FINANCIEN Internationale unie van jaarbeurzen ONMISBARE SCHAKELS Examen gedaan en niet geslaagd SPRUTOL Boermnendag te Tilburg HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL Dagfilm WOENSDAG 4 JULI 1934 Congres te Utrecht geopend Zomer sproeten Pontificale H. Mis Het naar herstel smachtende Europa werd door een jaar beurs-epidemie bezocht?' Prins Hendrik herdacht Begroetingswoord van den burgemeester TWEEDE MOTOR-ACROBAAT GEVALLEN In de „Steilwand" op de Larensche kermis MENSCHENROOF? Een gemeene streek TEGEN VAKORGANISATIE Staking aan steenfabriek te Lienden R.K. BOUWPATROONS Jaarvergadering te Leeuwarden BROEDERS VAN LIEFDE Nederlandsche provincie opgericht C. G. VATTIER KRAANE KATHOLIEKE JONGE MIDDENSTANDERS Landelijk congres te Hilversum Een geschenk RADIO-UITZENDING Programma van den K. R. O. JONGETJE DOOR AUTO GEGREPEN Aan de bekomen verwondingen overleden ERNSTIGE AANRIJDING Slachtoffer aan de gevolgen overleden VLAAMSCH-HOLL. VEREENI GING TE UTRECHT Herdenking van den dag der Gulden Sporen MGR. BUCKX HANDELSBESPREKINGEN TE LONDEN Nederlandsche delegatie uitgebreid De postvluchten EXPLOITATIE OLIE- TERREINEN BRAND IN EEN BOERDERIJ PAARD OP HOL Deviezen-smokkelarij Gearresteerd Lustrumspelen Groningen Openlucht-theater Valkenburg Benoemingen van stationschefs verdwijnen spoedig door een pot 1 Bij alle drogisten. Zesduizend Brabantsche boerinnen in congres bijeen DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 68e Jaargang No. 40 CONTROLEURS KEURING VAN BLOEMBOLLEN TOUR DE FRANCE Speicher wint eerste etappe DEMEUTER OVERLEDEN Derde slachtoffer van den „Grooten prijs van Duitschland" Ned. Waterpolo-zevental wint te München-Gladbach Van 4 tot 7 Juli wordt in ons land het con gres gehouden van de Union des Foires Inter nationales, dat Woensdagmorgen geopend is met een zitting in de raadzaal van het stad huis te Utrecht. De president van de Union des Foires Inter nationales, M. Ie Sén. Ing. Piero Turicelli, voor zitter van de Jaarbeurs te Milaan, herdacht met een enkel woord het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik en betuigde zijn deelneming tegenover de Nederlandsche vrienden. De heer Puricelli droeg hierna de leiding van het congres over aan den heer F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van den Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs. Deze dankte voor die eer en verleende het woord aan den burgemeester van Utrecht, Mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, die een korte be groetingsrede uitsprak. Toen het Gemeentebestuur van Utrecht ver nam van het voornemen van de Union des Foi res Internationales om hier ter stede haar con gres te openen, heeft het gaarne, aldus spr., de zaal van den Gemeenteraad aangeboden voor de openingsvergadering. Er bestaat toch tus- schen de Jaarbeurs met de stad Utrecht en ook met haar bestuur een nauwe band. Eeuwen geleden werden hier te Utrecht, des tijds de hoofdplaats van deze landen, reeds drukbezochte internationale jaarmarkten ge houden. Reeds in den aanvang van de 16de eeuw stelde het Stadsbestuur in het Raadhuis van de Gemeente de gelegenheid open voor vreemde kooplieden om hun waren op te slaan en te verkoopen en die gelegenheid was zoo gezocht, dat ook in het latere stadhuis, dat ge staan heeft op dezelfde plaats, waar wij thans samen zijn, „Steden" („Stands") werden ver huurd, terwijl het oude stadhuis geheel voor jaarbeursgebouw werd ingericht. Ook met de tegenwoordige Jaarbeurs staat het Gemeentebestuur in nauwe betrekking. Van harte hoop ik, dat Uw congres aan de gestelde verwachtingen zal beantwoorden! De heer F. H. Fentener van Vlissingen sprak een rede uit, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Het is thans de tiende maal, dat vertegen woordigers van de bij de Union aangesloten jaarbeursinstituten te zamen zijn. De eerste be spreking, waartoe vertegenwoordigers van