Stadsnieuws t t t t O U MAANDAG 9 JULI 1934 Mussolini en Dollfuss Goud-clausule in Polen opgeheven Staatsgreep in Spanje? Warden Oomf GYMNASTIEK Spel wedstrijden K.T.K. HONKBAL H.H.C.Haarlem H.H.C. II—Haarlem II Ajax II—H.H.C. II Haarlemsche Competitie Nu 10 voor 100% Zuivere Vtsqi/Ua. 20 voor WIELRENNEN H.S.V. „De Kampioen" Om het Gouden Wiel R.K.W.V. „Achilles" op de gras- baan te IJmuiden Wielerbaan te Halfweg „De Bataaf" VOETBAL ONZE GEZELLEN EERSTE KLASSER Feestavond te Santpoort ZWEMMEN UIT DEN OMTREK Muziek-Concours van St. Michael te Heemstede R.K. KAMERCENTRALE LEIDEN Zwemfeest te Hillegom Handhaving landelijk* ■stemmen- verzamelen gevraagd BLOEMENDAAL BENNEBROEK BEVERWIJK HALFWEG HILLEGOM ZANDVOORT RIJKSVISCHAFSLAG AZIJN MOSTERD YAFELZURE.Nl Kinderkoor Jac. Hamel De „Nachtcactus" bloeit Natuurhistorische Vereeniging Jubileum Overgangsexamens Gem. Gymnasium Bureau K. v. K. DE BIJZETTING VAN DEN PRINS Eerewacht van reserve-officieren VERKEERSONGEVALLEN Onoplettend voetganger Bijeenkomst te Riccione op 29 Juli? TENNIS TE WIMBLEDON Helen Jacobs geslagen HENLEY REGATTA Butz wint Diamond Scull Rijdt SnM veilig I Wegens de groote deelneming aan den sport dag van den Kennemer Turnkring van 14 Juli werden Zaterdag op het Gemeentelijk Sport terrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat, on der leiding van den heer P. J. Wagemans voor wedstrijden in spel gehouden vooor de Haarlem- sche vereenigingen. Als scheidsrechters traden op voor slagbal meisjes de heer H. Lindenbom, voor slingerbai jongens de heer W. de Reus, voor grensbal da mes de heer J. M. Berrevoets en voor slingerbai heeren de heer P. J. Rikkerink. De drie deelnemende Haarlemsche vereeni gingen kwamen ieder op haar beurt als no. 1 uit den strijd en werden dus alle geplaatst in den eindwedstrijd, die a.s. Zaterdag wordt gehouden tegen een vereeniging van buiten Haarlem. Voor zoover Haarlem betreft, werd de eind strijd bereikt door Turnlust (slagbal meisjes) Concordia (slingerbal jongens en grensbal da mes) en Bato (slingerbal heeren). De uitslagen luiden: Slagbal meisjes: 1. Concordia 2Turnlust 3234. 2. Concordia 1Bato, gewonnen door Bato Wegens onvolledigheid van Concordia. 3. BatoTurnlust 3033. Slingerbal jongens: 1. ConcordiaTurnlust 32. Grensbal dames: 1. Concordia 2Turnlust 60. 2. Concordia 2Concordia 1 04 Slingerbal heeren: 1. Concordia 1Turnlust 2 30. 2. Concordia 2Turnlust 1 O1 3. BatoConcordia 1 11 (gewonnen door Bato na doelworpen). 4. Turnlust 1Bato 11 (gewonnen door Ba to na doelworpen) Er bestond voor deze plaatselijke ontmoeting niet die buitengewone belangstelling, die ver wacht werd. Blijkbaar hield de warmte de menschen gedeeltelijk van het sportveld. Het verloop van den wedstrijd was anders dan wij verwachtten. Het werpen b.v. was bij H. H. C. zeer sterk. In het begin was vooral Moll buitengewoon. Naast de bowlery was ook het slagwerk van H. H. C. prima. Zonder dat gezegd kan wor den dat Veenhof en Dijkhuizen slecht wierpen, vloog toch de bal herhaaldelijk ver over het veld. P. v. d. Heuvel Rijnders sloeg al in de tweede beurt een home run, terwijl Pijnakker dit in de zesde inning herhaalde. Preymuth en Van den Heuvel Rijnders gaven ieder een drie- honkslag, terwijl Moll en later nog één aan toevoegde. We vinden trouwens op onze lijst geen H. H. C.'er die niet een één of meervou dige honkslag gegeven heeft. Door de tweede slagbeurt van H. H. C„ die liefst vier en twintig menschen aan slag en daarvan twintig thuis bracht, was de kans van Haarlem eigenlijk al na de tweede inning verkeken. Wel werd steeds weer geprobeerd nu ook eens iets te presteeren, maar het is er geen keer van gekomen. Opgelegde vangkansen wer den gemist, terwijl naar grondballen herhaalde lijk werd misgegrepen. Het eenige, dat bereikt werd was dat H. H. C. ook niet meer zoo ge makkelijk scoorde. Tweemaal ging zij zelfs voor nul uit. Het aantal runs, dat Haarlem er te genover stelde was echter de moeite niet waard. De verkregen voorsprong is dan ook geen oogenblik^in gevaar geweest. Na acht innings stond H. H. C. nog voor, zoodat zij de negende beurt niet eens behoefde te slaan. De inningscijfers zijn: Haarlem I H. H. C. I 0—0—O—2—0—2—1—1—1 7 3—20—2—1—3—4—0—0—'!