De gebeurtenissen in Duitschland HUIZE DOORN VERRAST HET BUITENLAND OVER HITLER'S ACTIE De positie van de Katholieken OOSTENRIJK IS PARAAT MAANDAG 2 JULI 1934 Tien personen alsnog gefusilleerd nog meer executies van S. A. leiders? Clausener vermoord Tot laat in den nacht werd Zater dag geluisterd naar de Duit se he radiostations Geruchten rond den kroonprins Voor het Katholicisme zal na de mislukte revolutiepoging waar schijnlijk een betere toe komst aanbreken" Verwachtingen en gevaren Hindenburg's toestand zeer goed Politieke teer in Ierland Heimwehr in wapenrusting Rede van Dollfuss Luchtafweeroefeningen De Fransche regeering wil de be volking tot deelneming verplichten Henderson attaqueert Op den verlovingsdag verdronken Tragisch voorval te Parijs; vijf dooden Pensioen voor Amerika s spoorwegpersoneel ONTHULLING VAN EEN GEDENKRAAM Ter herdenking van het feit, dat het 300 jaar geleden is, dat Curasao onder Neder- landsch bewind kwam, werd in het Departement van Koloniën 'n gedenkraam onthuld, hetwelk aan de Regeering is aangeboden door de Vereeniging „Nederland-Curagao". De onthulling geschiedde door den heer Schotborg, gep. administrateur van Finan ciën in Curagao. Geheel rechts Minister Colijn IMtlÉlË MacDonald op vacantie „Met gemengde gevoelens" naar Canada Stuwdam doorgebroken Negen Spaansche arbeiders verdronken Presidentsverkiezing in Mexico Generaal Cardenas met groote meerderheid gekozen Onverwachtsch vertrek Prins Konoye onderbreekt zijn reis door de V. S. Fransche communisten in actie Vergadering in.... het Raadhuis Trein Peking-Moekden opgeblazen John Dillinger gewond? Nieuwe pech voor de Adamowiczen Korte berichten K. N. I. L. M.-NIEUWS Het vervoer in Mei gestegen Eindexamen Gymnasium OSS' ZWEMINRICHTING INTERNATIONAAL ZAKKEN ROLLER GEARRESTEERD Utrechtsche politie deed een goede slag; doch de benadeelde is thans zoek Generaal von Fritsch EERLIJN, 2 Juli. De correspondent van Reuter te Berlijn bericht, dat in den loop van de week nog andere leiders van de S. A. zul len worden terechtgesteld. Het is nog niet mogelijk te zeggen, wie de tien personen zijn, die alsnog gefusilleerd zijn; onder de namen welke het meest genoemd wor den, zijn die van von Alversleben, een vriend van von Papen en von Bose, partifculier secre taris an von Papen. De correspondent meent te weten, dat op het oogenblik 200 SA-leiders in hechteins zijn. Ver moedelijk zullen zij voor een krijgsraad moeten verschijnen. Hitler is nog steeds te Berlijn, hij wordt ge heel in beslag genomen door zijn taak, de partij te zuiveren. Volgen United Press is de vroegere leider van het politie-ressort in het Pruisische Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, Ministerial direktor Dr. Clausener, overleden. De „Daily Telegraph" meldt, „dat dr. Clausener werd doodgeschoten, toen hij de politie weerstand bood, die een huiszoeking by hem wilde doen. Clausener is de eerste niet-politieke doofle en de consequenties van zün dood zullen waarschijniyk voor het nazie-régime zeer ernstig zyn." Dr. Clausener was een vurig katholiek en voorzitter der Katholieke Actie. LONDEN, 2 Juli. (V. D.) De bijzondere cor respondent van de „Daily Mail" te Berlijn meldt aan zijn blad, dat hij bijzonderheden vernomen heeft, welke een volkomen nieuw licht zouden werpen op de tragische gebeurtenissen van Zaterdag. Volgens deze bijzonderheden zou Hit- Ier ontdekt hebben, dat de leiders der S.A. met kapitein Roehm aan het hoofd, samenzweerden met de leiders van de Rijksweer met het doel de regeering van Hitier omver te werpen en de lei ding in Duitschland in eigen handen te nemen. Een lijst van de ontworpen regeering zou in handen gevallen zijn van den geheimen dienst van Hitier. Op deze voorloopige regeeringslijst der samen zweerders zouden de volgende namen voor komen; Generaal von Schleicher, Generaal