Mij. voor Nijverheid en Handel 1 Prikkeldraad R.K. Vacantiehuis voor meisjes De schoone gemeente Apeldoorn OPENINGSREDE-GUEPIN DE TENTOONSTELLING STAD TILBURG Rijssen geeft het voorbeeld Kankeritis HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 29 JUNI 1934 Neutraliteitstoestand verminderd? Toespraak van minister Steenberghe Moderne inrichting WAT ZIJ BIEDT Haar ontwikkeling i De problemen van huurverlaging, jeugdwerkloosheid en defensie aan een beschouwing onderworpen Jeugd werkloosheid Vertrouwen noodig Staatsbemoeiing VOLKSHUISVESTING TE HAARLEM ZESDE KATHOLIEKENDAG Danktelegram van de Koningin VEREEMGING VAN R.K. ZIE KENHUIZEN Jaarvergadering te Utrecht Waardeering voor den grooten ondernemingsgeest van het Brabantsche bedrijfs leven Inleiding in Nationale Woningraad DE PONTMISERE TE NIJMEGEN De gemeente werpt de schuld de Rijkswaterstaat op HET LOVISE-V AC ANTIEHUIS TE RUSSEN Hoe gezellig ziet er het intérieur van dit nieuwe R.K Vacantiehuis voor meisjes uit Handenarbeid Het is van groot belang, dat het reizen en trekken onzer jeugd in goede banen wordt geleid Ideaal vacantie-oord Het Louisahuis Het begrip, dat buitenstaanders over de plaats hebben, stemt niet overeen met de werkelijkheid Uitgestrekte gemeente Boschbad Apeldoorn rr~ De hanobam die zich om een heuvel slingert. W erkloosheidsbestrijding Loenermark Weer iets warmer, mooi droog weer te verwachten RETRAITEN „Klooster v/d H. Geest" te Uden De voorzitter der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer mr. C. H. Guépin, heeft heden de 157ste jaarlijksche al- gemeene vergadering geopend met het uitspre ken van een rede. Hij wenschte in het kort eenige belangrijke problemen te bespreken, welke een oplossing vragen en waarop het te voeren regeeringsbeleid van grooten invloed kan zijn. In de eerste plaats had spr. op het oog die breede groep van middenstanders, die als huis eigenaren betrokken zijn bij den huidigen ten- denz tot verlaging der woninghuren. Spr. heeft den indruk gekregen, dat er een misverstand heerscht, namelijk als zou de verlaging van in komen van den huurder noodzakelijk moeten leiden tot een verlaging van huur ten laste van den huiseigenaar. Uitvoerig betoogde spr., dat het z.i. echter zoo zal moeten gaan, wanneer ten gevolge van loon- en salarisverlaging ook de huur verlaagd moet worden, het aan den huurder is die verlaging te bewerkstelligen, nirft door huurverlaging te vragen bij den huiseige naar, doch door te gaan verhuizen naar een goedkoopere woning. Spr. ging na of er vol doende woningen in de verschillende huurklas- sen voorradig zijn en hij meende, dat dit niet het geval is. Hij constateerde, dat de regeering zich allereerst zal hebben te bemoeien met den bouw van woningen met huren van 5.50 per week en lager. Als tweede belangrijke aangelegenheid ging de voorzitter na, wat door de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en door haar leden ge daan kan worden om de werkloosheid onder de jeugd te verminderen. De drang om jongeren te werk te stellen moet in elke onderneming le vend worden en elke werkgever moet van de noodzakelijkheid, om tot de oplossing hiervan mede te werken, doordrongen zijn. Spr. consta teerde, dat er in werkgeverskringen meer be langstelling voor dit vraagstuk gaat bestaan. Ook van de medewerking van den Minister van Sociale Zaken is men verzekerd. Deze hulp aan jongeren, door de wijze, welke betracht zal wor den, zal voorloopig niet om groote sommen vragen. In de eerste plaats moet getracht worden in eigen kring gelegenheid te vinden om jongeren werk te geven en in de tweede plaats moet de Maatschappij propaganda maken, opdat alge meen erkend