De hoofdstad in ijzeren greep mm Barthou op reis naar Londen MINISTERWISSELING IN JAPAN Het nieuws van heden In den morgen hier en daar nieuwe beroering De gewapende macht heeft de hoofdstad bezet BARTHOU NAAR LONDEN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 7 JULI 1934 Avondblad Sterkte der militaire bezetting Rumoer hier en daar De geheime zender ifssi Regeering stelt zich op de hoogte De Ministers Colijn en Deckers in de hoofdstad In den voormiddag Politie en militairen Algemeene staking in San Francisco? De bijeenkomst der oud-strijders i§P Onder dekking van gewapende patrouilles ruimen agenten hinderlijke ver sperringen in de Jordaan weg. Het „ramen en deuren dicht" klonk in alle straten. Toch laaide het verzet nog voortdurend op en werden roode vlaggen op barricades geplant. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Geen enkele demonstratie Ongunstig vlootaspect De JEcho de Paris" beducht voor een Gemaansche over- heersching „Frankrijk trouw aan den Volkenbond" Zwitserland pareert DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Fransche fabriek in brand gestoken Reeds twee weken hitte in New-York Regenstormen in andere staten der V. S. Amerika verwerpt pact met Rusland Het wenscht niet den argwaan van Japan te wekken Geen vervolging van Chautemps ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18830 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Na de aankomst hedenmorgen der Haagsche regimenten infanterie, die tegen vier uur langs het Damrak met hoorngeschal en trom geroffel de stad doortrokken naar de Oranje-Nassaukazerne, is de mi litaire versterking als volgt: De gemeentelijke politie 'is thans versterkt met 200 man mare chaussee, die ook in normale tijden in en om de hoofdstad gede tacheerd zijn, 250 man militaire politie, die uit verschillende plaatsen van het land naar Amsterdam zijn gedirigeerd, de genoemde infanterie uit Den Haag, alsmede genie- en infanterie-troepen uit Arnhem en Amersfoort. Bij de troepen uit Arnhem bevindt zich een speciale mitrailleur-afdeeling, alsmede drie pantserauto's en eenige rupsauto's. Zooals reeds gemeld werd is gedu rende het nachtelijk optreden in ver schillende buurten ook gebruik ge maakt van de zoeklichten van de genie, die door heel de stad te zien waren en goede diensten bewezen. In de ochtenduren Toen het Zaterdagochtend weer licht werd bleek opnieuw, welk een treurig beeld de mees te straten in de stadswijken, waar de onlusten hadden gewoed, toonden. Zoowel in de Jordaan als in de Spaarndammerbuurt, in de buurt Y Y, als in Oost, moesten de stratenmakers op nieuw het plaveisel herstellen, wat op vele plaatsen slechts mogelijk was nadat de opge worpen barricades waren opgeruimd. Ook de Gemeente Electriciteitswerken hadden druk werk met het herstellen der vernielde straat verlichting, waarmee werd begonnen zoodra het begon te dagen. Zoowel in de Jordaan als in de Spaarndammerbuurt bleef de politie den ge- heelen nacht, versterkt door militaire politie, pa trouilleeren. In Oost was het pas laat in den nacht rus tig. Hier was men, in de Indische buurt, pas zeer laat begonnen o.a. in de Soerabajastraat, Bataviastraat, Semarangstraat en op den Insu- lindeweg het plaveisel op te breken, barricades op te werpen en de straatverlichting te vernie len, zoodat genoemde straten met de kleinere tusschenliggende straten geheel in het duister waren gehuld en de politie zich voorloopig uit de omgeving terugtrok. Menschen waren hier trouwens evenmin als in de andere stadswijken, niet meer op straat. Tegen drie uur in den nacht hadden de oproerlingen aan het einde van de Molukkenstraat een tramhuisje in brand gestoken, waarvoor de brandweer moest uitruk ken, die het vuur spoedig had bedwongen. Ook dezen morgen was het in verschillende buurten weer rumoerig, maar de overheid bleef den toestand volkomen meester. De Minister-president en de Minis ter van Defensie hebben zich heden naar Amsterdam begeven, ten einde zich van den