Rouwbeklag m De rouw over het Huis van Oranje Roode rozen op 't doodsbed MacDonald in het geding WOENSDAG 4 JULI 1934 BOODSCHAP AAN DE KAMERS Omtrent de begrafenis van het stoffelijk overschot is nog geen beslissing genomen Herdenking in den Raad van State Hooge Raad der Nederlanden De begrafenis DE INDRUK IN INDIË Overvallen door het plotseling verscheiden Buitenlandsche persstemmen Een herinnering Dagorde van Defensie Telegram van Z. H. den Paus Deputatie Roode Kruis in de sterfkamer Unie van R. K. Studenten- vereenigingen Te Apeldoorn Afkondiging in alle gemeenten Geen uiterlijke teekenen van rouw Rouwregister druk geteekend Schaduwen van den dood? Belgische waardeering Overkomst zuster van den Prins Een laatste groet Tentoonstelling „Stad Tilburg" Prinses Juliana legt de bloemen als laatste groet bij haar vader Minister Colijn ten Paleize Madame Curie Overleden te Valence Ons vorstenhuis zwaar getroffen Na zijn laatste kuur in het buiten land was de Prins reeds zeer verzwakt De bisschopsring van Kard. Mercier In de handen der Anglicanen Drankvergiftiging Transferaccoord met Zwitserland Conflict bij Engelsche spoorwegen Een felle aanval van Snowden ge pareerd door lord Sankey 1H Millioen belasting achterstallig Het „vrije" Duitschland Katholiek vlugschrift in beslag genomen Het „gedicht" van Spiers Een rectificatie Wijlen Prins Hendrik Herdenking in den Maastricht- schen Gemeenteraad Jhr. mr. C. M. R. Testa "f Dr. Hentzen's „Commentaar" H. M. de Koningin heeft de volgende boodschap aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal doen toekomen: Het heeft God behaagd onzen beminden gemaal plotseling tot Zich te roepen. Met diepe droefheid geven wy II daarvan ken nis. Wij zijn overtuigd, dat geheel ons volk deelneemt in de smart, die Ons en onze dochter vervult en hiermede bevelen wij U in Godes H. Bescherming. 's-Gravenhage, 3 Juli 1934. w.g. WILHE L>ITNA Alvorens de werkzaamheden te beginnen, heeft de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, heden morgen in de openbare vergadering van de af- deeling voor de geschillen van bestuur, nadat alle aanwezigen zich van hun zitplaatsen had den verheven, Prins Hendrik herdacht met een rede, waarin hij er op wees, dat ruim 33 jaren de Prins in den Raad van State zitting heeft gehad en Z. K. H. geen gelegenheid liet voor bijgaan om op de hem eigen, natuurlijke, een voudige wijze blijk te geven van zijn belangstel ling in den Raad en in het wedervaren Van diens leden. Na deze herdenking is de vergadering eenige oogenblikken geschorst. De vacantiekamer van den Hoogen Raad der Nederlanden zal Donderdagochtend, 11 uur, een plechtige zitting houden ter herdenking van den Prins. Omtrent de begrafenis was officieel heden-na middag nog geen beslissing genomen. De Koningin had niets willen doen vóór de te rugkomst van de Prinses. Z. K. H. de Prins ligt op zijn sterfbed alsof hü slaapt. Het lijk van Z. K. H. zal worden opgebaard In admiraalsuniform. Vanochtend liep door Den Haag het hardnek kig gerucht, dat de begrafenis in Mecklenburg zou plaats vinden. Intusschen worden echter te Delft alle voor bereidende maatregelen getroffen, zoodat men rekenen kan op een begrafenis aldaar. De beslissing zal waarschijnlijk vallen nadat de broeder van den Prins hedenavond zal zijn aangekomen. Men verwacht niet, dat H.M. vóór dien tijd een beslissing zal nemen. BATAVIA, 4 Juli. (Aneta). Ook Ned.-Indië werd overvallen door het plotselinge bericht van het overlijden van Prins Hendrik, hetwelk te minder werd verwacht, wijl de betrekkelijk lange duur en het uitblijven van een ongun stige wending der ziekte, de hoop hadden ge geven op behoud van den Prins Gemaal. Aanstonds lastten alle restaurants de muziek uitvoeringen af, terwijl door middel van radio uitzendingen, waartoe de P. T. T. medewerking verleende, tot middernacht zelfs de meest af gelegen posten van de laatste berichten werden voorzien. Batavia toont door het halfstok-vlaggen van openbare en particuliere gebouwen en woningen zijn