Katholieke Friesche Landdag FINANCIEN Autobus tegen auto Nachtelijke beevaart naar Egmond WARE VERNIEUWING RADIO-PROGRAMMA TER SINT ADELBERTS- VIERING FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct MARKTEN Dagfilm MAANDAG 2 JULI 1934 De moderne reactie van het fas cisme moet gekeerd worden door de christelijke beginselen Christus en de Staten Fascistische stroomingen Ware vernieuwing Rector Bots spreekt Twee zwaar- en vijf lichtgewonden BURGEMEESTER MENSEN Plotseling overleden BETALINGSMOEILIJKHEDEN MET DUITSCHLAND Ongunstige invloed op de prijzen der tuinbouwproducenten Dinsdag 3 Juli 1934 TEGEN TWEE OPLICHTERS Het gerechtshof gelast een nader getuigenverhoor KIND DOODGEREDEN HET „WONDER" VAN WIJK In 't ongeluk gesteld UITZENDING K. R. O. Ziekentriduum te Bloemendaal Nederlander weer op vrije voeten GEEN ZURE DRUIVEN MEER INVALIDE KANOVAARDER VERDRONKEN DAME DOOR MOTORRIJDER OVERREDEN NIET TE VERGETEN SCHAKEL Lichamelijke Opvoeding L. O. Tiende Pelgrimsmis, Lof en processie op den akker 600 communicanten Wie een hond wil slaan, vindt licht een stok. Wie goede tabak wil rooken vindt WIELRIJDER VERONGELUKT Handenarbeid Examens akte L. O. Examens akte handwerken Examens Nuttige Handwerken Examen Hoogere Handelsschool Eindexamen H. B. S. H. B. S.B In de Harmonie te Leeuwarden werd gisteren de Katholieke Friesche Landdag gehouden. Van alle kanten waren de Katholieke Friezen naar de stad gekomen voor hun groot, jaarlijksch feest! Met een uit volle borst gezongen „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd de bijeenkomst aan gevangen. Pastoor Ovenneer, voorzitter van den Kath. Frieschen Bond, beklom vervolgens het spreekgestoelte en verwelkomde de verschil lende aanwezige geestelijke en wereldlijke auto riteiten en alle aanwezigen. Spr. lichtte vervol gens den allesbehalve rooskleurigen toestand van de Bondsfinanciën toe en wekte tot steun op. Komend op de algemeene crisis en de regee- rngsmaatregelen in verband daarmede genomen, wees spr. op het verschil tusschen opbouwende en afbrekende critiek, de laatste ten scherpste veroordeelend. Voorts wraakte spr. het fel antipapistisch optreden der Evangelische Maatschappij. Die organisatie zou verstandig handelen indien zy de niet-katholieken tot de daadwerkelijke be leving der Christelijke levensbeschouwing aan spoorde, in plaats van haar gal tegen de Ka tholieken uit te spuwen. Mr. Goseling hield vervolgens, de traditie van Dr. Schaepman getrouw, als leider der Ka tholieke Staatsparty een rede over „Moderne reactie of ware vernieuwing". Mr. Goseling beschouwde deze vergadering als een ongezochte gelegenheid om een samenvat tende beschouwing te geven over de achter ons liggende intense wintercampagne voor de Kath. Staatsparty. In deze campagne, aldus spr., hebben wij allen ons voornameiyk bezig gehouden met de nieuwe stroomingen op staatkundig terrein, waartegen wij gestreden hebben om behoud en om afweer in zelfbezinning en zelfherziening. Een wysgeerige beschouwing te geven over deze stroomingen ligt niet in Mr. Goseling's bedoeling. Hy wil zich slechts afvragen, waar heen zy dryven, wat het gemeenschappeiyke is in hun verschillende strevingen en waarin hun aantrekkingskracht op het volk en speciaal op de jongeren ligt. Zooals steeds by een nieuwe beweging, draagt ook deze allereerst een negatief karakter: bestrijding van het bestaande, in casu: den demo-liberalen Staat, corrupt geworden door het beginsel der volkssouvereiniteit. Spr. merkt hierover op, dat wy de eerster, zijn om de leer der volkssouvereiniteit te brandmer ken, doch niet erkennen, dat zy een wezeniyk element vormt van de medezeggenschap des volks op staatkundig gebied. Integendeel. Als posjtleven inhoud der fascistische strooniingen noemde spr. het streven voor een sterk gezag en naar een corporatieve ordening. Welnu, de juiste verhouding tusschen gezag en vrijheid kan niet worden gevonden, wanneer men beide niet op de tuiste wijze kan herlei den tot God. En wat de corporatieve gedachte betreft, alleen een baseering op de innerlijk- redelijke uiteenzettingen van Quadragesimo Anno kan haar voor ons aannemeiyk maken. Den crisisnood acht spr. geen voldoende verklaring van den spontanen opbloei der beweging. Veel meer zocht hy die in de geestelijke ontreddering der vorige eeuw, die het volk gewend aan valsche leerin gen en ongezonde