Ernstige opstand in Amsterdam Politie stond machteloos Militaire politie en marechaussee namen te middernacht de taak der politie over r Jordaan in oorlogsveld herschapen WINKELS GEPLUNDERD wmmm&mm 1 f Het nieuws van heden VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 6 JULI 1934 Ochtendblad Doode en vele gewonden w? m*?- Het BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 In de hoofdstad is het gisterenavond op tal van plaatsen tot ernstige ongeregeldheden gekomen. De Jordaan was het brandpunt van den opstand, waar de lantaarns werden gedoofd, straten opgebroken en barricades opgericht. De ambulance werd gealarmeerd en de ziekenhuizen kre gen order zich gereed te houden en alleen spoedgevallen te be handelen. Er werd in vele straten heftig geschoten. Laat in den avond was de Jordaan in handen der onruststokers, die er barricaden oprichtten ROUWBEKLAG Vice-admiraal C. J. E. Brutel de la Rivière tracht een condoleance bezoek in het Kon. Paleis aan het Noordeinde v Feest met rumoer Een der gewonden bezweken Botsing op de Nieuwmarkt Met den „overval-auto" over de barricades Bruggen opgehaald PRINS HENDRIK IN DE TWEEDE KAMER HERDACHT MilililHiPIHil De plechtige herdenking van Z. K. H. Prins Hendrik in de Tweede Kamerdie gisteren in rouwzitting bijeen kwam Doode op het Nassauplein Militaire politie gerequireerd Ook in Amsterdam Oost Tumult in de Groote Witten- burgerstraat Militairen rukken op Georganiseerd verzet NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18827 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idenri op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het verzet dat zich Donderdagmiddag na drie uur in het Noordelijk deel van de Jordaan te Amsterdam met vernieuwde hevigheid open baarde, eischte op de Lindengracht al dadelijk vier gewonden. De salvo's van de beide bere den agenten, die als eerste tegen de barricaden op de hoek van de Tweede Goudsbloemdwars straat ageerden, werden, toen de steenen kwa men aansuizen, omlaag gericht. Vier personen werden getroffen, waarvan twee ernstig. Eén kreeg den kogel in het Jioofd en verkeért in zorgwekkenden toestand, de tweede werd in den buik getroffen, den derde ging het schot door een der onderbeenen, de verwondingen van den vierde zijn niet bekend. Alle slachtof fers werden door den G. G. D. naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. De tegenstand der demonstranten concen treerde zich later in den middag in de Gouds bloemstraat en omgeving. In deze straat begon men omstreeks half vijf met behulp van af braak uit een onbewoond huis een groote bar ricade op te werpen, bestaande uit steenen, puin en staketsels van latten, welke spoedig dwars over de straat tot twee meter boven het plaveisel reikte. Ook op de hoeken van de Tweede Gouds bloemdwarsstraat, Willemsstraat, Palmstraat en Palmdwarsstraat vlogen de stukken uit het pla veisel, tegels, klinkers enz. over den rijweg. Met lange stokken en steenworpen vernielde men tal van booglampen. Van den winkel van Jamin op den hoek van Goudsbloem en Goudsbloem dwarsstraat werden ruiten vernield en de étalage leeggehaald. AI deze vernielingen werden aan gericht, terwijl op nog geen honderd meter afstand werklui van den dienst der bestratingen inderhaast opgeroepen, bezig waren het opge broken wegdek van de Linden- gracht te herstellen! Intusschen deed zich het merkwaardige voor, dat zich geruimen tijd ter plaatse geen politie vertoonde, waardoor de demonstranten vrij spel hadden. Pas om kwart over vijf reed de motor' politie, de agenten met hun revolvers in de hand, naar de bedreigde punten. Opnieuw knal den schoten en naar alle zijden vluchtten de betoogers in wilde paniek uiteen. Na half zes verplaatste zich de agitatie in de richting van de Rozengracht en reeds klon ken de salvo's op Egelantiers- en Prinsen gracht, terwijl verzetplegende groepen over de brug naar de Leliegracht werden opgejaagd. Zoo scheen de