üJ FINANCIEN De S.A. in haar ware gedaante KLAUSNER'S DOOD IN DE KERKEN HERDACHT Dagfilm MAANDAG 9 JULI 1934 Habicht gearresteerd Korte berichten Werklooze voetballers R.K. Woningbouw Waartoe dienstig? CROOTE MOGELIJKHEDEN 3s sf De chapelle ardente in het paleis a. h. Noordeinde. Dag en nacht wordt aan de baar de wacht gehouden Communistische actie onder de S.A. laait overal op; in pam fletten sporen zij aan tot de Sovjet-dictatuur Klaussner bij vergissing doodgeschoten? Italianen veroordeelen Hitler's optreden DE BADKLEEDING IN ZAND VOORT Een voorstel van B. en W. De burgemeester erkent Actie R.K. Kerkbestuur Eindexamens gymnasium Examen R.K. M.U.L.O. Een mooi plan van den K.N.V.B. Vergadering van den Haarlem- schen Diocesanen Bond KRUISVERBOND EN MARIA- BOND Een schitterend geslaagde Landdag te Krommenie De meeting Duitschland koopt voor hooge prijzen paarden in België BERLIJN, 9 Juli (Reuter). De autoriteiten hebben gedreigd strenge maatregelen te zullen nemen tegen kankeraars en verspreiders van on juiste berichten. Onder de S. A. is een vernieuwde communistische actie ontstaan; per sonen, die weten wat zij riskeeren, distribueeren overal pamfletten. De correspondent van Reuter heeft bij Wannsee een pamflet in handen gekregen, waarin de econo mische crisis wordt behandeld, en verklaard wordt, dat de ontevre denheid tegen Hitier groeit, vooral onder de arbeidende klasse. Het pamflet spoort verder aan een sovjet-dictatuur te vormen. Zaterdagmorgen deelde Radio-Straatsburg mede dat vice-kanselier von Papen op Hitier een aanslag heeft gepleegd, waarbij Hitier doodelijk gewond zou zijn. Nog denzelfden middag heeft de Rijkszender Stuttgart de berichten van Straatsburg gede menteerd. Ondanks het krachtige optreden van den Stuttgarterzender heeft enkele uren later de „Saarlandische Emigranten Presse" al deze ge ruchten is een extrablad vermeld. In een Katholieke massa-bijeenkomst te Bamberg heeft Z. Em. Kardinaal Faulhaber een rede uitgesproken, waarin hij te kennen gaf, dat de R. K. autoriteiten verzoeningsgezind stonden tegenover de nacionaal-socialisten. Tevens gaf hij echter duidelijk te Kennen, dat van Roomsch Katholieke zijde geen ver dere concessies meer verwacht kunnen worden. In alle R. K. kerken van Duitschland is gis teren gedurende de godsdienstoefeningen aan de geloovigen de dood van Ministerial-direktor Klausner van den kansel af medegedeeld aldus lezen we in de Telegraaf. In deze mededeeling werd niet gezegd op welke wijze dr. K'ausner om het leven was gekomen, maar slechts werd de datum van 30 Juni als sterfdag genomen. Op het doodsbericht volgde een uiteenzetting van de verdiensten van den overledene. In de kerken te Berlijn volgde daarop een preek, die de geloovigen waarschuwde tegen valsche pro feten. Naar de K. W. P. verneemt, zou Hitier thans ten zeerste betreuren, dat Goering zoo eigen machtig is opgetreden, bü het bepalen welke personen onmiddellijk moesten worden gefusil leerd. De Duitsche Regeering zou thans bij den Bisschop van Berlijn haar verontschuligmgen hebben aangeboden voor de terechtstelling van dr. Klausner, den voorzitter van de Katholieke Actie te Berlijn, daar de voltrekking van het doodvonnis op een misverstand zou berusten. In verband met den dood van dr. Klausner bevat de Germania een artikel ter nagedach tenis van den leider der Katholieke Actie die gestorven is na een leven van liefde en op offering voor kerk, volk en vaderland. Ten slotte citeert de Germania het slot van de redevoering, die dr. Klausner nog een week voor zijn dood gehouden heeft bij gelegenheid van den Berlijnschen Katholiekendag, waaruit duidelijk het groot geloof sprak van dezen vooraanstaanden leider der Berlijnsche Katho