de voornaamste jaarbeuzen uit alle landen uitge- noodigd waren, is gehouden te Milaan in 1925 Uit deze samenkomst, .simple groupement de camarades" ontstond de Union des Foires In ternationales. Ik moge, aldus spr. bij deze historische her innering, eerbiedige hulde brengen aan den arbeid van den eersten voorzitter; Le Sènateur Nava (oud-minister van Italië en voorzitter van de jaarbeurs te Milaan), die in 1931 aftrad en met vreugde constateerde, dat onder leiding van den tegenwoordigen voorzitter, le Sènateur Puricelli, die den heer Nava in 1931 als voor zitter opvolgde, de Union een groote activiteit heeft ontwikkeld. In den tijd, die sedert de oprichting van de Union verloopen is, heeft de wereldgeschiede nis een zeer belangrijken tijd doorgemaakt. Met vreugde moge geconstateerd worden, dat het internationale jaarbeurswezen zich heeft weten te handhaven en heeft weten te ontwik kelen. Op het gebied van het internationale jaar beurswezen was in 1925 de eerste gisting voor bij. Tijdens en onmiddellijk na den wereldoor log ontstaan slechts enkele jaarbeursinsti tuten dateeren van vóór den oorlog heeft het moderne jaarbeurswezen zich in het begin als een in het wild groeiende plant ontwikkeld. Eenige jaren na den wereldoorlog was op een der Leipziger Messen een landkaart van Europa geëxposeerd, waarop met vlaggetjes de steden aangegeven waren, waar één of tweemaal per jaar een jaarbeurs werd gehouden. Europa ging nagenoeg geheel schuil onder zóó overdadig economisch vlagvertoon. Het was een verwarde tijd op jaarbeursgebied. Het naar herstel smachtende Europa werd door een jaarbeurs-epidemie bezocht. Genees kundige hulp scheen dringend noodzakelijk. De eerste dokter, die aan het ziekbed verscheen, was de Internationale Kamer van Koophandel die in 1924 vertegenwoordigers van een beperkt aantal jaarbeursinstituten te Parijs te zamen riep. Daar werd voor het eerst een diagnose vastgesteld. Het volgend jaar te Milaan kwam de Union tot stand. Beide, Internationale Kamer van Koophandel en Union hebben sindsdien aan de gezondma king en ontwikkeling van het internationale jaarbeurswezen gearbeid. Als voorzitter der Kon. Ned. Jaarbeurs is het mij een genoegen er op te mogen wijzen, hoe de door de Union tot stand gekomen vriendschap- pelijise betrekkingen tusschen de gedelegeer den der Brusselsche Jaarbeurs en onze af ge vaardigden in 1931 geleid hebben tot een vriendschappelijk accoord tusschen de jaar beurs te Brussel en die te Utrecht. De laatste jaren zijn voor het internationale jaarbeurswezen niet gemakkelijk geweest. Be stemd om den internationalen handel te vergemakkelijken en te bevorderen zagen de internationale jaarbeuzen zich in de uitoefe ning van haar taak in ernstige mate gehan dicapt. Dat desniettegenstaande de internatio nale jaarbeurzen zich krachtig hebben weten te handhaven, dat zij telkens opnieuw, in welk land ook gehouden, te midden eener algemeene depressie, centra van economische activiteit zijn gebleven, dat de meeste juist in de laatste jaren in omvang en beteekenis zijn toegenomen en dat bij vele juist het internationale element zoowel wat deelneming als bezoek aangaat, sterker op den voorgrond is getreden dat al les strekt tot bewijs, dat het moderne jaar beurswezen speciale, kenmerkende eigenschap pen bezit en economische nuttigheidsfactoren bezit, welke de internationale jaarbeurzen ge maakt hebben tot onmisbare schakels in het wereldverkeer. Geen ander handelsintermédiair biedt zóó de voordeelen van het persoonlijk contact sterk fundament van vertrouwen tusschen produ cent en wederverkooper, tusschen productie en distributie. Laat ons arbeiden, zoo besloot spr. Het wachtwoord van dezen tijd voor het internatio nale jaarbeurswezen moet zijn „Agir"! Vervolgens bracht de directie haar rapport uit en werd een financieel verslag gegeven. Er waren 21 jaarbeurzen vertegenwoordigd. Het congres