De operatie van het Derde Rijk Hess over den vredeswil der Frontstrijders De oud-strijders bijeen Het nieuws van heden HOE ITALIË OORDEELT ZIJ STAAN TROUW A CHTER HITLER OOK IN ENGELAND IS HET WARM DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 9 JULI 1934 Avondblad ,Jnderdaad valt niet te ontkennen i.dat de Duitsche gebeurtenissen aan de idee van de dictatuur een gevoeligen slag hebben., toegebracht" Katholieke vragen Pater Gianfranceschi f Nationale Raad spreekt te Parijs zijn vertrouwen uit in den mi nister over de pensioenen Geen incidenten De onlusten te San Francisco Vrachtrijders besluiten tot sympa thiestaking met de boot werkers FRANSCH DORP IN VLAMMEN Twintig huizen vernield Het WeeriiiiiiiNiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Barthou te Londen Heden zijn de besprekingen begonnen Zwitsersch-Duitsche grens versterkt Finland krijgt een pluim De vacantiereis van Roosevelt Rudolf Hess Het défilé langs de baar van Z. K H. Prins Hendrik, welke is opgesteld in de vestibule van het paleis Noardeinde, he eft hedenmorgen een aanvang genomen Jeder wachte zich er voor een S.A.-man gelijk te stellen met een verrader" De Führer kan hard zijn DÉRAILLEMENT DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Duizenden gedurende het weekend door de hitte bevangen; vijf menschen bezweken Boschbranden en een wervelstorm Wil Engeland oorlog met Ierland? Wandgedierte en Vlooien Onze jarenlange ervaring garandeert U afdoende verdelging. Alles onder geheim houding en schriftelijke garantie. Prijsopgave zonder eenige verplichting. Eerste Haarl. Zuiveronder- neming „RADICAAL" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18832 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze Bom. correspondent schrijft ons d.d. 6 Juli: De Italiaansche pers heeft deze gansche week een voorbeeldig zwijgen bewaard omtrent de gebeurtenissen in het Derde Kijk. Niet alleen hebben de fascistische bladen, blijkbaar op hooger bevel, zich van allen com mentaar onthouden, maar ook de berichtgeving van hun correspondenten droeg een zeer neu trale kleur en beijverde zich hoofdzakelijk, de Duitsche officieele lezingen op den voet te vol gen. Sommige correspondenten van de grootste bladen gingen zelfs zoover te deelen in de ver ontwaardigde verwondering der Duitsche pers over de opwinding en de sensationeele geruch ten, die de ronde deden. Alsof men in een Europeesch land een soort van executie-week kan houden, zonder althans eenig opzien te baren. Terwijl de fascistische bladen zoo volmaakt zwijgen, dat zij den lof van de Duitsche pers winnen, denkt het Italiaansche volk er anders over. In alle lagen der bevolking, van koetsier en kellner tot Kamerlid of prins, hoort men de scherpste oordeelen over de bloedige actie van Hitier zoowel als over de politiek en moreel verdorven toestanden, die er de aanleiding toe vormden. De „Unterfiihrer" hebben in Italië reeds vroeger een slechte pers gehad. In één van die scherpe artikeltjes van de Popoio d'Italia, die voor Mussolini's eigen pennevruchten doorgaan, heeft de Italiaansche dictator er zijn Duit- sehen collega reeds meer dan een half jaar geleden op gewezen, dat het zoo niet ging,, als iedere „Gauleiter" er voor eigen rekening op los kon politiseeren. Of Mussolini in Venetië den „Führer" nog eens op dat gebrek van zijn régime opmerkzaam heeft gemaakt? Zeker is, dat hij hem niet de bloedige en rechtlooze repressie heeft aanbevolen, die zoo wel tegen de Italiaansche humaniteit als tegen het Romeinsche rechtsgevoel indruischen. In derdaad heeft het Italiaansche fascisme ook in moeilijke oogenblikken niet naar de midde len gegrepen, die Hitier op grond van een nog altijd niet afdoende bewezen noodzaak heeft toegepast. In de verschillende gevallen van aanslagen op