Na het overlijden van den Prins Koningin haalt Prinses af RUIM HONDERD EXECUTIES IN DUITSCHLAND Frankrijks militaire politiek I Het nieuws van heden r\ ONTROEREND MOMENT TE DEN HOEK ONZEKERHEID OMTRENT V0N PAPEN 35.000 MAN VOOR DE OOSTGRENS Overwinning voor De Valera DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 4 JULI 1934 Avondblad DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Een uur lang zag men de eenzame figuur van de Vorstin wachten op de verlaten kade Prinses aan vaders doodsbed Aankomst der Koningin „De Batavier" in zicht Postduiven als prooi van den storm Meeleven der bevolking De kabinetscrisis in Japan De keizer houdt besprekingen Tot de slachtoffers behoor en ook de katholieken von Kahn en Edgard Jung Minister Petain geeft hiervoor zijn plan tot diensttijd verlenging op Huur van zwavelzuur- fabrieken Maarschalk Pétain Bathou's bezoek aan Londen Troepen beschermen het rijkskabinet Wie is de Buitenlandsche mogendheid? Ruim 100 slachtoffers? De moord op von Schleicher DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De uitslag der gemeenteraads verkiezingen Russisch bezoek aan Londen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiini| Rake klappen te San Francisco WANDGEDIERTE Firma H. VAN LOON TEL. 23037 ZUIVERAARS MARNIXSTRAAT 116 HAARLEM ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18824 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen eigen Redacteur) H. K. H. Prinses Juliana is heden morgen om 7 uur met de „Batavier I.1" te Hoek van Holland aange komen. H.M. de Koningin was hier reeds om 1 0 minuten over 6 op de kade aanwezig in afwachting van Haar dochter. Onmiddellijk na aankomst werd per auto naar Den Haag gereden, waar de Koningin en de Prinses in het paleis Noordeinde tot ruim half 9 toefden aan het doodsbed van den Prins. Hoek van Holland, Woensdagmorgen. Triest en huiverkoud onder grijs betrokken nemel brak traag de morgen aan over den Hoek met driftig gouden golven lag de Waterweg spoelend langs de haast verlaten kaden met de haven-attributen: kranen, dukdalven en bol ders, roerloos en kil in het bleeke licht. Een klein groepje journalisten en fotografen staan daar bijeen uitturend over het water en langs de hoofden waar de zee met witte rafels brak. Men wachtte de komst van de „Batavier IX", gisteravond uit Engeland vertrokken met aan boord H. K. H. Prinses Juliana op terug reis naar haar land, een terugkomst die zoo anders zou worden dan zij zich had voorge steld. Wierp reeds het bericht van de plotselinge ziekte van haar vader een schaduw op haar verblijf in Engeland, ondanks de voorzichtig troostende woorden, waarmede Dinsdagmiddag aan de teiefoon haar moeder het treurige nieuws overbracht, was daar plots om haar de schrik kelijke werkelijkheid, dat zij haar vader niet meer terug zou zien. Wie weet, hoezeer de prinses aan haar va der gehecht was is niet van haar bekend de spontane uitlating: mijn moeder is een verstan dige vrouw en mijn vader is 'n joviale man kan beseffen wat er in dien avond en nacht in de prinses moet zijn omgegaan, met "Welke ge voelens zü in den troosteloozen morgen de va- derlandsche kust begroette, dezelfde kust die zij voor kort zoo blij en onbekommerd vaarwel had gezegd. Onzeker als steeds was het uur van aankomst van de boot die, naar te verwachten was, tus- schen 6 en 7 uur aan de kade van Hoek van Holland zou meren. Doch zij, die beroepshalve het zekere voor het onzekere moesten nemen, ■waren reeds veel vroeger op hun post. Om tien minuten over 6 reden onverwacht drie hofauto's tot vlak bij het haven-empla cement. Van den eersten auto wapperde de koninklijke standaard en naar buiten trad H. M. de Koningin. Aller oogen richtten zich op de Lands vrouwe, Weduwe thans, die hier in den kil len morgen aanwezig wilde zijn om als eerste haar geliefd kind te begroeten en voor te bereiden op de droeve