gedachten een aantal zich zelf groote beslistheid opwerpende leiders graag doet volgens Uit dit stelsel der stelselloosheid vloeien vele gevaren voort. Spr. noemt slechts: het gevaar, dat de leider, eenmaal aanvaard, alle critiek zal onderdrukken om gehandhaafd te worden, en aldus een stemming van doffe berusting zal kweeken. Een tweede schuilt in de regeling der opvolging en een derde in het afsneden van alle controle op de regeering. Tegensover het fascisme als moderne reactie, stelt spr. de christelijke gedachte aan ware ver nieuwing. Het is spr.'s overtuiging, dat alle staat kundige vernieuwing lapwerk biyft, zon der dat daaraan, zeker wat de grondslagen betreft, een maatschappeiy ke hervor ming voorafgaat. Deze maatschappelijke hervorming moet, in den geest van Quadragesimo Anno, rusten op een hervorming der instellingen en op een ver betering der zeden. Dit laatste niet uitsluitend als godsdienstige vernieuwing, maar ook als ver dieping van den christeiyken gemeenschapszin. En het eerste als een gezondmaking van het stelsel der democratische, of beter van het stel sel der geordende medezeggenschap van het volk. Spr. verdedigt gesteund door de Pause lijke Encyclieken, dit stelsel als resultaat van eeriyke bezinning op aard, geest, ontwikkeling en geschiedenis van ons Nederlandsche volk, niet het minst op de rol, welke wy, Katholieken, ln dat volksgeheel hebben te vervullen. De juiste corporatieve ordening der maat- schappij zal gedragen worden door een nieu wen geest der gemeenschapsleden, zal de werkzaamheid van den Staat niet geheel in zich opnemen en de burgers op velerlei gebied in vloed laten behouden. Dit laatste brengt spr. op het kiesrecht, dat lang niet al die feilen draagt, die eraan worden toegeschreven, wat in- tusschén niet beteekent, dat er aan de hand van de uitingen van sociologen als wyien Prof. v. d. Grinten geen wyzigingen wenschelyk in zijn. In deze wyziging moet vooral een rol spelen de reorganisatie der partyen. Zonder elkaar het hoofd op hol te brengen aldus spr. mogen wy ons wel even bezinnen op onze taak en op de beteekenis van ons werk. Ik beweer niet, dat politieke partyen overal en altyd een soort eeuwigheidswaarde hebben. Ik beweer dit ook niet van de R. K. Staatspartij in Nederland. Het is eigeniyk dwaas die stelling te bestryden. Geen ver- antwoordeiyk mensch heeft haar verdedigd. Men zy zich echter bewust van zyn plicht jegens het land en de toekomst van ons volk. En dan is er voor de katholieken nu geen andere keuze, dan samenwerking in de R. K. Staatsparty. Spr. behandelde nog eenigszins uitvoerig de gevaren van het kiesrecht en de plichten van den volksvertegenwoordiger. Hy wees tenslotte op de actie van de party in den laatsten tyd, waarin verbreeding door de oprichting van een massa- orgaan en verdieping door de organisatie der kennis van groot belang zyn. Spr. eindigt met zijn hoorders op te wekken tot gewetensvolle plichtsbetrachting in het staatkundige en toont aan, dat het staat kundige die plichtsbetrachting ten volle waard is. Vervolgens hield rector Bots een rede, waarin hij aantoonde, dat Christus ook voor de Staten is gestorven en pleitte om een eerherstel van ons levensideaal in de tegenwoordige samen leving, die God heeft uitgebannen. Iedere ka tholiek moet meewerken, meebouwen aan de verwezenlijking van dat ideaal, met de energie, die onze voorouders ontwikkeld hebben in de 17e, 18e en 19e eeuw, tegen alle verdrukking in. De hoogeerw. heer Deken, J. H. Vaas, van Leeuwarden, dankte de verschillende sprekers, waarna pastoor Overmeer de vergadering sloot. De gewone gezelligheid van ieder jaar heersch- te na afloop nog lang in de straten der Friesche hoofdstad. Op den Napoleönsweg onder Grathem had Zondagmidag te ongeveer vier uur een ernstige autobotsing plaats tusschen een uit de richting van de Belgische grens komende autobus uit Asten en een personenauto, bestuurd door den heer Schols uit Sittard. In de autobus zaten 21 personen, alle leden van een hengelaarsclub uit Asten, die naby Grathem gevischt hadden. Van de inzittenden van de autobus werden twee personen zwaar en vijf licht gewond. Vier van hen zyn naar het ziekenhuis te Weert ver voerd. Vrijdag is de burgemeester van Baarle-Nas- sau, de heer W. C. J. Mensen, plotseling over leden, ten gevolge van een hartverlamming. 