behandelde daarna eenige rap- porte nover verschillende jaarbeurs-vraagstuk ken, die door de directie en de comité's van de aangesloten jaarbeurzen werden uitgebracht. De opening van het congres werd o.m. bijge woond door de wethouders Dr. de Boer, Botter- weg en Bekker, den gemeente-secretaris Dr. J. de Lange en vele leden van den Raad van Be heer der Kon. Ned. Jaarbeurs. Om 12 uur werd een bezoek gebracht aan dc Jaarbeursgebouwen, waarna men om 12.15 per autobus naar Amersfoort vertrok. Hier werd in het restaurant „De Stichtsche Heuvel" de lunch gebruikt, vanwaar een autotocht door de pro vincie werd gemaakt. Om ongeveer vier uur was het gezelschap weer in Utrecht terug. De deelnemers van het congres bezochten nu den Kloostergang en gingen daar vandaan naar het Centraal Museum, waar zij om half vijf door het gemeentebestuur van Utrecht ontvan gen werden. Dinsdagmiddag is ook de tweede motorrijder in den z.g. „Steilwand", op de kermis te Laren, gevallen, echter niet met den motor, doch met een race-auto, waarmee hij aan het trainen was voor een extra-sensationeel nummer. De wagen, die waarschijnlijk te weinig vaart had, stortte, na gekanteld te zijn, loodrecht naar omlaag. De coureur, die onder den wagen te recht kwam, werd gelukkig beschermd door een veiligheidsbeugel. Toch moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Omtrent het slachtoffer van Maandagmid dag, Capt. Walker, vernemen wij, dat deze Maandagmiddag door pastoor Hendriks van de laatste H.H. Sacramenten is voorzien. Zijn toe stand was Dinsdag bevredigend. Een in Bleijerheide-Kerkrade wonende Duit- scher verzocht zijn landgenoot G., een armen gehuwden vrachtrijder, om voor hem een kar kolen te halen op de mijn Voccart, aan de over zijde van de Nieuwstraat gelegen. Ofschoon G. daarin weinig zin had, begaf hij zich toch met paard en kar naar de mijn. Nauwelijks was hij op Duitsch gebied, of hij werd door twee be ambten in burger' gearresteerd op grond van paardensmokkelarij. G. is naar de gevangenis overgebracht. De marechaussee uit Kerkrade doet onderzoek. Maandag is te Lien<fen bij Tiel een vergade ring gehouden van de stakende fabrieksarbei ders, waarin beslist zou worden of ze aan het werk zouden gaan of niet. De directie der Steenfabriek „De Tollen- waard" had n.l. aan de arbeiders medege deeld, dat ze aan het werk konden gaan voor het gevraagde loon, maar dat zij niets met de arbeiders-organisatie te maken wilde hebben en het looncontract weigerde te teekenen. Dit kwam neer op een niet erkenning van den Bond van Nederlandsche Fabrieksarbei ders. Hoewel de meerderheid der arbeiders er voor was om aan het werk te gaan, werd be sloten toch te blijven staken. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. De Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons zal dit jaar zijn algemeene vergadering houden te Leeuwarden en wel op Dinsdag 10 en Woensdag 11 Juli. Op de agenda komt voor een voorstel der Bre- dasche afdeeling, waarin het bestuur wordt aan gespoord met alle kracht zijn pogingen tot het verkrijgen der instelling van een bedrijfsraad voort te zetten. Ook wordt aan de orde gesteld een voorstel uit de mijnstreek om een regeling samen te stellen of voorwaarden, waaraan in de toekomst een patroon zal moeten voldoen, om als erkend patroon het bedrijf uit te oefenen. Met goedkeuring van den Heiligen Stoel, is op 2 Juli in de Congregatie der Broeders van Liefde, waarvan het moederhuis gevestigd is te Gent, een zelfstandige Nederlandsche provincie opgericht. Als Provinciaal Overste is bencemd de Eerw. Broeder Nathanaël, thans Overste van het Juvenaat „Eikenburg" te Eindhoven. Tot deze provincie behooren de huizen te Eindhoven, Venray, Kaatsheuvel, Noordwyker- hout, Tilburg en het in aanbouw zijnde Paedo- logisch Instituut te Nijmegen, benevens de N. O.