De landbouwsteunregelingen V3 De politie geluk had „Naar het Haagje van het Zuiden BESPARING DOOR DE CENTRALISATIE Wekelijksch beurs- overzicht DWALEN DOOR BREDA 'S MOOISTE BOSSCHEN ZONDAG 24 JUNI 1934 Overdreven critiek Valsche munter voor de rechtbank KASTEEL BOVV1GNE Geen bezwaar tegen samenwerking met en inschakeling der belang hebbenden bij de uitvoering der crisiswetten Controleurs worden ontslagen Niet verder gaan ERNSTIG MOTORONGELUK Bestuurder kreeg een beestje in zijn oog Weder vier jaar gevangenisstraf geëischt BOERDERIJEN AFGEBRAND Ook te Someren gebrek aan bluschwater DOOR DEN TREIN GEGREPEN Ongeluk op onbewaakten overweg Het heerlijk gelegen oord, waar de E. K.-Beweging zetelt Een bende Rotterdammers op het spoor gekomen, die vooral in Den Haag op roof uitging OUD-MINISTER VERSCHUUR Curator der Nederlandsche Handelshoogeschool TER HARINGVANGST Wijziging der Crisis-beschikking AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN GOEDE WEGVERLICHTING NOODIG Voor de veiligheid en doelmatig heid van het nachtelijk verkeer Uit de Staatscourant R.K. Universiteit 99 Het Ulvenhoutsche Bosch Een ongeschonden stuk natuur Het Mastbosch BOSSCHEN BIJ BREDA Breede laan in het uitgestrekte Mastbosch oCTROOISTRIJD V erkeersstremming Aan de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp tot nadere wijziging van de Land- bouw-Crisiswet 1933 en intrekking van de Tarwewet, de Crisis-Zuivelwet en de Crisis- Varkenswet wordt het volgende ontleend: Dat de voorgestelde grootere concentratie tot stroefheid in de uitvoering zal leiden, vermag de regeering geenszins in te zien. Het tegen deel zal eerder het geval zijn. Dat de centra lisatie in uitvoering belangrijke besparing mede zal brengen, acht de regeering zoo duidelijk, dat cijfers daaromtrent niet noodig zijn. Dat de vrees gewettigd zou zijn, dat degenen, voor wie en over wie de te nemen maatregelen genomen moeten worden, steeds verder af zou den komen te staan van hen, die de beslissen de macht in handen hebben, kan zonder meer niet worden erkend. Tegen samenwerking met en inschakeling van de belanghebbenden bij de uitvoering be staat geen bezwaar; de beslissing zal echter bij de regeering en de organen der regeering moe ten blijven. Intusschen zal bij de komende centralisatie, naar de meening van de regeering, de invloed der belanghebbenden kunnen worden vergroot. Het ligt in de bedoeling de besturen van de nieuwe Hoofdcentralen te kiezen uit de be stuursleden van de Provinciale Organisaties en waar noodig eveneens personen uit den handel en wellicht uit de industrie daarin te betrekken. Bij onderzoek, in wel een zeer groot percen tage der gevallen, blijkt, dat geleverde critiek onjuist of althans schromelijk overdreven is. De snel opkomende behoefte over een groot aantal controleurs te beschikken, heeft er in den aanvang toe geleid, dat niet altijd die se lectie is toegepast, welke wenschelijk ware ge weest. Reeds eenigen tijd geleden zijn maat regelen te dien aanzien genomen. Onder lei ding van het hoofd van den Crisis-Opsporirgs- dienst is een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de antecedenten van allen, die op eenigerlei gebied bij de Crisis-Controle betrokken zijn. Dit onderzoek, dat zich over honderden personen moest uitstrekken en van uitvoerigen aard is geweest, heeft eenige maanden in beslag ge nomen, doch is thans zoo goed als geëindigd. Als gevolg daarvan zal een zeker aantal controleurs, hetzij op grond van hun antecedenten, hetzij op grond van ongeschiktheid uit ande ren hoofde, ontslag worden ver leend- Binnen enkele weken hoopt de regeering een algeheele centralisa tie van