's-Morgens was de burgemeester nog naar de kerk geweest en 's middags was hy als gewoon- ïyk op het gemeentehuis. Omstreeks vier uur overviel hem een flauw te, waarna hy, zonder nog by kennis te zyn ge komen, het tydelyke met het eeuwige verwis selde. De overledene kwam in 1913 aan het hoofd der gemeente Baarle-Nassau. Het Centraal Bureau der Veilingen in Neder land heeft aan den Minister van Economische Zaken opnieuw een schryven gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit dat de ongerustheid waarin de Nederlandsche export- handel in groenten en fruit verkeert, door het koersverloop van de Duitsche Reichsmark een hoogst ongunstigen invloed heeft gehad op de pryzen der tuinbouwproducten. Uit een overzicht van de veiling te Rotterdam blijkt dat de pryzen ln de maand Juni tengevolge van genoemde om standigheden geweldig zyn ingestort. Er wordt op gewezen dat de bepalingen ln het aanvullingsprotocol van 5 Juni 1934 betreffende het betalingsverkeer met Duitschland, ingevolge waarvan koersverliezen door nastorting op de Nederlandsche Bank by de Reichsbank kunnen worden vereffend, voor den tuinbouw practisch geen beteekenis heeft, omdat als de koers van de mark inderdaad zou dalen, geen enkele Duitsche afnemer van onze groenten in staat zou zyn om de verliezen van zijn Nederlandschen leverancier voor eigen rekening te nemen. De minister wordt dringend verzocht maat regelen te willen nemen, waardoor het koers- risico van de Ryksmark voor onze exporteurs wordt opgeheven en de uitbetaling van de Bank- marken door de Ned. Bank inderdaad uiteriyk na zeven dagen plaats vindt. HUIZEN, 301.5 M. 8.00 KRO Morgen concert. 10.0010.30 Gramofoonmuzlek. 10.3011.00 Muziekultzending voor fabrie ken. lj..0011.30 Gram. muz. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquln. 12.0012.15 Politieberichten. 12.15 1.45 Lunchconcert op gram. platen. 1.45 2.00 Verzorging zender. 2.003.00 Vrouwen uurtje. 3.004.00 Modecursus door Mevr. H. CuppensGeurs. 4.004.15 Voordracht door Minny Heyermans. 4.154.45 Gram muz. 4.455.00 Voordracht door Minny Heyer mans. 5.005.15 Gram. Muziek. 5.156.00 De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.006.30 Gram. Muziek. 6.307.00 De KRO-Boys o.l.v Plet Lustenhouwer 700 7.15 Politieberichten. 7.157.35 Vragen van heden en toekomst. 7.357.45 Gram. Muziek. 7.458.00 Middenstandskwartier tje. 8.008.30 Het KRO-Orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud. 8.308.35 Vaz Dias. 8.35 8.50 Zang-recital door Vera Korijn. A. d. Vleugel: Fred Boshart. 8.509.30 Het KRO-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 9.30—9.40 Iets over de KRO-Vloot. 9.40— 10.40 Eerste bedrijf van de opera „Rigo- letto" van Giuseppe Verdi. 10.40—10.45 Vaz Dias. 10.4511.25 De K.R.O.-Boys o.l. v. Piet Lustenhouwer. 11.251200 Gramo foonmuzlek HILVERSUM 1875 M. 8.00 A.V.R.O. Tydsein AVRO-Klok. 8.0110.00 Gramo foonmuzlek. 8.019.00 Populair program ma. 9.0010.00 Klassiek Programma. 10.01 10.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Orgel concert door Marcel Dupré. 10.3011.00 Planorecital door Mies Samehtlni. 11.00 11.30 Kook- en Bakpraatje door Mevr R. LotgeringHillebrand. 11.301.30 n.m. Lunchconcert door het Ensemble Rentmees ter met tusschenspel van Gram. Muziek. I.302.00 Gramofoonmuzlek. 2.003.00 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 3.004.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.004.15 Overscha keling op den zender „Radio Kootwijk". 4.15 4.30 Gram. Muziek. 4.305.00 Radio Kin der Koorzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.005.30 Verhalen voor kleinere Kinderen door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.307.00 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep met tus- BChenspel van Gram. Muziek. 7.007.30 Causerie door Alex de Haas. 7.15 Preclsietyd- sein. 7.30—7.40 Gram.muzlek. 7.408.00 Causerie door Mr. K Jansma. 8.00 Tydsein AVRO-Klok 8.018.05 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.0510.30 „Compote Variée". Medewerkenden Kovacs Lajos en zijn Or kest. Louis Noiret. Kampeer- en Trekkers liedjes o.l.v. Dr. G. Brouwer. Het omroepor kest Nicholas Melody Makers. 10.3011.00 zyden en Keerzyden. 11.0011.10 Nieuws berichten van het Persbureau Vaz Dias. II.1012.00 Aansluiting met cabaret-dan cing „Palermo" te Scheveningen. Dansmu ziek door Walter Schacht en zijn Orkest. Re freinzang: Franco Gualtieri. 