R.K. Postmannen bijeen GEEN SPRAKE VAN! OM DE KONINGIN WOENSDAG 27 JUNI 1934 Contributïe-verhoogïng De werkloosheid Zwerver verdronken Smokkelaars gepakt Boerderij in vlammen De slager Roelofsen veroordeeld Algemeene beschouwingen over het bestuursbeleid Het bestuursbeleid De Zondagsrust Geringe daling in het begin van Juni DUUR VAN DEN ARBEID IN KOLENMIJNEN Nederlandsche afvaardiging naar Genève BROEDER BERCHMANS De stichter van het beroemde Missie-museum te Steyl DOOR VICTOR BRIDGES HET GRAF VAN J. P. COEN? SCHEPENWEDSTRIJDEN OP DE THEEMS Waarschijnlijk bij het wasschen te water geraakt OM DE WAARBORGSOM Oplichter gestraft HANDEL MET PORTUGAL In het verdrag geen bepalingen voor Indische producten AUTO CONTRA MOTORFIETS De N. S. B.'er Roelofsen aangereden Consumptiemelk-regeling Zij wilden 1100 K.G. suiker over de grens brengen AMSTERDAMSCH KOOPMAN VEROORDEELD Drie inbraken op zijn geweten Officier Oranje Nassau-orde Rechterlijke macht Over de 80 smokkelaars staan terecht De „Rijstvogel" naar Indië Bliksem ingeslagen Rotterdam Lloyd rapide Dirk Smorenberg Souvereine Orde van Malta Nieuw stadhuis te Sas van Gent Willem Kloos Vluchthaven aan de Merwede Vierde Studieweek K. A. J. V. Motieven van het vonnis DE WATERPOLO-COMPETITIE H. Z. P. C. prolongeert haar successenreeks VOETBAL Wat er Zondag gespeeld wordt UIT DE STAATSCOURANT Nadat de voorzitter van den R.K. Bond „St. Petrus" de heer M. v. d. Broek zijn openings rede had uitgesproken werden algemeene be schouwingen gehouden over jaarverslagen en begrooting. In het uitvoerig jaarverslag van den secre taris, den heer Waterborg lezen we, dat niet kan worden ontkend, dat voor het tastbaar Worden van voordeelen uit de aansluiting van den bond by het R.K. Werkliedenverbond de tijden buitengewoon ongunstig zijn. Naast de landelijke vakgroep der telefonisten Werden in het afgeloopen jaar landelijke vak groepen opgericht van bestellers, van kantoor houders en van technisch personeel. In den bond bestaat ook nog een vakgroep van giro- en hoofdbestuurspersoneel, doch van een feite lijke landelijke vakgroep kan hierbij eigenlijk geen sprake zijn. Met erkentelijkheid werd melding gemaakt Van de medewerking bij het oplossen van tal van voorgelegde moeilijkheden van autoriteiten aan hoofdbestuur, Pensioenraad e.a. Het ledental, dat reeds vorig jaar van 4556 tot 4177 was teruggeloopen, is thans gedaald tot 3959. Voor de algemeene beschouwingen gaven zich Vele afgevaardigden op. Weert drong aan op samenwerking tusschen de afdeelingen onderling om te zamen be paalde punten te bepreken, waardoor op het congres tijd bespaard wordt. Voor Limburg vooral wenschte spr. een betere dienstregeling voor de bestellers. Verscheidene sprekers drongen aan op een actie tot inperking van den Zondagsdienst. Boxmeer en Tilburg bespraken het belang van de vakgroepen en de laatste becritiseerde, dat de beschrijvingsbrief zonder bespreking met de vakgroepen tot stand was gekomen. Deze afgevaardigde drong ook aan op verschillende bezuinigingen en achtte 't jaarboekje overbodig. Enschede was ontevreden over den steun van het R.K. Werkliedenverbond bij het voeren Van verschillende acties. Leeuwarden was zeer teleurgesteld over de sombere rede van den voorzitter. Ook Hillegom besprak de vakgroepen en meende in hun ontwikkeling een toeneming te aien van de belangstelling voor den bond. De afgevaardigde van Eindhoven ziet voor een goed contact tusschen de afdeelingen en het bondsbestuur veel heil in een bondsdag en vraagt het bestuur de mogelijkheid daarvan na te gaan. Utrecht sluit zich aan bij de dankwoorden tot het bestuur gericht, vooral wat het voor het technisch personeel heeft gedaan. Spr. heeft er zich over verwonderd, dat de voorzitter bi zijn rede de kantoorhouders de beste vakgroep noemde. Voorheen was dit het technisch per- eoneel en dit wil het blijven, maar daarvoor is poodig de steun van het bondsbestuur. De afdeeling Roosendaal meende, dat con- tributie-verhooging noodzakelijk was. Intus- schen nam de voorzitter even het woord om hartelijk te verwelkomen pastoor Mutsaers, geestelijk adviseur van „St. Raphael", die steeds Booveel belangstelling voor het P.T.T.