alle controlediensten onder een eenhoofdige leiding, met daar onder een technische en een opspo- ringscontróle, te kunnen verwezen lijken. Door dit alles zal, naar ver trouwd wordt, het inderdaad mo gelijk zijn afdoende toezicht te houden op de naleving van de uit gebreide voorschriften op crisis gebied. De regeering deelt niet het standpunt van hen, die van meening zijn, dat de toe stand in den landbouw steeds slechter wordt. De maatregelen der regeering kunnen de door de internationale toestanden veroor zaakte ernstige economische omstandighe den niet wegnemen. Deze kunnen niet meer tot stand brengen dan dat althans het land bouwende deel der bevolking het meest noodzakelijke levensonderhoud niet ont breekt. Verder gaan is haar onmogelijk, daar hiervoor maatregelen genomen zou den moeten worden, die tegenover de andere bvolkingsgroepen niet te verdedigen zouden zijn. De „saneeringspogingen" van de regeering mogen dan ook niet beschouwd worden als po gingen om de bedrijven weer volledig rendabel te maken. Deze pogingen moeten worden bezien in het licht van de hiervoren vermelde om standigheden. Een van deze pogingen is inder daad: aanpassing van de productie zoo mogelijk aan de binnenlandsche consumptie, vermeerderd met mogelijken uitvoer en op de vervulling van deze mogelijkheid zal de regeering haar streven gericht houden. Zij verwerpt het denkbeeld van een regeling der prijzen op zoodanige wijze, dat het eigenbe lang medebrengt de gewenschte richting in te slaan, hetgeen zou beteekenen prijzen, waarbij de landbouw te gronde gaat. Inderdaad zou bij het stopzetten der bedrijven de productie af- BANDOENG, 22 Juni (Aneta) De luite nant Meelhuysen, die per motor op weg was naar Kalidjati, kreeg hedenmorgen een beest je in het oog, tengevolge waarvan hij de macht over zijn stuur verloor. De motorfiets kwam in botsing met den berm van den weg. De op de duo-zitting gezeten soldaat Amired- ja werd op den weg geslingerd en met een sche- delbasis-fractuur naar het ziekenhuis te Poer- wakarta overgebracht. Luitenant Meelhuysen brak een rib. De in den zijspan gezeten korpo raal Roes bekwam eenige ontvellingen. nemen, maar dit zou beteekenen een directe debacle voor bijna de helft der Nederlandsche bevolking. De centralisatie zal, althans direct, weinig invloed hebben op de positie der varkenshou ders, met welke het ontwerp van wet en de centralisatie in een nogal verwijderd verband staat. Ten aanzien van de veeafslachting en de om zetting van grasland In bouwland kunnen op dit oogenblik moeilijk definitieve besluiten worden genomen. Een tegemoetkomende houding van de regee ring ten aanzien van de overname van kalve ren is niet te verwachten. Het systeem van de prijsverhouding tusschen boter en margarine is momenteel in onderzoek. Een beslissing is door de Regeering nog niet genomen kunnen worden. Zooals de omstandigheden zich op 't oogen blik laten aanzien, bestaat er voor de Regeering geen aanleiding het maximum-mengpercentage van tawe tot boven 40 te verhoogen. Zaterdag stond voor het Gerechtshof te Leeu warden terecht de veertigjarige arbeider G. H. T., te Barnvlair, gemeente Vlagtwedde, ver dacht van het maken van valsche rijksdaal ders. De rechtbank te Groningen veroordeelde verdachte tot vier jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal heeft na een zeer uit voerig verhoor, op 24 Mei, 14 Juni en 23 Juni een zelfde straf geëischt Mr. Heemskerk vroeg vrijspraak, wegens ge brek aan bewijs, daar uit de getuigenverkla ringen is gebleken, dat in dit geval in een an dere richting moet worden gezocht. Uitspraak 5 Juli. Te Sommeren brak Zaterdagmiddag te om streeks 