anders zoo vreedzame Jordaan ook dezen middag weer in een oorlogsveld her schapen. Met groote verbittering stonden de betoogers tegenover de politie en in deze door werkloosheid geteisterde buurt konden zij daar bij rekenen op de vrijwel onverdeelde sympa thie van het publiek. Dat de politie in het dool hof van smalle straten en zijstraten een ver van benijdenswaardige taak had, laat zich begrijpen. Voortdurend moesten de patrouilleerende agen ten zich met de revolver dekken tegen het ge vaar, dat hen van de daken der huizen be dreigde. Zoolang het echter licht was bleef het rustig achter de kuiven en krullen der oude huizen, maar wat het nachtelijk duister bren gen zou.... Wanneer de Jordaan in verzet komt is het ernst! Het palingoproer speelde zich af in dezelfde straten en grachten als waar thans de scho ten knallen; de Elandsgracht was het middelpunt van de beruchte aardappelrelletjes. Voor zoover de Jordaners niet Roomsch zijn behoo- ren ze tot de uiterst linksche groe pen. In pamfletten roepen deze de herinnering wakker aan het paling oproer en wekken hun menschen op tot verzet. Wie, zooals wij, er getuige van was hoe zelfs vrouwen en kinderen meehielpen om de straten op te breken en barricaden te vormen, begrijpt hoe fel en verbitterd de actie is, welke thans in de Jordaan is ontketend en waarvan de gevol gen nog niet zijn te overzien. Van typisch Jordaansche gemoedelijkheid was wel het feit, dat boven het brandpunt van de relletjes, in de Goudsbloemdwarsstraat, vlaggen uithingen over de straat. Hier was een huisje versierd, waar een echtpaar zijn gouden brui loft vierde, terwijl buiten over de opgebroken straat de schoten knalden. Of het pierement dien avond zou komen, was nog onzeker! Een der slachtoffers van de schietpartij, *s middags op de Lin dengracht, de 26-jarige G., die in het hoofd werd getroffen, is kort na aankomst in het Wilhelmina- gasthuis overleden. Nadat om vier uur een troep demonstranten in de Hoogstraat verspreid was, waarbij twee politiepaarden gevallen zijn, omdat men rij wielen voor hun pooten wierp, kwam het even later tot een ernstige botsing op de Nieuw markt. De demonstranten vluchtten tusschen de kramen door, nagezet door de bereden politie. Toen er uit de richting van den Zeedijk met steenen werd gegooid, loste de politie talrijke revolverschoten. Het marktpubliek vluchtte eveneens in verschillende richtingen. Het bleef ook hier nog lang rumoerig. Ook over het IJ zijn ongeregeldheden voor gevallen, waaraan met geweld van wapenen door de politie een einde is gemaakt. Voor de stempellokalen staan vier agenten en er mogen zich hier geen volksoploopjes voordoen. Wat weer bijzonder opvalt is, dat men de kopstuk ken van de communistische beweging nergens ziet, zij zitten liever veilig thuis. Aan het bureau Raampoort rinkelt de tele foon, er heerschte een nerveuze stemming. De brigadier neemt het gesprek op. Inspecteur Ha- rebommee vraagt dringend om assistentie in de richting Lindengracht. Vijftien agenten wor den dadelijk door inspecteur Visser uit de wachtkamer geroepen, sabel en revolvers wor den met spoed omgehangen en met den in specteur aan het hoofd gaan we op weg. Een tram van lijn 14 houden we aan, we persen ons op het voorbalcon en in snelle vaart gaat het in de richting Westerstraat. Het detache ment springt er af. Toegangen en brug tot deze straat staan zwart van volk. De inspec teur sommeert en als men niet spoedig uiteen gaat, komt de sabel in actie. In den looppas gaan we nu in de richting Lindengracht. Van uit zijstraten bekogelt men het detachement met steenen, doch we loopen door, daar er misschien op de Lindengracht andere man schappen in gevaar verkeeren. Als we er ko men, staat hier een groote politie-auto. De straat is opgebroken. De inspecteurs houden een korte bespre king, waarna de auto met manschappen en het detachement te voet in de richting van de Boomstraat gaan. Hier staan we voor een