Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? I i Plaats dan 'n„Omroeper" voor 75.000gezinnen f STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Om drie millioen gulden Laffe overval Wat de tonq streelt NOG STEEDS DE DOOD VAN STA VISKY Fotohandel B. de Leeuw REVOLVER ONDER DEN NEUS Was Parijs op de hoogte? VOOR G 0 E D AFDRUKWERK 0. J. DE JONG - Oostvest 34 liiiiniiiiinnmnninininiiiininintiiiiiiniiiiniiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiuinniiiiiiininfliniiiiiiiii VRIJDAG 6 JULI 1934 |iiiiiiiiiimniiiiiiiuiininniiiiininiiii!iniiniiiin!iiiininiH!iiniiiinninnii!iiiiinnnimniimnnniinnmi ZIEKEN-TRIDUUM BLOEMEND AAL Een indrukwekkende slot- plechtigheid DE SCHORSING VAN EEN ONDERWIJZER B. en W. niet in beroep DE NIEUWE STEUNNORMEN VAN ONZE RECHTBANK Orgelconcert vervallen Brandstichting Benoeming lid van den Gemeenteraad Morgen voor het eerst in werking Toelatingsexamen 2e H.B.S. 5-j. c. B, Santpoorterplein Na het overlijden van den Prins Geen audiënties ten Hove Adres der Tweede Kamer Deelneming te Parijs In den Werkloosheidsraad herdacht Bloemstukken Groothertogin komt niet Rouwbeklag Eerste Kamer Hooge gasten Vliegen in den nacht De ondervinding der civiele piloten van weinig beteekenis voor het leger Probeert U eens ons Twaalfuurtje C. BOOIJ Reclame Stengels Politie-inspecteur doet sensatio- neele verklaringen in de par lementaire commissie Moord of zelfmoord? ENGELAND-NEDERLAND De Nederlandsche delegatie te Londen ONFATSOENLIJKE FILMS Tuchthuisstraat 14 Nadere bijzonderheden over het in omloop brengen van valsch bankpapier van f 100 Volledige bekentenis der daders Bespreking met autoriteiten Met de revolver RUND-, KALFS- EN VARKENSSLACERIJ Prima kwaliteit Lage prijzen Pielage en Co., Zijlstraat 18, Tel. 11078 Oude man te Deurne door twee indringers vastgebonden en beroofd De daders spoorloos Von Schleicher zou via een jour nalist contact hebben gehad met de Fransche regeering VOOR RUIM EEN MILLIOEN AANBESTEED Vanwege de provincie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wat zijn drie dagen, als zooveel blijdschap, zooveel geluk genoten wordt, dan lijkt het of de tijd veel sneller gaat. Wat zijn drie dagen op een jaar lang ziek zijn en niet meer in de kerk kunnen komen. Men is geneigd te denken en te zeggen een weinig troost en verkwikking in het lange, moeizame leed en lijden. Maar dat is blijkbaar niet de bedoeling geweest van Jezus' H. Hart, dat zulk een gave in onzen tijd aan zijn Kerk gaf. Niet een weinig opbeuring en troost en ver kwikking in het lange en moeilijke lijden, ja zelfs een blijheid om verder te dragen het dik wijls zware kruis, geeft het Zieken-Triduum aan allen die het medemaken. En zoo gingen hedenmiddag de 150 zieken naar huis terug met de lach van tevredenheid en geluk op het gelaat, wellicht met een zekere weemoed om hetgeen weer voorbij is. Nu gaan zy in den geest van het Z. A. ver sterkt, teerend op de kracht van deze dagen verder als Christusdragers, Hem blijde volgend, die lijden gevraagd heeft van zijn vrienden, maar ook hun een honderdvoudige belooning heeft be loofd. Tevreden en gelukkig dat is de stemming van allen, die een Zieken Triduum medemaken. Zij kwamen, de zieken, met geloof in de kracht van Gods goede gaven en die zijner Kerk; misschien was bij sommigen het geloof en vertrouwen nog zwak, maar zij gingen heen zeker in het ver trouwen daar te vinden wat zij misten, die volle overgave, die tevredenheid zoo noodig voor een vruchtbaar lijden. Weleerwaarde Heeren uit Haarlem en omge ving woonden