von Fritsch, de legercommandant, kapitein Roehm en als vierde de oud-nationaal-socialist Georg Strasser. Een buitenlandsche mogendheid zou haar steun hebben toegezegd aan deze regee- ring> welke de monarchie zou hebben willen herstellen. Dit plan zou Dinsdag met behulp van het leger en generaal Von Fritsch ten uitvoer worden gelegd, drie dagen na het verlof van de S.A., dat opzettelijk door kapitein Roehm was ver leend. De arrestatie van Edgar Jung, de secre taris van Von Papen, zou de laatste gegevens betreffende deze samenzwering aan het licht hebben gebracht, waarna Hitier besloten zou hebben op te treden. •■Dit zou dan ook de verklaring zijn van de onmiddellijke exexcutie van generaal Von Schlei cher, en de fusileering van Roehm. Tevens verneemt de correspondent, dat gene raal Von Fritsch gearresteerd is en heden, Maandag, terechtgesteld zal worden. Voortgaande meldt de correspondent dat ver luidt, dat dr. Brüning, de vroegere Rijkskanse lier, die thans in Engeland is, daarheen gegaan is teneinde de steun van de Britsche regeering te verwerven. Voorts verneemt de correspondent, dat Prins August Wilhelm van Pruisen, de derde zoon van den ex-keizer, uit de S.A. is gestooten. De correspondent van de „Times" wijst erop dat het feit dat Klausener neergeschoten is van groote beteekenis is, ofschoon deze beteekenis op dit oogenblik nog niet nauwkeurig kan wor den afgemeten. Klausener was afdeelingschef van het propa- ganda-ministerie en medewerker van Von Papen. DOORN, 1 Juli (V.D.) De berichten uit Duitschland waren voor de bewoners van Huize Doorn een groote verrassing. Men had daar een dergelijke ontwikkeling van den toestand niet verwacht. Toen het bericht Zaterdagmiddag op Huize Doorn werd medegedeeld, had men daar zélf uit Duitschland nog niets gehoord. Het schijnt ook, dat er Zaterdagmiddag en Zater dagavond geen rechtstreeksche verbinding tus- schen Huize Doorn en Duitschland is geweest. Tot laat in den nacht heeft men op Huize Doorn naar de Duitsche radio-stations geluisterd om op de hoogte te blijven van de Jongste ge beurtenissen. Ook de ex-keizer was tot zeer laat op. Het gerucht loopt, dat de ex-kroonprins in verband met de gebeurtenissen uit Duitschland ls vartrokken. Tot Zondagmiddag was hiervan op Huize Doorn echter niets bekend. Hij was daar ook nog niet aangekomen. LONDEN, 2 Juli. (Reuter) De meeste Brit sche bladen zien in het optreden van Hitier bij de jongste revolutie-poging een versterking van zijn positie. De „Times" is van oordeel, dat het optreden van Hitler hem in Duitschland een nieuw aan tal aanhangers heeft bezorgd. De „Daily Telegraph" meldt, dat de actie een ontuitwischbaren indruk heeft achtergela ten. Hitier heeft de opperste leiding meer in de hand dan ooit, hij heeft bewezen een gebo ren leider te zijn. ROME, 2 Juli. (Reuter). Over de gebeurte nissen in Duitschland schrijft de Berlijnsche correspondent van de „Stampa": De N.S.D. A.P. heeft den laatsten tijd ongetwijfeld een crisis doorgemaakt. De trouw van de groote meerderheid blijft door deze opstandspoging onaangetast. De toestand in het land is kalm en de macht ligt wast in handen der regeering. NEW-YORK, 2 Juli. (Reuter). De „New- Yorlc Times" schrijft, dat de wereld het bloed vergieten in Duitschland met afschuw aan schouwt. De „Herad Tribune" schrijft in een artikel, getiteld; „Het geweld van den Zwakke", dat de regeering, die van een executie-peleton ge bruik moet maken om zijn ambtenaren af te zetten, een merkwaardig figuur slaat. PARIJS, 2 Juli. Bij informatie op het de partement van Buitenlandsche Zaken werd aan den „Volk"-correspondent meegedeeld, dat men in regeeringskringen te Parijs de verkla ringen over relaties tusschen de samenzweer ders en een buitenlandsche mogendheid als een verzinsel beschouwt. Frankrijk, werd hieraan toegevoegd, zou er niet het