Een voorspoedige competitie Europa in één oogopslag m i B f ij m Het Schaakspel ZATERDAG 30 JUNI 1934 Nabetrachting van het seizoen De promotiestrijd in het Zuiden Constantius I.V.C.B.-er? Velocitas bij Ajax op bezoek Van Bat en Bal I öii m loPE-fr Wé Wé wé wé m 1 4 I.V.C.B. Eerste klassers begonnen goed D.H.V.B. Gelijk spel tegen D.O.S. voldoende ALS DE WIND DE ZEILEN BOLT ATHLETIEK NEDERLANDSCHE ATHLETEN NAAR LONDEN K.N.V.B. Kleine ploeg neemt deel aan de Engelsche kampioenschappen CRICKET De wedstrijden van Zondag P. w. -tffiEö' Maar.., waarhéén gaat de reis dezen zomer? De cirkels wijzen den weg Cricketprogramma LV.C.B.-programma D.H.V.B.-programma lip MfórQaM DE ENGELSCHE TOER VAN DE FLAMINGO'S Het Nederlandsche team K.N.V.B.-programma De I.V.C.B. heeft zijn competities beëindigd. Eigenlijk nog niet heelemaal; want in het Uiterste Zuiden van Limburg strijdt nog een Vijftal candidaten om het bezit van een plaats In de eerste klasse. Die competitie is zelfs' pas begonnen; maar we achten deze in het ver band van het geheel van een ondergeschikt belang; een nabeschouwing van de competities behoeft niet op den afloop van die ééne te wachten. Het is nog maar weinig voorgekomen in de geschiedenis van het katholieke voetbal, dat de competities ten einde waren voordat de groote K.N.V.B. gereed was; elk jaar hoorde men op de jaarvergadering opnieuw de klacht, dat het zoo laat werd, dat er geen schot zat in de competi oies, en dat rit juist een der infe rieure kenmerken was van de confessioneele sport. Wat vorige jaren is geschied, een sluier daar over! Maar we mogen dan toch wel constatee- ren, dat de competities dit seizoen en ze wa ren toch even goed bezet, neen soms sterker bezet dan die van den K.N.V.B. een goed verloop hebben gehad. Natuurlijk zijn er nog wenschen overgeble ven; niet alle vereenigingen zullen even goed te spreken zijn, maar als men nagaat wat de oorzaken waren van uitstel of om welke rede nen hier en daar de afwerking werd vertraagd, dan komt men tot de overtuiging, dat die oor zaken dikwijls bij de. vereenigingen zelve lig gen. Er zijn bijvoorbeeld enkele terreinen, die noodzakelijk een verbetering moeten onder gaan, die bij elke regenbui onder water staan, althans onbespeelbaar zijn. Heeft het Zater dags of Zondagsochtends eventjes geregend, dan is het mis. Voor de andere competitiege- nooten is het dan duivels vervelend als ze des avonds vernemen dat het veld van „X" is af gekeurd. Het was dan overdag soms het schoon ste weer van de wereld. Aan dit onderwerp mag de terrein-commis sie wel eens haar aandacht wijden. Het is overigens voor den competitieleider een heele toer, om zijn wedstrijdprogram door het K.N.V.B.-program heen te weven, zoodanig, dat de katholieke clubs van de thuiswedstrij den van haar neutrale concurrenten geen na deel ondervinden. Die moeilijkheden zijn groo- ter naarmate er meer neutrale èn meer ka tholieke vereenigingen in dezelfde plaats ge vestigd zijn. Die bezwaren doen zich heel sterk gelden als de speelvelden in eikaars nabijheid liggen (D.H.L. en D.H.C.)of wanneer die velden door beide vereenigingen worden bespeeld (Leonidas en Excelsior). Is het K.N.V.B.