Internationale beiaardwedstrijden te Amsterdam. Plaats dan een „Omroeper1 I voor 75.000 gezinnen. Een laag-lander tusschen bergen DE ARDENNEN IN! ZATERDAG 30 JUNI 1934 De nieuwe weg 6 visschers verdronken na aanvaring Verscheidene dooden in Bulgarije Hitte-slachtoffers in de Ver. Staten SUCCES IN DE VERDERE STUDIE )pleidingsschool (Intern) „St. Bernardus" Peij bij Roermond Gouverneur in Amerika veroordeeld Communistische partij- dwang De roode krach in Belgiè MOOIE HERINNERING Foto van H. M. de Koningin- Moeder aan militairen gjiiiiiiimmiiiniiuiiiiiiunaiiimiBira Van een entente cordiale aan een forellenvijver in het land van St. Hubertus Een nieuwe weg Reist eerste klas! Zondag in de her gen Te La Roche De nieuwe haven van Wanssum (L.) is Vrijdag geopend. Een optocht van versierde bootjes trok bij deze gelegenheid door de haver» De deelnemers aan de 24 uursrit van de Amsterdamsche Burgerwacht zijn Vrijdagavond van de Duivendrechtsche Kade te Amsterdam gestart Gezicht op Da Rotchej, rechts het oude kasteel FOTOREPORTAGE ning van den nieuwen weg van La Roche naar Houffalize. Er is even buiten La Roche, aan het begin van den nieuwen weg, een prachtig hotel, en daar achter is een zwembad dat even wel maar heel klein is, omdat de Ourthe nu eenmaal niet breeder is dan het Rokin in Am sterdam, en belangrijk minder diep. Niettemin heet het heele hotel „des Bains". Daar was een illuster gezelschap verzameld, waarvan we in het bijzonder noemen den heer Ponceelet, voorzitter van de Volksvertegenwoordiging en den heer Merget, president van de Commis sion Nationale de la Route. Oorspronkelijk was aangekondigd dat ook de minister van Open bare Werken, de heer Sap, tegenwoordig zou zjjn. doch helaas snel wisselen zich de mi nisteries en de heer Sap, thans alweer ex-mi nister, had zich laten vertegenwoordigen door zijn secretaris-generaal. Nadat het zwart-geel-roode lint, dat tot dan toe den weg afsloot, was doorgeknipt, keerden we terug naar La Roche, waar een keurig ban ket was aangericht. Naarmate daar, door de genoegens van tafel en glas, onze stemming steeg, werd het weer buiten slechter, en toen we om vijf uur weer buiten kwamen, waren de straten nat en bleek het ieder oogenblik weer te gaan stortregenen. Met onze autocars gingen we nu naar Houf falize. De nieuwe weg voert door een paradijs zij volgt voor een groot deel het dal van de Ourthe, en nu eens ziet men vanuit de hoogte neer in het groene dal, waardoor-heen zich het kleine, snelvlietende beekje slingert, dan weer gaat de weg vlak langs het water, en heeft men aan beide zijden de dichtbegroeide torenhooge rotswanden. Hoe heerlijk overigens zijn al deze valleien der Ardennen! Steile hellingen van honderden meters hoogte, met den meest ver schillenden plantengroei, waartusschen hier en daar een kasteeltje of een oude bouwval uit kijkt. In de diepte stroomt het heldere water, waarin de zilverblauwe forellen dartelen, langs glooiende weidevelden met rustig grazende koeien. Wie ze eens gezien heeft, zal er altijd weer naar verlangen, die dalen der Ardennen. Halverwege de nieuwe weg ligt „Le Heron", dat ons was aangewezen als het mooiste plekje van de provincie. Vanaf een hoogen uitzicht toren hadden wij een heerlijk gezicht in de om ringende dalen, waaruit de versch gevallen re gen reeds als dichte wolken damp opsteeg. De plek is befaamd omdat men er de „zes Curthe's" kan zien, doch dit is een krijgslist van de V. V. V. ter plaatse; er is maar één Ourthe, doch die kronkelt zich in zooveel bochten dat men hem op zes plaatsen in het groene bosch tapijt te voorschijn ziet komen. Niet ver vandaan ligt het plaatsje Nadrin, dat we ook nog even aandeden. Ik geloof dat het déAr was, dat we het oude kerkje wilde zien, doch geen kans hadden; de kerk zoo zei men is alleen op werkdagen te bezichtigen en 's Zondags gesloten.... 