medeleven met het Koninklijk Huis. Alle Engelsche bladen hebben hedenmorgen de dapperheid van Prins Hendrik, waarmede hij het reddingswerk leidde, toen het Engelsche stoomschip „Berlin" in 1907 bij Hoek van Hol land was gestrand, in herinnering gebracht. De „Times" verklaart, dat Koningin Wilhel- mina en Prinses Juliana de sympathie en deel neming van alle landen zullen ontvangen. Onder het opschrift: „Een ware Prins-ge maal" verklaart de „Daily Telegraph", dat Prins Hendrik gedurende den oorlog nimmer getracht heeft Holland te doen afwijken van zijn strikte neutraliteit en dat hij een eervolle plaats zal blijven innemen in het Huis van Oranje. De „Morning Post" wijst op de manhaftige en recht op het doel afgaande redevoering en de diplomatieke bekwaamheid, waarmede de Prins-Gemaal alle misverstanden over de onaf hankelijkheid van Nederland heeft uit den weg geruimd. De populariteit van Prinses Juliana in Enge land is een onderpand van langen duur voor de Britsche bewondering en hoogachting voor het Koningshuis en het volk van Nederland. De Hongaarsche bladen wijden uitvoerige be schouwingen aan den overleden Prins der Ne derlanden. Zij prijzen in hem zijn mannelijke karaktereigenschappen en zijn warme sympa thie voor Hongarije. Prof. Alphons Steger schrijft ons: Het was September van 1913. De Maatschappij tot Exploitatie van onont plofbare tanks, systeem Martini en Hiineke, wier directeur baron van Ittersum, tot de bijzondere kennissen van den Prins der Neder landen behoorde, had mij uitgenoodigd een lezing voor genoodigden te houden in den foyer van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's-Gravenhage, waarin het systeem zou worden uiteengezet en demonstraties het ge zegde zouden verduidelijken. Onder de proeven had ik opgenomen een groote flesch, gevuld met koolzuur, waarin een Weinig gemakkelijk ontbrand- en ontplofbare benzine was gebracht. Ten bewijze dat de eigenschappen van brand- en ontplofbaarheid in de koolzuuratmosfeer niet tot haar recht konden komen en derhalve een benzine-tank Onder koolzuur eehonden. eevaarloos kon wor den opgeslagen, werd een brandende lont in de proefflesch gebracht. De brand en de ontplof fing bleven daarbij uit, waarmede het beweerde bewezen was. De Prins, die de lezing met aandacht ge volgd had en enkele demonstraties in de open lucht op Houtrust daarna bijwoonde, begaf zich met mij over de lezing in gesprek en ctelde belangstellend nog eenige vragen over het ge hoorde. Dan opeens mij iets dichter naderend, zei Z. K. H. op fluistertoon: „Professor, de vloeistof in de flesch met koolzuur, waarin u die lont stak, was tcch wel benzine?" „Zeker, Koninklijke Hoogheid", was mijn antwoord, ,,hadt u het aangetoond gewenscht?" „Neen", zei de Prins lachend, „ik heb het graag ge loofd." De minister van Defensie heeft onder dag- teekening van Dinsdag in verband met het over lijden van den Prins een dagorder uitgevaar digd, welke door de commandanten van regi menten en corpsen, hoofden van diensten en inrichtingen en overeenkomstige autoriteiten, ter kennis is gebracht van het vereenigde, onder de bevelen van ieder hunner staande perso neel. H. M. de Koningin heeft telegrammen van rouwbeklag ontvangen van Z. H. den Paus, den Koning van België, den Graaf van Vlaande ren, de presidenten van Zwitserland, Frankrijk en Oostenrijk, den Koning van Siam, den Ko ning van Zweden, den Koning en de Koningin van Engeland, den Prins van Wales en van den Burgemeester van Brussel. Leden van het corps diplomatique, leden van de hofhouding van wijlen H. M. de Koningin-Moeder en voorts tal van deputaties van vereenigingen en corpo raties. Het dagelijksch bestuur van het Nederland- sche Roode Kruis kwam ook in den loop van den ochtend zijn deelneming betuigen met het verlies van zijn voorzitter. Deze deputatie werd in de sterfkamer, waar het stoffelijk overschot van den Prins staat op gebaard en welke zich op de eerste étage van den linkervleugel van het paleis bevindt, toegela ten. Ook het bestuur van de Johanniterorde kwam aan het paleis en werd eveneens tot de sterf kamer toegelaten. Voorts werden tallooze tele grammen, brieven en kaartjes afgegeven, als mede een aantal bloemstukken. In de hedenmorgen gehouden spoedvergade ring van het dagelijksch bestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis werd het overlijden van Z. K. H., den voorzitter, herdacht door den eersten ondervoorzitter, luit.