WINKELS KOMEN EN GAAN Volkshuisvesting te Haarlem REDE MR. J. GERRITSZ ZATERDAG 30 JUNI 1934 SLOTBESCHOUWING Ouden van dagen n> De grondprijzen en woninghuren STADSNIEUWS „Het Huis van Nassauen het oude Bisschopshuis omgetooverd in moderne panden „Het Huis Nassau" Eerste gramofoonzaak Oud Bisschopshuis Het oudste huis -lil® iai R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK VOOR VEILIG VERKEER Hinderlijke overkapping lieven de Key keek deze week met welge vallen naar de feestvierende Groote Hout straat vanaf zijn nis op de Houtbrug VERFRAAIING KLEVERPARK- KERK Nieuw raam van K. Trautwein Nieuwe aanwinsten ATHLETIEK-WEDSTRIJDEN Hoe het winkelhuis der firma Abr. Meijer op den hoek van de Paarlaarsteeg er in 1886 uitzag HONKBAL Negentallen van Instituten Op 't R.K. Sportpark te Heemstede WATERPOLO NeptunusHaarlem 11 BILJARTEN Qm den Nobelsbeker 182 TENNIS Tournooi Wimbledon Overveen Naar diens meening zal de ontwik keling der stad het meest moeten worden gezocht naar het Westen VRAGENBUS De vorige week gaven wij een opsomming van het wel en wee van den winkelstand in de Groote Houtstraat en constateerden, dat Zeer vele huizen binnen 25 jaar andere bewo ners hebben gekregen. Wij noemden eenige oude getrouwen en deden een greep in het his torische archief van verschillende panden. In dit tweede en slotartikel zullen wij nog eenige zaken bekijken. De bekende firma van Dam is sinds Maart 1932 gevestigd in het pand waar vroeger de dobbelsteen van de Oprechte Haarl. Crt. draai de. Daarvoor was het een gesloten huis, be- hoorende aan de familie Enschedé. Velen zullen zich nog herinneren, dat van Dam vroeger op Groote Houtstraat 12 gevestigd was. Bijna vijftig jaar verkoopt Abr. Meyer kousen en gebreide goederen op pand nummer 16. Twee keer had een verbouwing plaats, vóór 1886 dreef mej. Koolhoven daar een handwerkzaak, v/aar onze grootmoeders dol op waren! Het sigarenmagazijn ,,'t Anker" van C. van Es bestaat dit jaar juist 25 jaar en is dus even oud als de Groote Houtstraatvereeniging. Voor 1909 woonde in het pand o.a. de heer v. d. Steur, de bekende kleermakerij, die sinds Maart 1905 op nummer 48 gevestigd is (vroeger apo theek van Kruzeman). Ook de fa. gezusters v. d. Stylen verkoopen al 50 jaar kousen, handschoenen en mode-arti kelen in de Groote Houtstraat. Twee jaar ge leden verhuisden zij van 26 naar 24. Schippers boekhandel moest voor de energieke firma plaats maken. Waar vroeger ruim honderd jaar een kruidenierswinkel gevestigd was, zetelt nu alweer 25 jaar de heer J. Huizing in fijne schoe nen en laarzen. Boven deze zaak was eenige jaren een lunchroom ingericht, maar sinds kort heeft kapper van Dam uit de Smedestraat er een keurigen heerensalon gevestigd. Het perceel Groote Houtstraat 52 is blijkens eigendomsbewijzen reeds in 1658 bekend als „Het Huis Nassau". In 1896 bracht de heer J. L. Helt zijn kleermakerij van de Groote Markt naar dit pand over. In 1920 ontstond de firma Holt en Straathof, de zaak wordt thans echter gedreven door de heeren G. M. H. Straat- bof en L. A. Lansman. Sedert 1882 verkoopt de N.V. A. Prinsen hoe den en heerenmodeartikelen op nummer 80. Daarvoor werden er ook reeds hoeden verkocht door den heer Prinsen, komende uit Zierikzee. Sinds 1851 repareerde de heer van Nieu Sr. klokken en horloges in pand nummer 90. in 1924 werd het doktershuis gevestigd op nummer 86 in gebruik genomen, thans weet ieder daar H. v. Niel Hzn. best te vinden! Vóór 1920 was op nummer 100 de meubelzaak van Scheer gevestigd, in dat jaar verhuisde Boekhandel Loosjes van de Ged. Oude Gracht naar het huidige home. Ruim twintig jaar draait de heer Oord op nummer 108 de nieuwste schlagers. Interessant is het echter te vernemen, dat in dit pand Wil len de Jong de allereerste gramofoonzaak van Nederland opende. U ziet alweer, dat het spreekwoord „oude liefde roest niet" nog steeds van kracht is! Een zaak waarop wij trotsch mogen zijn is ongetwijfeld de firma H. P. Muller, op nummer 110. Straks bestaat zij 40 jaar en sindsdien zijn er talrijke filialen uit de oer-zaak ont