de slotplechtigheden bij, waar door vooral de handoplegging van zoovelen voor de zieken een bijzonder indrukwekkende plechtigheid is. Het Lof den laatsten middag werd gecelebreerd door Mgr. O'Brien, die ook den zegen met het Allerheiligste gaf aan de zieken. Het versterkte koor zong de Te Deum van Perosi een traditioneel gebruik op den sluirings- middag. Na het Lof ontvingen alle zieken een fleschje gezegende olie en wijn en een der 400 roosjes mede, die op het altaar dezer dagen zoo'n keu rige versiering gemaakt hadden. 't Is vanzelf sprekend dat het vertrek den laatsten middag niet zoo snel gaat als de an dere middagen, men moet alles inpakken en meAnemen wat men in deze dagen op de rust bedden heeft noodig gehad. Hier moet nog even bedankt, daar gegroet worden en zoo gaan de zieken heen, dankbaar blijde gesterkt en ge troost met den wensch, tot ziens, laten wij ho pen gezond of anders als zieken zeker op het Triduum. „Als ik dat nog kan, want het gaat steeds achteruit met mij," sprak er een zieke, „maar wij zullen het maar rustig afwachten, wij kunnen er nu weer tegen." Zulke enkele ongedwongen woorden geven kort maar juist de stemming weer van de zieken na het Triduum. Rust komt er voor velen, die hebben gewerkt in deze dagen met alle kracht en volle toewij ding, want die rast is verdiend, het zijn zware dagen, maar ook zij zouden niet anders willen, zijn blijde het weer te hebben kunnen doen en hopen op een volgend jaar, dat schoone werk voor de zieken weer te mogen geven Zieken-Triduum en Ziekenapostolaat beide gaven van den goeden God in onzen tijd zoo rijk aan zijn bijzondere gaven, en deze wel heel zichtbaar door Hem gezegend, moge het zoo blij ven in de toekomst, groeien steeds met grooter kracht in Holland en ver daarbuiten, zooais de zer dagen juist het bericht kwam dat 300 me- laatschen wenschten ingeschreven te worden in het Z. A. en het inschrijvingsbiljet kort geleden ook vertaald is moeten worden in het Maleisch. Raakt iemand opnieuw uitgetrokken uit zijn werkloozenkas, dan bedragen deze termijnen respectievelijk 9 en 13 weken. Voor degenen die op 1 Juli 1934 als uitge- trokkenen steun ontvangen, blijft in het jaar 1934 de tegenwoordige termijn van 18 respect. 24 weken, waarin zij als zoodanig worden ge steund, gelden. Heeft een uitgetrokkene gedurende het te zij nen opzichte bepaalde aantal weken steun ge noten dan behoort hij tot de dubbel uitgetrok- kenen. Zooals wij reeds meldden, hebben Gedepu teerde Staten de straf, welke B. en W. hadden opgelegd aan den onderwijzer der openbare school K., die 3 dagen geschorst was met in houding van jaarwedde, omdat hij een lijst voor de actie van N.v.v. en S.D.A.P. voor steun aan de achtergebleven vrouwen en kinderen van ge vallen Oostenrijksche sociaal-democraten ter circuleering met begeleidend schrijven gezonden had aan collega's op andere scholen, verzacht tot een waarschuwing, op grond van de over weging, dat het niet zeker is, dat de onder wijzer K. bekend is geweest met den inhoui van een circulaire, waarbij B. en W. van Haarlem dergelijke acties hebben verboden. Naar wij vernemen zullen B. en W. van deze beslissing van Gedeputeerde Staten niet in be roep gaan. Zij stellen zich op het standpunt, dat Gedeputeerde Staten het college van B. en W. van Haarlem in het gelijk hebben gesteld door te erkennen, dat de handeling van den onderwijzer straf verdiende. Op grond van bij- overwegingen hebben zij de straf van „schor sing" verzacht tot de straf van „waarschuwing". Dat is een kwestie van nuance, waarover