Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper" j voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS I Onze excursie Laatste Nieuws RMliiR QUO VADIS GERMANIA? DINSDAG 26 JUNI 1934 |ii!iiiiiinniiiiiiiiiniiinnmmnmiinniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!i!g PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Wijziging salarissen Verlaging 5 pCt. tot 3 pCt. Kindertoeslagen van f 52.per kind van het 3de kind af DE WEG HAARLEM—SCHIP HOL— DIEMEN—BUSSUM Afschaffing van de spoorlijn HaarlemHoofddorp MILITAIRE POLITIE BESTAAT 15 JAAR PROVINCIALE STATEN Restauratie kerk te Blaricum DE WATER VERVERSCHING VAN VOLENDAM Noodtoestanden eendenhouders Het aantal eenden verminderd van 64.000 tot 20.000 Ned. Natuurhist. Vereeniging PROVINCIALE STATEN De Provinciale Rekening 1932 Batig saldo van 885.490.29 Concert in het Bloemend, bosch PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Perceel Weerwal 12, Purmerend Stedelijk Gymnasium Haarlem Examen Nuttige Handwerken Tuberculose-bestrijding HET FEEST VAN DE GROOTE HOUTSTRAATVEREENIGING Concert door de Militaire Kapel PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Een bijzondere attractiewelke erg ongelegen kwam Uitmuntend geslaagd Hillegoms oud-gemeentesecretaris promoveert HEEMSTEDE BiiiililliiiliiiilllllliiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilliiitlllllllimilllliiiiiiiiÊ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiminimiiiiË gelijksoortigen arbeid verrichtende rijksambte naren wordt genoten. Doorgaande in de lijn, in het aangeboden ontwerp-Salarisreglement getrokken, meenen Ged. Staten het salaris van den technisch ad junct-directeur van het P.E.N., 8.2 pCt. en de bezoldigingen van de hoofden van takken van dienst 8.4 pCt. lager te moeten stellen. Naast deze algemeene verlaging der salaris normen zijn in het ontwerpreglement nog eenige wijzigingen verwerkt. Ged. Staten bieden een algemeene herziening .van het Salarisreglement ter vaststelling aan. Was aanvankelijk by hen de gedachte ge rezen, dat het in de gewijzigde omstandigheden wellicht aanbeveling zou verdienen, op het voet spoor van het ryk, door invoering van huweiyks- en kindertoelagen, standplaatsaftrek en aftrek voor ongehuwden, in groote mate rekening te houden met de individueele behoeften der amb tenaren, zij hebben daarvan, mede op advies der Centrale Commissie voor georganiseerd over leg, afgezien. De door den economischen toe stand onvermydeiyke verlaging van de salaris sen kan, naar het hun bij nadere overweging voorkomt, ook op andere wijze worden tot stand gebracht en behoeft niet te leiden tot wijziging van het beginsel, dat tot dusverre steeds aan de salarieering van het provinciaal personeel in Noord-Holland ten grondslag heeft gelegen beginsel, krachtens hetwelk een ambtenaar met een gezin behoorlijk van zijn bezoldiging moet kunnen bestaan. I Slechts in één opzicht wijkt het thans aan geboden ontwerp in beginsel van het geldende reglement af. Nu, mede tengevolge van het vol ledig pensioensverhaal, de bezoldigingen belang- ryk worden verlaagd, achten Ged. Staten deze voor ambtenaren met een groot gezin in de lagere bezoldigingsklassen niet meer voldoende. Zij hebben daarotn gemeend te moeten voor stellen, thans over te gaan tot invoering van een kindertoelage van ƒ52 per kind tot de vol tooiing van het achttiende jaar, te beginnen by het derde kind, echter met deze beperking, dat de toelage niet genoten wordt door amb tenaren, wier bezoldiging ƒ3000 of meer be draagt en dat zy ten aanzien van ambtenaren, wier bezoldiging minder dan 3000 beloopt, des- noodig zooveel verlaagd wordt, dat de toelage, vermeerderd met de bezoldiging, genoemd be drag niet te boven gaat. In andere opzichten wenschen Ged. Staten de algemeene grondslagen der salarieering niet aan te tasten. Inzonderheid achten zij het niet gewenscht den standplaatsenaftrek in te voeren, omdat die invoering voor een groot deel van het personeel, in verband met de geographische ligging van sommige takken van dienst, tot onbillijke gevolgen zou leiden. Tal van