1 uur in de Fagelstraat brand uit in de kapitale boerderij van de weduwe Meulen van Achten en bewoond door A. van der Hurk. De boerderij was met riet en stroo bedekt en stond spoedig in lichter laaie. Het vuur sloeg weidra over naar de op 50 Meter afstand gelegen boer derij van W. van de Warenburg. Wegens gebrek aan water kon de brandweer, die spoedig ter plaatse was, niets uitrichten, waardoor beide boerderijen geheel in vlammen opgingen. Met behulp van een brandbluschapparaat kon men voorkomen, 'dat ook nog een derde boerderij, waarop het vuur was overgeslagen, door den brand vernield werd. Beide boerderijen waren slechts laag ver zekerd. Zaterdagmiddag te ongeveer half twee had op den onbewaakten overweg aan den Zwarte- weg op de grens van de gemeenten Amersfoort en Soest een ernstig ongeluk plaats. Een tot heden onbekend gebleven wielrijder van ongeveer 50 jaar werd, vermoedelijk door onoplettendheid, door den trein, die om 13.11 uit Amersfoort vertrok, gegrepen. In den trein bevond zich prof. Kok, die de eerste hulp verleende. De man werd per trein naar Baam vervoerd, waar hij kort na aan komst overleed. Het uitzicht ter plaatse, waar het ongeluk is gebeurd, is goed. Dezer dagen heeft de Rotterdam- sch politie een groot aantal dief stallen, gepleegd te Rotterdam, Delft, Rijswijk en Den Haag opge helderd. Deze diefstallen zijn door een gelukkige omstandigheid aan het licht gekomen. De vorige week werd op het vliegveld Waal haven een fiets gestolen. Hiervan werd ver dacht de twintig-jarige F. S., een ontslagen monteur, die op het vliegveld had gewerkt. Toen een rechercheur in de woning van F. S. poolshoogte kwam nemen, was deze niet thuis. De rechercheur werd te woord gestaan door den 25-jarigen broer van F. S., den werkloozen kantoorbediende J. A. S. Deze maakte een verdachten indruk op den rechercheur, vooral omdat de werklooze er zoo bijzonder chique uitzag. In de gang van de woning vond de rechercheur een fiets, niet de fiets, die op Waalhaven was gestolen, doch ook een rijwiel dat den rechercheur van diefstal afkomstig bleek. Hoewel hij gekomen was om F. S. te arresteeren, hield de politie J. A. S. aan. Dit bleek een zeer goede vangst. Bij herhaald verhoor bekende de aangehou dene een heele serie diefstallen te hebben ge pleegd, waarvan men er tot nu toe dertien heeft kunnen thuisbrengen. Het zijn hoofd zakelijk diefstallen uit winkels of vitrines, van winkels en van fietsen. Een groot aantal was in Den Haag gepleegd en in Rijswijk en drie in Delft. Bij de huiszoeking is een groote partij kleedingstukken en andere artikelen ge vonden. In Rotterdam bleek hij aan den Mathenesser- weg kleedingstukken te hebben gestolen en aan de Hoogstraat kleedingstoffen. Bij de -collecte van het crisis-comité en de Rotterdamsche va- cantieschool heeft hij gecollecteerd en de bus jes leeggehaald. De verdachte is naar Den Haag overgebracht, waar hij vermoedelijk een dertig-tal diefstal len heeft gepleegd, in een tijdsverloop van acht maanden. Hij heeft hierbij hulp gehad van eenige jon gemannen, die nog gezocht worden. Het blijkt, dat men een bende van Rotter dammers op het spoor is gekomen die voor namelijk naar Den Haag togen om daar hun slag te slaan. De oorspronkelijk gezochte F. S. heeft zich eenige dagen schuil weten te houden. Thans is hij ook aangehouden. Vermoedelijk is hij alleen schuldig aan den diefstal van de fiets op Waal haven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aftreden als zoo danig van mr. B. C. J. Loder, tot curator van de Nederlandsche Handelshoogeschool be noemd mr. T. J. Verschuur-, oud-minister van oeconomische zaken, die deze benoeming