STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Men óMjfi om: Dreigend conflict in de mijnindustrie SCHILDERIJEN ZONDAG 24 JUNI 1934 Autocircuit „de holland- RING" In de omgeving van Bloemendaal? DE HEER W. KOPPEN Neemt ontslag als raadslid HUISVESTING MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES B. en W. vragen 17.000 PALMTAK GELEGD Op graf eere-voorzitter Ned. Kegelbond GEMEENTEZAKEN Personalia De gemeentelijke wacht geldregeling Openbare straat tusschen begraafplaatsen Verhaal pensioenpremie Vermindering schoolgeld Handelsavondonderwijs Middenstandscentrale voor Haar lem en omliggende gemeenten Spaamevogels Ingekomen stukken Eindexamen Gymnasium Kennemer Lyceum Examen L.O. Kantongerecht R.K. Gymnasium voor meisjes „Sancta Maria" Waterpolocompetitie Reserve Tweede klasse H.V.G.B. 2—Nereus 2 5—1 Dames H. P. C. IWaterlelie I 50 Voetbal HEEMSTEDE BOEK EN BLAD „De Wandelaar" Th. M. Ketelaar Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag gehuldigd BRAND TE DONGEN Revolutionnaire ganda propa- Ontslag van een gemeentewerk man ongeldig verklaard Goede kans op een einde Muiterij onderdrukt in Mandsjoerije DE PRINSES IN ENGELAND Nieuwe bisschop in Hildesheim Een verzinkende berg Mislukte rennen te Parijs Bezoekers steken hooi en papier in brand BRAND IN EEN VILLA Bovenverdieping een prooi der vlammen OPENBARE VERKOOPING »an INT. ZWEMWEDSTRIJDEN TE BOEDAPEST Successen der Nederlandsche zwemsters 99* De heer S. ten Bokkel Huinink, voorzitter yan het Syndicaat „De Hollandring" schrijft hi de „Opr. Haarl. Crt." het volgende: Nog steeds wordt in ons landje strijd gevoerd °atrent het lot van een autorenbaan. Vooral ten opzichte der te kiezen plaats: „Heerlen" „Arnhem", zijn de gemoederen in heftige beroering. Het komt mij voor, dat deze strijd te hoog Jvordt opgevoerd en dat deze noch voor Lim burg, noch voor Gelderland eenig practisch resultaat kan geven. In Nederland, een klein land, waar in dezen crisistijd voor groote dingen toch reeds weinig belangstelling is, zal de bouw eener autoren baan, uit een economisch oogp,unt, zeker geen Voldoende medewerking vinden. Slechts een autocircuit, waarbij in hoofdzaak ran de bestaande wegen wordt gebruik ge blaakt, een circuit in de onmiddellijke nabij heid der groote steden, en toch te midden van ®en ongerepte natuur, schijnt de eenige weg om l°t een niet te kostbare en toch bevredigende Oplossing te komen. Reeds eenige jaren geleden heeft de heer S. ten Bokkel Huinink namens het Syndicaat >,De Hollandring" (in combinatie met N. E. A. S.) naar voren gebracht een autocircuit hl de gemeenten Bloemendaal en Zandvoort. beide door hun voortreffelijk Noordzeestrand tot ver over de grenzen bekend. Kan men zich daarvoor een meer ideale Maats denken dan het natuurschoone Bloemen- öaal. waar vanaf den Watertoren, over den be- staanden (te verbeteren Zeeweg) een geacci denteerd terrein wordt doorsneden bij uitstek Èunstaig voor een autocircuit, welke tracé van het Bloemendaalsch strand, over den bestaan- den hoogen autoweg (te verbeteren) naar Zandvoort leidt tot even voorbij het Noorderbad en vervolgens met een groote bocht door de hooge duinen, aansluiting geeft met het uit- Sangsnunt te Bloemendaal. Alleen dit laatste gedeelte is nieuw te scheppen, echter met den te verbeteren Zeeweg en den te verbreeden autoweg largs de Noordzeekust, met de te bou ten tribunes, garages enz. een uitnemend ob ject voor nuttige werkverschaffing, waarnaar hog steeds gezocht wordt. Destijds stonden de burgemeesters van Bloe- hiendaal en Zandvoort niet afwijzend tegen over ons voorstel, om door samenwerking, tot Verwezenlijking van dit autocircuit te komen. Immers zou verwacht mogen worden dat ook Amsterdam en Haarlem zich gaarne bij dit P.'an zouden aansluiten om in het westen van ons land (met circa 45 pCt. der bevolking van geheel Nederland), onder gebruikmaking Van bestaande wegen, die dringend verbetering behoeven, een autocircuit te verkrijgen, dat on getwijfeld evenals in het buitenland een groote attractie zal zijn. te meer indien