-Indische missiehuizen te Poerworedjo en Poerwokerto en het binnen enkele maanden te openen klooster te Tegal. Zondag 22 en Maandag 23 Juli zal de Katho lieke Jonge Middenstands Vereeniging haar landelijk congres te Hilversum houden. Te ongeveer half elf Zondag zullen de deel nemers bijeenkomen aan de R. K. Kweekschool aan den Ouden Amersfoortschenweg. Een ge zongen H. Mis zal vervolgens in de kapel der St. Ludgerus-kweekschool worden opgedragen. De moderator der K.J.M.V. „St. Martinus" te Hilversum, kapelaan C. van Wee, zal een predi katie houden. Om kwart over twaalf begint een demonstra tie door de straten van de Gooische hoofdstad. Men trekt dan in optocht naar het landgoed „Quatre Bras" aan den 's Gravelandscheweg, waar de meeting zal worden gehouden. Tijdens deze meeting zal Rector J. F. A. Bots te Amsterdam spreken over het onderwerp: „Hoe brengen wij de onmisbare spanning in het leven terug?" Enkele toespraken en muzi kale afwisseling door de Hilversumsche fanfare „Leo" gaan vooraf aan een openluchtspel „Het Oordeel", een satyre van Jan Derks, die zal worden opgevoerd door de leden der ontvan gende afdeeling. Een kort sluitingslof beëindigt de plechtigheden op het meetingterreln. Des avonds biedt de afdeeling Hilversum den congressisten een feestavond aan in het Palace hotel. De eigenlijke jaarvergadering wordt Maan dagmorgen gehouden. Des middags houdt Ga briel Smit een causerie over „Beschaving", waarmede het congres zal worden besloten. Wy vernemen, dat de bekende kunstschilde res, mevrouw B. WestendorpOsieck 'n opdracht heeft aanvaard om het portret te schilderen van den directeur der Nederlandsch-Indische Steenkolen Handel-Maatsc.happij, den heer C. G. Vattier Kraane, hetwelk hem door het per soneel van de kantoren der Maatschappy in Holland en Indië zal worden aangeboden ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag op 24 September a.s. Het prcgramma van den K.R.O.-uitzending op Donderdag 5 Juli is als volgt geregeld; 89.15 uur klassiek concert; 11—11.30 Gra- mofoonmuziek; 11.3012 Godsdienstig half uurtje; 12—2 stemmige muziek door het K.R.O- orkest. Het vierjarig zoontje van H. W., wonende aan de Koppel te Houten, werd Dinsdagavond by het spelen door een auto gegrepen en met een gebroken been en een schedelfractuur op genomen. Het kind werd naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd, alwaar het aan de bekomen verwondingen is overleden. De bestuurder van den auto, een inwoner van Amsterdam, had willen uitwijken voor een spe lend meisje met het droevig gevolg, dat het jongetje werd aangereden. Hedenmorgen reed een wielrijder, de 45-jarige J. Maas, uit Udenhout, op den rijksweg Hel- voirtVught, in de richting Vught. Ter hoogte van café Pynenburg wilde hy, biykbaar met de bedoeling het fietspad naar Den Bosch op te ryden, den weg oversteken. Door het feit, dat een auto ter geiyker hoogte met hem opreed, schynt hij niet gezien te hebben, dat hit ae tegenovergestelde richting een vrachtauto na derde. Het gevolg was, dat deze auto hem aan reed en Maas met een ontzettenden smak over den weg geslingerd werd. Hy bleef bewusteloos liggen. OnmiddaClyk werden de Paters van Sparrendaal en doktoren van Helvoirt en Vught gewaarschuwd. Een der paters diende den on gelukkige het H. Oliesel toe. Dr. van Oirschot, uit Helvoirt, constateerde een zware hersen schudding en ontbood de Wit-Gele-Kruisauto uit Den Bosch, die den man naar het Groot Zie- kengasthuis aldaar vervoerde. De ongelukkige is daar tegen 12 uur overleden. Een gemeenschappeiyke samenkomst met le den der Vlaamsch-Hollandsche Vereenigingen van Amsterdam, Eindhoven, Den Haag, Rot terdam wordt gehouden op Zondag 8 Juli. Men vereenigt zich vóór 't station te Utrecht, om 11 uur, (aankomst der treinen; 11.05 uur). Per autobus naar Bunnik. Bezoek aan de jeugdherberg „Rhynauwen." Brood eten in Stationskoffiehuis. Toespraak door den neer A. Brys. Liederen door den heer Q. J. v. Trigt. Hierna; kersen