Werk aan den wapenwinkel i»isl Engeland zal zijn luchtvaart gaan versterken Hitier geeft de S.A. ongelijk Het nieuws van heden Soldaten tegen de Heimwehr HIM m&m DUITSCHLAND WIL ZICH NIET ISOLEEREN PARITEIT IN DE LUCHT DE BEDOELING DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 28 JUNI 1934 Avondblad ENGELAND LAAT DE HOOP VAREN Pacten met Pantsers Rumoerige betoogingen te Graz, waaraan duizenden betoogers deelnamen MacDonald's vacantie Baldwin en later Sir John Simon zullen hem vervangen «v** v;- Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii§ De Spiegelzaal in het kasteel te Versailles waar vandaag voor 15 jaar het Vredesverdrag onderteekend werd Onder den dwang der omstandig heden maakt het Duitsche volk zich vrijer van het buitenland Geen autarkie Hij heeft Seldte laten weten, dat de Stahlhelm niet ontbonden zal worden Een stap naar rechts? ZONNIGE ZIJDE VAN EEN MINISTERIEELE REIS Stflsl Minister Barthou werd in Joego-Slavië gul onthaald door regeering, Vorst en volk. Hier brengen hem jonge meisjes in nationaal costuum een blijden groet Lord Londonderry, minister van Luchtvaart, hoopt niet langer op internationale ontwa pening Een rijksluchtmacht? Het Catalaansch conflict Minister-president Samper vraagt om volmachten Werktijd in de mijnen Een conferentie te Genève is, zon der resultaten bereikt te heb ben, uiteengegaan Elf dooden bij een ont ploffing DE STAKINGEN IN AMERIKA DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De Valera's zege al verzekerd Vermoedelijk geen parlements verkiezingen Nieuwe aanslagen in Oostenrijk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18817 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De ontwapeningsconferentie liep vast in het mulle zand door den kennelijken onwil zoowel van Frankrijk als van Duitschland om tot overeenstemming te ko men. Duitschland sprong van den wagen en bleef in de verte staan hoonen over het hope- looze ongeval. De eenmaal fraai opgetuigde met fanfares uitgereden praalwagen der ontwape ningsgedachte verviel tot een wrak en de vele voerlui, die door onderling krakeelen den rech ten weg waren kwijtgeraakt, trokken lange ge zichten en wilden geen van alle de verantwoor delijkheid voor het gebeurde dragen. Daarom heeft men een paar commissie-wielen maar weer in gang gezet. Deze draaien prachtig, maar pakken geen grond, zoodat de conferentie geen streepje van zijn fatale plaats komt. De voerlui meenden daardoor de publieke opinie een rad voor de oogen te kunnen draaien en de illusie te wekken, dat het déplorabele vehikel toch nog reed. Een al te naïef geënsceneerd ge zichtsbedrog. Engeland, dat onder leiding van MacDonald zich uitgesloofd heeft om de con ferentie te redden door tusschen Frankrijk en Duitschland te bemiddelen zonder zelf ook maar één nieuwe veiligheidsverplichting op zich te nemen, is thans de eerste, die officieel alle hoop op een „internationale conventie, welke de ge heel Europa verontrustende problemen zal op lossen" laat varen. In hun hart hebben alle mogendheden dat al gedaan. In den loop van het debat in het Hoogerhuis over de Britsche luchtmacht heeft de minister voor de lucht vaart Londonderry het besluit van de Britsche regeering bevestigd om er voor te zorgen, dat de Britsche luchtvloot op één lijn komt te staan met de sterkste der wereld. De „Morning Post" had het dus bij het rechte eind, toen het dit bericht als gerucht lanceerde. Engeland heeft als eiland hoofdzakelijk belangstelling voor lucht- en watervloot. Vandaar dat in alle ont wapeningsvoorstellen van Engeland steeds aan gedrongen werd op beperking van de lucht strijdkrachten der mogendheden en dat Enge land steeds bijzondere