Vroom S.J., die ver volgens het woord voerde, kwamen op het vol gende neer: In de velerlei debatten, gevoerd aangaande de theoretische en practische vraagstukken in zake „gezag", blijkt de diepste grond van mis verstanden gelegen te zijn in een tekort aan voorafgaande wijsgeerige bezinning. Op de vraag naar oorsprong, bevoegdheid, uitoefening van en houding tegenover het gezag kan wel nauwelijks een bevredigend ant woord verhoopt worden, tenzij van te voren de verschillende aspecten, waaronder hei woord „gezag" gebruikt wordt, aan een nauwkeurige beschouw'ing onderworpen worden. Anders doet zich voor het ideëele gezag van wetten en nor men, anders persoonsgezaganders het gezag van den leider of bestuurder in vereenigingen, of van den gezagsdrager in gemeenschappen. Het belang van het preciseeren der begrippen en vragen aangaande oorsprong en bevoegdheid van het gezag zal zich van zelf rechtvaardigen in de practische conclusies, welke, zoowel voor den gezagsdrager als voor hen die onder gezag staan, getrokken kunnen' worden. De Nederl. vereeniging van belastingbetalers heeft aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Dè Nederlandsche Vereeniging van belasting betalers, gevestigd te Utrecht, St. Janskerkhof 15, spreekt als haar overtuiging uit, dat de aan neming van het wetsontwerp op het verkeers- fonds funest zal werken. Zü verzoekt derhalve Uw Kamer eerbiedig het wetsontwerp te willen verwerpen. w. g. Mr. Dr. NIJGS, Voorzitter, v. HOORN, Secretaris. H. M. de Koningin heeft een gift doen toeko men aan den voorzitter van het plaatselük steuncomité te Velddriel, gemeente Driel, waar een felle brand heeft gewoed, waardoor vijftien woningen in de asch werden gelegd. Berichten over de jongste heide- en bosch- branden hebben weer eens heel bijzonder de aandacht gevestigd op het groote gevaar, dat vooral in dezen drogen tijd het houtgewas be dreigt. Niet alleen, cat dikwijls onnoemelijk groote schade wordt veroorzaakt door het ver branden van massa's hout, ook het natuurschoon wordt, door den vijand, het vuur veel scha de toegebracht en zco moet het werk van de boschbrandweer de belangstelling van de ge- heele bevolking hebben. Als we zien, dat het grootste percentage der bosch- en heidebranden wordt veroorzaakt door onvoorzichtigheid met rooken, moeten we het publiek weer eens met klem aansporen, wan neer het van de heerlijke bosch-omgeving gaat profiteeren, toch voorzichtig te zijn met pijp. sigaar, sigaret of lucifer en verzoeken toch wel te bedenken, welk een groot onheil een schijn baar onnoozel vlammetje of kooltje vuur te weeg kan brengen. „Zomer in het land, gevaar voor bosch en heidebrand" en dit gevaar is in deze periode van groote droogte bijzonder groot. Blijkens een opgave van den Meteorologischen Dienst is er in het tijdvak 1 December 1933— 31 Mei 1934 een cekort aan neerslag van 81 milli-meter geweest, wat een kwart minder is dan normaal genomen aan regen gevallen moest zijn en dat nog wel na een droog jaar als 1933 was. Heide en dennen zijn dus nu een bijzon der gretig voedsel voor het vuur. Waar 28 pCt. dev bosch- en heidebranden uitbreken op Zon- en Feestdagen spreekt het vanzelf, dat we onze aanmaning tot voorzichtig heid vooral richten tot het uitgaande en na- tuur-minnend publiek. Oprecht de natuur be minnen is echter tevens haar beschermen en om zich-zelf en anvere het leelijke gezicht van zwart verkoolde bosschen te besparen, dient ieder al het mogelijke te doen. Daar komt bij, dat niet eens bijzondere lasten van ons gevraagd worden, doch alleen oplettendheid en zorgzaam heid, twee deugden, die we gaarne moeten wil len bezitten. In percentage uitgedrukt Zooals gezegd, ontstaan de meeste bosch- en heidebranden door onvoor zichtigheid met rooken, t.w. 36 pCt.; door baldadigheid van kinderen 20 pCt; door vonken