'f H WilMl Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt Hoe de Donald-cyclus ontstond ■Pi Uitslag Foto-Wedstrijd V. D. Haarlem, 9 Juli U BEHOEFT NIET MEER I TE SCHRIJVEN HARTELIJK GEHULDIGD MAANDAG 9 JULI 1934 Groote belangstelling EEN ONDERHOUD MET MR. ROMANS Snel recht AGENDA Uitgeleide aan een slachtoffer Motorrijder gedood STADSNIEUWS Als geschenken van de parochie werden hem een altaar-tapijt en een baldakijn aan geboden Dankwoord jubilaris Het parochie-cadeau KOPEREN FEEST PLEBAAN WESTERWOUDT Met deze fofa wetd de %oMte 3ufó éefaald SECRETARIS TH. PICHOT 12/4 jaar secretaris van het Bisdom Haarlem DE RELLETJES TE HAARLEM Krachtdadig optreden der politie Stakings-actie Aanbesteding Rijkswaterstaat Zaterdag relletjes gemaakt; heden veroordeeld DE RELLETJES TE AMSTER DAM Nieuwe versterking PROF. DR. ALPH. STEGER Zestig jaar St. Christoffel Opbrengst collecte Personalia BURGERLIJKE STAND INSTELLINGEN 2000 partijgenooten vergezellen hét lijk van den 26-jarig en Arnhemmer tot aan de grens der stad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De parochianen van de Kathedrale Kerk hebben gisteren hun pastoor op hartelijke wijze hun dank voor alles, wat hij voor hen heeft ge daan gedurende de 12 jaar, dat hij hun geestelijk leidsman is. Het groot aantal geloo- vigen, dat de plechtige Hoogmis bijwoonde, de zoo goed als algemeene H. Communie, de kost bare en vele cadeaux, het druk bezochte aank- lof, het was alles een bewijs van de groote genegenheid der parochianen voor hun plebaan. De Kathedraal was in een smaakvollen bloe- mentooi gezet. Om negen uur droeg de hoogeerwaarde jubi laris de solemneele Hoogmis op, waarbij diaken was de weleerwaarde heer Alkemade en sub diaken de weleerwaarde heer Determeijer, beiden kapelaan der Kathedraal. Op het Altaar hadden Z. H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem en Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van Z. H. Excellen tie plaats genomen. Het zangkoor, onder leiding van den heer Schouten, voerde vóór de H. Mis het „Veni Creator" van Alph. Diepenbrock en na de H. Mis de „Feestcantate" van Hub. Cuijpers uit. Het kweet zich uitstekend van zijn taak. Onder de H. Mis naderden zeer velen tot de H. Tafel ter intentie van den jubi laris. Dat plebaan Westerwoudt niet alleen bij zijn parochianen bemind is, heeft de drukbezochte receptie in de St. Leonarduszaal aan de Westergracht bewezen. Van een uur tot half drie was het hier een komen en gaan van katholieken uit de geheele stad en de omgeving. Met handgeklap werd de jubilaris begroet, toen hij, begeleid door het kerkbestuur, met zijn familie de keurig versierde zaal betrad, waarin de parochie-geestelijkheid en de kern der pa rochianen reeds aanwezig was, als besturen en leden van de vele parochieele vereenigingen en instellingen, de Kruisvaarders en Graalleden, Laatstgenoemde jeugdinstellingen geüniformeerd. Nadat eerst een foto genomen was, nam ka pelaan Polder het woord als voorzitter van het comité, ter huldiging van den plebaan gevormd, om namens alle parochianen hun dankbaarheid jegens hem te vertolken. Deze wees er allereerst op, dat deze feestvie ring niet louter uit formaliteitsmotieven geor ganiseerd is, maar is uitgegaan van allen om een gelegenheid te hebben, zich spontaan te kun nen uiten en openlijk te danken, in de eerste plaats God, die in zijn vaderlijke voorzienigheid in den jubilaris aan de parochie een priester heeft geschonken, dien de priesterkroon met eere siert en die den herdersstaf met eere draagt. Ons hart klopt van dankbare liefde en hartelijke sympathie voor uw persoon, voor U, die naar het voorbeeld van den goeden Herder, met voorzich tigheid, fijne kieschheid en vaderlijke zorg uw kudde leidt en bestuurt. Sprekende over kudde, denken wij vanzelf aan den schaapstal en dan kunnen wij niet nalaten, u te danken die met