-program van te voren be kend, dan is de wedstrijdenrooster gemakkelijk en lang van te voren op te maken; is dat niet het geval, dan grijpen die wedstrijden soms grimmig op elkaar in, slaan elkaar stuk, zoodat èn de katholieken èn de neutralen daarvan schade ondervinden. Vooral tegen het einde van het seizoen komt dat voor! Vreezen de katholieke clubs een groot financieel nadeel van deze coïncidentie, dan gaat direct een ver zoek om uitstel naar den bond, en deze is dan vaak verplicht, dat verzoek in te willigen. Maar dat brengt noodzakelijk met zich mee, dat het program wordt gerekt. De algemeene vergadering van de (thans I.V.C.B.)-clubs*heeft meermalen den wensch geuit, dat bij het vaststellen van wedstrijden rekening zal worden ''gehouden met het K.N. V.B.-program. En dat maakt het den compe- tiieleider enorm lastig. In de Zuidelijke afdeeling I (Limburg) speel den elf teams; derhalve moesten er door elke vereeniging twintig wedstrijden worden ge speeld. Deze competitie had meermalen een on regelmatig verloop, doordat er velden (Kim- bria) werden afgekeurd, of een enkele vereeni ging (K.N.V.) door het bestuur voor eenigen tijd werd geschorst wegens het niet voldoen aan hare verplichtingen Daardoor heeft de competitie hier een te langdurig verloop ge had; toch was ze ondanks de vele kwesties, die hier zijn ontstaan vroegtijdiger gereed dan de Limb, tweede klasse van den K.N.V B. waar in ook elf elftallen uitkwamen. Valkenburg toonde zich van den beginne af de sterkste, op den voet gevolgd door Kerkrade en Che- vremont. De ontmoetingen tusschen deze drie clubs werden ten voordeele van Valkenburg beslist, dat „auf einsamer Höhe" prijkte met een groot aantal punten voorsprong. De kracht van de Valken bleek wel in de kampioensronde, die door de Geuldalbewoners tot een schitte rend einde werd gebracht met als apotheose: het landskampioenschap! Den vorigen Zondag is dit feest in het aar dige Zuid-Limburgsche stadje op grootsche wij ze gevierd. Caesar, dat aanvankelijk vrij veilig stond, is afgezakt, geklommen en weer afgezakt en moet nu met H.V.V. (Heel) de degradatie-wedstrij den spelen. Naar onze meening kan Caesar mits de spelers zich inspannen, het eerste klas- seschap wel behouden. Van meer spanning dan Zuid I was de com petitie in Zuid II. In deze afdeeling hebben zich van het begin af R.K.T.V.V., Dongen, Brabantia en Kolping als de sterkeren onder scheiden. Ook M.U.L.O. kwam nog even op dagen, maar deze Helmonsche vereeniging zak te later toch iets af en eindigde in de mid denmoot. De wedstrijden hebben hier een enorm spannend verloop gehad, en het merk waardige is, dat de outsiders (zooals Best Voor uit en Gennep) zulk een eminente rol gespeeld hebben om aan deze competitie een nog span nender verloop te geven. Er zijn weinig jaren geweest waarin met zooveel belangstelling deze competities zijn ge volgd. De nieuwsgierigheid strekte zich voor een deel uit tot Dongen, dat in den K.N.V.B. al tijd een der sterkste tweede klassers is geweest, en dat toch niet opgewassen bleek tegen de Helmondenaars en Tilburgenaars. R.K.T.V.V.. Brabantia en Kolping streden om beurten om den voorrang, totdat in den allerlaatsten wed strijd het pleit ten gunste van de rood-wit- blauwen werd beslecht. In de voorronde van het landskampioenschap faalden de Tïlburgers tegen Valkenburg. S.V.B en Venlo werden hier het kind van de reke ning. S.V.B. wist zich evenwel in de degrada tiewedstrijden (tegen Venlo, Dova en Schyn- del) te handhaven, dank zij de overwinning in den laatsten wedstrijd tegen Schijndel. In de Oostelijke afdeeling I (Zuid) haalde S.D.O.U.C. het kampioenschap voor de derde maal binnen. Hoewel het kampioenschap