ambte naren, werkzaam bij het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf en het Provinciaal Waterleidingbe drijf en dus standplaats hebbende te Bloemen- daal, wonen in de gemeente der le klasse Haar lem, terwijl omgekeerd verschillende ambtenaren van de Provinciale Griffie en van den Provin cialen Waterstaat, wier standplaats derhalve Haarlem, is, woonplaats hebben in Heemstede en Bloemendaal, welke gemeenten in een lagere klasse gerangschikt zijn. Op deze gronden hebben zij, na ampele over weging, besloten voor te stellen, de tot dusverre genoten salarissen procentueel te verlagen en zij brachten daarom bij de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg het denkbeeld in bespreking om het percentage dier verlaging te stellen op acht. Deze Commissie bleek echter in meerderheid van gevoelen, dat een zoo groote verlaging, in het byzonder voor de bezoldigings klassen der werklieden, tot gevolg zou hebben, dat de loonen niet zouden beantwoorden aan het vooropgestelde beginsel, dat zij voldoende zouden zijn om aan ambtenaren met een gezin met twee kinderen een behoorlijk bestaan te verzekeren. Met name werd er door haar op gewezen, dat de bezoldiging zou dalen beneden die, welke door rijkswerklieden in vergelijkbare functies volgens het Bezoldigingsbesluit 1934 worden genoten. Zij stelde derhalve voor, dit percentage op vyf te stellen. Ged. Staten konden de juistheid van dit be toog niet geheel ontkennen, doch meenden an- derzyds, dat een verlaging van de hoogere jaar wedden met slechts 5 procent niet voldoende in overeenstemming met de bedoeling der wijzi ging van het Salarisreglement zou zijn. Zij be sloten daarom voor te stellen de jaarwedden in dier voege te verlagen, dat de vermindering voor de lagere klassen 5pCt. zou bedragen om daarna geleidelijk tot 8 pCt. voor de hoogste klasse van het Reglement te stygen, een en ander met afronding tot passende bedragen. Het is Ged. Staten niet ontgaan, dat de op deze wijze berekende nieuwe salarisnormen voor vele functies boven het peil van het Bezoldi gingsbesluit 1934 uitgaan en vooral voor de hoogere ambtenaren niet onbelangrijke verschil len met de ryksnormen vertoonen. Ongemoti veerd z«n deze verschillen echter geenszins. In de eerste plaats zyn zij te verklaren uit het feit, dat de ambtenaren, die het hier betreft, veelal werkzaamheden verrichten, welke by de over eenkomstige dienstvakken van het ryk aan amb tenaren, die een hoogeren rang bekleeden, wor den opgedragen. Een vergelijking van de bezet ting der ministeries met die van de Provinciale Griffie toont dit ten duidelijkste aan. Het aantal administrateurs, referendarissen en hoofdcommiezen, welke rangen, in tegenstel ling tot de bij het rijk heerschende gewoonte, bijna uitsluitend door academisch gevormden worden bekleed, is, in verhouding tot het ge- heele personeel der Griffie, zeer klein en het behoeft geen betoog, dat bij de dientengevolge ge ringe promotiekansen ook de jaarwedden van adjunct-commiezen en commiezen hooger moe ten zijn dan die der gelijknamige functionaris sen by het rijk. Bovendien worde niet uit het oog verloren, dat de kindertoelage, die voor de rijksambtenaren eene niet onaanzienlijke aan vulling der jaarwedde oplevert, voor het provin ciaal personeel van geringer beteekenis is en niet wordt genoten door hen, die een jaarwedde van ƒ3000 of hooger genieten. Wat hiervan moge zijn, een verdergaande gelijkschakeling met het Bezoldigingsbesluit 1934 achten Ged. Staten niet in het belang der provincie. Zy zouden alsdan de bescheiden bezetting der hoogere rangen niet kunnen hand haven en zyn bevreesd, dat daardoor de kosten der Griffie, die thans, niettegenstaande de gun stige salarisregeling, bij vergelijking met andere openbare lichamen niet hoog zyn, zouden stij gen in plaats van dalen. Dat deze vrees niet denkbeeldig is, is Ged. Staten onlangs gebleken, toen achtereenvolgens twee sollicitanten, die allereerst voor een benoeming tot adjunct-com mies in aanmerking kwamen, bij nadere over weging van het toekomstig salaris, die benoe ming niet wenschten