[Tentoonstelling stad Tilburg FINANCIEN Rond het geval IJsselmuiden DE BELANGSTELLING OP DEN EERSTEN DAG RADIO-PROGRAMMA NIEUWE 0CEAANVLUCHT MARKTEN Dagfilm VRIJDAG 29 JUNI 1934 Woorden van lofwaardeering en dank voor het keurige werk van de organisatoren Het attractie-terrein Telegram aan H. M. de Koningin Enthousiast dankwoord De eerste dag Politieke botsingen in Nice en Atrecht Vliegboot neergestort? Waarschijnlijk een loos alarm op Terschelling HET VERKEER EISCHT SLACHTOFFERS Vier gewonden bij een botsing te Voorburg Wielrijder Zaterdag 30 Juni 1934 Rechtbank gelast een nader getui genverhoor op 14 Sept. a.s. Onderzoek onvolledig DE HOORNSCHE TARWE- AFFAIRE Meelhandelaar vrijgesproken DOOR EEN TREIN GEGREPEN Spoorwegarbeider bij Diemen gedood leidens stadhuis Mozartdag TOONEELVERBOND De gebroeders Adamowicz gestart voor Warschau China-Mandsjoekwo Aftreden Japansch kabinet? Weer een ongeluk in de Nelson-mijn Nieuw Hoofdbestuur AUTO MET INZITTENDEN TE WATER VIJF PORTUCEESCHE VIS- SCHERS VERDRONKEN 62-jarige Amsterdammer verstijfd door rheumatische pijnen Academische examens Examen akte L.O. Nadat de autoriteiten gisterenmiddag onder leiding van eenige hoofdcomitéleden hun rond wandeling door de zalen en over de terreinen der tentoonstelling beëindigd hadden, zaten zij aan, aan een lunch-dinatoire in de Congres zaal. De voorzitter, de heer S. Majoie, heette allen welkom aan tafel en bracht allereerst een heil dronk uit op Hare Majesteit de Koningin. De heer Schut deed vervolgens voorlezing ▼an het volgende telegram, dat door het hoofd comité der tentoonstelling verzonden was aan H. M. de Koningin: „Het Comité van de Internationale Ten toonstelling „Stad Tilburg 1934", welke heden onder groot succes door Z. Exc. Mi nister Steenberghe is geopend, brengt aan Uwe Majesteit en het Koninklijk huis eer biedige hulde en trouw. w.g. S. MAJOIE, Voorzitter, Ir. J. MERCX, secretaris." Gedurende de lunch-dinatoire werd door ver schillende personen het woord gevoerd. De eerste spreker was Z. Exc. Minister Steen berghe, die een toespraak hield, die men elders in dit blad vermeld vindt. De Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en Omstreken, do heer de Pont, bracht eveneens buide aan het uitvoerend comité. De slechte toestanden waren er aanvankelijk niet naar om een groote animo voor deze tentoonstelling te kweeken. maar toen men inzag, van welk een omvang en degelijk heid deze onderneming was, werd ook de be langstelling met den dag grooter. Spr. hoopte, dat de regeering steun zal verleenen aan de genen, die hier het Nederlandsch Fabrikaat naar voren brengen. Spr. verheugde zich, dat in Minister Steenberghe een man benoemd is, die uit het bedrijfsleven is voortgekomen en de nooden ervan kent. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat deze tentoonstelling moge bij dragen tot vermindering der werkloosheid, op leving van hett bedrijfsleven en verzachting van den economischen nood. De Commissaris der Koningin, Mr. Dr. A. van Rückevorsel, die hierna het woord verkreeg, begon met gelukwenschen uit te spreken tot het bestuur van de tentoonstelling, voor het geen het heeft samengesteld. De toch reeds hoog-gespannen verwachtingen zijn verre over troffen. Tilburg kan, aldus spr., trots zijn op de wijze waarop het zijn 125-jarig bestaan als stad viert. Deze tentoonstelling is een groot bewijs van levenskracht der industrie van Bra- Dant in het algemeen en van Tilburg in het bijzonder. Hij verheugde zich over de samen werking, die er bestaat tusschen de Tilburg- sche industrie en de Handelshoogeschool, een samenwerking tusschen theorie en practijk. Spr ziet in het pas geopend Economisch Technolo gisch Instituut, dat de Tilburgsche industrie ook geen enkel modern middel veronachtzaamt om aan de crisis het hoofd te bieden. Tilburgs welvaren is van belang voor geheel Brabant. Spr. besloot met het uitspreken van de hoop, dat die hier ontwikkelde energie ten volle zal worden beloond en het welslagen der tentoonstelling niet zal uitblijven. De Burgermeester van Eindhoven, de heer Verdijk- sprak vervolgens namens de vertegen woordigers der Brabantsche gemeenten en zegt twee indrukken te hebben opgedaan: een in druk van naijver en een van waardeering. Een van naijver omdat Tilburg zoo uit de kluiten is gewassen en