- 33 Ter gelegenheid van het jubileum van H. H. C. ontmoetten H. H. C. 2 en Haarlem 2 el kaar. Het is een wedstrijd met verrassingen ge weest. Ondanks dat Haarlem met een aantal invallers uitkwam wist zij in de eerste beur ten een flinken voorsprong te behalen. Toen echter bij H. H. C. Koopmans op de werpplaat vervangen werd door Panman, was het met het scoren van de Haarlemmers vrij wel gedaan. Bovendien gingen de H. H. C.'ers steeds beter kijk krijgen op het zwakke wer pen van Hooghuinkel en geholpen door fou ten in het veldwerk van Haarlem wist H. H. C. een voorsprong te verkrijgen. Toen raakte echter Panman er uit. Ook Haarlem ging slaan en de voorsprong werd steeds minder. Bij het ingaan van de laatste beurt scheelden de partijen twee runs. Hoog huinkel had succes en H. H. C. 2 ging uit voor nul. Ook bij Haarlem vielen al spoedig twee nul len. Door kleine slagen en vier wijd kwamen ook eenige spelers op de honken. Twee daar van konden op een goeden slag van Max bin nenkomen, waardoor de stand 1616 werd. Schneider kwam nog aan slag en had voor het winnende punt moeten zorgen. Hij ging echter uit op 3-slag en de stand bleef ge lijk. Uitslag in innings: H. H. C. 2 Haarlem 2 1—0—1—1—2—10—0—1 16 -2—2—4 16 Zaterdagmiddag ontmoetten elkaar Ajax 2 en H. H. C. 2, twee negentallen die in de com petitie precies gelijk stonden. H. H. C. had het ongeluk te moeten uitko men zonder Holster, den achtervanger en zon der Potjewijd. Toch ging het in het begin goed. Later ech ter kreeg Ajax goed kijk op het werpen en werden druk geslagen. Fouten van H. H. C. hielpen daarbij. H. H. C. was daarentegen zwak aan slag. Daardoor dijde het kleine verschil aan het be gin uit tot een grooten achterstand. H. H. C. 2 verloor met 266. (ALTIJD VERSCH) R. H. B. S. Velsen Haarlem 3 6—3—0—3-1-4 17 1—1—2—2—0—0 6 E. D. O. 2 S. S. H. -4—1—2—2—8 25 33_ 130 -321—26 18 Bovengenoemde vereeniging hield Zondag -en record'rit voor de A klasse de Rik Bras sard, B klasse voor den Kikkert-beker, de C klasse voor den Kuiper-beker en de Junioren; er kwamen 61 renners aan dien start. De kortste tijd werd gemaakt door J. Rijne- yeld de 72 K.M. in 2 uur 20 sec. De uitslag luidt als volgt: A klasse 72 K.M. 1. J. Rijneveld 2 uur 20 sec.; 2. Fruitema 2.5.12; 3 van de Heijden 2.8.30; 4. Moerkerk 2.15.35. B klasse 72 K.M. 1. Brey 2.8.55; 2. Oudolf 2.11; 3- Balkenende 2.16.10; 4. B. de Bruin 2.21.5. C klasse 48 KM. 1. van Rooijen 1.24.15; 2. Drost 1.25.50; 3. van Noorden 1.27.42; 4. van Nes 1.28.25. Junioren 24 K.M. 1. Best 42.20; 2. v. d. Neut 42.29 3. Opbroek 42.40; 4. de Vos 43.40. Woensdagavond is er record rijden voor leden die niet op de baan rijden. Tusschen R.K. Amsterdam en R.K. Haarlem zullen wielerwedstrijden gehouden worden op Dinsdag, 10 Juli a.s., des avonds te 7.30 uur op de Heemsteedsche wielerbaan. Bovengenoemd gouden wiel werd als wissel- prijs beschikbaar gesteld door de R. K. W. V. „Achilles", welke prijs tweemaal achtereen of in totaal driemaal door dezelfde vereeniging ge wonnen moet worden. Daarvoor wordt gereden een omnium-wed strijd, bestaande uit een sprint, een ploegachter volging en een klassement-race, waarvoor bei de vereenigingen haar sterkste renners hebben aangewezen. Tevens wordt nog gereden een wedstrijd voor junioren, een afvalrace en een wedstrijd over 200 ronden.. Op het V.S.V.