zooveel liefde, toewijding cn godsvrucht den uiterlijken en innerlijken af bouw en versiering der kathedrale kerk bevor dert. Onze innige hoogachting en warme sympathie willen wij uitdrukken in een stoffelijk hulde blijk, een passend geschenk ter verhooging van den inwendigen luister der kerk, welke u zoo na aan het harte ligt. Met dankbaarheid noemde spr. hier de groote geestdrift en grooten offer zin, welke alle parochianen, rijk zoowel als arm, aan den dag gelegd hebben bij de inzameling voor deze geschenken. Zelfs werden beten broods uitgezuinigd om toch te kunnen bijdragen voor dit allen sympathieke doel, waarvoor buiten alle verwachting, een bedrag van f 1600 ingezameld is, in deze tijdsomstandigheden een vorstelijke som, aldus spr. Mogen de geschenken, een tapijt, zelf vervaar digd, en een baldakijn u welkom zijn, niet alleen om de innerlijk zoo rijke waarde en omdat zij een waardevol sieraad zijn, maar ook omdat zij als een monument zullen getuigen van de aan hankelijkheid, het geloof en de sympathie van uw parochianen. Vivat plebaan Westerwoudt. Moge de goede God u nog lang sparen (ap plaus). De heeren G. H. Weustink en Haakman van den Berg, resp. voorzitter van kerk- en armbe stuur, brachten vervolgens de gelukwenschen van deze beide colleges over en gewaagden daar bij van de groote bereidwilligheid tot het bren gen van groote offers in het belang van kerk en parochianen en de groote liefde van den ju bilaris voor de armen. De heer Weustink weer er bijzonder op, hoe plebaan Westerwoudt, wetend, dat, wie de jeugd heeft ook de toekomst bezit, vooral zijn zorgen geeft aan de jeugd, die hij bijzonder bij de voor bereiding tot de eerste H. Communie met bewon derenswaardige hartelijkheid als een eerste pae- dagoog leidt en in kennis brengt met de voor naamste geloofswaarheden en grondbeginse len der katholieke leer. Spr. was steeds getrof fen door de wijze, waarop de plebaan den kinde ren de moeilijke leerstof inprent, en door de groote aandacht, waarmede de kleinen hem im mer volgen. U hebt, aldus de heer Weustink, bij hen een grondslag gelegd en ontzaglijk veel goeds gedaan. Mogen al deze goede werken wor den opgestuurd ten Hemel, waar de Engelen er gouden gewaden uit zullen weven, waarmede gij u tooien zult in de Eeuwigheid. Plebaan Westerwoudt begon met te verklaren, dat het gemakkelijker is, een feest te organisee- ren dan er zelf het middelpunt van te moeten zijn. Moeilijk is het dan, niet confuus te zijn. Ik ben verlegen met de geschenken en weet niet in welke woorden ik allen mijn dank zal betui gen. Bijzonder dankbaar ben k hun, die het goed meenen, dat zij hun sympathie niet in hun hart gesloten hebben, maar door daden daar uiting aan hebben willen geven in den vorm van een baldakijn en altaarkleed. Met geen andere ca deaux had men mij meer plezier gedaan dan met deze. Uit alles blijkt hier, dat gij mede weet te voe len met uw priester en spr. zal deze blijken van sympathie nooit vergeten. Evenals bij de aanvaarding van zijn plebanaat prijst spr. zijn parochie hemelhoog omdat hij het een heerlijkheid vindt een volk, dat vertrou wen heeft in zijn leiders, ook al staan hun ge breken voor het grijpen. Gij hebt vertrouwen in uw leiders; wij, ook de kapelaans, hebben ver trouwen in u. Gaat moedig de toekomst tegemoet; laat in dezen tijd den moed niet zinken, maar weest sterk en denkt er aan, dat God aller Leider is. laten we kalm gaan langs de paden, waar iets goeds te vinden is, laten wij samengaan tot heil der parochie. Tenslotte dankte spr. alle vereenigingen en parochieele instellingen voor hun bijstand in den priesterarbeid; wij hebben in u gekregen heer lijke leiders en leidsters, waarvan spr. hoopte, nog lang te mogen genieten) Met veel applaus werden deze hartelijke woor den beantwoord, door de talrijke aanwezigen, die ververvolgens gelegenheid kregen, den