groote barricade. Met de revolver in de vuist dringen de agenten en inspec teurs de straat binnen. Commando's klin ken „ramen sluiten, of er zal worden ge schoten," het antwoord hierop is een regen van steenen. Dan klinkt er een salvo re volverschoten. Ramen worden dicht gewor pen doch van achter de gesloten trapdeu ren klinkt een hoongelach van het volk, dat zich hierachter verscholen heeft. Terwijl eenige agenten de barricade opruimen, hou den andere met de revolvers de ramen in het visier. We worden uitgenoodigd met den politie-auto mee te rijden. Herhaaldelijk kletteren de stee nen op het dak van den wagen. Met een flink vaartje wordt barricade na barricade door den zwaren wagen vernield. Doch nauwelijks zijn we de straat uit, of we zien groepen mannen en vrouwen nieuwe barricades oprichten. En zoo gaat het uren achtereen door. De rust, die na zes uur geleidelijk in de Jordaan weerkeerde, werd door de politie benut om met assistentie van den dienst der bestra tingen het grootste deel der opgeworpen ver sperringen weg te ruimen. Tusschen zeven en acht uur keerden de agee- rende massa's van alle kanten naar hun opera tie-terrein terug, gevolgd door duizenden nieuws gierigen. Ook thans weer concentreerde zich het verzet in den „kop" van den Jordaan, het complex van straten, dwarsstraten, gangen en sloppen, begrensd door Westerstraat, Prinsengracht, Brouwersgracht en Lijnbaansgracht. De macht waarover de politie beschikte, was onvoldoende om alle hoeken van straten en grachten te bezetten, zoodat telkens, wanneer de politie enkele straten vrijliet er ongeregeld heden volgden. Zoo zagen de relletjesmakers kans de bascule- bruggen over de Brouwersgracht vóór de Wil lemstraat en de Palmgracht op te halen, even als de brug over de Lijnbaansgracht vóór de Willemstraat. Bovendien verrees in de Willemstraat een reusachtige barricade, waartoe alles, wat men aan steenen, latten en allerlei materiaal kon aandragen, werd gebezigd. Rondom deze straat was het verzet het he vigst. Charges van de politie met getrokken revolvers, het patrouilleeren der motorbrigade en overvalauto's hadden slechts resultaat, zoo lang men een bepaalde straat bestreek. Dan vluchtten de belhamels naar alle zijden weg, velen per fiets, om verderop, waar de politie juist was gepasseerd, het oude spel te her halen. Omstreeks negen uur slaagde de politie er in om achter sterke afzetting twee der opge haalde bruggen neer te laten. De brug over de Lijnbaansgracht vóór de Willemstraat bleek zóó deskundig „behandeld" de klauwen had men onwrikbaar vastgesla- gen dat deze voorloopig geopend moest blijven. Zoolang de politie uit de buurt bleef, was het levensgevaarlijk voor buitenstaanders om zich in het stratencomplex te wagen. Ook in de omgeving van het „strijdtooneel" was het rumoerig. Hier stonden vooral de nieuwsgierigen, die in dezen mooien zomer avond in grooten getale waren opgekomen, om iets van de gebeurtenissen te zien of op te vangen. Op Prinsengracht, Rozengracht en Mamixstraat was veel publiek op de been, waarin bij elk politie-vertoon deining kwam. Omstreeks half 1 1 was de toe stand in het Noordelijk deel van de Jordaan zoo ernstig, dat tot speciale maatregelen werd besloten. De heer Heyermans, directeur van den G. G. D. was in het bureau Westerstraat aanwezig en requireer- de alle beschikbare ambulance- Fr tów.' auto's naar de Westerstraat. De ziekenhuizen kregen order alleen spoedgevallen te behandelen. Mili taire politie werd naar de Jordaan opgecommandeerd. Drie doctoren van den G. G. D. zijn in der haast naar de Westerstraat vertrokken, een groote hoeveelheid verbandmateriaal met zich brengend. Een speciale telephoon houdt ver binding met den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst. De politie heeft zich uit alle deelen van het bedreigde complex teruggetrokken. Onder herhaalde molestaties van de zijde der verzetplegers keerden de agenten naar hun posthuizen terug. De