STADSNIEUWS Geld en sieraden verdwenen Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Plaats dan 'n„Omroeper 1 voor 75. OOO gezinnen Spoorwegen en scheepvaart Watde tonq streelt FUNKE'S ROGGEBROOD V00R DE RECHTBANK TE UTRECHT GROOTE MOGELIJKHEDEN BRAADKUIKENS v.a. F 1.- WOENSDAG 27 JUNI 1934 HET FEEST VAN DE GROOTE [HOUTSTRAATVEREENIGING Serenade van zeven muziek corpsen NAFLITS BURGEMEESTERS- FEEST Filmvertooning AFSLUITDIJK—MONUMENT In Bloemendaal gereed gemaakt DESERTIE EN VER DUISTERING TOCH GEEN VERGUNNING MUZIEK ORGELCONCERT IN DE GROOTE KERK Solisten: Fraulein Ruth Wiesner en Cornelis Tromp, viool Orgel: George Robert Rijksvoorlichtingsdienst Postduiven „Columba" Wedvluchten van „De Luchtgids" F aillissementen Het drama in de Boom straat Wederom zes jaar geëischt Het cantinegeld In Nederland gaat tachtig pCt. van het vervoer te water en twin tig pCt. per spoor Geen dumpingtarieven Belangen der schippers J. A. ELDERING - POELIER ZONDER OOK UW BAKKER LEVERT HET De verdediger zal een klacht wegens meineed indienen tegen den kroongetuige De heler in vrijheid gesteld Leugens of niet? Een conflict met den Officier PRINS HENDRIK TE WOERDEN Bezoek bij de Franciscanen ZWERTBROEK UIT DE S.D.A.P. UIT DEN OMTREK IJMUIDEN HAARLEMSCHE COURANT 99 Het jubileumsfeest van de Groote Houtstraat- vereeniging is gisterenavond voortgezet met een serenade van de Federatie van Haarlemsche Muziekcorpsen, uitgevoerd op de Groote Markt. Zeven muziekcorpsen, t.w. de Harmonie Cres cendo, de Harmonie „St. Caecilia", de Jeugd- fanfare ,Het Oosterkwartier", de Harmonie „Utile Dulci", Kunstkring, Kunstgenot en Voorwaarts, resp. onder leiding van de heeren H. W. Hofmeester, S. Noom, P. Wit Jr., A. C. Jutjens, P. Wit Jr., T. Zedel een J. Post namen aan deze grootsche serenade deel. De stoet stelde zich op aan de Dreef en trok onder zeer groote belangstelling reeds ge- ruimen tijd van te voren hadden zich rijen personen op de trottoirs opgesteld door de bevlagde Groote Houtstraat tot voor het café restaurant „De Kroon", waar reeds de burge meester en mevr. Maarschalk, het bestuur en leden van de zilveren Groote Houtstraatver- eeniging op het balcon aanwezig waren. Door de muziekvereenigingen werden vervol gens gezamenlijk onder leiding van den heer A. C. Jutjens eenige marschen uitgevoerd, die een daverend applaus oogstten. Ook op de Groote Markt was de belangstel ling enorm. Men stond zelfs op de dakens der omliggende gebouwen! De politie, die onder persoonlijke leiding van den commissaris, den heer E. H. Tenckinck, stond, had een moeilijke taak om de orde te handhaven, vooral doordat het tramverkeer ongehinderd plaats moest heb ben. Nu en dan was het dan ook in den waren zin des woords een beetje .schipperen"! De heer Jutjens werd tijdens de pauze door den burgemeester hartelijk gehuldigd. Na de serenade vertrokken de deelnemende corpsen weer vroolijk spelend met tusschen- poozen, want anders was het een kaleidoscoop van klanken geworden! van de Groote Markt via de Riviervischmarkt en Damstraat naar het Spaame, waar de stoet ontbonden werd. Als het waar is, dat muziek als schuimende champagne werkt, dan heeft men dit in ieder geval gisterenavond kunnen constateeren. De stemming onder de toeschouwers was na af loop van de serenade zóó gezellig geworden, dat ze in uitgelatenheid overging. Men moet ons nog eens komen beweren, dat de Haarlemmers stijve personen zijn De heer Bakker, directeur van het Rem- brandttheater, heeft de aardige gedachte ge had burgemeester en mevrouw Maarschalk met het huldigmgs-comité uit te noodigen voor een extra filmvoorstelling, waarin de feesten on Polygoon- en Orionjoumaal nog eens in her innering gebracht worden. Balcon en logers waren Dinsdagmiddag dan ook bezet met een uitgelezen gezelschap, dat de beeltenis van den burgervader op het witte doek luide begroette. Na het journaal week het doek vaneen en daar stond Koos Speen- hoff Sr., die zijn geestige