Weermacht in het Derde Rijk 1 I Het nieuws van heden SLACHTOFFER VANEEN BOMAANSLAG Von Papen's rede De Katholieken in Duitschland LABOUR'S STANDPUNT GEWIJZIGD Fransche handel met Rusland DE BAROMETER LAMERIS VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAUIAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 30 JUNI 1934 Ochtendblad FORMULEERING VAN HAAR TAAK ,De Rijksweer is de wapendrager van het gansche volk, zijn dienst is een dienst voor het volk" Herinneringen uit de geschiedenis Een Oostenrijksche politie-kapitein overleden Deze wordt in t geheim op groote schaal als brochure verspreid DE DOOP VAN PRINS ALBERT VAN LUIK Mutatie in Engelsche kabinet Sir Betterton opgevolgd door Stanley. MacDonald gaat „kuren" Om den Oosterspoor weg Voorloopig wordt geen verbete ring in de Kerkvervolging verwacht Rosenberg en Schirach de hinderpalen Weer stakingsrelletjes te Milwaukee VOOR EEN GESLAAGD EXAMEN EEN BLIJVEND AANDENKEN Feng bestuurder van Binnen-Mongolië De werkstaking geen middel meer geacht tot voorkoming van oorlog De betreffende overeenkomst door de Fransche Kamer aangenomen Een werkverschaffings plan Verliezen bij Coty Moord te Osnabrück Noodweer in Bulgarije Amerika's luchtvloot versterkt Het Weer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18820 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Men schrijft ons uit Berlijn: In verband met de rede, die Rijksweerminis- ter Von Blomberg over de Rijksweer hield, is het van belang het een en ander over dit instituut mede te deelen. De Duitsche weermacht heeft van haar hoog- sten commandeur, generaal-veldmaarschalk von Hindenburg, een nieuwe formuleering van haar taak in den vorm van nauwelijks acht korte zinnetjes ontvangen. Sedert het einde van den rampzaligen oor log zijn in Duitschland tweemaal zulke ver ordeningen van hooger hand voor de rijksweer uitgegeven; elk dezer documenten weerspiegelt den geest, welke toen in het staatkundige leven heerschte. Omstreeks 1922 was het een verordening, welke 15 artikelen omvatte, waarmede men ae verandering van het wezen der weermacht on der den ingrijpenden invloed van het Versailler vredesverdrag wilde aanduiden. De taak van den soldaat was het toen, vaderland en grond wet te beschermen, zoowel in vredestijd ais in den oorlog. De kans op binnenlandsche verwik kelingen werd bij die gelegenheid onaangetast gelaten. Bovendien omvatte de verordening van 1922 het nadrukkelijk verbod voor den soldaat, aan het politieke leven deel te nemen. Aan het slot las men de oude belofte, dat voor eiken soldaat de weg naar een hoogere positie open staat! In het jaar 1930 werden de plichten van den soldaat opnieuw in tien korte zinnen saam- gevat. Reeds het eerste artikel hiervan typeer de den toenmaligen toestand: De rijksweer is een machtmiddel der wettige overheid. Zij be schermt de grenzen van het Duitsche rijk naar binnen en naar buiten. Het Duitsche rijk is een republiek. Op haar grondwet legt de sol daat zijn eed van trouw af. De onschendbare trouw aan deze belofte is de voornaamste plicht van den soldaat. Al even typeerend was artikel 2, waardoor de nadruk gelegd wordt op het feit, dat de rijks weer niet in dienst staat van bepaalde partijen, maar uitsluitend in dienst van het vaderland. Ook hier werd een soldaat het deelnemen aan politiek ten strengste verboden. Uit artikel 3 kan men afleiden, dat reeds 1930 met een revolutie rekening werd gehou den: Wie het waagt, de grondwet van rijk of landen met geweld te wijzigen, die begaat hoogverraad. Zoolang er beroepsplichten voor den soldaat bestaan, dus ongeveer sedert de 15e eeuw, kan men hieruit de sociale en volksche structuur van een bepaald tijdperk afleiden. Toen de vorsten en steden met soldeniers begonnen, leg