massa had thans vrij spel in de stikdon kere Jordaanstraten en -grachten. Een winkel van Jamin in de Boomstraat werd geplunderd. Van in aanbouw zijnde huizen bracht men steenen naar de daken. Loodkabels werden over de straten gespan nen. Overal verrezen barricades. Een menigte van ongeveer 1000 man trok door de Jordaan de „Internationale" zingend. Eén automobilist werd op de Westerstraat met stee nen bekogeld. Zijn auto werd vernield. De man gewond. Met schoppen en voorhamers keerde men zich tegen de politie. Daarop werden marechaussée en militaire politie naar de Jordaan ge dirigeerd, welke thans volkomen in staat van opstand werd geacht. Op het Nassauplein is een betooger door een schot doodelijk getroffen. Vanuit Kattenburg meldt men ons dat ook daar barricaden zijn opgericht. De spanning stijgt met het oogenblik. Bjj half twaalf werd op de Noordermarkt een man door den G. G. D. opgenomen met schot wonden in hoofd en schouders. Op een tocht, welke een onzer door enkele straten der Jordaan maakte, was hij ooggetui ge van de ergerlijke baldadigheid, dat de lan taarns, die midden over de straat hangen, neergelaten en stukgeschopt werden. Dit ge schiedde onder applaus der uit de ramen han gende buurtbewoners. Omstreeks middernacht was de toestand in de Jordaan nog steeds zeer ernstig. Het gepeupel wist toen ook den toegang tot de Wester straat bij de Mamixstraat te ver sperren, door de straeyt open te breken. Intusschen had de burgemeester de Militaire Politie gerequireerd. Een afdeeling militaire politie was onderweg en het wachten was toen op deze versterking. Te ruim 12 uur begon de mili taire politie van de Rozengracht af in de richting van de Lijnbaans gracht de Jordaan schoon te vegen. De straten werden door schijnwer pers van de politieauto's verlicht. In tal van straten werd omstreeks half een heftig geschoten. De chef van het bureau Linnaeusstraat, hoofdinspecteur E. J. C. Staal, die in de avond uren opnieuw zijn hoofdkwartier had betrokken in het posthuis aan den Zeeburgerdijk, ter Verwachting: Zwakke tot matigen, Noor- lelijke tot Oostelijken wind, licht tot half jË bewolkt, droog weer, warm. Verdere vooruitzichten: droog, warm weer. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHin handhaving van de orde in de Indische buurt, waar de revolutionnaire elementen Woensdag avond den boel danig op stelten hebben gezet, heeft het Donderdagavond, wat dit stadsdeel betreft, heel wat gemakkelijker gehad. De be woners hielden zich merkwaardig kalm en ge hoopt werd reeds, dat er van het geheele Oos telijk front geen nieuws te melden zou zijn; toen te ongeveer kwart over tien het tumult plotseling losbrak in de Louis Bothastraat bij het Afrikanerplein en op het Krugerplein en omgeving. Troepen opgeschoten jongens en ook ouderen, die van alle kanten waren komen opzetten, gooiden hier lantaarns in, braken het plavei sel open en maakten zich gereed om de politie te bestoken. Van het bureau Linnaeusstraat rukte onmiddellijk de overvalauto uit. Met sabel en gummistok werden de bemamels ver jaagd. Tijdens en na dit optreden werd de politie, vermoedelijk vanaf de daken in de om geving, met steenen bestookt, gelukkig zonder dat iemand werd getroffen. Toen de rust eeni- germate was teruggekeerd, kwamen er berich ten binnen over wanordelijkheden in de Wa- genaarstraat en de Dapperstraat. Ook hier bleek het plaveisel op verschillende plaatsen te zijn opgebroken. Weer waren de sabel en de gummi stok de eenige wapenen, waarmede de menigte uiteengedreven werd; van vuurwapenen heeft men geen gebruik behoeven te maken. De politie van het bureau Kattenburger gracht, die het tot ongeveer elf uur betrekke lijk rustig had, moest op genoemd tijdstip in touw komen, doordat in de Groote Wittenbur- gerstraat een ruit van een winkel van Jamin werd ingegooid. Verder moesten ook hier de straatlantaarns het ontgelden, terwijl op en kele plaatsen ook de straat werd