's Lands wijs 's lands eer! De weg is met geheel nieuw. Vroeger was er reeds een weg, die in zeer vervallen staat ver keerde. En om te doen zien hoe groot de ver betering is, heeft men één K.M. in den ouden toestand gelaten. Toen wij daar overheen trok ken wees ons de secretaris van de P. T. L. met begrijpelijken trots op het groote verschil, maar, onredelijk als journalisten nu eenmaal zijn, verklaarden de gasten, die na het feestmaal in een uitstekende stemming verkeerden, dat de oude hobbelweg heel wat avontuurlijker was dan de gladde nieuwe; zulks tot grooten schrik van den voüjverigen secretaris. Met dat alles was het al heel laat geworden, toen we in Houffalize aankwamen. Daar nad de bevolking een heel feest gemaakt van onze komst. Aan den ingang van het dorp een eere poort: Honneur aux etrangers!; het heele dorp in vlaggentooi en een versierd stadhuis met de Hoiiandsche, de Belgische en de Fransche vlag waar we alweer allervriendelijkst ontvangen werden. En zie: reeds wachtte ons een tweede feest- malatijd. Doch ook aan den moed van een rei zend journalist zijn grenzen gesteld, en zonaer veel van het voortreffelijk souper genoten te hebben, begaf ik mij ter ruste, want ik had t plan den volgenden morgen er weer alleen op uit te trekken. Helaas, ik wist nog niet wat me dien nacht te wachten stond. TALINN, 29 Juni. (V. D.) Een Estlandsche motorkotter, die met een lading visch op weg was naar Stockholm, is bij Odinsholm door een stoomschip geramd en gezonken. De uit zes koppen bestaande bemanning kwam in de gol ven om. Uit de gevonden wrakstukken meent men te kunnen afleiden, dat de kotter letterlijk in tweeën gevaren is. Naam en nationaliteit van het stoomschip zijn met bekend. SOFIA, 29 Juni. (V. D.) Blijkens de thans ontvangen berichten zijn bij het noodweer, dat de Noordelijke districten van Bulgarije heeft geteisterd, ook tal van personen om het leven gekomen. 0.m. zijn zeven personen door den bliksem gedood en drie verdronken. In het district Plewna is veel vee omgeko men. Verscheidene boerderijen zijn door den bliksem getroffen en geheel verbrand. NEW YORK, 29 Juni. (V. D.) Te New-York is Vrijdag de thermometer tot boven de 34 gra den Celsius gestegen, met welke temperatuur het record van den warmsten Junidag van 1874 is geslagen. In sommige stadsdeelen is de hitte onverdraaglijk. Uit de Westelijke staten worden verschillen de overlijdensgevallen tengevolge van de hitte gemeld. In de omgeving van Pittsburg zijn vijf personen tengevolge van de hitte omgekomen. Tal van Atlantische mailbooten, o.a. de „Be- rengaria" en de „Albert Ballin", hebben ver traging tengevolge van de nevelvorming in de haven van New-York en omgeving Volgens de weerberichten kan gerekend wor den op het aanhouden van de hittegolf. Ito gymnasiaal en H.B.S.-onderwijs 11 voor uw zoon verzekerd, indien u hem een grondige vooropleiding laat genie ten bi) de ITe allen tijde opname van jongens van 6e en 7e klas L. S. Kostgeld f 300.per jaar. Event, cri sisreductie 50.per Jaar. Vraagt prospectus NEW YORK, 29 Juni. (V. D.) De rechtban» te Fargo in den staat Noord-Dakota heeft he den den gouverneur van dezen staat Langei wegens oplichting van en bedrog jegens de fe derale regeering veroordeeld tot ly jaar ge vangenisstraf en 10.000 dollar boete! Langer heeft tezamen met vier partij-vrien den voor sociale doeleinden bestemde gelden achtergehouden en gebruikt voor zijn partij- orgaan „The