IN EN OM HAARLEM I Groningens lustrum-spel LUSTRUM TUPANOOT. DINSDAG 26 JUNI 1934 Prof. dr. A Iph. M.A.A. Steger Zeven premières Turandot Pensioenverhaal en tijdelijke kor ting op loonen en salarissen EEN LOOZE VISSCHER Hij kreeg slaap en viel te water De burgemeester van Heemstede verjaart ..mimi- Middelbare Techn. School Concourssuccessen Niet één superieure film GRONINGSCHE UNIVERSITEIT 2-7JULI GRONINGSCH STUDENTEN CORPS VINDICAT ATPUE PDUT Affiche voor de Turandot-opvoering te Qroningen TELEF OON BOODSCHAPPEN'. DIENST TE HAARLEM R.K. LYCEUM SS. TRINITATIS Viering rectorsfeest Concreet geval De primeur R.K. Ver. tot bev. van industrie- onderwijs voor meisjes „St. Anna" Primeur voor Nederland VRAGENBUS BwmmmnHimm iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiimiiiMiiiiiiiiiiiiHiiiiiiitiiiiiiiiiiMiiiiuiiiiiintrii: Suil iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiHtiiniHiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiR Met enkele woorden hebben wij den zestig sten verjaardag aangekondigd van prof. dr. Alph. Steger. Er is echter reden bij deze gele genheid wat uitvoeriger op de verdiensten van dezen eminenten katholiek te wijzen. Alphonsus Maria Antonius Aloysius Steger, die sinds '1928 in Heemstede woont en daardoor inet velen uit deze streek in nauw contact is gekomen, werd 9 Juli 1874 in Den Haag ge boren. Zijn vader was de bekende directeur van de stenografische afdeeling der beide Kamers van de Staten Generaal. De jonge Steger stu deerde eerst aan het St. Willibrordus-college der Paters Jezuieten te Katwijk en daarna aan de Universiteit te Amsterdam, waar hij zich onder leiding van de bekende professoren J. H. van 't Hoff, J. W. Gunning, H. W. Bakhuis Rooze- boom en C. H. Lobry de Bruyn met zooveel succes in de chemie bekwaamde, dat hij in 1898 cum laude in dat vak promoveerde. Hij bezocht vervolgens tot 1899 de Hochschule van Charlottenburg voor de studie in de technologie en trad van 1897 tot in 1902 op als assistent, eerst aan de organische en daarna aan de anorganische afdeeling van het chemisch Uni versiteitslaboratorium te Amsterdam. Van 1893 af tot 1907 was de heer Steger ook leeraar in de chemie aan de H.B.S. te Zaandam en be last met de controle op de gasfabriek aldaar. In 1907 werd hij benoemd tot technisch direc teur van de Watergasmaatschappij, systeem dr. Kramers en Aarts, te Amsterdam en werd meer en meer de vraagbaak van tal van andere Industrieën. Zoo was hij chemisch adviseur o.a. van Septic-Tank Company te Den Haag, de Melkinrichting der Onderlinge Vereeniging van Veehouders, de Azijnmakerij „De Kroon", de Maatschappij tot installatie van onontplofbare tanks en inzake nieuw aan de markt komende chemisch-technische procédé's werd door ver schillende consortia veelvuldig de raad van den heer Steger ingeroepen, waaruit blijkt, dat hij toen reeds als groot deskundige in zijn vak gold. Deze goede faam bleef niet tot Nederland be perkt, ook in het buitenland werd de heer Ste ger als chemicus zeer bekend. Hij hield er o.s> lezingen over onderwerpen zijn vak betref fende. Dr. Steger werd reeds in 1907 privaat docent in de Chemische Technologie aan de Universiteit van Amsterdam. Hij bleef dat tot 1912 en was er sinds 1909 ook leeraar in de chemie en wiskunde bij aan het St. Ignatius- college te Amsterdam en sinds 1909 eveneens privaat-docent aan de Technische Hoogeschool te Delft. In 1912 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleeraar aan diezelfde Hoogeschool in de afdeeling scheikundige technologie. Professor Steger is een beminnelijk man, om dat een groote bescheidenheid dezen ernstigen geleerde siert. Onwillekeurig maakt, wie met hem in aan raking komt, een vergelijking tusschen hem en Wijlen professor Lorentz. Het is nu wel algemeen bekend geworden, dat het voor ieder een nimmer te vergeten ge noegen was, met dezen Haarlemschen geleerde van wereldvermaardheid te converseeren. Als prof. Lorentz stil aandachtig te luisteren zat naar wat zijn bezoeker vertelde of hem leer de, scheen het alsof hij geen anderen vriend op aarde had en wanneer hij dan zelf