coupletten, uitgespro ken in de hal van het stadhuis op den feest dag, nog eens declameerde. Het applaus bleef dan ook niet uit. De vlotte Ufa-film „Een meisje met tempe rament" hield de aanwezigen daarna nog een uurtje bezig. De gedachte van den heer Bakker is onge twijfeld gewaardeerd! et Kinheimpark te Bloemendaal is een villa wijk en men verwacht er geen industrie. Slechts weinigen weten dan ook, dat onmiddellijk na het binnenkomen van het park in een bouw vallige schuur, die vroeger aan een kweeker toebehoorde, een bronsgieterij gevestigd is. Achter de monumentale lantaarn-kolom duikt aan den linkerkant het bouwvallige gebouwtje even op en slechts het lawaai van instrumenten verraadt, dat daar het lied van den arbeid ge zongen wordt. Is de schuur van buiten het aanzien niet waar en Bloemendaal onwaardig, van binnen is ze aan de kunst gewijd. Hoeveel beeldhouwers hebben daar niet uren doorgebracht om hun gipsen-geesteskind in het massieve, voorname brons te zien omtooveren? Reeds 9 jaar beoefent de Duitscher Binder daar zijn gietkunst. Binder heeft groteske figuren afgeleverd voor New-York en Berlijn, veel voor kerken gewerkt (Vredeskerk te Amsterdam. St. Paschaliskerk te Den Haag). Hij is ook degene die het Schiphol-monument van Joh. Polet in zijn schuur geherbergd heeft. En nu is er weken gewerkt aan het bronzen afgietsel van Hildo Krop's monument voor den Afsluitdijk. „Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst" staat boven de drie uit brons gego ten stoere arbeiders. Vandaag zal het relief de benauwde schuur te Bloemendaal verlaten en een plaats krijgen in de vrije natuur, midden in de bestreden Zuiderzee. Het contrast is wel groot nog een vrij groot aantal belangstellenden doen genieten van hun waarlijk geacheveerd spel, zoowel samen als afzonderlijk. Beiden toch be schikken over een fraaien, vollen toon en een uiterst verzorgde voordracht, waarbij een goede techniek komt en een gedistingeerde smaak. Want, zonderen we de Sonatine vooi twee violen van Honegger uit, die het zeker in deze omgeving niet deed, dan mocht de keuze zeker aanspraak maken op volledige belangstelling. Vivaldi's Concert in a moll bijvoorbeeld is een juweel uit de oudere viool-literatuur en het samenspel ook met den organist viel hier zeer te loven. Eerlijk gezegd was deze compositie voor ons het hoogtepunt van het programma. Ruth Wiesner trad als soliste op met een Prae- ludium uit de Suite in a moll van Reger, en een Grave van Bach, beide fraaie, stemmige composities, welke breed en weldadig van klank werden voorgedragen. George Robert assisteerde, zooals reeds ge zegd, uitstekend en gaf, als naar gewoonte, enkele orgel-soli ten beste. Hij opende met een Passacaglia van Frescobaldi en sloot er met eene van onzen stadgenoot Hendrik Andries- sen, de laatste grootsch van opzet en met een machtigen climax aan het slot, levendig en temperamentvol voorgedragen. In de c-moll fuga van Reger was de registratie mogelijk iets te zwaar om de themathiek overal voldoende scherp naar voren te laten treden. Als geheel echter wederom een uitstekend geslaagd concert in deze zomerconcertenreeks waarop we onze lezers bij deze bijzondere ge legenheid nog eens gaarne attent maken. Haarlem is tenslotte nog altijd een van de weinige steden in ons land waar men over zulk 'n prachtig instrument beschikt en waar geregeld gratis concerten worden gegeven, welke het bij wonen ten volle waard zijn. J. S. Voor den Krijgsraad te Den Bosch verscheen P. H. L. uit Haarlem, 27 jaar, vrijwilliger bij de huzaren, gedetineerd, wegens desertie, ver duistering en oplichting. De eisch luidde zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, ontslag uit den dienst en, op grond van het rapport van den psychiator, die een onderzoek had ingesteld naar de geestvermogens van beklaagde ter be schikbaarstelling van de regeering. Uitspraak conform den eisch. Beschikkende op het beroep, ingesteld door