wordt, dat te werk stellen der jon geren een eisch is van de eerste orde en dat het is in het welbegrepen belang van onze Neder landsche gemeenschap, indien regeering en werkgevers hierin door samenwerking een op lossing bereiken. Ten slotte sprak de voorzitter: Wellicht nog meer dan ooit zal rekening moe ien worden gehouden met de mogelijkheid, dat wederom een oorlog zal uitbreken. Spr. conclu deerde dit uit de politieke verschijnselen, die zich den laatsten tijd in de wereld voordoen. De mogelijkheid van een nieuwen neutrali teitstoestand van Nederland is jammerlijk ver minderd. Spr. meende, dat de regeering in haar streven naar bezuiniging de defensie allerminst mag verwaarloozen. Dat is echter z.i. ook niet te verwachten. behoort vertrouwen te wor den gesteld in wat buiten ons om in de Raadka mer van 's lands bestuurders wordt overwogen en beslist. Onze Maatschappij moet het vertrou wen nu blijven geven aan hen, die met den Minister-President de regeering samenstellen en die een zware en afmattende taak in 's lands belang vervullen. Dat vertrouwen moet worden gegeven ten opzichte van tal van maatregelen, die de regeering heeft te nemen, ook ten op zichte van hetgeen zij oordeelt, dat noodig is te doen ter verdediging van het nationale ter ritorium. Vervolgens hield de heer jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude een rede over: „De organisatie van de Staatsbemoeiing met het bedrijfsleven". Spreker wijst op de geweldige uitbreiding van de taak der regeering op economisch gebied en op de wenschelijkheid van een innig contact met het bedrijfsleven zelf. Wettelijke organisatie is op het oogenblik gerechtvaardigd. De vrijheid wordt het best gewaarborgd door de grenzen te bepalen, waaraan zij gebonden is. Uitvoerig gaat spreker eenige oorzaken na van de werkloosheid, waarvan economen van naam zeggen, dat. b.v. van de 5.000.000 werkloozen in Duitschland 1.000.000 door mechanisatie buiten het produc tieproces zijn gestooten. Deze mechanisatie heeft zeker den toestand verergerd, maar is niet de hoofdoorzaak, doch allerlei andere factoren, als daar zijn kapitaalspolitiek, loonpolitiek, die économisch niet verantwoord is, handelspolitiek, brachten een verstarring in het economische systeem, die een onvoldoend absorptievermogen van de maatschappij ten gevolge heeft. De ad- viseerende bevoegdheid, aan den Economischen Raad toegedacht, houdt niet een aantasting van de souvereiniteit van de overheid in. Deze be houdt de uiteindelijke beslissing. Het represen tatieve karakter van den Raad behoeft volstrekt niet aan deskundige voorlichting tekort te doen. Wat de werkwijze van den Raad betreft, deze moet meest uit commissorialen arbeid bestaan met een goed geoutilleerd secretariaat als vraag baak. Uit uitlatingen van regeeringswege wordt af geleid, dat men niet afwijzend staat tegenover de denkbeelden van de commissie-Spanjaard. Ten slotte beveelt spreker dit gewichtige vraag stuk in de belangstelling der hoorders aan. In de middagzitting sprak de heer A. H. G. Fokker over: „Het belang van vliegtuigindustrie voor Nederland": de mogelijkheid van een bin- nenlandsch luchtverkeer en de toekomst en ontwikkelingsmogelijkheid onzer luchtverbindin- gen met de koloniën. De voorzitter van de Katholiekendagen heeft in antwoord op het gezonden telegram aan H. M. de Koningin het volgend antwoord ontvan gen van den wnd. particulier-secretaris van H. M.: „H. M. de Koningin, in het buitenland ver toevende, draagt mij op, den Katholieken van Nederland, op den zesden Nederlandschen Katholiekendag te 's-Hertogenbosch vergaderd, Haar oprechten dank over te brengen voor de gevoelens, geuit in het