Roehm, de stafchef der S.A. geëxecuteerd Doorbraak van het S.A.-abces Verlof van de S.A. gaat door Het nieuws van heden Wordt minister-president Goering de opvolger van Von Papen? Politie-officieren gefusilleerd? Von Papen wordt gecontroleerd HITLER HEEFT GELIJK" Wjmm VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 2 JULI 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18822 Von Blomberg wekt de Rijksweer op tot goede verstandhouding met de „nieuwe S. A." Trouwbetuigingen aan Hitier S. S.-mannen naar Berlijn Actie beëindigd „De natie herademt", zegt Goebbels DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HONDERDEN WONINGEN HEBBEN WIJ REEDS GEZUIVERD VAN „RADICAAL" GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) De door Hitier uit zijn functie ontslagen chef van den S.A.-Staf, Ernst Roehm, is Zondagmiddag doodgeschoten, na- dat hij in de gelegenheid was gesteld rekenschap af te leggen over zijn vangen door dienstdolken. Alle por tretten van Roehm en de andere muitende leiders moeten worden vernietigd. Het Ernst-Roehm huis Politieke achtergrond nog duister De toestand van Prins Hendrik Voor zijn herstel gebeden De nieuwe stafchef der S.A. Victor Lutze DE VACANTIE GAAT DOOR. UNIFORMEN VIT! Was Von Schleicher de verbindingsman tusschen links en rechts? De generaal met zijn eveneens doodgeschoten echtgenoote. Generaal von Blomberg NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers' zie de rubriek Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor verraderlijk optreden. von Schleicher, den opvolger van Von Papen, en een buitenlandsche mogendheid". Welke mo gendheid bedoeld wordt, is niet duidelijk. Som migen denken aan Sovjet-Rusland, anderen aan Frankrijk, weer anderen aan een door Frankrijk aangemoedigd seperatisme in het Rijnland Von Schleicher zou slechts een „trait d'union" zijn geweest, een schakel tusschen uiterst rechts en uiterst links. Enkele dagen geleden heeft Hit- Ier verklaard, dat het nationaal-socialisme geen tweede revolutie", waarover sommigen den mond vol hadden, noodig heeft, dat het noch naar links noch naar rechts zal zwenken, maar recht vooruit zal gaan in het midden. In deze woorden ligt misschien een aandui ding van de politieke beteekenis van het ge beurde. Röhm c.s. stonden op den uiterst link- schen vleugel der S.A. Welke rol Von Papen, de rechtsch-conservatief, die het nationale conservatisme in zijn rede te Marburg als po sitief opbouw-element met recht tot critiek heeft verdedigd, gespeeld heeft, valt nog niet uit te maken, ja zelfs is het de vraag, öf hij een rol heeft gespeeld. Von Hindenburg zwijgt. De Paris Soir" heeft wel bericht, dat Von Hin- denbrug van plan zou zijn af te treden in ver band met de maatregelen, welke tegen zijn vertrouweling Von Papen na diens door hem goedgekeurde rede zijn genomen, maar dit be richt lijkt voorshands nog te tendentieus om ge loofd te kunnen worden, te meer daar de jour nalistieke koker, waaruit het voortkwam niet zeer betrouwbaar moet geacht worden. H)e duister de politieke achtergrond van ie gebeurtenissen ook is, de gebeurtenis sen zelf zijn van dien aard, dat men zich met afgrijzen afwendt van de afzichtelijkheden, welke in 't Derde Rijk, waar zoo hoog van den toren werd geblazen over orde en tucht, mogelijk zijn gebleken. „Hitier heeft gelijk, en zal steeds gelijk hebben" verzekerde de plaatsvervanger van den „Führer" Rudolf Hess dezer dagen. Maar Hitler had ongelijk toen hij een walglij ken decadent als den avontuur Röhm tot boog- sten S.A.