-terrein te IJmuiden was door de B.R.C. Kennemerland een grasbaanwedstrijd georganiseerd, waarvoor waren uitgenoodigd de Alkmaarsche Wielerclub „Onderling Genoegen" en de R.K.W.V. „Achilles". Behalve een sprint, 20 ronden-race en een 200 ronden koppel wedstrijd, benevens nog eenige nummers voor beginnelingen, werd er ook een peleton-wedstrijd om een vereenigingsprijs ge reden. En wederom was het „Achilles", dat, ofschoon een van onze sterkste jongens op het appél ont brak, doordat hem juist deze week een ongeluk was overkomen, beslag legde op deze schitte rende plaquette, waarbij zij, die deze overwin ning bevochten, n.l.: B. v. d. Aart, P. v. Kessel en J. Engel, ieder een hërinnerings-medaille ontvingen. Ook in den koppelwedstrijd sloeg Achilles een best figuur, doordat het koppel v. d. AartP. v. Kessel beslag wist te leggen op de tweede plaats achter het koppel v. BeugenCleeren. Door de Halfwegsche Sportclub „De Bataaf" werden op de wielerbaan aldaar avondwedstrij den gehouden, waarvan de uitslagen luiden als volgt: A klasse Sprintwedstrijd over 4 ronden (800 M.)1 Wester, 2 Heine, 3 C. Molenaar, 4 K. Back. B klasse: Achtervolgingswedstrijd over 20 ronden (4 K.M.)1 B. Ter Haak, 2 W. de Vries. C Klasse. Sprintwedstrijd over 4 ronden (800 M.): 1 B. Schild, 2 L. Spieard, 3 J. Nuis, 4 P. Spieard. Achtervolgingswedstrijd voor ploegen over 20 ronden (4 K. M.)1 Ploeg B. Schild, L. Spieard en P. Spieard; 2 ploeg J. Nuis en W. Cijs. Sprintwedstrijd over 4 ronden (800 M.): 1 B. ter Haak; 2 J. Kolkman, 3 W. de Vries. Afvalwedstrijd: 1 B. Schild, 2 J. Nuis, 3 L Spieard. Op de Halfwegsche wielerbaan werden Zon dagmiddag clubwedstrijden gehouden tusschen de beide Amsterdamsche Sportclubs „Olympia" en „De Germaan", welke bestonden uit sprint-, achtervolgings- en koppelwedstrijden. De uitslag luidt als volgt: 1. „De Germaan" met 51. p. 2, „Olympia" met 40 punten. Zondag was door de Halfwegsche Sportclub De Bataaf" een wegwedstrijd georganiseerd rond de Haarlemmermeer. De uitslag luidt als volgt: 1. J. de Reus (tijd 3 uur 35 min.), 2. H. Ou- velier, 3. G. Markus. Zondag heeft de nieuwe Haarlemsche le klas I.V.C.B.er „Onze Gezellen" zijn promotie op grootsche wijze gevierd. Des morgens was er in de parochiekerk te Haarlem-Noord een H. Mis, met alg. H. Com munie, waarna gezamenlijk ontbijt. Hierbij werd tevens in 't kort melding gemaakt van de vie ring van het 9-jarig bestaan. Des middags werd een eere-wedstrijd gespeeld tusschen Onze Gezellenl en H. B. C. I. Des avonds was er een prettige feestavond in hotel Zomerlust te Santpoort. Na het openingswoord door den voorzitter, den heer Warnars, werd het le elftal gehuldigd. Namens een aantal dames, werd door mej. Roest, een zilveren bal aangeboden. Ook de heer Elfrink aanvoerder van het le elftal, vierde zijn welsprekendheid den vrijen teu gel in een kort dankwoord. Ook de trainer, de heer Boekelaar, werd niet vergeten en kreeg veel vriendelijke en dank bare woorden te aanhooren. Een koor van dames-supporters zong lof toe aan den goeden geest in de vereeniging en de gebruikelijke verloting bracht nog een duit in het laatje ook. Tusschen dit alles door zorgde het ensemble der gebr. Vos met een keurig repertoir voor een uitnemende stemming. 1. J. van Zadel, H.P.C. 1.8 4/5; 2. A. H. Sipke- ma van idem 1.9; 3. Chr. Kemper van idem 1.10. 50 M. vrije slag meisjes tot 16 jaar: 1. Jo Vermeer, H.P.C. 37 1/5; 2. C. Kamstra van idem 38 4/5; 3. C. v. Hummel, H.Z.V. 44 1/5. 50 M. idem voor jongens tot 1 j6aar: 1. K. Bongertman H.V.G.B. 32 4/5; 2. G. Leik, H.P.C. 33 1/5; 3. H Hollander, HV.G.B. 34 2/5. 50 M. rugslag meisjes tot 16 jaar: 1. W. van Groningen, H.P.C. 43; 2. Joh. Rol Jr., H.V.G.B. 44 1/5; 3 H. van Eerde van idem 44 2/5. Kampioenschapswedstrijden van den Haarlem, H.Z.B. Uitslagen als volgt: 3 X 50 M. wisselslag estafette dames: Kring le. Zignea I 2.8 1/5; 2e. H.P.C. I 2.10 3/5; 3e. Zignea II 2.12 2/5; 4e. H.P.C. II 2.15; 5e. Zig nea III 2.17; e. H.P.C. IV 2.21 3/5 7e. Zignea IV 2.22; 8e. H.P.C III 2.39. 5 x 50 M. vrije slag estafette heeren: le. H.P.C. I 2.33 4/5; 2e. Haarlem I 2.34 3/5; 3e. H.V.G.B. I 2.37 1/5; 4e. Idem II 2.47 2/5; 5e. Haarlem II 2.48; 6e. H.P.C. II 2.51 7e. Idem III 3.1 3/5. 400 M. vrije slag dames: le. C. Kann H.P.C. 7.84/5; 2e. H. Felger van idem 7.16 2/5; 3e. Hermien Hoase, Zignea 7.38 1/5; 4e. M. Steenbergen, H.P.C. 7.38 3/5. 