FINANCIEN PASSIESPELEN TE OBERAMMERGAU EN ZUID-BEIEREN HONIG'S BOUILLONBLOKJES tho ns 6 voor lOct. is»» RADIO-PROGRAMMA Dagfilm TWEEDE CONGRESDAG WOENSDAG 27 JUNI 1934 Donderdag 28 Juni 1934 Illegale actie? Vrienden van Salzburg Huishoudgeld verdwenen. „We zijn over het algemeen dank baar, dat we aangesloten zijn bij het Verbond, vooral in dezen tijd" Academische examens Hooger P.T.T.-personeel Staatsexamen onderwijzer(es) Dinsdag bedroeg de aanvoer meer dan 100.000 K.G. DE LIEBAARD' Mgr. Jansen bezoekt 't werkkamp poetst Uw tanden met Amsterdamsche justitie informeert bij den heer Zwertbroek Examen handwerken Jg)e Nederlandsche Tandpasta 150 kippen en andere dieren omgekomen Examen nuttige handwerken ONDER HOOI GESTIKT Machinisten-examen De Europeesche kampioenschap pen te Warschau Door den bliksem gedood TENNIS TE WIMBLEDON Mej. RoIIin Couquerque wint! Eindexamen gymnasium Om de Mitropa-cup Opgericht zal worden een vereeni ging tot propaganda der Salzburger Festspiele Examen Ver. Raden van Arbeid VOOR ONZE ARONNE'S MARKTNIEUWS Nederlandsche automobilisten in het buitenland (Ingezonden Mededeeling) Muizen zijn de schrik van de huisvróuw, eet voortdurende bron van schade en ergernis. Ze rooven levensmiddelen en besmetten het voedsel waarmee ze in aanraking komen. De Heer A. te K. doodde met één doosje „Rodent" van 90 cent niet minder dan 113 muizen. Rodent heeft inderdaad een bijzondere aantrekkingskracht en een fatale uitwerking op muizen en ratten. Waarom zoudt U dus nog langer last van muizen hebben? Een doos Rodent van 50 ct of een dubbele doos a 90 ct. zal U tientallen guldens besparen. Imp.: Fa. B. Meindersma Den Haag. B50 Gillrat. 7.45 Vervolg zangrecital 8.40 Gevarieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 9.40 Duitseh con cert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis m. m. v. Henri Koch, viool 10.25 Dansmuziek (gr.pl.). BRUSSEL. 484 M. 5.20 Gramofoonmu- ziek 8.20 Opiroepsymphonie-orkest 9.35 V.erv. concert 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Populaire dan sen 5.20 Omroepsymphonie-orkest o. 1. v. J. Kumps 6.50 Vlaamsche liederen m. m. v. M. PersoonsSchlitz, sopraan; Ed. de Decker, bariton 8.20 Uitz. uit Antwer pen III, gemengd koor van het K.O.G., het Rerum Novarum-orkest o. 1. v. Aug. Per soons 10.30 Gramofoonmuziek. BERLIJN, 357 M. 4.20 Kurconcert 7.20 Solistenconcert 10.40 Kabarett um Mitternacht. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor genconcert NGRV 10.00 Gramofoonmu ziek 10.15 Morgendienst door ds. J. v. d. Woude 10.45 Leger des Heilskwartiertje KRO 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O.P. -12.00 Politieberichten 12.15 Opening tentoonstelling „Stad Til burg" te Tilburg door dr. H. Colijn 1.15 Het Kro-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud NORV 2.00 Cursus fraaie handwerken door mej. A. Ablij 3.00 Vrouwenhalfuur tje door P. G. Schreuder 3.30 Gramo foonmuziek 3.45 Verzorging zender 4.00 Bijbellezing door Johs. Stehouwer 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Steinvoort 5.30 Bespeling van het studio-orgel door S. P. Visser 6.45 CNV-kwartiertje door A. Stapelkamp 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Weekover zicht door Corn. A. Crayé 8.00 Zuid- Limburgsche avond 10.00 Vaz Dias 10.05 Ds. A. Klinkenberg Azn„ prof. dr. F. W. Grosheide: „Het 120-jarig bestaan van het Ned. Bijbelgenootschap" 10.30 Gra mofoonmuziek 12.00 Sluiting. derdaad succes te boeken bij verschillende be sprekingen van het Verbond. Over het algemeen aldus de voorzitter zijn we dankbaar,, dat we aangesloten zijn bij het Verbond, vooral in dezen tijd. (Applaus). Hierna kwamen de voorstellen in behande ling. Naar aanleiding van een voorstel, om in den bondsraad een vertegenwoordiger op te nemen van den groep bestellers-chauffeurs, werd be sloten, dat de afdeelingen bij het inzenden van Candida ten eventueel zullen vermelden „besteller-chauffeur". Dan bestaat er kans, dat ook deze groep zal worden vertegenwoordigd. Besloten werd, dat een vertegenwoordiger van de groep „radiopersoneel" in den Bonds raad zal worden opgenomen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wenschen ten laste der provincie verschil lende leeningen aan te gaan tot een to- ta'al bedrag van f 2.995.850 tegen een rente van ten hoogste 4'A pCt. 