sproten. De tegenwoordige eigenaars vieren 1 Sept. het zilveren jubileum. De zaak is schit terend gespecialiseerd in dameshoeden en geeft overal in den lande modeshows. Ruim 70 jaar geleden woonde de bisschop van Haarlem in het pand waar Daudey thans een weelde van bloemen verkoopt. Eer het echter zoover kwam> woonde er nog notaris Beek, de heer Cohen (meubelen) en de heer Hensen (damesconfectie). Daudey was eerst gevestigd op den hoek van de Nieuwstraat. Een en veertig jaar geleden begonnen de zus ters Corbière „gevieren" een zaak in dames- handwerken in de Zijlstraat. Ongeveer 30 jaar is deze zaak thans op Groote Houtstraat 136 gevestigd en.... twee van de vier dames advi- seeren de cliënteele in de gezellige verkoopruim te. De N.V. Eichholtz verkoopt sinds 1921 heerlijke comestibles op nummer 118, maar zü bedient het publiek in Amsterdam al meer dan veertig jaar. De eigenaar van het sigarenmagazijn „Hoka" op nummer 133 gevestigd, verzekerde ons, dat i 'W, zijn huis het oudste in de stad is en er reeds sinds 1600 staat. Vroeger was er een lunch room in ondergebracht. De eigenaar verzekerde ons ook, hoewel dit niet noodig was dat de oud heid van het huis de fijnheid van de sigaren waarborgt. De oude boekzaak van Haan, sinds 1920 van het tooneel verdwenen, kennen oude Haarlem mers nog zeer goed. Dan weten ze ook, dat daar thans H. A. Keip een brillenzaak bij uitnemend heid voert, zooals voorheen in de Konings straat. Ritsema verkocht voor 1918 koffie en thee in de Zijlstraat. In het pand Groote Houtstraat 159, waar eerst een potten- en pannenwinkel en een groentenhandel gevestigd was, werden de zaken tot op heden verder met succes voort gezet. De fijne bloemenzaak van Annie Wïgman be staat momenteel 15 jaar en fleurt perceel 185 smaakvol op. Het kan wel eigenaardig loopen. Op nummer 181 was eerst een vischhandel en daarna is er de vleeschzaak van v. d. Sluis gekomen. De meubelmaker van Zutphen, die de oudste rech ten op het pand heeft en er nog boven woont, moet wel een fijnproever van kabeljauw en malsche biefstuk zijn! In 1911 kwam K. van Eden in pand 161 met zijn drogerijen, nadat daar voordien de bakker van Dijk heerlijke beschuit gebakken had. De zaak werd verbouwd. N.V. G. J. Eilers Co. is ook een oude be kende in de Groote Houtstraat en is sinds kort gevestigd op nummer 157, waar vroeger de lampenzaak van Roozen was. De geschiedenis van het kunstnijverheidshuis Andréa is ook voorbeeldig. De heer Andréa be-' gon n.l. in 1904 in het toen nog afgelegen Kle verpark en waagde in 1926 den geslaagden sprong naar Groote Houtstraat 163, waar eerst de sla gerij van Daudey een onderdak had gevonden. Men ziet, er is historie genoeg te vinden in de jubileerende straat. Indertijd hebben we een artikel geschreven over nog oudere tijden. Maar die kennen we alleen uit boeken en geschriften en deze geschiedkundige beschouwing zal bij velen aangename en verrassende herinneringen te voorschijn roepen. „Blikt omhoog en heft uwe hoofden op waarts, omdat uwe verlossing nadert." Tegelijkertijd moet de tweede komst van Christus, ons door de Kerk voorgehouden op den laatsten Zondag na Pinksteren, ons met heilzame vrees vervullen en tot boetvaardig heid aansporen. Wij aanschouwen in dit venster Christus, komende met het teeken zijner overwinning, het kruis; maar ook zien wij St. Joannes den Dooper, den voorlooper bij de eerste komst van Christus en Maria. Moeder van Christus, pok onze Moeder, die ons door het leven zal leiden en ons bij de tweede komst van Haar Zoon met Hem zal geleiden in de eeuwige Vreugde. Verder zien wij de symbolen der gerechtigheid de weegschaal en het zwaard in de twee kleine cirkels afgebeeld en naast Maria en St. Joannes den Dooper de bazuinengelen, die de dooden oproepen uit hunne graven. Achter den triomfeerenden Christus rijst het hemelsch Je rusalem op met zijn paleizen en torens. Aan het tramgebouw bij het eindpunt van de tram te Zandvoort bevindt zich een overkap ping, die bij een hoogte van 200 c.M. niet min der dan 70 c.M. over den rijweg uitsteekt. Her