iets had op te merken of een inlichting verschaf te, deed hij dat zoo eenvoudig, alsof het hem een eer was die te mogen verstrekken in ruil voor de vriendelijkheid, welke men hem be wees. Ook van professor Steger gaat zulk een bekoring uit, die het kenmerk schijnt te zijn van echte gedegen wetenschap. Van zijn arbeidsresultaten wordt in binnen- en buitenland met belangstelling kennis geno men. Talloos zijn de industrieele instellingen in ons vaderland, die aan zijn adviezen verbete ringen en vooruitgang in het bedrijf te danken hebben. Men weet prof. Steger's laboratorium in ons vaderland heel gemakkelijk te vinden. Meer echter dan als geleerde, heeft prof. Steger de algemeene aandacht getrokken door Zijn uitingen in het openbare katholieke leven. Indien iemand ons zou vragen: wijs mij het type van den voorbeeldigen katholiek, het ftleaal, dat het best past in onzen modernen tijd met zijn groote en geheel nieuwe behoeften, dan zouden wij gerust op den heer prof. Steger Wijzen. En wij zouden dan overtuigd zijn dat allen die hem kennen, de juistheid onzer keuze zouden beamen. Dag aan dag staande in de heete branding van het moeilijke en steeds nieuwe moeilijk heden opstuwende leven, draagt hij zijn kroon als katholiek opgerept door het woelige leven, er niet voor terugdeinzende zich overal een ka tholiek van de daad te toonen, overal, waar dat noodig en nuttig is, zonder daarbij af te stooten door fanatisme of opdringerigheid. Prof. Steger heeft niets van den kamerge leerde. Met alles wat er omgaat in onze maat schappelijke samenleving leeft hij intens mede. Het feit, dat hü zich op 58-jarigen leeftijd de benoeming tot hoofdkwartiers-commissaris van de RK. Verkenners liet welgevallen, is daarvan een der bewijzen. Elk gebied van het veelzijdige menschelijke leven heeft zijn warme belangstelling en daarvan heeft vooral de ka tholieke gemeenschap in Nederland geprofi teerd. In Amsterdam was hij een der meest werk zame leden van de „Vereeniging tot het be vorderen van de beoefening der Wetenschap onder de katholieken" en van de vereeniging „Geloof en Wetenschap"; in Haarlem werd hij al spoedig en is hij nog steeds de ijverige, ge vierde voorziter van de Algemeene Propa- gandaclub met een ruimen blik op de practijk en de behoeften van het hedendaagsche leven. Hij mag de groot-adviseur heeten van het Leekenapostolaat in zijn modernen vorm. De heer Steger geniet onder ons, katholie ken, iets ongewoons een onbestreden po pulariteit in den goeden zin des woords. Ieder een mag hem graag en gunt hem van harte de posten van vertrouwen, die hem worden op gelegd. Zijn candidatuur voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer in 1923 leek de meest voor de hand liggende zaak van de wereld. Men verwonderde zich er klaarblijkelijk alleen over, dat hij al niet sinds lang lid van de Sta- ten-Generaal was. In den heer Steger mag men het type zien van den „all-round" katholiek: een der besten op algemeen wetenschappelijk gebied: door en door katholiek in zijn huis en niet minder daarbuiten, zich daarbij op doelmatige manier beijverend de groote geestelijke waarden van het katholicisme te doen doordringen in onze maatschappelijke geledingen en zich daartoe interesseerend voor alles wat belangstelling waard is, bereid ook de taak te aanvaarden, die hem daarbij door de Voorzienigheid wordt toebedeeld. De journalist vindt in zijn archief vele ma len onder de leden van huldigingscomité's den naam vermeld van den heer Steger, maar geen enkele herinnering heeft hij aan een feest, waarbij de heer Steger zelf de hoofdpersoon was. Het is derhalve passend, dat zijn vrienden en allen, die hem meenen dank te moeten brengen, de gelegenheid aangrijpen om dezen onbaatzuchtigen geleerde en katholiek op zijn verjaardag, den 9den Juli a.s. op het voetstuK te plaatsen, waarop zijn vele en veelzijdige verdiensten hem recht geven. De Haarlemmers hopen hartelijk, dat de heer Prof. Steger deze streek niet meer verlaten zal en dat zij hem nog vele jaren een der hun nen mogen noemen. Sinds 1923 maakt prof. Steger deel uit van de Eerste Kamer der