eten in een der befaamde Bunniksche boomgaarden! Terug met bus of trein. Z. H. Exc. Mgr. dr. Buckx, oud-apostolisch vicaris van Finland, vertoeft thans in den kring zijner familie te Born. Tegen 15 Juli vertrekt Mgr. naar het missiehuis te Hees bij Nymegen, om aan fraters zyner Congregatie de H. Fries- terwüding toe te dienen. De Nederlandsche onderhandelingsdelegatie, waarvan de samenstelling onlangs werd bekend gemaakt, vertrekt hedenavond naar Londen, waar de onderhandelingen met de Britsche re geering over de regeling der handelsbetrekkin gen tusschen beide landen morgen zullen be ginnen. De delegatie is alsnog aangevuld met den heer ir. B. Gerritzen, rijkslandbouwconsulent van H. M.'s gezantschap te Londen. De „Rijstvogel" (heenreis) vloog Dinsdag van Calcutta naar Bangkok. Ingediend is een wetsontwerp tot machtiging tot het sluiten van een overeenkomst, als be doeld in art. 5a. der Indische Mijnwet met een door de te 's-Gravenhage gevestigde N. V. „De Bataafsche Petroleum Maatschappy. de mede aldaar gevestigde N. V. „Nederlandsche Pacl- niale Petroleum Maatschappy" en de te Am sterdam gevestigde N.V. „Nederlandsche Paci fic Petroleum Maatschappy" op te richten naamlooze vennootschap betreffende de op sporing en ontginning van aardolie, enz., in terreinen, gelegen in het gouvernement der Molukken. In hoofdzaak komt het plan hierop neer, dat met een door genoemde maat.pyen op te rich ten vennootschap op den voet van art. 5a der Indische Mynwet, een overeenkomst zal worden aangegaan voor de opsporing en ontginning van bitumineuze zelfstandigheden in één of meer terreinen ter (gezamenlyke) uitgestrektheid van ten hoogste 1.000.000 H.A., door die ven nootschap te kiezen uit een harerzyds geolo gisch te exploreeren gebied van 10.000.000 H.A. Voor die exploratie zou haar dan een termyn zyn te laten van tien jaren, met dien verstande, dat reeds na drie jaren daarvan ten minste 2.500.000 H.A. weder ter beschikking van het Gouvernement zouden zyn te stellen en twee aren later opnieuw 'n even groote uitgestrekheid terwyl dan in de tweede helft van het tien jarig tijdvak de vennootschap in het te harer beschikking gebleven terrein hare definitieve keuze zou hebben te bepalen. Gisteravond tegen half zes is brand ont staan in een schoorsteen van een boerdery te Veldhoven. Het vuur sloeg weldra naar bulten en deelde zich aan een schuur, gelegen achter de boerdery van den heer Th. v. d. Heyden mede. De schuur stond weldra in vlammen ge huld, die weldra de boerdery zelf aantastten. De boerdery, benevens de schuur, brardden totaal af, terwyl drie varkens en twee kalveren in de vlammen omkwameen. Ook 'n party hooi verbrandde. De heer v. d. Heyden is slechts laag ver zekerd. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist den brand in den schoorsteen te blusschen zy kon echter niet verhelpen dat de boerdery met de schuur afbrandde. De 27-jarige landbouwersknecht P. v. d. Pol Jzn. te Dxeumel kwam Dinsdagmiddag met een kar hooi van het veld, toen het paard plotse ling op hol sloeg. Terwyl de man het dier wil de grijpen werd hij tusschen een boom en den hooiwagen bekneld. Met zware inwendige kneuzingen is hy naar zyn woning vervoerd. Op de Nieuwstraat te Kerkrade werd door Duitsche beambten een Duitscher uit Kohl- scheid aangehouden, die in het bezit was van 650 mark, welke hy naar ons land trachtte te brengen. De man werd naar Aken overgebracht. Door de politie te Princenhage is gearresteerd de aldaar wonende M., als verdacht van ver duistering en oplichting van verschillende per sonen en van het gemeentebestuur. In verband met het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik zijn gisteravond de feestelyk- heden voor het lustrum der Universiteit te Groningen afgelast. Het Studentencorps heeft drie weken rouw aangenomen. Ook de voorstel ling van „Turandot" kan niet doorgaan. Waar- schijnlyk zal deze thans