oogenblikken straks in het paleis. De Koningin gekleed met een eenvoudigen zwarten hoed en de kraag van haar grijzen reismantel hoog opgeslagen, was vergezeld van haar hofdame Jonkvr. Schimmelpenninck van der Oye en Overste de Jonge van Ellemeet. Het gezelschap begaf zich onmiddellijk naar de kade om uit te kunnen zien naar het schip dat de Prinses thuis zou brengen. Dit beeld in den somberen morgen zullen zij, die er getuigen van waren, niet licht ver geten. Bijna 'n uur lang stond of ging daar de Landsvrouwe eenzaam op de verlaten kade. Onwillekeurig richtten zich telkens weer de blikken op haar gestalte zooals zij een wijle daar roerloos stond boven het wijd spoelende water, blikkende in de verte langs de havenhoofden naar zee. Op die zelfde hoofden verwierf zich jaren her naar Gemaal een groote populariteit door zijn moed en offerbereidheid bij den ondergang van de „Berlin". Hier, wellicht op dezelfde plek, deed hij zijn werk van menschenlief- de aan de ongelukkige overlevenden van deze vreeselijke ramp. Wat ging er in die oogenblikken in de Koningin om? Als wij haar zagen van nabij even later, viel het ons op, hoe vermoeid haar trekken zijn geworden. Heel langzaam verstreek de tijd. Steeds ging de Koningin de kade op en af. Schepen voeren den Waterweg op, een Noor, een Duitscher, zij wisten reeds het nieuws in zee van den loods en zij heschen de natievlag halfstok. Om even half zeven kwam de „Batavier" achter het zuidelijk hoofd in zicht. De Koningin begaf zich naar het uiterste einde van de kade om uit te zien. Onbewege lijk stond zij daar in den straf kouden wind en weer voelden wij de groote verlatenheid om die eenzame vrouw, als verloren in de wijde ruim te van water en lucht, slechts gebroken door de silhouetten van de scheepsschoorsteenen, masten, kranen en semaphoren. En ook beseften wij hoezeer wij hier te veel waren; hoe hier een moeder stond te wachten op haar kind om het zware leed te deelen, en hoe onze belangstel ling, hoe goed ook gemeend, zich bescheiden had moeten terughouden. Om 7 uur was de „Batavier" zoo dicht genaderd, dat men de Prinses kon on derscheiden, die geheel voor op het pro menadedek naar haar moeder uitzag. Koningin en Prinses wuifden elkaar hartelijk toe en nog voor het schip goed en wel gemeerd lag, sprak de Prinses overbuigend van de reeling reeds met haar moeder over de dingen die haar op LONDEN, 4 Juli (Reuter) Ongeveer 30.000 postduiven, ter waarde van ongeveer een mil- lioen gulden, zijn bij wedstrijdvliegen over het Kanaal verloren gegaan. De postduiven waren de vorige week Zater dag te Marennes in Noord-Frankrijk voor de terugvlucht naar Engeland losgelaten. De dui ven geraakten echter boven het Kanaal in een hevigen storm en werden naar alle hemelrich- tingen verspreid. Slechts 180 duiven zijn bij hun eigenaars in Engeland teruggekeerd. de reis, zoo sterk hadden bezig ge houden. Op de loopbrug trad de Koningin haar dochter tegemoet; ontroerend was dit., oogenblik van weerzien. De Koningin begroette hierna het gevolg der Prinses, baron Baud en de beide hofdames. Toen reden de auto's voor. Koningin en Prin ses, de laatste nog in het zomertoilet van haar reis, stapten in en hartelijk begroet door de vrij talrijke belangstellende die waren samen gekomen reed men weg in de richting van Den Haag. Ook langs den weg in de ochtendstille dorp jes, 's Gravenzande, Monster en Loosduinen zagen wij tallooze blijken van hartelijk mee leven van de bevolking. Velen stonden op den drempel van hun woning, mannen lichten hoed of pet, de vrouwen groeten met een stillen knik. En uit alle lagen der bevolking kwam die be langstelling. Werklieden onderbraken hun ar beid bij het onverwacht naderen van den stoet. Zij traden langs den weg en groetten eerbiedig. Autobestuurders stopten en lieten de koninklijke auto's passeeren. Om even half acht werd Den Haag bereikt