Geweld als recht inDuitschland ft ita^ DE MOORD OP KATHOLIEKE VOORMANNEN fy" Het nieuws van heden HET ROOKSCHERM BLIJH KATHOLIEKEN EN FILM MOTIEVEN DER HITLER- REGEERING m Rond Von Papen DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 5 JULI 1934 Avondblad De zege van Hitier een Pyrrhus-overwinnïng Een ernstig schrijven van kardi naal Pacelli aan 't Int. Kath. Filmbureau Krachtige strijd tegen de slechte film UNIFORMVERBOD ENTHOUSIASTE ONTVANGST DER OCEAANVLIEGERS IN POLEN De ontvangst der oceaanvliegers de gebr. Joseph en Ben jamin Adamowicz te Warschau, na hun oceaanvlucht, welke zij tweemaal met een noodlanding moesten onderbreken Volgens inlichtingen van de „Times" bestond er een groep-von Bose „Doodelijke vijanden" ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN DE HOOFDSTAD Barricade in een der straten van de Jord,aan, waar de politie in den afgeloopen nacht na lellen strijd de ovroeriae elementen in hun huizen wist terug te dringen Von Klausener gecremeerd! Begrafenisplechtigheid-von Schleicher verboden! Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii Barthou's reis naar Londen De Fransche minister zou reeds een afwijzende verklaring hebben ontvangen Bezoeken bij Von Neurath DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Zijn aanblijven een der ernstigste nederlagen van Hitier genoemd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18826 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De aanvankelijke bewondering, welke velen voor Hitier gevoelden, toen hij als een gerechtvaardigd vertoornde wreker zich persoonlijk in het vunze nest van de samen rottende S. A.-leiders waagde en de voornaam ste verraders liet executeeren, is weer voor een groot deel te niet gedaan door de gruwelijkhe den, welke daarop zijn gevolgd. De officieele lezing van den dood van Von Schleicher en diens echtgenoote, die gevallen heeten bij een poging tot verzet tegen hun arrestatie, wordt ernstig betwijfeld. Er gaan hardnekkige geruch ten, dat de generaal en zijn vrouw eenvoudig zijn afgeslacht. Indien dit waar is, heeft men hem nog erger behandeld dan den ontaarden Köhm, wien men ten minste nog de gelegenheid gaf zichzelf te rechtvaardigen. Dat men Röhm bovendien nog de „eer" wilde laten zich zelf van kant te maken, is een verbijsterend tee- ken, dat het zuiver heidensche eerbegrip dex militaire kaste uit den Keizertijd de nationaal- socialistische revolutie heeft overleefd. De moord op de Von Schleichers, vallend binnen het politie-gebied van Hermann Goering, wordt door sommigen beschouwd als een eigenmach tige daad van dezen machthebber, welke in strijd zou zijn geweest met Hitler's instructie alleen de S. A. te Berlijn te zuiveren zooals de „Führer" zelf den staf te München zuiverde Anderen bewaren, dat ook Goering niet voor deze daad verantwoordelijk mag worden ge steld, omdat deze het werk zou geweest zijn van een tweetal particulier arbeidende moordenaars Hoe dit alles ook moge zijn, voor het neerschie ten van minstens 46 S. A.-leiders moeten de Duitsche autoriteiten zonder eenigen twijfel worden verantwoordelijk gesteld. Deze massa executie is voltrokken, nadat ieder drie minuten tijd kreeg om zich voor een inderhaast in elkaar gezet spoedgerechtshof te rechtvaardigen. Velen dezer ongelukkigen heeten den dood te zijn in gegaan met een „Heil Hitier" op de lippen. De instelling van dit spoedgerechtshof en de ach- terafsche goedkeuring, welke de kabinetsraad aan de maatregelen ter uitroeiing van de sa menzweerders heeft gehecht, bewijzen, dat de regeering, waarschijnlijk ter wille van het ont zette buitenland, behoefte heeft gevoeld een schijn van recht aan de gepleegde gewelddaden te verleenen. Meer dan een schijn van recht heeft zij echter niet kunnen bewerken, want in een welgeordenden rechtsstaat geldt het buiten alle justitieele vormen om eigenmach tig executeeren van verdachten nog altijd voor moord, en de regeering, w^elke post factum daaraan haar goedkeuring hecht, qualificeert Zichzelve daarmee op ondubbelzinnige wijze. Het rookscherm, waarachter zich een bloedbad heeft voltrokken, waarmee de nationaal-socialistische revolutie het zoo geliefde praedicaat „onbloedig" voor goed heeft verspeeld, wordt kunstmatig in