Leader". BRUSSEL, 29 Juni. (Per tel.) Het bestuur der communistische party heeft het Kamerlid Do- riot uit de party gezet. Hy heeft aldus luidt het motief het eenheidsfront met de socia listen op eenzydige wijze pogen door te voeren. BRUSSEL, 29 Juni. (Per tel.) De voornaam ste fabriek van de socialistische Bank van den Arbeid, de „Sidac", is heden overgegaan in handen van de Société beige des Banques welke voor de aanvulling van het kapitaal moet zor gen, dat noodig is om de fabriek voort te zet ten. De Bank van den Arbeid zal slechts voor 1/10 aan dit kapitaal deelnemen. De Minister van Defensie heeft ter herinne ring aan de begrafenis van H. M. de Koningin- Moeder op 27 Maart ja. aan alle militairen, die daaraan hebben deelgenomen, een foto aangeboden in groot formaat, vermeldende den geboortedatum, 2 Augustus 1858, en dien van overiyden, dateerende 20 Maart 1934. De foto bevat de handteekening van den Mi nister van Defensie. ^miiiiiiiiMUiiMiiiiiiiiiiiinitiimmiiiutmiiiiuiiiiuiimuiiiiiiiiiiiiiiiiitiitiiiiimiiiriiiiimiimiHHiiiHiiHiiHiuimiiiiiiuiiiinraniiiiiiHMHiiniiiiiiittiHiiiiiiiBiif^ Me» lied der Mokken. Luisteraar» naar ka» Internationaal Balaard- i. dat op het carUIon ran het Koninklijk Peleta aan den Dam ta Amsterdam Vrijdag aanving Maar al te vaak ziet de yverlge kranten- volschryver zich verplicht, den dag des Heeren te ieiligen door zijn nederigen arbeid. Er zyn altyd wel vereenigingen en bon den die den Zondag uitkiezen voor een congres of een studiedag, Jie misschien voor de deel- nems nog een beetje interessant, maar voor den ongelukkigen verslaggever maar al te vaak een bezoeking wordt. Maar enfin, dat zyn de risico's van het vak en geen goed journalist die niet gaarne zijn vrijen tijd ten offer brengt op het altaar van het algemeen belang, dat door congressen en studiedagen natuuriyk ten zeerste gediend is. Doch geen doornen zonder rozen, en het wil ook wel eens gebeuren, dat de Zondagsrust des verslaggevers op aangenamer wyze onteigend wordt. Dat was het geval toen ik van den heer Gribomont, voorzitter van de „Fédération Tou- ristique" van de Belgische provincie Luxemburg de uitnoodiging ontving om een week-end in de Ardennen te komen doorbrengen. Zulks ter ge- egenheid van de „Joarnée de la Presse et du Tourisme" die jaariyks in die provincie wordt georganiseerd. Geen wonder dat ik een derge- tyke uitnoodiging met beide handen aangreep, en geiyk uit het volgende moge blijken, heb ik er geen spyt van gehad. Op reis deden wy de ervaring op, dat de Bel gische Spoorwegen een eigenaardige manier bedacht hebben om de coupé's der eerste klasse te vullen. De sneltrein die van Brussel naar Luxemburg loopt stopt te Jemelle, maar daar mogen alleen menschen uitstappen, die eerste klasse reizen! Een vry bedenkehjk middel om het reizen duur te maken; ik hoop dat de Ned. Spoorwegen dit voorbeeld nimmer zal volgen. Niettemin kwam ik waar Ik wezen moest: te Poix-St. Hubert, waar de reizigers werden opge wacht door het „Syndicat dTnitiaüve" van St. Hubert om hen naar het beroemde stadje te brengen. Ook uit Noord-Frankryk en uit het Groothertogdom Luxemburg waren journalisten oitgenoodigd. Het Syndicat wist van aanpakken: nauwelijks aangekomen werden we meegeno men op een tocht door het prachtige, uitge strekte Bosch van St. Hubert; deels te voet, ieels in autocars. Maar smaakvoller ontvangst dan te St. Hu- lert is ons nc^t ten deel gevallen. Op onzen tocht kwamen we op een klein gras veldje temidden van hooge bergen: daarnaast lag een kleine forellenvyver stil te droomen. Een idylle; zóó schilderde Fra Angelico de betere gewesten, waar hij de zaligen rondedansjes liet