toestand aldaar op de hoogte te stellen. De geheime zender, oie het bericht heeft ver spreid dat de waterleiding geen water meer zou géven, heeft onder de gewone burgerij gis terennamiddag in West heel wat onrust ver wekt. In de buurt van de Krommert zoowel als van den Hoofdweg bleken verschillende men schen het bericht te hebben opgevangen. En gedienstige geesten kwamen buren waarschuwen om toch er op te rekenen, dat de waterleiding zou worden afgesloten. De een vertelde er bij, dat de leiding was „opgeblazen", een ander sprak van staking van het personeel, weer an deren gewaagden van stopzetting van electri- citeit en gas. Zeer opmerkelijk is het, dat de geheime zen der blijkbaar door zoovelen is gehoord, zoodat reeds de vraag is gerezen of men hier te doen heeft met een zender, die bij velen niet zoo geheim is! De blijkbare opzet is geweest onrust te ver wekken en in vele gezinnen is dit bereikt. De huisvrouwen werden zenuwachtig, de verbitte ring steeg nog in sommige stadsdeelen. Som mige gezinnen kochten kaarsen en olie voor den avond. En groote hoeveelheden water wer den gereed gezet. De toestand hedenmorgen om 11 uur was als volgt: In de Jordaan is in de Willemstraat een kleine botsing geweest, die dadelijk door de politie kon onderdrukt worden. Op de noeken der straten worden de gebeurtenissen van de afgeloopen dagen en nachten druk besproken. In de Staatsliedenbuurt en het Spaarndam- merkwartier stonden bij de opengebroken straten talrijke belangstellenden, doch ook hier deden zich geen bijzonderheden voor. De Kinkerstraat had hedenmorgen haar nor maal Zaterdagsch aanzien. De marktkooplieden hadden hun plaatsen ingenomen en alleen in de Borgerstraat en Van Lennepstraat stonden bij de vernielde barricaden groepjes personen den toestand te bespreken. Aan de overzijde van het IJ was het heden morgen eenigszins rumoerig. De politie dreef enkele samenscholingen uiteen, doch tot ernstige incidenten kwam het niet. De Dapperbuurt en Indische buurt hadden een normaal aanzien. Vroeg in den morgen uren zijn tientallen stratenmakers met karren en materiaal er op uitgetrokken om de open gebroken en vernielde wegbedekking te her stellen. Het G.E.B. zond tal van monteurs naar de straten, waar de lichtleidingen vernield waren, en met man en macht wordt er gewerkt om hedenavond de verlichting normaal te doen branden. In het vroege morgenuur is een groot aantal bereden en onbereden troepen aan het Centraal Station aangekomen. Zij zijn in de Oranje Nassau-kazerne, cava lerie- en marinekazerne ondergebracht. Ook heeft men hedenmorgen nog de beschik king gekregen over een 25 militaire vracht auto's. De diverse straten, die in den afgeloopen nacht door politie en militairen bezet waren, zijn hedenmorgen om 5 uur voor het verkeer vrijgegeven. Alleen wordt hedenmorgen gepa trouilleerd door marechaussee. De agenten loopen in de beruchte straten met drie man bijeen en aan de politiebureaux wordt voldoende personeel, zoowel politie als militairen, in reserve gehouden. In ons verslag van de botsngen hedennacht in de Jordaan staat, dat verzetplegers de houten brug over de Lauriergracht tegenover de le Looiersdwarsstraat in brand staken. Dit is na tuurlijk een misstelling. Het moet zijn de brug over de Looiersgracht. SAN FRANCISCO, 7 Juli. (Reuter). De sta king der havenarbeiders neemt thans steeds gevaarlijker vorm aan. Als antwoord op het doodschieten van twee zich verzettende sta kers op Donderdag j.l. hebben de vakvereeni- gingen met totaal 45.000 leden besloten Vrij dagavond te stemmen over de afkondiging van de algemeene staking. Meer dan 15.000 ordebe waarders met machinegeweren gewapend pa trouilleerden door het havenkwartier. Vertegenwoordigers van de stakende haven arbeiders hebben een S.O.S. geseind aan pre sident Roosevelt en hem verzocht te willen be vorderen, dat „het terrorisme wordt opgehe ven". De nationale garde heeft n.l. bekend ge maakt, dat wanneer de vechtpartijen blijven aanhouden zal worden overgegaan tot schieten met scherp. 