heeft aangenomen. Afwijkingen der betreffende bepalingen zou den op deze wegen dus mogelijk moeten zijn. In de tweede plaats vestigt het bestuur de aandacht op de groote beteekenis van -en goede kunstverlichting op den weg. In het ijzonder is dit het geval, nu het nachtelijk erkeer op onze hoofdverkeerswegen meer en neer toeneemt. Mede daardoor zullen de roote kosten, aan den aanleg d:zer wegen jesteed, slechts dan volledig hun rente op brengen, indien door een aan alle eischen van den tijd voldoende wegverlichting de veiligheid en doelmatigheid van het groote verkeer bij avond en nacht worden mogelijk gemaakt. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Economische zaken, a. i., van Zaterdag is de Crisis-Haringbeschikking 1934 I gewijzigd. Voor de toepassing van deze beschikking worden thans de haring drijf net visschers vaar tuigen onderscheiden in drie groepen, n.l.: groep A: de vaartuigen met een normale be manning van 14 koppen; groep B: de vaartuigen met een normale bemanning van 15 koppen; groep C: de vaartuigen met een normale bemanning van 17 koppen. Van Z'3 Juni 1934 af zullen ter haringvangst meegenomen mogen worden: door de vaartuigen behoorende tot groep A: Een Schotsche vleet, waarvan de totale boven- speerreeplengte 2984 M. of een H:llandsche, dan wel een Standaardvleet, waarvan de bo- venspeerreeplengte 3566 M. niet te boven gaat; door de vaartuigen behoorende tot groep C: Een Schotsche vleet, waarvan de totale boven- speerreeplengte 3301 M. of een Hollandsche, dan wel een Standaardvleet, waarvan de bo- venspeerreeplengte 3948 M. niet te boven gaat; door de voortuigen behoorende tot groep C: Een Schotsche vleet, waarvan de totale boven- speerreeplengte 3501 M. of een Hoilandsche, dan wel een Standaardvleet, waarvan de bo- venspeerreeplengte 4065 M. niet te boven gaat. Van 10 Juli a.s. af zal voorloopig tot een nadere beschikking zal zijn genomen, een vleet mogen worden meegenomen, welke aan de bovenstaande eischen voldoet. De 75-jarige koetsier Flippo te Delft, die Woensdag als bestuurder van een rouwrijtuig in botsing kwam met de electrische tram en daardoor van den bok werd geslingerd, is thans aan de gevolgen overleden. Het ITederlandsch Genootschap voor Ver- lichtingskunde heeft zich in een adres gericht tot den Minister van Waterstaat, omdat blij kens de nieuwe wijziging van het Motor- en Rijwielreglement, geen rekening is gehouden met meer moderne en meer economische methoden van wegverlichting, die betere waar neming mogelijk maken. Dit soort wegverlichting wordt gaandeweg meer en meer toegepast. Bij deze verlichting is het gebruik van de z.g. koplampen van motor rijtuigen niet alleen overbodig, doch zelfs schadelijk, aangezien tengevolge daarvan wit licht wordt uitgestraald, hetgeen oorzaak is, dat de mogelijkheid van betere waarneming weer gedeeltelijk wordt te niet gedaan. Bij K. B. is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, J. Kardux, secretaris der gemeente Hilversum, redacteur van het Hart- man's Tijdschrift voor het Administratieve Recht, te Hilversum. Bij K. B. is met ingang van 1 Juli benoemd tot Commissaris van Politie te Maastricht A. J. J. van 't Hof, inspecteur van politie te Hilversum. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te 's-Gravenhage, mevrouw mr. F. Frenkel, geboren te Aalten, wonende te 's-Gravenhage. Bij K. B. is aan prof. mr. J. H. van Meurs, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen te Haren, op zijn verzoek ontslag ver leend, als lid van de Staatscommissie, inge steld bij K. B. van 12 Februari 1934, No. 62, met dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten. Bü Kon. Besl. zijn benoemd tot lid van den Voogdijraad te Arnhem: H. W. P. Bonte, wet houder der gemeente Ede, wonende aldaar, jhr. mr. E. J. J. van Lidt de Jeude, advocaat en procureur, wonende te Tiel en C. Th. Cor- ver, directeur der N.V. Metaalwarenfabriek „Rio", wonende te Tiel. NIJMEGEN. Gesaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer W. S. J. van der Sand te Arnhem. Breda is ongetwijfeld de mooiste stad van het Zuiden: niet alleen de oude stad met haar antieke huisjes, historische gebouwen en mo numenten, maar ook het nieuwere stadsgedeel te met zijn moderne woningcomplexen en par ken. Maar de groote aantrekkingsklacht die Breda in de zomermaanden op de vreemdelin gen uitoefent is gelegen in de heerliike bos- schen in Breda's naaste omgeving: het Ulven- houtsche Bosch, het Mastbosch en het Lies bosch, die ieder hun eigen cachet en karakter hebben. Ofschoon het Ulvenhoutsche Bosch feitelijk onder de gemeente Ginneken ligt, wordt het toch steeds tot de Bredasche bosschen gere kend, niet alleen omdat Breda en Ginneken een aaneengebouwd geheel vormen, maar om dat de traditie en de historie de bosschen rond Breda eenmaal tot het domein van de Baronie- sche hoofdstad hebben bestempeld. Van Breda uit is het Ulvenhoutsche Bosch gemakkelijk te bereiken: voor den luttelen prijs van een dubbeltje brengen luxe stadsbussen de vacantiereizigers naar de Markt ce Ginne ken, vanwaar men langs de Ulvenhoutsche laan, het mooi gelegen Laurentius Ziekenhuis en riante villa's, bij den ingang van het kerk dorp Ulvenhout, bij „het Jachthuis" het eigen lijke Ulvenhoutsche Bosch bereikt. Wat aan het Ulvenhoutsche Bosch juist een groote aantrekkelijkheid geeft, is wel het feit, dat dit bosch een heerlijk ongeschonden stuk natuurschoon is gebleven. Hier hebben men- schenhanden nog 'niets bedorven. Natuurlijk heeft de houtvester zorg gedragen dat het mooie bosch tot geen wildernis is uitgegroeid, maar overigens is alles hier in 'n ongerepte na tuur gebleven. Er zijn nog geen autowegen aan gelegd: alleen een behoorlijk rijwielpad, 'tls hier heerlijk om te wandelen. Uren en uren kan men hier door de bosschen dwalen, fiets tochten maken tot Chaam, Gilze en Baarle- Nassau, dwars door prachtige bosschen. Men is hier als het ware geheel afgesloten van de be woonde wereld met haar modern geraas en jachtend haasten. Men hoort er niets dan het zingen van de vogels, het klik-klakken van een boerenkar over den zandweg en het eeuwig lied van het ruischen der blaren in de kruinen der boomen. In de richting Gilze sluit aan het Ulvenhout sche Bosch aan het Annabosch, waarin zich het landhuis Valkenburg bevindt, en daaraan het Prinsebosch, beide bosschen van jonge ren datum dan het eerstgenoemde, maar daar om niet mir.der mooi voor wandelaars en tou- risten. Aan deze bosschen grenst ten Noorden de Valkenburgsche heide, die vermoedelijk haar naam ontleende aan het feit, dat hier in de Middeleeuwen de Valkenjachten werden ge houden. In Ulvenhout en Ginneken is ruimschoots gelegenheid om voor zeer weinig geld een goed pension te betrekken. Mannelijke jeugdgroepen vinden er een keurig ingericht verblijf in de K.J.V.