in het najaar plaats vinden. De directie van het Openlucht-Theater te Valkenburg maakt bekend, dat de Opera-uit voeringen door het „Aachener Stadttheater" op 7 en 8 Juli niet kunnen doorgaan. Er zal nu in de plaats van de Opera-uitvoe ringen op Zondag en Maandag 8 en 9 Juli een reprise worden gegeven van het blyspel ,,'n Zomerzotheid." Op 14, 15, 16 en 17 Juli treden de „Veree- nigde Haagsche Spelers" onder leiding van P. Balledux op met „De Dorpsprofeet" door Jac. Ballings en „De arme man die rijk is" door R. Walfried. De première van het gezelschap van den Kon. Nederl. Schouwburg van Antwerpen is bepaald op Zondag 22 Juli. Naar wy vernemen is ingaande 16 Juli a.s. be noemd tot stationschef derde klasse der N. S. te Zoetermeer-Zegwaard de heer H. Bekkering, thans chef-commies te Zevenaar. Voorts is benoemd met ingang van denzelfden datum tot stationschef derde klasse te Nieuwer- sluis de heer A. van Zeben, thans commies te Schiedam. De heer M. J. Schipper, stationschef te Nieu- wersluis, is bevorderd tot stationschef tweede klasse te Steenwyk. De samenstellers van ons meest gelezen fami lieblad verstaan de kunst, „katholieke onderwer pen" met tekst en plaat zóó te behandelen, dat ze algemeen interessant zyn en by het opslaan van het blad op aangename wijze het oog boeien. Zoo wordt in dit nummer aandacht gewyd aan de Kerkvervolging in Mexico, aan het R. K. Va- cantiehuis op Schiermonnikoog, aan het bede vaartsoord van Sinte Theresia en aan den St. Adalbertusakker te Egmond. Andere onderwerpen, actueel van aard, zyn niet vergeten. De tentoonstelling „Stad Tilburg" wordt besproken, een beeld gegeven van den Nümburg-Ring en de jongste politieke gebeurte nissen in Dultschland behandeld. Romanliefhebbers, die ook aan hun tydschrift- lectuur betere eischen stellen, worden zeker ge trokken tot Marie Koenen's „Het nieuwe begin", dat nu voor het eerst wordt afgedrukt. Daarnaas'; geeft Hans Lyn een luchtige vertelling: „Poëzie en schoenen." In „De Witte Raaf" biyven teekenaar, schry- vers, dichters, humoristen en verzamelaars van wetenswaardigheden in de weer, om ieders maak zooveel mogeiyk te bevredigen. Een bonte afwis seling van stof, die uren van genot verschaft. Onder vroolyke zon is het groote feest der Brabantsche boerinnen, het eerste lustrum, ge vierd. Het sportpark was geheel bezet. Naar schatting waren er over de 6000 deelneemsters verschenen. Langs het veld wapperden vlaggen die van Nederland, van Oranje en van Bra bant halfstok en kleurige wimpeltjes prijkten langs het groote vierkante veld. In een der hoeken was het fraaie altaar op geslagen, dat op den Katholiekendag in Den Bosch voor het eerst werd gebruikt. Tegen half elf betrad Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, vooraf gegaan door geesteiyken in superplie, het ter rein. Tijdens de plechtigheid zong een koor der deelneemsters onder leiding van den heer Bonants zeer verzorgd het eenvoudig Grego- riaansch. Mgr. Diepen werd geassisteerd door den wel- eerw. heer J. van Dal, geestelyk adviseur van den N. C. B. en kapelaan W. Meulemans uit Winsum. Tydens de H. Mis hield de zeereerw. heer Van Dal een korte, opwekkende predikatie. Voor het altaar stonden meisjes met vaandels van 22 afdeelingen opgesteld, die Mgr. Diepen by zyn komen en gaan den vaandelgroet brach ten. Onder de aanwezigen merkten wy op den hoogeerw. heer J. F. Sanders, deken van Til burg, den zeereerw. heer J. van Gelder, pastoor der parochie Korvel, geestelyke adviseurs Van alle afdeelingen, het volledig hoofdbestuur van den N. C. B., mr. H. van Haastert, secretaris van den Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond, mej. E. Ariëns, inspectrice N. C. B., de wethouders van Tilburg, mr. v. d. Mortel, J. v. Oudenhoven en J. van Ryzewyk. Ook de oud-adviseur, die de oprichting van den bond meemaakte, de hoogeerw. heer dr. Dirckx uit Bavel, was aanwezig. Verder leera- ressen en bestuursleden. Na de H. Mis werden door een dameskoor uit Winsum onder leiding van den heer Bonants enkele liederen gezongen, waarna het groote spreekkoor onder leiding van den heer Louis Knuvelder optrad ter uitvoering van het Maria- spel van mej. M. van Beekhoven. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de namen, standplaatsen en adressen der contro leurs, aangewezen tot het in ontvangst nemen van de aanvragen om keuring, luiden als volgt: I. Wageningen: de inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen Diénst (tel. 118) II o.a. de volgende ambtenaren en contro leurs van den Plantenziektenkundigen Dienst: Aalsmeer: C. J. Augustijn, Stommeerweg 70 (tel. 38); Amsterdam: kantoor Plantenziektenkundigen Dienst, Handelskade 9 (tel. 45050); Boskoop; J. Zwartendijk, zyde 69 (tel. 181); Beverwijk: J. Verkade (van pl.m. 1 Augustus tot pl.m. 31 October); Bussum; K. Dikstaal, Keizer Ottostraat 85 (tel. 3478); Eist (Gld.)Th. J. de Vin, Amhemsche straatweg 83 (tel. 92); Heemstede: A. Sabelis, Haemstedeplein 24 (tel. 28238 Haarlem); Heiloo: M. van Sty geren, Ryksweg 349 (tel. 1125 Alkmaar); 's-Hertogenbosch: P. C. Koene, Bethanië- straat (Plantsoen) (tel. 577); Hillegom: W. J. Stofmeel, Leidschestraat 13 (tel. 5602); Hoorn: W. J. Drost, Eikstraat 11 (tel. 254) Leiden: C. Schoen, Roodborststraat 12 (tel. 2786) Lisse: C. van Klaveren, 1ste Poellaan 2 (tel. 3529) Oudenbosch: K. Onrust, Bossche Dyk (tel. 11); St. Pancras: A. van Herwynen, Bovenweg 128 (tel. 169 Broek op Langendyk); Sassenheim: G. Demmink, Beukenlaan 31 (tel. 7254). Zestig renners zijn gistermorgen gestart voor de eerste etappe van den Tour de France, den belangryksten wegwedstryd van het jaar. Deze etappe voerde van Parys naar Ryssel, een af stand van 262 K.M. en werd gewonnen door Speicher, den winnaar van de Ronde van 1933. gekomen. De Belgische motorrenner Demeuter, die in Drente den Grooten Prijs van Europa won en Zondag bij de wedstryden om den Grooten Prys van Duitschland by een val ernstig werd gewond, is thans aan de gevolgen in het zie kenhuis te Hohenstein overleden. Aldus hebben de laatste motorraces drie slachtoffers gemaakt n.l. Noir, Demeuter (bei den Belgen) en Kalen, de Zweed. Het Nederlandsche waterpolo-zevental, dat Zondag te Düsseldorf tegen Duitschland met 73 verloor, heeft te München-Gladbach onder den naam van ,,Kikvorschen" gespeeld tegen een ploeg van de Gnau Niederrhein. De Ne derlanders wonnen met 75, nadat de rust met 21 voor de Duitschers was ingegaan. De gemeente Utrecht zal overgaan tot conversie van de 4% pCt. leening 1927, 1928, 1929, 1930 en van de 4 7/8 pCt. leening 1929 tot een totaal bedrag van 17-325.000 tegen 4 pCt. Bovendien zal 1.784.000 moeten worden geleend, welk bedrag ondershands zal geplaatst worden. De gemeente Haarlem gaat over tot alge- heele aflossing en conversie van het restee- rend oedrag der 4'A pCt. leeningen 1926, 1928 en 1929. Voorts gaat zij een leening aan van 6.950.000 a 4 pCt. in 40 jaren af ie lossen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat bij de NederlandschEngélsche han delsbesprekingen, die 5 Juli a.s. te Londen aanvangen, Nederl.-Inaische producten ter sprake zullen komen. Men leidt hieruit af, aat er wel iets zal komen van faciliteiten voor den invoer van Engélsche textielpro ducten in Nederl. Indië, in ruil van een beteren afzet van Javasuiker in Engeland. De cultuur Mij. Medarie boekte in 1933 een verlies-saldo van f 105.639 tegen nihil het vorig jaar. De voortdurende daling der suikerprijzen ging gepaard met een achter uitgang van a en afzet, vooral in de laatste maanden. Voor 1935 zal geen aanplant in den grond komen. Bij het onderzoek van den hoofdambte naar bij het Departement van Economische Zaken te Batavia naar den toestand der rubberrestrictie is gebleken, dat alle rub- berverwerkende fabrieken in de Westelijke afdeeling van Borneo