te aanvaarden. Uit het voorgaande volgt, dat, als men het verschil in titulatuur in aanmerking neemt, in derdaad slechts voor enkele hooge ambtenaren een jaarwedde wordt voorgesteld, die in be- teekenende mate uitsteekt boven die, welke door Wij lezen in het verslag inzake den aanleg van provinciale land- en waterwegen het vol gende omtrent het tracé Haarlem-Schiphol- Amstelveen-Diemen-'s Graveland-Bussum. Ter zake van de verbinding tusschen 't kruis punt van den Spaarnwouderweg en den Spie ringweg in den Haarlemmermeerpolder heeft eenige maanden geleden te 's Gravenhage onder leiding van den Inspecteur-Generaal der Spoor- en Tramwegen eene bespreking plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van den Rijks waterstaat, het Ministerie van Defensie en den Provincialen Waterstaat. Naar aanleiding daarvan heeft de Minister van Waterstaat dezer dagen verzocht de over brugging van de spoorlijn HaarlemHoofddorp nog eenigen tijd uit te stellen, opdat eerst zal kunnen worden onderzocht, of die lyn wellicht voor opheffing in aanmerking komt. Korten tyd geleden hebben wij van den Mi nister van Defensie toestemming verkregen om in afwachting van het totstandkomen van de akte van overdracht over de terreinen van het fort Schiphol te beschikken. De voorberei dende maatregelen voor den brugbouw, be staande in het sloopen van het fort en van de overige gebouwen zullen nu met spoed worden getroffen. Het grondwerk van het gedeelte van de aar den baan tusschen den Amstelveenschen weg en den Amstel te Ouderkerk is nagenoeg vol tooid. Bij de uitvoering van het werk hebben ern stige verzakkingen plaats gehad, waardoor de langs den weg loopende Ringvaart van den Middelpolder over eene lengte van ongeveer 600 M. is dichtgeperst, terwijl verder by het aanstorten van den oprit naar de te bouwen brug over den Amstel eenige schade is toege bracht aan eenige der langs den Amstel staan de gebouwen in de Buurt over Ouderkerk. Door het slaan van ijzeren damwanden aan weers zijden van het grondlichaam over eene lengte van pl.m. 20 M. is de schade zooveel mogeiyk beperkt. Het viaduct in de spoorlijn Amsterdam—Aals meer—Amstelveen, dat door de Nederlandsche Spoorwegen voor rekening van de Provincie Noordholland gebouwd wordt, is eenigen tyd geleden aanbesteed. Met de uitvoering is inmid dels begonnen. De in het verslag van 11 October 1933 ge noemde onderhandelingen over de verbinding tusschen den provincialen weg Ouderkerk- Duivendrecht met den geprojecteerden weg in de richting van het voormalig Bijlmertolhek aan het Zandpad hebben tot resultaat gehad, dat in onderling overleg een plan is opgemaakt, dat in technisch opzicht door alle betrokken partijen (Rijk, gemeente Amsterdam, Neder landsche Spoorwegen en Provincie) als het meest gewenscht is erkend. Van de financieele regeling is een ontwerp opgemaakt, dat aan de betrokken instanties ter goedkeuring is voorgelegd. Aangezien op één uitzondering na de ter reinen voor het gedeelte van den weg tusschen het Bijlmerhek en de Gaasperbrug in eigendom zijn verkregen, zal binnenkort tot aanbesteding van het grondwerk op dat wegvak worden over gegaan. In het nieuwe wegvak tusschen de Geinbrug en de Gaasperbrug zijn de verzakkingen her steld en is een definitieve deklaag op den rijweg aangebracht, terwijl tevens in de voor het ry- wielpad en het voetpad bestemde strooken de verharding is gemaakt. Kort geleden is met den laatsten eigenaar van de benoodigde perceelen in den Aetsveld- schen polder overeenstemming verkregen. Het werk aan den weg door dien polder, waarin zijn begrepen de beide opritten naar de te bouwen brug over het te verbreeden Merwedekanaal, zou reeds zijn aanbesteed, ware het niet, dat met het Bestuur van den Aetsveldschen polder, aan welk College in October 1933 voor de uit voering van dat werk de vereischte ontheffing op grond van de Keur is gevraagd, aanvankelijk geene overeenstemming kon worden verkregen. Thans is die overeenstemming bereikt. De wer ken kunnen dus voortgang hebben. Tracé HaarlemHeemstedeAalsmeerUit hoorn. Met den eenigen eigenaar, met