-personeel toont en thans aanwezig was. De afgevaardigde van Oss wenschte het clas- Sificatievraagstuk afgeschaft te zien. Amsterdam zag in verhooging van de leden afdracht het gevaar van vermindering van le dental. Mede namens Rotterdam, Den Haag, Haar lem en Leiden stelde spreker voor om met het Verbondsbestuur te overleggen over opschor ting van de betaling van den tweeden termijn van de kosten van aansluiting bij het R. K. Werkliedenverbond. Dan zou het voorstel tot verhooging der afdracht teruggenomen kunnen Worden. In zijn antwoord zette de voorzitter uiteen, dat verkeerd is de candidaten voor het bestuur In de vakgroepen te bespreken, omdat men zich dan reeds bindt voor de afdeelingsvergaderingen, waar de candidaten wel degelijk besproken moeten worden. Verder is het ook niet doenlijk de leden op geschikte wijze over het land en in vakgroepen in te deelen. De ervaring van de laatste jaren heeft spr. tegenstander van de vakgroepen ge maakt, wat hij vroeger niet was. De post retraite werd verlaagd, omdat het bestuur van oordeel was, dat zij, die op re traite wenschen te gaan, wel zelf de helft van de kosten kunnen betalen. Verhooging van de afdracht was noodig, Wilde men niet de reserve aantasten. Ter bevordering van de Zondagsrust is reeds Veel gedaan en waar dit noodig mocht zijn, Zal het bestuur blijven ijveren. Spr. maakte er ernstig aanmerking op, dat gezegd was, dat het bestuur eigenlijk niet goed bekend zou zijn met de nooden van het lager personeel. Het bestuur is bereid over de kwestie van afdracht aan het Verbond nog eens te spreken. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. de Beus, Lisse; G. A. Coops, Heerlen; L. H. v. d. Donk, Eindhoven; E G. Kalwij, Nijmegen en L. Schreurs, Vaals. Te zes uur werd de vergadering gesloten. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dac in de week van 4 t/m 9 Juni 1934 het aantal leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen bedroeg 582.700, waarvan 85.200 landarbei ders. In de maanden Mei t/m November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 497.500 ver zekerden bedroeg in genoemde periode 24.8 pCt. In de vorige verslagperiode (21 t/m 26 Mei) bedroeg de werkloosheid bij dezelfde groep ver zekerden 25.1 pCt., zij is dus in den loop van twee weken gedaald met 0.3 pCt. Bij 1063 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 9 Juni 1934 in totaal 314.578 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 299.860 mannen. Hiervan waren werkloos 292.334 per sonen, waaronder 282.296 mannen. Op 26 Mei 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantai organen 315.074. Hiervan waren werkloos 292.949 personen, waaronder 283.353 mannen. Het aantal inge schreven werkzoekenden is sedert 26 Mei 1934 gedaald met 496, het aantal werkloozen met 615. Bü K.B. zijn tot leden van de afvaardiging door Nederland naar de driedeelige bijeenkomst, welke 26 Juni 1934 te Genève bijeengeroepen is, teneinde voor gelijktijdige en spoedige rectifi catie van het ontwerp-verdrag betreffende den duur van den arbeid in de Kolenmijnen te ver gemakkelijken, benoemd tot afgevaardigde der Nederlandsche Regeering: a. Professor mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid; b. tot afgevaardigde, ver tegenwoordigende de mijneigenaren mr. A. Hoex, directeur der Maatschappij tot Exploita