-generaal b. d. jhr. J. H. Röell. Namens dé Unie van R.K. Studentenvereni gingen in Nederland heeft praeses Schiphorst een telegram van rouwbeklag gezonden aan H. M. de Koningin, in verband met het over lijden van haar gemaal Z.K.H. Prins Hendrik. Het hoodbestuur van het Dietsch Studenten verbond zond brieven van rouwbeklag aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Te Apeldoorn heeft het bericht van het over lijden van Z. K. H. Prins Hendrik groote ver slagenheid gewekt. Reeds spoedig na het be kend worden zijn van de openbare gebouwen en van vele particuliere huizen de vlaggen half stok gehangen. Aan het Koninklijke Paleis Het Loo en zijn aanhoorigheden zijn ten teeken van rouw de gordijnen neergelaten en is op het paleis de vlag halfstok gezet. Dadelijk is ten paleize de gelegenheid open gesteld de registers voor rouwbeklag te teeke nen; velen maakten er reeds gebruik van. In verband met het overlijden van Z. K. H. heeft de loco-burgemeester, de heer D. Gosker, den raad op hedenavond in spoed-vergadering bijeengeroepen. Naar wij vernemen, zijn verschillende feeste lijkheden en andere samenkomsten uitgesteld: alle muziekvergunningen zijn tot nader order ingetrokken. Z. K. H. vertoefde vroeger meermalen op Het Loo en nam daar deel aan jachten in den om trek. Aan den toestand der bosschen van het Koninklijk Domein Het Loo schonk hij steeds veel aandacht. Vanwege de departementen van algemeen bestuur is officieel van het overlijden van den Prins kennis gegeven aan de onder de depar tementen ressorteerende autoriteiten en dien sten. In deze kennisgeving wordt de overtui ging uitgesproken, dat de zware slag, welke het Koninklijk Huis en het Nederlandsche volk bin nen zoo korten tijd andermaal getroffen heeft met groote deelneming zal worden vernomen. In verband met het overlijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, beschermheer van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond, heeft het bestuur de algemeene vergadering met daaraan verbonden excursie een week uitge steld. De vergadering zal nu plaats hebben Donderdag 12 Juli, de excursie 13 en 14 Juli. Het programma blijft hetzelfde, gelijk was vast gesteld voor 5, 6 en 7 Juli. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de commissarissen der Koningin in de ver scheidende provinciën telegrafisch verzocht het overlijden van den Prins der Nederlanden in alle gemeenten hunner provincie te doen af' kondigen. Voorts noodigt de minister uit wel te willen bevorderen, dat alle tooneelvoorstellingen en openbare vermakelijkheden worden geschorst, heden, morgen en op den begrafenisdag. Men deelt ons van officieele zijde mede: Overeenkomstig den herhaaldelijk door Z. K. H. geuiten wensch zal bij de teraarde bestelling worden afgeweken van het ge bruik van zwart en zullen de lijkw'agen en de paarden met wit overkleed zijn. Het was eveneens de wensch van den overledene, dat aan de gevoelens over het verscheiden van Z. K. H. geen uiting zou worden gegeven door uiterlijke teekenen van rouw. Den geheelen ochtend was het in de omgeving van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te Den Haag zeer druk. Ter rechterzijde van de vestibule waren eenige vertrekken ingericht, waar rouwregisters voor de Koningin en voor de Prinses ter teekening lagen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Onder de talloozen, die hun handteekening in deze registers plaatsten, waren verschillende ministers, oud-ministers, leden van de Staten- Generaal, Staatsraden, leden van de rechter lijke macht en hoofdambtenaren van verschil lende departementen. In den loop van