aandacht aan de vloot- verhoudingen wijdde. Evenmin als het nog eenige fiducie heeft in de ontwapeningsconfe rentie, heeft het nog veel vertrouwen in de a.s. Vlootconürentie. Op de voorbesprekingen, welke te Londen worden gehouden, heeft Enge land, gelijk de „Daily Telegraph" meldde, bij monde van den minister van marine een vlootbouwprogram kenbaar gemaakt, dat klinkt als een alarmklok. Het „England rules Che wa ves" moet weer waarheid worden, en Engeland is van plan dit in den kortst mogelijken tijd waar te maken. Dit is geen dreigement voor het geval de Vlootconferentie mocht misluk ken, want indien dat gebeurt, zal Engeland ter bescherming van zijn wereldrijk en zijn koop vaardijvloot nog krassere dan de in het vooruit zicht gestelde nemen. Door de Engelsche bewapeningsplannen wor den de andere mogendheden opgeschrikt en op gejaagd. Amerika kan en wil niet achterblijven en het vlootpariteit eischende Japan zal weer dieper in den zak met gedeprecieerde yens moe ten tasten. Dat Japan, ondanks zijn groot spraak, dat het dit gemakkelijk kan doen, zich hierdoor voor groote economische en financieele moeilijkheden ziet geplaatst, blijkt duidelijk uit de officieele order tot het betrachten van de grootst mogelijke zuinigheid, welke de regeering te Tokio heeft uitgegeven. Italië heeft een eventueele beperking van de inhoudsmaat voor slagschepen bij voor baat al bemoeilijkt door te besluiten tot den bouw van een paar geweldige drijvende zee vestingen, een demonstratie tegenover zijn mid- dellandsthen zeeconcurrent Frankrijk, met wien het nooit tot een vlootovereenkomst is kunnen komen, hoe graag Engeland dit ook wilde. Frankrijk, dat zijn bewapening het meest op peil hield al de „vredes"jaren door en nu bezig is ,,de veiligheid te organiseeren" door zijn bond genootschappen te versterken en een net van pacten te weven, gaat zijn weerbaarheid ook weer opvoeren. Generaal Weygand bracht een zeer „particulier" bezoek aan den Engeischen op perbevelhebber te Londen en generaal Debeney ging in Warschau praten met de Poolsche leger en regeeringsautoriteiten. Ondertusschen reisde de pactomaan Barthou de Kleine Entente af. Dat het sluiten van pacten niet een middel is om tot een bewapeningsbeperking te komen, zooals van Fransche zijde steeds wordt beweerd, blijkt duidelijk uit het feit, dat Roemenië een leening van 8 millioen pond sterling van de Fransche wapenfabrikanten heeft gekregen ter versterking van zijn militaire apparatuur. Niet enkel papieren pacten, maar gepantserde pacten kunnen Frankrijks bezorgdheid voor „vrede en veiligheid" alias de handhaving van het Ver drag van Versailles verminderen. Zoo wijst alles er op, dat er weer een gouden tijd gaat aan breken voor de machtige wapensmeden. Er is en er komt nog meer aan den wapenwinkel, on danks den nog tceds nijpenden economischen en financieelen wereldnood. Materiaal en geld gaan besteed worden aan improductieve en po litieke spanning verwekkende uitgaven. Het spreekwoord der Romeinen, die de goden met blindheid slaan, wien zij verderven willen, is zelden zoo sterk bevestigd geworden als in onzen tijd. GRAZ, 27 Juni (Reuter). In de straten van Graz hebben 400 soldaten, bij wie zich later duizenden burgers voegden, tegen de Heimwehr gedemonstreerd en Heimwehr- mannen, die zij tegenkwamen, mishandeld. De aanleiding tot de demonstratie was, dat gisteravond een soldaat door leden van de Heimwehr in een café was afgeranseld. Zjjn kameraden besloten daarvoor wraak te nemen en hoewel de commandant, die van het plan had gehoord, den soldaten verbood de ka zerne te verlaten, stoorden zij zich daaraan niet en trokken door de straten onder het geroep: „Weg met