van Ulft geen enkele maal in ernstig gevaar werd gebracht, werd het pas bereikt na een hevigen strijd met Altior, dat echter zes punten achter bleef bij Uift. Union, Grol, Blauw Wit en V.V.G. (Gaanderen) stonden onderaan. Union kon zich in de degradatiewedstrijden tegen De Treffers (Groesbeek) en Lob. Boys niet hand haven en zakte af naar de tweede klasse; haar plaats wordt door De Treffers bezet. In de Oostelijke voorronde waren drie wed strijden noodzakelijk tegen Vosta (Enschedé) om de Ulftenaren te klasseeren voor de eind ronde om het landskampioenschap. Vosta behaalde in de Oostelijke afd. II (Twenthe) het kampioenschap op gedecideerde wijze. De Enschedeërs beschikken over een goed ploegje dat in het komende seizoen nog wel van zich zal doen spreken. De oudere teams (N.E.O., Achilles, P. H. en Zwolle) raak ten onder aan de lijst. Achilles en Pathmos Boys speelden niet om een plaats in de Ooste lijke eerste klasse wegens de gerezen moeilijk heden en moeten dus afwachten wat hun lot zal zijn. De vereeniging N.E.O. (Bome) werd gedu rende geruimen tijd van het spelen van wed strijden uitgesloten; hierdoor had de compe titie in deze afdeeling een niet normaal ver loop; toch had dit op het spelen van de de gradatiewedstrijden geen invloed, daar de de gradatie van N.E.O. toen al vaststond. Zwolle is inmiddels opgeheven. De Westelijke afdeeling I begroette in Vo- lendam den kampioen van dit seizoen. De Vo- lendammers beschikten dit seizoen over een goed en vlot spelend elftal, waarvan groote verwachtingen werden gekoesterd voor de eind ronde. Nadat de Volendammers in drie wed strijden de baas waren gebleken over D.H.L., moesten ze tweemaal het onderspit delven te gen Valkenburg. Gedurende geruimen tijd stond V.I.C. in een lastige positie. De Amsterdammers hebben zien echter weten uit te werken boven Fortitude (Culemborg) en bleven dus gespaard voor het spelen van degradatie-wedstrijden. Fortitudo werd de bekkensluiter en kwam krachten te kort om de degradatiecompetitie succesvol ten einde te brengen. Het bond den strijd aan met de V.V.A. en S.D.O., waarvan de laatste het eerste klasseschap terugwon. Voor V.V.A. dat zulke goede kansen had om het Walhalla der competitie binnen te gaan, bood deze com petitie evenals het vorig seizoen een teleurstel ling. Toch verwachten we, dat deze aardige Amsterdamsche club het volgend seizoen een heel eind zal komen. De Westelijke afdeeling II culmineerde in D.H.L. De Leeuwen hebben het kampioenschap niet cadeau gekregen, want Spartaan en Sant poort hebben het den Delftenaren heel moeilija gemaakt. Vooral de Spartaan zou voor D.H.L. een groot struikelblok geweest zijn, indien de Rotterdammers in Delft gelukkiger waren ge weest. Door van G.D.A. met 41 te winnen legden de Leeuwen in den laatsten wedstrijd pas beslag op den titel. D.O.N.K. (Gouda) raakte in de knel, en het liet zich aanzien, dat de Gouwenaars een zware pijp zouden rooken in de degradatiecompetitie. De eerste klassers verloren de wedstrijden te gen Onze Gezellen en Excelsior, en daar de eerste ook de ontmoetingen tegen Excelsior tot een goed einde brachten (er werd eenmaal ge lijk gespeeld en eenmaal gewonnen) nemende Haarlemmers de plaats in van DONK. Zoo is de situatie op het einde van het sei zoen 1933/'34 Zonderen we even Zuid-Limburg uit en het Oosten II, dan staat de competitie voor den geheelen I.V.C.B. voor het volgende seizoen al vrijwel vast Het