telegram, Hare Majes teit toegezonden door de heeren voorzitter en secretaris. De Koningin is zeer gevoelig voor deze be tuiging van trouw en aanhankelijkheid en voor de daarbij uitgesproken zegenbede voor Haar en Haar Huis." Op Woensdag 11 Juli a.s. wordt in het Jaar beursgebouw te Utrecht des morgens 11 uur de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging van R. K. Ziekenhuizen. Toegang tot deze vergadering hebben de be sturen der aangesloten R. K. Ziekenhuizen en al degenen, die in deze inrichtingen werkzaam zijn. Des namiddags 2 uur vindt een Studie-bijeen komst plaats. Inleidingen worden gehouden door: Dr. R. N. M. Eykel, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid: „De plaats van het zieken huis in de sociale gezondheidszorg." Dr. A. K. M. Noyons, professor in de physio- logie aan de Universiteit te Utrecht: „De ex ploitatie van het ziekenhuis en de verantwoor delijkheid." Rector C. J. J. Terwisscha van Scheltinga: „R. K. Ziekenhuis en geestelijke belangen." De belangrijke onderwerpen welke in deze middagvergadering aan de orde zijn, zullen on getwijfeld veel belangstelling trekken. Allen die op welke wijze ook bij het R. K. Zie kenhuiswezen betrokken zijn kunnen deze bij eenkomst bijwonen en zijn van harte welkom. pontmisere, waarmee heel Nederland zich be moeid heeft. Bij den laatsten lagen waterstand kon de pont wegens verzanding van den vaargeul in de Waal niet opschieten als voor een behoorlij ken overzetdienst, welke schakel is in het mo derne snelverkeer wel gewenscht is. Soms raakte de motorpont vast en het gevolg was dat pas sagiers uren en uren moesten wachten alvorens overgezet te kunnen worden. De geïnterpel leerde wethouder C. A. Corduwener verdedigde zich met de schuld te werpen op den Rijkswa terstaat, waarmede het gemeentebestuur al maanden in onderhandeling was in verband met de verzanding van de rivier voor de stad, als ge volg van verandering der stroomlijn door den pijlerbouw voor de bruggen. Men voerde besprekingen en ondertusschen verzandde de pont-vaargeul, wat op voor de gemeente schadelijke wijze aan den dag trad bij den laagwaterstand. De gemeente liet toen zelf maar baggeren na dagenlang schade en pontmisere geleden te hebben. Men onderhandelt nu met den Waterstaat voor gedeeltelijke betaling der kosten. Onder voorzitterschap van mr. dr. G. van den Bergh wordt hedenmiddag en Zaterdag te Haarlem de jaarvergadering gehouden van den Nationalen Woningraad. Na de opening keurde de vergadering de verslagen en rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar goed. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat het secretariaat in het verslagjaar 234 adviezen verstrekte. Zeven en twintig corporaties traden als lid toe, terwijl zes bedankten en één op hield te bestaan. 1 Januari 1934 waren aange sloten 392 corporaties met in totaal 94.262 woningen. De rekening over het afgeloopen jaar sluit met een batig saldo van 263. De verlies- en winstrekening toont een eindbedrag van 13.619, de begrooting voor 1934 van 16.832. Mr. J. Gerritsz, wethouder voor de volks huisvesting te Haarlem hield een inleiding over „De ontwikkeling van de Volkshuisvesting te Haarlem". De inleider gaf een overzicht van den woningbouw gedurende de laatste halve eeuw, waarbij hij opmerkte, dat het inwonertal van Haarlem in 1880 ongeveer 38.000 bedroeg, welk aantal evenveel was als in 1620. De woningbouw hield nauw verband met de ontwikkeling der industrie. In 1923 werden naast den dienst van Bouw- en Woningtoezicht ge sticht de Woningdienst en het Woningbedrijf. Spr. herinnerde verder aan de grensuitbrei- ding der stad in 1927 in het daarmede verband