tie van Limburgsche Steenkolenmijnen te Heer len; c. tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de mijnarbeiders Ch. van der Bilt, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Mijnwer- kersbond te Heerlen; d. tot technische raadslie den van den Regeeringsafgevaardigde; mr. N. C. Couvée, referendaris bij het Departement van Waterstaat en Mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris bij het Departement van Sociale Zaken, tevens secretaresse der afvaardiging. Maandagmorgen heeft in het missiehuis der Paters van het Goddelijk Woord te Steyl de begrafenis plaats gehad van Broeder Berchmans, de stichter van het bekende missiemuseum al daar, die dezer dagen in den ouderdom van 66 jaren is overleden. Broeder Berchmans (in de wereld Johannes Giessen) werd in 1868 in Brand bij Aken ge boren. Op 28 Maart 1891 trad hij toe tot de Congregatie van het Goddelijk Woord (S.V.D.) Na vier jaren in de bekende drukkerijen te Steyl als boekbinder werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1896 naar Brazilië gezonden, waarna hij in 1900 in het Moederhuis te Steyl terugkeerde. Van den toemaligen overste, pater Auf der Heide ontving de thans overledene opdracht om een missiemuseum te stichten. Met behulp van zijn veelzijdige kennis, welke hij vooral tijdens zijn verblijf in het buiten land had opgedaan, legde Broeder Berchmans zich op zijn taak toe. Dank zij het contact, hetwelk de overledene onderhield met tal van missionarissen in de verschillende overzeesche missiegebieden wist hij een ongekende collectie bezienswaardigheden en wetenschappelijke vondsten te verzamelen, welke in zeer breeden kring tot in het buitenland groote belangstel ling trekt. De waardevolle vlinderverzameling van Broe der Berchmans is sinds lang wereldberoemd en trok o.a. op de missietentoonstellingen te Rome en te weenen, welke ook met zijn medewerking werden georganiseerd, zeer de aandacht. De thans overledene heeft er ten slotte een lenswerk van gemaakt, om zijn heele zeld zame verzameling in een nieuw gebouw onder te brengen, dat jaarlijks door duizenden land- genooten en buitenlanders wordt bezocht. Geheel op zijn gemak, maakte hij zijn toilet en besteedde daarna een aangenaam half uurtje aan „The Sportsman," het eenige ochtendblad, dat hem onder de oogen kwam. Gewone zaken van algemeenen aard boezem den hem niet veel belang in, doch in den ver kiezingstijd was het zijn gewoonte, om de „Daily Mail" van Spalding te leenen. Even na eenen kracht Jennings de Suiza voor en een kwartier later reed Tony de ingangs poort van Basil-Mansions binnen, waar hij de auto bij de rotspartij met fontein, liet stoppen. Hij stapte uit en ging naar de flat van Molly, Waar hij aanbelde. Bijna onmiddellijk daarna werd hem open gedaan door een net Fransch dienstmeisje dat hem in een smaakvol gemeu bileerde kamer liet, waar Molly aan de piano zat en bezig was een nieuw lied in te studee- ren. Zoodra zij hem zag, sprong zij vroolijk op. „Dat is goed opgepast, Tony," riep zij, „je bent tien minuten voor je tijd en ik heb 'n reu- zentrek. Zoodra het klaar is. kan je opdienen, Claudine BUITENZORG, 26 Juni. (Aneta) Ingesteld is een commissie tot het instellen van een on derzoek aangaande de wetenschappelijke betee- kenis van de opgravingen van mr. Bioys van Treslong Prins naar de juiste ligging van het graf van J. P. Coen. Zü gaf Tony een hand, welke hij hoffelijk aan zijn lippen bracht. „Wat zie je er kostelijk uit van morgen, Mol ly," zei hij. „Vindt je het geen mooie japon?" riep zij met voldoening. „Expres voor mij ontworpen door Jay." De heldere klank van een zilveren gong, kon digde aan, dat de lunch gereed was. Zij nam den aangeboden arm van Tony aan. ,Ja laten wij voortmaken," sprak zij. „Wij krij