DE LAGE LOONEN IN JAPAN »D M Clearingwet in het Lagerhuis AANPASSINGSVERMOGEN DER ARBEIDERS Naar bewapening BETOOG VAN MINISTER CHAMBERLAIN Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 26 JUNI 1934 Ochtendblad Het dreigende probleem van Japan is de druk van het steeds aan groeiende, ongeorgani seerde proletariaat Maar weinig werkers georganiseerd Met het oog op de in heel de wereld door Japan toegepaste dumping en in verband met de Nederlandsch-Ja pansche onderhandelingen in Bata via over het totstandkomen van een handelsaccoord, is een door ons ver worven serie artikelen van Mare Chadourne, die met Jules Sauerwein een reis om de wereld maakt, van buitengewoon belang. Polen zet 13 nieuwe oorlogs bodems op stapel. Engeland overweegt Waar de aarde brandt Twee nieuwe kraters gevormd te Kopsa-Mica (Roemenië) Luchtbotsing vergt drie dooden Opgravingen te Bethlehem Olie uit sojaboonen? Een protest uit Spanje Tegen de katholieke vervolgingen in Duitschland Een aanslag op Gandhi MONUMENT AAN DE FUSILIERS MARINS Zondag is te Melle bij Gent een monument onthuld ter eere van de gesneuvelde „Juffertjes met de roode pompons", die met roem overladen werden en veel hunner op het slagveld achterlieten in 1914 Hoop om tot een minnelijke schik king te komen met de naar Londen vertrokken Duit sche delegatie Kritiek op de politiek der Reichsbank De delegatie Desnoods zullen we op ersatz" leven Hitler over de handelspolitiek; zijn beweging „duurt 1000 jaar" Negen nazi's naar de gevangenis Balans Neen, we spreken niet over de han delsbalansen, die tweemaal per jaar de boekhouders ongenietbaar maken. We spreken over de balans van het huishouden. De niet geschreven ba lansen dus. Moeilijker dan welke ook. De balans, die de huismoeders in evenwicht moeten houden. Zij kun nen er van mee praten, hoe moeilijk dat is. Wij mannen weten dat niet zoo. Wij vertrouwen ieder en keer maar weer op de talenten van moe der de vrouw, die woekert met wat zij tot haar beschikking heeft, die ieder het zijne geeft, die u nooit den indruk geeft, dat gij tekort komt; die u zélfs niet den indruk geeft, dat zij er moeite mee heeft u den eersten in druk te laten. Dat is een balans, die boven alle andere balansen uitbalan ceert. Een balans in het klein, zonder dikke boeken en lange cijfers, een vlottende balans, maar een, die held haftigheid vraagt en doorzicht bij de bankhoudster, niet belust op dividend, maar tevreden met de tevredenheid van de haren en gevoelig voor een compliment. Laten we haar dat com pliment geven, van harte en gul en huldig haar met bloemen, haar die 't beter doet dan wij. Want, gelooft u mij, lezer, het is veel gemakkelijker geld binnen te brengen dan het op de eenig juiste manier uit te geven. Of, laten we zeggen: het is minder moeilijk. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii| lllll Bloedige vechtpartij in Columbia ALARMTOESTAND IN SPANJE OPGEHEVEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18812 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers'' zie de rubriek Een veelbeteekenende verklaring: e loonen der Japansche arbeiders zijn veel lager dan die der Amerikaan- sche, Engelsche, Fransche en Duit- sche werklui. Maar indien men den loon- staat in verband brengt met de levenskos- ten van den arbeidersstand in Japan, ziet men, dat deze door den loonstandaard ab soluut niet op lager peil staat, integendeel, men komt dan tot de ontdekking, dat de Japansche arbeiders méér van het leven ge nieten dan men zou denken." Deze verklaring stamt niet, zooals men ge neigd zou zijn te gelooven, uit een groote Ja pansche textielfabriek. Ik lees haar niet in een der luxueuze tijdschriften, die de bezoeker pleegt te vinden in de bibliotheken van deftige huizen en in de halls van hotels, neen, deze verklaring is afgelegd door den heer Yonekoebo, secretaris generaal van het Arbeidsverbond in het uit voerende comité der vakvereenigingen