afgeloopen jaar heeft bewezen, dat de I.V.C.B. minstens even goed de competities verzorgen kan, als welke andere bond ook. Ondanks de boven aangegeven moeilijkheden. Vandaar dat de oude grief „voetbaltechni- sche onmondigheid" by de katholieke sport- beweging, een fabeltje is. De promotie-degradatie competitie in het Zuiden heeft Zondag j.l. een aanvang genomen. Zooals men weet nemen daar vijf elftallen aan deel en het begin was voor de eerste klassers Caesar en H. V. V., zeer bemoedigend. Het gaat hier om één plaatsje in de Zuideiyke eerste klasse, zoodat ondanks het zomerseizoen, er fel zal gevochten worden. De laatste Zon dag van de maand Augustus is er mee gemoeid of het zou moeten zyn, dat de beslissing eer der ten gunste van een der deelnemers uit valt. Zij kunnen daar hun plezier op in het Zuiden. Inmiddels vragen voor morgen weer twee wedstryden de aandacht. Meyel en Bleyerheide binden morgen tegen elkaar den strijd aan. Beide ploegen verloren den eersten wedstrijd zoodat het ongetwijfeld een zeer belangryke ontmoeting is want de ver liezende partij krijgt een flinken achterstand, welke moeilijk is in te loopen. Bleyerheide geldt als een der sterkste tweede klaskampioe nen maar na het falen der vorige week is het nog lang niet zeker dat zy tegen Meyel eenig succes zal boeken. Bovendien genie'ten de laatste het voordeel van eigen terrein en dat is van groote beteekenis in een dergelijke compe titie. Ondertusschen is de ontmoeting tusschen Caesar en Heer eveneens zeer belangrijk. Laatst genoemde is nog niet in actie geweest, dus krijgen wy nu eenig begrip van haar kracht. Maar Saesar is juist schitterend gestart en het zou ons niets verwonderen wanneer de club uit Beek morgen op beide punten beslag weet te leggen en daarmee een flinken stap in de goede richting zal doen. Wy houden het althans op een zege voor de Beekenaren. Het lang gerekte seizoen zal voor de Amster dammers toch nog een gelukkig einde krijgen. Constantius is er n.l. in geslaagd Zondag j.l. van Santpoort 2 te winnen al was het slechts op het kantje af, maar na de nederlaag aer Amster dammers op eigen terrein tegen de Santpoort reserves, hadden wij een dergelyke prestatie niet meer verwacht. De situatie is thans byzon- der gunstig geworden voor Constantius en het moet nu al raar gaan wil Amsterdam zich een nieuwen I.V.C.B.-er zien ontgaan. Men oordeele slechts: Constantius 3 2 0 1 65 4 Santpoort 2 4 12 1 1110 4 D. O. S. 3 0 2 1 8—10 2 Waneer Constantius morgen tegen het be zoekende D.p.S. reeds gelyk speelt, is het pleit ten gunste der Amsterdammers beslist. Slaagt D.O.S. er nu op zyn beurt in om revanche te nemen op Constantius, wel, dan beginnen we opnieuw en hebben alle ploegen weer evenveel kans. Zoowel Constantius als D.O.S. hebben hun lot in eigen handen. Slechts Santpoort 2 mag toekyken. Wat het resultaat morgen zal zijn? wy dur ven ons niet aan een voorspelling wagen, want bij deze wedstrydenreeks zijn we er nog al eens „naast" geweest. Wij zouden geneigd zyn aan Constantius de beste kansen te geven, maar juist dan zal D.O.S. waarschynlijk winnen. Wy zullen dan ook maar rustig het resultaat afwachten, maar dat de belangstelling voor deze ontmoeting in de hoofdstad groot zal zyn, daar zijn we van overtuigd. In de lagere afdeelingen wordt nog steeds gevochten voor promotie en degradatie. Van de diverse wedstrijden noemen we o.a. de ontmoe ting tusschen het derde en vierde