Staten Generaal, waar hij den zetel bezette van baron Wittert van Hoog land. Behalve zijn dissertatie schreef de heer Ste ger verschillende wetenschappelijke en tech nische brochures en verhandelingen in tijd schriften. Verder is de heer Steger een gezocht gecommitteerde bij eindexamens van gymnasia, H.B.S. en Handelsscholen. In 1926 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. B. en W. van Heemstede schrijven aan den Raad: Bij de wet van 31 Mei 1934, is wijziging ge bracht in de Pensioenwet 1922 .Deze wijziging komt o.a. hier op neer, dat, waar te voren verhaal van een gedeelte der pensioenbijdragen welke de gemeente voor haar personeel ver schuldigd is, toelaatbaar doch niet verplichtend was, thans imperatief is voorgeschreven, dat op de betrokken ambtenaren verhaal wordt toege past. Het percentage dat verhaald moeten wor den, is voorts verhoogd en nu gebracht van 3 p,Ct. op 4.5 pCt. voor eigen pensioen en 5.5 pCt. voor weduwen- en weezenpensioen, dit laatste beperkt naar een grondslag van ten hoogste 3000.—. In onze gemeente heeft tot nu toe geen ver haal van pensioenbijdragen plaats. De wetswij ziging beteekent dus in wezen een verlaging met genoemde percentages. Er is echter ook van kracht uw besluit van 15 December 1932, gewij zigd 27 April 1933, tot toepassing van eene tijdelijke korting op de salarissen en loonen. Een der organisaties van gemeentepersoneel heeft in een en ander aanleiding gevonden bij het georganiseerd overleg een voorstel in te dienen, om met ingang van den dag van inwer kingtreding der wetswijziging, 1 Juli 1934, de tijdelijke korting in te trekken. In een gehou den vergadering van de Oommissie van Over leg, groep ambtenaren en werklieden, is over dit voorstel overeenstemming bereikt, eehter met dien verstande, dat de tijdelijke korting alleen voor het 2e halfjaar 1934 buiten werking wordt gesteld. Ook de groep politiepersoneel kan zich met een en ander vereenigen. B. en W. achten deze vermindering van de loonen en salarissen met het volledig pensioen- verhaal voor het komende halfjaar voldoende. Bij de vaststelling van de gemeentebegrooting voor het loopend'e jaar kon door het gemeente- personeel worden verwacht dat in zijn positie geen verandering zou komen. Niettemin ont staat door de wetswijziging en de aanvaarding van het voorstel voor de gemeente een onver wachte bate van plusminus 10.000.bere kend over het 2e halfjaar 1934. B. en W. wen- schen de tijdelijke korting alleen voor dit half jaar buiten werking te stellen omdat B. en W. voornemens zijn om bij de behandeling van de ontwerp-begrooting voor 1935 de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel opnieuw onder oogen te zien. B. en W. stellen voor, in overeenstemming met het bovenstaande te besluiten. Maandagmorgen zat een visscher aan den Ringdijk nabij de Liede in de Ringvaart te hen gelen. Hij had zich neer gezeten op een sta peltje steenen. Reeds vroeg was hij uit de veeren geweest, daarbij ging dé vangst slecht en het loome weer speelde hem waarschijnlijk, ook wel parten. Dit alles had ten gevolge dat de slaap hem overmeesterde met het noodlottig gevolg dat hij slapende in het diepe vaarwater tuimelde. Een collega van het visschertje die blijkbaar beter bij den tijd was, bood hem de behulp zame hand en bracht hem op het droge. Dat de visscher door dit even koele, als on verwachte bad geheel zijn slaap kwijt was, kun nen we ons best voorstellen! Hedenavond om 8.15 uur zal het fanfarecorps Excelsior van gemeentelijk overheidspersoneel een serenade brengen bij burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, aan de v. Merlenlaan 21, in ver band met diens verjaardag. Om 8 uur zal het corps vertrekken van het Wilhelminaplein. Uit de Italiaansche film „Hemelbestormers" Op grond van den uitslag van het examen in Eerste Hulp bij Ongevallen, afgenomen door dr. C. van Bemmel, geneeskundige bij de Arbeidsinspectie, is aan 102 van de 108 leer lingen van het laatste studiejaar der M.T.S. te Haarlem, die het nog niet hadden uitge reikt het getuigschrift bedoeld in art. 236 van het Veiligheidsbesluit 