ju bilaris persoonlijk geluk te wenschen. Wij merkten o.a. op de heeren; H. E. Everard, voorz. van het Comité van Ka tholieke Actie, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid der Eerste Kamer, J. Niehus, namens den Raad van Bestuur der St. Josephgezellen, afge vaardigden van het S. Francisca Romana Lief dewerk en kapelaan A. J. I. Leesberg, pastoor F. C. van Beukering, pastoor J. M. van der Tuijn, de Julianazusters met haar eerw. moeder, de leeraren J. Starrenburg en P. J. A. Juffermans van het Seminarie „Hageveld", prof. dr. Alphons Steger, lid der Eerste Kamer, notaris R. C. A. van Cranenburgh, pastoor L. J. Schalke en ka pelaan L. Beune der St. Lidwina-parochie, het bestuur van de Kath. Deutscher Madchen Ver. „St. Agnes", dr. J. F. M. Sterck, Ch. van de Bilt, lid der Tweede Kamer, het bestuur der R. K. Woningbouwvereeniging „St. Jozef", het bestuur van den R. K. Vrouwenbond en nog vele an deren. Het zeer kostbare tapijt voor het priester koor, dat den plebaan werd aangeboden, is vervaardigd door een veertigtal dames uit de parochie, die het zelf, onder leiding van mevr. Heslenfeld, met de hand hebben geknoopt, naar een ontwerp van den heer Stevens, archi tect. Het kleed is van nuance groene smyrna- wol met beige en rooden rand. Als randstekst zijn gekozen de antiphoonverzen van psalm 42, die de priester bidt bij het begin der H. Mis aan den voet van het altaar: introibo ad altare Dei. Het baldakijn bestaat uit een geheel door de hand geweven zijden hemel, gedragen op vier stokken van pokhout. Als versierings motieven zijn op dezen rand aangebracht vier verzen uit de „Benedicite" zang, dien de priester gehouden is eiken ochtend na zijn H. Mis te reciteeren. Het baladkijn is gemaakt volgens een ontwerp van pater Dom. Vermey O.S.B. en uitgevoerd door mejuffrouw Michaëlis uit Amsterdam. Om half vier celebreerde de plebaan het plechtig danklof met „Te Deum". Ook thans waren wederom zeer vele geloovigen aanwezig. Zijn hoogeerwaarde hield een predicatie, waann hij zijn parochianen bedankte voor de hulde, welke hem was gebracht en voor de geschen ken, welke men hem had aangeboden. Na op den plicht van den priester te hebben gewezen en op de verplichtingen der geloovigen ten op zichte van hun priesters, zeide hij, dat de waardeering, welke hem dezen dag was betuigd voor hem een aansporing zou zijn om meer nog dan vroeger zijn best voor de parochie te doen. Na het lof werd den plebaan een feestlied toe gezongen. Het feestprogramma vermeldde, dat hierna bü gunstig weder op het voorplein der kathe draal een huldiging en défilé zou plaats heb ben door verschillende parochieele jeugdver- eenigingen. Rond het mooie voorplein, waarvan het mid dengazon was vrijgelaten, stelde zich een dichte haag van toeschouwers op. Onder tromgeroffel en hoorngeschal marcheerde de jeugd vanuit den pastorietuin het terrein op. Eerst de schoolkinderen, dan de Edelwacht, de jonge Bavoknapen, de oudere Bavoknapen, De Graal, de St. Jozefsgezellen. Deze laatsten voerden een prachtigen praalwagen met zich mede, die den vervaardigers alle eer aandeed. Bij het passeeren van de tribune, waarop de jubilaris en genoodigden hadden plaats genomen, brach ten allen den groet. Gedurende meer dan twee uur hebben zij de aandacht van de vele toeschouwers geboeid door hun vele en veelzijdige oefeningen, die in per fecte orde in flinke tempo werden uitgevoerd. Ver rassend was de zelfverzekerde wijze, waarop door een groep deelneemsters en deelnemers het woord „hulde" werd gevormd; alleraardigst wa ren de verschillende feestliederen, welke, onder uitstekende leiding, door de jongeren werden ge zongen. Daar zat pit in. Een open doekje kregen de jonge Bavoknapen voor hun uitgevoerde stok- oefeningen: de meisjes van de edelwacht had den veel succes met hun reidansjes; de oudere Bavoknapen met hun vendelzwaaienDe