-chef verhief en in de regeering opnam en duizenden jonge mannen blootstelde aan de tegennatuurlijke lusten van dit ongure individu. Hitier kan zich er niet op beroepen, dat hem de abiecte neigingen van zijn „Stabchef" niet bekend waren. Zij waren algemeen bekend en werden ook door de machthebbers niet geloo chend. Desniettegenstaande heeft de Leider dit sujet, dat eens zijn medestander en mede strijder was, gehandhaafd op diens hoogen post, en daardoor een verantwoordelijkheid op zich geladen, welke hij nu niet geheel ten rechte van zich af tracht te wentelen door een doortastend heid, welke zelfs de meest elementaire rechts vormen niet in acht neemt en zonder eenigen vorm van proces de schuldigen laat terechtstel len. De immoraliteit van Röhm en zijn geest verwanten waren blijkbaar voor Hitier geen vol doende motief om hen onschadelijk te maken; eerst toen dezen een aanslag in den zin hadaen tegen zijn macht, heeft hij toegeslagen. Achteraf heeft Hitier aan den nieuwen „Stabchef" Lutze een serie bevelen gegeven, welke in hun duide lijkheid een felle aanklacht vormen tegen zijn eigen lankmoedigheid, waarmee hij anderhalf jaar lang onduldbare toestanden heeft geduld. Hij heeft verordend, dat er geen bachanaleu en orgiën meer mogen worden gehouden en zeker niet ten koste van de party-kas, dat de S.A.- leiders zich niet meer van party-gelden prach tige limousines en villa's mogen aanschaffen, maar een toonbeeld moeten zijn van soberheid en kuischheid en eenvoud, zoodat elke moeder haar jongen met een gerust hart aan hen kan toevertrouwen. Gezien de verhoudingeu in Frankryk met zyn verziekt parlementarisme en die in Duitschland met zijn straf machtsrégime, is vergelijkenderwys gesproken, dat wat thans in Duitschland aan het licht is gekomen, min stens even ernstig, zoo niet ernstiger dan het Staviskyschandaal in Frankryk. Het Hitier- régime in Duitschland moge misschien door het gewelddadig uitsnyden van het walgiyke S.A.- abces gered en gesaneerd worden, het vertrou wen in het rassenreine nationaal-socialisme en de deugdeiykheid der leiding heeft een schok gekregen, waarvan het zich slechts moeizaam zal kunnen herstellen, ook in Duitschland zelf. Het is nog niet te voorzien, welke gevolgen een en ander nog zal hebben, maar zeker is, dat Hitler, die persoonlek ontegenzegiyk boven elke verdachtmaking verheven is, indertyd niet in alles geiyk heeft gehad, en het vermoedslyk in de toekomst ook niet steeds zal hebben, hoe zeer hy op het oogenblik ook geiyk heeft in zyn stryd tegen een „Unterwelt", waarvan men het bestaan anderhalf jaar lang heeft toegelaten. BERLIJN, 2 Juli. Vice-kanselier Von Papen is. na korten tyd in arrest te zijn geweest, weer vrijgelaten; hy moet evenwel in zyn apparte menten blyven. Verder gaat het gerucht, dat twee van zyn assistenten zelfmoord hebben gepleegd. Nog steeds ontvangt Hitier uit alle deelen van het ryk betuigingen van trouw. Zoo heeft de leider van den arbeidsdienst Hierl de trouw van de arbeidsdienst-soldaten betuigd. Minister-president Goering heeft den leider van de S. S., politie-generaal Daluege, belast met de hervorming van de SA-groepen Beriyn, Brandenburg, Pommeren, Oostmark en Silezië. De minister van de Ryksweer, generaal von Blomberg, heeft de volgende dagorder tot de weermacht gericht: De leider heeft met militaire vastbeslotenheid en voorbeeldigen moed de muiters en verraders neergeslagen. De weermacht, als wapendrager van het geheele volk en ver van den binnen- landsch-politieken strijd staande, zal hiervoor danken met toewyding en trouw. De door den Leider gevraagde goede verstandhouding tot de nieuwe S.A. zal door de weermacht met vreugde worden onderhouden in het bewustzijn van ge- meenschappeiyke idealen. De alarmtoestand wordt overal opgeheven. De Berlijnsche correspondent van de „Paris Soir" bericht, dat men in den afgeloopen nacht verklaarde, dat Rykspresident von Hindenburg besloten was af te treden wegens de maatrege len tegen von Papen. Op aansporen van von Blomberg en den ex- kroonprins zou von Hindenburg besloten heb ben met Hitier te confereeren, doch de kanse lier zou zyn antwoord hebben uitgesteld. BERLIJN, 2 Juli. De correspondent van Reu ter te Beriyn