1916. Het examen werd afgenomen in tegenwoor digheid van den heer A. Anholt, arts, alhier, die de lessen in Eerste Hulp bij Ongevallen aan de Middelbare Technische School heeft gegeven. Op het muziekconcours van den R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord- Holland, gehouden te Bovenkarspel, werden o.a. de volgende prijzen behaald: St. Caecilia, Heiloo, 102 pnt., eerste prijs; Pa tronaatsfanfare, Castricum, 91 pnt., tweede prijs; St. Caecilia, Haarlem-Noord, 87 pnt., tweede prijs. Eerste afdeeling fanfere: St. Caecilia, Heiloo, 308 pnt., tweede prijs. Afdeeling uitmuntendheid fanfare; Patro naatsfanfare, Castricum, 339 pnt., eerste prijs. Afdeeling uitmuntendheid harmonie: St. Cae cilia, Haarlem-Noord, 322 pnt., tweede prijs. Deze week loopen in de hoofdstedelijke bioscopen niet minder dan zeven film premières, hetgeen den tijd in aanmer king genomen we leven in de langste dagen van het jaar ongehoord veel is. Dat er op de zeven premières niet één supe rieure film te ontdekken valt, behoeft niemand te verwonderen, die geleerd heeft in filmzaken de verhouding één op zeven optimistisch te vinden. Het is alzoo geen opzienbarend ver schijnsel, dat we in geen enkele Amsterdam- sche bioscoop een première aantreffen, die de filmkunst eer bewijst, hoe treurig de consta teering van dit feit ook is en hoezeer het ook wifst op de achterlijkheid, die de film nog heeft weg te werken. De luidruchtigst aangekondigde film van de week is „Lady Killer" met James Cagney van Warner Bos. Hoe men aan dezen zonderlingen titel is gekomen, zou voor ieder denkend mensch een eeuwig raadsel blijven, wanneer niet het propagandablaadje der filmmaat schappij ons geopenbaard had, dat men aan vankelijk géén titel voor de film kon vinden, waarna de jongste bediende, of de piccolo, of in ieder geval een of andere zeer jonge en zeer aankomende employé van Wamer voorstelde de film „Lady Killer" te doopen. Geestdriftig ging men op dit voorstel in, hoewel niemand achterhalen kon, hoe de jonkman eigenlijk op de zonderlinge gedachte kon komen een lady killer te zien in den fictieven „he-man", die Cagney heet en die in deze film niet veel an ders doet dan gangsters knock-out slaan en politie-agenten afsnauwen, al hetgeen hem tenslotte toch in de regionen van de liefde en den rijkdom brengt. Een andere film, die meer om aandacht vraagt is „Hemelbestormers", zooals wij reeds mededeelden een Italiaansch product, door de Ufa geïmporteerd. De kennismaking valt niet mee, al kan men de Ufa prijzen om het goede initiatief ons ook met de Italiaansche film- pogingen in aanraking te brengen. Enkele Zooals wij hebben gemeld, wordt op 4 Juli a.s. te Groningen, als hoofdnummer van de Lustrumfeesten van het Studenten corps aldaar, in den schouwburg gegeven een vertooning van „Turandot", een chinoiserie iri vijf bedrijven en een proloog, vrij bewerkt naar het tragi-comische sprookje van Carlo Gozzi, door Jan Engelman. Muziek is hierbij gecom poneerd door Alex de Jong, de décors en cos tumes zijn ontworpen door Martin Denis en de regie is toevertrouwd aan Johan de Meester. De geschiedenis van Turandot, zoo meldt men thans uit Groningen, is een Chineesch sprook je over een schoone en wreede prinses, die zich, met voor onze begrippen barbaarsche mid delen, tegen de liefde en het eerzaam huwe lijk verzet. Zij vecht als een amazone, niet al leen voor zichzelf, maar indirect ook voor haar gansche, in Azië weinig getelde geslacht. Haar scherp verstand loet haar het middel vinden om den dans te ontspringen. Door list weet zij van keizer Altoem het recht te verkrijgen, dat zij aan minnaars en pretendenten, verliefd op haar ongemeene schoonheid, drie raadsels mag opgeven. Wie ze alle drie oplost, zal haar mo gen huwen. Wie daar niet in slaagt, wordt zon der genade onthoofd. Vele vorstenzoontjes, die de proef durven wagen, worden aan den beul overgeleverd en hun afgeslagen hoofden prijken als afschrikwekkend voorbeeld, op pieken ge stoken, op de muren van Peking. Maar einde lijk komt de jonge held, die de raadsels spelen derwijs weet te verklaren. Het is