400 M. vrije slag heeren: le. J. van Hembergen, Haarlem 5.51 1/5; 2e. C. Zeeman, Haarlem 5.54 1/5; 3e. F. C. Dry ver, H.V.G.B. 5.57; 4e. P. Rol van idem 6.52 4/5. Het bestuur kende toe: Medaille H.Z.V. aan den heer J. van Zadel, No. 1 op 100 M. vrije slag heeren; medaille H.Z.V. en diploma H.Z.B. aan mej. C. Kann van H.P.C. als kampioene 400 M. vrije slag da mes. Medaille H.Z.V. en diploma H.Z.B. aan den heer J. van Hemsbergen als kampioen 400 M. vrye slag heeren. Zeer veel animo was er ook voor den compe titie Waterpolo-wedstrijd voor de 2e klasse van den H.Z.B. tusschen H.Z.V. en H.P.C. VI. Het einde kwam met geiyk spel 44. Het bestuur van H.Z.V. reikte nog als orga- niseerende vereeniging diverse kunstvoorwer pen uit. Het feest is schitterend geslaagd. le De uitslag van den gisteren gehouden marschwedstrijd is als volgt: Jeugdfanfare „Oosterkwartier", Haarlem, prijs met 54 punten. „Jong Excelsior", Amsterdam, le prijs, met 57 punten. „Arb. Muziek Ver. Voorwaarts", Velsen, 2e prijs, met 51 punten. „Crescendo", Assendelft, 2e prijs, met 48 pnt. „Eensgezindheid", Heemstede, le prijs, met 60 punten en directeursprijs voor het hoogst aantal punten- dezen dag behaald. Uitslag van den Concertwedstryd: Jeugd fanfare „Oosterkwartier", Haarlem, (4e afd. Fanfare) le prijs met 307 punten. „Soli Deo", Warmenhuizen, (4e afd. Fan fare) 2e prfjs met 217 punten. „Jong Excelsior", Amsterdam, (3e afd. Fan fare) le prijs met 308 punten. „St. Gregorius", Duivendrecht, (2e afd. Fan fare) le prijs met 347 punten. „Art>. Muziek Ver. Voorwaarts", Velzen, afd. Harm.) 2e prijs met 292 punten. „Concordia", Hoogkarspel, (le prijs Fanfare) le prijs met 306 punten. „Crescendo", Assendelft, (le afd. Fanfare) le prijs met 332 punten. „Eensgezindheid", Egmond binnen, (afd. Uit muntendheid Fanfare) 2e prijs met 282 punten. „De Verwachting", Avenhom, (afd. Uitm. Fanfare) 2e prijs met 270 punten. „Winkers Harmonie", Winkel, (afd. Uitm. Harm.) le prys met 345 punten. „Eensgezindheid", Heemstede, (afd. Uitm. Harmonie) le prijs met 319 punten. „Zaandam's Muziekkorps", Zaandam, (Eere- afdeeling Harmonie) le prijs met 351 punten. (2e De zwemwedstrijden der H.Z.V. om het kam pioenschap van den H.Z.B. zyn in de gemeen te lijke eweminrichting te Hillegom gehouden. De belangstelling was groot, dank zy mede het schitterende weer. Ter afwisseling werd een de monstratie gegeven in schoonspringen door mej. Hamstra en de heeren N. van der Voorst en P. Donders. De uitslag der onderlinge wedstrijden was als volgt: 25 M. schoolslag meisjes tot 14 jaar. 1. H. van den Berg, H.Z.V. 20 2/5. 25 M. idem jongens tot 14 jaar. 1. W. Obert, H.V.G.B., 21 1/5; 2. J. Egelie van idem 28; 3. C. de Graaf, H.Z.V. 89. 100 M. vrje slag dames: 1. H. de Carpentier, H.P.C. 1.27 2/5; 2. P. Ja ger van idem 1.28; 3. L. Wichterlink, Zignea 1.30 2/5. 100 M. idem heeren; Terzake de behandeling van het ontwerp- reglement der R.K. Staatsparty zyn door het bestuur van de R.K. Kamer-Centrale Leiden amendementen ingediend op de art. 38 en 39, beoogende, dat resp. van de begrooting en van de rekening en verantwoording één exemplaar wordt toegezonden aan elk Kringbestuur, welke toezending van vertrouweiyken aard zal zyn. Voorts is de volgende motie ingediend: De Party raad, van oordeel dat 't landeiyk stemmen verza melen in het belang is van de R.K. Staats party, noodigt het Partijbestuur uit, met voorstellen te komen, waardoor landeiyk stemmen-verza- melen in het reglement voor de aanwyzing van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal wordt gehandhaafd op een zoodanige wijze, dat de mogelijkheid van practisch effect open staat. Geslaagd Vrijdag zijn te Amsterdam ge slaagd voor het M.U.L.O-diploma B mej. I. van Klaveren en de jongeheer C. Out, beiden leer lingen van de Gem. M.U.L.O.