Prikkeldraad De anti-papisten R.K. Postmannen Rijwielbelasting das erger Niets dan kwaad DINSDAG 26 JUNI 1934 En de protestanten INT. EUCHARISTISCH CONGRES Een schrijven van pater Wesselink Haastig AUTOBESTUURDER GEDOOD Bij de botsing kronkelde de auto om een boom De voorzitter geef de taak van de vakgroepen aan Het werk van den bond MOLESTEERENDE STAKERS Patroon werd mishandeld DE SINT ADALBERTUS-DAG TE EGMOND Daar gaat win STER-TABAK Geweigerd interview? Een aanvulling Loonbezorger over vallen Tegen verdachte vijf jaren geëischt Een foto tijdens de predicatie van Pastoor J. H. Hooyman uit Amersfoort onder de plechtige Hoogmis op den St, Adalbertus-akken KINDERMISHANDELING Negenjarige jongen over het geheele lichaam gekwetst Ook voor het nieuwe belasting jaar f 2.50? Ir. S. L. Louwes Zijn benoeming tot directeur- generaal van den Landbouw te wachten Zijn oom doodgeschoten Dader een jaar tuchthuisstraf opgelegd Laffe moordaanslag Werkman onverhoeds met een mes aangevallen en zwaar gewond Poging tot moord Zware straf opgelegd Nasleep brand te W ormerveer Smid en diens oom wegens belee- diging veroordeeld AFNEMING ZWARE VARKENS Moeilijkheden van de varkens houders Hoezeer ook oprechte Protestanten gru wen van het eigenlijk antipapistisch bedrijf der Lingbeek's en Kersten's blijke uit een schrijven van een Protestant, welk schrij ven wij in „De Residentiebode" afgedrukt vonden: Met verbazing las ik in de courant van 19 dezer het verslag der Tweede Kamer. Als lid der Ned. Herv. Kerk ergerde ik mij over het gesprokene van eenige Kamerle den. Meent de heer Lingbeek nu werkelijk, dat hij eenig succes heeft bij de geloovige protestanten om in de Tweede Kamer, wel ke hij als publieke propaganda-tribune ge bruikt, te spreken over kloosterlingen-trac- tementen, op een wijze zooals hij dat doet? Gaat het hem aan wat kloosterling-onder wijzers met hun verdiend geld doen? Zal het een weldenkend mensch in zijn hoofd opkomen om aan den heer Lingbeek te vragen wat hij uitvoert met zijn tracte- ment als Kamerlid of tractement of pen sioen als predikant of emeritus predikant? Wat zou de heer Lingbeek er van denken als de leden der Herv. Kerk zich zouden verzetten tegen de emeritus-tractementen van predikanten die er nog een bijverdien ste op na houden van 5000.als Ka merlid, ongeacht de inkomsten als lid van verschillende commissies en die Zondag op Zondag bezet zijn met predikbeurten tegen een afzonderlijk salaris enz. enz. Past hier tegen niet het woord door hem aan de R.K. geuit van schande, schande, schande? Waarom gunt hij den kloosterling-onder wijzers, die werken, hun inkomsten niet? Hij weet toch zeker wel heel goed, dat hij zoo hoog niet van den toren behoeft te blazen voor de Nationaal Herv. Kerk, zoo als hij die noemt. Het ware misschien be ter dat hij zich wat meer bezorgd maak te over het wel en wee dier kerk. Hij meent een steunpilaar der Herv. Kerk te zijn, door al zijn gal uit te gieten over de R.K. Kerk, terwijl hij toch beter deed zijn volle per soon en energie aan te wenden over de toestanden in zijn eigen kerk, waar Soc. Dem. en God-loochenaars vrijelijk Zondags op de kansels dier Kerk in ons vaderland staan. Maar een Kamerzetel met een bij- verdienste-tractement van 5000.en uit zicht op pensioen trekt hem meer aan dan predikant op Urk. Is het niet erg frappant dat sinds de heer Lingbeek op Urk als predikant stond, het aantal Soc. Dem. stem men volgens de laatste verkiezing enorm is gestegen. Hij steke daarom zijn hand lie ver in eigen boezem, dan vecht hij niet te gen een salaris van een kloosterling-on derwijzer om te bezuinigen, maar ziet de schrilheid van zijn eigen Cumulatiepoli- tiek. Verder ware het niet ondienstig hem er eens op te wijzen dat blijkens de verkie zing ons volk bestaat uit 33 pCt. R.K. (Vol gens de jongste statistiek ruim 36 pCt. Red. Res.bode). 