van Ja pan te Osaka op 25 Maart 1.1. Men kan deze uitlating van Nipponsche zelf genoegzaamheid tendentieus vinden. Zij beoogt uitdrukkelijk een resoluut antwoord te geven op de beschuldiging van „sociale dumping", die niet alleen door de Engelsche textielindustrie, maar door de werkgevers en -nemers van bijna heel de wereld wordt gericht aan het adres der Japansche industrie. Het is wel merkwaardig, dat in een land, waar het gemiddelde der loonen in den regel lager is dan anderhalve yen per dag (een yen is on geveer 45 ets.) en waar de duur van den ar beidsdag zonder merkbare vermindering voor vrouwen en kinderen tien uren bedraagt, de voornaamste vertegenwoordiger der arbeiders in dit land en bij deze arbeidsvoorwaardeii als pleitbezorger optreedt voor de stelling, dat de arbeiders het zoo goed hebben. Dit is veelbe- teekenend. En het is wel de moeite waard er eenige beschouwingen over te houden. Het buitengewoon goedkoópe der Japansche handelswaren, die over heel de wereld zijn ver spreid, is een der feiten, die het meest opvallen op een reis om de wereld. Wij zagen in Amerika tennisschoenen „made in Japon" te koop voor 25 Amerikaansche ets. (Hollandsch: circa dertig cent). In Tokio kosten ze zeventig. Zijden hem den voor 80 ets., horloges voor ƒ2, phototoe- stellen voor ƒ3. Ach, waarom verder op te tellen, loopt U maar vluchtig door de magazij nen van Tokio en zult inzien, welk een on overwinbare concurrentie de Japansche arti kelen den buitenlandschen op de buitenlandsche markten aandoen, temeer daar zij bijna altijd van gelijke kwaliteit zijn. Het geval met de katoenen stoffen is veelzeggend. De fabrikan ten van Osaka koopen hun katoen in Indië, importeeren het naar Japan, bewerken het, ex porteeren het weer als manufacturen naar In dië en verkoopen het daar, trots de invoerrech ten, goedkooper op de markt dan het Hindoe- sche textielproduct, dat ter plaatse is gemaakt. Hoe speelt men dezen „tour de force" klaar'' „Dank zij de perfectie van onze techniek, dank zij de meerdere opbrengst van onze machines en dank zij de rationalisatie, welke wij toepassen," antwoorden de achtenswaardige vertegenwoordigers der Japansche industrie. En de vertegenwoordigers der buitenlandsche industrie (bijvoorbeeld de heer Moser, president der katoenfederatie van Lancashire) zijn er dicht aan toe, hun gelijk te geven. Blijven we even bij katoen en zijde en stellen we in het volle licht de waarde van dit voorbeeld: Japan heeft acht millioen spinnewielen, Engeland heeft er vijftig en hun totale opbrengst is in 't oog vallend hetzelfde. Hoe kan dat? Van de acht millioen Japansche spillen zijn er ongeveer vier millioen automatische (systeem Toyada). Maar hoe volmaakt de Japansche outillage ook zij, zonder twijfel zijn voor de goedkoopte van den kostprijs en bijgevolg voor de enorme pro ductie, den massalen uitvoer en de overrompeling der buitenlandsche waren de belangrijkste, de overwegendste factoren de inferieure taxe der loonen en de huisarbeid, de „sweat labour". Ik heb hier voor mij liggen een lijst van loo nen, die betaald worden in de voornaamste fa brieken van Osaka, opgemaakt naar een enquê te van 1933 door de Kamer van Koophandel in die stad. Hier zijn eenige cijfers: Werkuren loon Textiel 10 1 yen Metaalbranche 10 2.90 yen Lucifers 9 0.95 yen In ons vorig artikel hebben wij er op gewezen, onder welke omstandigheden de fabrikanten gebruik maken van den huisarbeid om artikelen in onbepaald-vele variaties te doen voortbren gen tegen de laagst mogelijke prijzen. Het feit alleen, dat op een bevolking van vijf en zestig millioen het getal der ingeschreven arbeiders niet hooger is dan vier millioen achthonderd duizend, laat vermoeden, hoe enorm uitgebreid en van welke importantie in al de overbevolkte steden van Japan de „sweat labour", de huis arbeid is. De optimistische kijk, dien de heer Yonekoe bo heeft op de Japansche loonen, kan erg pa radoxaal