minste belang bij hebben een Duitsch land van de tweede revolutie te bevorderen, noch een Duitschland, dat geregeerd wordt door de rijksweer. De revolutiepoging van de uiterste linkergroep in de Nationaal Socialistische Partij is een mis lukking geworden. Door het verdwijnen der extremistische groepen, die zoo barbaarsch en heidensch waren dat men hen tot „beschaafde" bolsjewisten kon stempelen, zal het Nationaal Socialisme in Duitschland hechter geconsoli deerd worden. De massa zal zich afkeeren van brassers en ontuchtplegers, die de gezonde volkskracht ondermijnen en afbraak piegen te genover de opbouwers van het nieuwe Duitsch land. Meer en meer zal men tot de overtuiging komen, dat alleen het positieve Christendom de hechte basis kan vormen voor den opbouw van een nieuw geslacht en herleving der wel vaart. De Christelijke beginselen moeten her steld worden in het particuliere leven, in de huisgezinnen, in het openbare leven. De katho lieken van Duitschland hebben zich als trouwe vaderlanders niet onttrokken aan hun plicht om mede te werken aan den opbouw en herstel van een nieuw Duitschland. Zij hebben op Hitier vertrouwd en geloof gehecht aan zijn woord, dat de nieuwe leer, dat het Nationaal Socialisme steunde op het positieve Christendom Toen hebben de katholieken, toen heeft ook het voor malige Centrum voor de Volmachtenwet ge stemd. Maar toen de eeuwige belangen der ka tholieken door de verspreiders van het moderne heidendom in het gedrang kwamen, toen het Concordaat met voeten werd getreden, toen hebben de Bisschoppen onverschrokken hun vermanend woord gesproken. Het is wel een merkwaardige coincidentie van feiten, dat de extremistische heidensche rich ting der S.A. de kop werd ingedrukt, op het zelfde moment dat de afgevaardigde van Rome en Berlijn blijkbaar met goed succes onderhan delen over de pacificatie tusschen Kerk en Staat. Beide feiten kunnen niet anders dan bijdra gen tot den terugkeer van den binnenlandschen vrede en tot herstel van het vertrouwen in de leiding, twee onmisbare factoren voor de oplos sing der moeilijkheden, die het nieuwe Duitsch land thans meemaakt, in deze allerhachelijkste positie, waarin het Derde Rijk zich nog onmis kenbaar bevindt. Voor het katholicisme in Duitschland zal er waarschijnlijk na deze mislukte revolutie poging een betere toekomst aanbreken of schoon de hemel nog niet geheel is opgeklaard, en tal van nieuwe gevaren dreigen. Want ook het Bolsjewisme is in Duitschland nog niet overwonnen, en in den chaos die zou kunnen ontstaan door verdeeldheid in het Na- tionaal-Socialisme, zouden de Communisten in hun sinds lang verkropten haat 'n bloedige om wenteling kunnen veroorzaken, waardoor de al- gemeene verwarring nog grooter zou worden. BERLIJN, 2 Juli (Reuter) De doktoren, die president Hindenburg dezer dagen op zijn land goed te Neudeck hebben onderzocht, verklaar den, dat de gezondheidstoestand van het grijze staatshoofd nog steeds zeer goed is. Ook dr. Sauerbruch, dé bekende chirurg, heeft den pre sident bezocht en verklaarde zich zeer voldaan. President Hindenburg heeft de vorige week nog bezoek ontvangen van dr. Kerrl, den nieuwen minister zonder portefeuille. DUBLIN, 2 Juli. (Reuter) Ter gelegenheid van een vergadering van aanhangers van gene raal O'Duffy heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen deze blauwhemden en aanhangers van de regeering-De Valera. Zes personen werden gekwetst; van beide zijden werd gebruik gemaakt van ijzeren stangen, ploertendooders en steenen. De tegenstanders van de blauwhemden had den de electrische leiding van de zaal, waar de vergadering werd gehouden, vernield en de vloer met teer besmeerd. WEENEN, 2 Juli (Reuter) De Heimwehr- troepen in Opper-Oostenrijk hebben order ge kregen, zich in volle wapenrusting gereed te houden, voor het geval dat zij noodig