uitvoeren. Daar had St. Hubert ons een ont vangst bereid. Limonadeflesschen werden te voorschyn getooverd, die uitstekenden cognac bleken te bevatten; broodjes bleken in over vloed aanwezig te zijn; belegd met een heeriyk nationaal product: de „jambon d'Ardenne" Ardensche ham, en een roeiboot die daar lag werd tot buffet gepromoveerd. En toen er tenslotte ook voor champagne ge zorgd bleek te zyn, was er al spoedig een en tente cordiale gesloten tusschen de vier lan den, hier vertegenwoordigd, en was het wel slagen van de „joumée" verzekerd. Zondagmorgen. De menschen in St. Hubert schynen alleen maar héél vroeg of heel laat op te staan, want in de oude kerk zyn alleen Missen om zes uur en om kwart voor tien. Maar gelukkig weet de hotelier nog een kapelletje, waar men meer gevoel heeft voor den gulden middenweg. En zoo trek ik er ten slotte op uit om half acht, langs steile, hobbelige straten, op zoek naar het „hospice" waar het kapelletje by hoort. Als waren we in Zwitserland zie ik van links en rechts de koeien uit de stallen' op straat komen, om rustig naar een bergwei de te kuieren. Na de kerk is er nog tyd genoeg om op eigen gelegenheid een onderzoekingstocht te ondernemen, iets wat voor my het aantrek- keiykste is van de heele reis. Welk een idylle is het landschap der Arden nen! Welk een verrassing wanneer men, na een nauw straatje te hebben bestegen, plots een mijlenver uitzicht heeft over golvende wei den met een achtergrond van beboschte heu vels. Een kwartier lang heb ik in het lange gras gelegen op een der bergen, turend naar het stadje beneden my: een handvol huisjes rondgestrooid om een kerk die het voorkomen heeft van een vorsteiyke kathedraal. In die kerk is ons heele gezelschap later nog geweest, nadat we te tien uur ontvangen waren op het gemeentehuis. De kerk is laat-Gothisch, maar de voorgevel is in renaissance-styi. Het is een dom waar menige kerkvorst trotsch op zou zijn. Er is een prachtige graftombe van St. Hu bertus, den jager-ridder, die later monnik en vervolgens bisschop werd. In Carrarisch mar mer is het beeld van den heilige uitgehouwen in een voor een bisschop ietwat ongewone hou ding: in vol ornaat half-liggend op de eigen- lyke tombe. Deze laatste is overigens leeg, want het overschot van H. Hubertus was reeds ver loren vóórdat Leopold I dit monument aan de kerk cadeau gaf. Onder de kerk is een crypte uit de 11e eeuw waar eenige abten begraven liggen. De bevolking vereert deze graven: wy zagen vrouwen de grafzerken kussen. De abdq is er ook nog, maar thans is daarin een rijks-opvoedingsgesticht voor jongens ge vestigd. De pastoor had ons zoo lang in zyn kerk op gehouden, dat we overhaast moesten vertrek ken naar de La Roche. Halverwege werden wy aan een kruispunt van wegen opgewacht door den heer Van den Cor- put, den gouverneur des Konings van de pro vincie Luxemburg. Een korte begroeting in een nabijgelegen café, en voort ging het, naar La Roche, want daar werd op ons, en nog meer op den Gouverneur gewacht. Want het glanspunt van de reis. dat een byzondere beteekenis verleende aan onze heele persreis, zou daar plaats hebben: de ope- •5e Midden-Limburgsche Paardenfokdag is Vrijdag te Roer mond gehouden. Een overzicht tijdens de keuring De beiaardier Jef Denyn. directeur der Beiaardschool te Mechelen (links) en dr. J. Casparie, voorzitter van de Nederlandsche Klokkenspel- vereeniging, luisteren naar het openingsconcert, dat Joh Meyll op het carillon van het Koninklijk Paleis aan den Dam te Amsterdam gal bij gelegenheid van de internationale beiaardwedstrijden, die Vrijdag aanvingen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4