lijken voor Westersche geesten, deze wordt pas begrijpelijk, als men rekening houdt met de verwonderlijke soberheid van den Ja panner met zijn familiezin en nationalisme. De rijst is de voedingsgrondslag voor den ar beider. Soms eet hij een moot gezouten visch, een paar augurkjes of wat zeewier, maar de hap rijst blijft toch het wezenlijke bestanddeel van zijn maaltijd. Zulk een maaltijd maak je makkelijk klaar voor tien sen (sen 100ste yen) per hoofd en nog minder ook. Dicht bij Yokohama bezocht ik een staats- bedrijf voor spoorwegmateriaal, een der groot ste van dit soort in Japan. Ik nam deel aan den maaltijd der werklui. Het maal kostte acht sen per persoon. In een grooten, lichten refter stonden on de gelakkeerde tafels doosjes, twee maal zoo groot als doosjes voor camambert- kaas. Deze bevatten onder een neteldoekje een portie gehakte visch en een portie tofoe (erw- ten-purée). Een paar augurken, 'n hap rijst en thee maakten den maaltijd compleet. De tafel der geëmployeerden en ingenieurs had niets, wat aanlokkender was. Het bedrijf had een hospitaal, een club, een theater en velden voor tennis- en base-ball. Het scheen zijn achttien duizend werklui evenveel aangenaams te bieden als een sovjet-bedrijf dit probeert te doen. Ook de kosten voor kleeding (behalve bij huwelijk en begrafenis) zijn zeer laag. 's Zomers draagt de man uit het volk een yoekata, een lichte katoenen kimono, waarvan weefsel en confectie niet één yen halen. De win- terkleeding kost ongeveer tien yen en is vol doende voor heel een seizoen. De kleedij voor een vrouw is al niet duurder dan die voor den man. 'tKomt op hetzelfde neer. De huren zijn al even bescheiden als kleeren en voedsel. In de nabijheid van het bedrijf kan men gemakkelijk voor vijftien yen per maand een woning krij gen met twee vertrekken. Resumeerend kan men zeggen, dat de werkman uitkomen kan op de basis van een gemiddeld loon van anderhalven yen per dag, nu en dan vermeerderd met een derde der extra-uitkeering voor overuren, indien althans zijn vrouw het huishouden voert. Tot steun kan dan nog dienen wat huisarbeid, om het huishouden geheel in evenwicht te houden Met zeventig yen per maand kan een Japansch gezin uitstekend uitkomen. Het kan dan zijn vogelachtig huisje met bloemen en struiken versieren, zich 's avonds de luxe permitteeren van een paar glaasjes saké (rijstbrandewijn, te drin ken in glaasjes in den vorm van een vinger hoed) en zijn kinderen naar de buurtbioscoop sturen, waar het entrée niet duurder is dan twintig sen. Maar er is een maar. Dit alles zijn levens omstandigheden van 't geprivilegieerde gedeel te der werklui en ambachtslieden, van vier of vijf millioen arbeiders, die lid zijn der vak vereenigingen, in wier naam zonder twijfel de heer Yonekoebo spreekt. Maar daarnaast, naast deze betrekkelijk gunstig er voor staande so ciale laag zijn er de massa's van „vrije arbei ders", van werkloozent die nu en dan een dag werken en de vagebonden, wier vreegelijke le venswijze en huisvesting in de wijken van Honjo en Toekoegawa wij in een vorig artikel be schreven. Deze drommen kunnen nauwelijks be staan van de „sweat labour" en van allerlei karweitjes. Het dreigendste probleem van Japan bestaat nog altijd in het lot van deze massa's, welke aldoor aangroeien door de afvloeiing van het platte land, waar verarming heerscht en ellende hoogtij viert (meer dan achthonderd duizend boeren stroomen jaarlijks naar de steden) en door den onophoudelijken aanwas der arbei dersbevolking, die ieder jaar een millioen kin deren bedraagt en met verschillende millioenen de handen vermeerdert, die naar werk en ar beid grijpen. Ja in den druk van dit nog ongeorganiseerde proletariaat ligt een der drei gendste problemen van Japan. MARC CHADOURNE (Nadruk verboden) Uit Warschau: De Poolsche admiraliteit heeft besloten een vlootbouw-programma uit té voeren en een aantal verouderde schepen af te