den ochtend kwamen nog de senaten van de verschillende universiteiten hun handteekening in de rouwregisters plaatsen, als mede verschillende gemeentelijke en militaire autoriteiten. Ook het kabinet der Koningin, te weten de directeur jhr. van Tets, de secretaris jhr. Stoop en de referendaris baron Snouckaert v. Schau- burg, kwamen ten paleize en werden na hun handteekening te hebben geplaatst tot de sterf kamer toegelaten. Persoonlijk schijnt de Prins zich van zijn naderend einde bewust te zlin geweest. Na den eersten aanval op Donderdag j.l. toen hij uit het bureau van het Roode Kruis werd gedragen om naar het paleis te worden overgebracht, sprak hij gekscherend tot een van zijn bedienden: „Nu gaan ze me op pensioen zetten of de volgende week naar Delft brengen. Delft ligt niet zoo ver. Van de Hoornbrug af kan ik het zien liggen". Reuter seint ons uit Brussel, dat Minister Jas- par in een telegram aan Minister De Graeff de oprechte deelneming van regeering en volk van België heeft betuigd met het overijlden van den Prins. België zal met erkentelijkheid een herinne ring bewaren aan den nobelen overledene, die als voorzitter van het Roode Kruis op zoo edel moedige wijze gedurende den oorlog hulp ver leende aan de talrijke Belgen, die naar Neder land waren uitgeweken en die persoonlijk deel nam aan den rouw van het Belgische volk. als vertegenwoordiger van Koningin Wilhelmina bij de ter aardebestelling van Koning Albert. Ook de groothertogin van Oldenburg, zuster van wijlen Prins Hendrik, heeft laten weten, dat zij naar Den Haag zal komen. Waarschijnlijk zal de Groothertogin heden avond om 11 uur aankomen. Het personeel van de hofhouding zal heden middag in de gelegenheid worden gesteld een laatsten groet te brengen bij het stoffelijk over schot van Z. K. H. den Prins. Op verzoek van den Minister van Binnenland sche Zaken zal heden en morgen en ook op den dag van de begrafenis van Z. K. H. Prins Hen drik op de terreinen der tentoonstelling geen muziek worden gemaakt, terwijl gedurende die dagen de inrichtingen van vermaak op het at tractie-terrein „Venetië" gesloten zullen zijn. Hedenmorgen om kwart voor 12 zijn de Ko ningin en Prinses Juliana wederom naar het paleis Noordeinde gereden. H. K. H. Prinses Juliana heeft een tuil roode rozen op het doodsbed van haar vader gelegd. Om kwart voor 12 verscheen de minister-pre sident, dr. H. Colijn, ten Paleize. De Koningin ontving Minister Colijn, die na ongeveer een kwartier het paleis weer verliet. De Koningin en de Prinses bleven tot ruim half 1 in het paleis, waarna zij naar het Huis ten Bosch vertrokken. Het overlijden van den Prins heeft, ondanks het zonnige weer in de latere morgen- en mid daguren zijn stempel gedrukt op het Haagesche leven. Talloos velen dragen wederom een in rouw gevat oranje-strikje, terwijl in vele winkel-eta lages het portret van den Prins, rouw omfloerst, staat opgesteld. Boekwinkels etaleeren oude fo to's uit het leven van den Prins. Een dichte haag menschen slaat onafgebro ken het gaan en komen der autoriteiten gade. Het verkeer langs het paleis is nog steeds omge legd. Zij die passeeren, ontblooten eerbiedig het hoofd. Hedenochtend om vier uur is te Valence aan de Rhóne overleden de beroemde echtgenoote van Pierre Curie, uitvinder van het radium. Zooals men weet heeft Madame Curie aan deze uitvinding van haar man een belangrijke medewerking verleend. Zij werd geboren op 7 November 1869 te Warschau als dochter van een lyceumleeraar; haar eigen naam was Marie Slodowska. Toen het lyceum, waaraan haar vader verbonden was, werd opgeheven, vertrok zij naar Parijs, waar zij een betrek king aanvaardde als assistente in het chemisch instituut van de Sorbonne. Hier leerdte zij den De gedachten eener geheele natie gaan in deze uren uit naar de twee vrouwen in rouw, die in zoo korten tijd achtereen door zulke zware slagen getroffen worden. ,,Het heeft God behaagd," zucht in hooge onderwerping de Koningin, die buitengewoon onder den indruk is. Een menschenleeftijd is