Kalaf, de zwer vende prins, die zich met ongekend élan en brandende liefde in het avontuur stort en onder een goed gesternte blijkt te zijn geboren. Als hij de drie raadsels heeft opgelost, is Turandot wanhopig en bewogen door haar smart, geeft hij haar nog een kans om haar maagdom te redden. Als zij binnen vierentwintig uur zijn naam raadt, ziet hij van zijn rechten af. Men probeert thans, den prins het geheim te ontfut selen, op een wijze, die alleen in Oostersche sprookjes mogelijk is; er komt zelfs een geesel- scène bij te pas, waarin Barach, Kalaf's vroe gere gouverneur, wordt getuchtigd, en tenslotte slaagt de prinses. Maar dan ook realiseert zij zich, dat zij Kalaf eigenlijk lief heeft, van het oogenblik af, dat zij hem voor het eerst zag. Haar betere natuur openbaart zich, zij kan zich niet meer onttrekken aan Amor's teedere overrompeling, de haat wijkt voor liefde en zij geeft zich gewonnen aan de edelmoedigheid, die mannelijke liefde ten toon spreidt. Haar vrouwelijk wezen gaat zich dieper ontplooien dan in de houding van emancipatie en verzet mogelijk bleek. Voor het theater bestaan verscheidene be werkingen van Turandot. De Venetiaansche schrijver Carlo Gozzi, die van 1720 tot 1806 leefde, was de eerste, die door het boeiende thema werd opgewekt tot het schrijven van een tooneelstuk. Gozzi was een berooid edelman, die aanvan kelijk aan den kost trachtte te komen door als ruiterofficier in Dalmatië dienst te nemen, doch daarna de pen ging hanteeren en o.a. met vinnige satiren Goldoni te lijf ging. Hij verweet Goldoni verwaarloozing van de volkskracht in den schouwburg en streefde naar een veredeling van de oude Venetiaansche commedia dell' arte. De fantastische, romantische aard van zijn stukken, waarvan II Corvo (1761), Turandotte (1762), II re cervo (1763) en I pitochi fortunati (1764), de bekendste zijn, hebben in hun tijd Goethe en Schiller bekoord. De laatste volgde zijn Turandot na, maar maakte het in zijn vertaling in blanke verzen langdradiger en min der sprankelend van geest. De componist von Weber schreef er muziek bij. Niet zoo lang ge leden werd Turandot de zwanenzang van den Italiaanschen componist Puccini, die een tekst in drie bedrijven van Giuseppi Adami en Renato Simoni gebruikte. Ook Karl Vollmöller bewerkte Turandot, waarbij Busoni muziek schreef. Jan Engelman, de Nederlandsche bewerker, werd het meest aangetrokken door den geest en de intrige van Gozzi's tragi-comische spel in vijf bedrijven. Toen het Groningsche Studenten corps Vindicat Atque Polit hem uitnoodigde Turandot te bewerken, kwam hij tegelijk met zijn opdrachtgevers, maar onafhankelijk van hen, op de gedachte, dat een „chinoiserie" de beste vorm zou zijn voor het hedendaagsche lustrumspel, dat zij verlangden. In de groote lijnen de handeling van Gozzi volgend, heeft hij een spel geschreven, gedeeltelijk in berijmde verzen, gedeeltelijk in gewonen proza-dialoog, waarin tegen het beproefde schema der vijf be drijven vele effecten zijn toegepast van de „ro mantische ironie". Gozzi's eigen stuk bevat reeds veel van die mengeling van ernst en parodie en zelfspot, dat willekeurig aantasten van de geestelijk aanschouwde werkelijkheid en van de opgeroepen verbeelding, welke ook Engelman in dit bijzondere geval aantrok, en juist van stijl leek. Zijn vers vertoont dan ook slechts op en kele, elegische plaatsen het karakter van de poëzie, die hij gewoonlijk schrijft en dramatur gie, die modern psychologisch verantwoord is, moet men niet zoeken in zijn spel. Gozzi be volkte zijn gedroomd China, dat misschien het meest aan het Hemelsche Rijk van moeders beste theeservies doet denken en nog meer van Turkije dan van China heeft, zonder wroeging met de geliefde figuren uit de commedia dell' arte: Pantalone, Tartaglia, Brighella en Truf- faldini. Engelman schroomde niet voor het ten tooneele brengen van.... Jan Klaassen, die in zijn stuk secretaris van keizer Altoem is en de spreekwoordelijke Hollandsche nuchterheid ver tegenwoordigt. Men zal in zijn chinoiserie soort gelijke vrijheden vinden als in de Marchen- Komödien van de Duitsche