's jaars. De aflos singen zullen in gelijke of afloopende ter mijnen geschieden. •F De niet uitgelote obligaties der 4A pCt leening Zuid-Holl. Electr. Spoorweg Mij., alsmede de niet uitgelote obligaties der 4A PCt. leening Ned. Centraal Spoor zullen van 1 Augustus a.s. af afgelost worden met f 1000 per obligatie. Blijkens den jongsten weekstaat der Duit- sc.he Rijksbank heeft zich de afvloeiing van goud en deviezen in sneller tempo voortge zet. De goud-voorraad verminderde met M. 22 millioen tot M. 72 mill, en het bezit aan tot dekking toegelaten deviezen met M. 2 millioen tot M. 4 millioen. De goud- en deviezenvoorraad nam dus met M- 24 mill, tot M. 76 millioen af. De dekking der biljet ten bedroeg op 23 Juni 2.3 pCt. tegen 2.9 pCt. de vorige week. De Reichsstelle für Devisenbewirtschaf- tung besloot over de maand Juli, zooals in de loopende maand, slechts 10 pCt. devie zen toe te wijzen Van rembourscredieten kan, eveneens onveranderd, tot 20 pCt. wor den gebruik gemaakt. Onder den invloed van de Engelsche eischen is de sfeer, waarin de transfer onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland verkeeren, thans slechter dan ooit. Duitschlands positie is uiterst moeilijk geworden, omdat Engeland in ieder geval den dienst op de Dawes- en Youngleening eischt en een ongunstiger behandeling dan de andere landen van de hand wijst. In verband met het bovenstaande streeft men te Berlijn er naar met Nederland tot een overeenkomst te geraken, welke zoo weinig mogelijk gelegenheid biedt tot cri- tiek en tegenstand der andere partijen. Te Londen wil men niets hooren van het argument dat van 'n preferentieele behan deling van Nederland en Zwitserland be- sprken wordt, daar deze landen voor de uit betaling hunner scrips tot het volle bedrag hunnerzijds belangrijke consessies hebben moeten doen en de Duitsche additioneele uitvoer feitelijk door hen zelf wordt be taald. De „Times" zegt, dat geen enkele regee ring de ontduiking der Duitsche schuldver plichtingen kan tolereeren en dat Schacht's houding, zoowel vóór als tijdens de onder handelingen, de meening voedt, dat een ac tie dient te worden ingesteld. De „Morning- post" verklaart, dat Schacht's methode om eerst in gebreke te blijven en daarna te onderhandelen, niet zeer gunstig stemt. In Londensche Citykringen worden met spanning de transferbesprekingen met Duitschland tegemoet gezien. De mogelijk heid van een compromis op basis van ren teverlaging der Dawes- en Youngleening wordt druk besproken. Men noemt een ver laging van de Dawesleening van 7 pCt. tot 5 pCt. en van de Youngleening van 5 A tot 3 A pCt. In het Lagerhuis werd een wijziging van de clearingwet voorgesteld strekkende den duur der wet te beperken tot slechts 12 maanden in plaats van 2 jaar. Dit zou een vriendelijkheid zijn tegenover Duitschland, waarmede men het land zou willen aantoo- nen, dat Engelands represailles niet ten doel hebben, de handelsbetrekkingen in ge vaar te brengen. Het Internationaal Rubber Comité be handelde te Londen een aantal punten be treffende de werkzaamheden en de voorbe reiding van statistieken van productie, kostprijzen, verbruik en voorraden van ru we rubber. Het besprak het rapport omtrent maatregelen, die in de landen zijn genomen krachtens de internationale overeenkomst, en stelde met voldoening den vooruitgang der maatregelen vast. Gedurende de zomermaanden zal de Fransche regeering geen beroep doen op de kapitaalmarkt. Tegen October zullen de emissies beginnen. De leening 1924, die op dit tijdstip afloopt, moet hernieuwd wor den en dit zal een belangrijke operatie wor den loopende over meerdere