het leven van ons Vorstenhuis, ondanks we reldberoering en gewone mensche- lijke bekommernissen, rustig voort gegaan en de vier menschen, die de Koninklijke familie eens vormden, kunnen wij ons moeilijk den een zonder den ander, voorstellen. Maar de dood kwam en rukte binnen enkele maanden twee hunner weg. Beiden vrij plotseling. Voor de groote menigte is ongetwijfeld het tragische van dit tweede sterfbed, dat de Prins de laatste oogenblikken alleen heeft doorstreden en zijn dochter, van wie de vader zooveel hield en wier aanhankelijkheid jegens haar vader zoo algemeen bekend was, ver van het ziekbed in een vreemd land toefde. De Koningin was op vacantie in de Zwitser- sche natuur, waar zy haar geliefde schilder kunst beoefende, de Prinses was wederom de gaste in hoogere Engelsche kringen, toen de ziekte den Prins hier te lande overviel tijdens zijn werkzaamheden als voorzitter van het Roode Kruis, welker jaarvergadering te Beverwijk hij nog had willen presideeren en toespreken en welks hoofdbestuur heden reeds in bijzondere zitting is gekomen, om zijn voorzitter na diens plotseling overlijden te gedenken. Het zou anders loopen. Hij had verschillende officieele verrichtingen vastgesteld. Hij was bij de begrafenis van baron G. d'Aumale van Har- denbroek aanwezig geweest, was op „Huize Doorn" den ex-keizer gaan bezoeken, toen Woensdag 27 Juni hem de eerste hartaandoening trof. Onmiddellijk was de Koningin energiek terug gekeerd. ZD had geen nadere berichten willen afwachten, doch had haar vacantie resoluut afgebroken. Maar de omgeving van den Prins meende de Prinses niet te moeten verontrusten, meende Prinses Juliana in Engeland te kunnen laten. helaas, zij heeft haar vader niet meer terug gezien. Voor het spontane karakter van haar is dit een dubbel harde slag. Deze twee vrouwen, Moeder en Dochter, zijn nu alleenen heel de deelneming van een volk gaat naar deze vrouwen uit. Het stroomt deelnemingsbetuigingen uit geheel het land, uit geheel de wereld naar het paleis aan het Noordeinde en naar Huize Ten Bosch. Groote ontroering was er onder het publiek hedenmorgen, toen deze de Prinses terug zag. Het is hier de plaats om een drukfout in een vorig verslag recht te zetten. H. M. was toen zy Dinsdag te ruim 12 uur van den Prins in het paleis aan het Noordeinde heenging, eerst naar het paleis aan het Lange Voorhout gegaan om eenige zaken af te doen en was daarop naar huis Ten Bosch gereden om den maaltyd te gebruiken. Als dan heeft zy de ontstellende telefonische mededeeling gekregen. Zy stond er op, dat de Prinses door haar zelf gewaarschuwd zou worden, zooals wy reeds meldden, en niet op andere wyze den dood zou vernemen. Daarom werd eerst te drie uur het bericht bekend. De Prins moet na zjjn laatste kuur in het buitenland, waar hy inspannende lange wandelingen deed, verzwakt zün terugge keerd. Toen hy kort geleden naar Hannover moest, zou hy al reeds een lichten aanval van hartzwakte hebben doorstaan. Het „Paushuis," de ambtswoning van den Commissaris der Koningin der provincie Utrecht, zal inwendig belangrijk worden verbouwd. scheikundige Pierre Curie kennen, die direc teur van het laboratorium was en weldra de bijzondere begaafdheid dezer assistente onder scheidde. Pierre Curie was geboren te Parijs in 1859 en werd in 1882 tot directeur van het laborato rium der Sorbonne benoemd. Hij promoveerde in 1895 op een proefschrift over den invloed der temperatuur op het magnetisme van ver scheidene lichamen. In het zelfde jaar huwde hij met Marie Slodowska. Te zamen met zijn vrouw ontdekte hij het polonium en in 1898 het radium, dat spoedig een groote beteekenis kreeg als geneesmiddel. Curie en zijn vrouw werden in 1904 bekroond met den Nobelprys, de echtgenoot werd benoemd tot hoogleeraar aan de Sorbonne. Toen kwam het onverwachte einde van Pierre Curie, die op 19 April 1906 door een auto-ongeluk op tragische wijze om het leven kwam. Madame Curie volgde haar man op als professor aan de Sorbonne en als directrice van het Parijsche