gen gebraden kwartels en het zou jammer zijn, als zij koud werden." Tony rilde heel licht. „Er zijn van die trage dies, waaraan men haast niet durft denken." Gedurende de lunch, welke was opgediend in de kleine, gezellige eetkamer van Molly, spraken zij geanimeerd als twee trouwe kameraden over allerlei onverschillige onderwerpen. De lunch was uitstekend en werd dienovereenkomstig, door Claudine, met de charme, alleen aan Fran- gaises eigen, geserveerd. Toen zij na het maal koffie en sigaretten had gebracht, verwijderde zij zich. „Ziezoo," sprak Molly, „nu zijn wij alleen en zou ik je graag eens spreken over mijn levens opvattingen; dit was een van de hoofdredenen, waarom ik je vandaag inviteerde." Tony nam een teugje van het fijne likeurtje, dat naast zijn kopje mokka stond. „De levensopvattingen van Molly," zei Tony toestemmend. „Mij dunkt, dat er geen geschik ter onderwerp is voor een na-lunch-praatje." Molly nam een sigaret uit het zilveren doosje en reikte het hem vervolgens over. V. J>' VS&tfC, SS Op de Theems wordt de jaarlijks che schepen koers gehouden. De zwaar geladen schepen ziet men hier bij het vertrek Dinsdagmorgen vroeg vonden arbeiders langs de Zuid Willemsvaart onder de gemeente So meren de sokken, schoenen en jas van een manspersoon. Zij vermoedden, dat iemand in de buurt aan het visschen was. Toen zij echter tegen den middag de kleeren nog op dezelfde plaats vonden liggen, dachten zij aan een on geluk en waarschuwden den burgemeester. De politie is toen onmiddellijk met dreggen begon nen en dien middag om half drie werd een lijk opgehaald. Het bleek te zijn de 57-jar. zwerver koopman P. J. Jansen, wonende te Helmond. Vermoedelijk heeft de man zijn voeten willen wasschen en is daarbij te water geraakt. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den 27-jarigen C. R. en den 30-jarigen W. de K., zich noemende pu blicist, beiden ged., tegen wie door het O. M. resp. 6 maanden en 1 jaar gevangenisstraf is geëischt. In de zaak van R. warden de stukken gesteld in handen van den rechter-commissaris, ten einde een onderzoek naar de geestvermogens van dezen verdachte in te stellen, terwijl De K. overeenkomstig den eisch werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Zooals bekend, hadden de verdachten ge tracht, een aantal meisjes, dat zij door middel van een bedrieglijk opgestelde advertentie voor de betrekking van film-figurante of koriste hadden opgeroepen, te bewegen tot afgifte van 2.50 als waarborgsom, hetgeen door het tijdig ingrijpen van de politie tot slechts één geval beperkt bleef. In het Handelsverdrag met Portugal, dat 16 Juni te Lissabon werd geparafeerd, is, naar „De Telegraaf" verneemt, niets vastgesteld aangaande de producten van Ned.-Ir.dië, om dat van Nederlandsche zijde geen wenschen te dien aanzien kenbaar waren gemaakt. Wel komen in dat verdrag meelproducten ter spra ke, zoodat indirect tapioca in het geding komt. Vermoedelijk zullen de bepalingen van dit ver drag binnenkort worden gepubliceerd. De 29-jarige H. Roelofsen, bekend uit de actie van de N.S.B. tegen de Crisis-Varkens-Cen- trale, reed Maandagavond op de Westkruis kade te Rotterdam op zijn motor. Hij werd, zoo meldt „Het Volk", aangereden door een auto met het gevolg, dat hij tegen den grond werd gesmakt. Do Geneeskundige Dienst bracht hem naar het ziekenhuis, daar hij een hersenschud ding had opgeloopen. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 1 Juli tot en met 7 Juli 1934 de prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is bepaald op cent per liter, met dien ver- „Het is niet zoozeer een praatje of een discus sie, dan wel een verklaring," sprak zij. „Ik wou je over Peter spreken." Zij leunde nu achterover in haar stoel. „Kijk eens Tony, jij bent de eenige in de we reld, aan wiens oordeel ik eenige waarde hecht. Als het niet om jou geweest was, wie weet wat er dan van mij terecht gekomen zou zijn. Aan jou heb ik te danken, wat ik ben en mijn dank baarheid jegens jou heeft mij staande gehou den. Je weet hoe er over meisjes uit onze artiesten kringen wordt besproken en hoe er door sommige kortzichtige en bevooroordeelde menschen laag op ons wordt neergezien. Maar ik wilde je nu raadplegen over mijn ophanden zijnde verloving ïX10t) PstBr.'' „Hoe kwam je tot die nadere kennismaking?" vroeg Tony. „Ik weet het zelf niet," zei Molly eerlijk. „Ik geloof, om te beginnen, dat ik medelijden met hem had. Je moet weten, hij is tamelijk dom en toen ik zag, hoe hij door allerlei slag werd uit gebuit en afgeperst oordeelde ik het noodig om hem aan die kringen te onttrekken. Ik sprak er vrijmoedig en onomwonden met hem over. Hij scheen daar zeer door getroffen. Hij beloofde alles en hield woord en eerlijk gezegd ben ik, nu ik hem goed ken, heusch gek op hem. Als hij maar geen koning was, dan zou het voor mij geen bezwaar zijn. Er mankeert eigenlijk niets aan hem behalve dat hij in Londen tamelijk be dorven is. Maar er steekt geen haar kwaad in hem. Hij is dom en onzelfstandig, doch ik mag dat wel in een man. Domme mannen hechten stande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspre mie en voor die van de derde klasse wordt ver minderd met de kwaliteitsafdracht van yt cent. De afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. Eenige rechercheurs van de crisis zuivelcen- trale te Eindhoven bevonden zich te Valkens- waard, toen zij een zwaar beladen auto zagen, waarvan bekend was, dat deze aan een smok kelaar toebehoorde. De bestuurder weigerde te stoppen; een ach tervolging werd ingesteld tot in Geldrop toe. Hier trachtten de twee inzittenden over 'n op gebroken weg te ontkomen, hetgeen mislukte. Zij probeerden toen, na den wagen te heb ben verlaten, weg te loopen. Zü zün echter door de gemeentepolitie gearresteerd. De wagen bevatte 22 zakken suiker van 50 K.G., welke in beslag zijn genomen. De Rotterdamsche rechtbank heeft veroordeeld den 31-jarigen R. D., koopman uit Amsterdam, geboortig uit Tsjecho-Slowaküe, wegens een drietal inbraken, gepleegd te Rotterdam, tot een gevangenisstraf van drie jaren. Benoemd bij bevordering tot officier Oranje- Nassau Orde de referendaris bij Departement Defensie J. F. van Haastert en tot officier met de zwaarden in die Orde de reserve-luitenant kolonel der infanterie A. Captün. Bij K.B. is aangewezen voor een tüdvak, het welk eindigt 1 September 1935 in de enkelvou dige Kamer voor de behandeling van burger- lüke kinderzaken tevens belast met de behan deling van kinderstrafzaken van de rechtbank te Haarlem, tot plpaatsvervangend lid mr. H. F. W. van Schaeck Mathon, rechter in gemeld college. De Bredasche Politierechter had Maandag 100 zaken af te werken. In 17 gevallen betrof het overtredingen der Rijwielbelastingwet, terwül de overige zaken in hoofdzaak betroffen personen die suiker over de grens gepoogd hadden te smokkelen. Een paar verdachten stonden te recht voor het smokkelen van sigarettenpapier, andere voor sigaretten, terwül ook eenige per sonen voor het weigeren van visitatie gestraft worden. Er werden boeten van f 5 tot f 50 op gelegd. Donderdagmorgen, 28 Juni a.s., zal het K.L.M.