uit locomotieven 15 pCt.; door overslaan van brand 9'A pCt.; door bliksemslag l'A pCt. In 1932 is in ons land 421 H. A. bosch verbrand, d.w.z. een oppervlakte, die ruim vier maal zoo groot is als het Haagsche bosch. Met deze en nog andere gegevens werden we verrijkt op een tentoonstelling in het Museum voor Staatsboschbeneer aan het Hoogeland te Utrecht, waar men raast een overzicht van oor zaken, waardoor een bosch- en heidebrand ontstaat, ook duidelijk laat zien de middelen, welke ter bestrüdir.g worden aangewend. Sedert 1929, waarin men na een strengen winter vele groote bosch- en heidebranden heeft gekend men denke slechts aan de verwoes ting van 250 H. A. van het Loobosch op de Veluwe, een schadepostje van 150.000.is het boschbrandweerwezen op uitstekende wijze georganiseerd. Behalve verschillende plaatselijke vereenigin gen, zooals er vooral veel in Noord-Brabant zijn, bestaat het comité voor boschbrandweer op de Veluwe en een Utrechtsche boschbrand- vereeniging. Voor dien tijd bestonden er alleen plaatselijke vereenigingen en om deze te verbeteren en te reorganiseeren, werd in 1930 het Comité van boschbrandweer op de Veluwe opgericht. Een kaart, die men op de tentoonstelling vindt, geeft een goed overzicht van de werkwijze van dit Comité. We zien daarop de verschillende groepen aangeduid en de plaatsen waar depóts gevestigd zijn. In zoo'n depót bevinden zich 45 schoppen. 15 batsen een soort schop van plat model) 10 bijlen en een bus voor drinkwater, terwijl op de Veluwe verder een groot aantal boschbrand- torens is opgericht. Een groep bestaat uit 30 man, terwijl in to taal 1200 menschen zich voor het werk van de boschbrandweer bèschikbaar hebben gesteld. Wanneer een brand gebluscht is, krijgen deze menschen, die eigenlijk vrijwilligers zijn, een vergoeding. Het comité draagt voor twee groe pen de kosten van het bluschloon, doch moeten er meerdere groepen behulpzaam zijn, dan draagt de eigenaar hiervoor bij. De leden van het Comité betalen 7 ct. per H.A., welke zij aan terrein bezitten, als contributie, die echter niet hooger is dan ƒ350. De torens, waarover wij reeds spraken en waarvan we een goed sprekend model op de tentoonstelling zien. zijn telefonisch met het dichtstbijgelegen depót verbonden. Door middel van een oriënteeringsplaat, die zich op den to ren bevindt, is gemakkelijk na te gaan, waar de brand woedt. Door hoorngeschal worden de manschappen opgeroepen, die werken onder commando van den eigenaar van de „plaats des onheils". De Utrechtsche boschbrandweer-vereeniging gaat bij haar werkwijze ongeveer ditzelfde sy steem toepassen en in de provincie Utrecht zijn brandweertorens op Pijnenburg (de Vuursche); bü de Pyramide (het landgoed van Jhr. de Beaufort) en te Amerongen (het landgoed van baron Bentinck). Talrüke foto's zün verder op deze tentoonstel ling geëxposeerd, die een beeld geven van het blusschingswerk en hoe troosteloos een bosch of heideveld na een brand eruit kan zien. We zien ook verschillende opnamen, die tüdens een brand gemaakt zün, waarbü we door de witte en zwarte rook het onderscheid leeren tusschen een heidebrand en een dennenbrand. Een bezoek aan deze nuttige tentoonstelling zal er ongetwüfeld toe bijdragen om het gevaar van bosch- en heidebrand te verminderen. Z. H. Exc. Mgr. W. Panis M.S.C. H. M. de Koningin heeft hedennamiddag ten paleize Het Loo den nieuw benoemden minister van Economische Zaken, Mr. M. P. L. Steen berghe, ter beëediging ontvangen. Het Kantongerecht te Utrecht heeft dezer dagen uitspraak gedaan in een zaak, waarbij de R. K. Metaalbewerkersbond was gedaagd, wegens onrechtmatig ontslag aan een lid dier organi satie, die, lid was geworden van de N. S. B. Ondanks herhaalde waarschuwingen ging be doeld lid, de heer H. G. S. te Alkmaar, door propaganda te maken voor de N. S. B. Een