-centrale voor Kath. Actie aan de Ul venhoutsche laan te Ginneken, die gedurende de zomermaanden haar poorten gastvrij open zet voor de vacantiegroepen onzer katholieke jeugd. Aan den Westrand der stad, aan het einde van de deftige Baronielaan, ligt het uitgestrekte Mastbosch, met zijn breede lanen, majestueuze boomen en heerlijke speelgelegenheden. Het Mastbosch is zoo groot en uitgestrekt, dat men er in zou verdwalen. De lanen zijn er zeer lang, eindeloos haast, zoodat de volksmond van „Eeuwigheicislaantjes" spreekt. Om u eenig beeld van de uitgestrektheid van dit bosch te geven: enkele jaren geleden werd in het Mast bosch een „Internationale Vredesbetooging" ge houden. Aan deze betooging werd door meer dan 10.000 menschen deelgenomen, maar men kon haast niet merken dat er meer menschen in het bosch waren dan op andere Zondagen. Als men het drukke geraas van de stad wil ontvluchten, dan is een trip naar het Mast bosch een uitkomst. Men kan er dwalen uren en uren, men kan er rusten op banken of in greppels, men kan er genieten van dennen lucht, vogelgezang en kleurenrijkdom. Men kan bezig gehouden worden met heerlijke verge- zich.en, en dat alles, terwijl niets de rustige stilte verstoort, niets onze aandacht afleidt. Wie het Mastbosch bezoekt, mag natuurlijk het oude kasteel Bouvigne niet vergeten, ge legen op den rand van het bosch aan de zijde der gemeente Ginneken en Bavel. Dit oude, beroemde kasteel, 't vorige jaar geheel gerestau reerd, is door de gemeente Ginneken aange kocht en thans verhuurd aan de E. K.-bewe- ging. Directeur Frencken zwaait er zijn staf en duizenden plukken er de vruchten van zijn arbeid. Er valt over dit kasteel, zoowel histo risch, als over 't gebruik op heden, zooveel te zeggen, dat we ons thans tot deze algemeen heden moeten bepalen. Dit echter willen we nog opmerken: Nader het kasteel van uit het bosch door de prachtige Bouvignedreef en u zult moeilijk dit beeld vergeten. Een andere aantrekkelijkheid in 't Mastbosch vormen: „De Zeven Heuveltjes". Vooral de jeugd vermaakt zich hier gaarne. De vrij hooge heuveltoppen, gescheiden door vrij diepe dalen, begroeid door hooge denneboomen, vormen hier een uitver koren speel- en rustplaats. Aangrenzend liggen de militaire schietbanen, aan de achterzijde door een hoogen zanddijk, „de kogelvanger" begrensd. Achter het Mastbosch bevindt zich de Galdersche heide, welke aansluit bij de Bel gische Kempen. Het Mastbosch is wel het oudste der Breda sche bosschen en de ruwe den is er sinds jaren inheemsch. Vóór 1500 was dit echter anders, want eerst in 1514 is door een Neurenberger het eerste zaad gezaaid onder Montes, heer van Breda, van den groven den, die nu reeds eenige generaties telt. Maar niet alleen voor wandelaars is het Bosch een aan.rekkelijkheid. De ruiters zochten eveneens verpoozing in deze mooie natuur en de houtvesterij Breda was zoo welwillend ten bate der ruiters, maar ook tot meerdere rust der wandelaars, speciale ruiter paden, al of niet met hindernissen, voor deze bezoekers in te richten. En een veelvuldig ge bruik wordt er van gemaakt, zoowel door mili tairen als door leden der burgervereenigingen. Den Noordrand van het Mastbosch volgende komen we over de „Houtbrug", een bruggetje over de Aa of Weerijs, zijriviertje van de Mark, in de andere grens-gemeente van Breda, n.l. Princenhage en van hieruit ligt de toegang open tot het derde groote bosch in de keten om Breda, n.l. het Liesbosch. Bevatten beide vorige bosschen in hoofdzaak dengewas, in 't Liesbosch is dat anders. Natuurlijk ontbreken de dennen er niet, maar toch wordt ons oog hier vooral geboeid door 't schitterende loof hout. 