-vliegtuig de „Rüstvogel" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit toestel zal bestaan uit de heeren I. W. Smir noff, eersten bestuurder; F. M. Stork, tweeden, zich aan je en je kan er mee doen wat je wilt. Peter raadpleegt mü dan ook practisch over alles en alles." „En wat denkt Da Freitas over die verhou ding?" vroeg Tony gemoedelük. „O, Da Freitas!" De uitdrukking op Molly's gelaat was al een antwoord op zich zelf. „Hü haat mü, Tony, hü duldt niet, dat iemand an ders dan hü, eenigen invloed op Peter heeft. Het zou hem alles waard zün, als hü mü het beentje kon lichten. Hij vindt het uitstekend, dat Peter zwak is en dom en nergens belang in stelt, om dat hij dan alle macht in handen heeft." „Maar waar moet dat alles op uitloopen, Molly?" vroeg Tony. „Veronderstel eens, dat er weer een revolutie in Livadia uitbreekt en Pe ter, zooals jü hem noemt, er als koning heen moet gaan. Als men de geruchten mag gelooven, is dat hoogstwaarschünlük." „Ja, dat weet ik," zei Molly schokschouderend. „Maar waar zullen wij ons hoofd over breken? Als zij daar Peter zoo goed kenden als ik, dan zouden zü die domheid niet begaan. Hü zou in geen enkel opzicht geschikt zün om koning te zün en verbeeld je toch eens, wat een model, om een kroon op zün hoofd te dragen! Wat zün persoonleken smaak betreft, is hü te Richmond veel gelukkiger. Hü ziet het ook heel goed in, als ik het hem onder het oog breng. Maar hü zegt, dat hü niet in staat zou zün, zich er uit te redden als er werkelijk 'n revolutie uitbrak." „Neen," zei Tony. „Ik denk, dat Da Freitas daar wel voor zou zorgen. Het zou er raar voor hem uitzien als het mislukte. Hü heeft geen plannen pntworpen, geïntrigeerd en Pedro al C. Bruynesteyn, werktuigkundige en M. Koop man, radio-telegrafist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlük mor gen, Woensdag te Amsterdam zün. Tijdens een kort, doch hevig onweer, dat Dinsdagmiddag boven Epe woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerderü van den landbouwer Van Egteren te Epe. Dadelük stond de boerderij in vlammen ge huld. Door gebrek aan water stond de brandweer machteloos tegenover het vuur. De boerderij brandde tot den grond af. De geheele inboedel ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. De boottrein, in aansluiting op het mailschip „Dempo", hetwelk 29 Juni a.s. van Marseille naar Nederl. Indië vertrekt, zal Donderdag 28 Juni om 16 uur van Den Haag (H.S.M.), 16.28 uur van Rotterdam (D.P.) en 17.22 uur van Roosendaal vertrekken In zün atelier aan den Driesprong te Oud Loosdrecht houdt de schilder Dirk Smorenberg een tentoonstelling van zün nieuwe werken. Dezer dagen hield de afdeeling Nederland der Souvereine Orde van Malta haar Jaarlijkschen Ridderdag in het Maltezer Ridderhuis te Utrecht. Een der agenda-punten was het verslag van de afgevaardigden naar de grootsche samen komst der Maltezer Ridders van alle afdeelin gen, die van 1420 Maart 1.1. te Rome heeft plaats gehad. Met bijzondere belangstelling werd dit verslag aangehoord en kennis genomen van wat er op die algemeene vergadering was ge schied. Men was de Missie erkentelük en bracht haar dank voor de waardige en tactvolle wijze, waarop zij de afdeeling Nederland had verte genwoordigd. Namens de Belgische afdeeling kwam haar baljuw-coadjutor, Graaf A. G. della Faille de Leverghem de Nederlandsche afdeeling begroe ten. Na de sluiting van den Ridderdag vond een gezamenlijke maaltijd plaats en werd daarop gereden naar het slot Sypesteyn te Loosdrecht, waar men ontvangen werd door den kasteelheer, jhr. C. H. C. A. van Sypesteyn. Vervolgens begaf men zich naar de Loosdrechtsche Plassen. Het te Sas van Gent het Zeeuwsch-Vlaam- sche nüverheidscentrum, nieuwgebouwde stad huis is officieel in gebruik genomen. Het gebouw, in modernen trant opgetrokken, is verrezen aan de Westkade terzelfder plaatse, waar het oude stadhuis zich bevond. Voor het oudheidkundig bezit van het historische ves tingstadje is het verdwünen van het vroegere gemeentehuis, dat een eerbiedwaardigen leeftüd bezat, buiten twüfel een verlies, hoewel dit geen büzondere architectonische pretenties bezat. De uitbreiding van Sas