12.00 Tydsein A.V.R.O.-Klok. Sluiting. ..LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Belgische avond. Accordeonspel door Lucien Wahl. 7.20 Vervolg accordeonspel. 7.40 Zangreci tal door Fernand Fanlard, tenor. 8.40 Ge varieerd gramofoonplatenconcert. 9.00 Es- solube-concert door het omroep-jazz-or- kest o.l.v. Ferry Jusa. 9.35 Gala-concert, m.m.v. den pianist Arthur de Greef door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis. BRUSSEL, 484 M. 12.15 Max Alexys' orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Mari- stte Martin-Metten zingt. 6.50 Belgisch concert. 9.35 Weensche- en Zigeunermu- ziek. 10.00 gevraagde gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Max Alexys' or kest. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroep orkest. 9.20 Idem. 10.30 Gramofoonmuz. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 Arnold Nielsen's ensemble. 3.00 Pianoconcert. 8.35 Charlottenlund, kalder-revue met muziek van V. Cornelius en W. Kierulff. 10.55 Ri chard Johansen's dansorkest. BERLIJN. 357 M. 7.05 Friedrich E. Koch concert. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.50 Der Liebestrank, opera van Donizetti. HAMBURG, 332 M. 12.05 Gramofoonmu ziek. 12.35 Arthur Rink's orkest. 2.35 Pianomuziek. 10.40 Muzikaal tusschen spel. 11.20 Omroeporkest. KEULEN,, 456 M. 12.20 Arthur Rink's kapel. 4.20 Westduitsche kamerorkest. 5.35 Pianoconcert. 7.20 Weensch concert. 8.35 Gevarieerd programma. 10.50 Dansmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 1.20 Orgelrecital door J. E. Hutchinson. 2.05 Midland stu dio-orkest. 4.50 Britsch strijkkwartet. 6.50 Doneert van North Regional. 9.45 Concert 10.50 Lew Stone en zyn band. PARIJS, Poste Parislen 313 M. 7.16 Con cert door de garde republicaine. 8.10 Gra mofoonmuziek. 8.30 Pianoconcert. 9.05 Hugdes Cuenod zingt. 9.40 Kamermuziek. 10.10 Dansmuziek. PARIJS Radio 1648 M. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Idem. 12.20 Victor Pas cal orkest. 8.20 Gevarieerd programma. 10.50 Dansmuziek. ..MILAAN 369 M. 5.30 Gramofoonmuziek. 9.05 Signora Jazz, operette van Fiorita en Carbone. Daarna Dansmuziek. ..ROME 421 M. 5.35 Populair concert. 9.05 Concert. 10.35 Populaire- en dansmuziek. WEENEN, 506 M. 4.30 Solisteilconcert. 5.35 Gramofoonmuziek. 7.30 Omroeporkest 9.25 Schumann-concert. 10.35 Populair concert. 12.20 Gramofoonmuzlek. WARSCHAU,, 1345 M. 5.35 Solistencon cert. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.35 Moise Kussewicki, tenor, zingt. 8.32 Het betoo- verde slot, opera van St. Moniuszko. 11.05 Dansmuziek. BEROMUNSTER 540 M. 6.20 Kamermu- eiek. 8.10 Omroeporkest 8.35 Causerie met muziek over Richard Strauss. 9.30 Popu lair programma. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Het Hof te Amsterdam heeft bij interlocutoir vonnis een nader getuigenverhoor gelast in de strafzaak tegen den Amersfoortschen architect G. de V., die terecht had gestaan wegens valsch- heid in geschrifte, meermalen gepleegd en te gen den Utrechtschen promotor J. H., die zich te verantwoorden heeft gehad wegens oplich ting. De V. had valsche handteekeningen ge plaatst onder afschriften van koopcontracten of noder conceptcontracten. De stukken waren verzegeld, zoodat zy den indruk maakten echt te zyn. Hy zou dit hebben gedaan om by ver schillende personen geld los te krygen. Verd. was taxateur voor den promotor, met wien de Utrechtsche advocaat J. V. samenwerkte. De promotor H. had van een vrouw f1500.— losgekregen, omdat hy haar had wijsgemaakt dat hij haar later f6000.— zou leenen, voorts had hy een Haagsch koopman door een sa menweefsel van verdichtselen een bedrag van f200.— afhandig weten te maken. Den architect was door de Utrechtsche Rechtbank anderhalf jaar gevangenisstraf op gelegd, met aftrek van een deel der voorloopige hechtenis; de promotor was tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het nader getuigenverhoor door het Hof is op 4 September vastgesteld. Zaterdagavond om 8 uur is te Rheden een driejarig meisje H. D. door een auto gegrepen. Het kind wandelde achter de boomen met haar achtjarig broertje, toen zij plotseling los rukte en den weg opholde. De auto, die met 'n snelheid van ongeveer 45 K.M. reed, trachtte nog een aanryding te voorkomen, doch het lin kerspatbord trof het meisje aan het hoofd. By uitspraak in kort geding werd 