binnenkort een groote sneciale autoweg „Amsterdam- Den HaagBotterdam" komt. waardoor ook van beide laatst genoemde steden, naast het vervoer per electrische treinen, duizenden met eigen auto. per autobussen of motorri'wie- len het circuit vlug en veilig kunnen bereiken. Waar een autorenbaan, van meer dan een zijde, voor Nederland onmogelijk wordt geacht, daar geeft een autocircuit, als boven om schreven, zonde]: buitengewoon risico, de beste waarborgen voor het verkrijgen van voldoende inkomsten ter bestrijding van de aanlegkosten en de exploitatie der baan. Wat de inkomsten betreft mogen wederom tot voorbeeld strekken, de nas verkregen gun stige resultaten on den Niirburering. waar van alle zijden, per trein, per auto enz., tiendui zenden in groote geestdrift toestroomden. Er Werden niet minder dan 200.000 betaalde entree- bewiizen afgegeven, terwiil bovendien n<">g het dubbele aantal toeschouwers zich op eenigen af stand der baan, een plaats wist te verzekeren. Voor talrijke hofels restaurants, enz., waren Zulks gezegende dagen! Niet alleen voor Zandvoort en Bloemendaal als badplaats, doch ook voor Haarlem en Am sterdam. zal het autocircuit van groote betee- kenis zijn, tevens ook het vreemdelingenver keer uit het buitenland tot zich te trekken. Tegeülkertüd' kan de Zeeweg, die ir slechten toestand verkeert, voor het moderne autover keer ingericht worden, terwijl de te smalle autoweg van het Bloemendaalsch strand naar Zandvoort, eveneens de gewenschte breedte kan Verkrijgen. Ontegenzeglijk is het circuit hier in alle opzichten op de juiste plaats! De heer W. Koppen, sociaal-democraat lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, heeft als zoo danig ontslag genomen. Reeds vele malen Woonde hij de raadszittingen om gezondheids redenen niet meer bij. De heer Koppen interesseerde zich in den Raad vooral voor de openbare Volksgezond heid en gaf op dit gebied menig nuttig advies. Opvolger van den heer Koppen is, volgens de lijst der S. D. A. P., de heer J. de Kadt, Secretaris van de O. S. P. Bij informatie bleek, dat de heer De Kadt, Voor wien deze vacature onverwacht komt, nog geen beslissing heeft genomen of hij de benoeming zal aanvaarden. Mocht hij bedanken dan komt in aanmer king de heer F. J. S. Posthumus, hoofdbe stuurslid van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals de Raad bekend is vraagt de huisves ting van de Middelbare Meisjesschool reeds ge- ruimen tijd dringend verbetering. Het is te voorzien dat de stichting van een Hieuw gebouw, geprojecteerd op een gedeelte van het terrein aan de Pijntorenstraat, onder den druk der tijden, in de naaste toekomst ze ker niet tot uitvoering kan komen. Het oude gebouw aan de Krocht mist de ruimte om alle leerlingen op te nemen en kan feitelijk in geen enkel opzicht meer aan de een voudigste voor dit doel te stellen eischen vol doen. Ten behoeve van deze Inrichting zijn reeds eenige jaren in gebruik drie lokalen van het schoolgebouw aan de Nassaulaan, waaraan met 1 September as. een vierde moet worden toe gevoegd. De verbroken eenheid der school werkt sto rend en belemmerend voor het onderwijs en be moeilijkt tevens uitermate de leiding. B. en W. meenen, door overbrenging naar het vrijwel geheel ontruimde schoolgebouw aan de Tempeliersstraat, een voorloopig betere huis vesting te kunnen verkrijgen. Blijkens ingesteld onderzoek zal bijbouw van eene kamer voor de Directrice en van twee les lokalen noodig zijn, waardoor ter plaatse de beschikking wordt verkregen over zestien lo kalen en een afzonderlijke gymnastiekzaal. Door inrichting van één lokaal voor teekenen en één voor het natuurkundig onderwijs, de uitvoering van eenig timmerwerk voor een rij wiel-bergplaats en bescheiden restauratie van het gebouw, zal het mogelijk zijn aan redelijke verlangens tegemoet te komen. Weliswaar vordert de uitvoering van een en ander door Openbare Werken geraamd bedrag van 16.800, maar daar staat tegenover eene besparing' op andere posten, (b.v. onderhouds kosten gebouw aan de Krocht 4.750.voor een periode van