elftal van Wilskracht, terwyl ook nog in Amsterdam Gez. Vier 3—D.O.S.S. 4 de aandacht vraagt. Voorts naderen de wedstrijden om den Bisschopsbeker het einde en mag binnen kort de finale om dit kostbare kleinood tegemoet worden gezien. Voor de wedstryden verwyzen we naar het elders gepubliceerde programma. De watersport mag zich in ons land in een groeiende populariteit verheugen en biedt den liefhebber groot sportief genot Langzaam maar zeker vordert de competitie om het kampioenschap van Nederland. K. F. C. ging wekenlang onbedreigd aan den kop, toen de Koogsche tegen Heracles struikelde en de spanning terugkeerde. Ajax kreeg haar kans weer geheel in handen, maar ook de Amster dammers moesten de vlag strijken voor de Al" melosche club. K. F. C. heeft nog een punt noodig uit haar laatsten wedstryd tegen Wil lem II om op den titel beslag te leggen. Deze wedstryd wordt echter pas op 8 Juli gespeeld, zoodat morgen nog in geen geval de beslissing valt. Zooals wy Maandag reeds hebben uiteen gezet hebben ook Ajax en Willem II nog een zeer kleine kans en om deze te handhaven is het noodig, dat de Amsterdamsche club morgen beide punten ontneemt aan de Groningsche club. Dit is een vraagstuk, die voor de hoofd stedelingen wel op te lossen is, al zal men toch de tegenstanders niet mogen onderschatten. Voor de promotie-competitie in het Oosten speelt Hengelo thuis tegen Z. A. C. In Zwolle bleef de club van Bakhuys met 3—1 in de meerderheid, maar wy achten het thans zeer goed mogelijk, dat de eerste klassers de kans benutten om revanche te nemen, waardoor hun papieren belangryk zouden stygen. Voor de thuisclub staat een nederlaag practisch gelyk met de degradatie en men kan dus verwachten, dat zy zich tot het uiterste zal geven. In het geval van een Hengelosche zege kan ook N. E. C. nog een woordje meespreken in den stryd om de begeerde plaats. Aan de Engelsche kampioenschappen, welke op, Vrijdag 13 en Zaterdag 14 Juli as. in het White City Stadium te Londen zullen worden gehouden, zal dit jaar door een kleine ploeg Nederlandsche athleten worden deelgenomen. Voor de 4 x 100 yards estafette wordt een team ingeschreven, bestaande uit Osendarp (Trekvogels), Jansen (V.E.L.), Van Beveren ('23) en Berger (idem). Voor het vertrek zul len deze athleten, zooveel mogelijk samen trainen, waarbij als reserve's aangewezen zijn de A.A.C.'er Boersma en Houtman van '23. aangezien het niet uitgesloten is, dat een dei- aangewezen sprinters zal moeten worden ver vangen. De korte afstandloopers, die naar Londen gaan, worden tevens aangewezen voor de 100 en 220 yards. In hoeverre zij op één of twee nummers starten, zal eerst in overleg met hen te Londen worden uitgemaakt. Voorts wordt uitgezonden de Haarlemmer Wim Kaan voor de 110 yards horden. Zondag, toen n.l. H.B.S. in Den Haag werd geklopt. Wij gelooven niet dat R.C.H. zich te gen de pas gepromoveerden staande zal kun nen houden. De Rood en Wit reserves trekken naar Lei den, waar zij ongetwyfeld over het vrij zwakke Ajax-team zullen zegevieren. Hieronder volgen tenslotte nog de standen van de eerste- en beide overgangsklassen: le Klasse: Gewonnen Verloren Gesp.m.row. m.i. gel. m.row. m.i. pt. Wy gelooven dat Haarlem zich door de over winning op H. D. V. S. vrywel veilig heeft ge steld. De eer, wie voor de laatste plaats in aanmerking komt, zullen dus voorloopig Rood en Wit, Hermes D.W.S., V.O.C. en V.R.A. moe ten uitvechten. Schakelen