wien nog geen overeenstemming was verkregen over de gron den voor het gedeelte tusschen het Wipperplein en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpol der bij de Cruquius, is na langdurig overleg on langs eene regeling getroffen. Het grondwerk op het genoemde gedeelte, als mede op het aansluitende vak tusschen de Cru quius en de Noordelijke afbuiging van de Kruis vaart, hetwelk ondershands is opgedragen voor een bedrag van ƒ39.000, is vrijwel voltooid. De aanleg van de rijbaan en het rijwielpad is ter bespoediging bij onderhandsche aanbesteding opgedragen voor een bedrag van ƒ26.100; het werk is in uitvoering. De onteigeningsprocedure terzake van de be noodigde perceelsgedeelten in de kom van Hoofddorp is kortgeleden afgeloopen; het werk zal in den loop van dezen zomer worden af gemaakt. Het maken van de opritten naar de brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder by Aalsmeer, het aanbrengen van de fundeering en de deklaag op deze opritten, het aanbrengen van de fundeering op het gedeelte tusschen de bovengenoemde Ringvaart en de Ringvaart van den Stommeerpolder en het aanbrengen van de deklaag op het gedeelte tusschen de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder en den Dorps weg te Aalsmeer, is voltooid. Het viaduct onmiddellijk benoorden het em placement Aalsmeer, hetwelk door de Neder landsche Spoorwegen op kosten van de Provin cie zal worden gebouwd, is kort geleden aanbe steed. Met de uitvoering is bereids een aanvang gemaakt. De onderhandelingen met het Rijk omtrent de eventueele overname van den militairen weg tusschen de Thamersluis en de kom van Uit hoorn, hebben een gunstig verloop. Met de ge meente Uithoorn is omtrent het in die gemeente te volgen tracé van den provincialen weg over eenstemming verkregen- Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der politietroepen bij de 2e compagnie, worden in het Amsterdamsche stadion w edstrijden gehouden vijf kamp)Een kijk je tijdens het granaatwerpen Ged. Staten der provincie Noordholland stel len voor ten behoeve van het herstellen van het kerkgebouw der Nederduitsche Hervormde ge meente te Blaricum, ter beschikking van Kerk- voagden te stellen een subsidie van 1250. onder voorwaarde, dat door het Ryk en de ge meente Blaricum voor hetzelfde doel bijdragen worden toegestaan onderscheidenlijk van 10 pCt. der kosten tot een maximum van 300.— en van 2500.en dat het verder benoodigde van andere zijde worde byeengebracht. Ged. Staten van Noordholland schrijven aan de Staten: Volgens het Reglement van bestuur voor den Zuidpolder bij Edam worden de kosten van de stichting en exploitatie der gemaaltjes, opge richt in het belang van de waterverversching der kom van Volendam en der aangrenzende eendendorpen, ten laste gebracht van de ge meente Edam, den Zuidpolder by Edam, de perceelen, waarop zich eendenhokken bevinden en die, waarop woningen staan, beide groepen van perceelen voor zoover zy zijn gelegen bin nen het ververschingsgebied. Eerstbedoelde per ceelen dragen ingevolge deze regeling in onder havige kosten ongeveer een vierde gedeelte bij, welke bijdrage bunder bundersgelyk over die perceelen wordt omgeslagen. Ten gevolge van de lage eierprijzen heerscht onder de eendenhouders thans een noodtoe stand, welke zich uit in het opheffen van tal van eendenbedrijven. Waren er te Volendam in 1929 nog 176 hokken met een oppervlakte van ruim 17 hectaren en bezet met 64000 eenden, aan het einde van het afgeloopen jaar werden nog maar 86 hokken aangetroffen met een op pervlakte van ruim 7 hectaren en bezet niet 20.000 eenden. Verwacht wordt, dat van deze hokken in den loop van 1934 nog een aantal zal komen leeg te staan. Het polderbestuur raamt de oppervlakte, welke voor dit jaar zal kunnen worden aangeslagen, op slechts 6 hec taren; volgens deze raming zal de omslag voor de endenhouders, oorspronkelijk 80.per hectare bedragende, tot 270.stijgen. Het bestuur, dezen toestand onhoudbaar ach tend, heeft zich tot Ged. Staten gewend met verzoek te bevorderen, dat in het bestuursre glement voor den Zuidpolder