houdende uitbreidingsplan en gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van den modernen bouw en van de maatregelen, die het gemeentebestuur van Haarlem heeft geno men om. tot verlaging der huren te komen. In de Donderdag gehouden raadszitting wer den B. en W. onderhanden genomen over de Nadat de autoriteiten gisteren na de opening der tentoonstelling „Stad Tilburg" hun rond wandeling door de zalen en over de terreinen hadden beëindigd, verzamelde het gezelschac zich aa-n een lunch-dinatoire. De voorzitter, de heer S. Majoie heette allen welkom, waarna mededeeling werd gedaan van een telegram van hulde, verzonden aan H. M. de Koningin. O.m. werd het woord gevoerd door Z. Exc. Minister Steenberghe, die aanving met te zeg gen, dat hij er prijs op stelde, na het officieele gedeelte nog #ens op meer gemoedelijke wijze een hernieuwd woord van lof en hulde te wil len brengen aan voorzitter en comité. Spr. con stateerde, na zijn rondwandeling, dat hij hier te doen had met een tentoonstelling, die er zijn mag. Meer dan tien jaren, aldus spr., heb ik den ontwikkelingsgang meegemaakt van het Tilburgsche bedrijfsleven en ik kan niet anders dan verklaren, dat ik hier een nieuw bewijs ge zien heb, dat de Tilburgsche industrieele lei ders in tegenslag de bakens weten te verzetten en den moelijken tijd moedig weten te door worstelen. Spr. heeft het diepste respect voor hetgeen hier gewrocht is en zegt verder, dat hij het zijne zal doen om van overheidswege steun te verkrijgen voor een bedrijfsleven, dat zoo voor den dag komt. Op de eerste plaats komt voor steun in aan merking, dat gedeelte van het bedrijfsleven, dat de moeite doet om er boven op te komen. Spr. zal, wanneer hij terugkeert naar Den Haag, bij den Ministerraad verslag uitbrengen over het geen hij hier gezien heeft en met genoegen zijn collega's aansporen eveneens deze energieke uiting van ondernemingslust te komen be zichtigen. Spr. wijdt tenslotte waardeerende woorden van dank aan den burgemeester, die zoozeer zijn medewerking aan deze tentoon stelling en daarmede aan pogingen tot herstel van een gezond bedrijfsleven verleende. Spr, besluit met de met luid applaus begroete be lofte, dat hij, voorzoover hem mogelijk, in over" heidssteun de Tilburgsche nijverheid niet zal voorbijgaan. Vervolgens werd nog gesproken door de heeren Pont, voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Tilburg en omstre ken, Mr. Dr. A. van Ryckevorsel, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, J. Verdijk, burgemeester van Eindhoven, Vincent Cleerdin, griffier der Provinciale Staten en van Deven ter, voorzitter van de A. N. V. V. In een zeer enthousiaste toespraak, bedankte de heer Majoie de verschillende sprekers. BEVERWIJK, 29 Juni. (Bissch. Kweekschool). Geslaagd: J Aafjes, G. Fikke, P. Grummel, C. Ham, A. Hulkenberg, L. Jansen, D. Jonker, A. Keet en G. Kok. - De Interdiocesane Jeugdcommissie heeft begrepen, dat op het gebied van reizen en trekken der jeugd een taak voor haar is weggelegd; heeft reeds geruimen tijd geleden dit vraagstuk in studie genomen. Zijn we goed ingelicht dan wacht het rapport nog slechts op de goed keuring van het Doorl. Episcopaat en geeft het als een der middelen aan om het trekken der Katholieke jeugd in goede banen te leiden, het stichten van Katholieke vacantie- huizen, als tegenwicht van de neu trale jeugdherbergen, die met hun doorgaans gemengde bevolking voor onze Katholieke jeugd niet de aan gewezen pleisterplaatsen zijn. De opzet der katholieke vacantiehuizen is niet het bevorderen van het z.g. „trekken" het „afwerken" in een minimum van tijd van het eene vacantiehuis na het ander, doch om aan