vijf jaar). Ook zal door opvoering van het aantal leer lingen per klasse in de ruimer lokalen aan de Tempeliersstraat vorming van enkele parallel- afdeelingen onnoodig blijken, hetgeen voorkomt een verzwaring van personeelslasten van onge veer ƒ4.000.per jaar. gezegd, dat het in de voorafgegane aanschrij ving aangegeven schema niet slaafs behoeft te worden gevolgd, stellen B en W. eene verorde ning voor, die tot verlichting van vorenge noemd schoolgeld leidt. Bij handhaving van het heffingstarief zou de heffingsgrondslag zijn te wijzigen, en wel door het inkomen der ouders alleen te vermeerderen met het gezamenlijk inkomen der tot het gezin behoorende minder jarige kinderen. Door de beperking tot minder jarige kinderen wordt de grondslag het ge zinsinkomen dus verlaagd en daarmede het schoolgeld indirect verminderd. De school- geldplichtigen, vooral met groote gezinnen worden hierdoor o.i. in niet onbelangrijke ma te tegemoetgekomen. Eene wijziging der ver ordening in dier voege komt hierop neer, dat voor den komenden cursus de totaalopbrengst van het schoolgeld voor het Handeisavond- onderwijs met pl.m. 20 pet. zal verminderen. Zaterdag had op het R.K. Kerkhof „St. Bar bara" een eenvoudige, doch treffende plechtig heid plaats. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den Nederlandschen Kegelbond legde de vice-voorzitter, de heer C. L. Zeilinga, een palmtak op 't graf van wijlen den heer Bruno Groenewegen, in leven oud-voorzitter en eere voorzitter van den Nederlandschen Kegelbond. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordig: de echtgenoote van den overledene, mevr. de we duwe Groenewegen, haar beide dochters en de heer Ed. Kimman, schoonzoon; namens het hoofdbestuur van den Nederlandschen Kegel bond, de reeds genoemde vice-voorzitter en de heer J. Laarman, secretaris-penningmeester. Voorts schaarden zich het bestuur en enkele leden van den Haarlemschen Kegelbond aan het graf. De vice-voorzitter van den N.K.B. richtte een kort woord tot de aanwezigen. Het ia vandaag een jubeldag voor den N.K.B. aldus spr. op 20 Juni j.l. bestond de bond 25 jaar. Het is dus het begin van een jubeljaar. Maar vóór dit jubilé wordt ingezet rust oo ons de ernstige plicht hen te herdenken, die van ons zijn heengegaan en door wier werkkracht de Kegelbond is geworden tot een Sportbond, waar van de naam met eere wordt genoemd. Onder hen rekenen we op de eerste plaats onze oud voorzitter en eere-voorzitter, de heer Bruno Groenewegen. Dat zijn nagedachtenis, ook in de vijf jaar dat hy niet meer in ons midden is, in groote eere is gehouden, is wel het beste bewijs voor het vele, dat hy tydens zyn leven voor onzen bond heeft beteekend. Spr. richtte tenslote een dankwoord tot mevr. Groenewegen voor de bereidwillige medewer king aan deze plechtigheid en sloot met den wensch: „Bruno, rust verder zacht." Namens den Haarlemschen Kegelbond dankte zijn voorzitter, de heer Jac. v. Maris, voor de eer, aan den heer Groenewegen, ook zyn oud voorzitter, bewezen. B. en W. stellen voor aan de H.B.S.A. te benoemen tot tydeiyk leerares in de Engelsche taal: mevr. J. F. G. Moeton. Met betrekking tot het verzoekschrift van de Vereeniging van leeraren en leeraressen aan gemeenteiyke inrichtingen voor Gymnasiaal en Middelbaar onderwüs, te Haarlem, om te wil len besluiten tot wijziging van de gemeentely- ke wachtgeldregeling in den zin van de door mevrouw Maarschall-Komin ingediende motie, adviseert de Commissie voor arbeids- en pen sioenzaken de definitie van „laatsteiyk geno ten wedde" zoodanig te doen luiden, dat daar- by niet in aanmerking worden gebracht de doorloopende pensioensbijdragen, welke op den ambtenaar werden verhaald. Met dit advies kunnen B. en W. zich ver eenigen. G. F. Louwerse te Wassenaar heeft zich be reid verklaard, om aan de gemeente kosteloos en om niet in eigendom over te dragen, met bestemming voor openbaren weg, de gronden voor de geprojecteerde straat tusschen de be graafplaatsen aan den schoterweg totaal groot pl.m. 4255 M2. B. en W. stellen voor tot een en ander