Mussolini's leven, en met name ook in het geval van Zaniboni, toen de kans van een opstand niet was uitgesloten, zijn de schuldigen volgens de normen van de wet be recht en vaak zelfs met een grootmoedige ge nadigheid behandeld. Terwijl dit verschil gansch ten voordeele van het fascisme strekt, schijnt de fas- cisiische pers meer oog te hebben voor de overeenkomst van het Italiaan sche en het Duitsche régime, en dus voor de fouten van het laatste de oogen te luiken, omdat de schaduw daarvan ook op het Italiaansche terugvalt. Inderdaad valt niet te ontkennen, dat de Duitsche gebeurtenissen aan de idee van de dictatuur een gevoeligen slag hebben toegebracht. Het voorzichtige zwijgen van de Italiaansche pers heeft echter nog andere gronden. Hoe bloedig en onwettig het optreden van Hitier ook moge geweest zijn, het is zeker, dat de groep, die hij daarmede helaas onder an dere opruimde, in de nationaal-socialistische partij een zeer ongunstig element beteekende. In Italiaansche kringen volgt men met de meeste opmerkzaamheid de berichten over de verbindingen, die de in Beieren gelegerde „Sturmabteilungen" der Oostenrijksche natio- naal-socialisten met Roehm zouden hebben onderhouden. De ontbinding van deze troepen, die voor een inval in Oostenrijk Werden gereed gehouden, en in het algemeen een matiging, zooal geen omkeer, in de Oostenrijksche poli tiek van het Derde Rijk, waarmede een ver slapping van de nationaal-socialistische geest drift in Oostenrijk zelf samengaat, zouden een nieuwe mogelijkheid bieden voor een toena dering tusschen Mussolini en Hitler, die tot nu toe steeds op het Oostenrijksche vraagstuk moest afstuiten. Merkwaardig zijn in dit opzicht zekere toe-, spelingen van de Italiaansche pers en de sen sationeele aandacht, die zü wijdt aan de, in- tusschen weer tegengesproken berichten, als zou Schleicher contact gehad hebben met de leiders der Fransche buitenlandsche politiek. Een Hitler, die Oostenrijk met rust zou laten en op Frankrijk gebeten zou zijn, zulk een Hit- Ier zou men met succes nóg eens in Venetië kunnen begroeten. Eén enkel blad, het orgaan der katholieke actie „Avvenire d'Italia", heeft tenslotte he denavond zijn meening gezegd over de daden van het Derde Rijk. Men kan zeggen, dat dit kalme oordeel vrij zuiver dat van het meeren- deel der Italianen weerspiegelt. „Uit Berlijn niets nieuws: noch over het aantal der summiere terechtstellingen, noch over den waren aard en de uitgestrektheid van het complot, noch over den graad van schuld en verantwoordelijkheid der terechtgestelden. Tot nu toe ontbreekt dus de stof tot een vol ledige constateering. Maar op het bewustzijn van de belangelooze en elementair beschaafde toeschouwers blijven eenige vragen hangen. Had de nationaal-socialistische staat niet feeds zijn rechtspraak en alle voor zijn ver dediging en sanctie noodige organen? Waar de oneenigheid sinds lang bekend was: Wanneer hebben de getroffenen opgehouden oneenigen te zijn om af te glijden naar sa menzwering, hoogverraad en aanslag? En in Welke omstandigheden en waarom is de voor- ROME, 9 Juli (Reuter) Pater G. Gianfran- ceschi S.J., directeur van het Vaticaansche Radiostation, is hedenmorgen te Rome over leden. zitter der Katholieke Actie van Berlijn uit den weg geruimd? Zou een terechtstelling, voorafgegaan door een buitengewoon en bliksemsnel gericht, de strengheid niet hebben verzoend met de recht vaardigheid en den staat met de menschelijke persoonlijkheid, en tevens aan den beschuldigde het heilige recht gelaten hebben om, wanneer elk natuurlijk verdedigingsrecht voor het tri bunaal der aardsche gerechtigheid als beëindigd kon gelden, zich voor te bereiden voor het dreigende en voor den geloovige vreeswekken der gerecht van God? Dit zijn vragen, die op een antwoord wach