de men hun verplichtingen in wetteljjken vorm reeds nauwkeurig vast. Strenge tucht en dap perheid werden verlengd, verpleging en uit rusting werden nauwkeurig geregeld. In de 16e eeuw bevatten deze militaire ver ordeningen strafmaatregelen tegen dronken schap, ongehoorzaamheid en desertie. Zware straffen schijnen toen noodig geweest tegen soldaten, die niet direct in relatie stonden tot een bepaalde natie. Gustaaf Adolf van Zweden was de eerste vorst, die ook de vreeze Gods als een voor naam element in het soldatenleven aangaf. Toen de Groote Keurvorst 1656 zijn oorlogs bepalingen uitvaardigde, nam hij den grooten Zwedenkoning als voorbeeld. Geheel en al nieuwe verordeningen werden uitgevaardigd door koning Friedrich Wilhelm I in 1713. De harde soldatenkoning eischte van zijn soldaten hetzelfde als van zijn onderdanen: christelijke tucht en gehoorzaamheid vormden volgens hem de basis van den Pruisische staat en het Pruisische leger. Toen zijn zoon, de la tere Frederik de Groote, het staatsbewind voer de, hield deze zich aan de bepalingen van zijn vader, om pas in 1747 nieuwe verordeningen te geven, welke echter weinig nieuws brachten. Toen brandde de Fransche revolutie over alle landen van Europa. Door den vrede van Tilsit werden de fundamenten van den Prui- sischen staat aan het wankelen gebracht. Prui sen bleef bezet, totdat het zijn oorlogsschulden had betaald. Het leger omvatte nog slechts 42.000 man. Pas Friedrich Wilhelm III onder- teekende 1807 te Koningsbergen nieuwe veror deningen, welke den weerplicht algemeen maakten. Artikel 1 gaf te kennen, dat voortaan „iedere onderdaan van den staat zonder onderscheid van geboorte tot den krijgsdienst verplicht was. „De koning verwachtte van zijn onderdanen, dat zij „als zonen des vaderlands hun hooge taak en plicht, dit vaderland te beschermen en te verdedigen, zouden vervullen en overal het voorbeeld zouden geven van een rechtscha pen en deugdzamen levenswandel." Het middel- eeuwsche .spitsroeden loopen" werd afgeschaft en lichamelijke bestraffing mocht uitsluitend op soldaten van de tweede klas worden toe gepast. Deze beginselen bleven tot het uitbreken van den laatsten oorlog gehandhaafd. In 't jaar 1844 werden een paar bepalingen over de op voeding en de verplichtingen der superieuren toegevoegd, maar de uitgangspunten van koning Friedrich Wilhelm III bleven gehandhaafd tot 1908. De oorlogsbepalingen werden tusschen - door gewijzigd naar de methode van krijgvoe ring. Het verloop van den laatsten oorlog be lemmerde de verdere ontwikkeling der Duit sche armee. De formuleering der bepalingen van 1922 en 1930 legt hiervan duidelijk getui genis af. Volgens de grondwet van Weimar moest de weermacht in het staatkundig leven een geheel andere plaats bekleeden. Zij ver tegenwoordigde nog slechts de traditie der Prui sische vaandels, moest echter om haar mili tair karakter een moeilijken strijd voeren. Al deze moeilijkheden komen in de vroegere for muleering tot uiting. Thans, na een jaar van nationaal-socialistisch bewind, zijn de militaire verplichtingen door den rijksweerminister met goedkeuring van den rijkspresident opnieuw geformuleerd. Van haar verwending voor binnenlandsche aangelegen heden leest men geen woord meer. Of hiertoe speciaal de S. A. en de S. S. is aangewezen? Bij officieele aangelegenheden valt het in alle deelen van het Duitsche rijk steeds meer op, dat deze organisaties een bepaalde plaats naast de rijksweer innemen. In de nieuwe bepalingen der rijksweer leest men geen woord meer over strafbare handelin gen, ook de weg naar een hoogere carrière wordt plotseling doodgezwegen. In plaats hier van wordt de soldaat midden tusschen het volk geplaatst. „De weermacht is de wapendrager van het gansche