op volle capaciteit werken en de situatie onder de nieuwe om standigheden niet slecht is. De rubber-verschepingen van Malakka over Juni bedroegen 53.282 tons tegen 64.403 tons in Mei. In Juni 1933 bedroeg de export 41.411 tons. De DuitschNederlandsche transferon derhandelingen moeten thans zoover ge vorderd zijn, dat de transferregeling in een voorloopig ontwerp is omschreven. Deze provisorische overeenkomst zal waarschijn lijk Donderdag a s. worden geparafeerd. Een der voornaamste kwesties, welke nog een regeling behoeven, is het vraagstuk tot welk percentage na afloop van het halfjaarlijk- sche moratorium, betalingen op de Duit sche schulden zullen worden verricht. Zwitserland moet met Duitschland een compensatie-overeenkomst hebben gesloten ever de transfer van de bedragen, uithoofde van de buitenlandsche schulden van Duitschland. Men is te Londen van oordeel, dat de EngelschDuitsche transferbesprekingen binnenkort zulen worden beëindigd. Men is niet pessimistisch over het resultaat, omdat de onderhandelingen niet werden afgebro ken. /Financial News" koestert in de Engelsch Duitsche transferbesprekingen meer ver trouwen, omdat de clearingsmaatregélen der legeering achterwege blijven en ïpijst er op, dat de regeering niet ontevreden is over het verloop der onderhandelingen. Het blad meent te weten, dat Engeland den rente- dienst der Young- en Dawesleening niet zou vergen, wanneer mettertijd blijkt, dat het transfereeren inderdaad niet langer mogelijk is. De Duitsche transfer-delegatie schonk te Londen haar aandacht aan de dringende noodzakelijkheid, middelen te vinden, om alle uitstaande handelsschulden direct li quide te maken In verband hiermede zullen alle Engélsche exporteurs mededeeling moe ten doen van de hoogte der uitstaande vor deringen, die door de Duitsche deviezen- beperking niet geremitteerd zijn. Blijkens den jongsten weekstaat van de Duitsche Rijksbank hebben de goud- en de viezenvoorraden tot een gezamenlijk bedrag van M. 76 millioen geen verdere verminde ring ondergaan en bedraagt het dekkings percentage 2 pCt. tegen 23 pCt. de vorige week. De daling der Fransche staatsfondsen op de beurs te Parijs gedurende de laatste dagen houdt verband met hardnekkige ge ruchten omtrent een nieuwe groote Fran sche staatsleeningDeze geruchten worden echter niet waarschijnlijk geacht, omdat de staat in de vacantie-periode niet licht een beroep op de kapitaalmarkt zal doen. Minister Runciman kondigde in het La gerhuis voor stéllen aan omtrent den aan de scheepvaart te verleenen financieelen steun, bestaande in een subsidie van ten hoogste 2 millioen voor de wilde-vaart. De voorschotten der Amerikaansche ban ken aan de leden van de New-Yorksche Ef fectenbeurs zijn in Juni j.l. 65 millioen tot 1082 millioen gestegen vergeleken bij de maand Mei. Het Handelsdepartement te Washington deelt in het maandelijksch overzicht me de, dat de industrieéle productie in Juni is verminderd. Men kan echter niet beoordee- len, of deze achteruitgang grooter is, dan de gewone inkrimping der bedrijvigheid als gevolg van seizoensinvloeden De geweldige daling van de Amerikaan sche staalproductie. momenteel tot 23 pCt. der capaciteit na 44.7 pCt. en 56.1 pCt. der beide vorige weken moet hoofdzakelijk haar oorzaak hebben in de groote hitte in Ame rika, tengevolge waarvan iedere arbeid in de staalfabrieken onmogelijk werd. De gemiddelde dagelijksche pertroleum- productie in de Vereen. Staten is in de af- geloopen week met 10.100 vaten tot 2.592.100 vaten gedaald. De netto-winst van de Montgomery Ward over de vier maanden geëindigd 31 Mei, be droeg 3.30 millioen, overeenkomende met 16.42 per aandeel klasse A. Over dezelfde periode in 1933 werd een verlies geleden van 2.74 millioen. In Mei alleen bedroeg de netto-winst 1.04 mill, tegen een netto verlies van 548347 in Mei 1933.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6