ten. Géén wet met terugwerkende kracht kan de onuitwischbare eischen van het zedelijk geweten te niet doen. Te meer, waar het zedelijk geweten, ten aanzien van sommi gen der gevallenen in de tragische dagen van München en Berlijn, zeer zeker niet tot toe geeflijkheid geneigd is." Spiegelen deze regels de opvatting der Ita liaansche katholieken, in het Vaticaan legt men, smartelijk getroffen door dit bloedig ge beuren, een groote reserve aan den dag, te meer, waar zekere berichten uit Duitschland nog steeds op zich laten wachten. Merkwaardig is in deze, dat de „Osservatore Romano" onder de dooden, die achteraf nog te München ge vonden zijn, wél Von Kahr, Scheringer en Sentner meldt, maar niet pastoor Muller en den katholieken oud-minister Schützel, die vol gens andere berichten ook onder deze groep van dooden zouden zijn- Wat de verhouding tusschen nationaal-socia- lisme en Kerk betreft, verwachten sommigen, dat de uitroeiing van den linkervleugel der S. A. een gunstigen invloed zal hebben, zoowel v,'agens de verdwijning van zekere vijandige elementen als omdat Hitier voortaan meer dan tot dusver steun zal zoeken in de kringen der eerbare burgers. NDe „Osservatore Romano" merkt echter he denavond op, dat zich reeds vóór de bloedige feiten van 30 Juni een zekere verbetering had afgeteekend in de verhouding tusschen de ker kelijke en staatsoverheden, waarvan het bezoek der bisschoppen aan Hitier een blijk was. En overigens tast men ook hier in het duis ter, dat als een rookgordijn de feitelijke ge beurtenissen in Duitschland aan het oog der wereld onttrekt. PARIJS, 9 Juli (Reuter) De zitting van den Nationalen Raad van de oudstrijders- organisaties is gisteren beëindigd. Het voornaamste onderwerp van besprekin gen was, of de minister van de pensioenen, de vertegenwoordiger van de oudstrijders, in de regeering zou blijven. Indien hierop nega tief zou zijn geantwoord, had dit een minister crisis tengevolge gehad. Men heeft evenwel een compromis gevonden, door het vertrouwen in den minister uit te spreken, zonder over zijn blijven te spreken. Ook is een conclusie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat de regeering haar be lofte niet is nagekomen. De vergadering ver trouwt, dat het verzuimde onmiddellijk zal worden goedgemaakt. De minister van de pensioenen, die aan de vergadering zou deelnemen en een belangrijke rede zou houden, is plotseling ziek geworden en moest dus van zijn voornemen afzien. De betooging er leden voor het Croix de Feu is zonder incidenten verloopen. Ongeveer 8000 oud-strijders begaven zich in gesloten ge lederen naar de Are de Triomphe om de vlam aan het graf van den onbekenden soldaat te ontsteken. SAN FRANCISCO, 8 Juli. (Reuter). De vrachtrijders hebben met 1220 tegen 271 stem men besloten Donderdag a.s. in staking te gaan uit sympathie met de bootwerkers, die reeds acht weken staken. De bootwerkers, die verleden week onlusten verwekten, zijn thans kalm onder bedreiging van de bajonetten en kogels van de Nationale Garde. De Nationale Garde heeft orders ontvangen niet meer geweld te gebruiken dan noodzake lijk is, er mag alleen geschoten worden, als men het met de banojet niet meer af kan. PARIJS, 9 Juli (Reuter) Het dorp Fion is in den afgeloopen nacht door brand geteis terd. Door den wind aangewakkerd, breidde het vuur zich snel over 20 woonhuizen van het plaatsje uit. De brandweer stond machteloos, de bewo ners moesten in allerijl vluchten en konden slechts het allernoodzakelijkste meenemen. Het is nog niet bekend of slachtoffers te be treuren zijn. Verwachting: Zwakke tot matigen Noord- Oostelijke tot Noord-Westelijken wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets koeler overdag. Hoogste barometerstand: 769.7 te Shields. M Laagste barometerstand: 757.8 te