haaldelijk komen auto's met die kap in aanra king, waardoor de carrosserie wordt beschadigd. De kans op botsing wordt nog vergroot, door dat ter hoogte van die overkapping, welke een totale lengte van 15 M. heeft, auto's parkeeren, waardoor de beschikbare wegbreedte tot slechts 2 M. wordt teruggebracht. De Afdeeling Verkeer en Wegen van den B. B. N. heeft zich tot de betrokken instanties gewend met het verzoek, in het belang van de veiligheid van het verkeer de hinderlijke over kapping te doen verwijderen. De Klev^rparkkeirk i.i verfraaid door een prachtig glas-in-lood-raam boven de ingangs poort. Daarover schrijft pastoor v. d. Valk in zijn parochieblad het volgende: Het nieuwe raam boven den hoofdingang is thans geplaatst. Onze stadgenoot, de glazenier K. Trautwein. heeft als onderwerp gekozen „het laatste oordeel", zijnde dit de traditioneele voorstelling op deze plaats in de meeste kerken uit alle tijden. Bil het begin en het einde van het Kerkelijk Jaar herinnert ons de Kerk aan de komst van Christus: Zijn eerste komst bij Zijn geboorte en Zijn laatste komst op het einde der wereld. Op den eersten Zondag van de Advent zegt de H. Kerk tot ons: De nieuwe aanwinsten van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, alhier, zijn: Lunn, A. Now I see. Bastelaer, R. van, Les estamps de Peter Brue- gel l'ancien. Gilson, E., Le Thomisme. Burger, L., Der Narr Jahves. Rothoff, H., Bernadette. Fort, G. von le, De zweetdoek van Veronika. Aubry, O., Le roi de Rome. Sugimoto, E., De levensroman van een Japan- sche prinses. Beith, J., Geen tweede jeugd. Dörfler, P., Um das kommende Geschlecht. Borel, H., Het speelgoed van de kleine Theresia Montessori, M., Het kind in de kerk. Buck, Pearl S., Op eigen grond. Sutherland, J., The circle of the stars. Ramuz, C. F., Adam et Eve. Maritain, J., Du régime temporel et de la liberté. Op 4 en 7 Juli organiseert de N. H. B. wed strijden voor negentallen van instituten. Aan de wedstrijden voor dames kunnen ook andere negentallen deelnemen. Uit Haarlem en Omstreken nemen deel: 2de H. B. S. B, R. H. B. S. Velsen, H. I. L. O. en H. C. Haarlem. Het meedoen van een tweede negental van H. I. L. O. staat nog niet vast. Het programma luidt voor: heeren Woensdag 4 Juli (terrein Zuid. Wandelweg te Amster dam.) Afd. A: Academie INILO I; HILO I AILO I- Afd. B: Academie II—NILO II; HILO II— AILO II. Zaterdag 7 Juli; In beide af deelingen win naar awinnaar b. Dames. Woensdag 4 Juli (terrein aan den Middenweg te Haarlem) 2de HBS B—RBHS Velsen. Winnaar aHonkbalclub Haarlem Woensdag 4 Juli (terrein a. d. Zuid. Wan delweg te Amsterdam) Academie IAILO; Academie IINILO; winnaar awinnaar b. Op Zaterdag 7 Juli spelen de winnaars van de Amstetrdamsche en de Haarlemsche afdee ling om de eerste plaats. De 2e HBS B is op het oogenblik houdster van den wisselprijs. Schoolnegentallen Het laatste gedeelte der wedstrijden voor schoolnegentallen wordt Woensdagmiddag op het terrein aan de Kleverlaan gespeeld. Daar de 2e HBS B herplaatst is kome nals laatsten uit: Rijks HBS Velsen a en b, Chr. Lyceum en 2de HBS B. Loting gaf het volgende programma: 2 uur a. Chr. LyceumHBS Velsen a. 3 uur b. HBS Velsen b—2e HBS B. 4 uur c. Winnaar aWinnaar b. 1 Is begrijpelijk dat voor deze door „Hol land" georganiseerde athletiek-wedstrjjden op het R.K. Sportpark aan de Molenwerfslaan zoowel bij deelnemers als publiek groote be langstelling bestaat. Immers het zijn de eerste groote wedstrijden in het seizoen, wat zich in het voorjaar als een wedstrijd-seizoen bij uitnemendheid had doen lijken. Dat het toch nog eerst 1 Juli zou moeten worden voordat het eerste treffen plaats vindt, had niemand verwacht. Doordat echter een drietal vereenigingen om verschil lende redenen hun aanvrage moesten intrek ken, ging het vóórseizoen onbenut voorbij. Inmiddels is natuurlijk bij de echte wed- strijd-athleten een geweldige honger ontstaan naar een strijd op loopen, werpen of springen. En juist het stillen van dezen honger zal mor gen een strijd doen ontbranden, die voor de toeschouwers buitengewoon