en onmiddellijk gereden naar het paleis Noord einde waar de Koningin en de Prinses ruim een uur lang in de sterfkamer verbleven. Toen de vorstelijke personen kwart over 9 verder reden naar Huis Ten Bosch zag men duidelijk hoezeer de Prinses onder den indruk was van het droevig weerzien van haar ge liefden vader. Dankbaar groette zij de menschen die langs den weg met stil gebaar van hun mee leven getuigden. H. K. H. Prinses Juliana is hedenmor gen te Hoek van Holland aangekomen, waar zij door H. M. de Koningin werd verwelkomd. TOKIO, 4 Juli (Reuter) Na een onder houd met den keizer van Japan verklaarde mi nister-president Saito, die na het aftreden van het kabinet met de verdere leiding van de za ken belast is, aan persvertegenwoordigers dat de keizer hem verzocht heeft een nieuwe re geering te vormen. Nader wordt echter gemeld, dat admiraal Keisuko Okada, lid van den Oppersten Krijgsraad en oud-Minister van Marine, he denochtend door den keizer op het paleis is ontboden. Men gelooft dat hij met het vormen van een kabinet zal worden belast. PARIJS, 4 Juli (V.D.) In tegenwoordig heid van den chef van den uitgebreiden gene- ralen staf, Maarschalk Gamelin, heeft de Fran- sche Minister van Oorlog, maarschalk Petain, in de legercommissie van de Fransche Kamer gisteren een overzicht gegeven van de komende moeilijkheden bij de recruteering tengevolge van de geboortedaling tijdens den oorlog, welke thans merkbaar begint te worden. Maarschalk Pétain was van meening, dat men eventueel een algemeene verlenging van den militairen diensttijd zou kunnen vermijden, indien in de jaren 1935 tot 1940 speciale troe pen ten getale van 30.000 man gevormd zouden worden, om de verdedigingswer ken aan de Oostgrens te bezetten. Deze vestingwerken hadden speciaal geschoolde troe pen noodig, die men of door recruteering van beroepssoldaten of door verlenging van den diensttijd kon vormen. Pétain was er van over tuigd, dat met de recruteering der door hem verlangde 30.000 man ondanks de bewapening van Duitschland volstaan zou kunnen worden. Daarvoor behoeven ook geen buitengewone kre dieten beschikbaar te worden gesteld en behoett de Kamer zelfs geen speciale wet aan te nemen De leger-commissie, met uitzondering van de socialistische leden, hechtten hun goedkeuring aan het voorstel van Minister Pétain en keur den tevens in de eerste lezing een wetsontwerp goed, waardoor de Minister van Oorlog gemach tigd wordt, de zwavelzuur-fabrieken van Sor- gues en Port-de-Bouc voor den duur van der tig jaar te huren. Tenslotte benoemde de com missie een sub-commissie, die te zamen met een sub-commissie voor de Luchtvaart de kwestie van de bescherming tegen gasaanvallen zal be- studeeren. LONDEN, 4 Juli (Reuter) Omtrent het aanstaande bezoek van den Franschen minis ter Barthou aan Londen, meldt de bekende Fransche journalist Pertinax uit Parijs aan de „Daily Telegraph", dat Barthou bij zijn bespre kingen in Londen hoofdzakelijk het standpunt zal peilen, dat de Engelsche regeering ten op zichte van de Fransche plannen inneemt. Aan den Engelschen gezant te Parijs zijn reeds in lichtingen verstrekt over het Noord-Oostelijk pact, dat Frankrijk nastreeft. De leden van het Engelsche kabinet staan echter eenigszins ge reserveerd tegenover de Fransche plannen.ê Ook de „Daily Herald" verklaart dat bij het bezoek van Barthou de Fransche veiligheids plannen zullen worden besproken. MacDonald, die volgens het blad een tegen stander is van de Fransche voornemens, is op het oogenblik met verlof en de minister van oorlog, Lord Hailsham, die in afwezigheid van MacDonald meer op den voorgrond treedt, is een groot voorstander van de Fransche plan nen. Na het mislukken van de ontwapeningsbe sprekingen, aldus het socialistische orgaan, en de gebleken waardeloosheid van het Locarno- verdrag, kan de werkelijke veiligheid nog slechts gezien worden in