B. en W. niet wenschen te redetwisten. Zij gaan der halve van de beslissing van Ged. Staten niet in beroep. De Haarlemsche Rechtbank heeft Donder dag de volgende uitspraken gedaan: J. L., bloemkweeker, wonende te Aalsmeer, „valschheid in geschrifte", drie maanden gev. straf o. v. J. van W., taxi-chauffeur, wonende te Zaan dam, „appèl overtr. Motor- en Rijwielwet", vrijgesproken. C. J. B., melkhandelaar, wonende te IJmui- den, „appèl overtr. Motor- en Rijwielwet", von nis Kantonrechter Haarlem bevestigd. J. E. bakker, wonende te Wormerveer, „appèl overtr. IJkwet", vrijgesproken. H. K., bakker, wonende te Wormerveer, „appèl overtr. IJkwet", vrijgesproken. H. V., melkverkooper, wonende te Zaandam, „appèl overtr. Keuringsverordening Zaandam", twee weken hechtenis o. v. H. V., melkslyter, wonende te Zaandam, „ap pèl overtr. Vleeschkeuringswet", vonnis Kan tonrechter Zaandam bevestigd. H. E., chauffeur, wonende te Westzaan, „ap pèl overt. Motor- en Rijwielwet", vrijgesproken. C. T„ los werkman, wonende te Wormerveer, thans ged., P. G., boerenknecht, wonende te Wormerveer, thans ged., „diefstal in vereeni- ging", sub. 1 zes maanden gev. straf m. aftr. prev. hechte, o. v., sub 2: acht maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o. v. J. v. d. L., bloemist, wonende te Haarlem mermeer, „appèl overtr. Motor- en Rijwielregle ment", vonnis Kantonrechter Haarlem beves tigd. J. P., autohandelaar, wonende te Beverwijk, „appèl overtr. motor- en rijwielreglement". Von nis Kantonrechter Haarlem bevestigd. G. Th. S., werkman, wonende te Purmerend, vrijgesproken. J. V., werkman, wonende te Purmerend, vrij gesproken. Mr. J. C. v. d. P. C., wonende te Laren (N.H.) Vrijgesproken. ger, J. A. Goedkoop, Ai. Ca. Felix, H. Schouten, G. Rol, R. Th. Braakensiek, L. Ploeger, G. van der Stoop, J. Kok, W. Franken£hal, Ae. Ga. Deelder, W. Ruyter, E. Behle, L. E. Douglas Broers, Ch. J. F. Wagner, J. H. van der Veen, W. A. Welling, H. R. Bruce, R. Verhorst, J. A. A. van Unen, P. J. Pimmelaar, H. W. F. Jonk man, N. Kok, Ja. Aa. Eibink, W. v. Loon, F. Bontenbal, J. A. van den Akker, G. Timmer, H. W. Huijsman, Fa. Tha. de Vries, N. Visser, B. C. Bronsdijk, Ja. Meewis, R. J. Colombijn, N. Klaver, Je. Ja. Zijlstra, B. Schijf, K. A. W. van Borkum, H. J. Jonker, N. E. R. Huynink, H. Huisman, Wa. Aa. Verkaik, P. E. Venekamp, W. de Wilt, A. O. Komman, N. A. van Ker sen, J. Nelsingh, J. C. Huizinga, H. F. Couzijn, I. L. Grevengoed, J. van der Roest, A. C. Ver stegen, Le. Horsmeier, F. H. Strang, G. M. R. H. Wijnlieff, J. Schreuder, B. J. Wieland Los, R. Yetsenga, J. A. Wijninckx, J. Steenbeek. In verband met de herdenking van den sterfdag van Willem de Zwijger op Dinsdag 10 Juli a.s. in de Groote Kerk alhier vervalt het gemeentelijk avond-orgelconcert op dien dag. Bij informatie is ons gebleken, dat de per- ceelen van de verhuizingsfirma H. B. te Bloe- mendaal, waar veertien dagen geleden brand is geweest, nog steeds onder politiebewaking staan. De gearresteerde firmant, die verdacht wordt van brandstichting, zit eveneens (nu bijna veer tien dagen) in voorarrest. De voorzitter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den raad der gemeente Haarlem maakt bekend, dat van af heden ter secretarie der gemeente, bureau Burgerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen, Ged. Oude Gracht no. 18, voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit tot benoemd- verklaring van den heer K. Brants als lid van den gemeenteraad, noodzakelijk geworden door het bedanken als zoodanig van den