Radium-Instituut, door haar man gesticht. In 1911 kreeg zij opnieuw den Nobelprys voor de chemie, deze maal wegens haar werk over de radio-activiteit, dat in alle talen vertaald, overal grooten invloed had. Het radium bewijst nJ. groote diensten bij de be handeling van kanker-patiënten. In 1920 ver trok Madame Curie naar haar geboortestad, teneinde ook aldaar een kanker-instituut op to richten. Zij overleed thans te Valence. De oudste dochter van het echtpaar Curie, Irene Curie, promoveerde tot doctor in de scheikunde op een proefschrift over de Alpha- stralen van het polonium. Het polonium is door haar ouders uitgevonden. Met Madame Curie gaat een der grootste moderne scheikundigen heen, tevens een wel doenster der menschheid, die alom de sympa thie had verworven wegens haar groote be scheidenheid en liefdadigheid. LONDEN, 4 Juli (Kipner) Wijlen Z. E. Kar dinaal Mercier had op zijn sterfbed zijn bis schopsring vermaakt aan Lord Halifax, met wien hü had samengewerkt om te komen tot wedervereeniging der Anglicaansche kerk met de Moederkerk. De zoon van den intusschen ook overleden Lord Halifax heeft thans den ring laten zetten in een zilveren Vlaamsche kelk uit de 17de eeuw en deze ten geschenke gegeven aan de Anglicaansche Kathedraal van York. De schenker heeft bepaald dat de kelk gebruikt moet worden by de „communie" op 19 Januari, den sterfdag van zyn vader en op 23 Januari, den sterfdag van Kardinaal Mercier en op het feest van St. Petrus. Bij deze gelegenheden moet aan de geloovigen het verzoek worden gericht, om te bidden voor de wedervereeniging der kerken". De kelk draagt een inschrift, waarop het feit der schenking wordt vermeld, „door welke schenking voor God zal worden vereeuwigd het werk van nhjn vader voor de zaak der we dervereeniging". De „Tablet" schrijft over dit geval: „Het is voor de Katholieken een uiterst pijn lijke verrassing, dat geestelijken, die naar hun overtuiging de priesterwijding niet bezitten, een kelk gebruiken, die langen tijd voor het H. Mis offer der Roomsch Katholieke Kerk werd ge bruikt, en die nu met een ring is versierd, die millioenen Roomsch Katholieken hebben gekust als onderpand en teeken van het deelhebben van zün drager aan den Pauseiyken Visschers- ring". NEW-YORK, 4 Juli (Reuter) In het werkloozenkamp te Pittsburgh zijn zes perso nen overleden na het gebruik van door drank smokkelaars vervaardigden sterken drank ter gelegenheid van den Independance Day. Het verkoopen van dezen schadelijken sterken drank wordt nog steeds voortgezet, ondanks 't opheffen van het drankverbod. BERN, 4 Juli (Reuter) Tusschen Zwitser land en Duitschland is een compensatie-over eenkomst gesloten over de transfer van de bedragen uit hoofde van de buitenlandsche schulden van Duitschland. ABERYSTWYTH, 4 Juli (V.D.) De jaar- lijksche nationale vergadering van de vakveree- niging der spoorwegarbeiders heeft zich uit gesproken ten gunste van een stakingsactie in geval de spoorwegmaatschappyen blijven wei geren de eischen in te willigen met betrekking tot een ongedaan maken der salarisverlagingen in verband met de financieele verbetering van de financieele positie der spoorwegen. Wanneer een bevredigende regeling niet tot stand komt, zal de toestand worden bestudeerd in een algemeene vergadering. LONDEN, 4 Juli (Reuter) In het Hooger. huis heeft de vroegere minister van de Schat kist, Lord Snowden, gisteravond een heftigen aanval gedaan op minister-president Mac Donald, Millioenen kiezers hebben hun vertrouwen in de eerlijkheid hunner leiders verloren. Er bestaat, aldus Snowden, geen belofte die Mac Donald niet bereid is te breken, en geen ver nedering waaraan hij zich niet zal onderwer pen, als men hem slechts toestaat zich minis ter-president je noemen. MacDonald is slechts een werktuig der Con servatieven en hü wordt thans als een ten toonstellingsstuk op de redenaarstribunes der Conservatieven getoond, nu hij zijn vroegere socialistische overtuiging heeft afgelegd. Lord Sankey, de Lord-Kanselier van het Hoogerhuis, laakte