opengebro ken. De agenten, die hier optraden, kregen spoedig versterking van eenige collega's, die per motor met zijspan van het posthuis Zeeburger- dijk waren uitgerukt. Voor het middernachtelijk uur was hier de rust eveneens teruggekeerd. Kort na middernacht rukten de militairen vanaf de Rozengracht tirailleursgewijs de Jordaanstraten binnen. Politie-auto's reden mee en richtten hun schijnwerpers op ge vels en daken. Bij het minste teeken van verzet knalden de schoten. Op tegenstand van emstigen aard stuitte men niet. Slechts sporadisch weerklonken de salvo's. De barricades waren verlaten, slechts een enkele maal suisde een steen van de daken. De massa bleek deels in de huizen verscholen, voor het grootste deel uit de buurt weggetrok ken. De straten, waar de onrutsstokers enkele uren meester waren geweest, vormden één tries te ravage. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met het wegruimen der voornaamste versperringen, welke taak de Stadsreiniging bij het morgen- grauwen zou overnemen. Ook elders in de stad, over het U, in West, Oost, op de Eilanden, in het Spaamdammer- en Staatsliedenkwartier kwam het tot ongere geldheden. Tramsporen werden versperd, overal brak men de straten op en doofde de lan- DE ONGEREGELDHEDEN IN DE HOOFD STAD HEBBEN HET KARAKTER VAN EEN OPSTAND AANGENOMEN. De Fransche gezant te Berlijn ontkent ten stel ligste dat Frankrijk op de hoogte zou zijn ge weest van het complot-Schleicher. In een sensationeel interview verklaart Otto Strasser, dat Hitier den linkervleugel der Nazi's aan den rechter wilde uitspelen en Gregor Strasser de functie aanbood van Goering. Von Papen zal spoedig naar het buitenland vertrekken met vacantie; men verwacht dat tijdens deze vacantie zijn afscheid van het po litieke leven bekend zal worden gemaakt. Politie-inspecteur doet sensationeele onthullin gen in de parlementaire Stavisky-commissie. Donderdagmiddag is het stoffelijk overschot van Z. K. H. Prins Hendrik gekist. Gewezen hoofdvertegenwoordiger der Varkens- centrale te Brussel is tof zesmaanden gevange nisstraf veroordeeld. In de voortgezette vergadering van den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" zijn ver schillende voorstellen behandeld en is bestuurs verkiezing gehouden. Afscheid is genomen van een tweetal bestuursleden. De eerstvolgende vergadering der Tweede Ka mer wordt niet Dinsdag 10, doch Donderdag 12 Juli gehouden. Regeling van het vrouwelijk jeugdwerk in het Bisdom Haarlem. De meisjesbeweging zal hee- ten: Vrouwelijke Jeugdvereeniging voor Katho lieke Actie, de Graal. Overgang naar den Vrou wenbond. Nadere bijzonderheden over het in omloop bren gen van valsch bankpapier van 100. New-Yorksche Beurs: Stemming beter, koersen vrijwel algemeen hooger. taarns. Hier en daar zijn winkels geplunderd. Met revolver, sabel en gummistok wist de po litie op alle punten het georganiseerd verzet te breken. Er zijn tal van lichtgewonden, onder wie één politie-agent, die door een steen werd getroffen. Onrust De tijden zijn slecht, het volk wordt morrig, de steun wordt verlaagd, het volk wordt opstandig. De politie, anders gelukkig slechts apparaat tot behoud der veiligheid en ter voorkoming van misdaad, moet zich nu keeren, helaas, tegen de men schen, met wie zij iederen dag omgaat en tot nu toe op goeden voet. Het gaat wat wegkrijgen van een guerilla, van een burgeroorlog en jammerlijke voorbeelden van buiten vandaan vuren sommigen aan tot onverantwoorde daden. Dit zijn sombere dagen voor een, die gevoel in zijn hart heeft en ziet, hoe deze verblinden, die soms nog zijn opgejaagd door buiten schot blijvende lieden, hun eigen ongeluk tegemoet gaan. Er zal misschien een plichtsgetrouw politie-man sterven, maar ook is het leven niet zeker van hem, die zich waagt in dezen chaos, kunstmatig ver wekt eenerzijds, maar ten andere mis schien ten deele geschapen. Wees op uw hoede!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1