milliarden. Verder zullen emissies van departementen en van steden plaats vinden, teneinde nieuwe werken te financieren. Wintershall A.G. boekte in 1933 een net to-winst van M. 6.26 millioen tegen M. 6.76 mill, het vorig jaar en keert een onveran derd dividend uit van 5 pCt. De reorgani satie van de landbouwpolitiek vermeerder de de koopkracht en de afname van kali producten. De buitenlandsche verzendingen waren niet onbevredigend en de buiten landsche verplichtingen verminderden be langrijk. Volgens het verslag van de Int. Tin Re search and Development Council bedroeg het weréld-tinverbruik in 12 maanden tot 30 April 1934 179.700 ton of 30 pCt. meer dan het vorig jaar. De dagelijksche productie van petroleum in Amerika daalde in de afgeloopen week met 7350 vaten tot 2.602.100 vaten. De ben- zine-voorraden zijn van 34.025.000 ton tot 33.243.000 ton afgenomen, De Atchison Topeka keert voor het eerst sinds 1 Juni 1932 een dividend uit van 2 tegen 1 de twee vorige jaren. De maat schappij beschikt over een groot geaccu muleerd surplus. De Norfolk and Western Rw. kondigde een onveranderd kwartaal-dividend aan van 2 en de American Can keert een on veranderd kwartaal-dividend uit van 1> In Amerika is allerwegen toenemende on tevredenheid over de Nira-politiek. De re geering zal de Nira-wetgeving moeten wij zigen. In Juli a.s. vervallen in Amerika 124.69 millioen aan obligaties, waardoor nieuwe middelen zullen moeten worden opgeno men. De Duitsche Markenkoers boekte van ochtend te Amsterdam een geweldige stij ging van 55 ct. tot f 1.30 op 57.0057.75' HAMBURG, 332 M. 9.15 Madrigaalkoor uit Maagdenburg o. 1. v. M. Jansen zingt moderne liederen 10.40 Gramofoonmu ziek 11.20 Maagdenburgder Kulturor- chester o. 1. v. Fritz Thoil 12.35 Muziek voor blazers. KEULEN, 456 M. 4.20 West-Duitsch kamerorkest 5.20 Concert door musici 10.40 Duitsch-Amerik. zangver. „Arion" te Washington. DAVENTRY, 1500 M. 1.20 Gramofoon muziek 2.20 Western Studio-orkest 4.35 Concert 8.20 BBC-orkest afd. G 9.55 Radiozangers 11.05 Casani Club orkest. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 6.09 Muziek van Rimski Korsakoff. PARIJS (RADIO), 1648 M. 7.20 Gra mofoonmuziek 8.20 Gramofoonmuziek 12.50 Victor Pascal-orkest 8.20 Sympho. nieconcert 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 5.30 Dansmuziek 6.15 Gramofoonmuziek 9.05 „XI conté Ory", opera van Rossini. ROME, 421 M. 5.20 Vocaal en instru mentaal concert 9.05 Richard Strauss- concert. WEENEN, 506 M. 4.30 Concert 5.30 Gramofoonmuziek 9.45 Populair concert 11.00 Pianorecital 11.40 Gramofoon muziek 12.20 Dansmuziek. WARSCHAU. 1345 M. 5.35 Solisten- concert 7.35 Vocaal concert 7.45 Ka mermuziek 8.32 Populair concert 9.32 Omroeporkest 10.20 Gramofoonmuziek 11.25 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 6.20 Gramo foonmuziek 6.50 Vroolijke avond 7.45 Omroeporkest o. 1, v. Gilbert 9.45 Oude kamermuziek. LEIDEN, 26 Juni. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Ortho-nitro-, Meta-nitro- en 3.5 Dinitrophenyli- socyanaat als reagentia op alcoholen", de heer F. Hoeke, geboren te Meester Cornells (N. O. I.). Geslaagd: Car.d. ex. Wis- en Natuurkunde let ter (L) mej. A. F. Plemper van Balen. De tweede dag van het Congres van den Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel „St. Petrus" begon met een H. Mis, w-elke om acht uur door den geestelijk adviseur, den Weleerw. Pater A. G. van Delden O.E.S.A., In de St. Augustinuskerk werd opgedragen. Om tien uur vereenigden de deelnemers zich Weer in hotel De l'Europe en na een kort ope ningswoord van den voorzitter, den heer M. v. d. Broek, was het woord aan den penning meester, den heer Ruiten uit Den Haag. Deze begreep niet, hoe een afgevaardigde van een groote afdeeling kan meenen, dat nog meer bezuinigd moet worden; hij moet toch weten, dat het bestuur reeds alles gedaan heeft om zoo sober mogelijk te zijn. Wil men nog meer bezuinigen, dan zal dit niet anders kunnen dan ten koste van