scherp deze aanvallen van Snowden en verklaarde, dat deze niet in het Hoogerhuis pasten. De minister-president, aldus de Lord-Kanse lier, machtigt mij tot het afleggen van de ver klaring, dat hij in een tijd van crisis geen an dere keuze had dan levenslange vrienden en altijd nagestreefde doeleinden voor het welzijn van het vaderland op te offeren. Misschien heeft hij ongelijk gehad, aldus de Lord-Kanse lier, doch ik geloof het niet. WASHINGTON, 4 Juli (V.D.) Op grond van het feit, dat Charles Mitchell, de vroegere president van de National City Bank of New York, in 1929 18.300 aandeelen van de National City Bank op naam van zijn echtgenoote heeft overgeschreven, ter ontduiking van de belasting, heeft de Amerikaansche regeering gisteren een bedrag aan belastingen van Mitchell nagevor derd, groot 1.275.644 dollar. BERLIJN, 4 juli (V.D.) Een vlugschrift, getiteld „Het recht van de Katholieke Jeugd" en geschreven door den voorzitter van de or ganisatie der R. K. jeugd in het aartsbisdom van Freiburg, is op bevel van den Badenschen minister van Binnenlandsche Zaken in beslag genomen. Er waren echter reeds 100.000 exem plaren van verspreid. Drukker en schryver van het vlugschrift zullen worden vervolgd. Eenigen tyd geleden publiceerden wü een schandeiyk „gedicht" tegen de Katholieke Kerk en haar bedienaren, dat volgens de K. W. P. door de Hitlerjeugd aan de geloovigen tijdens de H. Mis was uitgereikt. De „Beriynsche Ty dingen" hebben een onder zoek naar de juistheid van dit bericht ingesteld. Thans schreef aan het genoemde bureau het Bisschoppeiyk Ordinariaat officieel: „Naar aanleiding van uw schrijven van 26 Juni 1934 deelen wij mede, dat het bewuste ge dicht gedurende de Hemelvaartsweek, toen in Spiers een jaarmarkt hier „Messe" gehee- ten plaats vond op het marktplein, dus niet in den Dom en niet gedurende de Heilige Mis, verspreid werd. Op ons verzoek heeft de Staats politie het ophitsend gedicht in beslag genomen. De naam van den auteur, den drukker en de verspreiders zijn ons niet mededgedeeld. gez. KLEIN, vic.-gen. HERRMANN" In de openbare vergadering van den raad der gemeente Maastricht heeft Dinsdagavond mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht, het zware verlies gemeld dat in den loop van dit jaar ten tweede male ons Koninkiyk huis trof. Na het overlijden, aldus spreker, van onze diepbetreurde Koningin-Moeder heeft thans de onverbiddeiyke dood den Prins der Nederlanden aan onze Vorstin en Hare Koninkiyke dochter ontrukt. Evenals Koningin Emma na haar aftreden als Koningin-Regentes hare zorgen in het bijzonder gewijd had aan de ïydende menschheid, mag ook ten aanzien van den Prins der Nederlanden met waardeering en dankbaarheid gewaagd worden van zyn onver moeid werken voor die vereenigingen, die zich ten doel stellen hulp te verleenen in geval van rampen en ongelukken. Het reddingswezen had zijn byzondere sympathie, maar boven alles was het Roode Kruis hem dierbaar. Aan deze instelling wydde hy zich met hart en ziel en het is ook tijdens zijn werkzaamheden ten kantore van het Roode Kruis, dat hy getroffen werd door de ziekte, die hem na enkele dagen ten grave zou sleepen. Aan Hare Majesteit de Koningin en aan Hare Koninkiyke Hoogheid Prinses Juliana bieden wü, vervolgde spr. eerbiedig de verzekering aan van ons medegevoelen in deze droeve dagen. Laat ons de hoop uitspreken, dat de Eeuwige Rechter zijn vele goede daden moge beloonen. Ten teeken van rouw werd de vergadering vervolgens verdaagd tot na de begrafenis van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik. In de stad hingen de vlagdoeken halfstok. 29 Juni overleed te Houthem Jhr. mr. C. M. R. Testa, tot 1933 rechter in de Arrondisse- inents-Rechtbank te Maastricht. Naar wy vernemen is zoo juist verschenen een 2c druk van deel I van Pater Hentzen's stan daardwerk „Commentaar op Quadragesimo An no." Het tweede deel is ter perse en zal nog in den loop van dezen zomer tegemoetgezien kun nen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5