25 pCt. Soc. Dem., 20 pCt. uit Vrijz. Dem. en Lib. Hoe is het mogelijk dat de heer Lingbeek nog durft te spreken van een protestant Nederland, of telt hij de Soc. Dem. ook bij de Herv. Kerk? En nu nog enkele woorden over de kloos- terling-tractementen, ook aangevoerd door den heer Kersten. Deze ook al niet minder felle papenvre ter, en alzoo verscheurder van ons Neder- landsche volk, zegge bij zijn critiek ook eens rechtuit dat zijn cumulatie bestaat. Vroeger landbouwer-predikant te Ierseke. Nu nog predikant-Kamerlid. Een ding is te hopen, dat als deze heeren nog eens het geluk mogen smaken dat zij ten hemel ingaan, zij niet in de nabijheid komen van de R.K. of A.R., want dan zou de heerlijkheid hierboven ook spoedig weer een hel zijn. En als zij overtuigd zijn, dat zulks in den Hemel niet plaats heeft dan overdenke zij maar eens uit het „Onze Va der" deze woorden: „Uw wil in den Hemel geschiedde ook op Aarde". Christus-Salvatorbeeld geplaatst, dat de armen uitstrekt over deze gezegende stad; van uit heel Rio ziet men dit reusachtige monument van echt christelijke dankbaarheid. Wat de boot betreft, de zeereis is in één woord schitterend! Voor afwisseling wordt meer dan voldoende gezorgd. Het eten kan in een hotel niet beter zijn. Het is buitengewoon! Men maakt reeds allerlei plannen voor ge paste, aantrekkelijke amusementen op de reis, zoodat men, naast godsdienstig genot, ook op heerlijke gepaste ontspanning rekenen kan. Aan boord bevindt zich een keurig ingerichte kapel, waar men dagelijks de H. Mis kan bij wonen, alsmede andere godsdienstoefeningen. Centropa heeft voor een en ander uitstekend gezorgd. Als ik in Buenos-Aires kom, zal ik het Hol- landsch Comité aldaar verzoeken, u geregeld op de hoogte houden van de a.s. plechtige vie ring van dit Wereld-Congres. U kunt die be richten plaatsen in onze katholieke bladen, die zich zeker voor deze echt Roomsche aan gelegenheid zullen interesseeren. Aldus zullen de katholieken van Nederland mobiel gemaakt worden, om dit luisterrijk Congres mee te maken. Nooit meer zal er een gelegenheid wor den aangeboden, om voor zoo'n billijken prijs de schoonste droomen verwezenlijkt te zien. Een tocht over den Atlantischen Oceaan, een bezoek aan de mooiste steden van Zuid-Amerika be hoort voor de meesten tot de zeldzaamheden. En naar mate het aantal deelnemers groeit, des te beter slaagt de actie van het Echaris- tisch Bureau.". Tot zoover het schrijven van Pater H. Wes- selink. Ik hoop, dat dan ook veel deelnemers de zeereis zullen ondernemen. Katholiek Neder land, dat tien jaren geleden getuige was van de imposante plechtigheid, het Internationaal Eucharistisch Congres, binnen de muren van Amsterdam, de Mirakelstad, zal ongetwijfeld flink vertegenwoordigd willen zijn op dit 32e Eucharistisch Congres. Inlichtingen te verkrijgen bij p. fr. Pr. DUIJNSTEE O.E.S.A., Directeur Euch. Bureau Bagijnhof 32, Amsterdam-C. De Z. E. Pater H. Wesselink O. E. S. A. voorganger van ondergeteekende, heeft zich op zijn Missiereis naar Bolivia, in verbinding ge steld met het Hollandsche Comité van