volk. Zijn dienst is een eere- dienst ten bate van het volk." In deze twee zinnen ligt alles besloten, wat de soldaat in het derde rijk beteekent. Op zijn schouders alleen rust de taak, rijk en vaderland te be schermen en voor een nationaal-socialistisch volk een nieuwen weg te banen! WEENEN, 29 Juni (Reuter) De politie- kapitein Konrad Nosko wiens hand Zaterdag j.l. was afgeslagen bij het ontploffen van een door de Nazi's gelegde bom, is in het zieken huis, waar hij ter verpleging was opgenomen, overleden. De bom werd Zaterdag in de straat gevonden en voor onderzoek naar het politiebureau in het Gumpendorf-destrict gebracht, waar zij plotseling ontplofte. „Een paar dagen geleden heeft er een uiter lijke verzoening plaats gehad," schrijft de Berl. correspondent van de N.R.C., tusschen Von Pa pen, Hitier en Goebbels. Ondertusschen wordt de veldtocht tegen Von Papen met verdubbel de kracht voortgezet. „Iemand die niet heeft bijgedragen tot de bevrijding van Duitschland," zoo heeft Goebbels in zijn jongste redevoering gezegd, „heeft geen recht om critiek uit te oefenen," en men betrekt dat natuurlijk op Von Papen, wiens redevoering thans op groote schaal verder wordt verspreid. Von Papen heeft weliswaar toegegeven dat zijn redevoering voor verspreiding onder de groote massa ongeschikt was en hij zich dus achteraf bij het verbod neerlegde, maar nu verschijnt deze redevoering als brochure in allerlei bedrijven en kantoren enz., in bijv. dertig tot veertig exemplaren, blijkbaar ter verspreiding onder het personeel; zij worden bij menschen in de bus geschoven. De brochure wordt op groote schaal heimelijk verspreid. Al mag Von Papen zeggen, dat hij daar niets mee te maker, heeft, goed zal het htm nochtans niet doen. Twee leden van het personeel van de rijkskanselarij, zoo hoort men, zijn op het verspreiden van deze brochure be trapt en gearresteerd. Zoo schijnt zich het con flict met Von Papen ondanks alle intermittente verzoeningen verder te verscherpen." LONDEN, 29 Juni. Minister-President MacDonald heeft in het Lagerhuis bekend ge maakt, dat Sir Betterton, de Minister van Ar beid, benoemd is tot voorzitter van het werk- loozen-steunbureau. Hij treedt dus af ais mi nister van Arbeid en als lid van het Parlement. De tegenwoordige minister voor Transport wezen, Oliver Stanley, volgt Betterton op. Stanley wordt daarmede tegelijkertijd lid van het kabi net. De financieele secretaris van het ministerie van Financiën, Hore Belisha, wordt minister voor Transportwezen. MacDonald zal zich, naar officieel wordt ver klaard, Zondag met verlof naar Lossiemouth begeven, voor hij naar het buitenland gaat, waar hij een langdurige „kuur" zal volgen. Tijdens zijn afwezigheid zal Baldwin als premier optreden. Sir John Simon zal tijdens de afwe zigheid van den premier in Engeland blijven. REVAL, 29 Juni (Reuter). Naar uit Moskou wordt gemeld zijn de Russische onderhandelin gen met Japan en Mandsjoekwo over den ver koop van den Chineeschen Oosterspoorweg, die reeds sedert 16 maanden gevoerd worden, voor onbepaalden tijd verdaagd. Een gedeelte van de Russische delegatie is weer vanuit Tokio naar Charbin en Wladiwos- tock teruggekeerd. Men verklaart te Moskou, dat de Sovjet-Rus sische regeering niet meer bij machte is, ver dere concessies te doen. Voor de Sovjetregeering blijft het oude verdrag met China, waarin de rechten van de Sovjet-Unie met betrekking tot den Chineeschen Oosterspoorweg zijn vastgelegd, van kracht. Foto, genomen na de plechtigheid. Men herkent Prins Félix van Luxemburg, Prinses Ingeborg, moeder van Koningin Astrid (rug gekeerd), Z. Fm. Kardinaal Von Roey, Koningin Astrid, Koning Leopold III en mej. de Landtsheere met den kleinen prins op de armen Naar aanleiding van de