19 Mei j.l. door den President der Arrondissementsrecht bank te Maastricht de vordering van Philips toegewezen en aan den handelaar D. S.. hande lende onder den naam „Het Wonder van Wyk" te Maastricht verboden Tungsram radiolampen A G 495 en A S 4120, welke Inbreuk maken op Philips roosteroctrooi 13405, te verkoopen of ln voorraad te hebben, op straffe van een boete Van 50 per radiolamp. De handelaar D. S., die in verzet ging tegen het presidiaal vonnis, zag dit door de Arron- dissements-Rechtbank bekrachtigd. Dinsdag 3 Juli zal de K. R. O. de H. Mis, welke wordt opgedragen voor het Ziekentri duum te Bloemendaal, uitzenden en wel van 9 tot 10.30 uur. Pastoor L. J. Willenborg zal de predikatie houden. Reuter seint ons uit Istamboel: De Nederlandsche assistent-directeur van de American Match Monopoly Company, die kort geleden werd gearresteerd onder beschuldiging de Turksche nationale gevoelens te hebben be- leedigd, is Zondag in vryheid gesteld, na te zyn veroordeeld tot 800 pond boete, Nu de oogst van de druiven geleidelyk aan vangt zal binnenkort worden aangevangen met een contróle ingesteld door den Regeeringcom- mlsaris voor den tuinbouw, inzake de rypheid van dit product, teneinde te verkoopen, dat zure druiven in den handel worden gebracht. Reeds vele jaren zyn hierover klachten geuit, vooral ook omdat deze zure druiven onzen export ernstig in gevaar brengen. Thans zyn zoodanige maatregelen genomen, dat druiven welke niet voor de consumptie geschikt worden geacht, van de veilingen uitgesloten zullen wor den. De Regeeringscommissaris heeft bovendien de bevoegdheid om een oogstverbod voor druiven uit te vaardigen, indien dit product niet aan de gestelde eischen voldoet. Zondag is in de Veengaten onder Tienhoven een veertig-jarige invalide, die daar in een Ca- nadeesche kano was gaan varen, omgeslagen en verdronken. De invalide kwam hier herhaaldeUjk om een tochtje per kano te maken en was steeds by- tyds weer terug. Toen hy Zondag veel langer uitbleef dan ge- wooniyk, ging men er toe over, naar den ver miste te dreggen. Na ongeveer anderhalf uur dreggen werd zijn lyk opgehaald. Zondagmiddag is op de Laan van Meerder- voort te Den Haag een 63-jarige dame, S. A. genaamd, door een motorryder overreden. Zy bekwam een schedelbasisfractuur en werd ;n levensgevaarlyken toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Zondagavond was haar toestand nog zorgwekkend. De minister van Economische Zaken heeft aan de hoofden van onder zyn departement ressorteerende takken van dienst een schryven gericht, waarin er op wordt aangedrongen, om zooveel mogeiyk de benoodigde buitenlandsche boeken bij den Nederlandschen boekhandel te bestellen. Geëxamineerd 11 candidaten, geslaagd de dames M. D. J. Roybos, Amsterdam en G. Postma Sneek. Eens te meer is weer gebleken, dat „Eg- mond" een naam is geworden, welke is gaan leven in het hart der Nederlandsche katholie ken. Egmond zal een belangryk aandeel kry gen in het volledig herstel van ons katholieke cultureele leven. Niet alleen van de Cultuur (met een groote C), maar van het beste, wat in ons Roomsche volk leeft. De viering van het hemel-geboortefeest van den Kennemer ge loofsverkondiger in de afgeloopen week heeft doen zien, dat de idee „Egmond-Abdy" in alle lagen van het volk is doorgedrongen. Ingezet werd het feest, op Zondag 24 Juni met de inzegening van de nieuwe „Kapel" op den Akker, die daarmee oratorium privatim is geworden; Maandag het Patroonsfeest der parochie, met de plechtige Hoogmis op den Akker, door Mgr. v. Gils met Benedikttfner assistentie, de excursie en het groote nieuws van dr. Kortenhorst: het voornemen om daad werkelijk den herbouw binnen twee maanden aan te vangen. En nu dezen Zondag: de Pelgrimsmis van zes uur in den morgen, die haar tienden ver jaardag vierde en het lof met processie op den Akker in den namiddag. De voettocht had uiteraard weinig deelne mers, doch hun kleine aantal werd al spoedig aangevuld door fietsende groepen van de Et. Adelbertuskerk te Spaamdam en een groep bekeerlingen van de Boomskerk te Amsterdam, welke laatste onder de beproefde leiding stond van den vroegeren Rome-pelgrim Jac. Boon. Op den Akker was de toeloop reeds vóór zes uur enorm.... Het aantal communicanten werd geschat op ruim zeshonderd. Prof. Henneman droeg de H. Mis van den H. Adelbertus op, de pelgrims