Buenos- Aires, voor het a.s. Internationaal Eucharis tisch Congres, Katholiek Nederland, dat ge regeld door ons bureau op de hoogte wordt gehouden van de grootsche hulde, welke daar in October den Eucharistischen Koning wordt bereid, zal zeker dankbaar zijn iets omtrent deze reis van hem te vernemen. In een brief aan ons Eucharistisch Bureau, schrijft hij o. m. het volgende: Hier op de „Flandria", het a.s. Congresschip voor de Nederlandsche Congressisten (ook de pater vertrok met deze boot naar de Missie) is men vol over het a.s. Internationaal Congres te Buenos-Aires. Men meent, dat er wel een honderdtal Nederlanders zal meegaan, hoewel ik ze in die meening niet geheel heb gesterkt, 't Zou evenwel best kunnen. Onder de drie mil- lioen Roomsch-Katholieken, kan toch wel een honderdtal gevonden worden, die deze interes santé reis willen ondernemen. Het Nederlandsche comité van voorbereiding heeft mij van uit Buenos-Aires in Rio de Janeiro een brief doen toekomen, waarin men spreekt van de buitengewone voorbereidingen, dei men treft, om de Nederlanders op de meest hartelijke en aangename wijze te ontvangen Men is er zelfs toe overgegaan, een dames comité in het leven te roepen om het den Dames-Congressisten zoo gemakkelijk en. aan genaam mogelijk te maken. In Rio de Ja> neiro, Montevideo en Buenos-Aires zal men de Hollanders zoo luisterrijk mogelijk ontvangen, Vooral Ri de Janeiro is een heerlijkheid door haar ligging. Waarschijnlijk vindt men nergens ter wereld zulk een door de natuur bevoor rechte stad. Zij wordt dan ook genoemd de mooi ste stad der wereld. De Congresboot zal èn op de heenreis èn op de terugreis anderhalveu dag in Rio Santos blijven, van waar de heerlijkste trips in de verrukkelijke omgeving kunnen worden gemaakt. Zelf had ik het voorrecht Rio de Janeiro ge durende een paar dagen te bezichtigen. Auto's, die reuze-goedkoop zijn, brengen de menschen naar de tandradbanen, waar men op 700 meter hoogte die buitengewoon mooie stad kan over zien. Boven op den hoogsten top is een enorm „Het Volk" was er haastig bij, om stel ling te nemen tegenover de benoeming van Mr. Steenberghe tot Minister van Economische Zaken. Aan de bekwaamheid van den nieuwen be windsman tornt het blad niet. Integendeel. „Alles wijst er op," schrijft het „dat mr. Steenberghe een bekwaam man is, evenals zijn voorganger," En het erkent dat, wat dit betreft, de heer Colijn zeker „een uitnemende keuze" heeft gedaan. Maar de heer Steenberghe komt uit „de eerste rijen van den werkgevershoek," en daar om is het blad slecht over zijn benoeming als opvolger van den heer Verschuur te spreken. Het ziet daarin „een keer in de regeerings- politiek, beter gezegd een bijzonder duidelijke accentueering van het groot-kapitalistisch ka rakter der regeering." Op deze wijze wordt nu reeds stemming ge maakt tegen den nieuwen minister. De heer Steenberghe komt uit den werkge vershoek, en dus Ziedaar weer een typisch staaltje van sociaal democratische mentaliteit, welke in de klassen strijd-theorie haren grondslag heeft. Maar die theorie wordt door de katholieken niet gehuldigd. En daarom is het voor ons niet de vraag, welke maatschappelijke functie een regeerings- persoon bekleedt, of heeft bekleed, maar wach ten wij op zijn daden. Een katholiek bewindsman voert, krachtens zijn beginsel, geen klassenpolitiek. Zij is dus van mr. Steenberghe evenmin te duchten als van mr. Verschuur, die thans wel' door „Het Volk" tegenover zijn opvolger wordt