stand gehou den. Zelfs het aanvankelijke voornemen om al de namen der terechtgestelden mettertijd te publiceeren, heet thans opgegeven om onge- wenschte indrukken in het buitenland te ver mijden. Maar acht Hitier den thans gevestigden indruk in het buitenland, waar naar aanleiding van het gebeurde reeds van „middeleeuwsche practijken" en „typisch Duitsche barbaarsch- heden" wordt gesproken en geschreven dan zoo gewenscht voor Duitschland? Heeft hij dan door de nooit volkomen opgehelderde Rijksdag brandhistorie niet geleerd, welk een onbereken bare schade er aan het Duitsche prestige en aanzien in de wereld kan worden toegebracht door wilde en oncontroleerbare, doch vaak maar al te gaarne geloofde geruchten te laten voort woekeren in den humus van moedwillige ge heimzinnigheid? Of zijn de geruchten en ver onderstellingen, welke op het oogenblik in het buitenland de ronde doen, minder gevaarlijk dan het ontsluieren van de waarheid? Evenals in de geschiedenis van den Rijksdagbrand, wel ke bedoeld zou zijn geweest als een sein voor den beweerden algemeenen communistischen opstand, heeft generaal Goering een groote rol gespeeld in den strijd tegen het politieke com plot, dat tegen Hitier op touw zou zijn gezet, maar waarvoor blijkbaar met moedwil geen enkele houvast biedende bijzonderheid wordt bekend gemaakt. Is het te verwonderen, dat men parallellen gaat trekken, welke den bedwingers van de „revolte" onmogelijk aangenaam kunnen zijn? De links georiënteerde Goebbels heeft bij Hitiers actie tegen de muiters mogen toekijken om daarvan later verslag uit te brengen, maar de rechts geörienteerde Goering heeft er actief aan mogen deelnemen. Behalve links geörien teerde S.A.-lieden zijn er ook rechtsch-conser- vatieve en katholieke elementen geëxecuteerd, zoodat, indien er wezenlijk van een acuut com plot sprake is geweest, dit wel heel wonderlijk in elkaar moet hebben gezeten. Of hebben de „wanhopende patriotten" van de meest uiteenloopende denkrichtingen en strevingen elkander gevonden in het ééne ne gatieve doel den Führer" uit den weg te rui men, om na de verwezenlijking van dit doel el kander te lijf te gaan; zoodat wij hier te doen zouden hebben met een rijk geschakeerde on tevredenheid, welke Hitier de kans heeft gege ven met allen zonder onderscheid af te rekenen, die het niet voor 100 procent met hem eens zijn? Von Papen is 't echter niet voor honderd pro cent met Hitier eens en hij heeft dat te Mar burg niet onder stoelen of banken gestoken. En toch schijnt de afrekening met von Papen niet te willen gelukken. Men heeft wel zijn naaste medewerkers en intimi neergeschoten, en huis zoekingen bij hem verricht, maar men schijnt van den anderen kant hem tóch als vice-kan- selier en commissaris voor het Saargebied te zullen handhaven. Dat dit uit reverentie voor de katholieken geschiedt, is nauwelijks aan te nemen, gezien het feit, dat men zich niet ontzien heeft dr. Klausener, den voorzitter van de Katholieke Actie te Berlijn, en von Kahn, den leider van de Katholieke Actie te München, te dooden. Waarschijnlijk is, dat von Hindenburg, die von Papens rede van te voren las, zijn vertrouwe ling dekt en beschermt met al het gezag, dat men den Rijkspresident niet kan ontnemen. Anders is het niet te verklaren, dat von Papen na de ondervonden bejegening in functie wil blijven. Von Papen heeft zich moedig tot tolk gemaakt van de ontevredenheid, welke in bree- de kringen over het Nazi-regiem heerschte en dat op een moment, dat er een felle campagne tegen die ontevredenheid werd gevoerd. Vreest Hitier de achter von Papen staande elementen zoo zeer, dat hij deze niet durft laten vallen? Dan zou het aanblijven van von Papen voor hem een nederlaag beteekenen. De geheimzin nigdoenerij der officieele instanties in Duitsch land wekt den indruk, dat Hitler's overwin ning op zijn tegenstanders wel eens een Pyr- rhus-overwinning zou kunnen blijken te zijn. VATICAANSTAD, 4 Juli. In een brief, welke kardinaal Pacelli geschreven heeft aan kanun nik Brohee, voorzitter van het Internationale Katholieke Filmbureau, wordt de meening van den Paus weergegeven over de hedendaagsche films en een oproep gedaan tot de Katholieken over de geheele wereld, om den strijd aan te