romantici. Kleurig, rap en speelsch zoo hoopt men zal deze chinoiserie voor een paar dagen bezit nemen van den Groningschen schouwburg, gelijk het een chinoiserie betaamt: met lyrische ontboe zeming naast drastisch voortschrijden der han deling, met „gehoben" stemmingen der hoofd personen naast grofnervige nuchterheden van bijfiguren, met naïeve gevoelens van groot for maat naast een tikje pastiche in den stijl van Mozart's Sonate alia turca en Robert Schu mann's Karneval. De muziek, de costuums en décors, de sa menvattende regie van Johan de Meester, die met de zeer toegewijde studenten druk aan het repeteeren is, trachten die intenties te verster ken zooveel als de omstandigheden het toelaten. prettige conclusies zijn wel te trekken: o.m. dat de Italiaansche taal een warmer indruk maakt door den luidspreker b.v. dan het Ameri- kaansch; dat de Italiaansche acteurs veel meer beheersching aan den dag leggen dan zij en kele jaren geleden deden, toen zij in patheti sche mimiek en gebaren wedijverden met de meest instuimige theaterbonzen. De film zelf kan men als flim vrijwel een mislukking noemen. Zij is te zeer 'n poging ge worden om de grootheid van de Italiaansche luchtmacht te manifesteeren, waarvoor men het noodig heeft gevonden op iederen meter celluloid een paar dozijn vliegmachines door de lucht te doen razen. Deze manifestatie wordt nu en dan tot een brok luchtvaart-bombast, waar het eind van weg is en men behoeft slechts aan de Amerikaansche film „Nachtvlucht" te denken, om tot de ervaring te komen, hoe één vliegmachine, mits scherp en juist in het film' rythme opgenomen den toeschouwer èn hoor der tienmaal sterker aangrijpt en overtuigt dan een volle lucht met ronkende motoren. De film „Hemelbestormers" gaat in het geraas ver loren, ook al kunnen we in het spiegelgevecht tusschen twee eskaders een felle en suggestieve krachtsvertooning waardeeren. Maar dan blijft nog de liefdesintrige, die den achtergrond van de film vormt en die zoet en tam ingrijpt in het geweld, dat de aviatische manifestatie be doelt te geven. Hier wordt de film bepaald banaal. Hier wordt gewerkt met wat toevallig heidjes, met een briefje van een meisje aan den verkeerden jongeling, met verstoorde liefde en vriendschap, al hetgeen natuurlijk prachtig tot oplossing komt na een al te romantisch luchtvaart-avontuur, dat vriendschap en liefde in staat stelt wat goedkoop te zegevieren. Er is op dit oogenblik een zekere hausse in luchtvaartfilms, want ook het kleine Asat-thea- ter vertoont een film, waarin de vliegmachine een dramatische rol speelt. Hier echter zijn zoo wel de machine als de menschen overdadiger met romantiek begoten dan in de andere films van dit genre. De groote luchtvaartfilm, die ons een zuiver filmische synthese zal geven van de grootheid en de macht der luchtvaart, laat inmiddels nog op zich wachten. De interessantste film onder de zeven pre mières is nog „Storm at daybreak". Weliswaar is de film allerminst vrij van talrijke tooneel- effecten, van sentimentaliteit en van een pré cair slot al wil dit slot ook geen tendenz zijn maar hier vinden we een goed gecompo neerd scenario, waarin de tragische strijd tus schen drie liefhebbende menschen, die lang stand houden, door goed inzicht geruggesteund, doch die uiteindelijk geen uitweg meer zien en waarvan een 'n oplossing forceert. Dit slot is niet te aanvaarden doch heeft niet die ten denz, die de film voor ervaren menschen ge vaarlijk kan maken. Men kan in deze film ook ervaren, hoe spelers als Kay Francis, Nils Asther en Walter Huston relief krijgen, wanneer zij in een aannemelijk manuscript worden ge plaatst en hoe zij bepaald dankbare sujetten zijn voor een filmmaker, die weg met hen weet en hen weet te beheerschen. Maar deze betrekkelijke, kleine wetenswaar digheden zijn dan ook de eenige vrucht van zeven premières in één zomerweek. Dbg. In afwijking van een jarenlange gewoonte zal voortaan met ingang van dit jaar het Rectors- feest ter eere van den Zeereerw. Zeergel. Pater Drs. Th. N. Vlaar O.E.SA gevierd kordij op den feestdag van den H. Thomas a Villanova (22 