te besluiten. Een voorstel tot herziening van de bezol diging van het gemeentepersoneel is in voor bereiding, waarbij tevens rekening is gehou den met bet wetsvoorstel tot wijziging der Pensioenwet 1922. Dit wetsvoorstel is op 31 Mei 1934 tot wet verheven, zoodat met ingang van 1 uli 1934 o.a. de gemeentebesturen verplicht zyn tot volledig verhaal van pensioensbijdra gen, tengevolge waarvan het personeel, dat >n pensioengerechtigden dienst der gemeente werkzaam is, boven het verhaal, dat sedert 1 Juli 1933 wordt geoefend, nog voor ambtena- renpensioen moet bijdragen l'/2 pet. van de naar boven in guldens afgeronde wedde. De voorstellen tot salarisherziening kunnen niet zoo tydig aan den Raad worden aangeboden, dat zij op 1 Juli 1934 in werking kunnen tre den, zoodat op de thans geldende salarissen en loonen bovengenoemd percentage zou moeten worden geleden. Daar B. en W. verwachten de bovenbedoelde voorstellen tot salarisherzie ning binnenkort aan te kunnen aanbieden, komt het B. en W. gewenscht voor, dat de ty- delijke aftrek mede wordt aangewend ter vol doening van het verhoogde pensioenverhaal. Als gevolg van eene aanschrijving van den Minister van Onderwys, Kunsten en Weten schappen werd het vorige jaar het schoolgeld voor het Handelsavondonderwys verhoogd. Eén der oorzaken, waardoor deze heffing zwaarder drukt, is gelegen in de omstandigheid, dat dc oorspronkelijke grondslag het inkomen der ouders werd vermeerderd met het inkomen der tot net gezin behoorende kinderen. Hier door kwamen de schoolgeldplichtigen meeren- aeels in belangryk hoogere tariefklassen te vallen. Het is B. en W. gebleken, dat op die wyze voor velen het schoolgeld te bezwarend is geworden. Gebruikmakende van de meer dere vryheid, die de Minister ten deze toestaat biykens eene latere circulaire, waarin wordt Bovengenoemde Federatie van Middenstands - vereenigingen hield Vrijdagavond haar jaar vergadering in café-restaurant Brinkmann. Door ongesteldheid van den voorzitter, den heer F. H. Smit, ctond deze vergadering onder leiding van den heer C. ten Boom, die allen welkom heette, in het byzonder den heer Th. S. J. Hooü, die als voorzitter der R. K. Midden- standsvereeniging zitting nam in het bestuur der Centrale, als opvolger van den heer P. J. M. van Tetering. Hy memoreert het aftreden van den heer Van Tetering en wijst in van groote waardeering getuigende woorden op het vele, dat deze in de afgeloopen tien jaar voor den georganiseerden en handeldrijvenden mid denstand heeft gedaan en op het vele, dat door zyn onvermoeid werken is bereikt geworden. Hy deelt mede, dat, aangezien geen der oe- stuurderen tyd en gelegenheid had het vele ad ministratieve werk op zich te nemen, het den heer F. H. de Bruin, administrateur der Haar- lemsche Handelsvereeniging, heeft verzocht als administrateur der Centrale op te treden. De voorzitter memoreert wat gedaan is inzake het heffen van precariorechten en van adver tentie-tarieven en dat de heeren Th. S. J. Hooi] en C. ten Boom, op uitnoodiging van het ge meentebestuur, hebben zitting genomen in de Commissie voor de Levensmiddelenvoorziening, resp. als lid en plaatsvervangend lid. Het jaarverslag wordt onder applaus der ver gadering goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording over 1932' en 1933. De contribu tie voor het jaar 1934 wordt vastgesteld op hetzelfde bedrag als het vorige jaar. Bü de rondvraag hadden o.m. besprekingen plaats over de voorschriften hoe vrachtbrieven moeten luiden, over het heffen van precario rechten, straat- en andere belastingen, 't ver strekken van z.g. handelsgeld door Maatschap- peiyk Hulpbetoon en over het venten. De voorzitter zegt toe, dat het bestuur ern stig zal overwegen wat inzake het naar voren gebrachte kan en moet worden gedaan. Nadat de heer Th. S. J. Hooy dank heeft ge bracht voor de tot hem gesproken woorden en toegezegd heeft alles wat in zyn vermogen is te zullen doen voor den Haarlemschen geergani- seerden middenstand, sluit de voorzitter de ver gadering. Wedvlucht St. Denis, 417 K.M.: G. A. Steyi 1 2 4 5 6 7 8 9 13; H. van Oldemark 3 10 11; A. Visser 12; J. H. Somers 14 16; C. Beilschmidt 15; J. Key sper 17 18. Wedvlucht Orleans, 534 K.M.: J. H. Somers 1 5; A. Visser 2 13 15 20; G. A. Steijl.3 8 10 16 21 23; H. van Oldemark 4 6 7 11 12 14 17; P. Heijmel 9 18; C. Beilschmidt 19; J. Keijs- per 22. Wedvlucht Chateauroux, 655 K.M.: J. H. So mers 1; G. A. Steyi 3 5; H. van Oldemark 3 6; J. Keysper 4. Door B. en W. wordt voorgesteld in handen van B. en W. om prae-advies te stellen een be zwaarschrift van H. van zyi tegen het uitbrei dingsplan „Zuid-West", detail 12; bezwaarschriften van de N. V. Scheeps en Grond Exploitatie Maatschappy, van het Pre dikanten Weduwenfonds der Ned. Herv. Ge meente en van H. W., P., en J. Th. Vink en mevrouw M. SoellaartVerdel, tegen wyziglng No. 12 van het uitbreidingsplan Haarlem-Noord; bezwaarschriften van Th. S. J. Janzen en van zyn echtgenoote G. J. A. Kraakman tegen wy- ziging no. 14 van het uitbreidingsplan Haarlem- Noord. Geëxamineerd 6 candidaten voor het diploma A. en 3 candidaten voor het diploma B. Ge slaagd voor diploma A. mej. C. Mulder te Heem stede, de heeren F. Jantzen te Haarlem, Ph. Meyer te Amsterdam, M. Proper te Overveen, D. Verspoor te Heemstede, K. Wiersma te Bloemen daal en voor diploma B. mej. N. Kaars Sype- steyn te Haarlem en de heeren P. Nyenbran- ding de Boer te Overveen en F. Serné te Haarlem. HAARLEM, 22 en 23 Juni - (Rykskweek- school). Toegelaten de heeren: H. Verschoor te Haarlem; Jac. Scheffer te Haarlem; J. Stolk te Hoofddorp; J. Veenega te Haarlem. Door den Minister van Justitie zijn met in gang van 1 Juli a.s. bevorderd tot Rijksklerk le klas ter Griffie van het Kantongerecht te Haar lem, de heer H. Schemkes en W. J. H. Teeu- wissen. Bij het eerste toelatings-examen zyn ge slaagd de jongedames: E. Bridié; M. A. Burg; A. M. Cuypers; S. M. A. Deuling; L. Francken; K. C. Hollander; J. M. Keyzer; A. M. Kimman; J.'e. Peper; C. J. Post; Chr. Prosée; E. R. M. van der Schoot; E. B. Th. Versteegh; Th. van Viymen; C. J. Wilde. De H. V .G. B.-reserves hebben in het bad aan de Kleverlaan een goeden wedstrijd ge speeld tegen Nereus 2. Al dadelijk neemt de thuisclub het spel in handen. De Nereus-doel- man zwicht voor een laag schot van Hofmees ter, die opgezwommen is. Onmiddellijk hierop krijgt Wicherlink een fraaien center van zyn achterhoede en de stand is 20. Glatz in het H. V. G. B.-doel krijgt eenige harde schoten te verwerken, doch Nereus schiet van te verren afstand om succes te hebben. De gastheeren zijn voortdurend in den aanval. Hilarius en Kemp brengen voor de rust den stand op 4—0. In de tweede helft is het spel by H. G. V. B. beduidend minder, wel wordt nog een doel punt gefabriceerd, maar Nereus wordt nu veel sterker. Brunt c.s. verdedigen hardnekkig, doch kunnen niet verhinderen, dat Wegener de eer redt (51). A. H. de Bruyn Jr. leidde deze prettige ontmoeting tot beider genoegen. De H. C. C.-dames zijn tot nu toe in de competitie ongeslagen gebleven. Er is dit jaar dus een behoorlijke kans op het kampioen schap. De Waterlelie bleek geen sterke tegen stander, vooral de voorhoede kon niet vlug ge noeg met den bal overweg. H. C. C. is direct in den aanval, en vóór de rust kan Pauwtje Ja ger kort na elkaar 3 X scoren. Na de rust schijnt het eerst of de Waterlelie op komt zet ten, maar de H. P. C.-achterhoede verdedigt uitstekend en mevr. Knuyt geeft met een ver schot de voorhoede werk. By het nemen van een corner op het Waterlelie-doel stelt P. Jager zich op binnen de 2 meter-hjn en moet het veld verladen. Met 6 tegen 7 wordt nu ver der gespeeld. Even is er een goede kans voor de Waterlelie, maar dan onderneemt mevr. Knuyt één van haar bekende „tochten naar voren", en knalt onhoudbaar in, 40. P. Jager, nu weer in 't veld, vergroot den voorsprong nu nog tot 50, kart daarna fluit de scheidsrechter einde. UnionSierkan 3—4 V. V. A.—T. O. P. 7—1 MetaalBakkers 3—1 VooruitgangZ walu wen 1—5 Stuit.