STADSNIEUWS Laatste Nieuws Na de muiterij in Indië 0 BEHOEFT NIET MEER TE SCHRIJVEN BERNARD J. VAN LIEMT COMPLETE MEUBILEERING Haarlem, 4 Juli BERICHT WOENSDAG 4 JULI 1934 NU PARKEEREN! Een zeer stevige reductie VOOR DEN KANTONRECHTER Z. K. H. Prins Hendrik herdacht Feestelijke ontvangst weleerw. heer C. Donsen ZIEKENTRIDUUM BLOEMENDAAL Ontroerende plechtigheden NATIONAAL ZANG- EN MUZIEKCONCOURS TE HOOFDDORP De volksconcerten der H. O. V. Statuten De le Concoursdag goed geslaagd V oetbal-ongeluk Personalia NIEUWE HAARLEMSCHE COURAMT TARIEFSVERLAGING OP DE CENTRALE WERKPLAATS Onze zijden stoffen en fournituren voor LAMPEKAPPEN worden vanaf 10 Juli met 30 in prijs verlaagd! Wacht dus nog even met Uw aankoop FIRMAD. S.LEEFLANG Het speciaalhuis voor de betere verlichting LANGE VEERSTRAAT 23-25 Een Jubileum aan de Rijks kweekschool Doodelijk ongeval in de Haarlemmermeer Herdenking Prins Hendrik op scholen Geen orgelbespeling BURGERLIJKE STAND PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Conversie van leeningen Rouw in de gemeente Onze musici in den vreemde VOETBAL FINALE VIER STEDEN- TOURNOOI Tusschen de stedenelftallen van Amsterdam en Haarlem DAMMEN Nieuwe clublokaal der „Haarlem- sche Damclub" WATERPOLO H. P. C. I—A. Z. I. De Graal-opvoering te Londen „Ecce Sacerdos" een vooruitgang bij „Everyman" GROOTE HOUTSTRAAT 62-67 VERWULFT 9 ENG. EETKAMERf 295.- BLANK MAHONIEf 365.- MAHONIE IN DE WAS f 385.- LEVERINC MET GARANTIE AGENDA 5 Juli INSTELLINGEN STAATSVISSCHERSHA VEN- BEDRIJF Het requisitoir tegen de officieren UIT DEN OMTREK HILLEGOM 1JMUIDEN Verhoogde visscherij-uitkomsten over Juni BEVERWIJK BLOEMENDAAL VELSEN De gemeentelijke verpachting van de auto parkeerplaatsen op de Groote Markt, het Sta tionsplein en de Oranjekade, heeft weer plaats gehad. Er is nu een nieuw tarief naar voren ge bracht. Voor de eerste zes uren, dat men een standplaats inneemt, moet een dubbeltje wor den betaald. Daar het bedrag nu zeer billijk is gesteld, acht de politie het een plicht voor iederen autobestuurder om, van deze parkeerplaatsen gebruik 'te maken, indien hij zijn wagen ge- ruimen tijd achter wil laten. De politie zal thans eischen, dat in drukke straten en in de nabijheid van parkeerplaatsen, geen auto's meer onbeheerd worden achtergelaten. Dit laatste is niet van kracht, als men slechts voor een korten tijd zijn wagen ach terlaat om even een boodschap te doen. De houding van de politie, zooals hierboven aangegeven, gaat heden reeds in, evenals de nieuwe parkeerprijs. A. Lopes Cardozo, beiden alhier, en M. P. Breedveld, Hillegom. Voor het examen Engelsche handelscorres pondentie, afgenomen door de Ver. v. Leera ren in Talen, is geslaagd mej. L. Bakker, al hier. Onze stadgenoote, mej. G. A. Garssen, slaagde te Amsterdam voor de acte M. O. gym nastiekonderwijs. Directeursprijs verwierf de heer Cornelis Jon ker van „Schoorls Gemengd Koor," Schoorl. Hedenmiddag om 12 uur werd het concours met 19 deelnemende vereenigingen voortgezet. Bij de opening der strafzitting van het kan tongerecht, waarbij aanwezig waren de kan tonrechter mr. Bijl de Vroe, de beide ambtena ren van het M. O., mr. v. d. Berg en de Vries van Doesburg, de griffier mr. Liesker en de substitiuut-griffier jhr mr. Reggersman, hield de kantonrechter een korte herdenkingsrede, waarin hij de droefheid van het Koninklijk Huis schetste. Nog kort geleden overleed H. M. de Koningin-Moeder en thans Prins Hendrik. De gedachten van spr. gaan uit naar H. M. de Koningin en Haar dochter, die door dit verscheiden zoo diep zijn getroffen. Spreker besloot met den wensch, dat God Beiden zou mogen steunen in deze moeilijke dagen. Namens het parket sloot mr. J. v. d. Burg zich bij deze woorden aan. Ten teeken van rouw werd de zitting enkele minuten gesehorst. Vrijdag 29 Juni j.l. mocht de Weleerw. Heer C. Donsen uit de handen van Z H. Exc. Mgr. E. V. Mennechet, bisschop van Soisscns (Frank rijk) de H. Priesterwijding ontvangen De bewoners van het Bavodorp weten hun pasgewijde priesters te eeren en nun een feeste lijke ontvangst te