onderhandelingen, die op het oogenblik te Berlijn worden gevoerd over de toepassing van het Concordaat, deelt de K. W. P. de volgende bijzonderneden mede: Het is voorzeker een gunstig teeken te noe men dat dr. Butmann als vertegenwoordiger der Duitsche Regeering de onderhandelingen voert. Dr. Butmann is een geloovig protestant, die z'n zaak heel ernstig opvat en een felle te genstander is van alle radicalisme. Als onderhandelaar wordt hij in Romeinsche kringen dan ook zeer gewaardeerd. Baldur von Schirach en dr. Ley, wier anti katholieke gezindheid tegenover iederen vorm van katholieke organisatie alom bekend is, wor den bij deze onderhandelingen als deskundigen gehoord. Door de nationaal-socialisten werd steeds be weerd. dat Rome steeds overal voetangels en klemmen legde, tengevolge waarvan de eenheid klemmen Kerk en Staat in Duitschland steeds werd bemoeilijkt. Nu de bespreking omtrent de uitvoering van de bepalingen van het Concor daat door Rome aan enkele Duitsche Bisschop pen is toevertrouwd, mogen de nationaal-socia listen daarin een bewijs zien, dat Rome een zeer tegemoetkomende houding aanneemt. An ders is het gesteld met de Duitsche regeerings- autoriteiten, die heel het Concordaat alleen als een Duitsche aangelegenheid beschouwen, waar mee de heele buitenwereld het best doet zich absoluut niet te bemoeien, zooals Hitier nog in zijn jongste redevoering verklaarde. Men weet in het Vaticaan zeer goed dat vice- kanselier von Papen den laatsten tijd in het kabinet zeer beslist is opgetreden voor de be langen der Duitsche katholieken en dat ook Mussolini aan Hitier den raad gegeven heeft, om geen krachten nutteloos te verspillen door een voortdurenden strijd tegen de Kerk. Het is echter wel zeer merkwaardig dat juist tijdens deze besprekingen de vervolging der ka tholieke jeugdorganisaties nog onverminderd voortduurt, terwijl de dagbladen zelfs geen godsdienstige bijlagen meer aan hun lezers mo gen verschaffen. De eerste berichten, die in Rome van de Duitsche bisschoppen zijn ontvangen, wijzen er nog niet op dat er spoedig ook maar een gedeeltelijke verbetering zal intreden in de na- tionaal-socialistische kerkvervolging, waardoor de noodzakelijke eenheid van het Duitsche volk zoo jammerlijk wordt verscheurd. Zoolang Rosenberg en Baldur von Schirach hun invloed nog doen gelden is er maar weinig hoop op eenige verbetering. MILWAUKEE, 29 Juni, (Reuter) Ondanks de uitgebreide voorzorgsmaatregelen van de politie zijn te Milwaukee in verband met de staking der tram-werklieden opnieuw ernstige incidenten ontstaan. Vijfduizend stakers heb ben gisteravond betoogingen belegd en tracht ten de electrische centrale van de trammaat schappij te bestormen. Het gelukte hun even het gebouw binnen te dringen; na een hard nekkig gevecht werden zij echter met behulp van water en traangas weer verdreven. Tijdens de onlusten, die ook buiten Milwaukee pjaats hadden, werd een jongeman doodelijk gewond. NEW YORK, 9 Juni (V.D.) In verband met de staking der tramwegarbeiders in Mil waukee hebben Vrijdag opnieuw excessen plaats gehad. In Vekon Center hebben stakers de masten der hoogspanningsleidingen in den nacht op Vrijdag vernield. De staking breidt zich meer en meer uit. De staking in New Jersey heeft verschillende plaatselijke autoriteiten aanleiding gegeven den gouverneur te verzoeken staatspolitie of natio nale garde te requireeren, 10 1112 1 9 UIJRWERKHANDEL f 5 LEIDSCHESTRAAT18 PEKING, 29 Juni (Reuter). De Chineesche regeering heeft aan generaal Feng het militaire en civiele gezag over het geheele gebied van binnen-Mongolië toevertrouwd. LONDEN, 29 Juni. Het denkbeeld tot het af kondigen van een algemeene werkstaking, wan neer een oorlog dreigt uit te breken, is door dë leidende instanties