—H. Z. C. 2—0 Personalia Aan het Conservatorium te Amsterdam is geslaagd voor het eind-examen, hoofdvak viool, mej. Aegidia de Petit van hier. In de by A. G. Schoonderbeek te Laren uit gegeven Juni-aflevering van „De Wandelaar", maandblad gewyd aan natuurstudie, natuur bescherming, heemschut, geologie, folklore, bui tenleven en toerisme, vertelt de redacteur, Rin- ke Tolman, die met ds. J. I. van Schaick een voetreis gemaakt heeft langs de spooriyn van Soest naar Diemen by Amsterdam, o.a. van het rijke vogelleven in 't Naardermeer; B. J. Lemp- ke schetstde beteekenis van de studie, die de variabiliteit der vlinders tot onderwerp heeft. Practicus geeft nuttige wenken ten aanzien van de behandeling der kamerplanten in Juni en dr. A. C. de Koek behandelt vraagstukken, die aan de verre maanregionen vastzitten. Tenslotte zingt A. J. de Boer den lof van Emmen's schoone omstreken en vertelt P. L. Rusticus van de vele bloemen, die in Juni den tuin tot een paradys kunnen maken. In de ru briek „Van en voor de Lezers" (natuurhistorisch allerlei) wordt een reeks nieuwe landgoederen, die voor het publiek zyn opengesteld, opgesomd. Buitengewoon talrijk zyn ditmaal weer de schitterende illustraties. Opnieuw biykt er uit, hoeveel prachtigs de fotowedstryd heeft opge leverd. Ook deze „Wandelaar" is weer een juweeltje van biyvende waarde. Wij lazen in de „N. Haarl. Crt." ALEXANDRIE, 15 Juni. Het hoofd der politie heeft verordend dat alle agenten moeten leeren zwemmen en een cursus volgen in het redden van drenkelingen, teneinde zoowel bij ongeluk ken als bij pogingen tot zelfmoord door verdrin king actief te kunnen ingrijpen. De hoofdcommissaris heeft dit besluit genomen, nadat onlangs een automobilist in de haven was gereden en de dienstdoende agent niet kon in grijpen, daar hy niet kon zwemmen en de man verdronk (Reuter) In Amsterdam is zoo'n zelfde verordening reeds geruimen tijd ingevoerd. Geen politieman zonder een Diploma van de Reddingsbrigade, is daar ter stede het wachtwoord. Wanneer volgt de Haarlemsche Politie? Het is zoo'n mooi werk in noodgevallen te kun nen helpen en niet hulpeloos te moeten toekijken, wanneer iemand dreigt te verdrinken. Een of twee maanden ernstig oefenen en het diploma van Reddend zwemmer is in uw bezit. De Haarlemsche Reddingsbrigade geeft gaarne inlichtingen en volledig onderricht. JOH. M. SCHMIDT, voorz. H.RB. Bloemhofstraat 27 r. Boottochten gedurende de zomer maanden. Het is nu voor vereenigingen de tyd voor boot tochten. Weet men wel dat het daarbij feiteiyk een ge biedende noodzakelykheid is een paar leden van de Haarlemsche Reddingsbrigade mee te vragen voor het geval een mogelijk en een helaas nogal eens voorkomend ongeval de pret dreigt te be derven? Onze medewerking in deze wordt gaarne zon der financieele verpliohtlng verleend. Meldt U voor aanvrage om begeleiding tijdig aan bij den heer secretaris van den Ongevallen Dienst. Bureau van Politie, Smedestraat. JOH. M. SCHMIDT, voorz. H.R.B Bloemhofstraat 27 r. De heer Th. M. Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den gemeenteraad is Zaterdag'in het American- hotel te Amsterdam gehuldigd ter gelegenheid van zyn zeventigsten verjaardag, dien hy on langs vierde. Een groote schare vulde reeds de zaal toen de heer Ketelaar met echtgenoote en verdere familie te midden van een groot aantal bloem stukken plaats nam. Allereerst nam het woord prof. Kranenburg, voorzitter van het huldigingscomité en voorzit ter van den Vryz. Dem. Bond. Spr. bracht den jubilaris hulde als volksvertegenwoordiger. Ten slotte zei spr. dat honderden aan de roepstem van het comité gevolg gegeven heb ben voor een huldeblijk. Namens die honderden wier namen verzameld zijn in een album over handigde prof. Kranenburg een enveloppe en een klok. Mevrouw Bakker-North vertolkte de gevoelens van de vryz. dem. Kamerfractie. De heer Theo Thyssen, sprekende namens het hoofdbestuur van den bond van Ned. Onder- wyzers, herinnerde aan het ontstaan van den bond, waaraan de heer Ketelaar zeer vele ja ren zyn krachten gaf. Nadat de heeren H. Bon van het Ned. Onder- wyzers Genootschap én KI. de Vries voor het Volksonderwys den heer Ketelaar hadden ge huldigd, kwam het volledig dagelijksch bestuur der gemeente met den burgemeester aan het hoofd den heer Ketelaar complimenteeren. De burgemeester, dr. W. de Vlugt, zeide dat hèt college van B. en W. er prys op stelde den jubilaris de hand te komen drukken. Ge staat nog in de kracht van Uw leven als parlements- en raadslid met een ervaring waar menigeen jaloersch op is. Spr. hoopte dat de jubilaris staat en stad nog lang mag dienen met zyn warm hart. Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer Louis de Vries, namens de tooneelspelers en dankte voor wat de heer Ketelaar heeft ge daan en nog doet. Ten slotte uitten nog hun gelukwenschen de heeren M. Cohen, raadslid; L. F. Kleiterp, namens de afdeeling Amster dam van het N.O.G.; W. Ploeger namens de afd. Amsterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers en mevr. De Vries-Brandon na mens de vereeniging ziekteverzekering voor huisvrouwen. De heer Ketelaar bedankte daarna voor de hulde hem gebracht op dezen middag. Honderden van allen rang en stand drukten den jubilaris vervolgens de hand. schuwd. Deze gaf toestemming tot blussching, daar het huis juist op de grens van Laren en Blaricum ligt. Het gelukte de brandweer, die met de motorspuit water gaf, den brand tot de bovenverdieping te beperken. Huis en inboedel waren verzekerd. De burgemeesters van Laren en Blaricum waren by den brand aanwezig. Zaterdagmiddag werd Dongen opgeschrikt door het gerucht, dat er brand zou zijn in het gasthuis. Gelukkig bleek dit alarm in zooverre onjuist, dat alleen een der woningen naby het gasthuis in brand stond. De gemeente-brand* weer was terstond ter plaatse, maar kon dóór den verren afstand vanaf de hoofdleiding niet met voldoenden druk spuiten. Vele handen hiel pen emmers water aandragen, maar in een korte spanne tyds lag de geheele woning tegen den grond. Niets kon worden gered. Verzeke ring dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. De Commissie van Beroep, voorzien in het gemeenteiyk werklieden-reglement, heeft uit spraak gedaan op het door den werkman bij de Gemeentelijke Gasfabriek te Amsterdam, J. van der Waay ingesteld beroep, wegens het hem verleende ontslag op grond van z.g. on geschiktheid. Van der W. had in het door hem geredigeer de weekblad „De Fakkel" eenige artikelen op genomen, welke wezen op het succes, dat bui- tenlandsche stakingen aan overheidspersoneel hadden gebracht. Hy is daarop bij B. en W. ontboden, waar hem is aangezegd, dat hy dit geschryf moest staken. Daar hy zich deze vry heid van schryven wilde behouden, heeft men de uitgave van het blad gestaakt. Daarna is van der Waay als spreker opgetreden in een openbare vergadering, waarin o.a. de N. A. S.- bestuurder, de heer Schilp, in afwyking van het doei der vergadering over staking sprak. Daarna heeft men Van der Waay ontslagen, omdat hy nagelaten heeft in die vergadering tegen de woorden van Schilp te protesteeren. Uit deze handelingen hebben B. en W. afgeleid, dat hy de stakingsidee bij overheidspersoneel levendig hield en derhalve ongeschikt was voor gemeentedienst. Hij werd eervol ontslagen, zonder salaris of andere vergoeding. By de openbare behandeling dezer zaak, welke eenige weken geleden onder groote pu blieke belangstelling in een der zalen van het stadhuis werd gehouden, heeft Van der Waay's raadsman, mr. Wilhelm Loeb, o.m. betoogd, dat de toepassing van het betreffende artikel 14 C. een wetsverkrachting was, daar zelfs, al waren de feiten juist, het nooit een geval van on geschiktheid in den zin der wet kan zyn. De Commissie van Beroep heeft thans in haar uitspraak dit standpunt overgenomen en uit voerig gemotiveerd en beslist, dat B. en W. het genomen besluit zullen moeten intrekken, als zijnde in strijd met de wet. Zy laat in de beslissing doorschemeren, dat zy ook de feiten niet voldoende acht voor een ontslag op grond van revolutionnaire gezindheid, waaromtrent weliswaar de bepaling pas laat in het regle ment is opgenomen. Ook deze nieuwe bepaling wezen raadsman en commissie af als