wordt bepaald, dat de omslag van de perceelen, waarop zich eendenhokken bevinden, een bedrag van 50. per hectare niet zal overschrijden, en dat het bedrag, hetwelk deze perceelen ten gevolge hiervan te kort zullen betalen, zal worden om geslagen over de perceelen waarop woningen staan. Naar de meening van Ged. Staten kan de be taling van zoo zware lasten inderdaad niet van de eendenhouders worden gevergd. Met het pol derbestuur zyn zy voorts van meening, dat de woningen binnen het ververschingsgebied aan gewezen zyn tot bypassing van het tekort, dat by vermindering van de lasten der eendenhou ders zal ontstaan, immers de watervervuiling te Volendam wordt voor een groot deel door de bewoners van deze woningen veroorzaakt, zy zyn dan ook van oordeel, dat er aanleiding is aan het verzoek van het polderbestuur te vol doen, met dien verstande, dat de aanslag van de perceelen der eenhouders h.i. op een maxi mum van 80.per hectare zal moeten wor den gesteld, zijnde het bedrag, hetwelk dezen na de oprichting van de gemaaltjes te Volen dam aanvankelijk hebben betaald. Bij totstandkoming van zoodanige regeling zullen de woningen over 1934, inplaats van 1.50 per woning, zooals tot dusver, ƒ2.45 betalen, een lastenverhooging, welke niet ge acht kan worden de draagkracht der betreffen de omslagplichtigen te boven te gaan. De wijziging zal geacht worden op 1 Januari 1934 in werking getreden te zyn. Bovenstaande vereeniging hield Zaterdag 23 Juni onder leiding van den heer P. Cornet Sr. een welgeslaagde vogel-excursie naar de duinen der Amsterdamsche Waterleiding. De belang stelling was groot. Nadat aan een der kanalen een hermelijn was opgestooten, werden de nestholen gevon den, waarbij vier leeggegeten jonge konijnen lagen. Aan het kanaal werden verder kievits jongen in diverse stadia gevonden en een jonge zomertaling. De heer Cornet vertelde, dat de zomertaling hier ln de buurt zyn nest had ge had. Verder wreden bezichtigd de nesten van de voor het duin karakteristieke nacht- en dag- roofvogels: de ransuil en de aschgrauwe kieken dief, waarbij de ouderen zich, uit zorg voor 't kroost, tot dichtbij lieten bewonderen, Tenslotte werd nog een bezoek gebracht aan een kleine zilvermeeuwenkolonie, en aan de hand van de braakballen de aard van het voed sel nagegaan: konijn, visch, krabbetjes, schelp dieren. Op den terugweg werd nog een drietal schol eksters gevonden. Ged. Staten bieden ter goedkeuring aan de rekening van de provinciale inkomsten en uit gaven over het dienstjaar 1932. De gewone inkomsten bedroegen 32.878.466.40 en de gedone uitgaven 31.992.976Kde gewo ne dienst 1932 sluit dus met een batig saldo van 885.490.29 Woensdag 27 Juni, des avonds te 8.15 uur, zal de R.K. Harmonie vereen. Euphonia een concert geven voor de vereeniging „Bloemen- daals Bloei", onder leiding van den heer J. W. Lefeber. Het programma luidt: 1. Rucphensch feestmarsch, J. R. v. d. Glas 2. Neptune, ouver. fantastique, G. Gadenne 3. Luce en Lucette, polka voor 2 pistons G. Gadenne. 4. Valse Boheme, Pr. Popy 5. Le meunier sans souci (de zorgelooze molenaar), G. Guillement 6. Ouvert. Joyeuse (Lustspiel Oud), Kaler Béla 7. Gavotte des Baisers (Fransche huisdans) Fr. Popy 8. Rosen aus dem Süden (Zuidelijke zorgen) Joh. Strauss 9. Axec les Etendards( met vaandel), Fr. v. Blom. Ged. Staten der provincie Noord-Holland stellen voor aan J. D. Schuitemaker, te Pur merend, een bijdrage uit de provinciale kas toe te kennen van 10 pCt. der kosten van de res tauratie van den voorgevel van het aan hem in eigendom toebehoorende huis Weerwal no. 12 aldaar, tot een maximum van ƒ80, onder voorwaarde, dat voor hetzelfde doel door het Rijk en door de gemeente Purmerend bijdragen van onderscheidenlijk 40 pCt. en 10 pCt. der kosten, zullen zijn uitgekeerd of beschikbaar gesteld en dat het restant dier kosten door hemzelf wordt gedragen. lste groep: Gslaagd voor diploma A de dames M. C. Koning, M. van Konijnenburg, de heeren; K. Heimig, W. L. M. Coccoris, J. Spoelder, F. C. Kooyman, C. Spoelder, P. J. Boogaert, C. W. Ritter. Afgewezen 2 candidaten, met 6 