bericht, dat hij vernomen heeft, dat met ingang van 1 Juli een draconische her vorming in de S.A. zal worden doorgevoerd. Duizenden mannen zullen worden geschorst, terwyl anderen in de Ryksweer zullen worden ingelyfd. Hierdoor zouden dan een groot aan tal SA-leiders overbodig zyn geworden. Hitier, Goebbels en Goering hebben den geheelen Zon dagmiddag op het ministerie van propaganda geconfereerd. Twee speciale treinen met SS-mannen zyn van München naar Beriyn vertrokken. De verklaring, dat de muiters in contact wa ren met een buitenlandsche mogendheid, heeft de politie aanleiding gegeven te zoeken naar een persoon, die een groote rol heeft gespeeld in de separatistische beweging in het Rijnland. Niemand gelooft, dat von Schleicher gedood zou zyn tydens een verzet tegen een arresta tie. Men is overtuigd, dat hij is doodgeschoten en dat zyn echtgenoote is gevallen bij een held haftige poging, om haar man te beschermen. Niettegenstaande de geruchten schynt het toch, dat August-Wilhelm, de vierde zoon van den ex-keizer en SA-leider, niets te maken heeft met de revolutie. De correspondent besluit met de verklaring, dat Hitier, Goering en Goebbels volkomen meester zyn van den toestand, men verwacht geen tegenactie tegen hen. BERLIJN, 2 Juli. Officieel wordt medege deeld, dat de zuiveringsactie Zondagavond be ëindigd is. Verdere maatregelen in deze rich ting zullen niet meer plaats vinden. Het geheele ingrypen tot herstel en beveiliging van de orde in Duitschland heeft derhalve 24 uur geduurd. In het geheele Ryk heerscht volkomen rust en orde. Het geheele volk staat met geweldige geest drift achter den leider. De moord te Someren; in hooger beroep ver dachte tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. O BERLIJN, 1 Juli Ryksminister Dr. Goebbels heeft Zondagavond voor alle Duitsche zenders een toespraak gehouden tot het Duitsche volk. De geheele natie herademt, zy heeft opnieuw gezien, dat de „leider" vastbesloten is geen ge nade te laten gelden indien het principe van het fatsoen, eenvoud en openbare reinheid wordt aangetast en dat de straf des te gestrenger is naar mate degene, dien zy treft, hooger is. De S.S. en haar leiding komt den hoogsten lof van de natie tóe voor haar weergalooze trouw. Het eigen volk en de geheele wereld zy het hiermede gezegd: Nimmer was de „leider' de situatie zoo meester als vandaag. De natie gaat weer aan het werk. De Fuehrer is opgetreden. WANDGEDIERTE. Onze speciale beproefde methode garan deert U afdoende verdelging onder schrifte lijke garantie en geheimhouding. Diverse dankbetuigingen ter inzage. EERSTE HAARL. ZUIVERONDERNEMING Vergane glorie! Achter den Rijkskanselier marcheert de gefusilleerde staf chef Roehm met aan diens linkerhand den eveneens neergeschoten politie- president van Breslau, Heines Tevoren was Roehm in de gelegen heid gesteld, om zichzelf te rechten. De S.A.leider van Frankenland heeft Omtrent den toestand van den Prins wordt het volgende medegedeeld. Na een eenigszins onrustigen voornacht heeft Z. K. H. zes uur onafgebroken en rustig geslapen. De gisteren gemelde tem- peratuursvesrhooging is nog niet geheel ge weken. Een zeer lichte hartvliesontsteking als gevolg van den oorspronkelijken aanval van hartzwakte maakt absolute rust voor- loopig dringend noodzakelijk. Naar wij vernemen berusten de berichten, aanvankelyk in een deel van de pers verspreid, over een bewusteloosheid, waarmede de ziekte van Z. K. H. zou aangevangen zyn, op een misverstand. De aanval van pyn en hartzwakte, waarmede de ziekte begonnen is, heeft geen oogenblik verlies van bewustzyn met zich ge bracht. In vele kerken te Den Haag is Zondag tydens de godsdienstoefening Prins Hendrik in het gebed herdacht en is voor het herstel zyner gezondheid gebeden. H. M. de Koningin woonde de avondgods dienstoefening by in de Bethlehemskerk, aan de Laan van Meerdervoort, waar as. Westen burg voorging. DE S.A.