de oudere industrieele collega over het hoofd is gegroeid. Maar die naijver is gemakkelijk te verdrijven en dan blijft er niets als waardering over. Spr. is ervan overtuigd, dat hier de grondslag is gelegd tot een verdere ontwikkeling van de Nederlandsche industrie en. die van Brabant in het bijzonder. De Griffier der Provinciale Staten, de heer Vincent Cleerdin, verheugt er zich over, dat er ook weer, gelijk bij de tentoonstelling van 1909 een afzonderlijke afdeeling van de Kunst in deze tentoonstelling is ingeruimd. Spreker vroeg speciale aandacht voor dit belangrijke onderdeel. Namens degenen, d'ie beter met pen seel dan met woord kunnen werken, brengt spr. dank voor de belangstelling, die Tilbrug voor de schilderkunst aan den dag legde. Men draagt hiermede bij het komende geslaagt meerdere kennis te doen nemen van het werk onzer schilders, gelijk wij thans reeds een beroemd hanteerder van het Brabantsch penceel, Vin cent van Gogh, herdenken. De heer van Deventer beloofde in zijn kwali teit van voorzitter van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer zijn uiterste best te doen, deze tentoonstelling onder de aandacht van het gansche volk te brengen. De heer S. Majoie besloot de rij van deze tafelredenaars met het uitspreken van een in enthousiaste toonaarden vervat dankwoord, hetwelk hij allereerst richt tot Z. Exc. Minister Steenberghe, die, aldus spr., met zulk een wel willendheid kwam aanschouwen wat Tilburg wil, vermag en kan! die heeft willen zien, wat Brabanders kunnen, die voor het vaderland willen en weten te werken. De machines moeten weer draaien, roept spr. uit. Spr. dankte de aanwezige autoriteiten voor hun belangstelling, sprak woorden van hulde tot de leden van het comité en allen, die aan de totstandkoming der tentoonstelling kun krachten hebben gegeven. De eerste dag is nu eenmaal nooit een vrucht bare dag voor een tentoonstelling en algemeen had men dan ook slechts een geringe opkomst verwacht. Deze verwachting is dan echter „te leurgesteld". Er is reeds een vrij groote belangstelling ge weest, die vooral 's avonds op het attractie terrein zich uitte. Op „Venetië" was het druk. Eerlijkheidshalve moet erkend worden dat het meerendeels nieuwsgierigen waren. Van de vele inrichtingen tot vermaak en verpoozing is nog niet dat gebruik gemaakt, dat er van ge maakt moet worden. Toch was het er al echt gezellig. Op den vijver ronkten de motorbootjes, die al druk passagiers brengen. In café's en bars kieurde het gezellige binnenlicht in vreemde tegenstelling met het neon- en kwik-licht der gevelverlichting. Deze had plaats door middel van een eigen aardig soort lampen, als lantaarnpalen opge steld. Het prettige van deze allermodernste verlichting-techniek is, dat de bezoekers geen last hebben van hinderlijke schijnwerpers. Ook de cafe's hadden zeker al clanditie. Maar het meerendeel der aanwezigen bestond uit menschen, die meer een kijkje kwamen nemen, dan al besloten waren uit te gaan. De „deskundigen" vonden dit echter en terecht reeds een zeer gunstig teeken. Laten we hopen, dat deze verwachtingen niet be schaamd mogen worden. PARIJS, 29 Juni (Reuter) Opnieuw heb ben in Frankrijk eenige politieke botsingen plaats gehad. Te Nice hadden de communisten gisteren een protest-meeting belegd tegen een vergadering van de „Action Franqaise Toen de politie ingreep, pleegden de commu nisten verzet. Twee politieagenten werden ge wond en 50 communisten werden gearresteerd. Ook te Atrecht ontstonden incidenten. Hier trachtten leden van de „Solidarité Fran?aise" in weerwil van het verbod, een betooging te houden. Toen de politie dit wilde voorkomen, verza melden zij zich op een terrein buiten de stad en trokken onder het zingen van de „Marseil laise" des avonds naar de stad terug. De weg werd door anti-fascistische groepen versperd en er ontstond een botsing, waaraan de mobiele garde een eind maakte, die ver scheidene belhamels inrekende. Donderdagavond werd te West-Terschelling bericht ontvangen van bewoners van Hoorn op Terschelling, dat ongeveer zes uur in den namiddag een vrij groote Duitsche vliegboot laag over Hoorn was gevlogen en even later ter hoogte van strandpaal 27 aan het Noorder- strand op eigenaardige wijze omlaag was ge gaan, zoodat het vermoeden bestond, dat het vliegtuig op of