candidaten wordt het examen voortgezet. HAARLEM, 25 Juni. (Rijkskweekschool). Toe gelaten de dames C. E. de Boer te Aerdenhout, P. F. de Boer, N. Brouwer, S. L. Droogendyk, E. van Essen te Haarlem, en S. C. Haartsen te Halfweg. Men schrijft ons: Door den Minister van Justitie is aan de Ver. tot bestr. der tuberculose toestemming ver leend om, evenals vorige jaren, een loterij te organiseeren ten bate van de tuberculose bestrijding. De verpleging in „Brederode-duin" eischt nog steeds veel van de financiën der vereeni ging. De inkomsten echter loopen terug bij vorige jaren; de opbrengst der Lighal-uitvoe- ring en van den Emmabloemdag was minder en de subsidies gaan in dalende lijn. Het ge volg van deze verminderde inkomsten zou be- teekenen inkrimping van het werk der Ver eeniging, doch dat kan en mag niet gebeuren en zal ook niet gebeuren, als allen als één man steun verleenen aan de door de vereeniging tot bestr. der tuberculose georganiseerde verloting. Er zullen bij deze verloting 500 waardevolle prijzen worden verloot, waarbij als hoofdprijzen zyn gesteld ,een luxe auto, een huiskamer ameublement, een motorrijwiel, een slaapkamer ameublement, en een vulhaard. Het bijzondere van de hoofdpryzen is, dat deze, indien de win naar dat wenscht. door de leveranciers worden teruggekocht tegen 80 pCt. van den verkoops prijs. Niemand behoeft dus te zeggen „Wat heb ik aan zoo'n ding, ik kan het toch niet gebrui ken," want kan men den prijs niet zelf gebrui ken, dan kan deze direct verkocht worden te gen een vastgesteld bedrag. De loten kosten slechts f 1 en worden U gaar ne toegezonden door het Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41, telefoon 11604. Waagt dus een kans ensteunt een nobel doel! Bij een feest behoort muziek! De Groote Houtstraatvereeniging heeft dan ook groot ge lijk dat zij de viering van haar zilveren jubi leum bezingt met marschen en walsen en het feit dat de Kon. Militaire Kapel haar daarbij als eerste corps hielp, bewijst wel flat zy als straatvereeniging in den lande in tel is. De uit tocht van de Kapel was grandioos en ook haar tocht naar de muziektent in den Hout. Het is echter spijtig te moeten vermelden dat het publiek voor bijklanken zorgde, die met het concert in het geheel niet harmonieerden. Na het incidentenrijke Wilhelmus (inciden tenrijk door het publiek), ontstond er op een zeker oogenblik een algemeen en feitelijk ge lukkig loos alarm. Een jongeman was door een hond gebeten en werd door een politieagent ge holpen. Toen er één nieuwsgierige hier naar toe rende, liepen velen hard en toen er boveldien nog geroepen werd „Er wordt geslagen", was de toeloop algemeen. Het sop was echter de kool niet waard. De jongeman werd in een ga rage aan de Wilhelminalaan verbonden de wond was onbeteekenend en de rust was weer hersteld. In de pauze vermaakte de „hope des vader lands" zich door „een twee drie haal op" te spelen, d.w.z. ze wierp een jongeman, dit dit al of niet wilde, eenige meters in de lucht en ving hem weer op. Dit laatste geschiedde echter niet altijd De politie maakten tenslotte aan dit „spel" een einde. Het leek ons dat dergelijke incidenten kon den ontstaan, (ook tijdens de uitvoering heersch- te er een groot rumoer) doordat de vele aanwe zige politie niet voldoende over het terrein ver deeld was en daardoor het toezicht op sommige deelen (vooral in de Wilhelminalaan) te ge ring. Een goede maatregel was echter dat fietsers niet op het terrein werden toegelaten. De belangstelling voor de uitvoering van het concert, die begunstigd werd door het uitste kend weer, was enorm groot en de dirigent, kapitein Walter Boer, die met zijn mannen een kranigen indruk maakten, mocht eenige malen een hartelijke ovatie in ontvangst ne men, terwijl ook uit door ons opgevangen ge sprekken van het publiek bleek, hoe populair hij is. Velen hebben van dit concert genoten en zul len ongetwijfeld de Kon. Militaire Kapel gaarne een tweede maal in onze Spaarnestad een uit voering hooren gev\i. Onder de gasten bevonden zich o.a. de bur gemeester van Haarlem, de heer C. Caarschalk