een militair verbono tusschen Engeland en Frankrijk. BERLIJN, 4 Juli (V.D.) Tijdens de kabi netszitting van gisteren te Berlijn zijn buiten gewone veiligheidsmaatregelen genomen, ten einde de ministers, die bij de zitting aanwezig waren, te beschermen. In alle straten, die naar de Wilhelmstrasse leiden, patrouilleerden spe ciale troepen met de bajonet op het geweer, terwijl op alle hoeken extra posten waren uit gezet. Omtrent de ontslagaanvrage van vice-kan- selier Von Papen verluidt nog, dat deze niet onmiddellijk is aanvaard, aangezien rijkskan selier Adolf Hitler daarover allereerst overleg heeft willen plegen met rijkspresident Von Hin denburg tijdens zijn bezoek aan Neudeck van gisteren. Omtrent het te Neudeck besprokene is nog niets naders medegedeeld. Met zekerheid is thans bekend, dat onder de terechtgesteliden zich nog de volgende drie bekende persoonlijkhe den bevinden: Gustav von Kahn, de Katholieke leider uit München, Von Bredow, een medewerker van Von Schleicher, en de secretaris van Von Papen, Edgard Jung. De „Nat. Soz. Korr" publiceert het volgende bericht: „In verband met de mededeeling om trent de ontbinding van het persbureau der op perste S. A.-leiding wordt verklaard: De leider van het persbureau, Gruppenfuehrer Weiss, staat buiten de tijdens zijn afwezigheid in het perstmreau voorgekomen misbruiken. Hij staal ter ^schikking der opperste S. A.-leiding. De Duitsche regeering heeft in haar eerste berichten over het tegen haar gerichte com plot verklaard, dat de „muiters" ook in relatie waren getreden met een buitenlandsche mo gendheid. In dit verband seint de Berl. corresp van de N. R. C. uit Berlijn: „Het spreekt vanzelf, dat in diplomatieke kringen de toespeling op een buitenlandsche mogendheid nu niet bepaald vriendelijk is op genomen en men spreekt van een demarche, waardoor men de Duitsche regeering hoopt aan te sporen, deze mogendheid te noemen." BERLIJN, 4 Juli (V.D.) Terwijl tot dusverre officieel toegegeven is, dat in totaal 46 personen doodgeschoten zijn, verluidt in welingelichte partijkringen, dat meer dan 100 personen het leven hebben gelaten, doch dat verwacht kan worden, dat het daarbij zal blijven. Verder verluidt, dat men besloten zou hebben de namen der terechtgestelden in het geheel niet te pubüceeren in verband met den mogelijken indruk, die door publi catie in het buitenland zou kunnen worden gewekt. Naar verluidt heeft rijkskanselier Hitier gis teravond onmiddellijk na zijn terugkeer te Ber lijn uit Neudeck, waarvan hij om elf uur terug keerde, 'n onderhoud gehad met den vice-kanse- lier Von Papen. Omtrent den inhoud van het besprokene is niets bekend. Rijksminister Seldte heeft in zijn kwaliteit van leider van de N.S.D.F.B. (Stahlhelm) een order uitgevaardigd, waarin hij de Frontstrijders her innert aan hun ongewijzigde trouw jegens den staat en zijn leiders en zegt, dat in zoo ernstige tijden als thans alleen de uniformen van de uitvoerende macht op straat moeten worden ge zien. Derhalve beveelt hij den oudstrijders tot nader order zich te onthouden van het dragtï. hunner uniformen in het 'openbaar. Te Muenchen was Maandag en Dinsdag de verkoop van alle buitenlandsche dagbladen ver boden. De omstandigheden van den moord op gene raal von Schleicher zijn nog vaag en onduide lijk. Thans wordt er, aldus de „Brusselsche Stan daard" verteld, dat generaal von Schleicher Vrijdagavond een diner aangeboden heeft aan aan enkele zijner trouwe vrienden in de villa van Neubabelsberg. Aan een zijner vrienden die hem vroeg waarom hij niet uit Duitschland was gevlucht, zou hij hebben geantwoord: „Een Pruisisch officier vlucht niet." Zaterdagmorgen stopte een auto voor de villa. Een persoon stapte er uit. terwijl de geleider aan het stuur bleef zitten. De vreemde bezoeker werd in de villa binnengelaten waar generaal von Schleicher en zijn gade zich op dit oogen