bereiden. Voor dit toel heeft zich dan ook een damescomité gevormd, dat reeds maandenlang bij de bewoners hun offertje kwam ophalen om zoodoende ook den neomist een gepast cadeau te kunnen aanbieden Het da mescomité heeft thans een programma opge steld, hetwelk als volgt zal worden uitgevoerd: Op Zaterdag 14 Juli, omstreeks drie uur, zal de neomist in tegenwoordigheid van zijn ouders worden opgewacht op het plein aan de Zomer- vaart, alwaar dan zullen zijn opgesteld een schat van bruidjes, alle jeugdvereenigingen van de parochie, K.J.C., Verkenners, mondorgelclub, tamboers, enz. Bij aankomst van den wijdeling zal een bestuurslid der bouwvereeniging een kort welkomstwoord spreken en bloemen aan bieden aan neomist en de moeder van den pries ter. Daarna zal een groot aantal kinderen enke le liederen ten gehoore brengen waarna een i rondgang door het Bavodorp volgt, door de Kruistochtstraat, Van Keulenstraat, Bisschop Ottostraat, Graaf van Wiedstraat, Kruistocht straat, Damiatestraat. Emostraat, waar de neo mist woont en de stoet ontbonden zal worden. In de ouderlijke woning zal het damescomité het cadeau der bewoners aanbieden. Des avonds half zeven zal de Zeereerw. Heer pastoor P. Rcovers den pasgewijden priester plechtig in zijn parochiekerk inhalen en zal de neomist een plechtig Lof celebreeren. Zondag 15 Juli, des morgens half tien zal de Weleerw. Heer C. Donsen zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. De commisie verzoekt alle bewoners van het Bavodorp en zeker hen, die wonen in de straten langs welke de stoet gaat, zooveel mogelijk te willen vlaggen, met toevoeging van den pause lijken wimpel. In den middag van den eersten dag van het Ziekentriduum te Bloemendaal waren handop legging aan de Zieken, processie en zegen met 't Allerheiligste over de zieken weer de plechtig heden, die ontroering en diepen indruk voor zie ken en aanwezigen ten gevolge hadden. Telkens hooren wij het weer van zieken, die voor het eerst het Triduum medemaken cf van belang stellenden, dat die plechtigheden zoo'n diepen indruk maken. Die indrukken worden op den eersten dag gevestigd en die goede stemming wordt de volgende dagen versterkt en voorgoed bevestigd, 't Is daarom ook dat men meer en meer gaat begrijpen, dat een zwakke navolging van deze zegenrijke oefening, in een oefening van één dag, z.g. Ziekendag, niet die uitwerking heeft op de zieken als een driedaagsche oefe ning, zooals het in Bloemendaal van den begin ne af geweest is en op de meeste plaatsen in Nederland is nagevolgd. Ziet maar eens als aandachtige toeschouwer, hoe blij en verheugd de zieken na den eersten dag raar huis gaan, hoe een zekere schroom, waarmede vooral de eerstelingen op een Triduum gekomen zijn, verdwenen is, men heeft kennis gemaakt met de verpleegsters, met elkaar, men is verzoend met de omstandigheden en denkt alleen aan het schoone op geestelijk gebied, dat de dag gebracht heeft, de kracht van de gemeen schappelijke liturgische oefeningen, de kraöht veput uit het woord van den leider van hef Triduum en het Z. A. Pastoor Willenborg, die door zoovele jaren ondervinding in staat is u:* het leven van zoovele zieken treffende voor beelden te nemen, die dezen zieken moed en troost geven in hun ziekten en kwalen, geeste lijk en lichamelijk lijden. Het is en blijft een feest van den hoogsten rang voor zieken en gezonden, hoeveel lijden en zwaar menscheüjk leed daar ook bijeen is. 't Blijft altijd weer een diepe ontroering wek ken, wanneer het zoo devoot stil is in de Kerk, ieder doet wat hij kan om de rast en de devotie van anderen niet te storen. Maar die stilte wordt verbroken wanneer de zieken met elkander ant woorden de aanroepingen onder den zegen met het Allerheiligste of hun blijden en smeekenden zang deen opstijgen onder de handoplegging. Dan klinkt het op als 'n machtige smeekbede uit zoovele harten, die kunnen smeeken omdat zij het leed van het lijden kennen, maar meer nog omdat zij gelooven en in geloovig vertrouwen zijn gekomen cm deze oefening mede te maken. Na de middagoefening gingen