nabij het strand een noodlan ding had gemaakt, misschien zelfs wel neerge stort. Te West-Terschelling had men inderdaad te ongeveer vijf uur zwaar motor-geronk gehoord doch tengevolge van den mist had men geen vliegtuig kunnen waarnemen. Te ongeveer half zes had echter een vrij groot watervliegtuig over het dorp gevlogen, waarop men duidelijk het hakenkruis had kunnen zien, zoodat men zekerheid had, dat het toestel van Duitsche nationaliteit was. Toen dan ook de mededeeling uit Hoorn kwam, achtte de kustwacht het raadzaam een onderzoek in te stellen, waartoe de opzichter van de kustverlichting, de heer W. Stobbe, vergezeld van nog eenige andere personen, tegen 9 uur Donderdagavond vertrok. Gemak kelijk was zijn taak niet. De door de bewoners van Hoorn aangeduide plaats ligt op een af stand van ongeveer 30 K.M. van West-Terschel ling op een der meest afgelegen gedeelten van het Noorderstrand. Van West-Terschelling kan men per auto slechts komen tot Oosterend. Vandaar loopt naar de omgeving van strand paal 27 slechts een onberijdbaar voetpad door de duinen en langs de kust. Dit gedeelte van den weg hebben de heer Stobbe en zijn bege leiders dan ook te paard moeten afleggen Zij hebben een groot gedeelte van het strand af gezocht, echter zonder eenig spoor van een ge daald of verongelukt vliegtuig te vinden, en tegen half twee in den nacht waren zij te West-Terschelling terug. In het dorp deden inmiddels weer andere geruchten de ronde, n.l. dat 's middags een drietal Lithausche vliegtuigen boven het eiland zouden zijn geweest, en dat het vermiste vlieg tuig een dezer Lithausche machines zou zijn. Inmiddels heeft bij de kustwacht de meening postgevat, dat de bewoners van Hoorn loos alarm hebben gemaakt. Bij den mist, die in den namiddag boven het eiland en boven zee heeft gehangen, is het mogelijk, dat het ver dwijnen van het vliegtuig in een laag boven zee hangende mistbank bij de bewoners den indruk heeft gewekt, dat het vliegtuig plotse ling achter de duinen of in zee verdween. Op de Laan van Nieuw Oosteinde te Voor burg kwamen Donderdagavond nabij de van Pabstlaan een taxi en een motorfiets, waarop twee personen zaten, met elkaar in botsing. De bestuurder van het motorrijwiel en de duo passagier werden tegen den grond geslingerd en bekwamen ernstige verwondingen. Tot over maat van ramp werden twee fietsers, die op het geluid van de botsing omkeken en toen hun stuur niet konden houden, waardoor zij kwamen te vallen, eveneens door den auto aan gereden. Ook de beide fietsers bekwamen ver schillende verwondingen, zoodat er vier slacht offers naar het ziekenhuis overgebracht moes ten worden. De auto, het motorrijwiel en de fietsen waren ernstig beschadigd. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de toe dracht van het gebeurde. Op den Leidschen straatweg bij den Deijl moest Donderdagdagavond de heer K. uit Was senaar met zijn auto plotseling uitwijken voor een op den weg stilstaanden auto, dien hij eerst op het laatste oogenblik bemerkte. De heer K. schoot met zijn wagen het rijwielpad op. Een juist passerende fietser werd door den auto gegrepen en tegen een boom gedrukt. Oe on gelukkige was op slag dood. Donderdagavond laat verkeerde de politie nog in het onzekere betreffende de identiteit van het slachtoffer. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H. Perqum 12.00 Politieberichten 12.15 Travins Groot Russisch ensemble „Troika" 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door Jan Vriends 2.30 Kinderuurtje door mevr. Sophie Nuwenhuisvan den Rijst en mevr. Corrie Marresvan der Ven 4.00 Verzor ging zender 4.15 Het Kro-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 5.00 Zwemcursus door S. P. J. Borsten 5.20 Gramofoonmu ziek 5.30 Esperantonieuws door P. Heil- ker 5.45 Het Kro-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 6.20 Journalistiek weekover zicht door Paul de Waart 6.45 Gramo foonmuziek 7.00 Politieberichten 7.15 „Roomsk Frysk Boun" door prof. M. J. IJdema 7.35 Gramofoonmuziek 8.00 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 8.30 Vaz Dias 8.35 Voordracht door Ge rard Meussen 8.50 Zangrecital door Leon Duval 9.05 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lus tenhouwer 9.30 „Het eenzame huis" door de Vereenigde Haagsche Spelers 10.15 Leon Duval 