Graal met haar declamatie en de St. Josephsgezellen met hun spreekkoor. Alles ademde een opgewek- ten geest en toen om half zeven het slotdefilé van alle parochiale jeugdvereenigingen werd gehouden, had deze mooie huldiging van den koperen jubilaris bewezen, dat de kathedrale parochie ook voor de toekomst nog niet bezorgd behoeft te zijn, omdat het de jeugd bezit. Er zijn den laatsten tijd en wel in groeiende mate geruchten ontstaan rondom een pu blicatie ten name van J. B. van Rode geti teld: Een Donald-cyclus. De bedoeling van den schrijver bleek niet zeer duidelijk; verschillende critici gaven er een ver schillenden uitleg van. Zoolang slechts de litteraire critiek zich met de zaak bezig hield kon men zeggen, dat het geheele geval langs het groote publiek heenging; echter gaven verschillende passages den indruk hier met een politieken roman te doen te heb ben. Zoo kwam deze roman-cyclus in de politie ke belangstelling. Wat van den aanvang af was gefluisterd werd nu openlijk uitgesproken, dat de auteur zou zijn de heer Mr. J. B. Bomans, Lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Nu behoeft het feit, dat een politicus een ro man schrijft nog niet dadelijk opschudding te verwekken. Onderscheidene passages deden ech ter vermoeden, dat de hoofdpersoon van het verhaal de schrijver zelf was, terwijl allerlei situaties en uitlatingen min of meer compro- mitteerend werden geacht voor den politicus, dien men met den schrijver vereenzelvigde en voor de partij welke hij vertegenwoordigt. Vooral na de aankondiging van den inhoud van het weldra te verschijnen 6e en 7e deel van den cyclus heeft de politieke belangstelling zich krachtig geuit, ook in niet-katholieke bladen. O.a. in het weekblad van den Vrijheids bond „De Vrijheid" begon men zich met de zaak bezig te houden en werd Mr. Bomans ge sommeerd om openlijk te verklaren wat er omtrent de identiteit tusschen hem en den schrijver van Rode waar was. Het N. H. lid van Gedeputeerde Staten had tot nog toe op dit alles gezwegen. Wij hebben het in het belang van de katholieke zaak ge acht den heer Bomans te vragen zich te ver klaren, mede in verband met de publicatie van de Wereldbibliotheek in de Zondagochtend bladen. Na kennisname van den inhoud van den roman en van alles wat daar rondom was ge publiceerd meenden wij dat hier eindelijk klaarheid moest komen. De heer Bomans heeft zich hiertoe bereid verklaard. In de katholieke pers zelf, zeide hij geen bezwaar te hebben te spreken. Op onze vraag wat er waar was van de bewering, of hij de schrijver van den Donald-cyclus zou zijn, gaf hij onomwonden een bevestigend antwoord. Onze tweede vraag was of hij kennis had ge nomen van de critieken en van de verwijten, die men hem reeds bij voorbaat heeft gedaan. Mr. Bomans bleek met dit alles vrij behoo- lijk bekend te zijn, had echter gereede aanlei ding gehad te zwijgen en wel om een geheel onvoorziene reden. De schrijver die de eerste deelen van zijn werk als een phantasie heeft bedoeld, kwam hoe langer hoe meer tot de ontstellende erva ring, dat zijn geschrijf als ernst werd opgevat. Ter perse is thans het vierde boek, hetwelk de auteur nu heeft teruggenomen. Ware dit ver schenen, dan zou uit de inleiding daarvan de geheele opzet gebleken zijn: Voor twijfelaars of ongeloovigen valt dus eventueel uit deze in leiding de waarheid van het hier betoogde te controleeren. Het vierde boek vangt n.m. aan met een cor respondentie van een zekeren heer X. met de lezers over een gesprek met twee heeren Y. en Z., van welke drie X. zich sterk maakte om een roman te schrijven, die gelezen zou wor den. X. is niemand anders dan de auteur zelf. Uit den brief blijkt dat X. in bovenbedoeld ge sprek over de uitwassen van het algemeen kiesrecht stoutmoedig beweerde een roman te kunnen schrijven, waarin de kwalen van de tegenwoordige maatschappij