het werk van den Bond. Het voorstel van het bestuur, betreffende de kosten van retraite, kan een ware uitkomst zijn, om het tekort te dekken. Op retraite-gaan is iets persoonlijks en daar zit een element van offer in. Wat is er dan voor bezwaar tegen, dat men zelf ook in de kosten bijdraagt? Meer vergoeding aan de vakgroepen is niet mogelijk, omdat de voorzitter reeds heeft gezegd, dat uit breiding 'van het instituut vakgroep niet kan overwogen worden. Vervolgens sprak de geestelijk adviseur, Pater A. van Delden O.F.M., naar aanleiding van en kele opmerkingen, die gemaakt waren betref fende de geoorloofdheid van een bepaalde orga nisatie. Men moet, aldus Z.E. onderscheid maken tus schen een verbod van het Episcopaat van het lidmaatschap van een bepaalde organisatie en een ernstig woord van afkeuring, dat de bis schoppen daarover doen hooren. Een verbod legt het Episcopaat niet eerder op, dan wanneer klaarblijkelijk is, dat een organi satie in strijd is met de katholieke beginselen. Een afkeurend woord spreken de bisschoppen uit, wanneer in een vereeniging het katholiek geloof gevaar loopt. Het lidmaatschap van de Vereeniging van hooger P. T. T.-personeel is in zooverre geoor loofd, dat het niet uitdrukkelijk verboden is, maar de bisschoppen keuren het af en wenschen dat oók het hooger personeel lid is van de ka tholieke organisatie is. In verband hiermede zegde de voorzitter toe, dat het bestuur nog eens zal overwegen, wat voor het hooger personeel gedaan kan worden. Optreden R.K- Werklieden verbond De heer Jos. Veldman, die als bestuurslid van het R. K. Werklieden Verbond het congres bij woont, heeft geconstateerd, dat het verband tusschen het Verbond en „St. Petrus" nog niet overal nauw genoeg is. Er is niet precies aan te geven, wat nu de leden van „St. Petrus" van de aansluiting pro fiteered maar spr. wijst er uitdrukkelijk op, dat het toch van belang is, wanneer het Ver bond gedurende drie jaar niet alleen de loons- politiek van de regeering, den werkloozensteun en de werkverschaffingsregeling op uen voet volgt, doch ook beïnvloedt en de verslechterin gen tracht tegen te gaan. Ook inzake salaris sen en loonen van het overheidspersoneel en het semi-overheidspersoneel treedt het Ver bond op en als dit naar huurverlagingen streeft, is dit ook voor de leden van „St. Petrus". En het is ook in het belang van „St. Pe trus", dat het Verbond het fascisme bestrijdt en de cultuur en de geestelijke vrijheid van het katholiek volksdeel tracht te handhaven. Vooral in dezen tijd is het noodzakelijk, dat we schouder aan schouder staan. Wat in het particuliere leven gebeurt, vindt zijn weerslag bij het overheidspersoneel. Hebt daarom vertrouwen in het Verbond en steunt het. HILVERSUM, 301 M. AVRO 8.00 Tijdsein 8.01 Gramofoonmuziek 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Kamermuziek door het Haagsche trio 11.00 Knipcursus kinderkleeding door mevr. Ida de Leeuwvan Rees, 23e les 11.30 Voortzetting kamermuziek 12.00 Tijdsein 12.01 Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest 2.15 Gramo foonmuziek 2.30 Vioolrecital door Her man Salomon. A. d. vleugel Egbert Veen 3.00 Oramofoonmuziek 3.45 Verzorging zender 4,00 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 Pianorecital door Caroline Lankhout 5.00 Orgelconcert door Pierre Palla m. m. v. Willy Keizer, bariton en Boris Lensky, viool 6.30 Sportpraatje door H. Hollan der 7.00 Radiotooneel voor de jeugd 7.35 Overschakeling op den versterkten zen der 7.40 Causerie door dr. W. Schuur- mans Stokhoven: „Het gevaar van zonne brand" 8.00 Tijdsein 8.01 Vaz Dias 8.05 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep m. m. v. Edith Lorand, viool 9.00 Eigen gramofoonopnamen van Ha- riette Serlé en Koos Speenhof! 9.20 Con cert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Soliste: Annie Woud, alt 10.15 Zang door Herhert Ernst Groh, tenor (gr. pl.) 10.30 Populair concert door het om roeporkest o. 1. v. Nico Treep 11.00 Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. Duitsche avond. 