de zieken naar huis terug, vlot reden de auto's voor, weder zoo bereidvaardig door velen uit Bloemendaal, Overveen, Haarlem, Santpoort ter beschikking gesteld. Weer een nieuwe groep van personen zagen wij hun diensten geven aan het Triduum. Zij hadden het gevraagd, het ligt zoo geheel in de lijn van hun beweging. Onze Verkenners, wat waren zij blijde, te mogen doen het bescheiden werk wat zij nog maar konden doen; zij hebben een Verkenners-daad gedaan: anderen helpen. Zoo wil ieder gaarne wat doen. omdat het werk zelf zoo aantrekt, niet om de mensche- lijke voldoening, maar om het bewustzijn van het echt-christelijke werk van naastenliefde. Gedurende de maanden Juli en Augustus geeft de H. O. V. eiken Zondagmiddag om 2.30 uur een concert in Den Hout. Op alle Donderdagavonden in Juli en op 2, 16 en 25 Augustus worden volksconcerten gege ven in de groote zaal van het Gem. Concert gebouw met medewerking van Nederlandsche solisteh. Laatstgenoemde concerten zijn toe gankelijk tegen den prijs van 15 cent, waarvoor men een programma ontvangt. Bovendien zullen er 4 concerten gegeven worden in de muziektent van het Bloemen- daalsche bosch op de Woensdagavonden van 18 en 25 Juli; 1 en 8 Augustus. Aanvang dezer concerten te 8 uur. Het concert op Dondag a.s. is echter uitge steld in verband met het overlijden van Z. K. H. den Prins. De Staatscourant bevat de gewijzigde statu ten der Vereeniging „Eigen Hulp" voor district Haarlem en omstreken, gevestigd te Haarlem. De Staatscourant bevat de statuten van de N.V. Grossierderij, voorheen Firma S. Reinalda, te Haarlem. Onder begunstiging van prachtig weer werd Dinsdag op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp de concertwedstrijd van het door de Chr. Zangvereeniging „Hosanna in Excelsis" ter gelegenheid van de feestelijke herdenking van haar 20-jarig bestaan uitgeschreven natio naal zang- en muziekconcours onder veel be langstelling te ongeveer 12.30 uur aangevangen. De uitslag van dezen len dag is als volgt: Kinderkoren klasse B: „Zang en Vriend schap," Mijdrecht, le pr. met 324 punten. 4e afd. Gem. Koren: „Zang en Vriend schap," Abbenes, le pr. met 300 punten. 2e afd. Dameskoren: „Tot ons genoegen," 's-Gravenland, le pr., 304 punten. 2e afd. Gem. Koren: „Excelsior," Nieuw - Vennep, le pr., 340 p.; „Excelsior," Huis ter Heide, le pr., 315 p.; „Looft den Heer" 3e pr., 238 p. le afd. Gem. Koren: „Kunst door Oefening," Amsterdam, le pr„ 371 p.; „Schoorls gemengd koor," Schoorl, le pr., 374 p.; „De Lof stem," Rozenburg, 3e pr., 259 p. 2e afd. Mannenkwartetten: „Zang en Vriend schap," Alkmaar, le pr. 337 p. Eere-afd. Gem. Koren: „Gemengd Koor," Hoofddorp, le pr. 315 p.; „Halleluja," Vianen, le pr. 301 p.; „Excelsior," Leimuiden, le pr. 311 p.; „Soli Deo Gloria," Hoorn, le pr. 323 p.; „Con Amore," Wijk bij Aalburg, 2e pr. 292 p. Afd. Uitmuntendheid Mannenkoren: „Nieuw - Amsterdam," Amsterdam, le pr. 361 p. Eere-wedstrijd: „Nieuw-Amsterdam," Amster dam; 2e pr. Schoorls Gemengd Koor, Schoorl; 3c pr. „Excelsior," Huis ter Heide. Hoogst aantal punten le dag: Schoorls Gem. Koor, Schoorl. Dinsdagavond heeft bij een voetbalwedstrijd op een terrein aan den Vergierdeweg de 26- jarige M. per ongeluk een met kracht geschop- ten bal tegen zijn hoofd gekregen. Hij sloeg bewusteloos neer en is, nadat de ongevallen- dienst hem voorloopig verbonden had, met den ziekenauto van Mathot naar het Diaconessen- huis gebracht. De voetballer kreeg een hersenschudding. Aan de Technische Hoogesehool te Delft zijn geslaagd voor het candidaats-examen voor ci viel ingenieur de heeren J. van de Kerk uit Haarlem en D. H. van der Werf uit Velsen; voor het candidaatsexamen van eiectro-tech- nisch ingenieur de heeren E .E. Carpentier, ir. Telefoneer ons Uw antwoord op omroepers onder nummer Bel: HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Omroeper - Service Noem het nummer van de annonce .waarop. U .wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke door zending aan den steller der an nonce. Omroeper - S ervice NASSAULAAN 51 - HAARLEM