lieken. „Iedereen moet dit geloof in zijn hart dragen in het leven van iederen dag en het moet tot uiting komen in zijn dagelijksch werk. zelfs wanneer het vertrouwen in het geloof moei lijker is geworden door het feit, dat men niet meer tusschen broeders is die door hetzelfde ideaal geleid worden. Zelfs de tegenstanders zullen eerbied hebben voor hen, die onverschrokken hun geloof belij den, zij zullen meer respect afdwingen dan de lafaards, die hun geloof verzaken. Wij katho lieken moeten trotsch zijn op ons geloof. De echte katholiek is even trouw aan zijn vader land als aan den H. Vader den Paus. Zijn gebed, zelfs zijn gezangen worden gedragen door vaderlandsliefde. Hy is trouw aan aen Paus, trouw aan de Bisschoppen en trouw aan zijn geloof en als het moet is hij bereid om zijn leven te geven voor zijn geloof." De Weensche „Reichspost" weet te berichten, dat de aanvoerder van het Oostenrijksche ba- taillon in Beieren Habicht te München is ge arresteerd, evenals de Oostenrijksche Nazi-lei der Höfer. Beid» arrestaties zouden in verband staan met de revolutieplannen van de 8. A.- leiders. Men herinnert zich. dat Habicht de man is, die over den zender van München voort durend tegen de Oostenrijksche regeering op hitst. Höfer is voornamelijk bekend geworden door zijn sensationeele ontsnapping uit ce ge vangenis van Innsbruck. Gewond is ni) toen in Italië aangekomen, vanwaar hij via Zwitser land naar Duitschland is vertrokken. Gruppenführer Dietricht, die bij de actie van Hitler en Göring in de S. A.-leiding een beslis sende rol gespeeld heeft, is tot Obergruppen- führer bevorderd. Ook de Münchener Stadrate Christian Weber en Emil Maurice, die aan de actie eveneens deelnamen, werden bevorderd ObergruppenfUhrer Dietrich behoort tot de be geleiders van Hitler, die den Führer overal vol gen en voor zijn persoonlijke bescherming zor gen. Ook in Venetië was Dietrich aanwezig. Dietrich is kampioen in t revolverschieten en heeft steeds gevulde revolvers bij de hand. Enkele buitenlandsche bladen bevatten het bericht, dat de Duitsche journalist Franz Mariaux, Parijsche correspondent van de Ullstein-pers, die tevens lid was van den In ternationalen Bond van Journalisten geaccre diteerd bij den Volkenbond, door de geheime staatspolitie is gearresteerd en doodgeschoten. De voorzitter van de Joumalistenvereeniging heeft telegrafisch om inlichtingen gevraagd aan den Duitschen gezant te Bem omtrent het lot van M. Mariaux. ROME, 9 Juli. (Reuter). Een opmerkelijke ommekeer in de meening ten aanzien van de gebeurtenissen in Duitschland is merkbaar in Italië, sedert het uitbreken van den jongsten opstand. Aanvankelijk keurden de Italiaansche fascis ten de energie en strengheid, waarmede Hitier den opstand in de kiem smoorde, goed, daar zij hierin een bewijs zagen, dat Hitier werke lijk een „sterke man" was. Ook juichte men de maatregelen toe om de nationaal-socialistische partij van ongewensch- te elementen te zuiveren. Doch de stemming is later geheel veranderd. De „man in the street" is opgeschrikt door de berichten over terreur, die Italië iederen dag bereiken. De jonge fascistische beweging in Engeland, Frankrijk, Nederland, Portugal, Spanje, Roe menië en andere landen worden door Italië op vaderlijke wijze beschermd en op iedere wijze aangemoedigd. Doch de Italianen voelen, dat hei optre den van de Duitsche fascisten meer scha de doet aan de fascistische idee, dan alle anti-facisten tezamen. Daarom doet men alle moeite er op te wij zen, dat het Italiaansche fascisme iets geheel anders is dan het Duitsche Nationaal-Socia- lisme. In officieele kringen is men als gevolg van de gebeurtenissen in Duitschland tot de volgende conclusies gekomen. lo. De Nazi's hebben te snel willen hande len. Zij trachtten in één jaar te doen, waar het fascisme tien jaar over gedaan heeft. 