gesteld, maar wien men het van sociaal-demo cratische zijde tijdens zijn ministerschap ook geenszins aan critiek en bestrijding liet ont breken. P. S. Hedenmorgen te ongeveer vijf uur reed de 20-jarige reserve-wachtmeester van de School voor Verlofsofficieren der bereden artillerie te Ede, A. P. J. H. met zijn auto van Arnhem naar Ede. Nabij 6e Ginkel is de auto, vermoe delijk doordat de bestuurder met te groote snelheid reed, tegen een boom gebotst. De auto kronkelde geheel om den boom en de bestuur der die zich alleen in den wagen bevpnd, was vrijwel op slag gedood. Het lijk werd naar de militaire geneeskundige inrichting te Ede ver voerd. De auto was totaal vernield. Heden is te Utrecht in Hotel de l'Europe een tweedaagsch congres begonnen van den Ned. R. K. Bond van post-, telegraaf- en telefoon personeel „St. Petrus". Aan de openingsrede van den voorzitter, den heer M. v. d. Broek, Utrecht, ontleenen wij het volgende: De voorzitter herinnert er aan, dat het vorigs congres in het teeken stond van „Redden wat te redden valt", doch moet er helaas tevens bij opmerken, dat er na twee jaar nog geen pers pectieven aan den horizont zichtbaar zijn, die wijzen op betere tijden. De crisis is, zooals spre ker met er.kele schrille voorbelden aantoont, voor de postmenschen evenmin onopge merkt gebleven. Spreker gaat vervolgens in het kort de te behandelen punten na en cankt de leden hartelijk, dat zij hem bij enkele candi- daatstelling als voorzitter herkozen hebben. Spreker wijst dan in het kort naar aanlei ding van enkele ingekomen punten, die het leven van den bond nauw raken en waarvan spr. de inzenders erg naïef noemt, op de voor naamste taak van een algemeenen bond. De voornaamste rol speelt daarin het bondsbestuur, waarin de leden vertrouwen hebben. De plaat selijke belangen worden behartigd door de af- deelingen, die echter goed in het oog moeten houden, dat de algemeene belangen op de eerste plaats komen, terwijl het congres op de leiding controle heeft uit te oefenen en de richting aan te geven, die bondsbestuur en af- deelingen hebben te volgen. De vakgroepen be hartigen c.e belangen van de eigen groepen. Het is een groot gevaar voor den bond, dat niet veel meer voor afdeelingsvergaaeringen wordt gevoeld. Alles wat besproken en voorge steld wordt in Overleg, zoowel de Postale com missie als de commissie voor georganiseerd overleg, gaat namens de R. K. Centrale. Zelf standige vakgroepen met eigen rechten passen niet in een algemeenen bond. Onze ervaring, aldus spreker, van de bestaande vakgroepen in onzen bond is nu niet van de aangenaamste en het gevaar is groot, dat ze schade toebrengen aan den Bond. Herinnerd dient te worden aan het bestaan van een Bondsraad, waarin elke categorie is vertegenwoordigd. Gesubsidieerde vakgroepen passen niet in een algemeenen bond. Spreker zet dit nader uiteen. Als er ooit een tijd is geweest, dat wij, Katholieken, het eens moeten zijn op godsdienstig, politiek en sociaal terrein, dan is dat wel nu. Vervolgens laakt spreker het, dat een zeker gedeelte van de leden uit onverschilligheid den bond verlaten heeft. In verband met hetgeen den leden getroffen heeft, merkt spr. op, dat er nog zooveel is tegengehouden. Het gevraagd offer van de ambtenaren door de regeerlhg van 15 driekwart millioen is niet uit zich zelf terugbracht op 10 millioen 30 'duizend. Ook bij de behandeling van verschillende aange legenheden in de C. v. O. is min of meer suc ces behaald. Al