wij dus de Schoter- wegclub uit, dan wil dit nog lang niet zeggen dat de spanning daarmede verdwenen is. Den Haarlemschen cricket-enthousiasten wacht Zondag weer de derby. Ditmaal is het terrein van Rood en Wit het tooneel van den stryd en gaan de Spanjaardslaanmenschen trachten revanche te nemen op de te Schoten geleden nederlaag. Of zij daarin zullen slagen dient te worden afgewacht. Een kans hebben de Rood en Witters zeker, daar ons 't krachts verschil tusschen de beide teams minder schynt, dan men uit de plaatsen op de rang- lyst zou kunnen concludeeren. Mocht Haar lem wederom zegevieren, dan wordt het gevaar voor de Rood en Witters werkelijk dreigend. Het programma bevat verder het treffen tus schen Hermes D. V. S. en H. C. C. I te Schie dam, waarbij het al raar moet loopen, willen de leiders hier niet de overwinning behalen. Spannender wordt mogelyk de ontmoeting tusschen H.C.C. 2 en V.R.A. in het Haagje. Het tweede elftal der Haagsche is nogal wis selvallig en men zal daarom rekening dienen te houden met de mogelijkheid dat de V.R.A.- ers in de hofstad succes boeken. In de overgangsklasse B. treffen we ook een derby op het program, n.l. C.V.H.R.C.H. wy memoreeren terloops even de buitengewoon fraaie prestatie der C.V.H.'ers van vorigen H. C. C. I 6 4 1 1 0 0 12 H .C. C. II 6 2 1 1 2 0 8 Haarlem 7 3 0 1 3 0 7 V, R. A. 5 1 1 1 2 0 6 H. D. V. S. 6 3 0 0 1 2 4 V. O. C. 6 2 0 0 3 1 3 R. en W. 6 1 0 0 5 0 2 Overgang A: V. V. V. 6 5 1 9 A. C. C. 6 4 2 8 4 2 1 1 7 S. C. H. C. 5 3 2 6 Quick (N.) 5 1 1 3 5 Kampong 5 1 3 1 1 V. R. A. II 5 5 Overgang B: H. B. S. 7 5 1 1 13 H. C. C. III 7 3 2 1 1 13 Sparta 5 2 1 2 7 R. W. II 5 1 1 1 1 1 5 C. V. H. 5 1 1 2 1 4 Ajax OL.) 5 1 2 2 2 R. C. H. 6 4 2 2 ooKm ssukm 55QKm HAMBURG STETTIN 656 REMEn 376 AM5TERD sGRAVENHAGE m 63 ttu T ROTTERDAM 65 AflTWERPErt 160 £U„WL BfWÜEL m ZO7 nAnnOVER OOSTENDE ARDErmt. ROUAA 512 I E5pADEM KARLSBAD PAR'JS 503 METZ^ PRAAG ORLEAM 619 ,Q tvé- MÜnCHEn Q TOURS O* BEVERS f rOf 'SETV0 BAZEL EMEM DUON ■lil Wl j BERM öwiin TURUN l/il/'-jcCZ: AR3EILLE 1247 GEMU Het is misschien al eenigen tyd geleden, ge achte lezer, sedert gy de zyrivieren van Wolga, Taag en Guadalquivir zoo maar voor het vuist je hebt kunnen opzeggen; beslommeringen van later jaren hebben uw geografische kennis wat doen verbleeken en bovendien: toen u zich op school met aardrykskunde bezig hield, man keerde dikwijls de noodige interesse, omdat u niet het idee hadt er binnen korten tijd eens heen te kunnen gaan. Inmiddels is de auto verschenen, zyn de spoortreinen uitgegroeid tot Edelweiszen en Rheingolds, inmiddels is het reizen op alle mogelyke manieren vergemak- kelükt, zoodat het thans niet in 't minst meer van geweldige banksaldi getuigt, indien iemand een reisje naar verre streken onderneemt. Zullen het de Dolomieten zyn of de Riviera. zult gy droomen aan de oevers van het Como- meer of liever 'n voettoer maken naar Averg- ne? wy hebben gemeend, dat de diverse schoone streken van Europa wel eens op een presenteerblaadje voor u gebracht zouden kunnen worden en het resultaat ziet u op het by gaande A.N.W.B.