Starhemberg en de Heimwehr!" Dui zenden menschen sloten zich bij de soldaten aan, juichten hen toe en mishandelden Heim- wehrleden. De politie kon aanvankelijk de orde niet hersteilen en vroeg den commandant om versterking. Soldaten slaagden er met de bajo net op het geweer ten slotte in, hun weerspan nige wapenbroeders naar de kazerne terug te drijven. LONDEN, 28 Juni. (Reuter). MacDonald zal vermoedelijk zijn drie maanden vacantie als volgt doorbrengen: Zondag a.s. zal hij Londen verlaten en naar Lossiemouth gaan, waar hij eenige dagen zal blijven. Vervolgens zal hij naar Canada gaan, waar hij langeren tijd in de Rocky Mountains zal vertoeven. Op den terug weg naar Engeland zal hij een kort bezoeK brengen aan New Foundland. Gisteren heeft MacDonald voor het laatst voor zijn vacantie de wekelijksche kabinets-zitting gepresideerd; zijn collega's wenschten hem aangename va cantie en drukten de hoop uit, dat hij over eenige maanden hersteld terug zal Komen. Ten aanzien van de vacantie van MacDonald schrijft de „Morning Post", dat vermoedelijk ook de waarnemende Minister-President Bald win in den zomer zijn gebruikelijke vacantie op het vasteland van Europa zal doorbrengen. In dien tijd zal de Minister van Buitenland- sche Zaken. Sir John Simon, het ambt van Minister-President waarnemen. Deze heeft der halve reeds zijn reis naar de Bermuda-eilanden opgegeven. VERWACHTING: Zwakke tot ma- 5 tigen, Westelijke tot Noord-Westeiijlcen wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn- EE lijk weinig of geen regen, later iets war- mer. Ëj Hoogste stand: 767.3 te Jan Mayen en Ingö. EE Laagste stand: 758.7 te Chields. S Zon op 4.42 onder 9.24 - Licht op 9.54 Maan op nam. 10.49 .onder v.m. 5.40 illlllllllllllllllllllllimillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill BERLIJN, 27 Juni (D.N.B.) Voor de Deut sche Industrie- und Handelstag hield heden de minister van Buitenlandsche Zaken een rede, waarin hij ook het deviezen- en transfer- vraagstuk ter sprake bracht. De voornaamste oorzaak van de afneming van den Duitschen export achtte von Neurath de valuta-depreciatie in de groote industrie landen, die het Duitschland vrijwel onmogelijk hebben gemaakt te concurreeren. Men zou ge neigd zijn van deze landen, die hun valuta's zonder noodzaak hebben gedeprecieerd en er daardoor het meest toe hebben bijgedragen, dat Duitschland in de transfer-moeilijkheden is ge raakt, meer begrip voor Duitschlands situatie te verwachten. De minister drukte zijn leedwe zen uit over de bedreigingen, welke in dit ver band de laatste dagen tegen het Duitsche eco nomisch leven zijn geuit; deze noemde hij meer dan kortzichtig. Indien deze bedreigingen zouden vforden uit gevoerd, zouden zij niet alleen een slag voor Duitschland, maar voor de geheele wereld be- teekenen en zouden zij in even sterke mate gevoeld worden door de landen, welke ze toe passen. Duitschland wil zich niet van het buitenland afsluiten. De minister kantte zich tegen het slagwoord „autarkie", dat heden ten dage in alle leidende Duitsche kringen overwonnen is. Niemand in de Duitsche regeering gelooft, dat Duitschland van het buitenland geïsoleerd moet of kan worden. Hoewel er onder den dwang der omstandig heden ook met alle krachten aan gewerkt wordt om het Duitsche volk en het Duitsche econo misch leven onafhankelijker te maken van bui tenlandsche levensmiddelen en grondstoffen en in het binnenland alles te produceeren, wat in het eigen land kan worden voortgebracht, zoo verlangt Duitschlands centrale ligging in Europa toch handelsbetrekkingen met de na burige staten, die op wederzijdsch begrip en tegemoetkoming zijn gebaseerd. Evenzoo vereischt de noodzakelijkheid