-school alhier. Trekking „O.B. K." Naar Wij vernemen is de trekking van de loterij ten bate van de R.K. Gymnastiekvereeniging „O. B. K.' uitgesteld tot 19 Juli a.s. Aardbeien-aanvoer. Zaterdag werd by de veiling „Kennemerland" aangevoerd aan aard beien 59.700 K.G. tegen den gemiddelden prijs van ƒ17.52 per 100 K.G. en de Beverwijksche Export-Veiling 28729 K.G. tegen den gemiddel den prys van ƒ17.88 per 100 K.G. St. Joseph-GezeUeniK. J. C. De onder handeling tusschen den eerw. heer kapelaan Wijsbroek, directeur der St. Joseph-Gezellen en van de K. J. C„ en het bestuur der Halfweg sche Zwem- en Reddingsbrigade, teneinde te verkregen dat de katholieke jeugd in de ge legenheid wordt gesteld de zwemsport te be oefenen, zyn met succes bekroond. Te beginnen met heden Maandag 9 Juli zal iederen Maandagavond van 8—9 uur het bas sin ter beschikking staan van de kattolieke jeugd van 12 t/m. 25 jiaar. Iedereen is verplicht zien in het bezit te stellen van een abonnementskaart. Deze wor den hedenavond aan het loket uitgereikt. Men abonneert zich voor het geheele seizoen. De betalingen, hetzy per week of per maand, moeten aan den kapelaan worden voldaan. Iederen Dinsdagavond houdt de kapelaan daar toe zitting in de school. Alleen katholieke jongens van 12 tot 25 jaar worden toegelaten. Dank zij de bemoeiingen van den weleerw. heer kapelaan, die zyn jongens een warm hart toedraagt, is dit prachtig resultaat bereikt. Het woord is thans aan de jongens en jongeman nen. Profiteert van deze gelegenheid en toont uw belangstelling. Plechtige Eerste H. Mis Zondag was weer een feestdag by uitnemendheid voor Roomsch Hillegom in het algemeen, voor de parochie van St. Martinus in bijzonder: een der eigen zonen, Pater Joseph van der Schoot, Witte Pater van de Missionarissen van Afrika, op 29 Juni te Garthago priester gewijd, zou zyn eerste plechtige H. Mis aan God opdragen. De fraaie, monumentale tempel was op bijzonder schitterende wijze versierd met pal men en rozen en lelies, byzonder het Priester koor. Te even voor 9 was het Godshuis geheel met geloovigen gevuld en schreed de neomist aan de zijde zijner goeden moeder, mevrouw de weduwe van der Schoot-Blom, door het mid denschip naar het Altaar, voorafgegaan door bruidjes, die hare bloemen strooiden. Het zangkoor voerde daarby het Veni Creator uit. Kort daarop ving de H. Handeling aan. Presbyter-assistens was de Zeereerw. heer J. J. A. J. Krook, pastoor der parochie, diaken Pater Wessels, sub-diaken prof. Laurier van Hageveld, ceremonarius de weleerw. heer J. Groot, priester-theologant der R. K. Universi teit te Ny'megen, zoon der parochie. In het Priesterkoor hadden nog plaats genomen Pater De Lau van dezelfde Orde als de neomist en kapelaan Schoenmaker uit Den Haag, oud kapelaan der parochie. Het Zangkoor voerde op sublieme wyze onder leiding van den heer S. Redeker uit de 4-stem- mige Mis a Capella van Galuppi met Grego- riaansche Credo. Na het Evangelie beklom Pater De Lau den kansel tot het houden eener korte feestpredi- catie. Deze sprak ongeveer als volgt: In dezen Godgewijden Tempel zijn wij in dit plechtig uur bijeen en zien aan het Altaar een der uwen, die voor het eerst op plechtige wyze zyn dankoffer aan God opdraagt en naast hem den herder der parochie en de vrienden züner jeugd, wier vriendschap bekroond wordt in dit feest, hem de verzekering gevende van blijvende vriendschap voor de toekomst Er is dus reden tot dankbaarheid, daar de glorie van het priesterschap ook uw hoofd omstraalt. Aan stonds gaat deze neomist het H. Misoffer voort zetten en zal hij den Zoon Gods op het Altaar doen komen, de bron van heiligheid en ons met huivering vervullen, als we uiting geven, van wat er omgaat in onze ziel. Want onze pries ters zyn groot in Gods Kerk. Christus zelf toch heeft gezegd: „Gy, mijne vrienden ziit buitenmate in eere: „Gy zult My een getuige zyn tot aan de grenspalen der aarde. „Dit drukt uit de hoogheid van roeping. De Apostelen moesten getuigen wat ze gezien en gehoord hadden en na de nederlaag des H. Geestes begrepen zij, dat zy alleen antwoord konden geven op de vraag: „Wat na dit kortstondig leven?" Die geest is van alle geslachten. En zy konden daar antwoord op geven, want zij droegen in hunne handen den vrede op deze aarde en een eeuwige zaligheid na dit leven. Daarom konden zy antwoorden tot den Hoogen Raad: wy moeten aan God eer gehoorzamen dan aan de menschen, wij kunnen niet zwügen. Dat is de ware grootheid der Apostelen en der priesters. Wy beschouwen zoo vaak de kerk als een vereeniging van vrome menschen en zulks is waar, maar die kerk is veel meer afspiegeling van Gods rechtvaardigheid