de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. N.V. te Haarlem, tegen de beschikking van Ged. Sta ten van Noord-Holland van 8 November 1933, waarbij aan K. Bolhuis te Noordwijk aan Zee en J. Heemskerk te Vogelenzang, vergunning is verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Haarlem en Vogelen zang (kringlijn in beide richtingen over Aer- denhout en Bennebroek), is bij Koninklijk Be sluit het bestreden besluit van Ged. Staten vernietigd en de gevraagde vergunning tot het in werking brengen van bovenbedoelden auto busdienst alsnog geweigerd. Op het crgelconcert, gisterenavond door on zen stadsorganist George Robert in de St. Ba- vokerk op de Groote Markt gegeven, verleen den een tweetal violisten hun medewerking. En wel onze landgenoot Cornelis Tromp, als con certmeester in St. Gallen (Zw.) werkzaam, en een jeugdige Duitsche violiste Ruth Wiesner. Bereids traden beiden Maandag met groot succes op in het Kurhaus te Schevenmgen. En al was hun gehoor dezen avond in verband met de feestelijkheden in Groote Houtstraat en Markt niet zoo uitgebreid als het anders zon der twijfel zou zijn geweest, toch hebben ze De ambtenaar van den Rijksvoorlichtings dienst de heer Fred. H. Hoek zal op Vrijdag 6 Juli a.s. de volgende zitdagen houden tot het geven van advies en voorlichting aan schoen makers en schoenwinkeliers te Haarlem van 1416 uur, in een der lokalen der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Nassauplein 6. De heer Hoek verstrekt inlichtingen op aller lei gebied het schoenwerk betreffende, maar in het bijzonder geeft hij voorlichting bij het maken van leesten, schoenen enz. voor abnor male voeten waartoe men ook den patiënt kan meebrengen. De uitslag van de wedvlucht Fontainebleau, 461 K.M.: Th. Donckerwolcke 1, 2, 3. M. C. Fehres 4, 8. L. Gimbrère 5, 6, 7. De Postduivenvereeniging „De Luchtgids" heeft onderstaande wedvluchten gehouden: Op Zaterdag 16 Juni vanaf Chateauroux, af stand 655 K.M. De prijzen werden behaald door Joh. v d. Pol 1; W. H. Spoor 2; J. v. Duin 3; P. M. Kok 4; A. J. Leurs 5; J. Zwart 6; L. v. Bragt 7 en 9; R. N. Heiloo 8. Op Zondag 17 Juni vanaf Apeldoorn, af stand 92 K M. Hiervan werden de prijzen ge wonnen dcor: J. Zwart 1 en 2; J. v. d. Horst 3; P. M. Kok 4, 5 en 6. Op Zondag 24 Juni vanaf Fontainebleau, afstand 461 K.M. De uitslag is: A. J. Lewes 1; Joh. v. d. Pol 2, 3, 4 en 12; J. Zwart 5; G. Kors 6; Ed. v. Bree 7; P. M. Kok 8; J. v. Duijn 9 en 11; W. H. Spoor 10; W. Dernison 13. De N.V. Spaargaren en Klok, gevestigd te Haarlem, Houtmarkt 51. Curatrice, mevr. mr. J. H. G. Schutte-Struick alhier, L. W. Krooneman h.v. P. Touwen, handelaar ster in winkelinventarissen, wonende te Haar lem, Rijksstraatweg 50. Curatrice mevr. C. M. J. L. van Taalingen-Dols, alhier. L. P. Krooneman, handelaar in winkelinven tarissen, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 50. Curatrice: mevr C. M. J. L. van Taalingen- Dols alhier. H. Velleman, koopman in heerenkleeding, wonende te Haarlem, Botermarkt 4. Curator mr. W. Veniet, alhier. Rechter-commissaris mr. E. H. F. W. van Schaeck-Mathon. Surséance van betaling verleend voor den tijd van 1V2 jaar, ingaande 9 Mei 1934 aan M. A. Rees, koopman, wonende te Haarlem, Kruis weg 63. Bewindvoerder: mr. J. C. Y. Nieuwen» huys, alhier. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: A. F. Binsbergen, schilder, wonende te Zaandam. Curator: mr. C. Blanke voort, alhier. Beëindigd is wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst het faillissement van: B. G. Hilbers, wonende te Wijk aan Duin. Cu rator: mr. M. A. van Eek, alhier. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op 26 Juni failliet verklaard: C. A. van Zanten, bloembollenhandelaar, wo nende te Heemskerk. Curator mr. A. Beets, alhier. H. P. Rijkenberg, winkelier in schoenen, wo nende te Purmerend, Peperstraat 18. Curator mr. H. E. Prinsen-Geerligs, alhier. B. Sietzema, koopman in naaimachines, wo nende te Haarlem, Ged. Oudegracht. Curator mr. W. Briët, alhier. De Handelsvennootschap onder firma Gebrs, van Marle, brandstoffenhandel, gevestigd te Zaandam, Jonge Arnoldusstraat 12 en de beide firmanten Jan van Marle en J. J. van Marle, wonende beiden aldaar. Curator rnr. H. J. M. Tonino, alhier. N. Koppenol, weduwe Arie van Valkenburg, landbouwster, wonende te Haarlemmermeer, Aalsmeerderweg 472. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. C. H. Mommers gehandeld hebbende onder den naam „Continentaal Wegenbouw Mate riaal Handel", gewoond hebbende te Haarlem, Zijlstraat 9, thans te Tilburg, Heuvel 16. Cu rator mr. J. H. van Gelderen, alhier. S. W. Küchlin, hotelhouder, wonende te Zandvoort, Boulevard Barnaart 5. Curator mr. ,K. A, F. J. Pliester, alhier. Het Amsterdamsche Gerechtshof zette Dins dag het getuigenverhoor voort in de zaak tegen den 36-jarigen arbeider E., verdacht van dood slag, subs, mishandeling. Verd. heeft zich te verantwoorden, omdat hij in den nacht van 29 op 30 September van het vorige jaar den kastelein Arts in de Boomstraat voor diens woning had neergeschoten. Eenige dagen later was A .overleden. De rechtbank veroordeelde den man, die geschoten had, tot een gevangenisstraf van zes jaar. Verdachte beriep er op, dat hij door den caféhouder werd bedreigd en doordat deze hem een klap op de hand gaf, was het schot afge gaan, De wapendeskundige Mr. B. A. Kolthoff, a décharge gedagvaard, verklaarde voor het Hof, dat de wondjes die verd. in zijn hand had, waarschijnlijk waren ontstaan, door het terug slaan van het pistool. Dit wijst er op, dat hij het wapen niet goed vast had gegrepen en dus in haast had gehandeld. Desk. achtte het mo gelijk, dat het schot buiten den wil van verd. is afgegaan. Het getuigenverhoor werd Dinsdag voortgezet met het hooren gvan enkele ziekenbroeders van den G. G. en G. D., die het lichaam van verd. hadden vervoerd. Zij hadden geen dranklucht bij Arts waargenomen. Een buurtgenoot, die geruimen tyd in het hotel van Arts heeft gewoond, komt een en an der vertellen over de huiselijke verhoudingen in het gezin A. Volgens hem was A. wel een groot liefhebber van bier, maar „een kwaje kerel was 't niet". Volgens hem was verdachte te intiem met de vrouw van den verslagen? en naar zijn meening was het plan om A. te dooden van de vrouw uitgegaan (rumoer op de tribune). Langen tijd had verd. in het café van den verslagene de lakens uitgedeeld; Arts was niet in tel Pres.: (tot verd.) U beroept u er zich op, dat Arts u bedreigde en zelfs naar u geslagen had. Verdachte handhaaft zijn lezing van het ge beurde. De vrouw van den verslagene wordt dan voorgeroepen. Getuige had met verdachte staan praten, toen hij echter wegging, was zij naar binnen gegaan. Nadat het schot gevallen was, was zij niet naar haar man toegegaan om hem te helpen. Pres.: Wat dat, omdat u een hekel aan uw man had? Getuige: Neen, ik voelde me er te zwak voor, Pres.: U vindt verdachte wel heel aardig, u helpt hem zelfs nu nog. Getuige (verbaasd)Ik meneer, ik heb hem heelemaal niet geholpen.... Pres.: Wie stuurt hem dan cantinegeld naar het Huis van Bewaring? Getuige: Dat weet ik niet.... Pres.: Dus u verklaart onder eede, dat u hem niet helpt? Getuige: Ja! De president vraagt dan hoe de verstand houding tusschen haar en verdachte was. Getuige: De laatste weken konden ze het niet goed samen vinden. Veel goeds hooren we over den verslagene niet uit den mond van zijn vrouw: hij dronk, werkte niet, vocht met logeergasten, mishan delde en bedreigde haar.... Pres.: Dus uw man stond u in den weg? Getuige: Neen, heelemaal niet. De verdedigers verklaren dan, dat niet deze getuige, doch haar dochter Tonia de verdedi ging betaalt. Pres.: (tot get.) Uw dochter is 20 jaar, wist u absoluut niet dat zij verd. op deze wijze steunde. Getuige: Ik weet van niets. De dochter Tonia komt dan voor het hekje. Volgens haar voerde haar vader iets in zijn schild tegen verd. Pres.: Het is toch vreemd, dat u den man, door wiens revolver uw vader stierf, steunt. Getuige: Ik houd van hem, en ik ben ervan overtuigd, dat het gebeurde zijn schuld niet is Het woord is dan aan den procureur-gene raal mr. Bauduin. Verdachte, aldus spr. geeft toe te hebben geschoten, doch hij zou niet den opzet hebben gehad om te dooden. Spr. kan dit verweer echter niet accepteeren. In hetgeen aan den bewusten avond is voor afgegaan ligt reeds een reden tot opzet besloten. Dertien jaar lang heeft verd. bij Arts gewerkt als buffetbediende en plotseling wordt hem door den caféhouder zijn betrekking opgezegd. Hier door werd de grondslag gelegd tot het idéé om Arts uit den weg te ruimen. Tot het feit zelf komende, wijst de procu reur-generaal er op, dat verd. een schiet-klaar revolver bij zich had. Zoo gauw Arts hem aansprak, haalde verd. zijn revolver te voor schijn, daaruit kan slechts één conclusie wor den getrokken, n.l. dat hij de bedoeling had om Arts dood te schieten. Bovendien is er bij het slachtoffer geen enkel wapen gevonden; van dronkenschap was geen sprake, zoodat er voor verd. geen reden was om zich door A. be dreigd te voelen. Geen enkele getuige heeft ge zien, dat Arts verd. sloeg. Weerloos en zon der reden is de caféhouder door zijn vroegeren bediende neergeschoten. De procureur-generaal requireert dan beves tiging van h->t vonnis der rechtbank (zes jaar gevangenisstraf) en verandering van de quali ficatie in „doodslag". worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regel komt Uw Zaken- Omroeper onder de aandacht van 75.000 ge zinnen. -- De Eerste Kamer kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. Enkele wetsontwerpen tot naturalisatie van vreemdelingen en enkele andere kleine stuk ken gaan z. h. s. onder den hamer door. Bij het ontwerp tot wijziging van de Spoor wegwet en van de locaal- en tramwegwet, be toogt de heer SMEENGE (Lib.) dat er bezwaar is gemaakt tegen deze wijze om de inkomsten der spoorwegen te vermeerderen. Spr. acht dit ontwerp niet urgent. Spr. zou het willen aan houden tot na de instelling van een verkeers- fonds. Aan de desbetreffende opmerking in het V.V. is in de Memorie van Antwoord dei- Tweede Kamer geen enkel woord gewijd. Spr. herinnert aan hetgeen in de Tweede Kamer is gezegd over de belangen der schipperij, die vreest dat de doodsklok over dit bedrijf wordt geluid. Belanghebbenden hebben dan ook ver zocht, het ontwerp niet aan te nemen. In den koopmansstand wordt herhaaldelijk met verlies gewerkt met het oog op de toe komst. Dit zou ook hier het geval kunnen zijn. Spr. beschuldigd niemand, maar een dergelijke handelwijze ware ook bij de spoorwegen moge lijk. Particuliere scheepvaart en beurtvaart zou den er dupe van worden. Er moet tegen ge waakt worden, dat men niet te laag gaat in de evenredige vrachtverdeeling noch in de beurtvaart, welke zoo groote diensten aan de samenleving heeft bewezen. In die beurtvaart vinden velen werk en levensgeluk; men moet dus voorzichtig zijn. Spr. vraagt of er niet te veel geschermd wordt met de tarieven om vervoer te krijgen dat men nu niet heeft, ten nadeele van hen die niemand achter zich hebben om de schade weer goed te maken. Sppr. schenkt dezen minister volledig ver trouwen, maar hier wordt een gevaarlijke gele genheid geschapen voor de spoorwegen. Er is gezegd: de spoor moet aangelegd en onder houden worden; de schipper maakt gebruik van het water. Is deze redeneering een bewijs dat men de zaak ernstig opneemt? De spoorwegen hebben diensten bewezen aan de gemeenschap, maar het staat voor spr. vast dat de waterwegen evenzeer behouden moeten blijven. De regeering heeft betoogd, zooveel mogelijk de schippers te ontzien. Dagelijks rijden er ko- lentreinen tusschen Amsterdam en Rotterdam; dit ware prachtvervoer voor de schipperij. Wat het ontbreken van vervoer te water be treft, blijkt het gevolg uit de tarieven van ry- wielenvervoer bij de spoorwegen. Spr. zal