2o. De bronnen van het gezag zijn in Duitschland niet zoo zuiver gehouden als in Italië. Terwijl in Italië de wet en autoriteit alleen van Mussolini uitgaat, heeft Hiler geen abso lute macht in Duitschland. Zijn luitenants zijn te machtig en konden verscheidene dingèn doen buiten medeweten van den Führer. Het doel van het fascisme is juist, dat de leider alleen moet leiden. 3o. Het in him positie handhaven van man nen als Heines toonde zwakheid in plaats van kracht van Hitler. 4o. Terwijl in de eerste dagen van het fas cisme in Italië het zwarte hemd alleen gedra gen werd door de beste Italianen, schijnt het bruine hemd in Duitschland meer een attrac tie te zijn geweest voor een ander slag men- schen en de buitensporigheden van deze jonge lieden hebben de beweging in discrediet ge bracht. De bekende Zuidpoolreiziger Sir Hubert Wil- kins, is Zaterdag te Croydon opgestegen met bestemming naar Nieuw-Zeeland, waar hij zich bij de Zuidpool-expeditie van Ellsworth zal voe gen. Naar hij mededeelde, zal het vertrek naar het Zuidpoolgebied plaats vinden, zoodra de voorbereidingen op Nieuw-Zeeland zijn vol tooid. De tijdelijke zaakgelastigde van Peru te Brus sel, Garcia Irigoyen, heeft hier ter stede revol verschoten gelost op zijn vrouw en schoonzus ter. Beide vrouwen werden zwaar gewond. Ver volgens richtte de dader het wapen op zich zelf en pleegdf zelfmoord. Op het landgoed van den Fraiherr von Lan- cken-Wakenitz is Zondag een «*eereboerderij met koe-, paarden- en een varkensstal ver brand. Ook het bediendenhuis ging in vlammen op. 100 koeien, alle aanwezige varkens, eenige paarden en wat pluimvee kwamen in de vlam men om. De civiele gouverneur van de provincie Sin- kiang verklaarde aan vertegenwoordigers van de pers dat Sven Hedin in Zuid-Sinkiang door den opstandelingen-generaal Ma Tsjoeng Sjing was ontvoerd, doch later weer vrijgelaten. Sven Hedin, de beroemde ontdekkings-reizi- ger, bevindt zich thans ongedeerd te Aksu. Volgens een Zondag ontvangen telegram van het Rosta-Nieuwsagentschap heeft een Ja- pansch officier tijdens een banket in het con sulaat op Sachalin op 3 Juli jJ. getracht een aantal documenten uit het bureau van het Sov jet-consulaat te ontvreemden. De man werd echter gesnapt door een secretaris van het con sulaat, die den officier de gestolen papieren weer ontnam en die hem daarna toestond het gebouw te verlaten. Door de heeren C. Siegers en D. Vader zijn initiatief-voorstellen aan den gemeenteraad van Zandvoort gedaan, betrekking hebbende o.a. op de gedragen kleeding, welke soms den toets eeniger gematigde critiek niet kon doorstaan. Deze voorstellen werden in de vorige raads vergadering van B. en W. in handen gesteld om prae-advies. Naar aanleiding hiervan is door genoemd college een voorstel gemaakt, dat luidt als volgt; Het is verboden zich geheel of gedeeltelijk gekleed met zwembroek of bad- costuum of daarmee overeenkomend costuum te vertoonen zonder gekleed te zijn in een gesloten, ondoorzichtbaren badmantel of daar mee overeenkomend kleedingstuk, hetwelk het lichaam van de schouders tot de knieën bedekt. Deze bepaling geldt niet voor de in artikel 114 genoemde strandgedeelten en inrichtingen. Deze bepaling is conform het voorstel Siegers Vader, uitgezonderd de zinsnede: hetwelk het lichaam van de schouders tot de knieën bedekt. Dit laatste is op advies van den com missaris van politie ingelascht. Betreffende de voorstellen zonnebad en tentenkamp ziet de commissaris de noodzakelijkheid van een verbod van gemengd zonnebaden niet in. Wel acht hij het wenschelijk te bepalen, dat zonnebaders ge kleed