een be- wys, dat het toegepaste artikel voor dergeiyke gevallen niet geschreven is. Na afloop van de Zaterdagmorgen gehou den conferentie tusschen den Ryksbemidde- laar en de partijen betrokken by het drei gend conflict in de myn-industrie, deelde de Ryksbemiddelaar ons mede, dat zyn indruk, welke hy tydens de conferentie heeft opge daan van dien aard is dat hy meent, dat door een nader overleg tusschen werkge vers en werknemers nog wel iets te berei ken valt. Daarom werd beslcten Maandagochtend een vergadering te houden van de contact-commis sie voor het mynbjcryf, waarin nader overleg zal worden gepleegu In afwachting van de resultaten dier ver gadering, trekt de Rijksbemiddelaar zich terug, om te zien of na afloop dier vergadering zijn tusschenkomst nog gewenscht is. PEKING, 22 Juni Ten Noorden van Peking hebben Mandsjoerysche troepen tydens ma noeuvres gemuit. In de nabyheid liggende Ja- pansche troepen van de zevende divisie hebben de muitery onderdrukt. Een groot aantal Mandsjoerysche soldaten werd gearresteerd en zal voor een krygsraad terecht staan. Reuter seint ons uit Londen dat Prinses Ju liana a.s. Dinsdag zal aanzitten aan een maal- tyd in het Nederlandsch Gezantschapsgebouw. De Prins van Wales, Prinses Alice en de Graaf van Athlone zullen zich ock onder de gasten bevinden. ROME, 23 Juni (V.D.) Naar de „Osserva- tore Romano" meldt, heeft Z. H. de Paus dr. Joseph Machens benoemd tot bisschop van Hil desheim. TEGUCIPAL, 23 Juni. (V.D.) Naar de regeering van Honcuras mededeelt, is de 2700 meter hooge Erapuca in het district Copan aan het verzinken. Een uitgestrektheid van 1300 H.A. akkerland is reeds verdwenen. De regee ring heeft ingenieurs opgedragen het natuur wonder te onderzoeken. By de rennen te Longchamps is het Zaterdag, naar uit Parijs wordt gemeld, tot een merk waardig incident gekomen. Na den start voor den Prix de la Porte Maillot, bleven de favoriet El Kantara en Jock staan. De bezoekers van de Pelouse stormden de baan op en staken daar hooi en papier in brand. Daar er geen kans bestond op een ordelyk afwerken van het programma, werden de wed strijden gestaakt. Zaterdagmorgen is brand uitgebroken in de villa, eigendom van den heer Kees van Bruggen en bewoond door den heer H. Buis, aan het Koloniepad te Blaricum. Mevrouw Buis wilde juist het huis verlaten, toen omwonenden haar waarschuwden, dat rook uit de villa opsteeg. Het bleek, dat de bovenverdieping in brand stond. De brandweer van Blaricum werd gewaar- DINSDAG 26 Juni, des namiddags 14 uur, zal in de restau ratiezaal van Hotel „ROYAL", Stationsplein te HAARLEM by opbod worden verkocht de aanwezige schilderyen, w.o. van Weissenbruch, Zwart, Heyker enz. ten overstaan van Deur waarder A. v. d. BOSCH. KIJKDAGEN: Zondag van 10—17, Maandag van 10—17 en Dinsdag van 10—12 uur. De Makelaar; H. MOL. BOEDAPEST, 23 Juni. (V.D.) Onder zeer groote belangstelling hebben heden in het Csaszar-bad de internationale wedstrijden plaats gehad, waaraan ook door de Nederlandsche da mes werd deelgenomen. O. a. waren aanwezig Aartshertog Albrecht; de zoon van den Ryksbestuurder Horthy, vele autoriteiten, terwyl de Nederlandsche kolonie in grooten getale was opgekomen. In het bad waren reflectoren opgesteld, die een capaciteit van in totaal 16.000 kaars hadden. De uitslagen luiden: 100 M. vrye slag: 1. Willy den Ouden 1 min. 61/5 sec.; 2. mejuffrouw Timmermans 1 min. 10 4/5 sec.; 3. mejuffrouw Hogeweg 1 min. 12 7/10 sec. 200 M. schoolslag: 1. mej. Brouwer 3 min. 19 sec. 300 M. wisselslag estafette: 1. R. D. Z. 4 min. 5 sec.; 2. Hongaarsche estafetteploeg 4 min. 28 sec. De Hongaarsche dames hadden hier een handicap-voorsprong van 20 seconden. Mejuf frouw Brouwer zwom den schoolslag in deze estafette (100 M.) in 1 min. 32 sec., mejuffrouw Baumeister den rugslag in 1 min. 27 sec. en. mej. Den Ouden den vry'en slag in den uit stekenden tyd van 1 min. 6 seconden. De Nederlandsche dames werden zeer har- teiyk ontvangen en hun fraaie prestaties wer den luide toegejuicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3