van het antwoord van den Minister zijn stem laten afhangen. De heer JANSSEN (R.K.) zegt dat het niet noodig is, dit wetsontwerp en het laatste der agenda aan te houden tot het verkeersfonds. Ze hebben daarmede niets gemeen. Er zullen maatregelen worden genomen om de spoorwe gen te hulp te komen, al zullen de tekorten wel niet worden weggewerkt. Beide wetten zijn noodig en daarom zal spr. er zijn stem aan geven. Het is noodzakelijk, aan het bedrijf meer be wegingsvrijheid inzake de tarieven te verleenen. Dit wordt hier beoogd. De binnenscheepvaart is voor de gevolgen zeer beducht. Ze vreest spoortarieven beneden den kostprijs, omdat de Staat de tekorten toch dekt. Het spoorweg bedrijf heeft echter geenszins meer het vervoer- monopolie. Zal het echter tarieven invoeren beneden kostprijs? Spr. acht dit voor zich uitgesloten. De Mi nister kan er trouwens altijd paal en perk aan stellen. De critiek tegen het wetsontwerp is zeer ongegrond; spr. herinnert aan den strijd tegen de A.T.O., tegen den maatregel der spoor- spoorwegen om vrachten kosteloos thuis te brengen. Indien de spoorwegen niet mogen wat de concurrenten wel mogen, moeten er wel te korten zijn. Bovendien hebben de spoorwegen al lang geen monopolie meer, doch deh ver- voerplicht hebben ze behouden. De scheepvaart behoeft zich niet zoo ongerust te maken; ze heeft haar eigen klanten en zal die wel houden. De Minister van Waterstaat, de heer KALFF, zegt dat de wijziging van art.. 31 der spoor wegwet haar oorzaak vindt in den toestand der spoorwegen. Alles moet daarvoor worden gedaan. Bepaalde regelingen zullen niet meer behoeven te worden gepubliceerd en de rege ling van contractvracht beneden tarief wordt verruimd. Dit is eigenlijk alles, dat hier be doeld wordt. In Nederland gaat 80 pCt. van het goederen vervoer te water, 20 pCt. per spoor. Van doo- delijke concurrentie voor de scheepvaart kan niet worden gesproken. Het gaat geenszins te gen de scheepvaart. Toelating van verliesbrengende tarieven om de scheepvaart dood te drukken, is geenszins de bedoeling en zou ook wegens het motorver- voer onmogelijk zijn. Bovendien heeft spr. het vertrouwen dat de spoorwegdirectie haar positie kent. Elke klacht over de gestie van de spoor wegdirectie zal overigens door spr. nauwlettend worden onderzocht. Er is geen enkel bezwaar tegen het wetsontwerp. De heer SMEENGE repliceert. 9pr. is door deze verklaring ten deele bevredigd. Het gaat dus niet tegen de scheepvaart. Er moet rekening gehouden worden met alle verkeersomstandig heden en met de belangen van het publiek. Er zijn echter bezwaren gebleven en daarom verzocht spr. aanteekening van zijn stem tegen het ontwerp. Overigens wordt het z.h.st. aangenomen. De wetsontwerpen tot bevordering van sa menwerking der tramwegen in de provincie Noord-Brabant; wijziging en verhooging van het negende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1933 (leening aan de N.V. Brabantsche Buurt spoorwegen en autodiensten (B.B.S.) te 's Her togenbosch en tot naasting van eenige locaal- spoorwegen worden z. h. st. aangenomen, De .vergadering wordt hierna gesloten. BINNENWEG 40 HEEMSTEDE TEL. 39216 S.V.P. TIJDIG BESTELLEN Bezorging door geheel Heemstede en omstreken is Uw ontbijt- of koffietafel incompleet Een 29-jarig kok uit Amersfoort, gedetineerd in het Huis van Bewaring te Utrecht, stond Dinsdagmiddag aldaar terecht, wegens diefstal van een kistje met geldstukken, bankbiljetten en sieraden. Op 4 Januari van dit jaar wérd een café in Amersfoort feestelijk heropend en bij die ge legenheid verleende verdachte zijn hulp als kok. De vrouw van den caféhouder had in een keukenkast een kistje met geld en sieraden ge stopt, welk kistje om acht uur nog in de kast aanwezig was, maar des avonds om twaalf uur was verdwenen. De kok, die in de keuken be hulpzaam was, werd door de politie gehoord en legde een volledige bekentenis af. Ook voor den Rechtercommissaris werd alles erkend, maar