10.35 Voordracht door Ge rard Meussen 10.50 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 11.15 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM, 301 M. VARA 8.00 Gramofoonmuizek 9.00 Klein Vara- ensemble o. 1. v. Frits Bakels 10.15 Uit zending voor de arbeiders in de continube drijven 11.30 Paletsklokken, bespeeld door Ferd. Timmermans, stadsbeiaardier van Rotterdam en Schiedam 12.00 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 12.30 Gramofoonmuziek 12.45 De Notenkra kers o. 1. v. Daaf Wins 1.15 Gramofoon muziek 1.30 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 2.00 Verzorging zender 2.15 Gramofoonmuziek 3.30 Orgelspel door Johan Jong 4.15 Internationale dansen. Pianospel door Frits Uyttenboogaard 5.00 „Der Bettelstudent", operette van Millöc- ker, uitgevoerd door solisten, koor en orkest van de Staatsopera te Berlijn o. 1. v. Her mann Weigert (gr.pl.) 5.58 Overgang naar den versterkten zender 6.00 Platen dezer maand (gram.muz.) 6.30 Friesche uitzending 7.15 Arbeiderszangkoor „Kunst en Strijd" o. 1. v. Piet Zwager 8.00 Herhaling SOS-berichten 8.03 Op bezoek bij prof. I. M. Inlove. Een muzikaal niemendalletje van Nico de Boer 8.57 Vara-llederen, te zingen door Mia Dorel 9.10 Men vraagt en wij draaien gramofoon- platen, waarom gevraagde platen 9.30 Voor een dubbeltje wereldsensatie (gruwel- liederen op de kermis) door S. de Vries Jr 10.00 Oudekerkstorenklokken te Am sterdam, bespeeld door Staf Nees, beiaardier van den St. Romboutstoren te Mechelen 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Vaz Dias 10.40 Orgelspel door Joh. Jong 11.00 Nelson-schlagers, te zingen door Eva Busch. A. d. vleugel Rudolf Nelson 11.20 Vroo- lijke gramofoonplaten 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. Fransche avond. 7.00 Gevarieerd gramofoonplatencon- cert 7.20 Vervolg gramofoonplatenconcert 8.00 Zangrecital door Suzanne Storga 8.40 Fransch concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis m. m. v. Suzanne Storga 9.05 Vervolg Fransch concert 9.30 Gevarieerd programma m. m. v. solis ten en het omroeporkest o. 1. v. Henri Pen- sis 11.00 Dansmuziek (gr.pl.). BRUSSEL, 484 M- 12.20 Populair con cert 5.20 Populair concert o. 1. v. Franz André 6.35 Kamermuziek 11.50 Dans muziek (gr.pl.). BRUSSEL, 322 M. 12.17 Gramofoon muziek 6.20 Populair concert 8.20 Het omroeporkest o. 1. v. Franz André 10.30 Paul Goldwin's orkest. KALUNDBORG, 1261 M. 8.20 Lisa Nilsson zingt Zweedsche en Finsche ro mances -9.20 Uit het „Traedballehus", bij Bejle! Radiobal voor de oudere genera tie. BERLIJN, 357 M. 4.20 Gevarieerd pro gramma 6.40 Populaire muziek 8.30 „Nante geht zur Urauffiibring", de eerste uitvoering op 25 April 1874 van „Der Car- neval in Rom" van Johann Strauss m. m. v. solisten. HAMBURG, 332 M. 4.20 Het omroep orkest o. 1. v. Adolf Seeker 6.20 Herbert Ernst Groh zingt (gr.pl.) 11.20 Er win Bolt's Radio Dansorkest. KEULEN, 456 M. 7.20 „Die frülichen Fünf" 11.20 Dansmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Het Wes tern Studio Orkest o. 1. v. Frank Thomas 3.50 Alfredo Campoli en zijn orkest 7.50 Gramofoonmuziek 8.20 Variétéprogram ma 11.05 Het BBC-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7.16 Gramofoonmuziek 8.40 Concert 9.25 Alain Domain's omroepdansorkest. PARIJS (RADIO), 1648 M. 12.20 Het Lucien Goldy-orkest 8.20 Concert o. 1. v. Edouard Flament. MILAAN, 369 M. 5.30 Concert 6.15 Gramofoonmuziek 9.05 „Norma", opera van Bellini. ROME, 421 M. 5.30 Populair concert 6.15 Gramofoonmuziek 9.05 Folfloristlsch programma 10.30 Dansmuziek. WEENEN, 507 M. 4.45 Vocaal concert 5.50 Gramofoonmuziek 10.40 Zigeu- nermuziek door de Imre Magyarikapel 12.20 Vervolg zigeunermuziek. WARSCHAU, 1345 M. 5.45 Solistencon cert 6.35 Vioolrecital door J. Oziminski 9.05 „Norma", opera van Bellini. BEROMUNSTER, 540 M. 6.20 Oude en nieuwe dansen 7.40 Met a Sulzer speelt viool 10.35 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Hedenmorgen deed de Amhemsche rechtbank een voorloopige uitspraak in de strafzaak tegen de P., den bedrijfsleider van het „Rijnstrand- bad" te Arnhem, bij de behandeling van welke zaak de Officier van Justitie ernstige beschul digingen heeft geuit tegen het Tweede Kamer lid J. J. W. IJsselmuiden. Geëischt was tegen de P. een geldboete van ƒ10. Indien het