behooren te zijn in een door B. en W. vast te stellen badcostuum. Eveneens komt het hem wenschelijk voor, dat de zonnebadinrich tingen niet zichtbaar zijn vanaf den openbaren weg, noch vanaf een voor het publiek toeganke lijke plaats. Bepalingen betreffende kampeeren worden door den commissaris niet noodzakelijk geacht, aangezien de vergunningen hiertoe door of namens B. en W. worden verleend. Hieruit volgt, dat dus B. en W. die voorwaarden kun nen stellen, welke hen wenschelijk of noodig voorkomen. Daardoor kunnen zij voldoende op treden in 't belang der zedelijkheid en tot be scherming der jeugd. Naar aanleiding dezer voorgestelde wijziging wenscht de voorzitter van het college van B. en W„ burgemeester H. van Alphen, nog uitdruk kelijk te verklaren, dat de wijze, waarop som mige personen van het vrouwelijk geslacht zich (voor zoover de kleedij betreft) in het openbaar toetakelen, allerminst zijn goedkeuring kan wegdragen. Deze categorie schijnt te willen op vallen. Naar de meening van den voorzitter zou deze door hem veronderstelde gedachte nog op andere wijze in vervulling kunnen gaan door een te geven demonstratie, die in 't kort gezegd gesymboliseerd wordt in de volgende opgave: Hoe zich met een minimum aan middelen in een minimum van kleeding te hullen. Het be staand artikel betreffende de kleeding is vol gens den voorzitter niet bijzonder gelukkig ge redigeerd. Sommige gemeenten maken melding van de verplichting om voorzien te zijn van be hoorlijke bovenkleeding. Deze redactie is ook niet geslaagd. De voorzitter, doordrongen van de moeilijk heid om een juiste redactie te vinden om tegen te gaan datgene wat ongewenscht is, verklaart zich bereid om met intrekking van het vigee- rende art. voor te schrijven, dat het verboden is zich onbehoorlijk gekleed te toonen. Dan zou uit een omschrijving van de kleeding in een eventueel op te maken proces-verbaal den rech ter voldoende gegevens verschaft kunnen wor den om het „onbehoorlijke" te erkennen. De meerderheid van het College kan zich niet vereenigen met de overige wijzigingen. Voor het geval, dat mocht blijken, dat het politietoezicht in het tentenkamp te kort schiet, zal het Col lege niet aarzelen om te bevorderen, dat meer der personeel wordt aangesteld. Er zijn geen klachten van de bewoners van het tentenkamp noch van de bezoekers bereikt. B. en W. ontken nen niet, dat zich bij het nemen van gemengde zonnebaden zich wel eens feiten hebben voor gedaan, die afkeuring verdienen. Wanneer ons strand door ruim 100.000 personen in een mid dag wordt bezocht, kan men bezwaarlijk ver wachten, dat een ieder op zedelijk gebied het brevet „uitmuntend" zal toegewezen krijgen; ge vallen .waarin minder dan „goed" verleend zou moeten worden, zijn sporadisch. In de practijk zal het, afgescheiden van de noodzakelijkheid, onmogelijk blijken om op het vrije strand het gemengd zonnebaden te verbieden; B. en W. zouden niet gaarne hun medewerking willen Verleenen aan het nemen van maatregelen, die ten gevolge zouden hebben, dat de gebruikers van het strand een stuk geluk in den zin van opgedane gezondheid na een genomen zonnebad werd ontnomen. Behoudens een enkele uitzon dering zijn er geen gevallen bekend, waarbij dat te kort schiet. Ten slotte deelen B. en W. nog mede, dat wet houder Siegers zijn meening, neergelegd in het initiatief-voorstel, handhaaft, behoudens de nieuwe redactie van de hierboven geciteerde bepaling. Van het R.K. kerkbestuur van de parochie St. Agatha te Zandvoort is binnengekomen een schrijven, gericht aan den gemeenteraad, waar in dringend wordt verzocht de voorstellen van de heeren C. Siegers en D. Vader, betreffende de wijzigingen der politieverordening, te willen aannemen. Het is de oprechte wensch van het kerkbestuur, dat het ons mooie dorp steeds welga en daartoe zal niet weinig bijdragen wan neer Zandvoort steeds toeneemt in de achting van alle weldenkende menschen. AMERSFOORT. Geslaagd voor diploma A mej. Erica Zeiler en de heer J. J. v. d. Weide; voor het diploma B de heeren I. de Jongh en J. J. Reudrink. HILVERSUM. 