De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt Op de Centrale Werkplaats der Ned. Spoor wegen te Haarlem is in de afd. wagenmakerij een tariefsverlaging van 20 pet. ingevoerd. „Het Volk" vermeldt hierover o.m. het volgende: Nadat reeds gedurende ongeveer een maand de tarieven der wagenmakers in de kleine her stelling met 20 pet. waren verlaagd, deelde de chef der Centrale Werkplaats aan de vertegen woordigers der organisaties mede, dat hij de tarieven van alle wagenmakers, zoowel van kleine als groote herstellingen, met 30 pet. had verminderd. De motiveering hiervan was, dat door de groote tekorten bij de Ned. Spoorwegen zoo in tensief mogelyk gewerkt moest worden en de chef meende in dit verband, dat de arbeids prestatie in de wagenmakerij zoodanig was op te Voeren, dat de genoemde verlaging zonder bezwaar ingevoerd kon worden. Het spreekt van zelf, dat onder de betrokken arbeiders groote ontsteming heersehte, te meer, waar de chef deze premieverlaging zonder eenig overleg met de organisaties had ingevoerd. Onmiddellijk heeft de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel alles in het werk gesteld, om deze ingrijpende tariefsverlaging zooveel mo gelijk te beperken. In een bespreking van het H. B.-lid Joustra met den chef van den dienst van materieel en werkplaatsen, ir. Hupkes te Utrecht, heeft deze ten slotte toegezegd, dat in het vervolg eerst overleg zal plaats vinden alvorens overgegaan wordt tot vermindering van den geldenden tijd voor bepaalde werkzaamheden. De tijdstarieven zullen over de geheele linie met 20 pet. verlaagd worden, doch nagegaan zal worden, of het mes er niet te diep is inge zet. Opmerkelijk is, dat schijnbaar alleen de mo derne vakbeweging een optreden in deze premie zaak van belang heeft geacht. Wij hoorden n.l. niets van de beide christelijke organisaties en den Centralen Bond. Zelfs een uitnoodiging aan den vertegenwoordiger der Ned. Ver. aan dien van St. Raphael om deze voor betrokken arbei ders hoogst belangrijke zaak met den chef te bespreken werd van de hand gewezen omdat het toch wel niets zou opleveren. Wij hebben ons gewend tot den heer Veltman, voorzitter van „St. Raphael", die ons het volgen de mededeelde: Met verontwaardiging nam ik kennis van het bericht in het dagblad „Het Volk". Direct na net vernemen van den voorgestelden maatregel van den heer chef der werkplaats, vergaderde ,°t- Raphael" en besprak deze zaak uitvoerig. In opdracht daarvan heeft den volgenden dag een bespreking plaats gehad met den chef der Werkplaats en den vertegenwoordiger van „St. Raphael". Daar zijn de bezwaren tegen de voor gestelde regeling kenbaar gemaakt en is tevens medegedeeld, dat „St. Raphael" zich in dezen zou wenden tot den heer chef van dienst. „St. Raphaël" heeft dus haar taak volkomen be grepen en maatregelen getroffen. De inhoud van het Volk-bericht is dan ook in hooge mate bedriegelijlc. Zulks onderschrijven ook twee vooraanstaande vertrouwensmannen der N. V. waartoe St. Raphael's voorzitter zich, naar aan leiding van bovenstaand bericht heeft gewend. Wat betreft de uitnoodiging van de vertegen woordiger der N. V. aan „St. Raphaël" om ge zamenlijk deze zaak te bespreken, deelde „St. Raphaëls" vertegenwoordiger mede, dat het voor hem weinig zin had, daar hij reeds een week eerder aan den chef zijn bezwaren had medegedeeld en dat hij dus in herhaling zou nioeten treden. Hij was echter alsnog bereid de bespreking mede te maken, indien zulks ge- wénscht was. De N. V.-vertegenwoordiger was het daarmee eens. Wanneer er echter sprake is van onjuist handelen dan is het dat de N. V. zich toch tot den heer chef van dienst heeft gewend zonder dat zij de tot nu toe nog steeds van kracht zijnde samenwerking tusschen beide organisaties onderhoudt. TEGENOVER MIJ. T. NUT V/H ALG. breur, z. 3 Juli: S. P. H. v. d. Ploeg—Ooster hout, d. A. M. E. SemmelDörrenberg, d. Overleden: 1 Juli: J. W. van Galen, 81 jaar, Oudeweg. H. G. Kruseman, 79 jaar, Gr. Houtstraat. E. BekkerSipkas, 67 jaar, Twijnderslaan. G. J., 7 dagen, z. van G. J. Meijer, Delftstraat. 