September) in plaats van op 't einde van het schooljaar. geven boodschap van ongeveer 30 woorden; D 0.20 voor elke overgebrachte mededee- ling van ongeveer 30 woorden. Indien notities of mededeelingen den op drachtgever worden nagezonden zijn de kosten voor interlocale telefoongesprekken, telegram men en briefport bovendien verschuldigd. Men kan zich bij den boodschappendienst abon- neeren als vaste opdrachtgever. Hiervoor is per half jaar 2.40 verschuldigd. Voor zoover zulks in verband met het verschijnen van den be- trekkelijken localen gids mogelijk is, zal daarin dan kosteloos worden opgenomen achter den naam van abonné (b.g.g. boodschappendienst 17555). De Rijkstelefoonincasso (Tico) zendt den opdrachtgevers met de maandeiijksche telefoonnota een nota toe, waarop de kcsteu verbonden aan hun opdracht zijn vermeld. Ter verduidelijking zullen wij hieraan een concreet geval toevoegen. Gesteld: men gaat voor een week op reis, of des avonds naar de bioscoop. Dan kan men den telefoonboodschap pendienst hiervan op de hoogte brengen en de noodige opdrachten geven. Belt nu iemand den afwezige op, dan krijgt hij natuurlijk geen gehoor. Hij kan dan echter den dienst opbel len en deze deelt hem dan (eventueel) het adres of het telefoonnummer mede, waarop de afwezige is te bereiken. Of de dienst noteert de naam en het adres van dengene, die opge beld heeft en zelfs, als daartoe opdracht ge geven is, al hetgeen laatstgenoemde aan den afwezige per telefoon had willen mededeelen. De kosten van dit alles zijn voor rekening van den afwezige. Omgekeerd kan zich ook het geval voordoen, dat men iemand opbelt, die afwezig is en den dienst geen van bovengenoemde opdrachten gegeven heeft. Dan kan degene, die opbelt, den dienst opdragen zijn naam en adres, enz. of zelfs alle mededeelingen te noteeren en deze den afwezige later door te geven. De kosten zijn dan vanzelfsprekend voor dengene, die opgebeld heeft (de afwezige heeft geen opdracht gege ven en kan dus ook voor geen kosten daarvan aansprakelijk gesteld worden). Dit geval is bijzonder van belang als men b.v. iemand in Haarlem interlocaal opbelt en deze geeft geen gehoor. Men kan dan den dienst de mede deelingen (of eventueel slechts zijn naam en adres) ter verdere doorzending doorgeven. Doet men dit inderdaad, dan worden de kosten van het vergeefsche interlocale gesprek in het ge heel niet berekend (in het gewone geval moet men de helft van de gesprekkosten betalen). Ten slotte kan nog vermeld worden, dat Haarlem de primeur heeft van dezen telefoon boodschappendienst in dezen vorm. In Utrecht heeft reeds een dergelijke dienst bestaan maar daar werd de verbinding van den afwezige ver broken en hoorde men, als men hem opbelde, den informatiedienst. Kwam de afwezige onver wachts weer thuis, dan kon hij nooit van zijn telefoon gebruik maken, omdat zijn verbinding weggenomen was, en het duurde dan eenigen tijd (als het des avonds gebeurde zelfs tot den volgenden dag) dat de verbinding weer her steld was. In Haarlem laat men thans- de ver binding onaangetast. De aansluiting blijft be- drijgsklaar. Dit systeem bestaat reeds o.a. in Frankrijk, België, Duitschland, waarop het Haarlemsche geïnspireerd is) en het plan be staat als de dienst in Haarlem goed floreert, hem ook in andere plaatsen in te voeren. De telefoondienst verwacht, dat de nieuwe telefoonboodschappendienst van Haarlem in een dringende behoefte zal voorzien en veel suc ces zal hebben. Zooals bekend is het maken van winst met dezen dienst niet de bedoeling. De bedrijfskosten moeten slechts gedekt worden. In Huize Meerzicht, Velsen-Noord werden geëxamineerd 4 candidaten voor costumière en 9 candidaten voor lingerie. Geslaagd voor costumière C. van den Hou ten, A. Koopman, L. Kunkeler en S. Steen bergen. Geslaagd voor lingerie: H. Blanken, H. van Bork, C. Bouwens, J. Kriesels, W. van der Logt, A. van de Putten, C. Sas, A. Swets en C. van de Water. Bij wijze van proef is van 1 Juli 1934 af te Haarlem door het Staatsbedrijf der P. T. T. een telefoonboodschappendienst ingevoerd, welke ten doel heeft bij afwezigheid of