blik in hun salon bevonden. Dadelijk nadat de zonderlinge bezoeker was binnengelaten, klon ken talrijke revolverschoten. De bezoeker trad haastig uit de woning en reed in den auto weg. Dit alles had slechts enkele seconden geduurd. Generaal von Schleicher werd op slag ge dood. Mevrouw von Schleicher was zwaar ge wond in den buik en overleed kort nadien. Een meisje van veertien jaar, een aangeno men kind van den generaal, liep een hersen schudding op. Het lijk van den generaal is spoorloos ver dwenen. Als een akelige bijzonderheid wordt thans gemeld, dat de villa van den generaal den avond daarna hel verlicht was met ballonnetjes. Naar te Berlijn verluidt bedraagt het aantal terechtstellingen der laatste dagen in Duitsch land ruim honderd. De uitslag der Tersche gemeenteraadsverkiezin gen een overwinning voor de Valera. Felle aanval van Snowden op MacDonald in het Hoogerhuis beantwoord door Lord Sankey. Frankrijks militaire politiek. Petain vraagt 30.000 man speciale troepen voor de Fransche Oostgrens. De gebeurtenissen in Duitschland. Tot de slachtoffers behooren ook de Katholieken von Kahn en Jung. Na het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik. Prinses Juliana in de Residentie teruggekeerd. Een zelfstandige Nederlandsche provincie van de Congregatie der Broeders van Liefde op gericht. Congres der Intern. Unie van Jaarbeurzen te Utrecht geopend. DUBLIN, 4 Juli (Reuter). Uit het definitieve resultaat der Iersche gemeenteraadsverkiezingen blijkt, dat de regeeringspartij, de Fianna Fail, met 716 zetels een aanzienlijke meerderheid heeft behaald. Daar de arbeiderspartij die 185 zetels heeft gekregen, en ongeveer een derde der Onafhankelijken, die 351 zetels kregen, de regeering steunen, bedraagt het totale aantal der gekozen regeeringsaanhangers meer dan duizend. De oppositie, met mederekening van de niet regeerings-gezinde Onafhankelijken, beschikt over 800 vertegenwoordigers. Deze verkiezings overwinning is een gevolg van de landbouw- en economische politiek van De Valera en een suc ces voor de regeering van den Ierschen Vrij staat, die ondanks de groote tegen-propaganda van den leider der fascistische Blauwhemden, generaal O'Duffy, een duidelijke overwinning heeft behaald. LONDEN, 4 Juli (Reuter) De opperbevel hebber van de Russische Luchtvloot, generaal Alxnis, heeft, naar de „Daily Herald" meldt, gisteren een bezoek gebracht aan het ministe rie van luchtvaart en een langdurige bespre king gehad met Lord Londonderry, den Brit- schen minister van Luchtvaart. Generaal Alxnis was in verband met de mi litaire luchtdemonstratie te Hendon met eenige Russische vliegers naar Engeland gekomen. VERWACHTING: Matige tot zwakken, 1 later toenemenden wind uit noordelijke richtingen, half- tot zwaarbewolkt, wei- nig of geen regen; aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets a-armer. Hoogste stand: 769,5 te Croydon cn Jamous. H Laagste stand: 752,9 te Memel. Zon op 4.46, onder 9.22. Licht op 9.52. Maan op n.m. 12.23, onder n.m. 2.25. j| illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllltHllllllllllllllli SAN FRANCISCO, 4 Juli (Reuter) Een hevig oproer brak heden uit in het havenkwar tier, waar de staking heerscht, toen met behulp van lorries een poging werd gedaan om de ha ven weer te openen. Honderden stakers deden een aanval op de bestuurders van de lorries die door een sterke politiemacht werden beschermd. De agenten wierpen met traangasbommen naar de me nigte, er ontstond een handgemeen, waarbij 'n politieman werd gekwetst. Na herhaalde char ges der politie met den wapenstok, waarbij vele belhamels bewusteloos ter aarde stortten, wer den de stakers ten slotte teruggedreven. TOTALE VERDELGING VAN KAKKERLAKKEN, TORREN, KREKELS, enz. wwwwwnn n 11 s Ar?. cs^ Stand op Woensdag 2 uur n.m.: 768.1 Vorige stand: 768.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1