en een bron van vrede voor allen- en gelukaanbrepg- ster. Daarom moeten ons onze priesters zoo dierbaar zyn: 19 eeuwen hebben die kerk geen enkel leerstuk ontnomen: zonder rimpel, roest of bederf zal zy blijven staan. Wat die kerk geworden is, is het werk mede der geloovigen, maar dat der priesters op de eerste plaats. Laat ons dus die glorievolle mannen prijzen en onzen eerbied en vertrouwen hernieuwen. Zeker ziin zy menschen geiyk wy, met gebreken als wy, maar toch gezalfden, ons gebed waardig, ik vraag dan heden uw byzonder gebed voor dezen pasgewyden priester, die na korten tijd zal terugkeeren naar zyn geliefd Afrika, te midden der goede zwarten. Gy, waarde medebroeder, zult daar uw rijkdom uitdeelen, uw hart ver vulde zynde van liefde voor den Meester te midden van die heidensche duisternis. Moge het u gegeven zijn, te midden van die heidensche duisternis in Afrika rijk en vruchtbaar werk te verrichten, gedachtig het woord: die na Mij komen wil, verloochene zich zelf. Zware offers zullen van u gevergd worden, maar wat zyn dat voor het verheven doel in vergelijking van wat beloofd is. Als ge dan straks na de voortzetting, van het Heilig Officie de handen smeekend zult opheffen met de woorden: de Almachtige God zegene u, dan zullen wij met liefde uw priesterzegen aannemen als onder pand van den vrede op aarde en als een voor spel van den eeuwigen vrede hiernamaals" Hierna werd het H. Misoffer voortgezet. Plech tig en aangrijpend was bijzonder het oogenblik. waarop de jonge priester voor de eerste maa' de H. Teerspijze aan zyn moeder, zusters en broers uitreikte. Na de H. Mis werd uitgevoerd de Priester cantate van E. Franssen. Te half 3 werd een plechtig danklof met Te Deum door den neomist gecelebreerd, waarna receptie op Villa Bloemenheuvel, die zeer druk bezocht was en waar tevens gelegenheid ge boden werd, de vele en kostbare paramenten te bezichtigen, die den jongen missionaris zullen vergezellen op zijn liefdewerk. Ook wy bieden den pater onze oprechte gelukwenschen. Onderwijsregeling met Haarlemsche scholen. De gemeente Zandvoort had met verschil lende onderwijsinrichtingen te Haarlem een re geling getroffen voor kinderen uit onze plaats, die neutraal, Christelijk of R. K. onderwijs wil len ontvangen aan H. B. S„ Lyceum of Gym- sium. Voor de katholieke jongens was hiervoor aangewezen het Lyceum aan den Zijlweg. Met een inrichting voor meisjes is nog geen rege ling getroffen, zoodat van katholieke zijde een verzoek is gedaan aan het gemeentebestuur om met het R. K. Gymnasium voor meisjes te Haarlem alsnog een regeling te willen treffen. IJMUIDEN, 9 Juli. Rijksvischafslag. Tarbot 62—90 ct. per kg„ Griet 0.70—1.95 per 50 kg., middel schol 21—23 per 50 kg., zet schol 18—21 per 50 kg., kleine schol 3.90—19 per 50 kg., schar 5.405.90 per 50 kg., vleet 0.75 per stuk, groote roode poon 0.80—4.80 per 50 kg., groote schel- visch 25 per 50 kg., middel schelvisch 11—18 per 50 kg., kleine middel schelvisch 512.50 per 50 kg., kleine schelvisch 4.607 per 50 kg., ka beljauw 20—34 per 50 kg., gullen 2.60—5.60 per 50 kg., idem kleine 1.604 per 50 kg., leng 0.37— 0.74 per stuk, wyting 2.203.80 per 50 kg., kool- visch 0.40 per stuk, makreel 27.10 per 50 kg., versche haring 8 per 50 kg., groote eeh 60, idem middel 58—61, idem klein middel 20—23, idem kleine 15—18. Het Kinderkoor onder leiding van Jac. Ha mel (ruim 200 peuters) zal Zondag 15 Juli a.s. te Haarlem komen en daar zingen in de Ge meentelijke Concertzaal. Wegens den bloei van den „nachtcactus" zal de gemeentelijke kweekerij van Bloemendaal aan de Veldlaan te Bentveld heden, en mor genavond van 8 uur af voor publiek geopend zijn. Men schrijft ons: Op Zondag 8 Juli hield bovenstaande ver eeniging haar ochtend-roei-excursie naar de Liede, begunstigd door prachtig weer. In 6 bootjes stak men van wal. Een koekoek liet zich nog hooren, ook de karekiet werd ge hoord. Op de paaltjes der fuiken zaten een paar vischdiefjes, een meerkoet met jongen verdween by het naderen der bootjes haastig tusschen het riet. In het moerasje kon men