7.00 Gevarieerd gramofoonplatenconcert 7.20 Zangrecital door Milli Engelmann Notarieel examen DEN HAAG. Geslaagd voor deel X de heer L. C. Bakker, Den Haag. Geslaagd mej. M. E. W. Berekenkamp, Den Haag. Dinsdag steeg de aardbeienaanvoer aan de Beverwijksche veilingen voor d'e eerste maal boven 100.000 K.G. Het onmiddellijke gevolg van dezen grooten aanvoer was een daling van den prijs. Aan de veiling „Kennemerland" bedroeg de aanvoer 82.600 K.G. met een gemiddelden Rrijs van 17.96 per 100 K.G., aan de Beverwijksche Exportveiling werd 39.652 K.G. aangevoerd, met een gemiddelden prijs van 17.84 per 100 K.G. BEVERWIJK. 26 Juni. (Bisschoppelijke Kweek school). Geslaagd de heeren: G. Schuld, Hoorn, A. van Velzen, Haarlem, J. Vergouw, Amsterdam H. Wegdam, Hoogwoud. Afgewezen 1 candidaat. De examens zijn geëin digd. MAASTRICHT, 26 Juni. Religieuze UrBUlinen. Geslaagd: C. Beumer. Maastricht: M. Bijvoet, Ge- mert; N. Bijvoet, Amsterdam: F. Bos, Kerkrade; M. Deelen, Geldrop; S. Dickes, Maastricht. Geen afgewezen. MAASTRICHT, 26 Juni. Juvenaat Broeders O. B. O. Maastricht. Geslaagd: T. Corstjens, Maas tricht: M. Creemers, Vierlingsbeek: A. Gerrits, Nijmegen; G. van de Hofstad, Den Dungen; P. Ha vens, Arcen; H. Janssene, Haarlem. Afgewezen geen. Dinsdag j.l. bracht Z.H. Exc. de Aartsbis schop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, een bezoek aan het werkkamp der jongere werk- loozen van de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging op het Kolpings Vacantie-oora „De Liebaard" te Baam. De Aartsbisschop was vergezeld van De ken van den Hengel uit Hilversum en van zijn secretaris. Op „De Liebaard" werd hij ontvangen door den Centraal-Praeses der St. Josephs-Gezellen- Vereeniging, rector Th. van Galen, en pater P. Biesta O. P., den Liebaard-Praeses. In zijn welkomstwoord tot Mgr. sprak de Centraal-Praeses zijn vreugde uit over de be langstelling van het hoogste Kerkelijk Gezag voor het werk onder de jongere werkloozen. Sympathiek sprak de Aartsbisschop daarop de jongere werkloozen toe. Als bewijs van zijn me deleven met het werk van de St. Josephs- Gezellen-Vereeniging voor de jongere werkloo zen, was hij zich gaarne persoonlijk op de hoog te komen stellen. Hij vertrouwde, dat deze ar beid op „De Liebaard" de moreele kracht der werkloozen ten goede zou komen. Vol belangstelling bezichtigde de Bisschop de inrichting van het huis en de voltooide werk- objeeten. Hij bezocht achtereenvolgens de tim merlieden in hun werkloods, de smeden-bank werkers en de tuinlieden. Onder luide toejuichingen van de jongere werkloozen verliet Mgr. „De Liebaard". Het was een blijde dag voor de jongere werkloozen en de leiding. NIJMEGEN, 26 Juni. H. Rosastichting E.E. Z.Z. Dominicanessen te Neerbosch. Geslaagd de dames M. C. 't Hoen te 's-Hage, St. v. d. Luur te 's-Hage, N. v. d. Meer te Groningen, T. Meijer te Utrecht, R. d. St. Obein te Groningen en W. van Oud- vorst te Nijmegen. NIJMEGEN, 26 Juni. Staatsexamen. Geslaagd de heeren R. Posthouwer, W. van Voort en H. Daleborch. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS TILBURG, 26 Juni. „St. Stanislaus". Geëx. 5 cand. Geslaagd: W. A. Stroeve, C. J. A. Vincke, A. J. M. v. d. Voort, H. P. J. Zoontjens, J. C. A. v. d. Voort. NIJMEGEN, 26 Juni. Geslaagd de dames G. M. Boomsma te Nijmegen, W. v. Eek te Enschede, A. S. Platt te Bengkalis, G. A. Woessink te Nijme gen, H, M, J, Drydyk, id., J. G. Kluck, ld., C. M. van Deelen te Bandoeng, C. Deelken te Assen, M. Krol te Arnhem, E. C. C. H. de Wilde te Nijme gen, 3. M. Pamsze te Hikversuqi- MAASTRICHT, 26 Juni. Zusters van het Arme Kind Jesus. Geslaagd: M. Andriessen, G. Bagger, M. L. Banens, A. Bastiaans, L. Bollen, M. Gom- mers. Geen afgewezen. De ex-secretaris van de V. A. R. A„ de heer Zwertbroek, heeft de vorige maand in een be sloten vergadering te Dordrecht mededeelingen gedaan over het conflict tusschen hem en de V. A. R. A. Ondanks het besloten karakter dier bijeenkomst is daarvan toch een verslag verschenen in de Dordrechtsche Courant. In verband met de gepubliceerde mededee lingen heeft de Amsterdamsche justitie een nader onderzoek laten instellen. Een politie ambtenaar is ten huize van den heer Zwert broek, naar wij van dezen vernemen, inlich tingen komen vragen. 