heer C. M. J. Baas. Morgen zullen voor het eerst de nieuwe be palingen betreffende de steunnormen, in op dracht van den Minister van Sociale Zaken, in werking treden. Wij laten ze hieronder vol gen: A. Voortaan gelden de volgende tarieven van steunverleening Tarief I (omvattende alle groepen van werk- loozen met uitzondering van de landarbeiders) Voor de uitgetrokkenen: a. gehuwden en ongehuwde kostwinners 12 per week, benevens 1.35 per week per gezins lid boven de 2 personen; b. kostgangers ƒ8.per week. Voor reglementair nog niet rechthebbenden en dubbel uitgetrokkenen: a. gehuwden en ongehuwde kostwinners 11 per week, benevens 1.35 per week per gezinslid boven de 2 personen; b. kostgangers 8.per week. Tarief II (landarbeiders). Voor de uitgetrokkenen: a. gehuwden en ongehuwde kostwinners 11 per week, benevens 1.20 per week per ge zinslid boven de 2 personen; b. kostgangers 7.per week. Voor de reglementair nog niet rechthebben den en dubbel-uitgetrokkenen: a. gehuwden en ongehuwde kostwinners 10 per week, benevens 1.20 per week per gezins lid boven 2 personen; b. kostgangers 6.50 per week. B. Aan gehuwden en ongehuwde kostwinners kan een huurtoeslag worden verstrekt, over eenkomende met tweederde van hetgeen de huur meer bedraagt dan 3.50 per week, zulks tot een maximum van ƒ3.per week. C. De maximum-percentages van de loonen bedoeld in artt. 8 en 10 der steunregeling wor den eenigermate verhoogd en wel zóó, dat de percentages rijzen, naar gelang de loonen dalen. D. In het vervolg geldt als maatstaf het loon, dat de betrokkene ten tijde van de ondersteu ning zou kunnen verdienen bij een arbeidstijd die in dat oogenblik voor het bedrijf, waarvan hij afkomstig is. als normaal moet worden geacht. E. Voortaan mag de steun met inbegrip van den huurtoeslag niet meer bedragen dan: Voor tarief I: Uitgetrokkenen 21.per week. Reglementair nog niet rechthebbenden en dubbel-uitgetrokkenen 20.— per week. Voor tarief II: Uitgetrokkenen 19.per week. Reglementair nog niet rechthebbenden en dubbel uitgetrokkenen 18.per week. F. Aan de uitgetrokkenen kan voor éénmaal op grond der regeling steun worden verleend gedurende ten hoogste: a. 18 weken aan kostgangers; b. 24 weken aan gehuwden en ongehuwde kost winners. Toegelaten tot de le klasse: W. L. Scheen, La. Ce. Ra. Hoeke, A. R. Starink Deterts, Th. M. Wieringa, W. Lubberink, P. Couzy, K. van Aalten, A. Kisjes, A. J. Schotman, J. B. Bor- De Hooge Raad der Nederlanden heeft heden in een plechtige zitting den Prins herdacht. De Hooge Raad heeft een brief van rouwbeklag ge zonden aan H.M. de Koningin. Men verzoekt ons mede te deelen, dat vóór de teraardebestelling van Z.K.H. den Prins geen audiënties door H. M. zullen worden ver leend, nog ontvangsten door H. M. zullen plaats hebben. Bij de heropening van de openbare zitting van de Tweede Kamer werd door den voorzit ter medegedeeld, dat de afdeelingen tot leden van de commissie van redactie voor het adres van rouwbeklag hadden benoemd de heeren Joekes, Schaper, Schouten, de Geer en Aal- berse. Daarna begaf de Kamer zich opnieuw in de afdeelingen voor het onderzoeken van het in middels door bovengenoemde heeren ontworpen adres. De vergadering werd geschorst tot half vier. De voorzitter van den Parijschen gemeente raad heeft aan den Nederlandschen gezani Jonkheer Loudon een schrijver gencht, waarin hij namens de stad zjjn deelneming betuigt met den dood van Prins Hendrik en verzoekt deze deelneming aan de Koningin te willen overbrengen. De voorzitter van den Nederlandschen Werk- loosheidraad