'f?*: VERWACHTING: Zwakke tot matigen HE H wind uit Noordelijke tot Oostelijke rich- jg tingen, licht tot half bewolkt, droog, warm weer, behoudens geringe onweers- ËH j= kans. H Hoogste barometerstand: 772,5 te Vardö. Laagste barometerstand: 757,8 te Sei- =j disfjord. j= Zon op 4.48, onder 9.20. Licht op 9.50. HH Maan op v.m. 1.02, onder njn. 6.15. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllli PARIJS, 6 Juli (Reuter) De Nationale Bond van Oudstrijders houdt morgen en Zon dag een bijeenkomst, om te onderzoeken in hoeverre de regeering-Doumergue haar pro gramma van Maart j.l. is nagekomen. De bond publiceert een communiqué, waarin gezegd wordt, dat de Bond geen enkele demonstratie wil houden; de Bond noodigt zijn 3.500.000 leden uit kalm en waardig te vergaderen met als eenig oogmerk het algemeen lands belang. De gebeurtenissen in Duitschland hebben heel de week de aandacht zóózeer voor zich opgeëischt, dat er nauwelijks iets kon overschieten voor in zich toch belangrijke feiten, welke een uitvoerig commentaar zouden hebben verdiend, indien zij niet waren samen gevallen met de geweldige zuiveringsactie der S.A. in het Derde Rijk en alles wat zich daar omheen in het duister heeft afgespeeld. Het aftreden b.v. van het kabinet-Saito in Japan, dat, ofschoon het een boven-partijdig karakter droeg, ernstig gecompromitteerd is gewerden door de medeplichtigheid van verschillende leden aan corruptie en zwendel-affaires, en de benoeming van admiraal Okade tot kabinets formateur moet van groot belang geacht werden voor de ontwikkeling van de Japansche politiek in hét Verre Oosten. De fascistisch gezinde en extreem-nationalistisch gezinde groepen, die ge tracht hebben uit de financieele schandalen politieke munt te slaan met den beeldenaar van een dictatoriaal bewind, hebben hun zin niet gekregen, hoe zeer het toch reeds niet groote aanzien van het parlementarisme in Japan ook heeft geleden. De nieuwe kabinetsformateur admiraal Keisoeke Okade is een bekende en algemeen, ook in militaire en financieele kringen, geachte figuur, die reeds verschillende malen een ministersportefeuille heeft beheerd. Hij is de man geweest, die het Londensche vlootver- drag, waarbij de vlootverhouding tusschen Amerika, Engeland en Japan in 1930 werd vast gesteld op 5 5 3, erdoor heeft gehaald, ondanks den tegenstand van de zijde der Ja pansche marine. Hij is niet alleen een krachtige, maar ook zeer diplomatieke bewindsman. Al zweeft hem ook hetzelfde doel voor oogen als generaal Araki, hij zal zich niet als deze laten verleiden tot een „rücksichtslose" agressiviteit, maar met omzichtigheid té werk gaan om dé vreemde mogendheden niet noodeloos voor het hoofd te stooten. Het feit, dat hij het voornemen schijnt te hebben, Hirota als minister van Bui- tenlandsche Zaken uit het demissionaire kabinet- Saito over te nemen, versterkt deze verwachting. Het zal nog wel eenige dagen duren alvorens hij zijn ministerieel team volledig bij elkaar heeft, maar de richting, welke dit team zal in slaan wordt door de persoonlijkheid van Okade reeds vrij definitief gemarkeerd. Het is de rich ting van bezonnenheid en tactische manoeuvres, welke zonder dat Japans rivalen in het harnas worden gejaagd zullen moeten leiden tot de zoo zeer door Japan verlangde vlootpariteit met de yereenigde Staten en Engeland. Voor de voorbereidende vlootbesprekingen te Londen, welke gehouden worden met het oog op de komende vlootconferen- tie, is het een ernstige handicap, dat Japan al leen maar met een betrekkelijk ondergeschikten gedelegeerde er aan zal deelnemen. In afwach ting van dezen gedelegeerden heeft men ze stop gezet. Engeland heeft de officieele erkenning van de totale mislukking der ontwapeningscon ferentie niet afgewacht om zijn plannen tot 'n formidabele vlootutbreiding, waardoor Enge land de heerschappij op de golven weer aan zich wil trekken, kenbaar te maken. Engeland, dat steéds voor béwapeningsvermindering