7 Juli. Aan het Chr. Lyceum, af- deeling Gymnasium, zijn geslaagd van de A-groep mej. A. C. de Boer en de heeren E. J. van Tuil en P. M. Veldkamp; van de B-groep slaagden mej. M. J. Blom en de heer A. K. Terpstra. BREDA, 7 Juli. Geëxamineerd 29 candidaten voor diploma A. Afgewezen twee. Geslaagd: M Willemsen, H. v. d. Wolf, P. Baas. C. Dielissen, M. Dietvorst, M. Boonman, J. v. Damme, K. Driedijk, W. v. d. Dries. M. Hopmans, E. Janssen, A. Pen- nlngs, E. Geschiere, W. Klinkenberg, P. Vermeu len, C. Beevers. IJ. Boon, C. Boons, M. de Bruyn, M. de Graaf. E. v. d. Horst, J. de Klerk, P. Rom- mens, M. Tekamp, H. v. d. Hagen, M. Nijkamp, 3. Ook in het bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Voetbalbond heeft het vraag stuk der werkloosheid, in het bijzonder onder de voetballers, een punt van bespreking uitge maakt. Wij vernemen, dat deze besprekingen hebben geleid tot het ontwerpen van een plan om werklooze voetballers te werk te stellen. Het bestuur van den K.N.V.B. heeft daartoe een voorstel uitgewerkt, dat Woensdag a.s. in de financieele commissie van den bond zal worden behandeld. Het bestuur stelt voor een belangrijk bedrag uit de bondskas ter beschikking te stellen teneinde werklooze voetballers te werk te stellen. Het ligt in de bedoeling na goedkeuring van dit voorstel door de financieele commissie en de Bondsvergadering deze voetballers de voetbal terreinen van de aangesloten vereenigingen in orde te laten maken. De te werk gestelde voet ballers zullen hiervoor betaling ontvangen. Zaterdag j.l. werd te Den Haag eene alge- meene vergadering van bovengenoemden Bond gehouden in restaurant „de Greef." De voorzitter, de heer J. J. Velt, uit Zaan dam noemde het verschijnen van de ministe- rieele circulaire inzake de plannen om te komen tot huurverlaging en den bouw van goedkoo- pere woningen een lichtpunt in sombere tijden. Spr. hoopt, dat de opgewekte verwachtingen niet zullen worden teniet gedaan. Het streven om te komen tot den bouw van goedkoopere woningen juichen ook onze bouwvereenigingen toe, mits het niet in de bedoeling ligt het wo- ningpeil zoodanig aan te tasten, dat dit tot het uiterste minimum of nog daar beneden zou worden verlaagd. De voorzitter spreekt den wensch uit, dat ook de woningbouwver. in staat zullen worden ge steld mede te werken aan het bouwen van goedkoopere woningen, al is een zeer sterk streven waarneembaar om de vereenigingen in dit opzicht uit te schakelen. Zulks betreurt spr. ten zeerste, omdat het z.i. juist de woningbouwvereenigingen zijn, die bij uitstek hiertoe in staat moeten worden ge acht, meer dan de particuliere bouwnijverheid. Uit het financieel verslag van den penning meester, den heer H. Goedhart van Amster dam, stippen wij aan, dat de ontvangsten in 1933, met inbegrip van het saldo op 1 Jan. 1933 ad f 591.bedroegen f 894.54. De uitgaven wa ren f 306.34, zoodat ultimo December 1933 een saldo aanwezig was van f 588.20. Op advies van de controle-commissie werd de penningmeester onder dankzegging voor zijn finantieel beleid, gedechargeerd. Jaarverslag van den secretaris. In zijn in leiding was de secretaris er op, dat dit jaar verslag niet in een zeer opgewekten zin kon worden gesteld. Aan de hand van de cijfers toont hy aan, dat de woningbouwvereenigingen in hun taak zeer worden beknot. Het jaarverslag van den hoofdinspecteur der