grootere of kleinere groepen jongens of meisjes gedurende hun vacantiedagen tegen zeer schappelijke prijzen een gezellig onderdak te bieden, van waaruit tochten in de omgeving kunnen worden gemaakt. Deze tehuizen zullen zich ook uitermate lee- nen voor het organiseeren van ontwikkelings weekends enz. Het stichten van katholieke vacantiehuizen, hoe wenschelijk ook, is in dezen tijd van duur zus en hoog zóó, gemakkelijker gezegd da.n ge daan. „Hoe komen we aan het geld en wie geeft ons eenige zekerheid dat zoo'n vacantiehuis zal rendeeren?" In Rijssen heeft men, liever dan over deze vragen lang en breed te theoriseeren maar direct de hand aan den ploeg geslagen en de proef gewaagd. Voor hen, die Rijssen niet kennen, misschien niet eéns weten waar het op de landkaart te vinden is, moge dienen, dat Rijssen, gelegen in het centrum van Twente, als een ideaal vacantie- oord reeds bij zeer velen bekendheid heeft ver worven. Door de betere verbindingen met Twente en den aanleg van goede verkeerswegen is Rijssen als 't ware door den vreemdeling als vacantie-oord „ontdekt" en sindsdien trekt het ieder jaar meer pensiongasten. Binnen vijf mi nuten is men buiten de stad in uitgestrekte bosschen en heidevlakten met de z.g. „leemkoe- len", ontstaan toen de steenbakkers daar nog hun leem groeven. Zij zijn herschapen in schil derachtige vijvertjes, waarin het wuivende riet groeit en omzoomd met boomgewas van veler lei soort. Vanaf den Friezenberg en Koningsbelt overziet men het Twentsche landschap in al zijn schoonheid. Prachtige fietstochten kunnen gemaakt worden naar Holten, Hellendoom, Delden, Markelo enz. Moge deze korte beschrijving reeds, naar we hopen, een aanbeveling inhouden, om eens voor korten of langeren tijd een vacantie in Rijssen door te brengen, nog sterker zal deze aan drang worden, wanneer we hieronder enkele bijzonderheden laten volgen over het Louisa huis, het K.J.V.- en vacantiehuis voor meisjes, dat dezer dagen zijne poorten voor de gasten zal openstellen. Het is een keurig ingericht heerenhuis in het centrum van Rijssen, en in de onmiddellijke nabijheid van de kerk. Parterre bevindt zich de woning van den concierge en een bewaarschool tje, waaraan de ingang naar het vacantiehuis grenst, dat op de eerste verdieping is gelegen en bereikbaar is langs een breede trap. Het vacantiehuis, dat op andere tijden van het jaar grootendeels dienst doet voor de plaatselijke K.J.V., heeft aan de straatzijde een keurig inge richt en gestoffeerd zaaltje, waar de gasten bij slecht weer hun tijd gezellig kunnen door brengen, benevens twee kamers-en-suite, waar van een is ingericht als Mariakamer. Verder een keuken, een zitkamer en een tuinkamer. Al deze vertrekken zijn gelegen aan breede gangen en voorzien van gas, electrisch licht, waterleiding en centrale verwarming. Achter het huis bevinden zich een groote tuin en een schuur, die uitnemend als speelplaats annex rijwielstalling dienst kan doen. Op de tweede verdieping is de slaapzaal ge legen, verdeeld in 15 chambrettes, voorzien van waschgelegenheid met stroomend water en douche. Het huis biedt nog voldoende uitbrei dingsmogelijkheid, doch men geeft er de voor keur aan huiselijkheid en gezelligheid den bo ventoon te doen voeren, zoodat voorloopig aan niet meer dan 15 meisjes tegelijk, liefst een De gedachte van het gemeentebestuur van Apeldoorn om een journalisfendag te organi seeren, blijkt achteraf een goede te zijn ge weest. Talrijke bladen, uit alle deelen van het land, hadden aan de vriendelijke uitnoodiging gehoor gegeven. Het programma was uitgebreid, doch niet overladen; de indrukken die wij hebben mee genomen echter zoo verrassend en