binden tegen onzedelijke films. De film, zoo schrijft kardinaal Pacelli, oefent zelfs een sterkeren invloed uit dan de pers en van alle kanten bereiken mij waarschuwingen over de ernstige gevaren voor godsdienst en moraliteit, welke onzedelijke films vooral voor de jeugd beteekenen. De pogingen van het gezag, van onderwijzers en ouders, om het jonge geslacht zedig op t.e voeden, dreigen te mislukken door de herhaal delijke voorstellingen van een kunstmatig en immoreel leven. De fijne besnaardheid van het geweten en de instictieve reactie tegen het kwaad, welke het kenteeken zijn van de jeugd, nemen af en men neigt tot een levensopvatting, die onvereenigbaar is met het christendom. De katholieken uit alle landen moeten het zich tot een gewetensplicht maken hierin ver betering te brengen en de katholieke actie moet meer gebruik maken van de film als hulpmiddel bij een gezonde opvoeding. Ook in katholieke bijeenkomsten en studieprograms moet meer aandacht geschonken worden aan de film. Katholieke couranten moeten filmrubrieken publiceeren, waarin zij goede films prijzen en slechte afkeuren, teneinde de lezers in de keuze van hun amusement te onderrichten. Slechte films moeten krachtig worden tegengegaan. Ten slotte keurt de Paus de bemoeiingen van het Katholieke Filmbureau goed, om speciale bioscopen op te richten, waarin uitsluitend goede films worden vertoond. (Reuter). BOEKAREST, 5 Juli (V.D.) De minister raad heeft besloten tot onmiddellijke ontbin ding van alle Duitsche nat.-soc. organisaties in Roemenië en tot een verbod van alle politieke uniformen. LONDEN, 5 Juli (V.D.) De Berlfjnsche correspondent van de „Times" heeft van gezag hebbende zijde een aantal inlichtingen gesregen over de samenzweringen, die het regime tot het drastische optreden van Zaterdag aanleiding hebben gegeven. De correspondent geeft op grond van deze inlichtingen de volgende uit eenzetting: Er bestonden intriges in drie onderscheiden groepen waarvan twee met elkaar in verband stonden. Deze groepen waren de leiders van do S. A., die samengingen met Roehm, generaal von Schleicher en zijn vrienden en een groep, die naar men veronderstelt onder leiding stond van Von Bose en die contact had met Roomsch- Katholieke kerkelijke kringen en in verband stond met, doch onafhankelijk werd van Von Papen. De groep Roehm, bezeten van machtsgevoel doch ongerust zich de kansen op een onbeperk te machtsuitoefening te laten ontsnappen, zou zich hebben willen ontdoen van een aantal lei dende figuren van het regime en aldus zijn in vloed op Hitier hebben willen herwinnen. Kort voordat Roehm met ziekteverlof ging schijnt Hitler in een onderhoud, dat vier uren duurde, getracht te hebben Roehm tot redelijk optreden te brengen. Het wachtwoord van „de tweede re volutie" was niet, dat de Leider tegen de S.A. was, maar dat leden van het Kabinet tusschen Roehm en Hitier waren gedrongen en hun vriendschappelijke relaties hadden vernield. De Schleicher-groep van haar kant had intri ges op touw gezet om wijzigingen in de regee ring tot stand te brengen, waarbij men echter toegeeft, dat ook deze groep Hitier als leider van de door hem ontworpen regeering had wil len handhaven. Generaal von Schleicher zou dan weer Rijksweerminister geworden zijn. Wat HHH bij dit alles de rol geweest is van de „Buiten- landsche mogendheid" is den correspondent niet medegedeeld; alleeen werd hem gezegd, dat afgezanten naar een zekere hoofdstad door de groep Schleicher gezonden zijn. Deze groep stond verder in contact met de ontevredenen door tusschenkomst van Gregor Strasser en Ernst, van wie hij bij de uitvoering van zijn plannen gebruik had willen maken. Uit hun inlichtingen hadden de leidende re- geeringsfiguren de overtuiging gekregen, dat de „Tweede revolutie" Zaterdagmiddag om 12 uur zou hebben moeten uitbreken. Ondanks de be velen dat de S. A. geen wapens zou mogen dra gen waren toch, aldus wordt verklaard, een aantal wapenen ter beschikking gesteld. Hoe veel wapenen dit waren is niet duidelijk. Er wordt verklaard, dat groepleider Ernst bevel had gegeven dat alle motorlorries in Berlijn— Brandenburg tegen 12 uur in gereedheid moes ten worden gebracht. De S.A. zou de straat op worden gezonden en groote verwarring