de sterke uitbrei ding van Vaccinium macrocarpon (lepeltjes- heide) constateeren. Van een tweetal plantjes, hier in 1921 gebracht, heeft deze plant zich nu over een groote vlakte uitgestrekt. Ze prijkte met vele bloemen en bessen. Verder werden hier o.a. nog gevonden: roode oogentroost, moeraswalstroo, rondbladig zonne dauw, aronia arbutifolia (rotspeer, aangev.), Lathyrus paluster, moeTaswederik, moeraskoe koeksbloem, moeraskruiskruid, Orchis latifolia (handekenkruid)Vicia Cracca. Tevens gaf de heer van Schalk hier gelegen heid om door de microscoop de in het water aanwezige kiezelwieren te bekijken. Aardig was, dat we nog vonden het nestje van een boschrietzanger, met vier eitjes en ver derop nog dat van de rietgorsch met drie eitjes. By het terugroeien zagen we hoog boven het riet uitstekend de bloemen van Sonchus palus ter (de moerasmelkdistel). Zondag 15 Juli hoopt de heer F- J. v. d. Burgt den dag te herdenken waarop hy 40 jaar geleden in dienst trad by den beeldhouwer J. P. Maas, in kerkmeube- len te dezer stede. Van le naar 2e klasse: B. V. Bekker, E. v. d. Brugghen, S. Crommelin, B. R. Frerichs, Gootje Gerbrands, Doortje Halbertsma, A. Hellema, Corry Kruyt, Corrie v. d. Maat, I. B. Oei, Litty Pelsky, B. C. Peyra, Hansje v. Rossum, J. G. Spoelstra, W. J. Stibbe, Mieneke Swaan, C. W. Thöne, Corry Verlooy, J. T. de Vries, Ina v. d. Wall, Reiniera Beels, L. Briët, A. Bruch, voor waardelijk, Els van Eek, Tilly Frenkel, Tony Ha- zewinkel, B. F. Jürgens, L. Ligtenstein, L. P. van Meerwijk, Toos Meilink, H. E. Ras, J. Rei gersman, Anke Roorda, Adriana Röell, M. G. Sterringa, F. A. Thomése, K. A. Verdenius, R. Weber, R. Wesstra, N. Drost, S. van Frank voorwaardelijk, M. de Graaff, Wies Kruyt, F. Kupers, Ghristien Kutzleb, voorwaardelijk, Gre ta de Landmeter, Nannie Moonen, K. Pólak, H. Posthumus Meyjes, C. de Priester, P. de Ridder, J. L. Sanders, Elsje Schamhart, Willy Schreuder, Tine Sorgdrager, Tilly de Vos, H. van der Wal. Van de 2e naar 3e klasse; Dudi Barre, Toos Becking, Nettie Berdenis van Berlekom, Tine v. d. Berg, Anke Blom, Ineke Boks, A. Bos, voorwaardelijk, W. v. d. Brugghen, A. Brunne- kreeft, Geertje Dalmeyer, voorwaardelyk, R. Düsterbeck, B. Geertsema, Truus Leendertz, N. Mouthaan, Helene Noé, W. J. Postema, F. Posthumus Meyjes, Tine Ritter, H. Rothbarth, Corrie van Schaik, Miep Spoelder, Willy Wey- de, Jet Bekker, Nanni v. d. Berg, Lenneke Co- hen, B. Dalhuysen, Annie Dhont, Ermina En gelenberg, A. Faber voorwaardelyk, G. Fuhri Snethlage, J. Gerzon, F. Göttgens, W. de Groot, J. v. Hattem, J. Hofland, Olga Leemhuis, A. Luikinga, Tonny Mees, Mientje Muller, Mien Prins, Bep Rijk, Truus Schroder, L. Smits, P. Roodenburg voorw. Van 3e naar 4e kl. Anna v. d. Akker, Hansje Banning, E. v. Beusekom, Lies de Breuk, Jo hanna Breyer, Anna Ebbinge, Truus Frank, Jo- pie Haak, Marietje Haumersen, R. Kalbfleisch, Tine v. d. Meulen, H. Nolf, A. Pit, M. Polak, Emma Rutten, R. Rutten, D. v. Slogteren, C. Sluyter, L. Sluyterman, Gesina Stolp, A. Thö ne, Jettie Tielrooy, Hertha v. d. Vlugt, Ellen Wesstra, J. W. Wildschut, Peggy Allard, J. S. Bartstra, W. Brocades Zaalberg, J. Brunne- kreeft voorwaardelyk, P. Buwalda, L. A. Cats, R. Graafstal, W. van Groningen, J. Jonkhart, Ina Klimp, Ali Kooi, Lottie Kruyt, Wil v. d. Laan, H. Luikinga, Greetje Meyst, L. Mi- cheels, A. v. d. Most van Spijk voorw. E. van Offeren, R. Plekker, Ina Schotel, voorwaarde lijk, Let Schouten, D. Spaling, F. v. d. Wall, Lenie Eenhoorn. Van 4e naar 5e kl. P. de Bordes, F. P. Flu. F. Koenigs, W. Marnette, Titia van Meeuwen, J. Meilink, M. Nederlof voorwaardelyk, M. van Nievelt, voorwaardelyk, Titi Oudes voorw., J. Ritter, Anneke Sluyter, Ins Swens, R. v. Val kenburg, C. Vrijland, J. P. Wildschut, H. Blaauw Maria Dros Speets, J. den Hartogh, Riti Heem stra, F. Ittmann, Bep Kooi, H. van Krimpen, H. Ligtenstein, R. Lorrier, L. Nuys, Corrie Nyboer, J. Schaafsma, J. H. Verstegen, S. v. d. Wall, Bep Zeelt, Jet Allard, Maria Boogaards, Geer- truida Bosma, F. de Jong, J. Knot, Greet Knuyt, H. A. Mees, Martha Noordhoff, J. Sam