talrijk, dat het haast te veel is ze in de beknoptheid van een courantenartikel weer te geven. Het is nu gebleken, dat buitenstaanders een begrip hadden van deze bekoorlijke Geldersche stad, welke geheel niet met de werkelijkheid overeenkomt. Het gemeentebestuur was zoo hoffelijk de schuld hiervan gedeeltelijk op zich te nemen omdat Apeldoorn te veel in zich zelf gekeeerd was en niet naar buiten liet treden, waarmede zij zoo rijk begiftigd is. Dat zal ongetwijfeld nu anders worden, nu zij, middels publicaties in vele bladen, uit haar isolement is verlost. De laatste daad van groote beteekenis, welke de scheidende spmpathieke burgemeester, mr. W. Roosmale Nepven voor zijn gemeente heeft verricht. De gemeente Apeldoorn, misschien wel de grootste van Nederland in oppervlakte (34.000 H.A.) is om meer dan één reden merkwaardig. Gelegen midden op de mooie Veluwe, behoeven wij den lezer niet uitvoerig te vertellen over 't prachtige natuurschoon waarvan te genieten valt. Door aankoop van uitgestrekte terreinen, zooals de Loenermark met een oppervlakte van 547 H.A. en Berg en Bosch met een oppervlakte van 525 H.A. blijven uitgestrekte heidevelden en schilderachtige bosschen in hun ongerepte schoonheid voor het nageslacht bewaard. Van niet minder belang echter is de groote ontwikkelingsgang, welke in de laatste jaren te Apeldoorn valt te constateeren. Van een dorp, met niet meer dan 25.000 inwoners is Apeldoorn in de laatste halve eeuw uitgegroeid tot een stad met een inwonersaantal van ruim 65000 zonder hierdoor haar „dorpsch" karakter te verliezen. Waarmede wij echter niets slechts bedoelen te zeggen. Integendeel. Juist de ge moedelijkheid en rust mag men als factoren aanmerken, waaraan dit vriendelijke stadje zijn snellen bloei te danken heeft. Men mist er de nadeelen van het jachtende leven eener stad van groot formaat, maar profiteert er in ruime mate van de voordeelen. Handel en industrie hebben in toenemende mate aan beteekenis gewonnen. De fabrieks- centra zijn echter gegroepeerd rond den loop van het riviertje de Grift en het kanaal, waar door een natuurlijke woonscheiding is ont staan. Landbouw en veeteelt, van oudsher bronnen van bestaan, zijn tot grooter bloei ge komen en gaan nog steeds voort zich te ont wikkelen. Men vindt er voortreffelijke inrichtingen voor lager en hooger onderwijs, moderne ziekenhui zen en sanatoria, waar de zieke menschen een uitstekende verzorging genieten en vaak herstel hunner gezondheid bekomen. Want Apeldoorn is een zeer gezonde plaats. Verklaarbaar door de dennenlucht en droge zandgronden. Daarom ook vestigen zich hier vele zwakke menschen. Zoo komt het, dat hier naar verhouding een grooter aantal oudere menschen wonen en het getal kinderen vergelijkenderwijze minder is dan elders. Niettegenstaande deze ongunstige factoren is het sterftecijfer laag en bedroeg over 1933 ongeveer 8.5 per 1000 inwoners. Op hygiënisch gebied vindt men alles wat redelijkerwijze te verlangen is. Er is een bosch- bad, gemeentelijke bad- en zweminrichtingen, badinrichting voor min- en onvermogenden, terwijl weldra ook een fraai Sportfondsenbad zal verrijzen. Niet te vergeten is ook het marktwezen, dat, naar uit historische bronnen blijkt, dateert vanaf het jaar 1800, zij het dan niet in den vorm van tegenwoordig. De markten, een vier tal per week, zijn niet alleen een belangrijke schakel in het plaatselijk zakenleven, doch te vens een soort attractie voor plaatsgenoot en vreemdeling door haar echt Geldersch karakter. Evenals de meeste andere plaatsen in ons land, heeft ook Apeldoorn te strijden tegen het spook der werkloosheid. Zij doet dit op een wijze, die allen lof