worden gehekeld en dat deze roman dan gretig aftrek zou vin den. Y. en Z. ontkenden dit, waarop X. herhaalde dat hij zulks zou aantoonen. Mr. Bomans wil in dit stadium gaarne toegeven, dat hij zichzelf heeft overschat en den kamp opgeeft. Eenmaal echter begonnen, had hij zich zijn opzet als volgt gedacht. Het eerste boek moet een flinke draak zijn, welken het groote publiek verslindt en welke naar de volgende deelen doet grijpen. De cri tici, die hem meenden te verpletteren door hem te verwijten een draak geschreven te hebben, speelden dus juist in zijn kaart. Aan het slot van het 2e deel heeft hij dan ook in een naschrift op een en ander gewezen. De verwachte leeswoede bleef echter uit. Het blijkt niet zoo eenvoudig een roman te schrijven, zelfs niet een draak, die gretig verslonden wordt. Daarvoor moet men een speciaal soort talent hebben. Was de eerste opzet gelukt en had het publiek gretig in het eerste boek ge hapt, dan zou het gemakkelijk zijn geweest een vervolg met een min of meer politieke strek king betreking hebbende op onze hedend. samen leving, ingang te doen vinden. Toen echter de opzet mislukte en er rondom het werk een po litieke rel ontstond, meende de schrijver goed te doen een boek van zelfrechtvaardiging te schrijven. De uitgever kondigde dit aan als min of meer sensationeele onthullingen omtrent katholieke politici. Dit heeft heel wat stof doen opwaaien, veel meer dan den schrijver lief is. Mede op raad van verschillende vrienden heeft Mr. Bomans dan ook gemeend het verder af drukken van dit 4e deel te moeten beletten. Hiermee is de Donald-cyclus een ontijdigen dood gestorven. Wij meenden inmiddels goed te doen den heer Bomans er op te wijzen, dat wij vreesden, dat de openbare meening achter deze zaak nog geen punt zou zetten. Immers, er bij ven nog verschillende vragen open. Waarom bijvoor beeld, vroegen wij, komen er in het tweede boek zinnen voor omtrent H. M. de Koningin, waaraan sommigen aanstoot genomen heb ben en waarom staan er, vooral in het eerste boek, verscheidene passages, waaraan geloovige christenen zich zouden kunnen ergeren? Wij bedoelen de gedetailleerde beschrijvingen van de daarin voorkomende vrouwelijke figuren. Wat dit laatste betreft, antwoordde Mr. Bo mans, zal het na bovenstaande verklaring van den opzet wel duidelijk zijn hoe ik daartoe ben gekomen. Ik meende 'n flinken draak met veel liefde en allerlei sensatie te moeten com- poneeren. De bedoelde beschrijvingen zijn lou ter verstandelijk gedacht en heusch niet van binnen uit gekomen. Achteraf moet ik toegeven De hoogeerwheer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt vierde Zondag het koperen Jeest van zijn plebanaat der Kathedrale kerk te Haarlem. Hierboven de plebaan te midden van zijn Jam ilie en het kerkbestuur De jury heeft een moeilijke taak gehad en heeft uit ruim 200 foto's van den reclame wagen van Vroom Dreesmann, in den optocht der Groote Houtstraatvereeniging, een keus moeten doen. Er is prachtig werk geleverd en duidelijk is door deze prijsvraag gebleken, op welk hoog peil het foto-ama- teurisme in onze stad staat. De jury bestond uit de heeren Stevens en Peperkamp, pers- en bedrijfsfotografen en den bouwkundige C. Siegerist. De geheele prijsvraag stond onder toezicht van een accountant. Na rijp beraad besloot men de prijzen aan de volgende personen toe te kennen: lste prijs: Mej. Lenszen, Binnenweg 55, Bennebroek, een notenhouten schemerlamp met leestafel; 2de prijs: Mevr. van der Laan, Welgelegen- straat 21, Haarlem (Z.), een prachtige kof- fer-gramofoon; 3de prijs: C. H. M. Kooy-Jacques, Ramplaan 9 B, Haarlem, een bowlstel met blad; 4de prijs: A. Koet, Vrouwe Hekstraat 97, een massief eiken kapstok met spiegel; 5de prijs: Joh. G. van Nie, Scheeperstraat 24 R, Haarl., een pracht lederen fototasch; Als extra eervolle vermelding: Mej. To