vonnis volgens den eisch was gewezen, zou de rechtbank daarmee hebben aangenomen, dat de heer IJsselmuiden, en niet de P., de hoofdschuldige was. De rechtbank nam dit niet zonder meer aan, besliste dat het onderzoek onvolledig was en gelastte, dat de heer Bernard Verhoeven, oud voorzitter van de stichting het „Rijnstrandbad", alsnog als getuige zal worden gehoord in de zitting van 14 September a.s. bond. De toestand is zoo dat de heer v. d. Berg niet bereid is zijn functie als penningmeester te handhaven in het besef hiervoor de verant woordelijkheid niet te kunnen dragen. Op scherpe wijze critiseerde spr. tenslotte en kele zinsneden in ingezonden stukken van den heer Citroeen. De heer Citroen beantwoordde deze rede en laakte de houding van den heer v. d. Berg, die reeds zoo noemde spr. het den nieuwen penningmeester angst tracht in te boezemen. Na breedvoerige discussie kwam men einde lijk aan het agenda-punt: verkiezing Hoofdbe stuur. Zeven afdeelingen brachten 30 stemmen uit. Gekozen werden de dames en heeren: H D. van Dellen, prof. dr. J. van Ebbenhorst Teng- bergen, Fr. Luns, Mr. Stibbe, W. van Ingen Schouten, dr. Tj. Franke, mevr. van Itallie van Embden, mr. v. d. Berg (Utrecht) en mr. Wildervanck de Blecourt. Bovendien werd een commissie van propaganda en advies geïnstal leerd. De kantonrechter te Hoorn heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen den meelhan delaar S„ tegen wien in verband met een over treding der tarwe-wet een maand hechtenis subs, 10.000 boete was geëischt. De kantonrechter heeft beklaagde thans vrij gesproken op de overweging dat het in voor raad hebben van tarwemeel B niet strafbaar is, daar het crisisgraanbesluït 1933 alle artike len van het tarwebesluit behalve 1 en 4 opheft, dus ook art. 2 waarop de tenlasteleg ging was gegrond, en het niet bijhouden van register 4a niet strafbaar is, aangezien be klaagde hier register no. 1 had behooren bij te houden, als verwreker van tarwemeel en dus niet als handelaar. Waarschijnlijk zal het O. M. tegen dit von nis in hooger beroep gaan. Aan den spoorwegovergang aan de Oude Die- merlaan nabij de Israëlietische begraafplaats te Diemen is hedenmorgen de 29-jarige spoor wegarbeider J. H. door een trein gegrepen en gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind i achter. In een voordracht van B. en W. van Leiden aan den raad, stellen zij den gemeenteraad voor architect CJ. Blaauw definitief te op dracht tot den bouw van een nieuw stadhuis te verstrekken. Het stadhuisvraagstuk zal op 9 en 10 Juli bij den raad in behandeling komen. De vierde jaariijksche Mozartdag der Neder landsche Mozart-Gemeente zal ditmaal plaats vinden op Zondag 1 Juli a.s. in Hotel Hamdorf te Laren (N. H.). NEW-YORK, 29 Juni. (Reuter). Naar uit Harbour Grace (New Foundland) wordt gemeld, zijn de gebroeders Joe en Ben Adamowicz van morgen om 6.26 uur plaatselijke tijd opgeste gen voor hun vlucht naar Warschau. TOKIO, 28 Juni (Reuter). De spoorlijn Pe kingMoekden, welke sedert de militaire ope raties in Jehol buiten gebruik was gesteld, zal 1 Juli a.s. weer in dienst komen TOKIO, 29 Juni. (Reuter.) De procureur des Keizers heeft getuigenverklaringen verzameld, waardoor niet alleen de onderminister van Financiën wordt belast in het beursschandaal, doch ook een oud-minister, naar de bladen mel den. Zij verwachten derhalve een collectief aftre den van het kabinet. BRUEX, 28 Juni. (V. D.) Vanmiddag zijn ze ven mijnwerkers afgedaald in de gedeeltelijk weer geopende Nelsonschacht, waarin begin Januari 142 menschen door een ontploffing om het leven zijn gekomen. Door een instorting wer den de voorman en een der andere mijnwerkers getroffen. Zij werden door een reddingsbrigade naar boven gebracht, «doch het mocht den dok ters niet gelukken, de levensgeesten weer op te wekken. Gisterenavond belegde het Ned. Tooneelver- bond in de Tooneelschool te Amsterdam een algemeene vergadering waarin een nieuw be stuur gekozen werd en eenige belangrijke ver klaringen afgelegd. Na de opening van de vergadering door den voorzitter, den heer dr. Tjebbe Franken nam de secretaris-penningmeester, de heer v d Berg het woord voor een eerlijke verklaring. De taak van den toekomstigen penningmees ter zal geen gemakkelijke zijn. De toestand is op het oogenblik om verschillende