het mogelijke is gedaan. Het kan u verder bekend zijn, dat de organi saties bij hun acties danig gehandicapt waren door de regeeringsmaatregelen. Ook voor de groote gezinnen is het noodige gedaan, wat zeker waaroeering verdient en een en ander zou nog aan te vullen zijn met hetgeen ter be hartiging van de persoonlijke belangen der leden gedaan is. Wij, Katholieken, zoo besluit spreker, hebben het meest te verliezen, omdat we zooveel gees telijk goed bezitten. We moeten den naam van onzen bond St. Petrus niet beschamen. Met het geheele leger van den arbeid moeten wij pal staan voor onze Roomsche vrijheid. Toen Maandag de heer A. de Ridder te De Lier met een vrachtauto een aantal werkwilli gen zou gaan afhalen te Delft, zulks in verband met een staking, welke aan zijn kistenfabriek ls uitgebroken, dwong een aantal stakers onderweg den chauffeur om te stoppen. Daarna klom men op den auto en werd de heer de R. door eenige stakers zoodanig mis handeld, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Door de politie wordt een onderzoek naar de daders ingesteld. In verband met deze staking, welke pl.m. 60 man omvat, is de gemeentepolitie met eenige Rijksveldwachters versterkt. De werkwilligen, die uit verschillende gemeenten uit den omtrek worden betrokken, worden onder politiegeleide van en naar hun woning gebracht. t Naar aanleiding van een mededeeling in „Het Volk", volgens welke de nieuwe minister van Economische Zaken wèl aan de redacties van ,,De Maasbode" en het „Dagblad van Noord brabant" een interview zou hebben willen toe staan, doch de redacties van „Het Volk" en van de „Volkskrant" zou hebben geweigerd, deelde de hoofdredactie van laatstgenoemd blad ons zooals wij reeds publiceerden mede, dat zij er geen oogenblik aan gedacht heeft, minister Steenberghe om een onderhoud te vragen, om dat naar haar (evenals trouwens naar onze) meening het eerste woord van den minister toe komt aan de Staten-Generaal. Achteraf blijkt echter, dat de tegenspraak van de „Volkskrant" welke intusschen vol komen gehandhaafd blijft eenige, niet onver makelijke aanvulling behoeft. Nadat Minister Steenberghe in den middag van 1.1. Donderdag een onderhoud had toege staan aan de redacteuren van „De Maasbode" en het „Dagblad van Noord-Brabant", werd er eenige uren nadien tegen 'n uur of vijf wederom aan zijn deur gebeld: het jongste re dacteurtje van de „Volkskrant", door de hoofd redactie uitgezonden om een tentoonstelling te „verslaan", was, wellicht onder den begeeste- renden invloed van een niet minder jeugdig ,,Volk"-verslaggevertje, op de stoutmoedige ge dachte gekomen, minister Steenberghe om een onderhoud te verzoeken ten einde diens politie ke plannen te vernemen. Alles zonder eenige opdracht van „de hoofdredactie". Of de „portee" van dit verzoek der beide avonturende verslaggevertjes, die ('t zij in hen geprezen!) eens bijzonder sportief en actief wil den zijn en hun hoofdredacties meenden te kunnen verrassen met de kostbaarst-denkbare copie, wel voldoende tot Mr. Steenberghe, die zooeven van een langdurige reis was thuis ge komen en nog niet eens gelegenheid had gehad zich in den familiekring te onderhouden, is dóórgedrongen, kunnen wij niet mededeelen, 'n feit is het echter, dat Mr. Steenberghe in derdaad verhinderd was, op genoemd uur de beide vertegenwoordigers van de Koningin der Aarde te ontvangen. Zulks beteekent allerminst, dat de minister onderscheid heeft willen maken tusschen wèl en niét bevriende