-LEIDER ERNST ROEHM ZONDAG MIDDAG GEFUSILLEERD. uon Papen gedwongen in zijn woning te bly ven. Oproep tot de Ryksweer voor een goede verstandhouding met de „nieuwe S. A." Trouw betuigingen uit heel Duitschland aan Hitier. Huize Doorn luisterde Zaterdag tot laat in den nacht naar de Duitsche radio-stations. Geruch ten rond den kroonprins. De Heimwehr in Opper-Oostenryk in volle wapenrusting in verband met de gebeurtenissen in Duitschland. De Zondag te Beriyn normaal verloopen. Goe ring verbiedt de S. A. elke kritiek op Hitier. MacDonald „met gemengde gevoelens" op va- cantie. Hij zal naar Canada reizen. Presidentsverkiezing in Mexico. Generaal Car denas gekozen. De pensioenwet voor Amerika's spoorwegperso neel door Roosevelt geteekend. Vyf menschen verdronken bij een verlovingsfeest te Parys. De trein Peking-Moekden opgeblazen; 4 dooden. De toestand van Prins Hendrik iets minder gun stig; absolute rust voorloopig dringend noodza kelijk. Katholieke Friesche Landdag; rede van mr. C. Goseling. De Ned. R. K. Bond van Kappersbedienden „St. Cosmas" in vergadering bijeen te Utrecht. Autobus tegen auto gebotst onder Grathem;. twee zwaar- en vyf lichtgewonden. bevel gegeven, dat de eeredolken, waarin Roehm's naam is gegraveerd, moeten worden verwijderd en ver wordt omgedoopt. Het verlof voor de S.A. gaat door, uniformen mogen in Juli niet worden gedragen. BERLIJN, 2 Juli. De correspondent van Reu ter meldt, dat de Duitsche hoofdstad Zondag een normaal aanzien bood. Alleen het drukke verkeer van koeriers tusschen de regeerings- gebouwen wees op een koortsachtige bedrijvig heid achter de schermen. De alarmtoestand, die aanvankelijk door generaal Von Blomberg als ryksweerminister was afgekondigd, is op geheven. Göring heeft aan de S.A. een bevel uitgevaardigd, waarin hy iedere critiek op de actie van Hitier verbiedt, zelfs het bespreken van de genomen maatregelen. Voorts gaat het gerucht, dat Zondagmorgen nog een aantal executies hebben plaats gehad, o.a. van enkele politie-officieren. Men neemt in Beriyn aan, dat Von Papen thans niet langer op zijn post kan blijven en als vice-kanselier zal worden vervangen door Göring. Volgens Reuter komen uit den chaos de volgende feiten naar voren: 1. de ryksweer blyft Hitier getrouw. 2. de speciale politie van Göring en de keurtroepen van de S.S. waren de voornaam ste werktuigen van Hitier. 3. De loyaliteit van de S.A. in het algemeen is twijfelachtig. 4. een aantal leden van de regeering blyft Hitier getrouw. Men vestigt er de aandacht op, dat het moei lijk is een revolutie onder de S.A. te ontkete nen, daar gisteren voor de S.A. de vacantie be gon. Van de S.A.-afdeelingen Hamburg, Des sau, Dusseldorf, Danzig enz. zyn trouwoetui- gingen ontvangen. Over het algemeen worct de terechtstelling van de opstandige leiders goed ontvangen, omdat men hierin het begin ziet van een zuivering van de S.A. van ongewensch- te elementen. Men is van oordeel, dat vooral Heines en Ernst misbruik maakten van hun snelle promotie by de S.A. Alle leiders van de S.A. van boven af tot den rang van Standartenführer moeten tot nader order in hun kwartieren blijven. De lijfwacht van Ernst te Beriyn blyft in arrest, totdat hun zaak behandeld zal zyn. Dat het in het nationaal-socialistische Duitschland geen „botertje-tot-den- boom" was, zooals de oratorische Nazi machthebbers steeds van de daken ten aan- hoore van geheel de wereld verkondigden, was reeds lang bekend. Wat er aan ontevredenheid en bederf onder de oppervlakte broeide, werd met man en macht onderdrukt volgens het yzeren regime van monddood-makerij, of tegen beter Weten in genegeerd. De fortissimo-geest- drift van „Feier, Feste und Fahne" der eerste maanden na de overwinning van Hitler was voorby, zelfs mannen als Goering en Goebbels konden dit niet langer loochenen en moesten dit