interessant beloofd te worden.. Het af te werken programma bestaat uit de n.v. nummers voor Cracks: 200 M., 800 M., 3000 M., 400300200100 estafette, hoog springen, polsstokhoogspringen, vèrspringen, hink-stap-sprong, kogelstooten en discuswer pen; terwijl voor junioren 60 en 80 M. hard- loopen, hoog- en vèrspringen, benevens 4 x 80 M. wordt verwerkt. Onder de Cracks vinden wij de namen van H. de Lange, J. D. Ronde, J Burgman, B. Ho ven, J. Mathot, G. Westgeest, e.d. Zelfs W. Vessies de sympathieke Wijksche lange af- standlooper, komt na langen tijd afwezig te zijn geweest, weer aan de kalklijn. Een groote aanwinst boekte V. I. C., Amsterdam, doordat de bekende middenafstandlooper J. Robert, voorheen A. V. 1923, zich als lid bij hun op gaf. De Haarlemmers kunnen hem morgen voor het eerst zien uitkomen in het voor hem nieu we verband op de 800 M. Als zijn voornaamste tegenstanders gelden B. Hoven en J. Oosterveer. Laatstgenoemde, meer als hink-stapper bekend, probeerde het voor veertien dagen terug eens op dezen afstand en won toen zonder strijd in 2 min. 14 sec. Nu hij het Zondag mèt strijd gaat overdoen, yerwachten wij hem zeker onder de „tien" komend. Alléén de strijd op de 800 M. zal een gaan naar het Sportpark ruimschoots waard wezen. Met groote soepele passen zal het drietal gaan, Robert bewust van zijn kun nen, Hoven bewust van zijn kracht en Ooster veer slechts alléén met zijn onvermoeiden, taaien wil.... Een spannende strijd. Ook bij het vèrspringen en den hink-stap- sprong zijn goede prestaties te verwachten. H. de Lange brengt het vlogens zijn trai ner tot zeven meter, mits.... hij meer inte resse voor dit hem bijzonder goed liggend num mer gaat toonen. Wij hopen dat De Lange in zijn 6.65 M. van het vorige jaar voldoende sti mulans zal vinden om de ontbrekende 35 c.M., die hem scheiden van de internationale klasse te „vinden". Joh. Mathot brengt het dit jaar zeker tot een recordverbetering bij de hink- stap-sprong, hetgeen hij ruimschoots verdient door zijn serieus trainen. Op de overige nummers is een voorspelling vrij moeilijk, alléén de schrijver dezes verwacht een oranjebroek eerste op de 1500 M. De wedstrijden vangen aan om half twee en zijn om half vijf geëindigd. Neptunus is het eerst bij den bal en trekt ten aanval. Spoedig is te zien, dat zij een en thousiaste partij zal geven. Na eenige oogen- blikken geeft zij de Haarlem-achterhoede dan oo kdruk werk. Het duurt dan ook niet lang of Pesie geeft .met een zuiver schot Neptunus de leiding. 1—0. Het spel gaat snel op en neer; beurtelings moeten de doelverdedigers handelend optreden. Na de hervatting is er weer een klein Haarlem-evenwicht te constateeren. Wegens verzwemmen moeten achtereenvolgens Captein en Zeeman met hun Zaansche collega's het water verlaten; Pieters, die na de rust midden voor is gaan spelen probeert het dan eens met verre schoten, doch succes blijft uit. Wanneer Neptunus bijna haar voorsprong vergroot door een misverstand in de Haarlemsche achter hoede, zien deze kans na goed samenspel tus- schen Van Hemsbergen en Pieters den stand gelijk te maken, 11. Onder groote spanning komt kort hierna het einde. De beslissende match in het bovengenoemde cuptournooi leverde Vrijdagavond nog een ver rassing op. Vriendenkring slaagde er niet alleen in haar achterstand van 26 car. in te halen, doch liep nog 74 punten uit en legde daardoor beslag op den 2den prijs. Hieronder de uitslag: Vriendenkring D. E. S. v. d. PavertJ. Ronde v. d. GeudO. Nabels TerreehorstTuninga BanninkBottelier SnoeksWesseling SnoeksJ. de Nijs Totaal Vorige stand 150—125 100— 98 100— 73 100— 62 90— 78 76— 80 616—516 592—618 1208—1134 Eindstand Eindstand: 1. K. E. T. S. (Amsterdam) 89 winstpunten (Nobels-beker) 2. Vriendenkring (Haarlem) 74 3. Vondel (Amsterdam) 40 4. Excelsior (Velsen-N.) 23 5. H. E. T. E. IJ. (Amsterdam) 1 6. D. E. S. 7. Benoorden het IJ (A'dam) 3 verliespunten 8. Sarphati (A'dam) 76 9. V. O. G. (A'dam) 83 10. Concordia (A'dam) 158 11. Haarlem-Noord (Haarlem) 198 De prijsuitreiking zal later plaats hebben. ,,'t Is