't Heeft in z'n geheel meer 't aanzien hier van een groot aangelegd park met goed onder houden wandelpaden. Vanaf den Ettenschenweg voert zelfs een autoweg naar 't hart van dit bosch, de uitspanning „Boschw'achterswoning", de verzamelplaats der bezoekers, die deze ge legenheid opzoeken, als de inwendige mensch om versterking vraagt. Meegenomen mondvoor raden worden hier aangesproken. Men zet er z'n eigen thee met het in de „Uitspanning" be stelde kokend water en gehuurd servies, 't Is hier een samenkomst van families, die een dagje „los" willen uit de dagelijksche beslom meringen, die eens willen genieten van de vrije natuur. Bezit deze gordel van bosschages de tvOeede om de stad, want de eerste gordel wordt gevormd door de tuinbouwgewassen dus zijn groo.e aantrekkelijkheid op den mensch, die ge nieten wil van bosch en lucht, van zeer groote beteekenis is hij ook op 't klimaat van de stad Breda. Ze sluiten als het ware Breda af voor de guren winden, overgieten het me,, de gezonde dennenlucht en maken zoo de stad zelve tot een prettige en gezonde woonplaats. Maar de bos schen doen meer. Door hun groot absorptie vermogen behoeden ze Breda voor een te veel aan water. Het zou er zonder deze bosschen, wat dit betreft, voor Breda niet rooskleurig uit zien, w'ant heel wat water zou hier moe.en worden verwerkt als de bosschen met hun wer king als een spons dit niet opnamen. En zeer zeker zou de stad op 't gebied der gezondheid niet die faam bezit.en als nu. Breda is dus wel heel wat dankbaarheid verschuldigd aan deze rjjke naiwur, maar niet gaarne zouden we be vestigend beantwoorden de vraag of de door- snee-Bredanaar dit groote voorrecht naar waarde weet te schatten. Misschien dat dit algemeen overzichtje iets kan bijdragen hier toe. AMSTERDAM, 22 Juni 1934. Vijf jaren is de wereld gebukt gegaan onder een depressie, die door haar omvang en duur de ernstigste in de economische geschiedenis genoemd kan worden. Hoewel nog incidenteel en plaatselijk, toch worden de kenteekenen welke wijzen op een gunstiger conjunctuurverloop steeds talrijker, in welk verband wij deze week speciaal de aandacht willen vestigen op den rooskleurigen toestand in Zuid-Afrika. In een artikel in de Economisch Statistische Berichten van 20 Juni j.l. schildert professor Schumann ons een zoo opwekkend beeld voor oogen, dat wij deze optimistische gedachten on mogelijk aan onze lezers kunnen onthouden. Prof. S. schrijft, dat de depressie in Zuid-Afri ka definitief is omgeslagen in een uitgesproken opleving en staaft zijn beweringen met talrijke cijfers, welke betrekking hebben op vrijwel alle deelen van het economisch stelsel in dat land. Toenemende inkomsten der spoorwegen, groo tere in- maar vooral uitvoer; afnemende werk loosheid en minder faillissementen getuigen van een toeneming der reëele bedrijvigheid Ds te korten van Staat, Provinciën, Gemeenten en Spoorwegen zijn veranderd in overschotten. Als prof. S. komt tot de vraag of het herstel, al thans voor Zuid-Afrika, blijvend zal zijn, meent hij deze bevestigend te moeten beantwoorden, wijzende op de wetmatigheid van den conjunc tuur-cyclus, de groote inkomsten der goud mijnen, de buitengewone geldruimte en de gun stige handelsbalans, mits geen oorlogen een nieuwen chaos teweeg zullen brengen, de poli tieke toestand in Europa wordt geconsolideerd en het pond op de tegenwoordige hoogte ge devalueerd blijft. Met zijn goudindustrie als vrijwel voornaamste bron van inkomsten is de positie van Zuid-Afrika uniek en het is te be grijpen dat een devaluatie der munteenheid voor dit land een geweldige stimulans voor het herstel is geweest. Prof. S. knoopt hieraan vast de vraag of deprecatie of geldeenheid in het algemeen bevorderlijk kan zijn voor economi sche welvaart. In deze beschouwingen zullen wij hem echter heden niet volgen. Op dezen opgewekten toon kunnen wij helaas niet doorgaan, daar de stemming op het Dam rak dit niet zou rechtvaardigen. Hier is men nóch optimistisch nóch pessimistisch gestemd en „effectenhandel" is een mooi woord voor de enkele malen, dat een stukje van eigenaar verwisselt. Teleurstellend is het