mochten zijn om de OostenrijkschDuitsche grens te verdedigen. WEENEN, 2 Juli (V.D.) De Oostenrijksche Bondskanselier Dr. Dollfuss heeft gisteren een redevoering gehouden, waarin hij om te begin nen uiteenzette, dat geweldmethodes de doelein den eener regeering niet kunnen verwezenlijken. Zich vervolgens wendende tot de recente ge beurtenissen in Duitschland, verklaarde de Bondskanselier: Wat wij thans uit het Derde Rijk vernemen, klinkt niet allemaal bijeonder aangenaam. Maar wat wij hooren verrast ons niet. Zien wij niet eindelijk, dat men een volk niet gelukkig kan maken met geweld? PARIJS, 2 Juli (V.D.) De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, dat deelneming aan de luchtafweer verplicht stelt. De leiding van de luchtafweer berust bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Hij, die weigert aan de luchtafweer-oefeningen deel te nemen, wordt gestraft met een gevangenisstraf van 6 dagen tot ten hoogste een maand en tot een geldboete van 16 tot ten hoogste 200 francs. De desbetref fende bepalingen vinden ook toepassing in de overzeesche bezittingen. De Fransche Kamer nam Zaterdag met 428 tegen 120 stemmen het vlootbouwplan over het jaar 1934 aan, zoodat voor 31 December 1934 een torpedojager, een onderzeeboot eerste, en een torpedoboot tweede klasse kunnen worden gebouwd, tot een gezamenlijken inhoud van on geveer 30.000 ton. De minister van marine Piétri wees er op, dat het hier niet ging om een nieuw crediet, maar om de machtiging tot instand houding van de vloot. LONDEN, 2 Juli (Reuter). De voorzitter van de Ontwapenings-Conferentie, Henderson, heeft in een rede voor de Natioftale Arbeidersclub de Britsche regeering aangevallen wegens de ver klaring, dat de Luchtmacht zal worden ver sterkt. Indien de Britsche regeering deze politiek doorzet, dan zal men de meest waanzinnigen- bewapenings-wedloop zien, welke ooit in Europa heeft plaats gehad. Het zal dan onmogelijk zijn een ontwapenings-overeenkomst te sluiten PARIJS, 2 Juli (Reuter) In de Parijsche voorstad Colombes vierden gisteren twee fa milies een verlovingsfeest. In den middag werd een boottochtje op de Seine gemaakt. Bij een botsing met een motor boot vielen zes personen in het water. Alleen de 25-jarige verloofde wist zich te redden. Zijn beide broertjes van 10 en 12 jaar, een 25-jarige nicht, zijn 19-jarige verloofde en haar broertje kwamen in de golven om. WASHINGTON, 2 Juli (Reuter) President Roosevelt heeft Zaterdag de door het Congres aangenomen "wet op de pensioenen voor spoor wegpersoneel onderteekend. Deze wet voorziet in een pensioen op 65- Jarigen leeftijd of na 30-Jarigen dienst voor het geheele circa een millioen man omvattende spoorwegpersoneel der vereenigde Staten. De arbeiders moeten 2 pet. en de maatschappij 4 pet. van het loon als premie betalen. De president heeft ook de landbouw- hypotheekwet onderteekend. President Roosevelt is inmiddels vertrokken voor zijn vacantierels aan boord van den krui ser „Houston". Op het schip zijn uitgebreide maatregelen genomen, om door middel van draadlooze installaties voortdurend in contact te blijven met de Amerikaansche regeerings- instanties. O P?! Sir N* i In de straten der Duitsche hoofdstad was het na de emotioneele gebeurtenissen volkomen rustig. Een kijkje op de Rijkskanselarij (witte gebouw). Op den voorgrond een politiepatrouille LONDEN, 2 Juli (Reuter) Minister-presi dent MacDonald is gisteren zijn vacantie van drie maanden, welke hem door de doktoren is voorgeschreven om zijn oogen rust te gunnen, begonnen; hij is naar Lossimouth vertrokken, waar hij elf dagen denkt te blijven. Daarna zal hij met zijn dochter Isabel naar Canada gaan. Bij zijn vertrek verklaarde MacDonald, dat hij zijn „gedwongen vacantie" met gemengde gevoelens begint. ZAMORA, 2 Juli (Reuter) Nabij het dorp Muelas de Pan is een stuwdam van 