grond stoffen te betrekken, vriendschappelijke ruil relaties met de overzeesche landen. De belang rijke handelsrelaties welke Duitschland met een aantal staten in den laatsten tyd aange knoopt heeft, zijn een bewijs hiervan. Door deze overeenkomsten zijn voor andere landen groote invoermogelijkheden naar Duitschland geopend. Duitschland heeft dit kunnen doen, daar deze landen ook Duitschland zijn oud aandeel in hun markten hebben laten behouden. Duitsch land is bereid met alle landen op basis van wederzijdsche consideratie onderhandelingen aan te knoopen. Men kan echter niet verwach ten, dat Duitschland de rente voor zijn buiten landsche schulden transfereert, wanneer de Duitsche uitvoer op alle mogelijke manieren belemmerd wordt. De transfer is geen vraagstuk van goeden of slechten wil, maar van werkelijke mogelijk heden. BERLIJN, 28 Juni (V.D.) Groot opzien is gebaard door het feit dat gisteren be kend werd, dat Adolf Hitler met betrekking tot het conflict tusschen Stahlhelm en S. A. zich rondweg zou hebben uitgesproken te gen zijn eigen stormtroepen en de partij zou hebben gekozen van de oud-strijders. Dit wordt beschouwd als een buitengewoon groote overwinning voor de conservatieve elementen binnen het regime. Voor zoover thans omtrent de in dit verband door Adolf Hitler gedane stappen bekend is, heeft de Rijkskanselier den Minister van Ar beid en leider van de Stahlhelm Franz Seldte medegedeeld, dat hij zich volkomen houden zou aan de indertijd gesloten overeenkomst en dat hij weigerde de N. S. D. F. B. (d.w.z. de Stahlhelm) te ontbinden gelijk dit door de Bruinhemden Wordt geëischt. Dit besluit van den Rijkskanselier beschouwt men algemeen als een belangrijke stap naar rechts tegenover de wassende en steeds bitter der wordende oppositie van de radicale elemen ten in de Nationaal Socialistische Party. Uiter aard wordt ook verband gelegd tusschen dit besluit en de redevoering van vice-kanseliei Von Papen, waarin deze openlijk zün critiek op het regime tot uiting bracht. LONDEN, 27 Juni. Tijdens de debatten in het Hoogerhuis over de Britsche luchtmacht heeft de minis ter van Luchtvaart, lord London derry, herhaald, dat Groot-Brittan- nië vastbesloten is, pariteit in zake de luchtbewapening te verkrijgen. Wij kunnen niet meer hopen, aldus de minister, dat door een internatio nale ontwapeningsconventie de pro blemen worden opgelost, welke ge heel Europa in beroering brengen. Bygevolg heeft de Britsche regeering beslo ten niet langer de uitvoering van de maatre gelen uit te stellen, welke noodzakeiyk zyn voor een voldoende bescherming van Engeland door de luchtmacht. Het staat vast, dat een uitbrei ding van onze luchtmacht overwogen wordt, maar het is op het oogenblik absoluut onmo gelijk te zeggen, op welke wijze dat zal ge schieden en welke richtsnoeren zullen worden gevolgd. By het debat in het Hoogerhuis inzake de versterking van de Britsche luchtmacht, verzocht de conservatief Lord Elibank de re geering de instelling van een rijkslucht- macht, voor de gemeenschappelyke verdedi ging van het geheele Britsche Ryk te be- studeeren en spoedig een conferentie te Londen te beleggen ter bespreking van het verdedigingsvraagstuk voor 't geheele Ryk. De liberaal Lord Mottistone ondersteunde dit voorstel. Hy wenscht dat de regeering onmiddeliyk de gevaren van een luchtbom bardement aan het land uiteenzet. Hy verklaarde verder dat, indien de Britsche luchtvloot verdubbeld zou worden, dit niet al leen in Frankryk, doch ook in Duitschland en de andere landen van Europa, behalve Rus land, met een gevoel van verlichting zal wor den ontvangen. De leider van de Labour-oppositie in het Hoo gerhuis, lord