van Gent, welke gemeente tengevolge van de industrieele ontwikkeling haar bevolking zeer in aantal zag toenemen, maakte echter een meer ruimte biedend stad huis noodzakelijk. Naar wü vernemen is Willem Kloos benoemd tot eerelid van de Koninklijke Vlaamsche Aca demie te Brussel. Na talrijke besprekingen door de betreffende plaatselijke instanties was besloten, dat te Wer kendam aan de Merwede ten behoeve der scheepvaart een vluchthaven zou worden aan gelegd. Vanwege den Rijkswaterstaat zün thans tegen de plannen bezwaren ingebracht en zal het werk voorloopig worden uitgesteld. Door de schippersvereeniging „Schuttevaer", overtuigd van het groote nut van dezen haven- aanleg, zal bü 's Rijkswaterstaat het alsnog tot stand brengen der haven worden bepleit. 11, 12, 13 en 14 Augustus zal de 4e Studieweek gehouden worden voor de K.A.J.V. in het Bis dom Roermond, bü de Eerw. Zusters van het Arme Kind Jezus te Caberg bij Maastricht. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri ceering en gelükvormige zetwüze. Billük han delstarief. dien tü'd gesuggereerd, om de kans te laten ont glippen als het zoover is. Als hij daar op een goeden dag geen eerste minister is, zal het heusch de schuld van markies Fernando niet zijn." Molly keek peinzend in het haardvuur. „Hü begaat maar één vergissing," sprak zü- „Hij is een weinlgje te veel geneigd te gelooven, dat andere menschen dommer zün, dan zü wer- kelük zijn, Ik geloof dat dit zijn oorzaak hierin vindt, dat hü te veel met dien armen Peter om gaat. Vindt je ook niet?" III Twee bruine vreemdelingen Uiterst voorzichtig, strooide Tony een beetje Bengaalsche peper over de prachtige geroosterde tong, welke Spalding zoo juist had opgediend. Daarna plaatste hij de peperbus in het stan daardje en keek over de tafel heen naar zün neef. „Je moet beslist van avond komen küken Guy," zei hij. „Het zal een prachtige wedstrijd zün, als het een beetje lang duurt." Guy Oliver schudde zün hoofd. Hü was een groote eenigszins schrale jonge man, met een aangenaam, doch te ernstig gelaat. „Beste Tony," antwoordde hij, „mün smaak moge zonderling zün, maar zooals ik je reeds te voren heb gezegd, het verschaft mü absoluut geen genoegen naar twee jongens te küken, die elkaar op de hevigste manier op het gelaat en lichaam beuken." De Rotterdamsche rechtbank heeft, zooals gemeld den Rotterdamschen slager H. Roelofsen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De rechtbank overwoog, dat het niet aangaat ambtenaren op zoo lichtvaardige wijze te be- leedigen als verdachte gedaan heeft, die o.a. den minister heeft beschuldigd van medeplich tigheid aan landverraad. De feiten qualificeerde de rechtbank als smaad en driemaal beleediging te beschouwen als voortgezet misdrijf. Meer er meer blijkt, dat de Haagsche Zwem en Poloclub dit seizoen groote plannen neeft met betrekking tot het nationale waterpolo- kampioenschap. De „Haagsche" is momenteel in ongenaak- baren vorm. Werden eerst Maas en Z.I.A.N. met cüfers geslagen, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten, thans is L Z.C. het kind van de rekening geworden. Met niet minder dan 90 bonden de Hagenaars de L.Z. C. aan hun zegekar, een uitslag, welke verder commentaar overbodig maakt. Hoe langer hoe meer blükt, dat het met Z.I.A.N. in deze com petitie niet erg wil vloten. Nu was het weer de U.Z.C. die de spelers uit de hofstad met een 61 nederlaag naar de residentie terug stuurde, waardoor Z.I.A.N. zich nog vaster op de onderste plaats nestelde, hetgeen haar wel eens fataal zou kunnen worden. De stand in deze afdeeling luidt thans: H. Z. P. C. V. Z. C. L. Z. C. Maas Z. I. A. N. gesp. gw. gl. vrl. dipt. pnt 3 3 35—3 6 2 11 10—5 3 2 1—1 4—11 2 2—11 4—19 1 3 3 6—21 Wat de andere afdeeling betreft, hier