100 Meter hoogte doorgebroken. Met donderend geweld stortte het water zich in het achter den dam gelegen dal, dat geheel overstroomd werd. Ne gen arbeiders zijn verdronken. MEXICO, 2 Juli (Reuter) Generaal Lazaro Cardenas is met een overweldigende meerder heid tot opvolger van generaal Rodriguez als president van Mexico gekozen. Hij behaalde ruim 1 millioen stemmen. Generaal Cardenas zal in November zijn functie aanvaarden. Zijn ambtsperiode is zes jaar. Hij zal de huidige rich ting in de politiek voortzetten. In geheel Mexico zijn de verkiezingen gisteren kalm verloopen. Alleen te Vera Cruz zijn inci denten ontstaan, waarbij een persoon is ver moord. TOKIO, 1 Juli. (V. D.) Prins Foemina Ko noye, de president van het Hoogerhuis, die tij dens een „goodwill'-missie besprekingen heeft gevoerd met president Roosevelt en andere vooraanstaande personen in de Vereenigde Sta ten, heeft plotseling zijn reisplan veranderd en naar huis getelegrafeerd, dat prinses Tsjioko en haar beide dochters hun voornemen op 19 Juli naar Amerika te vertrekken, moeten op geven. Konoye wordt op 1 Augustus te Yokohama verwacht. De overhaaste terugkeer van den prins wordt van groot belang geacht met het oog op den huidigen toestand. PARIJS, 2 Juli. (Reuter). In de Noord Fransche industriestad Lens hebben gisteren ernstige onlusten plaats gehad. Het communistische gemeentebestuur van 't plaatsje Montigny en Gohelle had een demon stratie aangekondigd, welke evenwel door den prefect was verboden. Nochtans verschenen 500 communisten op straat. Zij werden door poli tie en mobiele garde uiteengeslagen. De betoogers grepen de paarden van de mo biele garde bij de teugels en wierpen met alle mogelijke soorten van projectielen. Bovendien poogden zij barricades op te werpen. In de hitte van het gevecht zag de commu nistische burgemeester kans het meerendeel van de betoogers in de groote zaal van het raadhuis binnen te laten, waar hij een propagandarede van een half uur tot hen hield, terwijl de niets vermoedende politie buiten doende was de orde te herstellen. VALENCIENNES, 2 Juli. (Reuter). Een dertiental Francisten in blauwe hemden, die in een drietal vrachtauto's naar Valenciennes kwa men om propaganda-biljetten aan te plakken, vervoerden in hun auto's geladen revolvers en gummiknuppels. Er is proces-verbaal tegen hen opgemaakt wegens onbevoegd dragen van wapens. MOEKDEN, 2 Juli (V.D.) Zondagochtend is het treinverkeer tusschen Peking en Moekden geopen. Gemeld wordt, dat de eerste trein naar Moekden, welke uit Peking is vertrokken, door onbekend gebleven personen Zondagmiddag bij Chatien is opgeblazen. Een Engelschman en drie anderen zijn gedood, terwijl elf personen ge wond zijn. MOEKDEN, 2 Juli (V.D.) Vijf stenogra- phen bij den generalen staf van het leger zijn gearresteerd onder beschuldiging van mede plichtigheid aan een complot en de verschaf fing van militaire geheimen aan de commu nisten. SOUTHEND (Indiana), 2 Juli (Reuter). In een schietpartij tusschen bandieten en politie na een overval op een bank herkende een de- tectieve den beruchten John Dillinger. In het gevecht werden een politieman gedood en vier anderen gewond. Dillinger moet eveneens gewond zijn. De vijf bandieten wisten met 20.000 dollar te ontkomen. PARIJS, 2 Juli (V.D.) De beide Poolsche Oceaanvliegers Benjamin en Joseph Adamcwicz, die Zondagochtend op het Parijsche vliegveld Le Bourget zijn aangekomen en eenige spoed- reparaties aan hun vliegtuig hebben verricht, zijn in den namiddag naar Warschau vertrok ken. Tengevolge van benzine-gebrek moesten zij- by Crossen aan den Oder opnieuw een nood landing maken. Nog heden willen zij hun vlucht naar War schau voortzetten. Zondag is te Parijs uitspraak gedaan in de zaak, waarin de nabestaanden van vijf solda ten, die in 1915 uit een compagnie, die gemuit had, door het lot