Volkshuisvesting geeft aan, dat in 1932 en 1933 de cijfers voor de woningproductie respectieve- ïyk waren 37.301 en 41.625. Hiervan werden door de woningbouwvereenigingen slechts gebouwd respectievelijk 8,4 pet. in 1932 en 2 pet. in 1933. Wanneer daarbij in aanmerking moet worden genomen, dat volgens de statistieken niet min der dan 204.723 woning enof wel 10,9 pet. on voldoende slaapruimte hebben (welk verschyn- sel zich vooral voordoet in de kleinere steden), dan mag daaruit worden afgeleid, dat in plaats van beperking van den bouw door bouwver eenigingen, uitbreiding van de taak der wo ningbouwvereenigingen zou moeten worden be vorderd. Bij den Bond zijn aangesloten 23 woning bouwvereenigingen met een aantal van 4577 in exploitatie zijnde woningen. In 1933 waren er drie aangesloten vereenigingen met 284 in aan bouw zynde woningen. Verder vermeldde het jaarverslag de verrichte werkzaamheden, de vele verstrekte adviezen en verzonden circu laires. De Bond bleef aangesloten by het Ned. In stituut voor Volkshuisvesting, te Amsterdam. Spr. besloot zyn jaarverslag met den wensch, dat vooral in deze voor de vereenigingen zoo moeilyke tyden nauwere samenwerking zal blyven bestaan en zal worden bevorderd tus schen het bestuur en de aangesloten organisa ties, omdat een ruime uitwisseling van ge dachten en ervaringen zeer bevorderiyk aan het streven van den Bond moet worden genoemd. De begrooting voor het jaar 1934 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 390. De aftredende bestuursleden, de heeren J. J. ,Velt en H. Lombert, werden bij enkelvoudige candidaatstelling herkozen, terwijl de heer J. J. Velt bij acclamatie als voorzitter werd her benoemd. Hierna werd door den Weled. heer L. Peters van Amsterdam, architect, eene causerie gehou den over „Het woningwezen voor Stad en Land" toegelicht door een serie lichtbeelden. Deze interessante lezing, een beeld gevende van de ontwikkeling van de volkshuisvesting voor arbeiders en middenstanders, zoowel in binnen- als het buitenland, werd door de tal- ryke afgevaardigden met zeer veel belangstel ling gevolgd. Vervolgens hadden uitvoerige besprekingen plaats over verschillende voor de bouwvereeni gingen urgente en actueele vraagstukken, als huurinning, huurnivelleering, ongedekte ver liezen enz. Te ongeveer 5 uur in den namiddag kwam het einde van deze zeer geanimeerde' en vruchtbare vergadering. De Zondag gehouden Landdag voor de Ka tholieke Drankbestrijding, georganiseerd door de beide Propaganda Comité's van Diocesaan Kruisverbond en Maria bond, in het Bisdom Haarlem, is buitengewoon geslaagd. Uit alle deelen van de provincie was een 20-tal vereeni gingen opgekomen. Onder de Hoogmis hield de Weleerw. Pater Ernestus O. M. C. van IJmuiden-Oost een predikatie, waarin hy een duidelijke uiteenzet ting gaf van het doel en streven van de R.K. drankbestrijding. Zij sticht veel goeds en voor komt veel kwaad, zij is er niet alleen om de dronkaards te bekeeren, het doel reikt veel verder. Zij kant zich ook tegen gebruik van al cohol bij geestesarbeid en uitoefening van verschillende beroepsbezigheden, waarop groote verantwoordelijkheid rust. Tegen de spotters zou Zyn Eerwaarde zillen zeggen „Waarom spot ge, zegt me, waarom, is het werk van de drankbestryding niet mooi? Wanneer ge geen moed hebt of onverschillig zyt, hebt dan ten minste den moed, een ander met rust te laten. Plaatsen wij ons daarboven, blyft getrouw in het edelmoedig brengen van uw vrijwillig offer, en weest overtuigd, dat daardoor vele zielen voor Christus behouden zullen blyven. Zijn Eerwaarde eindigde met de woorden: „Ons werk Uw werk, o Heer. Wil het zegenen tot in lengte van dagen. De openbare meeting werd gehouden in het