heeft in een te Den Haag gehou den vergadering Prins Hendrik herdacht. Spr. gewaagde van de belangstelling van den Prins voor vereenigingswerk, waarmede de vitale be langen van het volk gediend werden. De raad welke is samengesteld uit vertegenwoordigers van de voornaamste organisaties van werkge vers en werknemers, zal met waardeering zijn stuwkracht herdenken. In een brief aan H.M. de Koningin werden de gevoelens van rouw van den Raad nedergelegd. Een stroom van bloemstukken is ten paleize afgegeven. Wij noemen slechts enkele; van de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, van verschillende afdeelingen van het Roode Kruis, van een groot aantal liefdadigheidsver- eenigingen, van den Sultan van Langkat, van het Nederlandsche Gezantschap in Lissabon alsmede van de Nederlandsche kolonie in Portugal. De Groothertogin van Oldenburg, de zuster van Prins Hendrik, wier komst naar Den Haag gemeld was, is door ongesteldheid verhinderd aan dit voornemen gevolg te geven. Wel wordt de zoon van den Groothertog van Oldenburg voor de begrafenis verwacht. De Eerste Kamer zal heden om 11 uur bij eenkomen ter benoeming der leden in de 'com missie van redactie voor het ontwerp-adres van rouwbeklag. Onmiddellijk na het ter tafel brengen van het ontwerp-adres zal dit in de afdeelingen worden onderzocht, waarna het adres in de openbare vergadering zal worden vastgesteld. President Roosevelt heeft H. M. Koningin Wilhelmina zijn leedwezen betuigd in verband met het overlijden van Prins Hendrik. Met den sneltrein uit Berlijn is Donderdag avond om 11 uur in Den Haag aangekomen de Erfgroothertog Friedrich Franz van Meck lenburg. Ter begroeting waren op het perron aanwe zig Hertog Adolf en de adjudant van wijlen den Prins kolonel Jhr. Laman Trip. De hooge gast begaf zich met deze heeren door de koninklijke wachtkamer naar buiten, waar een hofauto gereed stond. De Groothertog reed naar het Paleis Noord einde. Er was ook thans, evenals Woensdag, veel belangstelling. Naar ons ter oore komt, wordt ook Prins Felix van Luxemburg voor de Begrafenis van Z. K. H. den Prins verwacht. LONDEN, 5 Juli. Tijdens de debatten over het vliegverkeer bij nacht en zijn civiele en militaire beteekenis verklaarde de onderstaats secretaris van het ministrie Luchtvaart, Sas- soon, dat het vliiegen in den nacht een der voornaamste taken is der Engelsche luchtstrijd krachten en in veel grooter omvang plaats heeft dan men gelooft. 70 Engelsche vliegeska- ders zijn geoefend in het nachtvliegen. De be wering, dat de ondervinding der civiele piloten op het gebied van het nachtvliegen van groote waarde zou zijn in een oorlog, noemde Sassoon volkomen onjuist, aangezien het aantal civiele piloten onbereekenend ls. LONDEN, 5 Juli. (Reuter). De plaatsvervan gende minister-president Baldwin weigerde heden in het Lagerhuis de verzekering te ge ven, dat Groot Brittannië alleen zijn lucht macht zal vergrooten indien de ontwapenings besprekingen definitief zijn mislukt. Steeds verkrijgbaar: 1 ons Ham X ons Gekookte Worst 3 ons samen £5 ct. 1 ons Leverworst BARREVOETESTRAAT 17 - TELEF. 11489 „DE ZEEUW" - Koudenhorn 24 - Tel. 11780 Afdeeling Banketbakkerij 35 CENT PER /2 POND VoIdersgTacht 37 - Burgwal 60 - Cronjéstr. 