verhindering van telefoonabonné's, ter plaatse ingevolge hun opdracht voor hen bestemde of van hen af komstige mededeelingen, enz. op te nemen en deze per telefoon, per telegram of per post door te geven. Indien een abonné per telefoon niet ant woordt belle men derhalve den boodschappen dienst (telefoonnummer 17555) op, welke mogelijke inlichtingen omtrent den abonné kan geven of waaraan men een mededeeling of boodschap voor hem kan opgeven. Elke abonné of gebruiker van een openbare spreekcel kan aan den dienst deelnemen. De volgende opdrachten kunnen aan den bood schappendienst gegeven worden: A. Den naam en het telefoonnummer te noteeren van abonné's, die bij den boodschap pendienst naar den opdrachtgever gevraagd hebben, alsmede den tijd, waarop dat is ge schied en daarvan opgaaf te doen aan den opdrachtgever. B. Aan alle of bepaalde personen, die naar den opdrachtgever vragen op te geven waar hü bereikt kan worden c.q. onder welk telefoon nummer en wanneer hij weer aanwezig is. C. Korte mededeelingen te noteeren, die voor den opdrachtgever bestemd zijn om hem deze per telefoon, telegram of brief te doen toe komen. D. Aan alle of .bepaalde personen, die naar den opdrachtgever vragen of aan opgegeven telelonisch aangeslotenen een telefonische mede deeling van den opdrachtgever over te bren gen. De geldigheidsduur van een gegeven opdracht is zeven dagen. Gedurende dien tijd staat de boodschappendienst dus dag en nacht voor den opdrachtgever gereed om één of meer der bovengenoemde opdrachten voor hem uit te voeren. Per tijdvak van 7 dagen is voor eike opdracht 0.15 verschuldigd. Voor de uitvoering daarvan is bovendien te betalen in geval: A. 0.02J4 voor het noteeren van een naam met telefoonnummer en tijd; B 0.0254 voor elke gedane mededeeling; C 0.20 voor elke genoteerde en aan den opdrachtgever doorge- Vraag: 1. Welke is de opzeggingstermijn voor een dagmeisje, dat per week haar salaris krijgt? Heeft zij recht op vacantie bij opzegging? Ant.: 1. Acht dagen; 2. Neen, tenzy zulks tevoren is overeen gekomen. Vraag: Komt letter V. voor den dienstplicht 1936 nog in aanmerking? Antw.: Waarschijnlijk wel. Vraag: Eenigen tijd geleden hoorde ik, dat er gemeenteraadsverkiezingen gehouden moesten worden te Valkenswaara wegens samenvoeging van eenige gemeenten. Zijn deze verkiezingen al gehouden? Zoo ja, hoe is dan de uitslag en hoe was de samenstelling voor de verkiezingen? Antw.: De bij gelegenheid van de annexatie van de gemeente Borkel en Schaft door de ge meente Valkenswaard gehouden gemeenteraads verkiezingen hadden den voigenuen uitstag: Lijst 1 (Kath. Volkspartij; 491 stemmen, 2 zeteis. hyst 2 (Borkelsche Kath. Kiesver.) 710 stem men, 2 zetels. hijst 3 (procestantenj, 97 stemmen, 0 zetels. hijst 4 D. A. P.), 451 stemmen, 2 zetels. Lyst 5 (R.K. btaatspartij i 1840 stemmen, 7 ze tets. in den ouden gemeenteraad van Valkens waard was de verdeenng: R.K. Staatsparty iQ zetels, R.K. Voiksparty l zetel, S.DAJ?. 2 zetels. Daar de Borneiscne Kath. Kiesvereemgaig eigemyk tot de R.K. Staatsparty behoort, heeft oeze laatste party dus practiscn slechts een ze tel verloren en wel aan de R.K. Volksparty. Vraag: wat is de mooiste en Kortste weg per fiets van henneoroek naar arnnem en terug en hoeveel K.M.? Antw.: Bennebroek, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, Mijdrecht, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Ede, Arnhem. Totaal 118 K.M. ongeveer. Andere weg terug: Arnhem, Ede, Renswou- de, Woudenberg, Amersfoort, Baarn, langs nieuwen rijksweg, Diemen, Amsterdam, Haar lem, Benneproek. Totaal 120 K.M. ongeveer. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Meppel naar Cloppenburg (Duitschland) per rijwiel en hoeveel K.M.? Antw.: Cloppenburg is ons onbekend. Wellicht bedoelt u Kloppenburg. De kortste weg Meppel Kloppenburg is volgens ons bekende gegevens Meppel, Oud-Avereest, Balkbrug, Dedemsvaart, Heemse, Hardenberg, Duitsche grens, Uelsen, Neuenhaus, Feldhauser, Lingen, Haselünne, Herzlake, Lönningen, Kloppenburg. Totaal 162 K.M. ongeveer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5