R. K. Vereenigingsgebouw, dat voor deze ge legenheid een feestelijk aanzien had. De Weleerwaarde kapelaan De Claermaeker sprak een hartelyk woord van welkom. Het deed Zijn Eerwaarde genoegen, te mogen con- stateeren, dat de moderne mensch ook nog offers weet te brengen door in grooten getale hier aanwezig te zyn. Hierna gaf Zyn Eerwaarde het woord aan den heer H. B. van der Sande, uit Haarlem. Spr. zei het volkomen eens te zyn met de worden van den inleider bracht dank aan hen, die dezen landdag hebben georganiseerd en hield vervolgens een schitterend betoog voor de drankbestryding. Eerst kennen, dan beminnen, aldus spr. In het algemeen helaas is de drankbestrijding niet bemind. Wylen dr. Ariëns heeft een leven vol strijd en offers hiervoor gebracht en hoe hoeeft hij niet met de zynen als vurige apostelen moeten werken voor een beeje liefde voor de goede zaak. Zy werd niet bemind, omdat zy niet werd begrepen. De dwaze gedachte is nog lang de wereld niet uit, dat alcohol voor alle ziekten goed is, of schoon het omgekeerde waar is. Hy benadeelt de gezondheid de wil verslapt, het verstand wordt beneveld en het inzien van kwaad ver vaagd. Weliswaar is het drankgebruik gedaald, doch de cyfers zijn nog ontstellend hoog en in die cijfers zit een massa ellende verborgen. Wij zijn niet tevreden, dat er minder gedronken wordt, want dit sluit automatisch in, dat er minder geld is. Wij bouwen op een beter, mooier leven, kweeken naastenliefde en trach ten de zwakkeren tot voorbeeld te zyn. De liefde van Christus dringt ons, naar den naaste te gaan en zyn nooden te lenigen. Daarom mannen, oud en jong, zet uw schou ders onder dit schoone werk. Den spreker werd een ware ovatie gebracht. De Weieeerwaarde kapelaan De Claermaeker dankte hem ook voor diens gloedvol betoog en hoopte, dat het zou voeren tot een daad- werkelyke liefde. Na de pauze, waarin „Kunst en Vriendschap" met een pittigen marsch en ,,De Graal" met religieuze dansen voor afwisseling zorgden, was het woord aan kapelaan H. v. d. Waarden uit Amsterdam, oud-geestelijk adviseur van de plaatselyke afdeelingen. Zijn Eerwaarde zei, dat het noodig is, hard noodig, dat tegen woordig in de z.g. verlichte eeuw nog aan drankbestrijding wordt gedaan. Wy moeten niet slechts houden, wat we hebben, maar yre De Nederl. Indische regeering heeft in be ginsel toegestemd in het verzoek van Good Year tot de oprichting van een bandenfa briek te Buitenzorg, waar het terrein voor een fabriek reeds is aangebracht. Het Fi- estone-concern bestudeert eveneens de mo- lelijkheid van de oprichting van een fa briek in Nederl. Indië. De Nivas verkocht 3081 tons superieure suikerbestemd voor China tegen iets lage- ren prijs n.l. f 4.30, terwijl de laatst bekend gemaakte verkoopsprijs f 4.40 bedroeg. Op de jaarvergadering van de Java-Rub ber merkte de directie op, dat door de 1 luni j.l. ingevoerde rubber-restrictie de toe- 'comst er weder hoopvol uitziet. De Perlak Petroleum Mij. produceerde in het tweede kwartaal 14 850 K.G. tons ruwe olie tegen 21.320 K.G. tons in het eerste kwartaal en 18.60 KG. tons verleden jaar, in verband met de tijdelijke restrictie. Volgens officieele opgave waren per 1 Juli in de Hamburger havenog slechts 20 zee schepen opgelegd tegen 27 zeeschepen per l Juni. De Bank voor Internationale Betalingen neemt geen deei aan de besprekingen te 3erlijn en Parijs inzake de Young- en Da- oesleeningen. Wanneer de besprekingen tot sen definitief resultaat zullen hebben geleid sal evenwel de Bank worden opgedragen ie overeenkomst te reqistreeren en toezicht te houden op het nakomen der bepalingen. Een onderzoek van de ,£,iterary Digest" wijst uitdat het percentage van de stem ming, die zich vóór de politiek van