verdient. In afwijking van den algemeen gevolgden regel in ons land is in Apeldoorn „steunverleening" zonder eenige tegenprestatie onbekend. Stempelaars heeft men er niet. Van meet af aan heeft het gemeentebestuur, daarin krachtig gesteund door den Raad, kun nen zorgen voor voldoende werkgelegenheid. Arbeid te verrichten voor den ontvangen steun is steeds een regel geweest, waarop geen uit zondering werd togestaan. Ten onrechte wordt aan andere plaatsen, die hiermede den laatsten tijd begonnen zijn, de primeur hiervan gegeven. Prachtige objecten zijn dan ook de laatste jaren in werkverschaf fing uitgevoerd, of nog in uitvoering. Eenige hebben wij van nabij kunnen bezichtigen. In 1932 is men begonnen met het graven van een grooten vijver in Berg en Bosch, welke dit jaar gereed is gekomen. De vijver heeft 'n op pervlakte van 7 H.A. De vijver is 2 M. diep; op de oevers zijn paden op grillige Wijze aan gelegd. Thans doet het geheel nog wat te kunstmatig aan. Het is nog te nieuw. Maar over eenige jaren heeft men er een beziens waardigheid, welke nu reeds een werkelijke at tractie, dan echter, passend in het geheele land schap, van schilderachtige schoonheid zal zijn. Een tweede object van werkverschaffing is 't in cultuur brengen van de Loenenmark, een natuurreservaat met uitgestrekte bosschen en paarse heidevelden, die reiken tot aan den ver ren horizont. Groote stukken worden door de werkloozen beplant, wegen en rijwielpaden worden aangelegd. Bovendien levert de bodem overvloedig grint, wat weer gebruikt wordt voor het maken van beton, benoodigd voor de rio- leeringswerken, een derde object van werkver schaffing, dat in uitvoering is. Tenslotte be schikt men over een boschbad, met afzonder lijke bassins voor dames en heeren. Ook dit is iets, waar Apeldoorn trotsch op mag zijn. Apeldoorn is ten slotte een gastvrije stad, waar iedere vreemdeling van harte welkom is. Het is nu een goed jaartje geleden, dat de Duitsche nazi's in uitbundigen feest roes droomden, dat zij voor eeuwig het Duitsche geluk gevonden hadden. Mannen als Hitier, Goering en Goebbels zouden alle ellende, waaraan het volk onder het oude regiem leed, wegvagen; zij hadden Duitschland gered van het communisme, zij hadden den godsdienst veilig gesteld, nu zouden zij de materieele belangen van het volk gaan behartigen, de werkloosheid doen ver drijven, den bedrijfsvrede stichten en beves tigen, den arbeiders het hun waardige loon geven.... Nu het nationaal-socialistische wonder ruim een jaar bezig is te gebeuren, zijn de toestan den in het groote rijk zóó genoeglijk gewor den, dat er niemand tevreden meer is, behalve dan degenen, die dank zij het nationaal-socia- lisme omhoog gevallen zijn. Na ruim een jaar nationaal-socialistisch wonder is er over Duitschland een zóó hevige kankeritis uitgebroken, dat er onder leiding van den opper-propagandameester Goebbels een kanker-oorlog tegen de kankeraars geor ganiseerd moest worden; dit gekanker tegen het gekanker heeft echter weer nieuw gekan ker doen onstaan, waaraan allereerst Von Pa pen uitdrukking heeft durven geven, en zoo beleven wij het, dat na een jaar (zie boven) in Duitschland een Gideonsbende kankeraars (Von Papen) tegen de kankeraars (Goebbels) tegen de kankeraars (Jan Publiek) een veld tocht begon. Wie helpt den armen Duitscher aan een serum tegen de kankeritis? Er moet toch wer kelijk iets op gevonden worden. De epidemie kon anders wel eens een doo- delijk karakter aannemen. Laten wij, bedachtzame Hollanders, oppassen, dat niet ook wij na verloop van enkele jaren zitten te springen om een serum tegen de kan keritis. K.J.V.