zou wor den gewekt door het vermoorden van een aantal vooraanstaande leden van het regime. Men ver klaart, dat men de hand heeft gelegd op een lijst, waarop de om te brengen personen stonden genoteerd en waarop als eerste dr. Goebbels voorkwam. Het schijnt verder, dat de leden van de derde groep niet allen bekend waren met de samen zwering van Von Schleicher en Roehm. Of schoon het dwaas schijnt te denken, aldus voegt de correspondent hieraan toe, dat deze plannen ernstig zouden worden uitgevoerd, wordt er toch met nadruk op gewezen, dat de leden van de derde groep doodelijke vijanden waren van het regime en voortdurend bezig waren met het smeden van plannen om het ten val te bren gen. Verklaard wordt dat Von Papen zich niet bewust was van wat er om hem heen gebeurde en van het feit, dat hij gebruikt werd ter be vordering van die plannen gelijk het èeval was bij zijn redevoering van Marburg. BERLIJN, 5 Juli. (V. D.) De „Germania", het katholieke dagblad waarvan Von Papen mede-eigenaar is, heeft een overlijdensannonce gepubliceerd betreffende dr. Klausener, die leider van de Katholieke Actie, die Zaterdag morgen door S.S.-mannen in zqn bureau is doodgeschotén. Het verluidt, dat de publicatie van deze an nonce, die door de familie van den vermoorde was opgegeven, door het ministerie van propa ganda eerst was verboden, doch later door ge neraal Goering werd toegestaan, op voorwaar de, dat de laatste vijf woorden van den vol genden zin werden geschrapt: „Hij werd plot seling van ons weggerukt op 30 Juni 1934 na een leven van liefde en opoffering voor Kerk, volk en vaderland." De annonce verscheen echter met deze woorden. Tegen het uitdrukkelijk verlangen van de familie van dr. Klausener in, die reeds in de annonce had medegedeeld, dat zij den datum der teraardebestelling nader bekend zou maken, is het lijk van von Klausener gecremeerd. Er verluidt trouwens, dat de lijken van de meeste slachtoffers gecre meerd zijn. BERLIJN, 5 Juli. (V. D.) De teraardebestel ling van generaal von Schleicher en zijn echt genoote was vastgesteld op Woensdagmiddag op de begraafplaats te Lichterfelde. Vijf mi nuten voor den aanvang van de plechtigheid deelde de politie, die in grooten getale in de omgeving was opgesteld, mede dat de plechtig heid verboden was. De deur van de kapel, waarin de kisten waren opgebaard, werd geslo ten en kransen en bloemen werden bij een achteruitgang neergelegd. Onder de personen, die naar de kapel gekomen waren om de laat ste eer te bewijzen aan de beide dooden en die onverrichterzake weer moesten terugkeeren, bevond zich o.m. generaal von Hammerstein, de vroegere commandant van het leger, die VERWACHTING: Zwakke tot matigen, noordelijke tot oostelijken wind, licht tot s half bewolkt, droog weer, iets warmer. Hoogste barometerstand: 766,8 te De Bilt en Den Helder. Laagste barometerstand: 756,3 te Memel. H Zon op 4.47, onder 9.21. Licht op 9.51. Maan op n.m. 12.39, onder n.m. 4.07. ill!llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllilNIIIIIIIIUIIÏ6 LONDEN, 5 Juli. (Reuter). Ten aanzien van het a.s. bezoek van minister Barthou aan Lon den schrijft de „Daily Telegraph", dat Bar thou besloten heeft Dinsdag weer naar Parijs te rug te keeren in plaats van Woensdag, zooals eerst was vastgesteld. De oorzaak hiervan is, dat het Britsche ge zantschap te Parijs, Sir George Clerk, den Franschen minister reeds heeft medegedeeld, dat de Britsche politiek tegenwoordig het aan vaarden van verdere verplichtingen op het vas teland van Europa afwijst. PARIJS, 5 Juli. Terwijl de Engelsch-Ameri- kaansche besprekingen betreffende vlootaange- lègenheden stopgezet zijn tot na het bezoek van Barthou aan Londen, is Woensdag in officieele kringen groote ontstemming gewekt door de publicatie van de „Daily Herald" over de af sluiting van een Engelsch-Fransche militaire al liantie, welke volkomen ongegrond wordt ge noemd. Er verluidt, dat Barthou gehoopt had Engeland te kunnen overhalen tot een belofte om vliegtuigen ter verdediging naar Frankrijk te zenden, onmiddellijk wanneer dit noodig mocht blijken. Thans echter zal Barthou er zich toe willen bepalen, Engeland te overtuigen van het gevaar van een overval uit een herbewapend Duitschland en de Engelsche