aangewezen, gefusilleerd wa ren, eerherstel hadden gevraagd. Een speciaal militair gerechtshof sprak de vijf soldaten vrij. Te San Mateo zijn bij een brand in de woning van mevrouw Erhart Ruggles, de dochter van een bekenden New Yorkschen muli-millionnalr, haar beide kinderen levend verbrand. Te Buenos Aires is op het vliegvield een vlieg tuig neergestort. De piloot en zijn passagier wer den doodelijk gewond. In Temucoque (Chili) zijn de gevechten tus schen Carabineros en een 300-tal rebellenbende landarbeiders wederom begonnen. Twee militai ren werden gedood, terwijl aan den anderen kant talrijke opstandelingen het leven lieten. Te Hamburg zijn 11 communisten verdacht van moord of medeplichtigheid daaraan op twee S. A.-mannen, tot hooge gevangenisstraffen veroordeeld, varieerend tusschen 7 en 2)4 jaar. De overgang naar de Oostmoesson dienstrege ling der K. N. I. L. M. ging gepaard met een uitbreiding der diensten op Bandoeng, namelijk werd het aantal dezer diensten bij wijze van proef van twee op drie gebracht, waardoor een ochtend-, middag en namiddagverbinding werd verkregen tusschen Batavia en de bergstad met vertrekuren uit Batavia ten 7.45, 13.00, 16.15 uur en uit Bandoeng ten 6.30, 12.00, 15.00 uur. De voorloopige resultaten van deze grootere frequentie waren niet onbevredigend. Ook op de andere lijnen steeg het vervoer ten opzichte van April. Onder haar passagiers mocht de K. N. I. L. M. de afgeloopen maand o.a. telen den Chineeschen Minister Cheng Kung Po, welke een niet offi cieel bezoek aan Ned.-Indië bracht, den Com mandant van de Britsche troepen in Malaya, Generaal-Majoor L. O. Lewin. Singkep, het voornaamste eiland van de Ling- ga-groep, heeft door de openstelling van het vliegterrein aldaar voor verkeersvliegtuigen de gelegenheid tot snelle verbindingen gekregen met Java, Sumatra en de Straits. Op verzoek landt de K. N. I. L. M. daar op haar Singapore- HJn. In totaal werden vervoerd 1544 passagiers. Het vrachtvervoer bedroeg 6703 K.G. Hierin viel een belangrijke stijging waar te nemen, een gevolg van het krantenvervoer van Batavia naar Bandoen met den namiddagdienst. De voor naamste Europeesche, Chineesche en Inheem- sche dagbladen verzonden hunne kranten voor die stad weder per vliegtuig. Aan post werd vervoerd 2364 K.G. gelijkstaan de aan 165.480 brieven, benevens 122 K.G. pak- ketpost. TILBURG, 2 Juli (St. Theresia-Lyceum). Ge slaagd zr. Liesbeth Oostendorp en de dames C. v. d. Mjrtel en A. Böink. Onlangs gaven wij in ons blad een beschrij ving van de nieuwe bad- en zweminrichting, annex roeigelegenheid, nabij den Osschen meer te Oss. De uitvoering van deze geoutilleerde gelegen heden zijn geheel in werkverschaffing tot stand gekomen en een eere-saluut past voorzeker aan den gemeente-architect, den heer Kuypers, on der wiens leiding het geheel tot in de finesses is afgewerkt, waardoor Oss een zwemgelegen- held heeft gekregen, die in een dringende be hoefte voorziet. Zaterdagmiddag vond de officieele en alge- heele openstelling plaats. Het gemeentebestuur was er in geslaagd om de openingsplechtigheden te doen geschieden namens den Minister van Sociale Zaken door den heer Meijer de Vries, hoofdinspecteur van de werkverschaffing te 's-Gravenhage. Aan den oproep van B. en W. om allen zoo veel mogelijk tegenwoordig te zijn bij deze of ficieele opening, hadden velen gehoor gegeven Burgemeester Ploegmakers sprak de begroe tingsrede uit, waarin hij allen welkom heette, vooral den heer Meijer de Vries en het Tweede Kamerlid Th. Schaepman en de vele gemeente besturen uit de omgeving. Spr. gaf een overzicht hoe deze gelegenheden zijn tot stand gekomen en dankte het water schap de Maaskant voor de ondervonden me dewerking, alsmede aan de Eerw. paters van Liefde te Tilburg, van wie de meer voor mati gen prijs is ontvangen. Hulde bracht spr. aan den