koersverloop van Wallstreet, waar men een opgewekte stem ming verwacht had, nu het congres, na het houden van een daverend afscheidsfeest op va- cantie is gegaan. Men maakt zich zorg over de samenstelling der regeeringscommissie, wel ke belast zal worden met de uitvoering en toe zicht zal moeten houden op de naleving van de nieuwe beurswet. Deze commissie krijgt een groote macht en het is te hopen, dat Roosevelt kundige, eerlijke en boven de partijen staande personen zal benoemen. Amerikaansche fondsen waren op het Damrak in navolging van New- York nauwelijks prijshoudend. Op de jaarvergadering van de Shell Transport Trading wees Lord Bearsted nogmaals op net gunstige verloop van de consumptie van olie producten als gevolg van de algemeene opleving, de toepassing der Dieselmotoren en den voor uitgang van het vliegverkeer. Maar ook 't gun stige verslag der Bataafsche Patrcleum Mij. mocht geen hausse in olies teweeg brengen en de koersen konden zich op het hoogste punt van deze week niet handhaven. In den Philipshoek hebben „de likwidaties voor Buitenlandsche rekening" opgehouden en de stemming blijft hier prijshoudend. Voor Unilever is de belangstelling nihil. Eenige handel van beteekenis is te bespeuren in aandeelen H.V.A. Ongunstig werkt hier de prijsverlaging der Nivas voor suiker met bestem ming voor China en Malakka. Gunstig zijn de uitlatingen van den nieuwen president der Ne derlandsche Handel Mij., mr. Crena de Iongli, die niet alleen de vooruitzichten voor thee en rubber, maar ook die van suiker opt.mistisch beoordeelt. Vast blijft de stemming voor Tabakken en de kooplust op de laatste inschrijving was weder zeer levendig. In rubbers gaat heel weinig om en de koersfluctuaties blijven binnen de perken. De beleggingsmarkt is voor Nederlandsche fondsen prijshoudend, voor Youngleening flauw. De besprekingen in Berlijn hebben een traag verloop. Men wil een regeling treffen voor den duur van V/- jaar, terwijl ook kapitaalsuitbe talingen in de overeenkomst betrekken zullen worden. Van Duitsche zijde verzoekt men om een drastische renteverlaging, waartegen men zich van Nederlandsche zijde heftig blijft ver zetten. Slotkoersen 4 pet. Nederl. 1934 4y, pet N.-Ind '26 3 y, pet. Engeland 514 pet Young A. K. U Ford Philips Unilever Scheepv Unie Koninkl Olie Redjang Lebong Amsterd Rubber H. V. A Deli Mij Senembah Beth Stee) U. S. Steel Anaconda Intern. N.ckel Marfan Prolongatie (Ingezonden door De Spaamebank N.V, Amsterdam) 15 Juni 22 Juni 10,% 100 00 64V8 647/8 3S 3j% 59 3?Va 2C41/2 204% 2131/! 213% 701/2 71 32 3'% 1601/2 59 165 1041/2 10o7/8 62% 174% 68% 133 l58 137 14,% 20% 20% 24% 24 /8 9% '-¥8 16 16 7.45% 7.42% 1 47% 56.- 56.1V 1 pCt. 1 pU. ten procedure tusschen de tot het Philips concern behoorende Patent Treuhandgesellschaft en de N.V. Gloeilampenfabriek Apex te Utrecht, waarin aan gedaagde inbreuk verweten werd op het Nederlandsch octrooi 9080 van de eische- resse, omdat zekere stoffen, die het zwart bran den van de lampen tegengaan, op den gloeidraad zouden zijn aangebracht, heeft onlangs de Utrechtsche Rechtbank na uitvoerige getuigen- verhooren en pleidooien de vordering ontzegd en eischeresse in de proceskosten veroordeeld. De A.N.W.B. verstrekte ons de volgende opgave van verkeersstremming: Gedeeltelijk gestremd: Nijmegen: toestand nog steeds onveranderd. De kleine pont vaart, hetgeen een sterke vertraging ten gevolge heeft. Waarschijnlijk zal heden de groote pont in de vaart komen, er wordt dag en nacht gebaggerd. Aangeraden wordt over Hedel en Den Bosch te rijden, omdat de weg over Tiel is opgebroken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7