is de spanning om de eerste plaats veel grooter. In Heemstede moest het Y met de H. P. C. de beide punten broederlük verdeelen. Welis waar leidt het Y thans, maar de H. P. C. heeft een wedstrijd minder gespeeld dan de Amsterdammers, zoodat van een absoluut pun- tenvoordeel van het. Y niet te spreken valt. Donderdag a.s. ontmoeten H. P. C. en het Y resp. D. J. K. en De Dolfijn, waarbü het ons toeschijnt, dat beide laatstgenoemde vereeni gingen wel aan het kortste einde zullen trek ken. Voor de A. Z. 1870 pakken zich de donkere wolken steeds meer en meer samen. Het toch waarlijk niet sterke D. J. K. bracht de A. Z. de derde nederlaag in successie toe, zoodat wij beginnen te gelooven, dat deze oudste Am- sterdamsche vereeniging niet lang pleizier van haar eersteklasseschap zal beleven. In deze afdeeling luidt de stand thans: Het Y H. P. C. Dolfün D.J.K. A. Z. 1870 gesp. gw. gl. vrl. dipt. pn. 3 2 1 15—5 5 2 1 1 8—6 3 2 1—1 8—5 2 2 1—1 4—7 2 3 3 2—14 Bü de dames heeft zich een strijd ontsponnen om de eerste plaats tusschen de landskampioene, de H.D.Z. en de H.Z. P.C.-dames, die blik baar door hun mannelüke clubgenooten even eens tot groote daden geïnspireerd zün. Woens dagavond a-s. ontmoeten beide kampioenscan- didaten elkander voor het eerst in Den Haag, welke ontmoeting een buitengewoon spannend verloop zal hebben en waarbij wü ons niet aan een voorspelling durven wagen. De R.D.Z. en de V.Z.C. spelen in deze afdeeling beide een ondergeschikte rol, alleen wil het ons voor komen, dat U.Z.C. iets sterker is dan de R.D.Z„ in welk geval de positie van de Rotterdamsche dames minder benüdenswaardig zou worden. De stand luidt hier: H.D.Z. H.Z. P.C. V.Z.C. R.D.Z. gesp. gw. gl. vrl. dipt. pnt. 2 2 12—5 4 2 1 1 7—2 3 3—21 7—8 2 3—12 2—13 1 Kampioenscompeti tie AjaxVelocitas. Promotiecompetitie afd. III Hengelo—Z.A.C. Bij K.B. is met Ingang van 1 Juli 1934 be noemd tot inspectrice van den arbeid mejuffrouw A. J. C. M. van Oppen te Maastricht, adjunct- inspectrice van den arbeid. Bij K.B. is te rekenen van 1 Januari 1934 be noemd tot hoofdingenieur bij den Octrooiraad de ingenieur E. Th. Leemans, tot technisch ambte naar le klasse A. L. Kooien, tot haofdassistent bü het Bureau voor den Industrieelen Eigendom de administratief ambtenaar le klasse L. J. Wolthers. „Jij bent altijd moeilük te voldoen geweest," klaagde Tony ontstemd. „Boksen is een van de weinige natuurlüke en gezonde oefeningen welke het menschdom veredelen." Guy zette zijn bril recht. „Ik veroordeel het boksen op zich zelf niet," sprak hü. „Ik gelooi dat er gelegenheden zijn, dat het noodig kan zün en zelfs aangenaam. Maar waar ik te gen ben is, om er als tijdverdrijf naar te zitten küken. Er zün dingen in de wereld, die niet be doeld zün om er een publiek schouwspel van te maken. Wat zou je er van zeggen als iemand 't in zijn hoofd kreeg, om betaalde menschen aan te stellen, die op het podium in het publiek el kaar het hof gingen maken?" „Ik zou zeggen, dat het zeer aantrekkelijk zou zijn," antwoordde Tony, „vooral als het om een zwaargewicht kampioenschap ging." Hij schonk zich een half glas sherry in en hield bet tegen het licht. „Van zwaargewicht gesproken, hoe maakt het onze beste neef Henry?" „Henry maakt het goed," zei Guy. „Hij zal je eens komen opzoeken." Tony zette zijn glas neer en keek zijn neef verwijtend aan. „En noem jij jezelf mün secre taris en mün vriend?" vroeg hij. „Ik geloof, dat het zeer goed voor je is, als je van tijd tot tüd neef Henry eens spreekt," ant woordde Guy. „Hü is een uitstekend tegengif voor de Cosmopolitan-Club en Brooklands." Hü zweeg even. „Bovendien is hü voornemens je een voorstel te doen, waarmede ik büzonder sym pathiseer." .(Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3