18 Kennemerstraat 34 - Brouwersplein 7 PARIJS, 5 Juli (Reuter). De parlementaire commissie, welke een onderzoek instelt naar de zaak-Stavisky aanhoorde Donderdag sensa- tioneele verklaringen van een inspecteur van politie, die aan de achtervolging van den op lichter had deelgenomen. De inspecteur van politie, die het allereerst in de kamer drong, waar Stavisky met een doodelijke schotwonde aangetroffen werd, be weert hem tegen de centrale verwarming ge leund zittende gevonden te hebben. Stavisky had een schotwond in zijn rechter slaap, maar zijn revolver hield hij nog in zijn linkerhand. Op enkele vragen van leden der commissie hield de inspecteur van politie zijn beweringen staande, terwijl hij tevens als zijn meening te kennen gaf, dat men Stavisky heel goed levend had kunnen arresteeren, wanneer niet een commissaris van politie de oorspron kelijke plannen in de war had gestuurd. De Nederlandsche handelsdelegatie, welke onder leiding staat van dr. Hirschfeld, heeft een bezoek gebracht aan het Engelsche minis terie van Handel, bij welke gelegenheid verkla ringen zijn uitgewisseld en schikkingen getrof fen voor gedetailleerde besprekingen. De onlangs op aandringen van kardinaal Dougherty ingestelde R.K. boycot van onfat soenlijke films in het Aartsbisdom Philadelphia heeft reeds zooveel uitgewerkt, dat over twee weken 450 bioscooptheaters gesloten zullen worden. Uit Antwerpen wordt ons gemeld: Een paar weken geleden werden, zooals ge meld, valsche biljetten van 100.ontdekt, naar aanleiding waarvan een tweetal personen werd aangehouden. Het onderzoek door het Antwerpsche parket heeft thans zonderlinge feiten aan het licht gebracht. In 1933 moesten aan de Ned. Bank versleten biljetten van 100.vernietigd worden. Een bediende had het plan opgevat, de biljetten, die verbrand moesten worden, te vervangen en de andere biljetten te behouden. Om dit plan te verwezenlijken waren 5000 biljetten van 100. noodig. Een Nederlander, van der W., was het hoofd der onderneming. H(j stelde zich in verbinding met een tweeden persoon, B., die zich er mede belastte, de biljetten te fabriceeren en naar Nederland over te brengen. De eerste proeven bleken slecht. Een tweede serie had evenmin succes; de proeven werden naar Rotterdam ge zonden, doch geweigerd, omdat ze te weinig geleken op echte biljetten. De verdachten, die een volledige bekentenis hebben afgelegd, ver klaren, dat 5000 valsche biljetten zouden ver nietigd zijn, maar dat een twintigtal in omloop is gebracht. In verband met deze valsche munters-affaire kan thans nog nader worden bericht, dat de Commissaris van de Rechterlijke politie te Ant werpen te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag met verschillende autoriteiten besprekingen heeft gevoerd, welke voor het onderzoek in deze omvangrijke zaak noodig zijn. Wat Amsterdam betreft heeft genoemde po litieautoriteit een onderhoud gehad met Com missaris K. H. Broekhoff van de Nederlandsche Centrale inzake Falsificaten. Donderdag is de Commissaris naar Antwerpen teruggekeerd. Omtrent deze zaak vernemen wij van anderen kant nog nader, dat het bezoek van den Ant- werpschen Commissaris aan ons land in het bijzonder ten doel had, het verband te leggen tusschen de uitgevers in Nederland van de val sche bankbiljetten en de makers in Antwerpen. Genoemde politieautoriteit heeft in dit ver band eenige nadere details verzameld, waarvoor hij in het bijzonder contact heeft gehad met de justitie te Eindhoven en te Roermond. Daar na heeft hij omtrent zijn bevindingen verslag uitgebracht aan de Nederlandsche Centrale in zake Falsificaten te Amsterdam. Wij vernemen, dat volledig is vastgesteld kun nen worden, wie de tusschenpersonen in deze affaire zijn geweest. Deze lieden behooren tot de reeds gearresteerden, doch het bewijs was nog niet definitief te leveren. Verder vernemen wij