Roose- >:elt verklaart, 6115 pCt. bedraagt of nog 1.83 pCt. meer dan ten tijde van de verkie zing van den president. Het bestuur van de Atchison Topeka ver klaart, dat 2 op de gewone aandeelen kan worden uitgekeerd, omdat de surplusreke- ling en de kasmiddelen zoo groot zijn, dat ie financieele pesitie niet wordt geschaad Je bedrijfsresultaten in de eerste zes maan- ien van het loopende jaar zijn aanzienlijk beter en de vooruitzichten voor de volgende, maanden zijn gunstiger dan voor de mijen ra andere districtenwaarvan een aantal ie gevolgen van de droogte ondervindt. De wereldverkoopen van de Ford Motor bedroegen in Juni 101.661 wagens, hetgeen 't hoogste cijfer is voor deze maand sedert 1930 en vergeleken mei 58.543 wagens een jaar geleden. De verkoopen gedurende de eerste zes maanden bedroegen 489.915 te gen 223.727 in hetzelfde tijdvak van 1933. Het succes van den Amerikaanschen wo ningbouw vraagt 3 milliard per jaar, waarvoor direct of indirect 5 millioen ar beiders te werk zullen worden gestéld. c De Amerikaansche petroleum-voorraden zijn in de maand Mei 2.082.000 vaten ge daald en de benzine-voor raden waren 3-980.000 vaten lager. De General Electric boekte het tweede kwartaal aan nieuwe orders naar raming 50 millioen. Dit bedrag is het hoogste sinds 1931. De Japansche minister van Financiën verklaarde dat de regeering niet voorne mens is tot den gouden standaard terug te keeren. Volgens het American Iron and Steel Institute bedroeg de staalproductie in de Vereen. Staten in Juni 3.016.000 ton tegen 3.397.000 in Mei. De Beiersche minister van Economische Zaken verklaarde in verband met de moei lijkheden voor den Duitschen uitvoer, dat het land tot nog meer beschermende maat regelen zal moeten besluiten tegenover lan den, welke geen behoorlijk handelsverkeer willen. Vroeger stonden 4 mill, arbeiders in dienst van den Duitschen uitvoer, thans nog slechts 13A millioen. De Siemens A G. logenstraft de berichten volgens welke zij weldra wegens gebrek aan grondstoffen arbeidskrachten zal moeten ontslaan. Zij beschikt voorloopig nog voor eenige maanden over voldoende voorraden. Op de aandeelen van de Hessa-Rubber zal 60 pCt. worden afgeschreven, waardoor het verlies-saldo dat ultimo December f 1.128.472 bedroeg met f 723.600 verminderd kan worden. moeten verder. Het mooie werk is nog lang niet af. Hoe komen we nog aan die vele mil- lioenen, die jaarlijks worden uitgegeven voor alcoholische dranken. Het glas wordt geen rust gegund, „daar moet opgedronken worden", klinkt nog maar al te vaak. Zijn Eerwaarde ging nog vele details na en wekte tot slot een ieder op tot aansluiting bij de dankbestrijding. Het spontane applaus na deze keurige rede, was wel verdiend. De voorzitter van de N. H. Propaganda-com- sie, de heer Korthagen, dankte hierna allen en in het byzonder den Zeereerwaarden heer pastoor Bomans voor de heerlijke medewer king, genoten by dezen schitterend geslaaaden landdag. Naar wy uit goede bron vernemen worden den laatsten tyd herhaaldelyk Belgische paar den door Limburg heen naar Duitschland ge voerd. Het gaat daarby uitsluitend om dieren van de allerbeste soort, door Nederlandsche kooplieden verhandeld en in Limburg gekeurd en opgekocht door Duitschers, die niet in Sperr- marken doch in klinkende Nederlandsche gul dens betalen. In de laatste weken zouden reeds enkele hon derden paarden op deze wyze over de grens zyn gebracht. Men vraagt zich in het Zuiden af, waartoe deze transacties dienen moeten. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prys kan geen bezwaar zyn, want voor slechts 50 cent per regel komt Uw Zaken- Omroeper onder de aandacht yan 35.000 ge zinnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12