voor elkaar, Pater." „Zoo, gefeliciteerd, hoor. Ik ben toch benieuwd hoe zjj er uitziet. Je bent zoo'n bijzonder type, jij, dat ik werkelijk nieuwsgierig ben waarmee je nu eindelijk voor den dag komt. Vroeger heb ik je eens hooren oreeren, dat je per se geen blonde wilde hebben, dat je de voorkeur gaf aan een zwarte met donkere oogen. Weet je t nog, toen op dat verjaardag-partijtje van Kees. Toen heb ik je nog gezegd, dat, als je aan je derde halfomhalvie zou zijn, je nog wel meer wartaal zou spreken, want dat jongemannen- harten geen kleuren kunnen onderscheiden. „Hahahahahah „Hahaha! Neen, die is goed. Hadden die twee glaasjes zoo op mij gewerkt? Hahaha! Heb ik dat toen gezegd? En Nelly is zoo blond als hooi, maar erg mooi blond, u weet wel van dat blond, datdat „En blauwe oogen, zeker? Van die mooie blauwe oogen, u weet wel van dat blauw, dat.... dat.... „Neen, echt waar. Ik kan mü niet begrüpen dat ik vroeger niet van blond hield. Ik heb wer kelijk geboft. En ze zegt dat ik net ben wat zü zich altijd als haar ideaal had voorgesteld." „Dan is ze gauw tevreden, hoor." „Dat is ondeugend van u. Maar ze is ook zelatrice van de Annalen en secretaresse van een Missie-naaikrans en...." „Voor elkaar, jongen. Dan is het goed, hoor." „Ja, natuurlijk. Nu is ze goed. Hindert niet of ze zwart of bruin of rood of blond of.... als ze maar voor de Missie werkt." „Neen, geen gekheid. Ik ben bijl dat je ge lukkig bent. En wanneer krijg ik ze te zien? Dan moet je haar die honderd gulden laten overhandigen, die je beloofd hebt, als je de ware prinses gevonden zou hebben." „Hebt u dat onthouden? Het is al meer dan vier jaar geleden." „Ja, ik hield mijn hart al vast dat je vrij gezel zoudt blijven. Want je bent veel te jong om mijn suikeroom te worden." „In orde, hoor. Over veertien dagen komt ze kennis maken met mijn ouders en dan zal ik haar het bankie van honderd laten dragen. Als ze dan maar niet denkt dat ik millionnair ben." „Dag, jong, God zegene je. hoor." FATHER LEFEBEP St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937 't Missiehuis heeft groot gebrek aan suiker ooms en suikertantes. Sollicitaties persoonlek of schriftelijk. De uitslagen der Vrijdag gespeelde partijen luiden: Heeren Enkelspel A: le ronde: dr. Kamp sl. Mac Neill 6-2, 6-4. 2e ronde: M. Wetselaar sl. J. Nielsen 6-2, 6-0. 3e ronde: M. Wetselaar sl. S. de Veer 6-0, 6-1. Heeren dubbelspel A: le ronde: H. Blom en E. Nielsen sl. D. v. Hees en L. Beijnes 21-19, 7-5. W. Dingemans en W. Kermer sl. J. Nielsen en dr. Kamp 6-2, 7-5. Gemengd dubbelspel A: le ronde: de heer en mevr. Elhorst sl. mej. Terweü en N. N. 6-4, 6-3. 2e ronde: Mej. de Jong en S. de Veer sl. dr. Kramp en mevr. Kotte 9-7, 7-5. Heeren enkelspel B: 2e ronde: J. v. d. Togt sl. C. Melse 5-7, 6-2, 7-5. In de vergadering van den Nationalen Wo ningraad heeft de heer mr. J. Gerritsz, wet houder van Volkshuisvesting te Haarlem, een rede gehouden over: „De ontwikkeling van de Volkshuisvesting te Haarlem". Omstreeks 50 jaar geleden, zeide hij, had Haarlem practisch gesproken nog de opper vlakte van de oude vestingstad. Buiten de plaatsen van de oude poorten begon een enkels uitbreiding te ontstaan. Het inwonertal bedroeg in 1880 omstreeks 38.000 zielen, welk aantal evenveel was als in 1620. In die jaren na 1880 is de uitbreiding be gonnen. Buiten de Amsterdamsche Poort ont stond de Amsterdamstraat en in het Leidsche kwartier, en het Rozenprieel begon men ook te bouwen. Hoe men toen bouwde weet elk Haar lemmer, die de De Clercqstraafc, de Brou wersstraat, Rozenprieelstraat en dergelüke straten kent u te vertellen. De Haarl. Stichting tot woningverbetering kwam tot stand in 1912. De stichting had plaats door dr. Kersbergen, mr. J. Gerritsz en de heeren De Braai en Schroder. De eerste secretaris was mr. M. Slingenberg. Het eerste woningcomplex door deze Stich ting gebouwd, kwam in bewoning in 1915 in de Amsterdamsche buurt. Het aantal bedroeg 107. Het particulier initiatief tot het bouwen van woningen, zonder hulp der overheid, had echter in deze tientallen jaren