en eenige autoriteiten, door wien de dirigent tijdens de pauze werd gehuldigd. Het was een, op een enkele uitzondering na, zeer geslaagd feest. Onze muziekrecensent voegt hieraan toe: Een uitstekende gedachte was het van het feest-comité om de Koninklijke Militaire kapel uit de Residentie te laten overkomen voor het geven van een openlucht-concert! Kapitein directeur C. L. Walther Boer had gezorgd voor een uiterst fraai en gevarieerd programma, dat door zyn elite-corps met groote zorg en toe wijding en met veel succes werd uitgevoerd. Want al was het dan buiten de afgesloten ruimte niet altyd benijdenswaardig rustig, daar binnen heeft toch een groote menschenmenigte kunnen genieten van de waarlijk buitengewone prestaties van dit keur-ensemble, waarin alle instrumentengroepen zoo evenwichtig bezet zyn, en waarvan de musici stuk voor stuk zulke uit stekende instrumentalisten zyn. Van de groo- tere werken mogen we Beethoven's „Egmont" Ouverture, de Ouverture „Euryanthe" van We ber én het fraaie arrangement van F. Dunkier, benevens de prachtige Fantasie „Die Walkure" van R. Wagner in het arrangement van Siedel wel tot de hoofdmomenten rekenen van dit con cert. Doch ook Walther Boer's bewerking van de Danses polovtsiennes van Borodine mocht er zijn. Klankschoon en vaak met groot raffinement klonken al deze composities op onder het groene looverdak, en maakten het bijwonen van dit concert tot een van die al te zeldzame genie tingen, welke ons arme malaise-tijd menschen weer eens een hart onder den riem kunnen ste ken. We merkten tal van belangstellenden uit muziek-kringen op, leden en zelfs dirigenten van fanfare- en harmonie-corpsen uit Haarlem en omgeving, die hier nu eens een lesje kwamen nemen in uitvoerings-techniek, en die er zeker heel wat van hebben opgestoken. Een fyn- muzikale genieting die ongetwijfeld haar vruch ten zal hebben gedragen en veredelend moet hebben gewerkt op de massa niet alleen, maar ook op de velen die geroepen zijn, straks op hun beurt een auditorium op goede en goed uitgevoerde muziek te vergasten. A ware dit alleen het verblijdende resultaat van dit uitstekend uitgevoerde programma, zoo mochten de organisators van dezen avond zich hierom gelukkig prijzen. Het publiek betoonde zich tegenover de Ko ninklijke Militaire kapel en haar kundigen diri gent Walther Boer dan ook met recht hartelijk dankbaar. Ged. Staten der provincie Noord-Holland stellen voor aan te gaan geldleeningen tot zoo danige nominale bedragen als noodig zullen blijken, om een som te verkrijgen ter voldoe ning van: a. 1.700.00 wegens kosten van uit breidingswerken ten behoeve van het Provin ciaal Electrisch bedrijf; b. 35.000 wegens kos ten van uitbreidingswerken ten behoeve van het Provinciaal Waterleidingbedrijf; c. ƒ10.850 wegens uitkeering aan het Provinciaal Zieken huis te Meaemblik, voor buitengewone werken; d. 1.250.000 wegens bydrage voor den aanleg van 'n scheepvaartkanaal van Amsterdam naar den Boven-Ryn; en te bepalen, dat deze lee ningen zullen worden aangegaan tegen een reëele rente van ten hoogste iyi pCt. 's jaars, dat de aflossingen in gelijke of afloopende ter mijnen als volgt zullen geschieden: de sub a. genoemde leening in ten hoogste 40 jaren; de sub b. genoemde leening in ten hoogste 40 jaren; de sub c. genoemde leening in ten hoog ste 30 jaren; de sub d. genoemde leening in ten hoogste 40 jaren. Zoo zyn we dan weer een dagje uit ge weest met een deel van onze groote lezers familie. Met honderdtwintig man in vier groote touringcars hebben wij Maandagmorgen in de meest optimistische stemming de reis aan vaard, en, wat toch het belangrijkste is, in de meest blijde en dankbare stemming kwamen wij weer thuis. De optimisten, en dat waren er heel wat, hadden hun regenjas thuis gelaten en dat bleek achteraf erg onverstandig te zijn, want in het program werd onverwacht een bijzon dere attractie ingelascht, n.l. een fiksche on weersbui met een regenval, waar de boeren erg dankbaar voor waren. Hoe wij bijzondere at tracties ook waardeeren, deze kwam toch wel op een zeer ongelegen