van de Engelsche Labour- partij en de vakvereenigingen definitief opge geven, daar men tot de conclusie is gekomen, dat een algemeene werkstaking een oorlog niet kan verhinderen. Deze conclusie, aldus de „Te legraaf", is vastgelegd in een memorandum, dat in den herfst aan de congressen van partij en vakvereenigingen zal worden voorgelegd. Dit memorandum zegt o.m. het volgende: Het ontbreken van een onafhankelijke vak beweging in landen als Duitschland, Italië, Oos tenrijk en andere staten, maakt het uitroepen van een algemeene staking, gericht tegen de re geeringen van deze landen, tot een onmogtlijk- heid, terwijl in andere landen, zooals Japan, de zwakheid der vakorganisaties haar niet in staat stelt de regeering in toom te houden. Een algemeene werkstaking tot het verhinderen van den oorlog wordt dus ondoelmatig geacht. De verantwoordelijkheid om het uitbreken van een oorlog tegen te houden, zegt het memorandum, dient trouwens niet op de vakbeweging te wor den geworpen. Vervolgens wordt uitvoerig de vredespolitiek van Labour omlijnd. De houding van pacifisme onder alle omstandigheden, van met gekruiste armen toezien, wordt nadrukkelijk opgegeven. Een duidelijke scheidingslijn wordt getrokken tusschen een agressie-oorlog en een oorlog, on dernomen uit verdediging van het collectieve vredesstelsel, welke laatste, naar het in net memorandum uitgesproken oordeel, onder be paalde omstandigheden noodig zou kunnen blij ken, PARIJS, 29 Juni. Minister-president Doumer- gue heeft vandaag in de Kamer bij de behan deling der belastinghervorming verschillende malen de portefeuillekwestie gesteld. Bij de stemmingen bleef de regeering in de meerder heid met achtereenvolgens 324 tegen 223 stem men, 307 tegen 201 stemmen en 353 tegen 212 stemmen. De voorstellen, welke volgens de ver klaring van Doumergue 'n algeheel begrotings evenwicht zullen bewerkstelligen, zijn hiermee aangenomen. Verder werd met zitten en opstaan het voor stel aangenomen, waarbij de Fransch-Russische handelsovereenkomst wordt goedgekeurd. Met voldoening verklaarde minister Lamoureux, dat de banken waren overeengekomen, om facili teiten te verleenen voor de voor de handels operaties benoodigde credieten. PARIJS, 29 Juni (V.D.). De kabinetsraad heeft Vrijdag een door den minister van Arbeid ingediend werkverschaffingsplan goedgekeurd. De minister-president zal nog vandaag den pre sident der republiek twee wetsontwerpen ter teekening voorleggen. Het eene ontwerp voorziet in het aangaan van een leening van 175 millioen francs, welke het den staat mogelijk zal maken werkzaamheden in verschillende gemeenten te subsidieeren. Het tweede ontwerp betreft een leening van 2 Vt milliard voor de financiering van werkzaam heden bij de spoorwegen, in het bijzonder de electrificatie van verschillende baanvakken. PARIJS, 29 Juni (Reuter). In de algemeene vergadering van de parfum-maatschappij Coty werd vastgesteld, dat de balans van het afge- loopen jaar sluit met een verlies van 1 millioen francs. OSNABRÜCK, 29 Juni (D.N.B.). De directeur van de Duitsche Bank alhier, Hugo Schurig. die sinds Donderdag van de vorige week ver mist werd, is dood aangetroffen. Het lijk ver toonde een schotwonde en uit de portefeuille ontbraken 300 Mark. Men verdenkt twee jonge mannen van den moord. Von Papen's rede in het geheim op groote schaal ais brochure in Duitschland verspreid. Het bestuur der Engelsche Labourpartij ver werpt de werkstaking als middel tot voorkoming van oorlog. Feng benoemd tot militair en civiel gouverneur van Binnen-Mongolië. De besprekingen omtrent opnieuw verdaagd. den Oosterspoorweg Mutatie in het Engelsche kabinet. Sir Better ton opgevolgd door Stanley. MacDonald gaat „kuren." De FranschRussische handelsovereenkomst door