gemeente-archi tect, den heer Kuijpers en het Streekplan „de Meierij". Spr. dankte allen, die hebben medegewerkt aan de tot standkoming van dit machtige werk; in het bijzonder de 150 arbeiders, die ruim een jaar dag in dag uit zich hebben uitgesloofd. (Applaus). Deze inrichting moet zijn een keurige bad plaats, aldus spr. Het woord werd hierna gevoerd door den heer P. Cremers, weihouder van de bedrijven, die 'n technische beschouwing gaf. Hierna was het woord aan den heer Mr Mommers, hoofdconsul van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen in Noord-Brabant, die hulde bracht aan het gemeentebestuur. Hy noemt deze inrichting de keurigst geoutilleerde uit de omgeving. Dr. van der Velde, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid te Breda, hoopte dat deze in richting zal leiden tot bloei der gemeente. Het Tweede Kamerlid Schaepman wenscht het gemeentebestuur eveneens geluk met deze inrichiing. Het stemde hem tot vreugd dat deze inrichting aan alle eischen voldoet. Thans zal de Nederlandsche pers, die dikwijls veel slechts over Oss heeft geschreven, ons moeten roemen Hij eindigde met den wensch: Leve Oss, leve de burgemeester en leve het gemeentebestuur. (Langdurig applaus). Hierna was het woord aan Dr. Stoltz, voor zitter van de Ossche reddingsbrigade, die even eens hulde bracht en hoopte, dat er groote belangstelling voor de zwemsport zal komen. Het woord was nu aan den Hoog Ed. Gestr. heer Meijer de Vries, die de openingsrede uit sprak. Er zullen er zijn die zich afgevraagd hebben of in deze zware tijden wiel zooiets had moeten worden uitgevoerd. Oss is wel zeer zwaar getroffen. Toch was er reden om tot den aanleg over te gaan. Hon derden zijn er hier werkloos en hier hebben ze kunnen werken en behoefden ze niet tevreden te zijn met een klein bedrag in den vorm van steun. Nu brachten ze meer geld mee naar huis. Het was een goede gedachte om dit werk uit te voeren. Oss gaat zwaar gebukt onder de moeilijkhe den. Dagelijks komen er meer werkloozen. Maar er zullen be,ere tijden komen. Met den wensch dat allen zich dagelijks naar geest en lichaam zullen verfrlsschen in deze inrichting verklaarde hij haar namens den mi nister van Soc. Zaken geopend. Hierna we.d lie. Wilhelmus gespeeld en door allen meegezongen. Tot slot volgde hierop zwemwedstrijden en demonstraties in het reddend zwemmen door de Ossche Reddingsbrigade „de Meer". Ongetwijfeld zal deze nieuwte inrichting zich in een levendige belangstelling mogen verheu gen. Op aanwijzing van een burger, die zag dat een oude man bij een marktbezoeker te Utrecht Za terdagmorgen op het Vredenburg bezig was diens portefeuille uit zijn zak te halen, heeft de Utrechtsche politie de hand weten te leggen op een berucht internationaal zakkenroller. In het drukke marktgewoel, zag een eerzaam Utrechtenaar den man plotseling een portefeuil le uit den ander zijn zak halen riep terstond een agent van politie, die den man arresteerde. De commissaris in de eerste afdeeling nam den arrestant op het hoofdbureau een verhoor af en al spoedig bleek, dat hij een zeer berucht internationaal zakkenroller was, wiens naam ook op de groote internationale lijst voorkomt. Het is een 70-jarig man, woonachtig in Koe- kelberg (België). Tijdens de lange reeks van jaren, dat de ar restant zijn obscuur beroep uitoefende, heeft hij heel wat slachtoffers benadeeld, doch thans be ging hij een schromelijke vergissinf; want de portefeuille die hij Zaterdag rolde was léée! De benadeelde, die vermoedelijk van den dief stal niets heeft gemerkt, is tot nu toe onbekend gebleven. Hij wordt verzocht zich aan te mel den bij den commissaris in de eerste afdeeling aan het hoofdbureau, Paardenveld. De portefeuille was een tamelijk oude reclame (zeemleer) van de firma Hooghiemstra.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13