officieel toegeven. Er werd van regeerings- wege een campagne tegen de „kankeraars en de mopperaars" georganiseerd. Dat dit noodig werd geoordeeld, bewees onwederlegbaar, dat de ontstemming en teleurstelling uitgegroeid waren tot een direct gevaar voor het huidige régime. De groote beloften, welke Hitler in „Mein Kampf" heeft gedaan om het vertrouwen van het Duitsche volk en daarmee de macht in den staat te winnen, zijn niet alle vervulbaar ge bleken. Het pleit voor Hitler's staatsmanswijs heid, dat hij, eenmaal aan de macht gekomen, inzag, dat hy meer beloofd had dan hij kon houden en zich aanpaste aan het met het hoo- gere standpunt veranderde uitzicht. Met Polen sloot hy een accoord, dat de Corridor-quaestie voor tien jaar naar het archief deed verhuizen, zyn gelykschakelingspolitiek ten opzichte van Oostenrijk leed een pynlyk échec, Waarin Mus solini hem met aandrang verzocht te berusten De autarkische landbouwpolitiek moest worden opgeheven. Tegenover het industrieele groot kapitaal moest Hitier noodgedwongen een bui ging maken. De werkloosheid werd verminderd, maar niet zelden ten koste van de loonen der nog werk hebbenden. Economisch en financieel strandde Duitschland op een transformatorium. Met trots verzekerden de Nazi-leiders, dat Duitschland zoo noodig weer zou terugkeeren tot de „Ersaz"-productie. De mark stond sta biel op papier. In werkelykheid waren er drie verschillende soorten marken met drie verschil lende koersen. Naast dezen toestand, die weinig geschikt was om de jubelstemming erin te hou den, waren er ook nog andere redenen tot ei- gernis en ontevredenheid. Wij vermelden slechts den kerkstrijd en de moeilijkheden met de katholieken, de wryvingen tusschen de Stahihelm, den Duitschen frontstrijdersband, de S. S. (Schutzstaffeln, gegroeid uit de persoon- lyke lyfwacht van Hitier, gekleed in zwarte uniformen en vormend een soort van nationaal- socialistische élite) en de S. A. (Sturmabteilun- gen, gekleed in het bruine hemd, een militair gedrilde en gedisciplineerde massa-organisatie, het tot staatsorgaan verheven party leger). Dat het by dezen stand van zaken tot een „Krach" moest komen, was te voorzien, maar niet hoe en Waar en wanneer die zou komen. Het op vacantie-gaan van de S. A.- leiders, waaraan geen commentaar mocht wor den verbonden, het op vacantie-zenden van de geheele S. A., gepaard met een tydelyk uni formverbod, de scherpe rede van vice-kanse lier Von Papen en de daarop gevolgde reactie, het merkwaardige artikel van minister Von Blomberg, die de trouw der Ryksweer aan Hitier verkondigde en mededeelde dat de Rijks- weer aan het politieke leven moest deel nemen en Rudolf Hess'verzekeringen, dat de leider Hitier gelijk heeft en steeds gelijk zai hebben, dit alles waren even zoovele teekenen dat de inwendige spanning in het Derde Ryk naar een crisis groeide. Thans is die crisis uit gebroken en voorloopig schynt Hitier, zy het ook met een in een rechtsstaat oiimogelyk ge achte geweldmiddelen, te hebben overwonnen. Met zeer veel persoonlyken moed en koele zelf - beheersching heeft hy het moment afgewacht om zijn verraderlyke vrienden en tegen hem samenspannende S. A.-chefs meedoogenloos neer te slaan. Gesteund door Ryksweer en S. S en geholpen door den onverbiddelyken Goering in hy er in geslaagd de complotteerende en muitende S. A.-leden te overrompelen en on- schadelyk te maken en de macht in handen te houden. De politieke achtergrond van het geen er n Duitschland gebeurd is, blyft nog steeds duister. Het heet, dat de „oberste Stabchef" der S.A., minister Ernst Röhm, en zyn gedegenereerde vrienden een linksradicale tweede revolutie hebben willen provoceeren, en daartoe ver binding hebben gezocht met den wel-is-waar vrij democratischen, maar in ieder geval toch rechtsch staanden ex-rykskanseiier generaal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1