zongen de Missa de Angelis, onder den lichtbewolkten hemel, tusschen het groen van den plantsoenaanleg. De „kapel" is nog niet meer dan een altaar overkapping, naar een eenvoudig maar smaak vol en solide ontwerp van architect A. E. J. v. Driel uit Amsterdam. Er was devote aandacht voor de preek van prof. Henneman. In den namiddag vierde de parochie zelve op den heiligen grond een waardig en indruk wekkend slot van dit groote Roomsche feest. Vanaf het dorp Egmond-binnen trok, vooraf gegaan door de Harmonie, een stoet lief-ge- kleede bruidjes en een drietal praalwagens met historische voorstellingen, alle gearrangeerd door mevr. Verheggen, naar den Adelbertus- Akker. Nadat de kleurige groepen, waaronder ook de Graal, voor het altaar waren gerangschikt en Ons Heer was uitgesteld in de Monstrans, werd het Lof gecelebreerd, waaronder prof. Haring van het seminarie Hageveld de geloo- vigen toesprak. Zaterdagavond reed de zeventienjarige wiel rijder P. T. uit de Oostenburgerdwarslaan te Voorburg op de Wykerlaan achter een melk- auto. Plotseling haalde hy links uit, kwam ach ter den auto vandaan en werd op hetzelfde oogenblik gegrepen door een uit de tegenover gestelde richting komenden personenauto, be stuurd door den Haagschen expediteur Den R. In den loop van den nacht is hij aan de be komen verwondingen overleden. T. was eenig kind. BEVERWIJK, 30 Juni. (Biss. Kweekschool). L. Koope, B. Limburg, F. Meunlse, J. Muller, M. van Nieuwenthal, J. van Nuys, C. Schoof, G. Schuld, J. Vergouw. Examens zijn beëindigd. AMSTERDAM. Geslaagd: G. A. Bretz, L. Oper- hoff, beiden te Amersfoort, S. Hoogland en H. G. van der Steen, beiden te Amsterdam, H. D. Horst te Utrecht en Roden Iskak te Hilversum. Afgew. 6 cand. BERGEN-OP-ZOOM (St. Gerarduskweekschool) Geslaagd de dames H. Speekenbrink en L. Stuart van Bergen-op-Zoom, J. Suyker van Vlaardingen, Jac, Wljnings van St. Wiilebrord NIJMEGEN (Staatsexamen). Geslaagd de dames P. Hoogerheyde, B. Tencate Hoedemaker, W. B. H. Ambrosius, M. Th. E. Feitsma. M. M. G. Geurts en N. G. F. Stappe. AMSTERDAM. Gem. Kweekschool. Gesl. de da mes W. J. Albrecht, F. W. A. Bergmeester, J. M. Ch. Boekhoff, A. van Dalen, H. Dondorp, E. Ro- denhof en M. J. Venmans. BERGEN-OP-ZOOM (St. Gerarduskweekschool). Geëx. en geslaagd 7 cand., n.l. M. Bakx van Ber- gen-op-Zoom, J. Bergen van Delft, N. Boënne van Hulst, Tr. Breugelmans van Nispen. W. v. Broek hoven van Bergen-op-Zoom, E. v. d. Bunder van Middelburg, Fr. Dekkers van Roosendaal. Geslaagd: E. Nijssen en C. Proost van Bergen - op Zoom. J. Evers van Lent, Gh. van Goethem van Roosendaal. Geslaagd de dames H. Schepp van Paramaribo (Suriname), C. Smit van Delft. L. Stuart van Bergen-op-Zoom, J. Suyker van Vlaardingen, Jac. Wljnings van St. Wiilebrord. MAASTRICHT. (R.K. Kweekschool Religieuze Ursullnen). Geslaagd: A. Kooiman, Roggel bij Roermond: J. Paumen, Elsloo; Fr. Spanjaard, Sit tard: M. Swelsen, Schimmert. Afgewezen één. NIJMEGEN (R.K. Kweekschool E.E. Z.Z. Domi- nicanessenschool). Geëx. zeven cand. Geslaagd de dames M. van Baaren, Utrecht; T. Burgenhout, 's-Hage; O. Gendsen, Rotterdam: N. 't Hoen, 's-Hage en C. Zwetsloot, Nijwegen. Eindexamens Gymnasia 's-GRAVENHAGE (St. Aloysiuscollege, afd. Gymnasium). Geslaagd voor B: W. Holtzer, J. Kentgens, F. Kluytmans, J. Sassen, F. Sassen, H. Steenkamp, F. Smulders, J. Vismans, E. van Voorst tot Voorst, H. van Wiechen. Met 2 candidaten wordt het examen voortgezet. Afgewezen geen. Na voortgezet examen slaagde nog voor A: J. Vais- sier. NIJMEGEN. Geslaagd voor eindexamen Hoogere Handelsschool de dames H. Kuln, H. G. B. Rüh- der, G. A. H. Schoonwater en H. M. Wolters en de heeren: G. P. A. Arntz, G. P. Becker, P. A. de Bok, G. H. Coppers, J. Glaser, W. G. Heymans, G. D. de Jong, J. Maertens. G. van Meteren, P. H. Nljs, Th. G. Monroy, J. G. Ouilegeest, C. Saadt, B. Schokkenkamp, A. J. C. Verwey, P. F. Waterdrin ker en W. J. Wilhelm. APELDOORN, 30 Juni. Geslaagd de heeren J. Duyvetter, G. J. Hagen, H. Heeres. T. J. Kolde- wyn, H. A. Mooi, A. Schimmel. H. H. Smeenk, J. van Spyker. H. Tlemens, L. H. Ubblnk en J. H. Wassink. Afgewezen geen. HAARLEM. 