ruime bedenktijd was den man toegestaan, doch dit alles bleef zonder resultaat. De man werd tenslotte als lid geroyeerd met gevolg, dal hü geen uitkeering meer ontving uit de werkloozen- kas. Als verdediger van den R. K. Metaalbewer kersbond is opgetreden mr. J. H. van Maarse- veen. De Kantonrecher overwoog in zijn uispraak o.m. dat het geroyeerde lid voldoende was gewaarschuwd, terwül de vordering van eischen tot schadevergoeding op grond van onrechtma tige daad, moet worden ontzegd. Hedenmorgen omstreeks 4 uur, reed een vüftal jongelui in een open auto op den weg langs het Balgzandkanaal, op weg naar de T. T.-races te Assen. De bestuurder, de 19-jarige P. H. Perk uit Zaandam, die met zeer groote snelheid reed, raakte de macht over zün stuur kwüt en reed van den dijk. De inzittenden mej. M. Perk, zus ter van den bestuurder, J. Louman uit Zaandam en M. van Wijk en H. van Wük, beiden uit Wassenaar werden uit den wagen geslingerd. De heer Louman bekwam ernstige inwendige kneuzingen en een bekkenfractuur. Hij moest in het ziekenhuis te Den Helder worden opge nomen. Mej. van Wük kreeg een been- en arm breuk en moest naar huis worden vervoerd. De bestuurder werd licht gewond, terwül de beide andere personen mej. M. Perk en H. van Wijk, ongedeerd bleven. De auto werd ernstig beschadigd. De strüd om het behoud der molens is in een nieuw stadium getreden. De vereeniging „De Hollandsche Molen" is van haar verdedigende positie in den aanval overgegaan! In een adres aan den Minister van Water staat heeft de Vereeniging ,,De Hollandsche Molen" gewezen op de verbetering van den wind molen en gevraagd de windbemaling in het algemeen onder het oog te zien. In dit adres is ook gewezen op nieuwe inpolderingen van het IJselmeer en heeft zü dc vraag naar voren ge bracht om de mogelü'kheid te overwegen gebruik te maken van den windmolen, althans dit door een commissie van deskundigen te laten onder zoeken. De Vereeniging „De Hollandsche Molen" is ervan overtuigd, nu de windmolen groote ver beteringen heeft ondergaan, waardoor grootere capaciteit kan ontwikkeld worden in dezen tijd van ingrüpende veranderingen het noodzakehjk is van den windmolen te gaan gebruik maken, die nog altüd zün kracht gratis geeft. Andere landen, als België, Frankrük en Rusland, zün druk bezig met 't bouwen van windmolens naar Hollandsche nieuwe constructie. De Vereeniging gelooft, dat voor den windmolen nog een toe komst is weggelegd. Wij komen op dit nieuwe perspectief in den Molenstrüd nog terug. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Personeelraad der Ned. Spoorwegen is mededee- ling gedaan, dat de directie in verband met de kwestie vrü vrvoer met diesel-electrische tractie beslist heeft, dat bü de eerstvolgende uitbreiding den diesel-electrische tractie, welke binnenkort te verwachten is, voor een groot gedeelte dezer treinen het niet geldig verklaarde vrüvervoer weder zal worden opengesteld. Door de directie is voorts beslist, dat de spoor weg-ambtenaren, wonende te Baarn, Soestdijk en Soest daar voorloopig mogen blyven wonen. csuiaetripANEM Het wapen van den apostolischen vicaris van Celebes Z. H. Exc. Mgr. W. Panis M.S.C. Morgen, Zondag, zal te Menado, Neder landsch Oost-Indië Z.H.Exc. mgr. W. Panis M.S.C., de eerste apostolische vicaris van Ce lebes, tot bisschop worden gewüd. Z.H.Exc. mgr. J. Aerts, apostolisch vicaris van Ned. Nieuw-Guinea, die evenals mgr. Panis tot de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart behoort, zal den nieuwen bisschop consacreeren. De Missie van Celebes, in 1920 door de Mis sionarissen van het H. Hart van Tilburg over genomen van de paters Jezuieten, heeft sinds dien een zoo verblü denden groei en uitbreiding gekregen, dat in dien korten tüd het aantal Katholieken er verdubbeld is (22.000) en het getal der religieuse