2 Juli: T. van Lieshout. 81 jaar, Kamperlaan. J. Dekker—Bisschop, 55 jaar, Kennemerstraat. 3 Juli: C. Schrama, 71 jaar, Kamperlaan. Het was Maandag vijf en twintig jaar geleden, dat deq heer J. Ots aan de Rijkskweekschool al hier werd aangesteld als leeraar in viool-, piano- en orgel. Leeraren en leerlingen hebben hem daaraan op recht hartelijke wijze herin nerd, alhoewel hy zelf op geen huldiging gesteld was. Namens leeraren en leerlingen sprak de direc teur, de heer Th. Lancée hem op een zeer waar- deerende wijze toe. Deze dankte hem voor de toewyding aan zyn werk en de opgewektheid, waarmee hij steeds zyn lessen gegeven heeft. De heer Lancé merkte op, dat het werk van den heer Ots tenslotte de vrachten moet werpen in de lagere school, omdat de onderwijzers dan den zang der leerlingen met een of ander muziek instrument kunnen begeleiden. De heer Ots werd verder toegesproken door den heer J. w. Ruinen, leeraar, en door een leerling. De inspecteur der onderwijsopleiding, de heer J- J. 't Hart uit Utrecht, wiens aanwezigheid by dit feest uit den aard der zaak zeer op prijs werd gesteld, bedankte den heer Ots voor alles, wat hy voor de aanstaande onderwyzers had ge daan. Aan den heer Ots werd een cadeau ge schonken als herinnering aan dezen dag. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte h^lde. Het 3-jarig zoontje van den timmerman M. tc Hoofddorp is eenige dagen geleden, terwijl hij den weg wilde oversteken naby de ouder- lyke woning door een passeerenden auto, uit Warmond, gegrepen en overreden. Naar wij thans vernemen is het knaapje aan de bekomen verwondingen overleden. Hoewel daartoe niet geïnstrueerd, hebben ver schillende schoolhoofden voor de leerlingen in het kort de beteekenis van Prins Hendrik voor het Nederlandsche volk uiteengezet. De in ons ochtendblad aangekondigde orgel bespeling in de Groote Kerk, Donderdag a.s. van 34 uur, gaat, in verband met het over- lyden van Z. K. H. Prins Hendrik, niet door. Ondertrouwd: 3 Juli. J. H. Richard en J. W. Meijers. Getrouwd: 3 Juli: J. Smits en J. de Jong. Geboren: 29 Juni: J. D. Wilshaus—Le Fevre, z. D. HirsGroeneveld, d. 30 Juni: L. Hu- bertZagema, d. A. C. Dirksv. Bruggen, d. 1 Juli: N. E. ter SchuurTscheuschner, d. G. B. van GolenKroos, d. A. Braaksma— Looijen, z. 2 Juli: W. WoltersSchaaf, z. M. C. M. J. Alles—de Graaff, d. J. W. C. Meijer—Disco, d. G. van Eykelen—Besten- Ged. Staten van Noord Holland deelen mede. dat zij by besluit van 31 Maart 1925 werden ge machtigd over te gaan tot conversie van leenin- gen mits, onder meer, de rente der nieuwe lee ning niet hooger zou zijn dan 5 pet. of althans 1 pet. lager dan die der te converteeren leening. Terwyl nu alle leeningen, waarop thans ver vroegde aflossing kan plaats vinden, van het 4>2 pct.'s rentetype zijn, is het voorshands niet mogelijk anders dan eene leening van het 4 pct.'s rentetype te sluiten. Conversie zou dus zonder wijziging van be doelde machtiging niet mogelyk zyn. Weliswaar achten Ged. Staten publieke emissie van eene 4 pet. leening op het oogenblik niet gewenscht, er kunnen zich echter omstandig, heden voordoen, waaronder eene conversie voor- deelig zyn zou en het is daarom geraden maat regelen te treffen, die hen in staat zullen stellen alsdan zonder uitstel te doën hetgeen in het provinciaal belang noodig zyn zal. Mitsdien stellen zij voor een desbetreffend besluit te nemen. Wegens nouw zijn vandaag, morgen en op den begrafenisdag van Prins Hendrik alle ver makelijkheden afgelascht. Gedurende die dagen mag geen muziek in café's en op straat gemaakt worden. Ingevolge besluit van den Ned. Bioscoopbond zyn bioscopen alleen op den begrafenisdag ge sloten. Onze stadgenoote Ré Koster werd, na haar Italiaansche tournée, uitgenoodigd als soliste mee te werken aan de „Salzburger Festspiele", waar ze 2 Aog. de sopraan-party zal zingen in de Cantate van Vittorio Goi, onder leiding van den componist. De finale voor het Vier-Stedentournooi, waarbij Amsterdam en Haarlem zich als fina listen wisten te klasseeren, zal op Woensdag 11 Juli des avonds om half acht uur worden gespeeld in het R. C. H.