0.m. werd geïnformeerd, of de heeren Oude geest en Woudenberg deelgenomen hebben aan besprekingen over illegalen actie. De heer Zwertbroek heeft daarop medegedeeld, „dat hij het tafeltje in „Polen" in Amsterdam, waaraan hij met de heeren gezeten heeft, nog wel zou kunnen aanwijzen." Op de vraag, of voor noemde heeren wisten dat er van illegale actie sprake was, heeft de heer Zwertbroek geant woord dat hij betwijfelde of de heeren er zich mee zouden ingelaten hebben als zij het illegale karakter vermoed hadden. AMSTERDAM, 26 Juni. (St. Antonia-Kweek- school). Geslaagd de dames: Ch. J. A. M. Mell, Ch. J. Pellen, J. M. Röfekamp. M. G. S. E. A. van Tol, W. van Veen en J. M. M. de Wit, allen te Amsterdam. AMERSFOORT. „St. Agneskweekschool" Ge slaagd de dames C. E. Tholen te Bussum: A. B. van Til te Zwolle; C. M. Tromp te Alkmaar; G. van Wende te Amersfoort; A. M. Westerman, Ter Apel; E. J. A. de Wolff te Amsterdam. Afgewezen géén. HAARLEM, 26 Juni. (Rijkskweekschool). Geslaagd de dames: G. Jansma, te Bloemendaal; S. Jourltsma, te Heemstede; L. van der Putten, te Haarlem; A. Rijkens, te Haarlem; M. van der Veen, te Heemstede: G. P. Heitlager, te Haarlem Dinsdagnacht heeft een zware brand te Dreu- mel aan de Waal gewoed. Door onbekende oor zaak, Vermoedelijk hooibroel, is in de boerderij van TIi. Lamers brand uitgebroken, die in kor ten tijd de geheele bcerderij en twee groote schuren in de asch legde. De geheele inboedel en landbouw-inventaris gingen verloren, alsmede een groote partij hooi, vier varkens, een kalf en esp 150-tal kippen. De bewoners konden zich ternauwernood redden. De brandweer, die met een oude handspuit aanwezig was, heeft zich moeten bepalen tot het nat houden van de omliggende huizen, die alle met stroo zijn gedekt. De boerderij van Lamers was laag verzekerd. Te Alblasserdam kanttlde een wagen met hooi waarop een zoontje van den heer van Heik gezeten was. De knaap kwam In een sloot te recht en geraakte tevens onder het hooi. Het kind vond den dood door verstikking. Geslaagd voor het voorloopig diploma de hee ren P. Grnndel te Velsen en P. C. van de Dood en H. Kappen, beiden te Viisslngen. Te VrijhoeveCapelle is een arbeider aan een in aanbouw zijnde boerderij door den bliksem getroffen en gedood. Op den tweeden dag der tenniskampioen schappen te Wimbledon speelde mej. Rollin Couquerque in de eerste ronde tegen Mrs. Mo- lesworth (Australië) een uitstekenden wed strijd en won in twee sets n.l. met 64, 7—5. Het spel van onze landgenoote heeft een uit stekenden indruk achtergelaten. De andere belangrijkste uitslagen luidden: Heeren enkelspel: Von Cramm (Duitsch land) sl. Anker Jacobsen (Denemarken) 62, 8—3, 9—7. Austin (Engeland) sl. Denker (Duitschland) 6—1, 6—1, 6—2. Crawford (Australië), sl. Henkei (Duitsch land) 6'2, 63, 36, 64. Damesenkelspel: Mej. Rollin Couquerque (Nederl.) sl. Mrs. Molesworth (Australië) met 6—4, 7—5. Mrs. Whittingstall (Engeland) sl. Betty Nuthaal 26, 63, 64, Te Warschau werden de wedstrijden in het öegenschermen om het Europeesche kampioen schap beëindigd. De Hongaar Dunay wist met 8 gewonnen par tijen den titel te behalen. EINDHOVEN, 25 Juni. Geslaagd voor het eindexamen gymnasium aan het St. Catharina Lyceum de dames: T. Vrijdag, C. Zoetmulder, M. Winkelman en J. Jansen. Afgewezen een can didate. DEN HAAG. R.K. Lyceum voor meisjes. Ge slaagd voor diploma A mej. Vic Thijssen. Voor diploma B de dames Anna van Voorst tot Voorst •en Nel van Dieten. Het examen wordt met één candidate voortgezet. Te Praag werd voor 12000 toeschouwers een wedstrijd voor den Mitropa Cur gespeeld tus schen Sparta (Praag) en Hungaria, Sparta won met 52 (rust 32). De voorzitter verklaarde hlema, dat er een hartelijke samenwerking is tusschen het be stuur van „St. Petrus" en de besturen van de bij het Verbond aangesloten bonden en met het Verbondsbestuur zelf. Handelsonderwij 1 gericht worden, waarbij de mogelijkheid van een aansluitende rondreis in Oostenrijk be staat. De „Vereeniging der Vrienden van Salz burg" is tenslotte van plan, ook hier te lande uitvoeringen te organiseeren en verder het bezoek van Salzburg door verleening van daad werkelijken steun ook aan minder bemiddelde Nederlandsche studenten mogelijk te maken. Het programma der Festspiele, welke dit jaar van 23 Juli tot 2 September te Salzburg gehou den worden, luidt als volgt: 28 Juli: „Fidelio" van Beethoven, onder leiding van Richard Strauss; £<9: „Jedermann", onder regie van Max Reinhardt; 30: „Don Giovanni", van Mo zart, onder leiding v. Bruno Walter; 31: Concert onder leiding van Willem Mengelberg (Mahler- Diepenbrock) 1 Augustus: Strauss' „Rosen- kavalier"; 2: Concert onder leiding van Bruno Walter (klassieke meesters); 3: „Figaros Hoch- zeit" van Mozart; 4: „Tristan und Isolde" van Wagner; 5: „Jedermann" en het optreden der „Sangerknaben"; 6: Concert onder leiding van Wilhelm Furtwangler (Beethoven); 7. Goethe's „Faust"; 8: ,,Don Giovanni" van Mozart; 9: Strauss' „Aegyptische Helena en Mozart-kamer- concert; 10 Concert onder Furtwangler (Brahms- Bruckner); 11: Goethe's „Faust"; 12: „Jeder mann" en Concert onder leiding van Richard Strauss (Beethoven); 13: „Oberen" van C. M v. Weber; 14: Beethoven's „Fidelio"; 15; Goethe's „Faust" en Concert onder Vittorio Gui (Italiaansche meesters); 16: Mozart's „Don Giovanni"; 17: Strauss' „Electra"; 18: Strauss' „Rosenkavalier"; 19: „Jedermann" en Concert onder Thomas Beecham (Mozart); 20: Strauss' „Frau ohne Schatten; 21: Goethe's „Faust"; 22. Weber's „Oberon"; 23: Concert onder Arturo Toscanini (Mozart-Haydn-Beeth,o- ven); 24: Wagner's „Tristan und Isolde"; 25: Mobart's „Don Giovanni"; 23: Jedermann" en Concert onder leiding van Clemens Krauss (Slavische meesters); 27: Goethe's „Faust"; 28: Mozart's „Cosi fan tutte"; 29: Strauss* „Ro senkavalier; 30: Concert onder Arturo Tosca nini (Mozart-Brahms)31: Wagner's „Tristan und Isolde"; 1 September; Goethe's „Faust", en 2 September; „Jedermann". Voorts vermeldt het programma nog vijf Dom-Concerten, ver schillende andere uitvoeringen, dirigenten- en muziek-cursussen enz. Een zeer omvangrijke or ganisatie van hoogst belangwekkende uitvoe ringen. HEERLEN. Handelsschool 3-j. c. Geslaagd Comello J., Consten H., Ploemen P.. Pommé J. Rutters P., Stoelinga G„ Verhalle J., Vlekken A. Inzake de salarispolitiek voor den ambtenaar heeft het Verbondsbestuur zich nooit onbetuigd gelaten- UTRECHT. Geslaagd de heeren A. van de Beek, te Zeist; C. W. A. Derde en J. C. C. F de Galan, beide te 's Hertpgenbosch. Ook het onderhoud met de Kamerfractie is daarop van grooten invloed geweest, al komt dit niet altijd direct naar buiten. Er was in- Naar wij vernemen is onder protectoraat van den Oostenrijksehen zaakgelastigde te 's-Gravenhage, den heer Georg Alexieh, een initiatief-eomité gevormd, welk comité zich ten doel heeft gesteld ook in Nederland een „Vereeniging der Vrienden van Salzburg" on te rlehten. In dit comité hebben zitting geno men: L. M. G. Arntzenius,, jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, C. J. baron Collot d'Eseury, dr. Paul Cronhetm, A. Defresne, F. H. Fentener van Viisslngen, Lili Green, Generaal J. F. B. Kalff, dr, Rudolf Mengelberg, mr. L. G. van Praag, prof. Max Reinhardt, dr. A. Renner, ing. A. M. J. J. Smits van Waesberge, mr. dr. J. P. van Tienhoven en prof. Bruno Walter. Soortgelijke als de hier op te richten ver eeniging bestaan reeds te Londen, Brussel en Parijs, Zij stellen zich ten doel: het bezoek der Festspiele te Salzburg te propageeren en de artistieke relaties tusschen de verschillende landen en Salzburg