-kaartje. O zeker, we heb ben een keus moeten doen. GarmischParten- kirchen staat er niet op en de Puy-de-Dóme zult u tevergeefs -zoeken, Kandersteg, Interla ken en het Hermannsdenkmal moesten wy la ten schieten en zoo is er meer. Zonder bezwaar zou een gelieele pagina van dit blad in beslag kunnen worden genomen met een gedetailleer der kaartje. Maar ook dan zouden we nog niet volledig zijn en bovendien: het gaat nu alleen maar om de hoofdlijnen. Met Amsterdam als middelpunt hebben wy een aantal concentrische cirkels uitgezet, welke telkens 150 KM. van elkaar verwyderd zyn. U ziet op die manier in één oogopslag, dat het Thüringerwoud en de Vogezen ongeveer even ver van Nederland verwyderd zyn, dat een reis naar Auveigne, Innsbruck (Tirol) of het Reu zengebergte evenveel kilometers vergen als een tocht naar de Volkenbondsstad aan het prach tige meer van Genève. Wellicht zult u de opmerking maken, dat de afstanden (in kilometers uitgedrukt) welke by de namen der steden vermeld zyn, niet steeds kloppen met de afstandscirkels. Dit is niet te wyten aan teekenaarsonnauwkeurigheid, maar een gevolg van het feit, dat b.v. wegen door de bergen een kronkelend verloop hebben, en zoo doende veel langer kunnen zyn dan de afstand hemelsbreed bedraagt. Maar by het werken op zoo groote schaal als hier geschiedt, is dit geen onoverkomeiyk bezwaar. Automobilisten, voor wie dit kaartje in hoofd zaak bestemd is, dienen er by het maken van reisplannen op te rekenen, dat het afleggen van groote afstanden per dag in bergterrein in den regel erg tegenvalt. Niet alleen bemerkt men daar tekens weer, dat de auto onwillekeurig ingehouden wordt als de omgeving tot bizon- dere aandacht noopt, maar bovendien biedt de natuurlijke gesteldheid van het terrein moeilykheden, welke met het ryden in de vlakte niet te vergelyken zyn. Dit beteekent echter geenszins, dat men bevreesd zou moe ten zyn om het stuur naar de bergen te wen den, integendeel, want iedereen, die in ons land behoorlyk kan ryden zal zich er ook in de bergen gemakkeiyk en zonder gevaar „door heen slaan.*' Eerste klasse Herm. D. V. S.—H. C. C. 1. R. en W.Haarlem. H. C. C. 2—V. R. A. Overgangsklasse A V. V. v.—P. w. V. R. A. 3—Quick (N.) A. C. C.—S. C. H. C. Overgangsklasse B Ajax (L.)—R. W. 2. C. V. H.—R. C. H. SpartaH. C. C. 3. Tweede klasse A B. S. C. C.—V. V. V. 2. OlympiaHercules. Haarlem 2U. V. V. Kampong 2—Vleermuizen. Tweede klasse B. H. B. S. 2—Quick (H.) V. O. C. 2Excelsior. V. U. C.—L. C. C. H. C. C. 4—Herm. D. V. S. 2. Tweede klasse O. V. C. C.—H. T. C. C. P. W. 2—Quick (N.) 2. Derde klasse A LarenA. C. C. 2. Hercules 2—Kampong 3. S. C. H. C. 2—V. R. A. 3. Derde klasse B H. B. S. 3—H. C. C. 5. Excelsior 2Voorb. O. C. Herm. D. V. S. 3—H. B. S. 4. Promotie- en degrada tiecompetitie HET ZUIDEN I Meijel—Bleyerheide CaesarHeer PROGRAMMA PROMO TIE- EN DEGRADATIE COMPETITIE ZUID 8 Juli: HeerMeijel BleyerheideHVV 15 Juli: HVV—Heer MeijelCaesar 22 Juli: HeerBleijerheide CaesarHVV 29 Juli: Meijel—HVV CaesarBleyerheide 5 Aug.: Bleyerheide—Meyel HeerCaesar 12 Aug. Meyel—Heer HVVBleyerheide 19 Aug.: Heer—HW CaesarMeyel 26 Aug.: BleijerheideHeer HVV—Caesar Afdeeling Noord Reserve 2e klasse ADem 2—GVO 2 Promotie en degradatie DVO 8De Valken Beslissing Edo 2Wit-Rood 3 terr. SEW Nacompetitie A Forward 1Storm. 1 Wit-Rood 1—KGB 1 B Berdos 1Voorw. 1 C USV 1—ESV 1 F St. Jan 1—USV 2 H Zeevogels 2Reo 2 Afdeeling Centrum Promotie en degradatie Constantius 1—Dos 1 De Meer 3St. Mart. 2 Lisse 4St. Hooger 1 terr. Teyl. Dos 3—OIV 2 Wilskr. 4—Wilskr. 3 Gez. Vier 3Doss 4 Nacompetitie A Doss 2Or. Zwart 1 Afdeeling Zuid Promotie en degradatie Activitas 1—Aio 1 GDA 3—Gr. Willem 3 St. Michaël 2— Wilhelmus 4 GDA 5—GDA 4 SGV 2—St. Lodewyk 4 Nacompetitie B Celer 1St. Lodew. 