Ponsonby, keerde zich sterk tegen de gedachte van een verdubbeling van de Brit sche luchtvloot. Volgens hem zou dit leiden tot een val van de Britsche regeering. De mededeeling van den Minister van Lucht vaart, in het Hoogerhuis, dat de voorbereidingen MADRID, 28 Juni (Reuter). De Minister- President neeft vannacht in de Cortes een wets ontwerp ingediend, waarin hy volmacht vraagt om het conflict met de Catalaansche generali teit inzake de pachtwet op te lossen. De kabinetsraad besloot deze wet te annulee- ren en zorg te dragen voor een strikte uitvoe ring van het vonnis van de rechtbank tot ga rantie van de grondwet. Te Barcelona verklaart men, dat de pachtwet, niettegenstaande de annuleering van de regee ring, toch zal worden doorgevoerd. tot de versterking van de Britsche luchtvloot in vollen gang zijn, wordt in de pers van groote beteekenis beschouwd. Men betreurt evenwel, dat Lord Londonderry geen bepaalde cijfers inzake de versterking van de luchtmacht heeft genoemd. De „Daily Telegraph" schrijft, dat het feit, dat de Minister niet in staat was nauwkeurig het program van de regeering voor te leggen, overal teleurstelling zal verwekken; men ver wachtte, dat de Minister zeggen zou tot welke vermeerdering de regeering besloten was en wanneer het programma zou worden uitge voerd. Zonder twyfel zijn de ministers eensgezind op twee punten, n.l. dat het onmogeiyk is, dat op de ontwapenings-conferentie een vermindering van de buitenlandsche luchtmachten tot stand komt en dat Engeland slechts tevreden kan zyn indien zyn luchtmacht gelijk staat met de na burige staten. De „Times" noemt de verklaring van den Mi nister ontgoochelend negatief; het blad eischt nauwere strategische samenwerking van de staten van het Britsche wereldrijk inzake de luchtverdediging. Het blad wenscht een net van vliegvelden, overeenkomstig met het net van bunkerstations voor de marine. Verder moet de vliegkracht van het Britsche volk worden vergroot en de afweer van vlieg- tuigaanvallen beter worden beoefend. GENèVE, 27 Juni (V. D.) De conferentie der voornaamste steenkool-produceerende landen, die in het Internationaal Arbeidsbureau is ge houden ter bestudeering van de mogelijkheid van ratificatie der in 1931 aangenomen ont- werp-conventie inzake den arbeidstyd in de steenkoolmynen, is na twee dagen zonder resul taat geëindigd. De regeeringsvertegenwoordigers zetten de moeiiykheden uiteen, die hun landen door rati ficatie zouden ondervinden. Ook verschillende arbeiders-vertegenwoordigers gaven toe, dat in de huidige omstandigheden de conventie weinig kans had, ooit in werking te treden. De ver tegenwoordiger der Engelsche werkgevers wees op de afwezigheid van Duitschland, een der voornaamste kolen-produceerende landen, doch zelfs wanneer ook Duitschland aanwezig was, zou men in de huidige economische omstandig heden niet aan ratificatie kunnen denken. WASHINGTON, 28 Juni. (Reuter). In een springstoffenfabriek te Olympia in den staat Washington heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Elf personen werden gedood, waaronder een vrouw en een kind. Verder werden talryke personen raeer of minder ernstig gekwetst, vüf van hen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. BIRMINGHAM (Alabama), 28 Juni (V. D.) Woensdag is volgens een mededeeling van het departement van arbeiid een overeenstemming bereikt tusschen de vakvereenigingen en de Tennessee Coal Iron and Railway Company Door deze overeenstemming wordt een einde gemaakt aan een buitengewoon felle staking, die twee maanden heeft geduurd. Twee-duizend-vijfhonderd mynwerkers zullen naar de ertsmijnen terugkeeren. De leiders van groote ondernemingen, die direct