nog, dat een arrestatie is verricht te Rotterdam. De arrestant is een bekende cocaïnesmokkelaar, van wien vaststaat, dat hij destijds opdracht had ontvangen een aantal valsche bankbiljetten uit te geven. Door verschillende omstandigheden is hij hiertoe echter niet gekomen. De man is in het huis van bewaring opgesloten. Over deze zaak bericht de Belgische „Soir" nog het volgende: Een dag of veertien geleden hebben wij melding gemaakt van de arrestatie van twaalf individuen, die te Antwerpen en in Nederland valsche honderd-guldens biljet ten in omloop hebben gebracht. De betrokkenen hadden het plan de Ne derlandsche Bank voor een bedrag van 42 millioen franken op te lichten. Deze poging is evenwel mislukt doordat de Belgische po litie en de Nederlandsche justitie tijdig werden gewaarschuwd. Het onderzoek heeft de volgende bijzonder heden van het plan aan het licht gebracht. In den loop van het jaar 1933 moest de Neder landsche Bank een groot aantal bankbiljetten vernietigen. Een bediende kwam op het idee de biljetten, welke verbrand zouden moeten worden te vervangen en de andere te houden. Een der beschuldigden heeft er kend dat zes series van 5000 bil jetten van f 100 op deze wijze ver duisterd een waarde van drie mil lioen guldens zou vertegenwoordi gen, d.i. 42 millioen Belgische franken. Men was het er zelfs over eens niet bij dat bedrag op te hou den, doch er een geregelde exploi tatie van te maken. Bij deze affaire kwam een tweede. B., die de leider was der bende te Antwerpen, ontving op 'n goeden dag bezoek van drie indivi duen, die hem een revolver onder den neus duwden. Zy verklaarden valsche munters te zijn en eischten aandeel in de affaire. Zij beweer den afgevaardigd te zijn door een Nederlandsch-Limburgsche Bank, welke een bevroren crediet in Duitschland probeerde te incassee- ren. Deze instelling wilde, naar hun zeggen, het „bevroren crediet" door valsche biljetten ver vangen, dan de Duitsche autoriteiten waar schuwen, dat zij het Nederlandsche deposito moesten vernietigen. Er moesten dus nieuwe biljetten worden ge drukt, daar er voldoende vraag was. Na vrij moeilijke onderhandelingen werd een serie van 500 biljetten uitgegeven. Op dat oogenblik, nog altijd volgens het artikel in de „Soir", waar schuwde een Antwerpsche graveur, die gesol liciteerd had naar de vervaardiging der cliché's en de regelmatigheid der bestellingen in twijfel trok, de politie. De rechter van instructie Me- chelynck werd met de instructie belast en be gon het onderzoek. De internationale bende probeerde op dat oogenblik de valsche biljetten de Nederland sche grens over te smokkelen. Een hunner be merkte bij aankomst te Venlo dat de Neder landsche recherche achter de zaak was. Hij ver borg het pakket met valsche biljetten en ging weer over de Belgischhe grens. De politie arresteerde intusschen verschei dene medeplichtigen en binnen twee dagen waren alle leden der bende achter slot en grendel. Het is nog moeilijk vast te stellen, welk aan deel de verschillende leden der bende in de zaak hebben gehad, zoomede de rol, welke twee in Nederland gearresteerde individuen in dezen hebben gespeeld. Zij beweerden, dat deze bil jetten bestemd waren geweest voor „reclame" en in cigarettendoosjes zouden worden verpakt. Deze affaire, aldus besluit de „Soir" 't artikel, kan een grooten terugslag hebben, vooral in Nederland, want indien de „slag geslagen zou zyn" zou de Nederlandsche Bank eenige mil- lioenen lichter zijn geworden. HAM en ROOKVLEESCH zijn nu wel de meest gangbare fijne vleesch- waren. In beide artikelen leveren wij beslist het allerbeste. Wij hebben ook een zeer uitgebreide sorteering VISCHCONSERVEN. Alleen goede en betere soorten. Voor 15 ct. leveren wij /2 blikje h. goede zalm Inferieure merken houden wij er niet op na. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de alleenwonende 75-jarige A. G. op den Zeil- berg onder Deurne door twee mannen in den slaap overvallen. De indringers bedreigden hun slachtoffer met een mes en bonden den man aan handen en voeten. Uit een vest werd een briefje van 25.en een van 10.— gestolen. Met dezen buit kozen zij het hazenpad. Des morgens werd G. door buren uit zijn toe stand verlost, waarna onmiddellijk aangifte bij de politie is gedaan. Van de daders, die door het openschuiven van een raam zijn binnengekomen, ontbreekt tot nog toe elk spoor. BERLIJN, 5 Juli. Het D. N. B„ het offici- eele Duitsche Nieuwsbureau meldt: Van een geloofwaardig diplomatiek vertegen woordiger van een groote, niet-Duitsche Euro- peesche mogendheid verneemt het United Press-bureau, dat Frankrijk reeds eenige we ken geleden was ingelicht over een grootsch opgezet complot van generaal Von Schleicher tegen Hitier. Een zeer bekend Duitsch journalist te Parijs zou, naar verzekerd wordt, de tusschenpersoon geweest zijn tusschen Von Schleicher en de Fransche regeering. Het complot-Von Schleicher zou den Fran- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Bar- thou, aanleiding hebben gegeven, om aan den vertegenwoordiger van een Europeesche mo gendheid mede te deelen, dat Frankrijk niet bereid is aan Duitschland concessies te doen in de bewapeningskwestie, aangezien de dagen van het Hitler-bewind geteld zouden zijn. Naar de United Press verder verneemt zou Barthou bij deze gelegenheid vertrouwelijk heb ben medegedeeld, dat in Duitschland een com plot bestond tegen Hitier, waarvan de vroegere rijkskanselier Von Schleicher de drijvende kracht was. Deze toedracht van zaken wordt in diploma tieke kringen des te waarschijnlijker geacht, daar men aanneemt, dat Von Schleicher tij dens zijn kanselierschap geheime onderhande lingen heeft gevoerd met den Franschen gene- ralen staf, welke ten tijde van zijn val reeds in een vergevorderd stadium waren. Ter Provinciale Griffis van Noord-Holland is Donderdagmorgen aanbesteed: het verbreeden en gedeeltelijk omleggen van den weg op den Zuid Omringdijk van den pol der Heerhugowaard met bijkomende werken. Ingekomen 27 biljetten. Laagste inschrijvers Plans en Wiers te Edam voor 105.000. Vervolgens de aanleg van de aarden baan van het gedeelte van den Provincialen weg Haarlem—Westzaan—Purmerend in den Kal- verpolder met bijkomende werken in de ge meente Zaandam. Ingekomen 13 biljetten. Laagste inschrijfster Amsterdamsche Ballast Mij. te Amsterdam voor 145.029. Eventueele toelage 29.225. (Be paalde voorwaarden). Tenslotte werd aanbesteed het maken van twee kanaalvakken en gedeelte aarden baan voor de Provinciale wegen, ten deele met ge walste fundeering tusschen het N. H. Kanaal bij de Stolpervlotbrag en de trambaan Scha- genVan Ewycksluis met bijkomende werken in de gemeenten Zijpe, Schagen en Barsinger- born in drie perceelen en in massa. Ingekomen waren 17 biljetten. Laagste inschrijvers de combinatie P. Broe- ke te Schagen, J. Verhagen te Den Haag en P. Luikhard te Hooge Zwaluwe. Voor massa 2 en 3 plus bepaalde arbeids voorwaarden 539.700. Voor 2 en 3 zonder voorwaarden 533.000. Voor 1 met 424.000, zonder 419.000. Voor a .met 505.900, zonder 490.900.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4