gepleit heeft, heeft alle hoop op een conventie laten varen, en daar het noch een stabilisatie van den huidigen stand der bewapeningen noch een nieuw veiligheidssysteem overeenkomstig de Fransche wenschen mogelijk acht, wreekt het zich voor de geleden teleurstelling door een ontzagwekkend bewapeningsplan. Men heeft Engeland verweten daardoor de ontwapenings conferentie te hebben getorpedeerd, maar dit is niet geheel gerechtvaardigd. Het heeft al 't mogelijke gedaan om dit narrenschip drijven de te houden. Alleen omdat dit niet gelukt is, heeft het zijn vrijheid hernomeri. Dat dit niet lukkqn kon, moet hoofdzakelijk geweten worden aan de onverzoenlijke meeningsverschillén tus schen Frankrijk en Duitschland. Barthou, die naar Polen en de Kleine Entente reisde om de bondgenootschappen te versterken en nieuwe mazen te weven aan het veiligheidsnet, waarin Frankrijk geheel Oost-Europa wil vangen, wil de ook naar Londen gaan, om te trachten En geland aan een Oost-Locamo te laten deelne men. Maar nog vóór hij vertrokken is, heeft de Engelsche regeering door middel van haar gezant te Parijs laten weten, dat Engeland met het pact-van Locarno reeds het maximum van aanvaardbare garantie-verplichtingen heeft be reikt en er niet aan denkt zich nog meer te binden. Barthou zal dus te Londen niet veel anders kunnen doen dan verslag uit te brengen van zijn reizen, een verslag, dat natuurlijk beleef delijk zal worden aangehoord, maar niet de minste gevolgen zal hebben. Italië voelt ook niets voor de Fransche veiligheidspolitiek, wel ke het beschouwt als een pacifistisch gecamou fleerde poging tot politieke en militaire blok vorming tegen Duitschland en de andere revi sionisten, zoodat de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken ook te Rome wel weinig suc ces zal oogsten. Een geheel nieuw element in de Europeesche verhoudingen vormt op het oogenblik het inwendig gistende Duitschland. Van de wijze, waarop zich daar de toestand al dan niet zal consolideeren, zal veel voor Europa afhangen, want alle' bemoeiingen van Barthou waren gebaseerd op de vrees voor een hecht aaneengesloten zuiver-Hitler.aansch, on wankelbaar en „draufgangerisch" Derde Rijk. PARIJS, 7 Juli. (V. D.) Minister Barthou heeft gisteren in de Kamercommissie van Bui- tenlandsche Zaken een verklaring afgelegd. Hij zeide o.m., dat hij weigerde in te gaan op de campagne, die in verband met de gebeurtenis sen in Duitschland tegen Frankrijk gevoerd is. Niets van alles, wat beweerd wordt over de rol, die hem is toegedicht, is waar. Het zou bene den zijn waardigheid zijn, dergelijke belache lijke opmerkingen ernstig te nemen. De Minister gaf vervolgens een overzicht van de Fransche politiek. Frankrijk wenschte zoo veel mogelijk vredes-garanties te zoeken. Het blijft nauw verbonden met den Volkenbond, dat het als den eenigen burcht van recht tegen ge weld beschouwt. Deze politiek was het, die Bar thou geleid heeft bij zijn reis naar Zuid-Oost- Europa. Zijn bezoek aan Roemenië en Joego slavië was een aanvulling van zijn reeds eer der gemaakte reizen naar Polen en Tsjecho- Slowakije. Overal waren de vriendschapsbe trekkingen inniger geworden. De bondgenoot schappen dienden den vrede binnen het raam van den Volkenbond. Een dergelijke politiek had niet de bedoeling, tegenover het eene blok het andere te stellen, doch werkte voor de Europeesche samenwerking. Barthou besprak ook de met Sovjet-Rusland gevoerde onder handelingen, die nog niet zoo ver gevorderd waren, dat zij afzonderlijk vermeld behoefden te worden. Tenslotte besprak Barthou zijn aanstaande reis naar Londen, die hij ondernam op uitnoo- diging van MacDonald om de overeenstemming, welke te Genève met Engeland bleek te be staan, nader uit te werken en te versterken. PARIJS, 7 Juli. (Reuter.) De „Echo de Paris" waarschuwt hedenmorgen tegen al te groote verwachtingen van de reis van Barthou naar Londen. Het blad' schrijft, dat Engeland begrijpen moet, dat zijn lot verbonden is aan dat van die