v. d. Eisen en Mej. C. de Mooy. (Adv. JngezMid.) dat menschen die te goeder trouw zulke lectuur ter hand nemen en het verhaal als een eerljk geestesproduct van den schrijver aanzien, zich aan sommige dingen kunnen ergeren: dat is de onvoorziene gevaarlijke kant van zulk een fan tasie. En wat de tweede opmerking betreft ant woordde Mr. Bomans: De trouw van den schrijver aan het Oranje huis staat boven iedere verdenking. Zijn ge heele verleden spreekt hieromtrent duidelijke taal en ook thans staat hij bij niemand achter in eerbied en bewondering voor deze inderdaad Koninklijke Vrouwe. Intusschen, aldus was het besluit van ons ge sprek, nu in het publiek tot uiting komt, wat de mislukte bedoeling van den Donald-cyclus is geweest, komt de grond voor allerlei gemaakte veronderstellingen en reeds bij voorbaat ge velde vonnissen, te vervallen. Een mislukte opzet heeft altijd iets pijnlijks, vooral wanneer hiervan in het openbaar blijkt. Tot zoover het onderhoud met Mr. Bomans. Voor ons, die thans overtuigd zijn van vol komen loyaliteit van den schrijver, is de zaak hiermede afgedaan. Naar aanleiding van het feit, dat de weleerw. heer Th. W. Pichot heden 12% jaar geleden benoemd werd tot secretaris van het Bisdom Haarlem, welk jubileum Zondag in intlemen kring werd herdacht, mocht Z. E. van vele zijden, ook van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, vele blijken van sympathie en waar deering ondervinden. Hieruit bleek, dat het werk van secretaris Pichot op hoogen prijs wordt gesteld. Zaterdagnacht omstreeks één uur is het we derom tot ongeregeldheden in de z.g. Vogelbuurt gekomen. In de Zwaluwstraat werden de lantaarns vernield en de straat opgebroken. Spreekkoren gingen de straat op. Onmiddellijk verscheen de politie, die de in duister gehulde straat met schijnwerpers van auto- en motorrijwielen verlichtte en terstond krachtdadig overging tot het ontruimen der straat. Er werden zeer gevoelige slagen met gummi stok en sabel uitgedeeld, terwijl ook de politie honden hun medewerking verleenden. Binnen een uur was alles weer rustig. Er zijn door de politie eenige schoten gelost, doch het is niet bekend of er gewonden zijn. In den nacht is de opgebroken straat gerepa reerd, terwijl de stukgeworpen lantaarns des Zondags weer in orde zijn gebracht. Zondagavond was men in dezelfde buurt we derom van plan relletjes te maken. Vele (poli tieke) bekenden van de politie trokken hier weer samen. Er was een sterke politiemacht aanwe zig. Om half een commandeerde zij de menschen zich te verwijderen. Hierdoor kwam aan de op straat gehouden besprekingen een einde en de menschen die in de buurt niet thuis behoorden, werden er uit verwijderd. Doordat de politie de straten op verscheidene plaatsen had bezet kreeg men geen gelegenheid, eenige baldadigheid te plegen. Om half één des nachts was ook in die buurt de nachtrust inge treden. De politie zal elke poging tot ordeverstoring, hoe gering ook, onmiddellijk en met de meeste kracht onderdrukken. De Communistische Partij reikte aan alle bouwvakarbeiders van Haarlem en omstreken een pamflet uit met het verzoek, heden een sta king van 24 uur te doen ingaan als protest te gen de steunverlaging. Een groepje van ongeveer 50 menschen begon hedenmorgen een visitatie-tocht langs de bouw werken. Slechts op enkele plaatsen werd het werk stilgelegd. Via Santpoort trok de troep naar het in aan bouw zijnde P.E.N.