betrokken zyn by de stakingsconflicten aan de Westkust, hebben gedreigd de haven met geweld te openen, wanneer de stakende havenarbeiders Donderdagmiddag om 12 uur huu werk niet hebben hervat. Hitier heeft de actie der S. A. tegen de Stahl helm openlijk gedesavoueerd door Seldte te be richten dat hy er niet aan denkt de Stahlhelm te ontbinden. Een conferentie der vertegenwoordigers van steenkoolproduceerende landen heeft te Genève vruchteloos beraadslaagd over den werktijd in de mijnen. MacDonald zal zijn vacantie doorbrengen te Lossiemouth, in Canada en New Foundland. Hü wordt vervangen door Baldwin en later door Sir John Simon. Von Neurath ontkent in een rede dat Duitsch land naar absolute autarkie streeft. Het is slechts onder den dwang der omstandigheden dat het Duitsche volk zich vrijer maakt van het buitenland. De Valera s zege in de gemeenteraadsverkie zingen schijnt vast te staan; vermoedelijk zal hij nu ook parlementsverkiezingen uitschrijven. Nieuwe bomaanslagen in Oostenrük; een druk kerij en een electrische centrale zwaar bescha digd. De Spaansche Minister-President vraagt vol macht oin het Catalaansch conflict op te lossen. In een felle rede verklaart Göring dat het volk eerst komt en dan de Kerk, en daar het natio- naal-socialisme zijn beginselen niet wijzigen kan, moet de Kerk zich maar hervormen. De Engelsche Minister van Luchtvaart, Lord Londonderry, verklaarde in het Lagerhuis niet langer te kunnen hopen op een internationale ontwapeningsconventie, weshalve Engeland be sloten is pariteit in de lucht te verkrijgen. Onder het geroep van „Weg met Starhemberg en de Heimwehr" demonstreerden honderden soldaten en duizenden burgers te Graz tegen de Heimwehr. De Volksraad heeft zich met 3914 stemmen uitgesproken voor de regeeringsvoorstellen be treffende de rubberrestrictie. In de Eerste Kamer heeft minister Colijn ver klaard, dat de budgetaire toestand voor 1935 groote zorg baart. In anderhalf jaar is de schuld met 235 millioen gestegen en eind 1935 komt er nog 200 millioen by. De slager R. uit Rotterdam is door de recht bank te Breda wegens beleediging tot 100 boete veroordeeld. Internationale tentoonstelling voor Handel en Industrie Stad Tilburg 1934 heden door mi nister Steenberghe geopend. Deken P. Wijnhoven, geboortig uit Limburg en pastoor-deken te New-Orleans, is bij zijn zil veren priesterfeest benoemd tot Huisprelaat van Z. H. den Paus. DUBLIN, 28 Juni. (Reuter) De tot nu toe bekend geworden uitslagen van de verkiezin gen voor de Iersche gemeenteraden voorspellen reeds, dat de meerderheid voor de regeering- De Valera zal biyven. De regeerings-party Fianna Fail telde heden ochtend tezamen met de Labourparty 62 ze tels. De oppositioneele party van generaal O'Duf- fy telde hedenochtend 57 zetles, terwijl de ove rige partyen tezamen nog geen 15 zetels be reikten. Meerendeels worden oe candidaten van de Fianna Fail met overweldigende meerderheid gekozen. De uitslag van de verkiezingen zal voor de regeering-De Valera vermoedelijk een aanlei ding zyn f een nieuwe parlementsverkiezingen uit te schryven voor het einde van haar ambts periode over drie en een half jaar. INNSBRUCK, 28 Juni (DNB). In Tirol zyn vannacht weer verscheidene ernstige bomaansla gen gepleegd. In de uitgevery „Tirolia" te Innsbruck is dy namiet ontploft, waardoor een gat in den grond werd geslagen en de inrichting alsmede ruim 100 ruiten van de uitgevery werden vernield. In de electrische centrale Muehlau zyn drie hoogspanningsbuizen, door een bomaanslag ver nield, zoodat het bedrijf 4 a 5 weken moet stil liggen. Stand op Donderdag 1 uur n.m..- 759.1 Vorige stand: 758.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1