1ste Hoogere Burgerschool B met 5-j. c. Afdeeling B. Uitslag van do eerste drie groepen. Geslaagd: de dames A. M. Dorsman. M. H. van Beek, C. J. Grootenboer. B. Korringa, M. G. Balk. De heeren J. A. Borggreeve, P. J. Freni, Chr. Buzink, D. Ochtman, M. Kapteyn den Bou- meester, W. R. Kruseman, J. Mulder, C. Lit. A. C. Leendertz, J. R. Reus. W. F. Wessels, H B. E. Warnaars. Bandoro Raden Mas Tlnggarto. C. L. W. Ruys, H. C. Ferguson, Goesti Raden Mas Do- rodjatoen, D. Bijl, F. van Eijkern, W. Kramer. Ingi emeursexamen WAGENINGEN. Geslaagd voor het ingenieurs examen Koloniale landbouw de heeren F. H van Sandick, geboren te Den Haag; A. F. Schoorei, ge boren te Batavia; F. J. H. Soesman, geboren te Soerabaya; J. Werkhoven, geboren te Witmarsum; N. van West. geboren te Soeban Ajam en G. van Weezei, geboren te Hengelo (O.). HILVERSUM, 30 Juni. Aan het Christeiyk Ly ceum slaagden voor het eindexamen diploma H. B. S. B de dames M. van der Made te Hilversum, A. C. Cornelissen te Bussum en E. G. Merkesteyn te Soest, alsmede de heeren A. J. de Gee, F. E. W. P. van Iddekinge, R. Jonckheer, F. Jungerius. F. N. Monterie, F. Offergeit, C. A. den Tex, N. L. de Vries, A. F. Weidema, W. A. Wiebosch, P. Zui- dema, allen te Hilversum, W. N. Degenaar en F. Smit, belden te Laren, H. W. Griffioen te Vree land. AMSTERDAM, 2 Juli. Veemarkt. Aange voerd werden: 395 vette koeien, waarvan de pryzen waren: le kw. 5860 ct., 2e kw. 5057 ct., 3e kw. 4050 ct. per kg. slachtgewicht, 80 melk- en kalfkoeien 70—210 per stuk, 235 vette kalveren: le kw. 3640, idem 2e kw. 3236, idem 3e kw. 2630 ct. per kg. levendgewicht, 106 nuchtere kalveren 38 per stuk, 45 schapen 1015 per stuk, 687 varkens: vleeschvarkens we gende van 90—110 kg. 37—38 ct., enkele hooger, zware varkens 3637 ct., vette varkens 3536 ct. per kg. slachtgewicht, 25 paarden, 3 wa- •ons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop: Runderen korte aanvoer, han del stug, en styf pryshoudend, vette kalveren flinken aanvoer, handel willig met vaste pry zen. Varkens flinke aanvoer, handel stug en pryzen hooger. ALKMAAR, 2 Juli. Veemarkt. 64 vette koeien 125 00—215.00, 6 graskalveren 15.00—28.00, 14 vette kalveren 30.0080.00, idem per K.G. 45 65 cent, 49 nuchtere slachtkalveren 4.0012.00, 320 vette varkens, zware, per K.G. 3034 cent. Handel redeiyk. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Juli. 16000 K.G. Tomaten: A 12.70—13.00. B 11.00—12.80, C 11.60, sche Muizen 4.004.70, Blauwe Eigenheimers 4 50 CC 6.107.10, 260.000 K.G. aardappelen; Schot- In de maand. Juni werd op de Neder landsche kapitaalmarkt 9 millioen nieuw geld opgenomen tegen f 3.7 millioen in Mei en f 11.4 millioen in April. Hierdoor steeg het totaal over het eerste half jaar tot f 34.1 mill, tegen f 139.2 mill, in het eerste half jaar van 1932. De conversies bereikten een recordbedrag van f 1229 millioen. Naar het Soerab. Handelsblad" verneemt zijn in het Proefstation der Java Suiker industrie te Pasoeroean zeer geslaagde la boratoriumproeven genomen in en bereiden van cellulose uit suikerrietampas, voor het vervaardigen van kunstzijde. De directeur van de Aku te Ede keurde het product reeds goed. Met ingang van 1 Juli werden door de A.N.l.E.M- de nieuwe gas- en electriciteits- tarieven in Pekalongan ingevoerd overeen komstig de wenschen van den gemeente raad, hetgeen neerkomt op een verdubbe ling van de crisis-korting van 7lA pCt. Volgens officieele verklaring zijn de standpunten der beide partijen bij de DuitschEngelsche transferbesprekingen nader tot elkaar gekomen. Volgens mededeeling van het Spaansch departement van financiën zijn op 29 Ju ni onderhandelingen begonnen inzake het sluiten van een SpaanschRussisch han delsverdrag. Te Washington is een order uitgevaar digd volgens welke bij offertes bij aanbeste dingen van regeeringsuege voor leveranties prijzen mogen worden gevraagd, die 15 pCt. lager zijn dan de minimum-prijzen in de Nira-codes. Dertien bankiers te Detroit zullen voor de Federale Groote Jury terecht staan, in verband met débacles van verschillende banken aldaar. Zij worden beschuldigd van het opstellen van valsche verslagen of de medeplichtigheid daarvan. Volgens het maandoverzicht van de Na tional City Bank of New-York is de terug gang van het zakenleven in Juni slechts matig geweest. De kans op arbeidsconflic ten in de industrie is sterk verminderd. Toe gestane loonsuitgaven zouden de prijzen verhoogen, die de verbruiker niet vermag te aragen. De Nira-herstelactie zal vermoede lijk op den langen duur het vormen van een evenwicht in het economisch