-gebouw in het Kinheim- park. De Bloemendaalsche politie was echter pa raat en joeg de mannen uiteen de Haarlemsche grens over. In het Mamix-kwartier begon men lastig te worden en op de Zaanenlaan achtte de Haar lemsche politie het oogenblik gekomen om de rumoerige groep uiteen te slaan. Toen zou men naar IJmuiden trekken.... Maandagmorgen werd in de voormalige in- fanteriekazerne aan den Koudenhom alhier aanbesteed het doen van voorzieningen aan mi litaire gebouwen en werken te Den Helder. De laagste inschrijver was G. van Ter Wal te Den Helder voor f 7150. Raming was f 6585. Vervolgens werd aanbesteed: Een verving van militaire gebouwen en werken te Haarlem. De laagste inschrijver was G. Verlaat te Kamerik voor f 1666. Raming was f 2020 Voor den Haarlemschen politierechter stond hedenmorgen in buitengewone zitting terecht een man uit Krommenie, die daar Zaterdag j.l. had deelgenomen aan relletjes. Hij had pamflet ten verspreid en werd beschuldigd van opruiing. Hij werd veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. De eisch was zes maanden. Eerst hedenmorgen was hij voor den Officier van Justitie geleid en eenige uren later had hij zich reeds voor den politierechter te verant woorden. Van de schoolcompagnie van den Motor- dienst te Haarlem is een detachement, onder commando van den len luitenant C. F. A. Mul der, ter sterkte van 46 onderofficieren, korpo- rals en soldaten met 21 motorvoertuigen gede tacheerd te Amsterdam in verband met de on geregeldheden aldaar. Voorts zijn ook van de schoolcampagnie Za terdag j.l. alle verloven ingetrokken en de troep geconsigneerd in de kazerne. Het aanjaagstation van de Waterleiding aan den Spaarnwouderweg te Vijfhuizen is onder militaire bewaking gesteld. Heden viert prof. dr. A. M. A. A. Steger, hoogleeraar in de technologie aan de Technische Hoogeschool te Delft en lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, zijn zestigsten ver jaardag. Ter gelegenheid hiervan werd in de parochie kerk van St. Bavo te Heemstede een plechtige H. Mis ter intentie van de familie opgedragen Reeds hedenmorgen mocht de jarige stroomen van brieven, telegrammen, bloemstukken en andere blijken van belangstelling en waardee ring te zijnen huize aan de Lanckhorstlaan te Heemstede ontvangen, o.a. van Z. Exc. mr. dr. L. N. Deckers, minister van Defensie, Oud minister prof. J. P. M. Aalberse, prof. W. H. Keesom, prof. Ir. Gelissen, dr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter der Eerste Ka mer, mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch, terwijl de besturen van den R. K. Volksbond, de Verkenners in het bisdom Haar lem, het leekenapostolaat, afdeeling Haarlem, R.K. Propagandaclub Haarlem-Noord bloem stukken zonden. Ook de Verkenners-commissaris, dr. Berger, zond een brief van gelukwensch. Dezer dagen vergaderde de R. K. vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel", afd. Haarlem in Hotel „Oud Meere- stein" te Beverwijk. De agenda bevatte o.a. installatie van een nieuw ild en verkiezing van een nieuw bestuurs lid dat tevens zal optreden als leider der propa ganda. De afgevaardigde der algemeene jaarvergade ring bracht hiervan een keurig verslag uit. Na een opwekkend woord van den Geestelijken Adviseur kapelaan de Wit, om deel te nemen aan de „St. Christoffel" bedevaart naar O. L. Vrouw te Nood te Heiloo op Zondag 9 Septem ber a.s. en de retraite van 9 tot 12 Aug. a.s. te Amersfoort sloot te voorzitter deze zeer geani meerde vergadering. De liefdadigheidspredicatie door den wel eerw. heer H. de Greeve in de kerk van den H. Bavo aan den Heérenweg te Heemstede ge houden, ten bate van het paf opgerichte Wit' Gele-Kruis te Heemstede, bracht f 276 op. Te Leiden is geslaagd voor het candidaats- examen Nederl. Letteren mej. J. H. v. d. Hoek, alhier. Geboren 4 Juli: A. v. d. Bogaard—Janssen, z. 5 Juli: J. C. v. Egmond—v. Aanhout, z.; S. C. PrinsHuisman, d.; A. F. G. Miedema— Keune, z. 6 Juli: G. Tesink—Warnar, d.; H. BrutfnHuisman, z.; W. H. J. C. Klein Schip horst—Lucas, z. 7 Juli: B. J. Roest—Titzing, d.; M. C. v. d. SplinterSpeelman, z. Overleden. 