1 Beslissing Tog 2St. Ignatius 2 terr. CVC Bisschopsbeker 5e ronde Groep 1. Aeolus 1—Celer 1 Winnaar Donk GDA RCD 1 Groep 3. WA 1Winnaar Wilskr. 2—The Vtct. 1 De Meer 2Wilskr. 1 Groep 4. Ado 1Zeevogels 2 Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den Schaakredacteur van dit blad. Grootmeester Nimzowitch heeft een toumée door Zweden gemaakt. De Zweedsche schakers bleken geduchte tegenstanders en de kampioen heeft het niet gemakkeiyk gehad. Een match over acht partijen tegen G. Stahlberg werd met 53 verloren en in een zeskamp moest hij zich met de tweede plaats tevreden stellen. E. Lundin werd eerste met 7i/2; 2. A. Nimzowitch met 7; 3. G Stoltz met 6>/j, enz. Stahlberg was hier niet van de partij. Hieronder een interessante party uit den zeskamp. A. NIMZOWITCH, Wit G. STOLTZ, zwart (Geweigerd damegambiet) 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 c7c5 4. c4 d5 e6 d5 5. Pgl—f3 Pb8c6 6. g2g3 c5c4 Deze zet is van Stoltz en de Zweedsche spelers hebben er een zekere voorliefde voor. De meeste theoretici achten hem echter minder goed dan de gebruikelijke voortzevting. Het is een dier vraagstukken, die sleehsi door de practijk op gelost kunnen worden. 7. Lflg2 Lf8b4 Daardoor wordt 8. e2e4 verhinderd. 8. 0—0 Pg8e7 9. e2—e4 Dr. Tarrasch geeft hier de volgende variant: 9. Pf3e5, (dreigt Pe5 :c6, gevolgd door e2 e4! waarna Wit druk uitoefent op het belang rijke veld d5) 9Lc8e6; 10. Pe5 c6, Pe7 c6; 11. e2—e4, d5 e4; 12. d4—d5, Lb4 c3; 13. d5 c6, Lc3—f6; 14. c6 :,b7, Ta8—b8; 15. Lg2:e4! Wit staat iets beter. De voortzetting, die Nimzowitch heeft gevonden, is echter even eens zeer sterk. 9. d5 e4 10. Pc3 e4 Lc8—f5 Stand na 10. -, Lc8—f5 11. Pf3e5 Nimzowitch' voortzetting en Zwart krygt nu moeilijk spel. Op het meer voor de hand lig gende Pe4c3 kan Zwart Lf5—d6! spelen, met voordeel. 11. Dd8d4 Indien 11. Pc6 e5; 12. d4:e5! Indien 11. Pc6 d4; 12. Ddl—a4+, ge volgd door 13. Pe5 c4! In beide gevallen heeft Wit voordeel. 12. Ddl d4 Pc6 d4 13. a2a3 Lf5 e4 En niet Lb4a5? wegens Pe4d6+> enz. 14. Lg2 e4 15. Le4 b7 16. Lb7a6 17. Kglg2 Lb4c5 Ta8b8 Pd4—e2+' Lc5d4 Indien 17. Pe2:cl; 18. Tal cl, Tb8 :b2; 19. La6 c4, Lc5 :a3; 20. Telc3! gevolgd door Pe5 of Lc4 f7. 18. Fe5 f7 Pe2 cl Indien 18. Ke8 f7; 19. La6 c4+', gevolgd door Lc4 e2en Wit bluft tenslotte met een pion meer. 19. Pf7 h8 Pel—b3 20. Tal—dl g7g6 Stand na 20. g7—g6 21. Ph8—f7 Hierdoor behoudt Wit eenig materieel voor deel en dat is in deze stelling juist voldoende om te winnen. 21. Ke8 f7 22. La6 c4+ Kf7—f8 23. Lc4 :b3 Ld4:b2 24. Tdld3 Lb2 a3 25. Td3—f3+ Kf8g7 26. Tfl—al La3c5 27. Tf3—f7+ Kg7h6 28. Tala5 Lc5b6 29. Ta5—a4 Pe7—f5 30. Lb3e6 Pf5d4 31. Le6d7! Zwart geeft op. Aan den Engelschen toer van de Flamingo's, die van 11—21 Juli a.s. plaatsvindt, wordt door de volgende heeren deelgenomen: Mr. G. Ham burger, captain; Jhr. J. van den Bosch, toer- leider; C. W. V. Bakker; A. M. J. de Beus; Jhr. W. van den Bosch; Mr. J. J. Koeleman; Mr. H. van Manen; K. Neuerburg; R. F. Schill; H. Schnitger, L. J. Sodderland en A. Stroink. De groote wedstrijd tegen M. C. C. zal op Zaterdag 21 Juli worden gespeeld. Kampioenschap van Nederland AjaxVelocitas AFDEELING Hl Promotiecompetitiè 2e klasse HengeloZAO Promotiecompetitie 4e klasse German.Wilh.m.sch. ApeldoornBrink en Orden AFDEELING IV Promotiecompetitie 3e klasse Groene SterN Sts.m. Maurits

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13