niet stilgezeten. Het geheele Schoterkwartier ontwikkelde zich op het oude buiten „Het Klooster", dat aan gekocht werd door de Binnenlandsche Maat- schappy tot Exploitatie van Onroerende Goe deren. De oorzaak van deze uitbreiding was, dat de industrie in Haarlem in sterke mate weder opleefde. Het tweede woningcomplex met steun vol gens de Woningwet gebouwd kwam tot stand in 1916, toen nog in den goedkoopen tüd de Haarl. Stichting haar tweede complex bouwde. De oorlogstoestand belemmerde de verdere ont wikkeling van den volkswoningbouw. Tengevolge van dezen toestand ontstond er gebrek aan middenstandswoningen en de Haarl. Stichting met „Huis ter Cleef" zün de eerste geweest, die hier ook middenstandswoningen hebben gebouwd, n.l. een complex van 74 aan de Wouwermanstraat en een complex van 70 aan de Kleverlaan. De behoefte aan woningbouw drong om ook de uitbreiding van de stad niet meer partieel te bezien, maar in haar geheel. Op mün voorstel heeft de Raad in 1919 besloten tot het instellen van een commissie. Deze bestond uit de heeren Slingenberg, voor zitter; Dumont, Berlage, Cuypers, Duf our en Gerritsz. In 1923 heeft deze commissie rapport uit gebracht. Het is bekend als het „Verkeers- rapport", maar het heeft ten grondslag gelegen aan de uitbreidingsplannen en de verdere ont wikkeling van deze stad, terwijl het ook voor de binnenstad nog altüd als richtsnoer geldt, hoewel de sindsdien "snel veranderde omstan digheden er toe leidden, dat het niet meer in elk opzicht kan worden gevolgd. De uitbreiding van de stad had nu, behalve naar het westen, naar alle kanten plaats, zoo werden door Patrimonium gesticht 318 en 74 arbeiderswoningen en 81 middenstandswonin gen, en ook verschillende andere woningbouw- vereenigingen werden gesticht in die jaren en brachten onderscheidene complexen tot stand. Voorbeelden van dezen woningbouw zullen u straks getoond worden. Inmiddels beperkte zich de steun van de overheid niet alleen tot het verstrekken van voorschotten, maar pakte de gemeente ook zelf de zaak aan. In 1923 was opgetreden als Wethouder voor Openbare Werken en Volkshuisvesting de heer Reinalda. Systematisch is toen de bevordering van den bouw van arbeiderswoningen ter hand genomen, evenals de bouw van woningen voor Ouden van Dagen. Hiervoor was noodig kennis van de huisvesting en waarom werd be sloten tot de woning- en gezinstelling. Om dat alles goed te kunnen behartigen werd naast den dienst van Bouw- en Woningtoezicht gesticht de Woningdienst en het Woningbedrijf. Deze bezondere behartiging leidde tot het nemen van eenige belangrijke besluiten: 1. Besluit tot instellen van het Midden standsfonds. 2. Besluit van een post van f 25.000 tot ver goeding in te hooge huren. 3. Een aantal onbewoonbaarverklaringen. 4. Het bouwen van woningen voor ouden van dagen. 5. Idem voor economisch zwakken. 6. Idem voor sociaal-zwakken. 7. Idem voor groote gezinnen. In 1927 kwam de grensuitbreiding tot stand, waardoor het nog meer mogelijk werd verder strekkende plannen tot uitvoering te brengen. Voorts werd getracht een inzicht te krügen in den aard der uitbreiding van ons inwoner tal. Daarom werd besloten om de volgende groepen van cijfers te verzamelen: le. toene ming gesplitst naar: arbeidersbevolking plus kleine middenstanders en beter gesitueerden; 2e. de vestiging en het vertrek van werklooze arbeiders; 3e. de vestiging en het vertrek van metaalbewerkers en bouwvakarbeiders afzonder- lijk. Met den nieuwbouw van arbeiderswoningen direct of indirect van overheidswege werd in middels voortgegaan. De uitbreiding van de gemeente gaf de ge legenheid om een groot complex van woningen te bouwen in Haarlem-Noord, n.l. de „258". Dit complex werd echter niet van één type, maar van gevarieerd typé gemaakt, n.l. kleine, gewone en groote-gezinswoningen en woningen voor ouden van dagen. In Haarlem-Noord werd een geheele groen strook midden door de bebouwing vrijgehouden. Men had daar reeds een groote open ruimte, n.l. het cavalerie-terrein; ten Noorden daarvan liggen de begraafplaatsen en ten Westen