Memel, =j Zon op 4.50 onder 9.19 - Licht op 9.49 Maan op v.m. 2.13 onder nam. 8.16 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiHiii PARIJS, 9 Juli. (Reuter). De Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, is gistermiddag in gezelschap van den minister van Marine, Piétri, en een aantal medewerkers naar Londen vertrokken. Bij de aankomst te Londen gisteravond wer den Barthou en Piétri ontvangen door Sir John Simon en den chef van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Sir Robert van Sittard, alsmede den Franschen gezant te Londen. Aan de besprekingen van hedenochtend zul len Sir John Simon, Eden en de plaatsver vangende minister-president Baldwin deel nemen. Barthou verklaarde aan vertegenwoordigers van de pers, dat hij slechts voor een beleefd heidsbezoek was gekomen. BAZEL, 8 Juli. (V.D.) De Duitsche grens politie in de omgeving van Bazel is versterkt door de vervanging van de gemeente-politie te Weil aan den Rijn door staatspolitie onder commando van een commissaris uit Mann heim. De gemeentelijke politie-commissaris is naar Lörrach overgeplaatst. Naar wij vernemen, heeft de Bondsraad zich in zijn jongste zitting bezig gehouden met de herhaalde inbeslagnemingen van Zwitsersche kranten in Duitschland. De Bondsraad heeft besloten tot verscheidene maatregelen, welke echter eerst later bekend zullen worden ge maakt. WASHINGTON, 9 Juli. (Reuter). De Ame- rikaansche minister van Buitenlandsche Za ken, Huil, heeft een nota aan de Finsche re geering doen toekomen, waarin hij indirect eritiek uitoefent op de andere landen, die oor logsschulden aan de Ver. Staten hebben, doch deze niet betalen. In zijn nota zegt de minister, dat Finland een grootsch voorbeeld heeft gegeven door op 15 Juni aan zijn verplichtingen te voldoen, ter wijl anderen l.un verplichtingen niet nakomen, waardoor de belangrijkste bases van de rela ties tusschen de menschen worden bedreigd. De Vereenigde Staten blijven rekening houden met de consideratie, waarop de debiteur-staten recht hebben, daartegenover moeten de debi teuren al het mogelijke doen, om hun inter nationale verplichtingen na te komen en al dus hun crediet en het internationale crediet- wezen ook in de toekomst te handhaven. ST. THOMAS (Virginie-eilanden), 9 Juli. (Reuter). President Roosevelt is hier Zaterdag aan boord van den kruiser „Houston" met zijn twee zoons Franklin en John op zijn vacan- tietocht aangekomen. Zondag is hij weer vertrokken naar St. Croix. De laatste maal dat een Amerikaansche president St. Thomas bezocht heeft, was 30 jaar geleden, toen het nog deel uitmaakte van de Deensche Antillen en dus voordat het eiland in 1917 door Denemarken aan de Vereenigde Staten voor 5 millioen pond sterling werd verkocht. President Roosevelt zal vervolgens een be zoek brengen aan Portorico, de zone van het Panama-kanaal en Hawai en dan naar Wash ington terugkeeren De reis zal ongeveer een maand duren li KONINGSBERGEN, 8 Juli (D. N. B.) Op den Oost-Pruisischen Partijdag heeft de plaatsvervanger van den Führer, Rijksmi nister Rudolf Hess, een groote rede gehou den. Hess verklaarde o.a.: „Gij allen weet, dat slechts eenige dagen geleden de Führer een groot en energiek besluit moest nemen om Duitschland en de nationaal-socialistische beweging op het laatste oogenblik te redden voor muiters, die wel het zwaarste ongeluk over Duitschland wilden laten komen. De dood van de raddraaiers heeft een burger oorlog verhinderd en was noodig om de levens van duizenden, ja, tienduizenden Duitschers van goeden wil, te redden. De Führer echter was nog grooter dan de grootte van het gevaar. Met den opstand heeft de kern van de S. A., door wier offers de beweging groot geworden is, echter niets te maken. De oude S. A.