regeering te door- ciringen van de noodzakelijkheid van een vol ledig voorbereid zijn. den vorigen winter door generaal von Fritsch is opgevolgd. Er waren ook tal van andere of ficieren aanwezig. BERLIJN, 5 Juli (V.D.) Gisteren heeft de Fransche ambassadeur Frangois Poncet een be zoek gebracht aan den Rijksminister Von Neu rath. In Fransche kringen alhier verluidt, dat Poncet Von Neurath gewezen heeft op de mo gelijke nadeelen voor de internationale betrek kingen, welke zouden kunnen voortvloeien uit de mededeelingen omtrent een „zekere buitenland- sche mogendheid" in de laatste officieele Duit sche verklaringen. De opmerkingen van Poncet droegen echter geenszins het karakter van een démarche of een protest". De Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Eric Phipps, heeft eveneens een bezoek gebracht aan Von Neurath. Er verluidt echter dat het voor naamste doel van het bezoek was te spreken over de Duitsch-Engelsche transferovereen komst, die gisteren te Londen tot stand is ge komen. Uiteraard is echter ook gesproken over de recente gebeurtenissen in Duitschland. De Britsche ambassadeur heeft echter geen toespe lingen gemaakt op het vermelden van de „bui- tenlandsche mogendheid". Schrijven van Z. Em. Kardinaal Pacelli aan het Int. Kath. Filmbureau over de slechte film. Een nieuw Japansch kabinet'Okada. Osoemi en Hayasji blijven minister van Marine en Oorlog. Roemenië's relaties met Moskou. Titoelescoe acht Bessarabië thans erkend als Roemeensch gebied. Bezwaren der oppositie. Engeland weigert levering van vliegtuigen aan het oorlogvoerende Paraguay. Het Siameesche vorstenpaar op bezoek bij Von Hindenburg. De Spaansche regeering heeft volmacht van de Cortes gekregen inzake het conflict met Ca- talonië. Aanvullende berichten over den moord op het echtpaar von Schleicher. De onderhandelingen over het Concordaat te Berlijn en de dood van dr. Klausner. Voorstel tot legeruitbreiding door België's par lement aangenomen. Officieele verklaring, dat de steun van nabuurstrijdkrachten bij de ver dediging der Oostgrens verzekerd is. Ongeveer honderd dooden bij ongelukken op den Amerikaanschen Onafhankelijkheidsdag Ook een uniformverbod in Roemenië. Barthou's reis naar Londen. Is hem thans reeds een afwijzende houding van Engeland bekend gemaakt? Het vermoorden van Katholieke voormannen in Duitschland. Inlichtingen van de „Times". Lijk van Von Klausener tegen den wil der fa milie gecremeerd. De begrafenisplechtigheid voor de Von Schlei chers ter elfder ure verboden. Bezoeken van den Franschen en Engelschen ambassadeur aan Von Neurath. Na den dood van Prins Hendrik. Het hof zal een maand halve rouw aannemen. Rouwzitting van de beide Kamers der Staten- Generaal. Schrijven van het Episcopaat naar aanleiding van het overlijden van Prins Hendrik; gebeden voorgeschreven. Ultimatum aan de Heemaf-directie. Staking op 16 Juli? Raadsverkiezing in Groot-Enschede. De „Kwartel" naar Indië vertrokken. Brand in het station te Nijmegen. BERLIJN, 5 Juli. (V. D.) In verband met de verklaring van officieele zijde, dat er geen spra ke is van een aftreden van vice-Kanselier Von Papen, heeft men hier in welingelichte kringen de overtuiging, dat dit feit een der ernstigste nederlagen geacht moet worden, die het Hitier- regime in de achttien maanden van zijn bestaan heeft ondervonden. Men is van meening, dat Hindenburg ondanks zijn gelukwenschtelegram aan Hitler met betrekking tot de onderdrukking van de revolte van Roehm, hiermede duidelijk te kennen geeft geenszins volledig achter Hitier te staan en de door Hitier gebruikte methodes streng af te keuren. Tevens wordt de meening uitgesproken, dat uit het aanblijven van Von Papen duidelijk blijkt, dat men ook in offi cieele regeeringskringen wel degelijk rekening houdt met de populariteit, die von Papen zich verworven heeft met het uitspreken van zijn rede te Marburg. MÜNCHEN, 5 Juli. (V. D.) Onder de namen van de slachtoffers van het bloedbad van Za terdag worden nog als nieuwe genoemd Von Kahr, Sempner, Dr. Beek en de namen van een groot aantal oud-officieren en leden van vroegere monarchistische groepen. Stand op Donderdag 2 uur n.m-: 765-P Vorige stand: 766.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1