in Maart werd de bekentenis door verdachte herroepen. Op de rechtzitting van Dinsdag beweerde verdachte, dat de politie hem door allerlei schoone beloften een bekentenis had afgeperst. De president mr. Havelaar, toonde aan ver dachte een door hem in Februari geschreven brief, welke gericht was aan een goeden kennis van verdachte, welke brief ook een bekentenis inhield. Verdachte verklaarde, dat hij aanvankelijk maar had bekend om zoo gauw mogelijk vrij te komen. Toen de president vroeg, waarom hij dan voor den rechter-commissaris een beken tenis had afgelegd antwoordde verdachte: „ik moest die rol wel doorspelen, want men had mij gezegd, dat ik dan eerder vrij zou komen." De caféhouder verklaarde als getuige, dat verdachte op den bewusten avond een paar maal in de keuken alleen was geweest. In den loop van den avond had verdachte met zijn zwager staan praten bij het buffet, bij den ingang van de keuken. Na dat gesprek had de zwager van verdachte het café verlaten. De verdediger, Mr. B. Simon (Utrecht) vroeg aan dezen getuige, of hij niet dien avond door een luikje in de keukendeur, welke op straat uitkomt, sigaren aan een agent van politie had gegeven. De caféhouder antwoordde, dat hij zich dat niet meer kon herinneren, maar dat het wel mogelijk was. Ook bleek nog uit de ver klaringen van dezen getuige, dat er vier muzi kanten in de keuken waren geweest om te eten, en dat er gasten doorheen waren gekomen om in een aangrenzend slaapvertrek hun jassen te gaan halen, die daar waren neergelegd. De vrouw van den caféhouder verklaarde, dat het kistje ongeveer vijfhonderd gulden aan geld bevatte en eveneens voor vijfhonderd gulden aan sieraden. Deze getuige verklaarde, dat ver dachte met zijn zwager een fluistergesprek had gevoerd en ze had het vreemd gevonden, dat de zwager vlak daarop weg ging, want het was zoo gezellig in het café. De voornaamste getuige was een los arbeider, die in het straatje woont, waar de keukendeur op uit komt. Door het lawaai in het café, kon get. niet slapen en daarom ging hij uit het raam hangen. Hij zag toen een man heen en weer loopen, die later stond te praten aan de keukendeur. Op een gegeven moment knoopte de onbekende iets onder zijn jas en liep weg. Toen de man in het licht van een lantaarn kwam, zag getuige, dat hij een grijze overjas aan had en een gleufhoed op zijn hoofd. Het was iemand van flink postuur, die een eigen aardige manier van loopen had en met zijn schouders draaide. Toen getuige later door de recherche met verdachte werd geconfronteerd, had hij hem aan zijn manier van loopen her kend. De president herinnerde verdachte nogmaals aan de verklaring, voor de politie afgelegd, dat hij met zijn zwager had afgesproken, dat deze het kistje bij de achterdeur in ontvangst zou nemen, maar verdachte persisteerde bij de her roeping dezer verklaring. De officier van justitie, Jhr. Mr. Twiss Quarles van Ufford, meende, dat het bewijs alleszins geleverd was, door de bekentenissen welke ver dachte vroeger had afgelegd en door getuigen verklaringen. De officier eischte een jaar gevangenisstraf met gedeeltelijken aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Simon, voerde aan, dat er op den bewusten avond verscheidene menschen in de keuken waren geweest en betwijfelde de geloofwaardigheid van den getuige, die alles uit zijn raam had gezien. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subs, tot een lichtere dan de ge- eischte straf. De uitspraak werd bepaald op 10 Juni. Vervolgens stond de zwager van den vorigen verdachte terecht, als verdacht van heling van genoemd kistje; ook deze verd. ontkende. Eerst werden dezelfde getuigen gehoord als in de vorige zaak; vervolgens werden als ge tuige a décharge gehoord de vader van verd. en zijn zuster. De vader vertelde dat hij na het plegen van den diefstal op een Zondag bezoek kreeg van get. v. d. B. die alles uit zijn naam zou hebben gezien. Deze jongeman had toen tegen den