-mannen zullen hun plicht on aantastbaar en trouw voor den Führer en het volk blijven doen. Ik waarschuw ieder die meent, dat hij nu de S.A. wel kan negeeren. Zoo trouw als de oude S.A.-mannen tegen over hun Führer staan, even trouw staat Hitier tegenover zijn oude S. A.-mannen. De Führer heeft de schuldigen gestraft, onze verhouding tot de S. A. is daarom weer de zelfde van vroeger. De S. A. is een deel van de groote gemeen schappelijke beweging en geniet dezelfde ach ting van alle andere instellingen. Ieder wacnte er zich dus voor laag neer te zien op een S. A.-man. Ieder hoede zich een S. A.-man met een ver rader gelijk te stellen: de Führer heeft getoond, dat hij hard kan zijn! In enkele uren heeft Hitier niet alleen een samenzwering verijdeld, die Duitschland be dreigde: hij heeft ook het volk een geweldigen nieuwen impuls gegeven, door te toonen dat van het optreden van den Führer het geluk, de hoop en de wil der Duitschers afhangt. Na een overzicht te hebben gegeven van de gebeurtenissen te München en Wiessee. ver klaarde Hesse, dat slechts een man met sol dateske energie de prestatie kon volbrengen die Hitier op 30 Juni volbracht heeft. In het verder verloop zijner rede verklaarde Rudolf Hess nog, dat binnen enkele weken voor de 20ste maal de dag herdacht wordt waarop de groote heldenstrijd der Duitsche soldaten is be gonnen. Hier in Oost-Pruisen, aldus Hess, stond de groote soldaat Hindenburg, die ons land redde, dezelfde soldaat, die thans als rijkspresident een waarborg voor den vrede is. Oost-Pruisen heeft het zwaarst moeten lijden van den oorlog en daarom wil ik juist in dit land woorden spreken, die mij reeds lang op de tong liggen en die ik aan het Duitsche volk en de overige wereld wil mededeelen. Ons volk heeft het geluk thans meerendeels geleid te worden door oud-strijders, die de el lende van den oorlog hebben meegemaakt en dus voor den vrede zullen waken. Aan het front kwam, door den dreigenden dood niet alleen aan het klassebewustzijn een einde, maar er ontstond ook een innerlijke band met de frontstrijders aan de andere zijde van „Niemandsland", die hetzelfde leed droegen, door denzelfden dood werden bedreigd en dat gevoel van saamhoorigheid is gebleven. Daarom zijn de frontstrijders geroepen een brug te slaan tusschen de volken, als de polici den weg niet kunnen vinden. De ontmoeting tusschen de beide frontstrij ders Hitler en Mussolini heeft snel tot een har telijke persoonlijke verhouding geleid. Met Polen is de toestand geregeld door een verdrag, dat den vrede dient en ook daar leidt een soldaat, maarschalk Pilsoedski, de politiek. Het is geen toeval dat landen, die door oud soldaten bestuurd worden, zooals Duitschland en Italië, zich het sterkst inspannen om den vrede in de wereld te bevorderen. De Fransche frontsoldaat zal het begrijpen, dat als men het zou wagen het nieuwe Duitsch. land binnen te rukken, dan het Duitsche volk zou vechten, zooals nog nimmer gevochten is. Het Fransche volk weet hoe men eigen grondgebied verdedigt. Ook als de moderne wapens zouden zegevie ren. zou de weg door het rijk een weg zijn van gruwelijke offers, ook voor den indringer, want het Duitsche volk is zich bewust van zijn recht en zijn plicht om zich tegen overvallen te be schermen. Doch wij gelooven niet wat de bronnenver- giftigers van de internationale betrekkingen ons willen suggereeren, n.l. dat een land den vrede van Duitschland en daarmede den vrede van Europa, ja misschien van de geheele wereld zou willen verstoren. Dit gelooven wü vooral niet van het Fransche volk. Spreker herhaalde, dat Duitschland evenals Frankrijk naar vrede snakt en dat men niet te veel moet luisteren naar z.g. Fransche ver tegenwoordigers. Een Franschman zeide on langs tot Hess: „Hebt medelijden met ons. Wij regeeren nog met het parlementarisme." Men mag er van