-Sportpark te Heem stede. Wegens ziekte van den eersten voorzitter der „Haarl. Damclub", den heer J. W. v. Dartelen en uitstedigheid van den tweeden voorzitter, den heer W. J. A. Matla, werden de talrüke aan wezigen die de geheele tuinzaal van hotel „Royal'' vulden, hartelyk welkom geheeten door den heer H. G. Teunisse, eersten secretaris der vereeniging. De simultaanséance ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe clublokaal gegeven, nam hierop een aanvang. De heer Aebi de Jong was bereid gevonden den heer H. G. Teunisse, die den voorzitter verving, als slmultaanspeler te vervangen en zoo aanvaardden de heer P. J. v. Dartelen J. B. Sluiter en Aebl de Jong den strijd tegen 35, meest geoefende clubspelers. Te 10 uur werd de séance even onderbroken om de prijzen te kunnen uitreiken, welke waren gewonnen in de competitie en onderlinge wed strijden 1933—1934. De heer J. P. van Eyk huldigde allereerst den kampioen der „H. D. C." 1933—'34, den heer H. G. Teunisse en bood met een harteiyke toe spraak een fototoestel aan. Dit werd met een woord van dank aanvaard en nu volgde de huldiging van den tweede klas kampioen den heer Ph. G. Amelung Jr.; den heer J. Zurel als kampioen derde klas en den heer K. Oly als tweede prijswinnaar derde klasse. De heer J. B. Sluiter Jr. ontving ook dit jaar den topscoorderprijs „Hoofdklasse'"; den heer J. Poppen den topscoorderprijs 2e klasse. Hierna werd de séance voortgezet en te 12 uur geëindigd. De simultaanspelers hadden het volgend resultaat bereikt: 35 gespeeld, 20 gewonnen, 9 remise, tegen de heeren: J. v. d. Giessen, M. van Leeuwen, Stienstra, Th. Weselman, H. J. Bonnes, I. Ravensbergen, A. Smit, P. Mol- lema en G. Bakker. 6 partyen werden verloren tegen de heeren: W. v. Pelt, J. J. v. Kesteren, H. G. J. Andries- sen, Hubregtse, J. M. A. Mlnderhoud en J. J. Groenewoud. De winnaars werden verrast met een ge schenk door de vereeniging ter beschikking ge steld. Met een woord van dank aan de simultaan- splers werd deze avond besloten. Voor de le kl. K. N. Z. B. speelt heden (Woensdagavond) H. P. C. I tegeen A. Z. I in de zwemvijvers aan den Glipperweg te Heem stede, LONDEN, 2 Juli 1934 De „Grail" (Graal) heeft op mooie wijze biyk gegeven van haar diepe erkentelijkheid voor de hulp, haar in de twee jaren van haar bestaan verleend door Z.Em. Kardinaal Bourne, aarts bisschop van Westminster. In het Cambridge-Theater, den mooien, klei nen schouwburg in het Londensche Westend, heeft zij een bescheiden maar innige hulde ge bracht aan den Kardinaal ter gelegenheid van diens gouden priesterfeest. Z.Em., die vergezeld was van Mgr. Butt, den suffragaan-bisschop van Westminster, en bis schop Biermans, den superieur-generaal der St. Josephs Vereeniging, woonde met zichtbare vol doening, waaraan hij, na afloop in een vrien delijke toespraak uiting gaf, de opvoering by van „Ecce Sacerdos", waarin groepen van Graa'- leden symbolisch en vocaal een uitbeelding ga ven van „Ons leven in Christus". Treffend werden, door groepen Graalleden, de Sacramenten van den Doop, van het Vormsel, van de Biecht, van het Priesterschap en van het Allerheiligste weergegeven. De spreekkoren waren volmaakt, m.i. veel beter dan in November by de „Everyman"- opvoering in Albert Hall, en de gebaren, veel soberder en beheerschter, waren expresslever en over het geheel minder dilettantisch. Velen, die „Everyman" gezien hebben, en er terecht op getogen over waren, heb ik hooren zeggen, dat zij „Ecce Sacerdos", ondanks de geringe lengte der voorstelling, als een grootere prestatie en in bijna ieder opzicht als een vooruitgang be schouwden. Naar myn persoonlyke meening was de prestatie bepaald zeer goed. Door een vo. komen wegcijferen der persooniykheden (wei nig dingen lijken moeiiyker dan dit!) kwam het symbolisch karakter der opvoering prachtig tot zyn recht. De harmonie tusschen het koor, waarvan klaarbiykelijk zangers en zangeressen van hoogeren rang (wy moeten de anonymiteit, welke de Graal siert, eerbiedigen) deel uitmaak ten, en