daar van werd aangelegd de stadskweektuin. Ten Westen hiervan werd behouden de watermolen van den Schoterveenpolder en ten Westen hier van werd een gemeentelük speelterrein met de bad- en zweminrichting aangelegd. Het oude „Huis te Z'aanen", noordelü'ker ge legen, werd tot een park aangelegd, een partü van 5 H.A., terwül het oude huis werd ingericht tot succursale der Openbare Leeszaal en nog Noordelüker is thans in wording het Noorder Sportpark, dat in het „verkeersrapport" werd aangeduid als de „Noorderhout". Indien men dan. bedenkt, dat om de forten te Spaarndam door de Kringen een groot ge deelte groen zal moeten blüven, kan men zich een voorstelling maken van het tuinstadsach- tige, om niet te spreken van het landelük ka rakter van het Noordelük deel der gemeente. Wie de kaart van Haarlem bekükt en dan zyn grondoppervlakte bestudeert, zal zien, dat de gemeente zich naar het Noorden, Z'uiden en Zuid-Oosten ontwikkelt en weinig naar het Westen. Dit wordt veroorzaakt door de spoorlün HaarlemLeiden, doch hierover later. Naar het Noorden gaat zoo snel, dat over enkele ja ren hier voor verdere bebouwing weinig plaats meer is. De ontwikkeling naar het Zuid-Oosten is nu slechts nog open, omdat de bebouwing naar 't Zuiden nagenoeg geheel aansluit aan de bebou wing te Heemstede en ook in het Zuid-Oosten is langs het Zuider Buitenspaarne een groot park in het uitbreidingsplan opgenomen, ter wül daar een hoofdweg met waterpartij is ge projecteerd. In dit kwartier heeft wülen ir. Sevenhuysen zün gave kunnen realiseeren. Naar mün meening zal de ontwikkeling van de stad echter het meest moeten worden ge zocht naar het Westen en wel ten eerste om dat het verschünsel zich voordoet, dat alle steden zich naar het Westen ontwikkelen en ten tweede omdat daar de gronden hooger ge legen zün dan in het Zuid-Oosten, zoodat de productiekosten van bouwgrond en dus van woningen in het Zuid-Oosten veel hooger zün dan in het Westen. Nu ik den prüs van bouwgrond noem, moge er in dit verband op gewezen worden, dat voor den volkswoningbouw en in overleg met de re geering deze prüs niet meer mag bedragen dan 9 per vierk. M. en voor den bouw van wonin gen voor sociaal-achterlijken en fin. zwakken niet meer dan 7 per vierk. M. Woningen van ruim 200 kub. M. kunnen thans gebouwd worden voor een eindprüs van 3000, zoodat deze kunnen worden verhuurd voor 4.20 a 4.70. Het is bekend, dat in vele complexen de bouwprijzen in de duurdere tüden veel hooger waren en er moest verhuurd worden van 6 tot 7.80 toe, terwül het type woningen te genwoordig beter is dan voor die huurprijzen werd verhuurd. Deze thans te hooge huren bü de vermin dering van het volksinkomen, hebben B en W. er toe geleid maatregelen te nemen voor verlaging der huren. Deze maatregelen zullen achtereenvolgens bestaan in: 1 Nieuwbouw te verhuren tegen huren, die iets hooger zün dan om de exploitatiekosten te dekken en het hierdoor ontstane overschot te gebruiken voor verlaging van te hooge huren; 2. De post van 16.000 (vroeger 25.000) voor vergoeding in te hooge huren; 3 Verlaging rente voor woningen, niet met voorschot gebouwd; 4 Verlaging rente Rijks voorschot; 5 Lage grondprüs; 6 Bouw van woningen met büdragen in de huren. Nu over huurverlaging gesproken wordt, mag ook gememoreerd worden de verlaging van de huur van middenstandswoningen. Bü het be gin van de exploitatie der middenstandswonin gen bedroegen de huren 328.916.09 en thans 230.154, zoodat dit een verlaging is van rond 30 procent. Het gemeentebestuur blü'ft er op bedacht, den aanbouw zoodanig te doen zün, dat de huurverlagingen verder kunnen worden door gezet, al zün de omstandigheden thans zeer moeilük. 3e ronde: J.Drijber sl. M. Wüt 6-0, 6-3; Stederen sl. L. Tholen 6-8, 6-3, 6-3. 4e ronde: J. Knoop sl. J. Drijber 8-6, 0-6, 6-4.; W. Kermer sl. W. Blaisse 6-3, 4-6, 6-3. Heeren dubbelspel B, 2e ronde: A. de Roos en J. Knoop sl. ir. W. de Kamper en dr. de Crauw 6-3, 6-2; W. Aarts en H. Lazet sl. W. Bijl de Vroe en K. v. Dooren 6-2, 6-4. Dames Enkelspel B, 2e ronde: Mej. Uiten- hage de Mist sl. mej. Clarkson 6-1, 7-5; mevr. v. d. Klashorst sl. mej. Allard 6-1, 6-1. 