danken. Het plan voorziet in den bouw van 13 nieuwe schepen, waaronder twee torpedojagers en zes onderzeeers. Aan den bouw van vijf dezer schepen is men al begonnen. Een deel dezer oorlogsbodems wordt In Polen op stapel gezet. LONDEN, 25 Juni (Reuter) De bijzondere correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat de Britsche regeering een uitge breid program tot vergrooting van leger, vloot en luchtmacht overweegt. Vermoedelijk zal deze beslissing in de ko mende week worden genomen. BOEKAREST, 25 Juni. (Reuter.) In de buurt van Kopsa-Mica (Zevenburgen), welke streek rijk is aan aardgassen, brandt sinds ruim een jaar een gaskrater. De vlammen, die soms een hoogte van eenige honderden meters be reiken, zijn tot op 300 K.M. afstand zichtbaar Sedert eenige dagen verkeert de bevolking van deze streek in ongerustheid over het feit, dat zich twee nieuwe kraters gevormd hebben, waaruit enorme hoéveelheden gas stroomen, volgens deskundigen ruim 2 millioen M3 per dag. De geheele streek is met deze gassen be zwangerd. Een onachtzaam weggeworpen luci fer kan dus niet te overziene gevolgen hebben. De bevolking van deze streek mag daarom b.v. geen vuur maken. Niettemin blijft het gevaar bestaan, want met de uitstroomende gassen komen talrijke steenen met groote kracht uit het binnenste der aarde, welke elk oogenblik brand kunnen veroorzaken. Doe boeren uit den omtrek zijn genoodzaakt geweest hun woningen te verlaten; zij moesten zelfs talrijke akkers onbebouwd laten. Volgens mededeelingen der geologen kan deze brand, indien het niet gelukt hem te blusschen, eeuwen lang duren, alvorens de enorme hoeveelheden aardgas in de streek Kopsa-Mica verbruikt zijn. LONDEN, 25 Juni (V.D.). Maandagmiddag zijn boven het vliegveld Yate (Gloucestershire) twee vliegtuigen tegen elkander gebotst. Drie personen zijn gedood. De toestellen zijn geheel vernield. Blijkens een nader bericht waren de drie dooden allen reserve-officier. Een vierde offi cier redde zich door zijn valscherm. BETHLEHEM, 25 Juni (V.D.) De archeoloog William Harvey uit Londen heeft onder een grafzerk van Koningin Helena te Bethlehem de grondslagen gevonden van een oude kerk Een prachtige mazaïekvloer, een hoofdaltaar en een voormalige geboortegrot zijn aan den dag gekomen. MOEKDEN, 25 Juni (V.D.) Door Japansche ingenieurs ingestelde proefnemingen met olie uit sojaboonen als brandstof voor auto's zouden sensationeele successen hebben gehad. De bladen wijzen er op, dat wanneer deze experimenten inderdaad practisch uitvoerbaar blijken, Mandsjoerije niet alleen onafhankelijk zou worden van buitenlandsche olie, maar daar mede tevens een nieuw afzetgebied voor soja boonen zou verwerven. MADRID, 22 Juni. Een groep Spaansche ka tholieke intellectueelen, die buiten de politieke partijen staan en waartoe o.m. behooren de Deken van de rechtskundige faculteit aan de Universiteit te Zaragossa en hoogleeraren aan de Hooge Scholen te Madrid, Salamanca, Oviedo enz., alsmede leden van het Tribunal de las Garantias, het Hoogste Hof in Spanje, maakt in de bladen een protest openbaar, gericht te gen de behandeling, die de Duitsche katholie ken van de zijde der overheden ondervinden, en in het algemeen tegen de heidensche en staatsverheerlijkende oriëntatie van het in Duitschland heerschend regiem. „Als de toestand, waarin de Duitsche Katho lieken zich bevinden" zegt o.m. dit belangrijke en waardig-gestelde stuk „eenvoudig het ge volg was van een wijziging in de binnenland- sche oriëntatie, zouden wij ons er toe beperken onze Duitsche broeders onze sympathie te be tuigen en hun de verzekering geven, dat wij hun lijden kennen en aandachtig volgen. Maar de feiten zijn zeer ernstig en de motieven, die de regeering bezielen, eischen dat wij ons in duidelijke bewoordingen uitspreken. De mythe van het ras, de verheerlijking der biologische waarden, parallel loopend aan de leer van het volstrekte autoritarisme, leiden