systeem vergemakkelijken. De codes zullen met de nieuwe inzichten in overeenstemming wor den gebracht. In verband met de vermin dering van de federale uitgaven was het deficit half zoo groot als in Januari werd geraamd. Tijdens Roosevelt's afwezigheid zal een commissie onderhandelen over handelsver dragen, onder voorzitterschap van den mi nister van buitenlandsche zaken. De overeenkomstwaarbij de Amerikaan- sche raffinaderijen zich verbinden, geen olie te koopen, geproduceerd boven de be paalde hoeveelheid, is door 85 pCt. van de onafhankelijke raffinaderijen in Oost-Texas aanvaard. Men verwacht hiervan een ster ke stijging in de ruw-olieprijzen in het midu- den-westen. Aan de koortsachtige petroleum-productie in Texas wordt paal en perk gesteld. Het quotum voor de productie is voor Juli ver minderd tot 1.006.000 vaten per dag of met 10 pCt. van het huidig quotum. 4 De staatssecretaris van de Vereen. Staten heeft het consulaat te Amsterdam opgedra gen, den Nederlandschen exporteurs er op te wijzendat het strikt noodzakelijk is, dat goederen die naar Amerika worden verzon den, gemerkt worden, zooals bepaald is door de tarief wet van 1930. Wordt hieraan niet voldaan, dan zullen de goederen onmiddel lijk aan een juiste merking onderworpen worden, waarbij een extra- merkrecht van 10 pCt. ad valorum zal worden geheven. De Intern. Tel. and Tel. boekte in het eerste kwartaal aan bruto-ontvangsten 5 22.04 mill, tegen 15.53 mill, het vorig jaar. De netto-ontvangsten beliepen 4.03 mill, tegen 1.98 mill. De netto-winst be droeg 898.767 tegen 854.251, welke winst overeenkomt met 0.14 per aandeel. De gemeente Leiden zal waarschijnlijk overgaan tot het aangaan van een 4 pCt. leening ter algemeene aflossing van de 4>A pCt. leening 1928, oorspronkelijk groot 750.000, pro resta 637.500 en van een 4 pCt- leening ter algeheele aflossing van de 4'A pCt. leeningen 1917 en 1928, oorspron kelijk groot 800.000 en f 20.000.000 pro resto resp. 460.000 en f 1.700-000 De Union Européenne Industrielle et Fi- nanciere boekte in 1933 een netto-winst van jr. 3 mill, en een netto-winst van fr. 786.000. ">e beurswaarde op 31 December van de ef- scten in portefeuille was belangrijk boven s balanswaarde. De Duitsche Rijksmark was van ochtend te Amsterdam flauw gestemd en liep f 1. beneden Zaterdag j.l. terug 56.0057DO. 5.40, Drielingen 2.203.40. 5500 bos Wortelen 1.502.00. 15000 K.G. Roode kool 1.604.00 1800 stuks Bloemkool: I 3.90—5.90. II 1.903 40. NOORD-SCHARWOUDK, 2 Juli. 150800 K.G. aardappelen: Schotsche Muizen 4.005.00. Drie lingen 2.303.40, export 2.203.00 BI Eigenhei mers 5.50 37 K.G. Peulen 4.00. 150 K.G. Tuinboo- nen 1.00. 60 stuks Bloemkool 2.70 per 100 stuks, OUDEWATER, 2 Juli. Aanvoer 75 partyen, 3375 stuks, 16875 kg. R.M. 1ste soort 18—20 ct, per pond, R.M. 2e soort 1617 ct. per pond. Zware soort 22—23 ct. per pond. Handel matig. ROTTERDAM, 2 Juli. Veemarkt. Totaal aanvoer 2052 stuks. 475 vette runderen, 360 vet te kalveren, 486 schapen eri lammeren, 854 var kens, 7 nuchtere kalveren. Pryzen per kg.: Vet te koeien le kw. 6082, 2e kw. 5256, Se kw. 4044, vette ossen le kw. 5256, 2e kw. 4650, 3e kw. 4043, vette kalveren (lev. gewicht) le kw. 60—70, 2e kw. 5055, 3e kw. 3040, varkens (lev. gewicht) le kw. 3234, 2e kw. 2830, 3e kw. 2426, schapen le kw. 37, 2e kw. 33, 3e kw. 30, lammeren le kw. 39, 2e kw. 35, 3e kw. 30. Pryz enper stuk: Schapen le kw. 18, 2e kw. 14, 3e kw. 9, lammeren le kw. 12, 2e kw. 10, 3e kw. 8 Overzicht: Vette koeien en ossen aanvoer minder, handel kalm, pryzen pryshoudend plus 2 cent, vette kalveren iets korter aanvoer, han del willig, prijzen onveranderd, pl. 5 ct., schapen en lammeren ruimer aanvoer, handel kalm, iets lagere pryzen, varkens ruimer aanvoer, handel zeer kalm, prijzen iets hooger. Door de C. R. O. werden pl.m. 40 vette kalveren overgenomen. Enkels partijen schapen voor export verkocht. Aardappelenprijzen: Zeeuwsche eigenheimers 67 ct. per kg., Westl. schoolmeesters eerste lingen 67 ct. per kg., idem ronde 78,5 ct. per kg., Duke of Yorks kleine 5—6 ct. per kg., Blauwpitters 7,58,5 per kg., Malta's springs 12—13,5 ct. per kg. Met redeiyken aanvoer, kal me vraag. Vlas: 600 kg. blauw schoon 4045 ct. per kg., 7500 kg. dauwroot 4045 ct. per kg. Weinig kooplust, zwakke pryzen, gedeelteiyk verkocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6