de tafereelen, was treffend en zelfs de meestal sobere bestraling met kleurlicht droeg het hare bij tot de diepe religieuze stemming. Het décor bestond uiteen kruis. Dit was alles. En het was niets te veel, maar ook niets te weinig. Zeer schoon waren de laatste groepen, die de bisschoppeiyke waardigheid en den kardinaals rang uitbeeldden. Er is bij zulk een opvoering misschien weinig toe noodig, om haar in oppervlakkigen zin mooi" te doen zyn. Maar er is veel toe noodig'. opdat zy niet, in den dieperen zin, leelyk zij. Leelijk, want stuitend. Een stem, van achter het scherm komend, en de stem voorstellend van onzen Goddelyken Zaligmaker, moet vol doen aan ja, aan de eischen, waaraan in dit geval die stem voldeed opdat wy niet een gevoel van onwil krijgen en zeggen: ,,'t Mag goed bedoeld zijn, maar 't is oneerbiedig, 't Hin dert me." Dit gevoel had ik geen oogenblik. En heel die symbolische opvoering had zoo licht kunnen worden tot een ergeriyk en eigen wijs „kerkje spelen", tot iets profaneerends, tot een ongepast en hoogmoedig familiaar doen met wat ons 't heiligst is. 't Lijkt een negatieve lof, wanneer ik getuig, dat die opvoering niets van dit alles was. En toch is het de hoogste lof, welke men haar geven kan. Gebouw „St. Bavo" Kunst na Arbeid Bestuur Graf. Bond Bestuur Meubelmakers, alle 8 uur Uitbetalen vacantiebonnen Bouw- vakbond van 79 uur. R. K. Kerk Bloemendaal Voortzetting Zie kentriduum. Luxor-Sound-Theater: „De Sensatie-corres pondent", 8.15 uur. Palace: „Je bent 'n schat je. Ros' Marie"; op het tooneel: Pipifax, Humsti, Bumsti; 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Arbeid Adelt, ledenver gadering Mannenkoor Proza, 8 uur Rechtsk. Bureau, 78 uur R. K. Kelners, 12.30 uur 's nachts R. K. Volksbond, 8 uur Examen Hoofdacte, 9 uur. R. K, Kerk Bloemendaal Sluiting Zieken triduum. Bioscopena ls boven. Bisschoppelijk Museum Wijziging, thans geopend op werkdagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons. Bloemhofstraat 1, Haarlem Tel 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12. 24. 8—9 uur Zaterdag 1012 uur Adres; Bloemhofstraat l. Haar lem Tel 11671 Wit-Gele Kruis (R.K. Kraamhulp, Wykver- pleging en Magazijn Parklaan 75 (teiei 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van tot 2 uur, Vrijdags van 1 tot 2 uur Spreekuren: R. K. Wykverpleging, Magazyn verplegingsartikelen, Inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. BATAVIA, 4 Juli (Aneta) Het Hoog Militair Gerechtshof zetten de behandeling voor van het proces tegen de officieren van „De Zeven Pro vinciën". De plv. advocaat-fiscaal Mr. Jonkers, eischte in zyn requisitoir de volgende gevangenisstraf fen: De luit. t. z. le klasse W. F. J. F., een jaar en zes maanen; de luit t. z. 2de kl. E. M. H., een jaar en drie maanden: de luit. t. z. 2de kl. L. D. de K„ een jaar; de luit. t. z. 2de kl. D. D. zes maanden; de officier M.S.D. 2e kl. L. de W., een jaar; de officier M.S.D. 2de kl. G. S„ twee maan den; de officier M.S.D. 2e kl. C. M. W. van B., vijf maanden; de officier van gezondheid 2e kl.. H. C. B„ drie maanden, de luit. t.z. 3de kl. A. N. Baron de V. van S., vyf dagen. Ten aanzien van de eerste zes beklaagden vorderde de plv.,-advocaat-ficaal bovendien ont slag uit den militairen dienst wegens ongeschikt heid. Overigens werd bevestigd van de vonns- sen van den Zeekrengsraad te Soerabaja gevor derd. Deze eischen stemmen overeen met het requi sitoir dat destijds door den fiscaal voor den Zee- krygsraad te Soerabaja tegen de officieren van de „Zeven Provinciën" werd gehouden. Steunverlaging De nieuwe steunregeling voor de wevkloozen in de bloembollenstreek is 1 Juli in werking getreden. Zij bedraagt voor de uitgetrokkenengezin van 2 personen f 9, voor heen f 10, de toeslag per gezinslid is thans f 0.75 geworden en was f 1. De bestaande huurtoesla- gen werden met een derde verminderd. Alleen de grootste gezinnen worden iets beter: hun maximum is thans f 15 tegen f 14.35 voorheen. Een kleine commissie uit de gemeentebesturen der bloembollenstreek, waarin voor