son, Gerda v. d. Velde, Elly Wagemaker. Van de 5e naar 6e klasse. Loes v. d. Berg, Mies v. d. Berg, J. P. Bredee, A. J. Diel, J. van Dullemen, Ina Frerichs, H. Hoeflake, Willy Koning, R. Muller, H. v. d. Niel, W. Nyenhuis, J. Schutte, Tilly Spaagaren, Kootje v. Unnik, Lies Valken, Lee Bartstra, P. Bos, T. de Brui ne, Ina Bruyning, S. Hiemstra, C. v. Konynen- burg, A. v. Löben Seis, R. Messchaert, K. Quist, A. Spitz, A. Vester, Elly v. Batenburg, Yvon ne de Boer, Johanna Leyh, Adri Lukaart, Lies- beth Blaauw (voorw.) Het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is Woensdag gesloten. De Provinciale Griffie van Noord-Holland zal Woensdag gesloten zyn. De Reserve-officieren zullen wederom, evenals by de begrafenis van H. M. Koningin Emma, een eerewacht vormen. Daartoe zullen zij zich te Haarlem om half zeven aan het Kenaupark verzamelen. Te 's-Gravenhage worden ze om half negen aan de opstellingsplaats verwacht. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur stak de 41-jarige voetganger M. op den hoek van den Jansweg en het Kennemerplein zonder op het verkeer te letten, de straat over. Hij liep tegen een autobus op en viel. Na door een lid van den Ongevallendienst voorloopig verbonden te zyn is hij met een lichte hersenschudding en een bloeduitstorting boven zijn linkeroog naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" vervoerd. Den autobuschauffeur treft geen schuld. WEENEN, 7 Juli. (D.N.B.) In politieke krin gen verluidt, dat de aangekondigde bijeenkomst tusschen Mussolini en Dollfuss op 29 Juli te Riccione zal plaatsvinden. De bondskanselier is voornemens zich 27 of 28 Juli met zijn gezin naar Italië te begeven, waar hij zich waarschijnlijk eenige dagen zal ophouden. Het tijdstip van vertrek wordt door de officieele instanties streng geheim gehouden. In diplomatieke kringen verwacht men alge meen, dat by de ontmoetng tusschen Mussolini en Dollfuss de politieke toestand in Oostxryk en de noodige maatregelen tot opheldering van de Oostenrijksche kwestie zullen worden be sproken. Of de Oostenrijksche gezant te Ro me, dr. Rintelen, aan de bespreking zal deel nemen, zou tot dusver nog niet vast staan. WARSCHAU, 7 Juli. In de Staatscourant van Juli is de verordening van den president ver dienen, waardoor de goud-clausule by alle ver plichtingen ten gunste van de zloty-valuta wordt opgeheven. De Poolsche debiteur is voortaan gerechtigd, zyn verplichtingen te voldoen in Poolsche zloty valuta, zelfs wanneer de verplichtingen luiden in goud- of andere valuta. PARIJS, 7 Juli. (Per. Tel.) Naar uit Madrid wordt vernomen, zouden de monarchisten naar aanleiding van de moeilijkheden met Cata- lonië een staatsgreep tegen de republiek voor bereiden. BRUSSEL 7 Juli Te Hoogleite is de be kende schrijver en medewerker van de Brussel- sche „Standaard" Warden Oom (pseudoniem van Edward Vermeulen) overleden. Het dames-enkelspel op Wimbledon is Zater dag gewonnen door de Engelsche Dorothy Round, die Helen Jacobs (Ver. Staten) in de finale met 62, 57, 63 heeft verslagen. Voor duizenden toeschouwers zyn Zaterdag cp de Theems de eindwedstrijden sciff en twee zonder stuurman van de Henley Regatte ge houden. In het nummer twee zonder stuurman om de „Silver Goblets" zegevierden de Duitschers Braun en Moeller (Wicking) met 1% lengte voorsprong over de Engeischen, de gebroeders Bigland (Royal Chester) in 8 min. 9 sec. De Diamond Scull werd gewonnen door den sciffeur, den Berlijner dr. Herbert Butz in 8 min. 10 sec. Zijn tegenstander was de Amerikaan Rutherford, van wien hy met 3X< lengte won. En U draait een heelen of halven slag om (met alle gevolgen: zie 8) 6. als u tegen den slip instuurt, gaat de auto in de rondte tollen (*ie 7) 5. Als U echter in figuur 3 het stuur naar links draait... (zie 6) 4. Zoo wordt de auto in het rech te spoor terug gedrongen. 3. Draal dan de voorwielen óók naar rechts (met den slip méé dusl) Een auto rijdt rechtuit (op dit pa pier dus naar boven) 2. Het achterdeel gaatnaarrechts wegglijden (slippen)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10