werkkrachten van 25 tot 146 is gestegen. Celebes is het zesde Missiegebied van Ned. Oost-Indië, dat tot Vicariaat wordt verheven; wat het getal Katholieken betreft wordt 't ech ter slechts door drie vicariaten overtroffen, n.l. door Batavia, Kleine Soenda Eilanden en Ned. Nieuw-Guinea. LONDEN, 23 Juni De Berlünsche corres pondent van de „Times" schrijf: Dr. Goebbels, de minister voor propaganda heeft Donderdagavond een felle redevoering uitgesproken waarin hij een aanval deed op de „Clubfauteuil-critici er "reactionairen, in welke rede hü practisch niets anders dan de naam van Von Papen ongezegd liet. De aanleiding tot deze redevoering was een midzomerwende- feest, doch de spreker slaagde erin treffende en onmiskenbare toespelingen te maken op vroegere cavalarieofficieren en zoo voorts. Eenige fünere steken gingen klaarblükelü'k aan de opmerk zaamheid van de toehoorders, tot wie de büzon- derheden van het verschil nog niet zoo zeer zijn doorgedrongen, voorbij, maar de aanwezigen zagen toch duidelük in over wien Goebbels sprak. Goebbels sprak over een kleine kring van critici, die in het geheimzinnige duister van de biertafel het opbouwwerk trachten te ver storen. „Zü konden ons niet verhinderen de macht over te nemen", aldus Goebbels, die daar- bü de rol over het hoofd zag die Von Papen gespeeld heeft in het aan de macht brengen van de Nationaal-socialisten waarop hij zijn recht en plicht gebaceerd had om open kritiek uit te oefenen. Voortgaande zeide Goebbels: „En nu willen zü ons verhinderen de macht te gebruiken." De nationaal-socialisten hebben het recht op de macht gegrepen, omdat niemand dit opeischte, „geen kroonprins, geen Kommertien-raad, geen groot-bankier en geen parlementair leider. ZÜ allen lieten de dingen glippen, maar wü heb ben onszelf geplaatst op den weg van de lawine van ontbinding en deze tot staan gebracht." Wanneer de arbeider, aldus Goebbels, dikwüls loonen ontving, waarmede hü den levens standaard die vereischt wordt door het Duit- sche beschavingsniveau niet kon ophouden, dan is dit geschied omdat men vier millioen men schen meer aan het werk heeft gesteld. Men acht het meer socialistisch dezen vier millioen menschen iets te geven dan één man alles te geven en den anderen niets. Dr. Goebbels wierp de blaam voor den hul digen achterstand van den buitenlandschen handel op de voorafgaande regeeringen, die leeningen hadden aanvaard voor welker dienst thans moet worden betaald. „De nationaal-socialistische regeering," aldus Goebbels onder luide toejuichingen, „zou beter gedaan hebben al deze heeren achter slot en grendel te sluiten." Handig wekte Goebbels den indruk, dat criti ci, zooals Von Papen, Hitier wel aanvaardbaar vonden, maar bezwaar hadden tegen zijn partij functionarissen, het „kleine onontwikkelde volk," eerder dan bezwaren te hebben tegen sommige grooteren wier voorbeeld zij verwacht worden na te volgen. „Dit kleine volk heeft Duitsehland veroverd!" Dr. Goebbels moedigde zün gehoor aan de critici aan te vallen, tegen hen stand te houden en hen te antwoorden. Menschen, die in muizenholen gekropen zün en die dan weer verschünen vermomd als natio naal-socialisten „hebben onze edelmoedigheid niet begrepen. Zü zullen thans leeren onze vastbeslotenheid te begrijpen." H. M. de Koningin heeft aan de leden van de Belgische Missie, welke zich Vrijdagavond ten paleize Het Loo van haar taak heeft gekweten, de volgende onderscheidingen toegekend: Burggraaf van de Vijvere is benoemd tot Grootkruis in de orde van de Ned. Leeuw; Graaf de Brouckhoven de Bergeyck tot Groot-officier in de orde van Oranje Nassau; Senator God ding en kapitein van den Heuvel tot Comman deur in de orde van Oranje Nassau en de hee ren Mahieu en Halle tot Officier in de Oranje Nassau-orde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9