bladen, zooals in „Het Volk" valschelijk geinsinueerd is. Het is niet waar, dat de vier journalisten tezamen in een auto gereisd hebben, noch ook, dat de vier journalisten tegelijk aan de deur verschenen; in de vroegere middaguren heeft Mr. Steenberghe de twee journalisten van „Maasbode" en „Dagblad van Noord-Brabant" kunnen ontvangen, te vijf uur was hij ver hinderd, waarmede allerminst gezegd is, dat de minister opzettelijk onderscheid heeft willen maken. Dat heeft het „Volk"-verslaggevertje ervan gemaakt door middel van insinuatie. 't Is natuurlijk niet in den haak, maar.... het ventje was ook zoo deerlijk teleurgesteld! Het was gewoonte, dat de loonbezorger H. W. wekelijks het loon voor de arbeiders der Ka- naalwerken per rijwiel van Born overbracht naar Urmond. De loonzakjes lagen geborgen in een open maand voor op het rijwiel. Zoo ge schiedde eveneens het overbrengen van het loon, groot 1893.10, op den 12en Mei j.l. Onder Berg-Urmond merkte H. W. dat hij achterop werd gereden door een anderen wiel rijder. Plotseling gevoelde H. W. een zwaren slag op het hoofd en stortte van zijn rijwiel. On danks de zware verwonding, hem toegebracht met een groot stuk ijzer, stelde W. zich ge ducht te weer en wist zijn aanvaller op de vlucht te doen slaan. Als verdacht van dezen overval stond Maan dag voor de Maastrichtsche Rechtbank terecht de gedetineerde F. G. uit Geleen. Deze ontkende zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. De aangevallene en andere getuigen herkenden verdachte echter als den persoon, die na den overval op de vlucht was geslagen en door hen achtervolgd was. Door het O. M. werd tegen verdachte vijf jaren gevangenisstraf geëischt. Verdachte's verdediger, Mr. Ch. Vugens, vroeg vrijspraak. Over 14 dagen zal de Rechtbank vonnis wij- Reeds eenigen tijd stond de 43-jarige arbei der A. N. te Otten bij de gemeente-politie on der verdenking van kindermishandeling, doch zekerheid had men daaromtrent niet. Het was bekend dat N. zijn negenjarig zoon tje gebruikte voor het verrichten van zwaar werk, terwijl de kleine een zeer slechte verzor ging genoot. Zondagmorgen, aldus de N. R. Ct., omstreeks 6 uur hoorcten de buren wederom een klagend gehuil en pijnlijk geschreeuw, dat zoo erg werd, dat de gemeente-politie er mede in kennis werd gesteld. Thans kwam vast te staan, dat het lichaam bedekt was met blauwe plekken en builen en dat verder armen, polsen, handen en ooren ontvellingen en bloedende wonden vertoonden, die zooals het geeneskundig onder zoek heeft uitgewezen, op gewelddadige wijze waren toegebracht. Volgens ooggetuigen werd de kleine meer malen mishandeld met een stok, welke de moe der, die gebrekking is, bij het loopen noodig heeft. De moeder zelf verzette zich nooit te gen deze mishandelingen, maar hielp zeer vaak mede. N. verklaarde, dat de kleine dikwijls ondeu gend was en alleen door lichamelijke kastij ding tot rede te brengen was. Proces-verbaal is opgemaakt wegens kinder mishandeling. Naar het persbureau Vaz Dias, zal de rijwiel- belasting voor het nieuwe belastingjaar, dat 1 Augustus a.s. ingaat, niet, zooals oorspronke lijk in het voornemen der regeering lag, tot drie gulden verhoogd worden. De belasting zal ook voor het aanstaande belastingjaar op 2.50 blijven gehandhaafd. Binnen enkele dagen is, naar „De Avond post" verneemt, de benoeming te verwachten van ir. S. L. Louwes, tot directeur-generaal van den Landbouw. De heer Louwes is regeeringscommissaris voor