tot een Niet- zscheaansche opvatting van een oppermensch, die in wezen den mensch berooft van zijn kost baarste goederen: zijn vrijheid en de vrijheid van zijn gedachten en overtuiging. Alle vrijheid verdwijnt voor de almacht van een vergodde lijkten staat. Alle wezenlijke waarden van den geest worden weggevaagd en de mensch ver liest zijn verantwoordelijkheid. Geen enkele katholiek kan onverschillig blijven ten aanzien van dezen terugval naar barbaarsche toestan den en evenmin voor de gewelddadigheden, waarmee die gepaard gaat." i.' POONA, 25 Juni. (Reuter) Hedenmiddag is een bom geworpen naar een auto, waarin men vermoedde, dat Gandhi zat. Zeven personen werden gewond. Gandhi arriveerde evenwel in een anderen auto op de plaats van de mis daad, ni. een gebouw, waar een godsdienst oefening te zijner eer werd gehouden. LONDEN, 25 Juni. (Reuter) Heden is in het Lagerhuis de clearing-housewet in tweede lezing aangenomen. De kanselier van de Schatkist, Neville Chamberlain, verklaarde, dat hij zich er over verheugt, dat Duitschland het voorstel, om naar Londen te komen, ten einde het morato rium te bespreken, heeft aangenomen. Spreker hoopte, dat het mogelijk zal zijn, tot een overeenkomst te geraken, waarbij een bil lijke behandeling wordt verzekerd aan de Brit sche houders van obligaties en aan de Britsche kooplieden. Hij hoopte, dat deze overeenkomst vóór 1 Juli tot stand komt. Desniettegenstaande kon de Britsche regeering de heden behandelde wet niet achterwege laten. Paragraaf 2, welke betrekking heeft op de volmacht om den invoer vanuit zekere landen te controleeren, heeft niet betrekking op een of ander land in het bijzonder. Engeland is het eenige land, waar de regeering geen bruikbare onderhandelingsbasis bezit; derhalve heeft de regeering dit voorstel ingediend. Op zich zelf genomen heeft de Britsche regeering geen voor liefde voor het contingenteerings-systeem en is zfj ook niet voornemens deze clausule onmiddel lijk toe te passen. Twee punten zijn volgens de meening van de Britsche regeering voor een bevredigende op lossing noodzakelijk, te weten: een volledig nakomen van de verplichtingen van Dawes- en Youngleening en de verzekering, dat de Britsche belangen niet ten achter worden gesteld bij die van andere crediteuren ten opzichte van andere kwesties. Chamberlain hoopte, dat, zelfs indien het noodig zou zijn een clearing-office op te rich ten, deze twee punten bereikt zullen worden. Verder hoopte Chamberlain, dat zoo weinig mogelijk in den handel zal worden ingegrepen en dat de Engelsche regeering, voor het geval de onderhandelingen mislukken, zich alleen be hoeft bezig te houden met de leeningen. Wat de Dawes- en Youngleening betreft, kan worden voorgesteld een verordening in het le ven te roepen, waarbij in hoofdzaak bijna 20 procent van de waarde van den Duitschen in voer onder de werkings-sfeer van het clearing- officie worden getrokken. Een commissie zou in het leven kunnen worden geroepen om wrijvin gen en geschilpunten tot een minimum te be perken. Ongetwijfeld was de positie van Duitschland ten aanzien van de buitenlandsche schulden moeilijk. In haar nota heeft de Duitsche regeering be weerd, dat de goud- en deviezen-reserves van de Rijksbank zijn opgeofferd om aan Duitsch- lands verplichtingen te voldoen. Het is echter een feit, dat een groot deel van de vermindering dezer reserves te wijten is aan bijzondere maatregelen, bestaande in het voor schieten van deviezen aan exporteurs, om hen in staat te stellen effecten te koopen en deze in Duitschland tegen een hoogeren prijs te ver koopen. In het op 31 Maart verstreken half jaar hebben de crediteuren vastgesteld, dat niet min der dan 335 millioen Rijksmark voor dit doel beschikbaar zijn gesteld. Het bedrag, gebruikt voor scrips en sperr- marken, is vier maal zoo groot als de rente voor een heel jaar van de Dawes- en Young-leening. Bij de debatten werd namens dé