-groep, een vriendinnegroep e.d. onderdak kan worden verleend. Lakens, sloop, handdoek en zeep moeten zelf worden medegebracht, terwijl het tot de ge woonte van het huis behoort, dat slaapzaal en kamers door de gasten zelf in orde worden ge bracht. Zoo noodig moet ook in de keuken de behulpzame hand worden geboden. Op deze wijze worden orde en netheid en gemeenschaps zin onder de gasten van het Louisahuis gekweekt en helpt men de exploitatiekosten zoo gering mogelijk te houden, wat indirect den gasten weer ten goede komt. Wat de verblijfkosten betreft, kan nog worden opgemerkt, dat deze niet hooger zullen zijn dan de verblijfkosten in de neutrale jeugdherbergen. Voor nadere in lichtingen kan men zich wenden tot de directie van het K.J.V.-huis, Rozengaarde 13, Rijssen. Rijssen heeft met de opening van dit vacantie huis voor de Katholieke vrouwelijke jeugd een aaad gesteld, die in breeden kring waardeering 'J verdient en voor onze katholieke meisjes de mogelijkheid opent tegen een civiel prijsje in groepsverband een genotvalle vacantie door te brengen in een omgeving, waar ze zich onmid dellijk thuis zullen gevoelen. En voor de ouders is 't een geruststelling te weten, dat hunne kinderen, ofschoon voor meer dere dagen buitenshuis vertoevende, geen gevaar loopen schade te lijden aan geloof of zeden. Het verleden week geuite vermoeden, dat de weersgesteldheid thans langzamerhand een meer actief karakter zou gaan aannemen, is door de meteorologische gebeurtenissen der laatste dagen werkelijkheid geworden. Voor eerst heeft het niet alleen in ons land maar over een groot gedeelte van Europa weer ge regend. In sommige streken waren het on weersregens, die vielen en die nog gec/i bewijs waren, dat de groote droogte-periode ten ein de was. Later heeft het ook meer algemeen ge regend waarbij toch nog de regen van korten duur is geweest. Blijkbaar was de regenneiging onder normale regenomstandigheden nog niet tot de normale grootte teruggekomen. Evenwel schijnt de regenneiging niet onaanzienlijk ge stegen te zijn. In de afgeloopen week trok een onweersde pressie uit Zuidelijke richting over ons land en veroorzaakte zware onweders en regen. Deze depressie werd later gevolgd door een tweede, die veel regen bracht. Het kwam daarbij niet tot de ontwikkeling van een krachtig depressie- gebied over N.W.-Europa zooals in regenrijke zomers. Bij de beoordeeling van de verdere weersvoor uitzichten moeten wij rekening houden met een nog heerschend tekort aan activiteit in den dampkring. De algemeene vooruitzichten zijn, dat vanuit den Atlantischen Oceaan in het Zuid-Westen het gebied van hoogen druk zich weer over West- en Midden-Europa zal uit breiden. Daardoor zal gedurende de eerstvol gende dagen de aangevoerde lucht nog van oceanischen oorsprong zijn. Het vochtigheids gehalte zal daardoor voorloopig nog hoog blij ven. De temperatuur zal, na eerst iets onder de normale te zijn geweest, spoedig weer boven de normale stijgen en kan tegen en op Zondag vrij hoog voor den tijd van het jaar worden. Of het weer dan heet zal zijn is nog niet zeker. Overigens kunnen wij aan het einde der week over het algemeen droog, mooi weer met zwak ken, veranderlijken wind verwachten. Aanwij zingen voor het optreden van onweders aan het einde der week doen zich nog niet voor. 710 Juli Jeugd-Derde-Ordelingen v. St. Fran* ciscus e.a. 1013 Huismoeders uit Eindhoven, Nij-» megen e.a. 1418 Apoth. Ass. e.a. 21—24 Meisjes-Congreganisten uit Den Bosch e.a. 2528 Jeugd-leidsters e.a. 2831 Meisjes uit Eindhoven 31 Juli4 Aug. Onderwijzeressen e.a. 47 Aug. Meisjes uit Helmond 710 Gereserveerd. 11—14 K.J.V.-ers. 14—18 Ongehuwde dames.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5