oogenblik, n.l. precies by het einde van de plechtige Hoogmis op den St. Adalbertsakker. Men moest toen een goed heenkomen zoeken naar de veilige touringcars, die onverwachts in hun rust gestoord, dit ook heelemaal niet prettig vonden. Wat gaat er toch een bijzondere wijding uit van een godsdienstplechtigheid in de open lucht! Van dit voorname deel van het pro gramma hebben de deelnemers de volle vreugde kunnen smaken. Maar het verdere verloop van ons bezoek aan de Abdij werd door de regenbui leelijk in de war gestuurd. Intusschen heeft het meerendeel der deel nemers toch nog een bezoek gebracht aan de plaats, waar eens de beroemde Abdij stond en de kloosterhoeve bezichtigd. De interessante uiteenzettingen welke hier gegeven zouden wor den vanwege de organisators van den St. Adal- bertsdag, werden uitgesteld tot des middags en aangezien ons program dat niet toeliet, waren wy genoodzaakt dit achterwege te laten. In de Rustende Jager te Bergen stond een keurige koffietafel geserveerd. Wij weten niet wat wij het meest moeten roemen: de uitstekende „service" of het uit muntende „materiaal". Het was in één woord: af! Kapelaan Brinkman voelde zich aan het einde dan ook genoodzaakt om namens alle deelnemers woorden van dank te spreken tot de leiders voor de prachtige organisatie van dezen dag. Na een gezellige verpoozing werd de tocht voortgezet door het prachtige Schoorl en de mooie omgevink van Alkmaar: Daarna trokken wij de Beemster door, stapten in Purmerend nog even af voor een koelen dronk, waar de chauffeurs van de firma Brugman een proeve van bekwaamheid in het kellneren aflegden, en gingen toen in de beste stemming huistoe. Of de tocht geslaagd is? Alle deelnemers zeiden bij het scheiden van de markt: „tot een volgenden keer". Zegt dat niet voldoende? De heer Mr. J. B. Sens gedurende 6 jaar ge meente-secretaris en voor 2 jaar vertrokken naar Nijmegen, promoveerde Donderdag aan de Kath. Universiteit te Nijmegen tot Dr. in de rechten op het proefschrift: „Ovjr eigendom van zaken voor den openbaren dienst bestemd." Hillegom mag zeker wel trots gaan op haar (ge wezen) eersten katholieken secretaris. Een wel gemeend Proficiat! Vacantiebonnen. In tegenstelling met het vorige bericht inzake het verstrekken van va cantiebonnen deelt de R.K. Bouwvakarbeiders bond ons mede, dat de bonnen ingeleverd kun nen worden a.s. Vrijdagavond tusschen 7 en 8 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw alhier. KEULEN, 25 Juni. De „plaatsvervanger van den Ftihrer", Rudolf Hess, heeft hedenavond een rede gehouden, welke door alle Duitsche zenders werd uitgezonden. Spreker wees van de hand een debat met kritikasters, wier eigen lijke motief ergernis was over het nat.-soc. kunnen. Wij zyn toegankelijk voor iedere soort zakelijke critiek, welke in overeenstemming is met het wezen van het nat.-soc. denken, voor zoover zij langs behoorlijken weg naar voren wordt gebracht. Nimmer mocht deze kritiek echter allen in de ooren worden geschreeuwd tot vreugde van alle vijanden van het nieuwe Duitschland. Ik verwacht des te meer van de leiders van het nat.-soc., dat zij met open oog en open oor in den hun toevertrouwden kring gaan en alles wat door critiek kan worden gewijzigd aan „hoogerhand" melden. Met trots zien wij: een blijft steeds van alle critiek uitgesloten dat is de Führer. Dat komt, omdat de Führer steeds gelijk heeft en het steeds zal hebben. Het spelen met gedachten aan een „tweede revolutie" moest worden verhinderd. Misschien acht Hitier het noodig op een goeden dag de beweging weer voort te drijven met revolutionnaire middelen. Wij staan ge reed zijn bevel te ontvangen in het vertrouwen, dat hij zijn oude revolutionnairen roept, wan neer het noodig is. Adolf Hitler is revolutionnair van grooten stijl en blijft dat ook innerlijk. Hij heeft geen krukken noodig. De nat.-soc. revolutie was noodig om der wille van de daden, welke uit haar werden geboren en in de toekomst zullen geboren worden. Met den Duitschen arbeider zal de nat.-soc. leiding deze daden volbrengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4