vader ge zegd: „Niemand anders heeft het gezien dan ik en kan tegen de politie nog anders verkla ren, maar dan moet het veel geld kosten." De vader ging toen even de keuken uit en toen hij terug kwam was de jongeman ver dwenen. De kroongetuige, door den president naar voren geroepen zeide: „Deze persoon liegt." De zuster van verd. verklaarde, dat zij het gesprek tusschen haar vader en den kroonge tuige had afgeluisterd en dat laatstgenoemde had gezegd, dat hy wel anders kon verklaren, maar dan zou het geld kosten. De Officier van Justitie vond het verhaal, dat de familieleden van verd. vertelde omtrent het bezoek van get. v. d. B., heel gek, en kon daar geen waarde aan hechten. De officier merkte op, dat verd. een zeer slechten naam heeft en dat het wel goed zou zijn als Amersfoort hem een poos kwijt is. Spr'. eischte tegen den heler twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger Mr. Simon, begon zyn pleidooi met op te merken, dat hy stellig een klacht wegens meineed in zal dienen tegen get. v d. B., waarop de officier antwoordde: „Dan zal ik het even stellig niet vervolgen." Pleiter antwoordde hierop, dat hy in dat ge val een klacht by het Gerechtshof te Amster dam zal indienen, wegens het niet vervolgen „Deze zaak moet aldus pleiter tot den bodem worden onderzocht." Pleiter meende, dat er niets bewezen was, concludeerde tot vrijspraak en verzocht de on- middeliyke invrijheidstelling van verdachte De rechtbank ging in Raadkamer, waarna door den president werd medegedeeld, dat het verzoek werd ingewilligd. De uitspraak werd bepaald op 10 Juli. Dinsdagmiddag omstreeks half 4 bracht Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zyn adjudant, een bezoek aan het klooster der Paters Fran ciscanen te Woerden. Reeds vroeger had hij beloofd dit klooster eens met een bezoek ce vereeren. Hartelijk door den Pater Gardiaan verwel komd bracht Z. K. H. te midden van de paters en broeders eenigen tyd gezellig in het kloos ter door. Ook de burgemeester van Woerden was hierby aanwezig. Het was hem zoo zeide Z. K. H. een waar genoegen met de paters Franciscanen van Woerden te mogen kennis maken. Reeds vroeger had hy de Franciscanen in het buitenland leeren kennen en waardeeren als mannen die trouw en onversaagd opkomen voor de waarheid. Pater Gardiaan dankte aan het slot van den middag voor de hooge eer het klooster be wezen en riep den Prins een tot weerziens toe. Nadat vervolgens van den Prins, gezeten te midden van de paters, een kiek was gemaakt, stapte de Prins, uitgeleid door alle klooster lingen, wederom in zijn auto en keerde naar Den Haag terug. In een interview, dat een „Tribune"-redac- teur met den heer Zwertbroek, den gewezen secretaris van de V.A.R.A.. heeft gehad, deelde de laatste mee, dat hij geschrapt is als lid van de S.D.A.P., daar hy weigerde te bedanken voor het lidmaatschap der „Liga". Bij informatie by het bestuur der party- afdeeling kreeg „Het Volk" een bevestiging van dit bericht. Colportageverbod. Burgemeester en Wet houders, gelet op artikel I39a der Algemeene Politieverordening Verbieden het te koop, om niet of in welken vorm ook aanbieden of verspreiden van druk werken, plaatswerken of geschriften van welken aard ook, op alle werkdagen van negen uur tot zeventien uur in de volgende straten en gedeelte van een traat in IJmuiden: Engelmundusweg, Willemsbeekweg, Heide- straat, Lorentzstraat, Vlierstraat, Tusschen- beeksweg, het gedeelte van den Zeeweg lig gende tusschen de Kalverstraat en den Tus- schenbeekweg. Op genoemde dagen en uren is het tevens verboden in die straten- en gedeelte van een straat langs de huizen drukwerken, plaatswer ken of geschriften van welken aard ook, te koop om niet of in welken vorm ook aan te bieden of te verspreiden. Overtreding van het verbod wordt gestraft met boete van ten hoogste drie honderd gul den of hechtenis van ten hoogste twee maan den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4