redenen bui tengewoon moeilijk. Uitvoerig schetste spr. de financieele verhoudingen binnen het Verbond en die tusschen de Tooneelschool en het .Ver- PARIJS, 29 Juni. (V. D.) Bij Vervins in Noord- Frankrijk, is in het donker een auto met zeven inzittenden, in een kanaal gereden. Slechts twee personen konden worden gered. De overigen verdronken. (Ingezonden Mededeeling) PARIJS, 29 Juni (V. D.) Volgens een bericht uit Lissabon is een visschersboot met acht op varenden in de nabijheid van de naven Nossa Senhora de Nazareth, gezonken. Vijf leden der bemanning verdronken. De overigen konden door een andere visschersboot worden opge- vischt. Loopt nu weer „als de beste" „Ik ben op het oogenblik 62 jaar oud en leed al sinds lange jaren aan rheumatiek in de bee- nen, die hoe langer hoe erger werd. Tenslotte was het zoo ernstig, dat ik vanaf mijn 60e tot voor kort als het ware verlamd te bed moest blijven. Daar ik zeer levenslustig ben, werd alles geprobeerd, doch niets hielp. Eindelijk kwam op raad van een kennis, die goed succes heeft gehad met uw middel, ook Kruschen Salts aan de beurt en zie, 3 maanden reeds nadat ik begon nen was Kruschen Salts te gebruiken, kon ik in de kamer loopen met een stok, en daarna ging het zienderwijze vooruit. Tegenwoordig maak ik eiken dag een ochtendwandelingetje door de Amstellaan, en als de beste hoor! En dit alles schrijf ik uitsluitend toe aan Kruschen. Dank, dank, dank ervoor!" S. Z. te A. De oorzaak van rheumatiek is een teveel aan urinezuur in het lichaam, hetgeen ontstaan is door te trage werking der inwendige organen (o.a. ingewanden en nieren). En indien deze or ganen niet beter gaan werken, hoopt dit kwaad aardig urinezuur en andere afvalstoffen, die uw gezondheid kunnen benadeelen, zich steeds meer in uw lichaam op. De zes verschillende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot betere werking aan, zóó dat alle opgehoopte schadelijke afvalstoffen uit het lichaam verwij derd worden. De pijnen worden nu gestild, ge zwellen slinken, verstijfde ledematen worden weer lenig. Daarna zal „de kleine dagelijksche dosis" U inwendig schoon houden, vrij van af valstoffen, overtollig urinezuur en dus ook vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralen de gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. LEIDEN, 28 Jur.i. Bevorderd tot doctor ln de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift ge titeld: „Adriaan Loosjes", mej. M. H. de Haan, geb. te Utrecht. ECHT, (Bisschoppelijke Kweekschool der Rel. Ursulinen). Geslaagd de dames: P. A. F. H. Beekers, 's Bosch, G. M. Beursgens, Melick, M. O. G. Delhoofen, Heel, M. E. Franssen, Hoensbroek, H. P. A. Geurts, Maashees, A. M. Houwen, Horst. NIJMEGEN, 28 Juni. (R. K. Kweekschool E.E. Z.Z. Dominicanessen te Neerbosch). Geslaagd alle candidaten n.l. de dames: Dora v. d. Putten te Winssen (M. W.). M. de Preter. te Nijmegen. A. Robebrand, te Blaricum, R. Schlosse, te Hil versum, H. Theijsen, te Nijmegen en J. Plaat, te 's-Hage. NIJMEGEN, 25 Juni. (Staatsexamen). Ge slaagd de heeren: D. Th. S. Baak, J. H. Cuypers, A L. C. D. Heerkens, H. J. A. Koopmanschap, J. G. G. J. Schut en A. J. Bloemer. NIJMEGEN, 28 Juni. (Examen Handenarbeid). Nutskweekschool. -Geslaagd de heeren: B. Blom en W S Smit en de dames: G. M. Boonsma. P. A. van Éck, J. HulsbergenHenning. A. S. Platt, H. Vaillant, V. Wansink en A. H. Woessink. Afgewezen zijn geen candidaten. De examens zijn afgeloopen! NIJMEGEN, 28 Juni. Eindexamen Gymnasium. (Stedelijk Gymnasium). Geslaagd voor diplo ma B: A. S. en J. H. Fransen van de Putte, R. J Kluin, W. D. Kolkman, C. M. Schippert, P. Ver Leven, O. W. L. Wolters. Voor diploma A: J. Canters, J. D. Hoekstra, E. G. Menchaert, C. M. de Vries en J. Th. Zonnenbess. Afgewezen een, een herexamen. ALKMAAR, 29 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 81 stapels, 160.000 K.G. 43 fabr. kl. 22.00, 2 fabi. comm. 17 00, 12 boeren kl. 20.00, 24 boeren comm. 25.00. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Juni. Aan gevoerd werden: 23000 kg. tomaten A 11.80—12, B 11.10—11.20, C 10.70—10.90, CC 7.90, 255.000 kg aardappelen: Schotsche muizen 4—5.60, W. Eigenheimers 6—7.80, drielingen 3.40—4.10, 7200 bos wortelen 1.602.40, 3600 kg. roode kool 4.90—5.80, 100 kg. uien: zilver nep 6.30, 230 stuks bloemkool 1ste soort 6.70 7.80, idem 2e soort 3.60. hoorn. 