6 Juli: W. Molenaar, 67 j, Molijn- straat; J. C„ 2 j., z. v. J. C. Zwaneveld, Schee perstraat Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering Land- en Tuinbouw Bond half U uur R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Café-Restaurant „Brinkmann Groote Markt Prijsuitreiking winnaars reclame-optocht Gr. Houtstraat-vereeniging half 9 uur. Rembrand-Theater „Vader worden is niet moeilijk" Op het tooneel rolschaatsen-variété 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Een avond kampioen" 8.15 uur. 10 Juk Gebouw St. Bavo Rechtskundig Bureau, half 8 St. Caecilia, 8 uur Bestuur Tram personeel, 8 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur. Provinciale Griffie Dreef, Provinciale Sta ten van Noord-Holland, half 12. Luxor Theater „Een avond kampioen," 8.15 uur. Rembrandt-Theater „Vader worden is niet moeilijk" Op het tooneel rolschaatsen- variété, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Wijziging, thans geopend op werkdagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bi) mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24. 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Wit-Gele Kruis (R.K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrijdags van 1 tot 2 uur. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Vanuit het Wilhelmina-gasthuis is heden morgen om kwart over elf het stoffelijk over schot van den 26-jarigen O.S.P.-er Gerrissen per hjkauto naar zijn woonplaats Arnhem over gebracht, om daar ter aarde te worden besteld, Gerrissen werd Donderdagmiddag om kwart over drie, toen op de Lindengracht twee poli- tie-ruiters met steenworpen werden ontvangen, door een revolverschot doodeiyk in ret hoofd getroffen. Ongeveer twee duizend partygenooten hebben den doode uit de hoofdstad uitgeleide gedaan. Van de eerste Helmersstraat volgden zy den ïykauto over den Overtoom, de Stadhouders kade en den Amsteldijk tot de Berlagebrug. De politie had hiervoor toestemming verleend mits alles rustig zou biyven. De O.S.P.-ers hebben het consigne van hun leiders opgevolgd en alles verliep in volmaakte orde. De ïykkist was door roode bloemen gedekt. Een tiental kransen en bloemstukken werd ach ter den auto aangedragen. Langs den weg was veel belangstelling voor den stoet, die eenvou dig en plechtig, niet naiiet indruk te maken. Overal betoonde het publiek zijn eerbied voor den dood. Op den hoek van den Amsteldyk en Amstel- laan tegenover de Berlagebrug défileerde men nog eenmaal langs den hjkauto, waarna deze omstreeks half één naar Arnhem doorreed. Op dit oogenblik riepen enkele groepen, die reeds voor de aankomst van den stoet bij de Ber lagebrug aanwezig waren: „Rood front", doch dit was het eenige incident dat zich voordeed. De O.S.P.-ers trokken rustig naar de stad terug. De politie had onder leiding van hoofdinspec teur van Zoelen voor uitstekende ordemaatre gelen zorg gedragen. Hedenmorgen te kwart voor 12 is de 20- jarige motorrijder V. van den Nieuwen Haag- dyk te Breda met zyn motor op. den onbe waakte overweg te Beek, bij Breda, door een trein, die uit de richting Breda kwam, gegre pen en op slag gedood. De mortoryder, die zeer kalm reed, moest een bocht in den weg nemen en zag daardoor den trein te laat aankomen. De machinist, die het ongeluk onvermijdelijk achtte, remde uit alle macht. Het slachtoffer was deeriyk verminkt. Geneeskundige en geestelijke hulp was spoedig ter plaatse, doch dr. v. d. K. kon slechts den door constateeren. De motod was alleen aan de voorzijde beschadigd en werd een twintigtal meters weggeslingerd. Het slachtoffer werd op 30 M. afstand va* de plaats waar het ongeluk gebeurde, ge vonden. Telefoneer ons Uw antwoord op omroepers onder nummer Bel: HAARLEM 1-3-8-6-8 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Omroeper-Service) Noem het nummer van de annonce .waarop. U .wenscht te reflecteeren. wy noteeren alle byzonder- heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddeliyke door zending aan den steller der an nonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2