3e ronde: Mej. Uitenhage de Mist sl. mej. D. v. d. Stadt 6-4, 7-5. Gemengd dubbelspel B, 2e ronde: Mej. D. de Bock en W. Bitter sl. mej. G. de Haas en Bül de Vroe 6-2, 6-3; mej. M. Leenderts en Sikkes sl. mej. Z. Blikslager en Lantzius 6-3, 6-8, 6-0. 3e ronde: mevr. Frekenhorst en Miedema sl. mej. D. de Bock en W. Bitter 7-5, 7-5. Dames dubbelspel B, 2e ronde: Mevr. Bouman en mevr. de Graaf sl. mej. G. Reüinga en mej. L. Klipp 6-1, 6-1. Vraag: Wat is de weg per auto van IJmui- den naar Den Bosch over Amsterdam of door de Haarlemmermeer? En hoeveel K.M.? Waar moet men overvaren en wat zün de kosten? Antwoord: IJmuiden, Amsterdam, Abcoude, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Houten, Culemborg, Geldermalsen, Zaltbommel, Hedel, Den Bosch. Totaal 123 K.M. Of: IJmuiden, Haarlem, Heemstede, Hoofd dorp, Aalsmeer, Uithoorn, Müdrecht, Breuke- enz. Totaal 128 K.M. Of: IJmuiden, Haarlem, Bennebroek, Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Leiden, Alphen, Zwam- merdam, Bodegraven, Gouda, Haastrecht. Schoonhoven, nieuwpoort, Neder Slingeland, Gorinchem, Woudrichem, Giessen, Aaiburg, Heusden, Vlümen, Den Bosch. Totaal 151 K.M. Veeren: Culemborg: 25 ct. per auto, 3 ct. per persoon. Schoonhoven: 45, 55 of 65 ct. voor luxe auto, 65 ct. voor autobus, 40, 50, CO of 70 ct. voor vrachtauto, 5 ct. per persoon. Gorin chemWoudrichem: 75 ct per auto. De laatste route is het minst aan te beve len. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van Bennebroek naar Bergen (N.H.) en hoeveel K«M. Antwoord: Bennebroek, Haarlem, Bloemen- daal, Velsen, Beverwijk, Castricum, Egmond- Binnen, Egmond aan den Hoef, Bergen. Totaal 44 K.M. Vraag; Kunt u mü ook zeggen hoe maakt men van karnemelk platte kaas, zooals men die in België heeft? Zoudt u mü daar ook een gebruiksaanwüzing van willen geven? Antw.: Ons is het recept daarvap niet bekend. Kent een onzer lezers het wellicht? Vraag; Ik heb in een blauwe stoffen japon waarschijnlijk teervlekken. Het ruikt tenminste naar teer. Nu heb ik het met boter en benzine geprobeerd, maar het helpt niets. Zoudt u mü hiervoor een middel kunnen aanraden om deze lucht te verwijderen? Antw.: De secuurste weg in uw geval lükt ons uw japon in behandeling te geven bü een chemische wasscherü- Vraag; Hoe moet ik mayonnaise maken? Antw.: 3 eierdooiers, 1 d.L. olüfolie, Vi d.L. azijn, peper, zout, mosterdpoeder. Klop in een groote kom met een garde de dooiers even los met peper, zout en mosterdpoeder. Voeg dan, onder flink kloppen, een eetlepel azün erbü, vervolgens bij kleine scheutjes de olie en daar na de rest van den azijn, steeds goed kloppend. Olie en azün mogen niet te koud zün. Vraag: Mün dochter is voor drie dagen per week in betrekking. Nu is de familie voor een week uit geweest en heeft mijn dochter de drie dagen uitbetaald. Doch nu zü weer thuis is, willen zij hebben dat zü die dagen weer inhaalt. Is zij verplicht dat te doen? Antw.: Neen, naar wat u ons mededeelt, lükt ons die eisch ongemotiveerd. Vraag; Mag van een vader, die werkloos is, steun afgehouden worden, omdat de dochter in haar vrijen tüd eenige guldens bü verdient? Antw.: Bij de berekening van den steun, die aan een gezin moet worden uitgekeerd om het voor ondergang te behoeden, wordt rekening ge houden met alle inkomsten, waarover het be schikt. Dus ook met die, welke een dochter in haar vrüen tüd heeft. Vraag: Hoe maak ik een grijs geruiten mantel zwart? Antw.: Bij iederen drogist zijn pakjes verf te verkrügen, waar de gebruiksaanwijzing bü ver meld wordt. Vraag: Moeten de eigendommen van een 26- jarigen inwonenden zoon, gesteld worden op naam van zün vader? En is die vader, als die op zü'n naam staan, aansprakelijk voor schade aan derde door diens hond toegebracht? Antwoord: 1. Neen. 2. De eigenaar van den hond is aansprakelük voor de schade. Het zal wel niet moeilijk zijn dat uit te maken. Vraag betreffende loten. Antwoord: Geen uitgeloot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9