te helpen bevorderen. De Nederlandsche vereeniging zal zich ter ver wezenlijking van dit doel aansluiten bij de reeds bestaande organisatie „Hospitalitas Salis- burgensis". Hierdoor zullen de leden gebruik kunnen maken van alle faciliteiten, welke door de Festspielgemeinde en andere organisaties te Salzburg reeds werden toegestaan (prijsreductie op alle toegangsbewijzen voor de Festspiele, belangrijke reducties, voor auto-touren in de omgeving, beschikbaarstelling van goedkoope woongelegenheid, enz.) De leden der organisatie „Hospitalitas Salisburgensis", welke met de „Festspielgemeinde" samenwerkt, stellen zich beschikbaar om de buitenlandsche gasten te verwelkomen en te helpen. In 't clublokaal ont moeten de leden der buitenlandsche vereeni- gingen elkaar, alsmede vooraanstaande per sonen der kunstwereld; ook worden aldaar lezingen en voordrachten voor de leden gehou den. Bij voldoende belangstelling zullen ook extra-treinen van Nederland naar Salzburg in- Eindexamen Middelbare Handelsdagschool Dr. Ariëns ter eere! ROOSENDAAL, 26 Juni. (St. Norbertus-lyceum, afdeeling Middelbare HandelsdagschoolGeëxa mineerd 9 candidaten. Geslaagd de heeren: J. B. L. van den Assum, Dongen; J. H. J. Brouwers, Roosendaal; C. M. M. de Bruyn, Roosendaal; E. H. M. Damen, Roosendaal; G. J. E. A. Glmbrère, Tilburg; A. F. E. M. Mahler, Arnhem; A. J. van Pul, Roosendaal en J. de Visser, Dinteloord. Het vorige artikeltje in de jpers, waarin we de idee opperden van eenlge gedachtenis-ramen ter eere van Dr. Ariëns, is niet onbeantwoord gebleven. Verschillende naamkaartjes mocht ondergeteekende ontvangen, waaruit bleek, dat In de verschillende kringen van ons volk nog wel wat voor Dr. Ariëns wordt gevoeld. En zelfs veel voor hem gevoeld! De een schreef: Ariëns is een heilige! Een andere: Ariëns moet ook in de kerk! Een derde: Wij moeten hem eerherstel brengen! enz. Bij schoone woorden mag het echter niet blij ven: nu ook de daad bij het woord gevoegd! Ondergeteekende stelt zich voor, een gulden boek aan te leggen, waarin de namen zullen vereeuwigd worden van allen, die een glas scherfje hebben bijgedragen. Op de eerste en eere-plaats in dit Ariëns- guldenboek prijkt de hooge naam van Z. H. Exc. Mgr. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, die, in eigen persoon aan ondergeteekende op den dag der onthulling van den „bronzen Ariëns", een mooie gift ter hand stelde! Deze daad van Neêr- lands Primaat zegt duidelijk, dat Monseigneur sympathiseert met dit doel, de actie daarvoor zegent en aanmoedigt. Zulk een illuster voorbeeld geeft moed en spoort aan tot navolging! Wie dan een glas scherf of -scherfje wenscht bij te dragen, zende zijn offertje aan ondergeteekende en zijn naam wordt ingeschreven in het Ariënsboek! Nu de daad! Ter eere van Dr. Ariëns! Tot eerherstel van dezen heiligen priester! Pastoor H. GEERTMAN Gironummer 147588 Enschede. N. B. Zoo juist mocht ik nog een mooie toe zegging ontvangen van het Bestuur van den Bond van R.K. Werkliedenvereeniging in het Aartsbisdom. Wie of welke vereeniging volgt?. VAN 2 4 TOT 31 AUGUSTUS A.S, He Klasse 115.Ille Klasse 90 vermeerderd met 2.50 administratie kosten per deelnemer, verschuldigd bij inschrijving. In vervolg op onze laatste kennis geving wijzen wij er onzen lfiers op. dat in verband met de te verwachten drukte in de vacantiemaand Augustus te Oberammergau, opgave tot deel name aan deze reis, om teleurstelling te voorkomen, terstond gewenscht is. Uitvoerig programma zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Aanmelding voor deze reis: Afdeeling Reis Oberammergau, bureau van dit biad. De K.N.A.C. meldt, dat de heer E. A. C. Cor nelius met een D. K. W. Meisterklasse heeft ingeschreven voor den 2000 K.M. rit door Duitschland en den Internationalen Alpenrit. In eerstgenoemden tocht zal de heer J. Schjffer te Nijmegen als tweede bestuurder mee gaan. en In den Int. Alpenrit Mej. Sybrandy-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6