Labourpartij verklaard, dat deze het voorstel der regeering niet aanvaardde, omdat Engeland door derge lijke maatregelen een herstel van de welvaart en de betalingscapaciteit der debiteurstaten volkomen onmogelijk maakte. Sir Herbert Samuel (lib.) achtte de aanwen ding van het handelswapen in een politieken twist gevaarlijk. Hij wenschte, dat Engeland een verzoenende houding aannam. BERLIJN, 25 Juni. De Duitsche regeering zal de op 22 Juni gepubliceerde nota der Engelsche regeering in de transferkwestie vandaag beant woorden. Het voorstel der Engelsche regeering, om ter bespreking van de transferkwestie ver tegenwoordigers naar Londen te zenden, wordt hierin aangenomen. De Duitsche delegatie, welke vanavond naar Londen vertrekt, bestaat uit: Ministerialdirigent Dr. Berger van het Rijksministerie van Finan ciën; Dr. Ulrich van het Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken en den directeur der Rijksbank, Blessing. LONDEN, 25 Juni. (Reuter) De „News Chro nicle" publiceert een interview van zijn cor respondent Vernon Bartlett met Adolf Hitler. Hitler verklaarde, dat het laatste wat hij wenscht een isoleering van Duitschland is, doch 't bemoeilijken van den Duitschen export zal den geest van Duitschland niet breken. Duitschland heeft te lang tijdens den oorlog op „ersatz" ge leefd. Indien noodig, zal het dit weer doen en wel met grooter succes. Binnen enkele jaren zal Duitschland in staat zijn kunstmatige ka toen te maken. Hitier zeide, dat de loyaliteit van zijn volge lingen nog onverminderd is; de beweging zal 1000 jaar duren. Ten aanzien van zijn Venetiaansche reis ver klaarde hij vol hoop erheen te zijn gegaan en met bewondering te zijn teruggekomen. WEENEN, 25 Juni (V.D.). De directeur voor de veiligheid in Vorarlberg heeft het verbod van het kleine grensverkeer met het Duitsche rijk opgeheven. Te Weenen zijn negen nat.-socialisten door de rechtbank schuldig bevonden, telefoon- en telegraaflijnen te hebben vernield. Zij zijn ver oordeeld tot verzwaarde kerkerstraffen van 5 tot 10 jaren. Een luchtbotsing in Engeland vergt drie dooden. De alarmtoestand in Spanje vervangen door den staat-van-voorzorg. Chamberlain spreekt over de clearingwet in het Lagerhuis. Hoop op een minnelijke schik king met de naar Londen vertrokken Duitsche delegatie. Critiek op de politiek der Reichsbank. Acht dooden bü een vliegdemonstraiie in Joego-Slavië. Moskou ontkent met China een geheim verdrag omtrent Binnen-Mongolië te hebben gesloten. Polen zet 13 nieuwe oorlogsbodems op stapcL Financieele garantie voor den herbouw der abdij van Egmond. De plechtigheden op den St. Adalbertsakker. De zaak tusschen de Vereeniging voor den Effectenhandel en de Bataafsche Petroleum Maatschappij over de dollarleeningen is uit gesteld. Ernstige botsing tusschen een auto en autobus te Soesterberg. Hedenavond herhaling van den radio-missiewed strijd van den K.R.O. Oorzaak van de veilingsmoeilijkheden te Venlo. Directeur van het abattoir te Uithoorn gear resteerd wegens verduistering en valschheid in geschrifte. New-Yorksche Beurs: Bij lusteloozen handel verloren de meeste fondsen in koers. O O E VERWACHTING: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuidelijken wind, half- tat E cwaarbewolkt, nog onweersachtig, koeler. Verdere vooruitzichten: Afnemende on- E weerskans, langzamerhand weer warmer. NEW YORK, 25 Juni. (Reuter) In het stadje Retsagasuca, nabij Bogota (Columbia), zijn bij een vechtpartij tusschen politieke tegenstanders negen personen gedood en meer dan 50 meer of minder ernstig gekwetst. MADRID, 25 Juni. De ministerraad heeft met directen ingang voor geheel Spanje den alarm toestand opgeheven en vervangen door den staat-van-voorzorg. De censuur op de bladen is ingetrokken. Ir21 f\\\\\\\\\\iim!l||//////v777777^l^ Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 760.9 Vorige stand: 758.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1