de steunverleening aan de varkenshoude rij, de granen, zetmeel en de fabrieksaardap pelen. De jeugdige fabrieksarbeider W. K. uit Weert, is door de Rechtbank te Roermond ter beschikking gesteld van de regeering, 17 Januari 1934 heeft hij op zijn oom, die te bed lag, twee schoten gelost, waardoor deze werd getroffen en tengevolge daarvan is overleden. Verdachte werd met bevestiging van het von nis door het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot een jaar tuchtschool. Maandagmorgen werden werklieden, die langs het Zuiderdiep te Groningen aan het werk wa ren, lastig gevallen door een drietal personen, die kennelijk den geheelen nacht langs de stra ten hadden gezworven. Een scheldpartij ont stond, waarbij men zich van weerskanten niet onbetuigd liet. Na verloop van ongeveer een uur kwamen de mannen terug. Zekere H. was toen bezig in 'n auto benzine bij te laden. Onverwachts werd hij van achteren aangevallen, waarbij hem met een mes een steek in de hartstreek werd toe gebracht. In ernstigen toestand werd hij naar 't Academisch Ziekenhuis vervoerd. De dader, de 35-jarige J. H. H. uit Gronin gen werd later door de recherche aangehouden. De Maastrichtsche Rechtbank heeft Maandag vonnis gewezen in de bekende strafzaak tegen den muzikant J. A. I. en vrouw M. J. T., echt- genoote B. Vrouw B. had J. A. I. aangespoord om B. te dooden, waarna beiden zouden huwen. Van het geld hem door vrouw B. verschaft kocht J. A. I. een revolver en in den nacht van 4 op 5 April ging I. er toe over z'n opzet te ver werkelijken. Dien dag had hij met B. nog goed gedron ken. Laat in den nacht aan de woning van B., gelegen in de Bogaardenstraat komend, gingen beide vrienden naar boven. Vrouw B. bevond zich reeds te bed. I. deed het hierna voorkomen alsof hij de woning verliet en B., door ver moeidheid overmand, was weldra in diepe rust gedompeld. I. is hierna teruggekomen in het slaapvertrek, de vrouw ging terzijde liggen, waarna I. een schot op B.'s hoofd loste, hetwelk B. den kaak en het gehemelte verbrijzelde, zonder hem te dooden. J. A. L werd terzake van poging tot moord Wanneer twee jonge menschen, een al te natuurlijken drang des harten volgend, naar een gemengd huwelijk worden voortgestuwd, zijn zij in verreweg de meeste gevallen niet meer voor rede vatbaar. De bezwaren en moeilijkheden? Och! Hun alles verwinnende liefde zal Irm over alle obstakels heen voeren: rozig licht en lokt de toekomst; mogen andere gemengde hu welijken ook mislukt zijn met hun huwelijk zal dat niet gebeuren. De ouders waarschuwen en bezweren het kind, niet met open oogen zich in 't ongeluk te storten, maar het kind is van meening, dat vader en moeder het geval niet begrijpen en niet aanvoelen; zij zijn nog van den ouden stempel, zij zijn al te bezorgd. De Kerk waarschuwt en dreigt, maar ja, waf is er in de wereld dan ook conservatiever dan de Kerk; hoe zou een Pastoor kunnen oordee- len over huwelijksgeluk; een Pastoor is in zulke aangelegenheden natuurlijk vreeselijk' eenzijdig; die moet nu eenmaal de orders van de Kerk nakomen. Wie er als een gemengde verkeering te ver voortgang heeft gevonden de jonge menschen ook waarschuwt de waarschu- wers zullen er nooit iets van weten, nooit iets van begrijpen; hun bedenkingen zullen steeds weg geredeneerd worden. Zelfs tegen het gezond verstand, dat zich van tijd tot tijd doet gelden, wordt een keur van drogredenen aangevoerd. Waar men aldus weigert te luisteren naar de genen, die uit de