de Fransche Kamer goedgekeurd. Een Fransch werkverschaffingsplan. Verzet van de Vereeniging Effectenbescherming tegen het Duitsche transfermoratorium. De motordienst naar Limburg. Congres der Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del te Breda. Regeling voor den uitvoer van ruwe koffie naar Duitschland. Crisisregeling ten aanzien van peulvruchten gaat in per half Juli. H. M. de Koningin is Vrijdagmiddag in de Re sidentie teruggekeerd. Benoeming in het bisdom Den Bosch. De gemeenteraad van Zaandam heeft opnieuw de wijziging van het Ambtenarenreglement ver worpen. Rapport der interdiocesane jeugdcommissie in zake overheidsmaatregelen ter bestrijding van de zedelijke gevaren, waaraan de moderne jeugd is blootgesteld. New-Yorksche Beurs: Bij ongeanimeerden han del liepen de koersen terug. O O SOFIA, 29 Juni (V.D.). Donderdag heeft boven het Noorden van Bulgarije een ernstig noodweer gewoed, dat groote verwoestingen heeft aangericht. In het bijzonder werd het plaatsje Brasjlanitza geteisterd. Een groot aantal huizen in dit plaatsje is verwoest, terwijl de straten blank staan. De bevolking was in paniekstem ming op de daken der huizen gevlucht. Een per soon is verdronken. Genietroepen legden nood- dljken aan. De materieele schale is aanzienlijk. WASHINGTON, 29 Juni (Reuter). Het minis terie van Oorlog heeft 81 gevechtsvliegtuigen en 280 vliegtuig-motoren besteld als onderdeel van het plan, om 1.000 nieuwe vliegtuigen aan te schaffen en de sterkte van de Amerikaansche luchtvloot gelijk te maken aan die der andere landen. Gezondheid Je merkt het pas, als je eens een dag „niet lekker" bent. Dan héb je geen plezier in je werk, in je eten en drinken, in je sigaar, in de wandeling, en vooral: de menschen om je heen zien er zoo opgewekt en stralend uit, alsof ze het eeuwige leven hebben. Dan neem je je voor om toch voor al op te passen, geen excessen te be drijven en niet meer te rekenen op je onverwoestbaarheid, een sigaartje minder te rooken vroeger naar bed te gaan, een borrel minder te drin ken, een wandeling meer te maken en niet dl je vrijen tijd aan werken te besteden. Jawel! dat gaat best de eerste da gen, maar langzamerhand gaat men zich weer de oude voelen. Men acht alle zieke stoffen uit het corpus ver dreven en het oude lieve leven begint weer. O, men behoeft heusch geen uitspattingen te bedrijven om met grooten spoel naar een nieuwen inval te hollen. Het is voldoende om een poosje lang alle voorzichtigheid op zij te zetten en zóó lig je weer in de lap penmand. Van al je goede voorne mens komt niets terecht. De sigaar heeft meer dan ooit je achting en liefde en ze smaakt zoo verrukkelijk. De borrel wordt geïnterpreteerd als een van de beste zalven voor de maag. De wandeling neemt teveel tijd in en de post verzuimt niet één keer nieuwen arbeid in huis te brengen. Zoo begint dan weer het nieuwe-oude leven, waarin geen spoor van een ver andering gekomen is. En de gezond heid, dat grootste goed, dat alleen de zieke naar waarde schatten kan, la veert weer tusschen de klippen door. Zoo slijten wij ons leven en het is de vraag, of dit tenslotte niet de beste weg is. Zou de gezondheid nog zóó benijdenswaardig zijn, als we er let terlijk alles voor moesten laten? De zieken zullen zeggen: ja, natuurlijk! De gezonden: wie weet? iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiii!iiiifiiiiiiiiiii|j Verwachting: Matige wind uit Noorde- Ëj lljke richtingen, waarschijnlijk droog, Ij jË zelfde temperatuur in het Noorden, in j§ het Zuiden warmer. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinul i"v vwvwwumii 17i r r/ s r A//V. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.; 761 yorige stand: 762.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1