landen, die zich tegen een Germaansche over- heersching verzetten. Barthou moet niet pogen Engeland tot samenwerking te dwingen. Uit heth jaarverslag van de fabriek van ched- dit-ontploffingsmiddelen blijkt, volgens de „Oeuvre", dat deze firma, die een aandeelen kapitaal heeft van 1.600.000 francs, in het af geloopen jaar zes millioen heeft afgeschreven en een winst van 1.800.000 francs heeft ge maakt. Dit zou het uitkeeren van een dividend van 100 procent mogelijk maken. LONDEN, 7 Juli. (Reuter.) In een hoofdarti kel bespreekt de „Times" heden het aanstaan de bezoek van Barthou. Wat de kwestie van een bondgenootschap met Frankrijk betreft, wijst het blad er op, dat de openbare meening in Engeland geen voorstan der is van dergelijke bondgenootschappen. Bü den huidigen toestand in Europa kan geen bondgenootschap als zuiver defensief wor den beschouwd. Minister Barthou is van dit standpunt van Engeland op de hoogte. De socialistische „Daly Herald" waarschuwt voor het gevaar, dat ontstaan zou als Engeland te ver inging op de Fransche wenschen voor een bondgenootschap. BERN, 7 Juli. De Bondsraad heeft besloten den Invoer en verspreiding van „De Angriff", „Völkischer Beobachter" en „Berliner Bör- senzeitung" in Zwitserland voorloopig te ver bieden. Duitschlands bloedig weekend. Men meldt thans 235 terechtstellingen. Reeds twee weken hitte in Oost-Amerika. Re- genstormen in andere staten der V. S. Dreigende algemeene staking te San Francisco. De ministers Colijn en Deckers hebben zich naar de hoofdstad begeven, om zich op de hoogte te stellen van den toestand aldaar. Benoemingen bij de Paters van den H. Geest. Drama op de Rijn bij Millingen. Scheepswerf te Druten afgebrand. O PARIJS, 7 Juli. (Reuter). Te Mussidan, in liet departement Dordogne, is een conserven- fabriek door brand verwoest; 200.000 bussen geconserveerde levensmiddelen werden ver nield. De schade bedraagt een millioen francs. De brand is opzettelijk gesticht, in verband waarmede twee arbeiders zijn gearresteerd. Een hunner zou reeds een bekentenis hebben afgelegd. NEW-YORK, 6 Juli. (Reuter). De Oostkust van Amerika wordt sedert ongeveer 14 dagen door een hittegolf geteisterd, welke de hevig ste sedert 1901 wordt genoemd. Gisteren werd te New-York een temperatuur van 36 gr. Cel sius in de schaduw en 55 graden Celsius in de zon bereikt, terwijl het vochtgehalte der lucht buitengewoon hoog was. In de tot dusver door droogte bezochte stre ken van Dakota en Minnesota regent het reeds sedert 14 dagen en woeden hevige stor men. De schade is zeer groot. Des nachts heerscht er felle koude. Ook de staat Michigan wordt door stormen en onweders geteisterd, waardoor reeds vijf personen werden gedood. WASHINGTON, 7 Juli (V.D.). De corres pondent te Washington van de „New York Times" verneemt van welingelichte zijde, dat de regeering der V. S. het Russische voorstel tot het sluiten van een bilateraal non-agres siepact even ondubbelzinnig heeft afgewezen als indertijd Japan een soortgelijk voorstel. De Amerikaansche ambassad'eur Bullitt heeft Lit- winof geantwoord, dat dergelijke verdragen in strijd zijn met de traditioneele politiek van Amerika, omdat zij den schijn van bondge nootschappen droegen, terwijl in het onderha vige geval zeker de argwaan van Japan zou worden gewekt. Daarentegen was Amerika, zoo als Roosevelt reeds had verklaard .bereid toe te treden tot een algemeen non-agressiepact, wanneer daardoor het doel van algemeene be- wapeningvsermindering bevorderd zou kunnen worden. PARIJS, 7 Juli. De Fransche minister van Justitie heeft den procureur-generaal te Parijs het verslag doen toekomen van de verhooren van inspecteur Bony voor de enquête-commis sie inzake de Stavisky-affaire. De commissie heeft met algemeene stemmen op een na een voorstel verworpen om Chau temps' getuigenverklaring aan den minister van Justitie te doen toekomen. Stand op Zaterdag 10 uur v.m.: 768.7 Vorige Stand: 766.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1