zuiverste liefde en de verhe- venste dienstvervulling waarschuwen, waar men zelfs zijn gezond verstand weerstaat, daar blijve men tenminste niet doof voor den in geestelijken zin brutaalsten tegenstander, den vrijdenker. Het volgende is geknipt uit „De Vrijdenker" van 19 Mei 1.1.: „Een geestverwante in Arnhem vraagt ons, wat wij denken van een huwelijk van een over tuigd vrijdenker met een overtuigd katholiek. Ik antwoord: niets dan kwaad. Tusschen zulke menschen is wel samenleving mogelijk, maar niet het huwelijk. (Huwelijk is als twee men schen zich geheel aan elkander wegschenken. Ook geestelijk). Dit is hier bij voorbaat uitge sloten. In de practijk komt gewoonlijk uit zoo'n verbinding niets dan ellende voort. Vooral als er kinderen zijn gekomen. Vraag het maar eens onder vier oogen aan wie zoo'n „huwelijk" ge probeerd hebben." Zelfs een vrijdenker denkt van een gemengd huwelijk „niets dan kwaad". Wie van zijn vrienden de waarheid niet aan nemen wil, late zich de waarheid zeggen door zijn vijand. veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, terwijl vrouw M. J. T., echtgenoote B. wegens medeplichtigheid en het niet waarschuwen der justitie werd veroor deeld tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf, eveneens met aftrek van het voor arrest. Het gerechtshof te Amsterdam wees vandaag arrest in de strafzaak "tegen den Wormerveer- schen smid A. de B. en zijn oom J. de B., die zich in een pamflet op beleedigende wijze over den heer Klinkenberg, oud-wethouder en oud- ï'aadslid te Wormerveer hadden uitgelaten. Het Hof veroordeelde de verdachten resp. tot ƒ- 50 en 75 boete benevens ieder tot een voor waar delijkd gevangenisstraf van twee maanden en bevestigde hiermede het vonnis van de rechtbank te Haarlem. De procureur-generaal had behalve de boeten tegen beide verdachten zes maanden voorwaar delijk geëischt. Deze beleedigingszaak vindt haar oorsprong in December 1929. Toen brak in de smederij van A. de B. brand uit, het vuur werd weldra gebluscht, doch de smid had zich wegens opzettelijke brandstich ting te verantwoorden. De rechtbank te Haarlem sprak den man vrij, doch het Hof te Amsterdam veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf; steeds had hij zijn onschuld volgehouden. De smid, bijgestaan door zijn oom, trachtte eerherstel te krijgen. Toen hun pogingen bij de rechterlijke autoriteiten geen succes hadden, namen zij hun toevlucht tot pamfletten, waarin zij vooral de getuigen en deskundigen in de brandstichUingszaak aanvielen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Weit- kamp betreffende de afneming van zware var kens heeft de minister van Economische Za ken a.i. geantwoord, dat het hem bekend is, dat door de geringer dan verwachte afneming van varkens, bij verschillende varkenshouders eenige ongerustheid is ontstaan. Die afneming is echter afhankelijk van den export, welke door maatregelen van het buitenland wordt beheerscht. De Nederlandsche Varkenscentrale beijvert zich om een zoo spoedig en zooveel mogelijke afneming te bevorderen. Zij is echter in dezen gebonden aan de behoefte van de buitenland- sche markt, welke voor het afzetten van zware varkens geringe gelegenheid biedt. Ten einde den houders van zware varkens, zooveel zulks mogelijk is, tegemoet te komen, is de Neder landsche Varkenscentrale reeds overgegaan tot het doen invriezen van een belangrijke hoe veelheid van die varkens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9