overtuigd zijn, vervolgde de minis ter, dat ook Barthou den vrede wenscht. Hij is een man, die politieke wetenschap met cul tuur verbindt en trotsch bekent een speciale vereerder van Richard Wagner en zijn werken te zijn. Na een accoord met zijn buren kan Duitsch land zich met een minimum van bewapening tevreden stellen. Een practisch weerloos land echter is een gevaar voor den vrede. Hess eindigde met een oproep tot de front strijders van de geheele wereld den wensch der Duitsche frontstrijders naar vrede en ver zoening te steunen. LONDEN, 9 Juli. (Reuter). De rede, die de plaatsvervanger van Hitler, Rudolf Hess te Koningsbergen heeft gehouden, wordt door de Britsche pers goed ontvangen. De Daily Telegraph noemt het een vredes aanbod aan Frankrijk en een oproep aan alle oud-frontsoldaten der wereld. De Daily Mail schrijft, dat Hess een pleidooi hield voor een overeenstemming met Frank rijk, waarbij hij zich beriep op het feit, dat alle frontsoldaten den vrede wenschen. Ook wordt de aandacht gevestigd op de pas sages, waar Hess den wil van Duitschland om zich te verdedigen naar voren schuift. Op de lijn LacanauBordeaux is een perso nentrein gederailleerd. De machinist werd ge dood, de stoker en hoofdconducteur zwaar ge wond. Eenige reizigers liepen lichtere kwetsuren op. op. Pater Gianfranceschi, directeur van het Vati caansche radiostation, overleden. Rudolf Hess over den vredeswil der Frontstrij ders. De S. A. staat trouw achter Hitier. De Duitsche grenspolitie in de omgeving van Bazel verstrekt. Hittegolf in Engeland. Duizenden menschen door de hitte bevangen; bosch en heidebranden. In het Fransche dorp Fion zijn twintig huizen door brand vernield. Volgens een bericht in het partijblad van het Iersche Republikeinsche leger zou Engeland aan de grens van N.-Ierland vestigen bouwen. De Fransche oud-strijders te Parijs bijeen. Be toogingen zonder incidenten verloopen. Communistische actie onder de S. A. Dr. Klausner Zondag in alle kerken van Duitsch land herdacht. Ilabicht en Höfer gearresteerd. Moordaanslag te Oisterwijk; slachtoffer ernstig gewond. LONDEN, 9 Juli. (Reuter). De hittegolf in Engeland heeft gedurende het weekend haar hoogtepunt bereikt. Op verschillende plaatsen werden tempera turen van 32 graden Celsius gemeten, hetgeen een record van 41 jaar is. De weerprofeten voorspellen nog een aan houden van de hitte, welke nu reeds twee we ken duurt. Gedurende het weekend zijn duizenden per sonen door de hitte bevangen, vijf personen zijn hierdoor om het leven gekomen. Op vele plaatsen zijn bosch- en heidebran den uitgebroken, welke door politie, militairen en brandweer worden bestreden. Het beroemde Rhododendron-woud van Lord Malmesbury nabij Christchurch is door brand geheel vernield. Het blusschen van de branden is zeer moei lijk door het watergebrek. Te Aldershot zijn 800 man met helmen en gasmaskers gemobiliseerd voor het bestrij den van heidebranden. Sir Jolm Simon en zijn vrouw hebben mede- geholpen aan het blusschen van een heide brand nabij Tadworth in het graafschap Sur rey. Het kustplaatsje St. Andreas in Fridse is door een wervelstorm geteisterd, welke het geheele plaatsje in een stofwolk hulde. DUBLIN, 9 Juli (Reuter) De Iersche oppositie-leider, generaal O'Duffy verklaarde in een rede in het graafschap Cavan, dat Engeland, volgens een bericht in het partij blad van het Iersche Republikeinsche leger, aan de grens van Noord-Ierland vestingen bouwt. Indien dit het geval is, en oorlog tegen Ierland beduidt, zoo verklaarde O'Duffy, dan zal ik mee in den strijd trekken en 95 proc. van de Blauwhemden zullen hetzelfde doen. GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TEL. 11657 Stand op Maandag 1 uur n.m.: 767.9 Vorige stand 766.5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1