Hillegom weth. Vermeer zitting had, heeft aan het Minis terie getracht, den grondslag van f 10 op f 9.50 te brengen inplaats van op f 9. Dit heeft echter niet mogen baten. Diefstal van fyne vfcch Maandagavond had in de Ryksvischhal een brutale diefstal van tong plaats. Toen de schepen waren gelost en gesor teerd en voor wat fyn visch betreft gewogen, kwam een wachtman tot de ontdekking dat var. de visch waarover hy toezicht had pl.m. 60 K.G tong was verdwenen. Daar het twee partijtje; waren, waarvan het gewicht bekend was, kon dc halpolitie direct de noodige maatregelen treffer j Het mocht haar gisteren gelukken den vermoe- idelyken dader te arresteeren. "tT Het overzicht van het Staatsvisscherijbedrijf te JJmuiden over Juni en het eerste half jaar 1934 is als volgt; In de maand Juni 1934 kwamen aan de Vlsch- hal: Treil- en zeevischzegen(50) 95 stoom- en mo- tortreilers t 185.071.05 83.715.05); (204) 191 motorloggers f 109.739.26 (f 123.459.19): (454) 216 motorkustvisschers f 29.116.22 (f 41.136.32; (2) 19 open booten f 126.59 (f 1.55); (19) 39 Deensche motorkotters f 20.651.45 (f 12.677.67; (4) 1 Belgi sche motorkotter f 92.37 (f 1.29136); 1 Duitsche stoomtreiler f 1.365.04. Drijfnet: (1) stoomlogger (f 4.304.95): (2) 2 motorloggers f 567.50 (f6.160.35): consignatiezendingen f 12.262.85 (f 21.491.39). Totaal f 358.992.33 (f 294.237.83). Over de eerste 6 maanden 1934. Treil- en zee vischzegen: (147) 821 stoom- en motortreilers f 1.790.000.21 (f 338.249,29); (1293) 1288 motor loggers f 823.400.28 (f 933.921.96); (1927) 1728 motorkustvisschers f 126.734.19 (f 153.242.21); (5) stoomsnurrevaad (f 791.03): (4) stoomkustvis- schers (f 2.871.81); (75) 182 open booten f 1.633.64 (f 984.56); (2) 17 Duitsche stoomtreilers f 39.073.39 (f 3.220.54); 1 Fransche stoomtreiler f 4.619.05; (2) Duitsche motorkotters (f 685.07); (13) 9 Belg. motorkotters f 2.698.97 (f 4.853.34>: (1) Zweedsche motorkotter: (f 583.25); (158) 39 Deensche motorkotters f 46.338.30 (f 101.927.251. Drijfnet: (2) 1 stoomlogger f 3.859.70 (f 6.771 (3) 6 motorloggers f 4.215.50 (f 7.520.80); (7) 37 Engelsche stoomdrifters f 41.810.19 (f 14.227.14); (137) 137 stoombeugers f 99.348.41 (f 122.197.85): consignatiezendingen f 98.160.36 (f 396.112.21). Totaal f 3.081.892.19 (f 2.088.159.31). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cyfers van de overeenkomstige periode in 1933). Aardbeien aanvoer. De totaal aanvoer be droeg gisteren 131.653 K.G. aardbeien. Aan de veiling „Kennemerland" 90.000 K.G. tot een ge middelden prys van 18.90 per 100 K.G. Aan de Beverwyksche exportveiling 41.653 K.G. tot een gemiddelden prys van 19.40 per 100 K.G. „Herwonnen Levenskracht" De opbrengst van den speldjesdag op Zondag 1 Juli in deze gemeente bedroeg 150.24. Zal de nachtcactus bloeien? Wegens den vermoedeiyken bloei van de nachtcactus zal de gemeentelyke kweekery van Bloemendaal aan de Veldlaan te Bentveld hedenavond van 8 uur af voor het publiek geopend zyn. Burgerlijke Stand Geboren: d. van W. H. van der VlisJansen; d. van H. O. Tervoort van Pel; z. van M. TolBuur; z. van L. de Ruy- ter—Vellema; z. van J. KuvenerKoster; z. van M. Bosmanvan Leeuwen; z. van A. H. Post Noomen. Ondertrouwd: J. Dekker en Ch. M. Alleman; P. Kooiman en A. M. van Laarhoven. Getrouwd: J. Gorter en A. M. van Klooster; P. Durieux en J. LooijH. Gomes en A. M. Alf- ter; J. Erdsieck en E. Hollenberg. Overleden: Willem Veken, 80 j., echtgen. van G. Middelburg; Melle Haan, 53 j„ echtgen. van W. Kramer; Dingena Vet, 70 j., weduwe van C. Bos. Onderwijs-verkeerscommissie As. Vrydag- avond zal door burgemeester Rambonnet een Onderwysverkeerscommissie worden geïnstal leerd. In deze Commissie zullen zitting nemen de Inspecteurs van Politie, onderwysspecialiteiten n Hoofden van scholen. De inspecteurs zullen het onderwyzend per- neel volledig op de hoogte stellen en inlichten ver de verkeersregels. Het onderwijzend perso neel zal dan de schooljeugd een duideiyke uit leenzetting over de verkeersregels kunnen geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2