28 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 32 sta pels, 23348 K.G. Fabr. kl. 20.00, boeren kl. 20.00. boeren comm. 24.50. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE, 29 Juni. Aange voerd werden: 188.300 kg. aardappelen: Schot sche muizen 4—5.30, drielingen 3—4.20 export 2 703.10, 25 kg. zilveruien: zilvernep 7.80. LEEUWARDEN. Veemarkt. Aangevoerd: 76 Enter stieren —90—160, 142 Twenter stie ren ƒ160—260 per stuk; 275 vette koeien ƒ120 —180 per stuk, 32—53 ct. per K.G.; 231 melk en kalfkoeien 110—220, 38 pinken 50—48, 224 graskalveren ƒ8—26, 315 nuchtere kalveren 2 504 50, 242 vette schapen 920. 195 wei de'schapen 8-15, 436 lammeren 4-10, 170 vette varkens 22—65 per stuk, 25—30 ct per K.G.; 24 magere varkens ƒ1435, 151 k.eme biggen ƒ510, 29 bokken en geiten, 27 paar den, in totaal 2565 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 1016, Goudakaas g15 Edammerkaas ƒ1427; aanvoer 13215, mijnboter 1.37—1.35—1.34. veilingboter ƒ1.32 1.15 per K.G., aanvoer 6 derde, 28 zesde en 1 twaalfde vaten; commissie ƒ39. Eierhandel. Kippeneieren aangevoerd 25 000 K.G., prijs 2—3 ct. per stuk, handels- prijs 40—45 ct. per K.G.; eendeneieren aange voerd 900 K.G., prijs 2% tot 2ct. per stuk, handelsprijs 32 tot 37 ct. per K.G. Pluimvee. Aangevoerd: 15 slachthanen 4070 ct., 100 slachtkippen 0.501.00, 200 jonge hanen 2550 ct. per stuk. (Vereeniging van Zuivelmaatschappuen Goudsche kaas 20 plus V/,-8, idem 40 plus 1313 u; Edammer kaas volvet 1617, idem 20 plus VA8 idem 40 plus 1312%; brood kaas 40 plus 1313 Stemming kalm. ZWOLLE, 29 Juni Boteraanvoer 446 kg., waarvan 14 achtste vaten, 4 zestiende vaten en 252 stukken van een half kg. Prijs 1.50 tot 1.60 per kg., per echtste vat van 20 kg. prima 28 afwijkende f 26.50, per zestiende vat van 10 kg. 13tot 14.—. Handel vlug. 175.000 kipeieren, f 2— tot f 3.— per-100 stuks. Huiden; koehui den 10 ct., pinkenvellen 10 ct., stierenvellen 8 ct. Handel flauw. Veemarkt; Aangevoerd 623 runderen, 329 kal veren, 25 schapen, 54 lammeren, 340 varkens, 361 biggen, 295 nuchtere kalveren, 4 geiten. Voormarkt geen aanvoer. Men besteedde voor neurende en versch ge kalfde koeien 120.— tot 220.—; dito vaarzen en schotten 105.— tot 190.-, gustekoeien voor de vetweide of stal 90.— tot 150.—, dito vaarzen 80.— tot 135.—, voorjaarskalvende kieien 100.— tot 165.—, U/2 jarige springstieren 50— tot 110.1%-jarige pinken 40.tot 90.—, jonge fokkalverên 12.— tot 38.—, nuchtere kalveren 3.tot 8.vette koeien en ossen aan bouten 44 tot 56 ct., dito stieren 45 tot 52 ct„ dito kalveren 55 tot 80 ct., dito schapen 8.— 8.— tot 18.—, lammeren 3.— tot 7.—, 6-weeksche biggen 6.tot 8.14-weeksche dito 8.50 tot 11—, drachtige varkens 40.tot 55.magere dito 25.tot 40.per stuk, vette dito 26 tot 31 et- Handel in varkens kalm. Overzicht: Neurende en versch gekalfde vaar zen beter. Vet vee en stieren prijshoudend, kal- veren duurder, pinken weinig handeL Op de a.s. Algemeene Vergadering van de Mijnbouw Mij. Redjang Lebong en de Mijn bouw Mij. Simau zal als eenig punt ter be handeling komen een voorstel tot uitoefe ning van het voorkeursrecht in de nieuwe uitgifte van de N.V. Exploitatie Mij. Neder landsch Indië. Het voorstel tot uitstel van aflossing van de 6 pCt. obligaties Machinefabriek Jaffa werd na obstructie van eenige obligatie houders aangenomen. De Machinefabriek en Scheepswerf P. Smit boekte in 1933 een verdere stijging van het verlies met f 292.812 tot f 619.873. Duitsche schepen werden niet gerepareerd of gebouwd en het verkrijgen van werk aan zeeschepen in het buitenland werd uiterst moeilijk. Voor enkele Nederlandsche sche pen was de concurrentie zoo grootdat de prijzen belangrijk beneden den kostprijs zakten. De Borneo-Sumatra HandelsMij. is voor nemens over 1933 een dividend uit te kee- ren van 6 pCt. tegen 8 pCt. het vorig jaar. De rubbercultuur MijKendeng Lemboe boekte een winst van f 121.475 tegen f 92.707 het vorig jaar en keert een divi dend uit van 4 pCt. (vorig jaar nihil). Het hooge niveau van de rubbermarkt, als ge volg van de in werking getreden interna tionale restrictie-overeenkomst werd in het jaarverslag als een lichtzijde erkend voor de komende jaren. De Wai-Sumatra Rubber Mij. boekte in 1933 een netto-winst van f 19.064 tegen een verlies van f 32.086 het vorig jaar De winst op de rubberoogst bedroeg f 40.705; daar entegen leed de koffieoogst een verlies van f 3836. De Lampong Sumatra Rubber behaalde op de rubberoogst een winst van f 34-367 en leed op de koffieoogst, ondanks den lageren kostprijs, een verlies van f 25.589. De netto winst bedroeg f 4592. Het verlies van de suikerfabriek Tjoekir is in 1933 gestegen van f 17.880 tot f 90.660. Het is twijfelachtig of de voorraad in 1936 zal zijn opgeruimd. Over 1935 wordt geen aanplant in den grond gebracht. Aandeel houders dienen er op voorbereid te zijn, dat ook in 1935 een ernstig verlies zal worden geleden. tf De toewijzing der rubber-productiequota aan de verschillende ondernemingen in Ne- derl. Indië is voor vele dezer belangrijk gunstiger uitgevallen dan men in rubber kringen had verwacht. Bij de hervatting van de Nederl-Duitsche transferbesprekingen te Berlijn is nog maals gebleken, dat de behandeling van ieder detail nieuwe ingewikkelde moeilijk heden ondervond. De toestand wordt steeds meer verward en het gemis aan voortgang deprimeerde de onderhandelaars. Lord Stanhope verklaarde in het Lager huis, dat eventueel de clearingswet op an dere landen zou kunnen worden toegepast als een wapen tegen discriminatie. Buiten de delegaties die te Londen besprekingen voeren is men van meening, dat de Duit- schers en Engelschen wel dichter tot elkaar zijn gekomen. In antwoord op de Duitsche nota ver klaarde de Amerikaansche regeering van meening te zijn, dat de Duitsche regeering zelf verantwoordelijk is voor den geschapen toestand door de politiek die Hitier volgt. De Oostenrijk-Nationale Bank heeft het disconto van 5 pCt. tot 4% pCt. verlaagd. Het disconto werd het laatst verlaagd op 23 Maart 1933 en wel van 6 pCt. tot 5 pCt. De goudvoorraad van de Fransche Bank blijft stijgende en nam de afgeloopen week met fr. 279 mill, toe tot fr. 79.200 mill. Op de waarschuwing van Reynand aan den minister in de Fransche Kamer: „Ver ander uw economische politiek of verander de waarde van den frank", volgde gisteren onmiddellijk een geruststellende verklaring van den minister in de pers, waarin deze zijn vroegere uitenzettingen herhaalde en op de ernstige gevolgen van muntverzwak king sterk den nadruk legde. Inzake het Engélsch-Fransche handels verdrag verklaarde Frankrijk zich bereid alle contingenten van Britsche goederen weder op 100 pCt. van de oude basis te stellen, de hoeveelheden van Engelsche goederen, die in Frankrijk aan contingen ten onderworpen zijn. te garandeeren en het volle percentage van den invoer van ko len te handhaven. Engeland zal de invoer rechten op zijde tot de helft verminderen en ook de rechten op kunstzijde herzien; de invoerrechten op wijnen wordt niet ver hoogd en het extra invoerrecht, dat in Fe bruari j.l. als repressailles op Fransche goe deren werd ingevoerd, komt te vervallen. Een groep Amerikaansche belasting experts zal gedurende den zomer het Fede rale belastingstelsel bestudeeren en rapport hierover met eventueele herziening uitbren gen. In sommige kringen wordt geloofd, (kit een verdere belasting-verhooging te ver wachten staat. ff Tusschen de vakvereenigingen en de Ten nessee Coal Iron werd 'n overeenstemming bereikt, ivaardoor een einde werd gemaakt aan een felle staking, waarbij 2500 arbei ders betrokken waren, die twee maanden heeft geduurd. De totale bruto-ontvangsten van de voor naamste 50 Amerikaansche spoorwegen be droegen in Mei 224 mïllioen tegen 202 millioen vorig jaar. De netto-ontvangsten beliepen 33.80 millioen tegen 34.06 mill. De kleine daling der netto's werd veroor zaakt door de hoogere loonen, grootere aan- koopen van materiaal en gestegen onkosten. ff De Neio-Yorksche makelaarsvoorschotten van de afgeloopen week vergeleken bij de vorige zijn van 1040 mill, tot 1017 null, gedaald. Leidende Amerik. fabrikanten van auto mobielbanden verwachten tegen 1 Juli een prijsverhooging van 15 pCt. Het Committee of the Notion en de far mers-organisaties zijn een nieuwe campagne begonnen, om Roosevelt te beicegen, den goudprijs op 41.34 vast te stellen. De Javasche Bank verlaagde heden haar disconto met pCt. tot 4 pCt. De Mark 'sloeg vanochtend een daling in van 15 d 45 cent tot 57.4057.70.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9