Défilé langs de lijkbaar 1 Voor behoud der musea Scheurleer STROOM VAN DUIZENDEN RESULTAA T BEVREDIGT MAANDAG 9 JULI 1934 Voortreffelijke regeling Buitenlandsch oordeel over de onlusten Prachtige arrestatie Auto verongelukt Mooiste oplossing niet bereikt Te voet naar Rome Nog plechtiger en indrukwekken der verloop dan bij het over lijden van de Koningin- Moeder In de doodenkamer Belangstelling Redders van Berlin slachtoffers Krans van ex-Keizer Krans van Hoogen Raad Eerefront reserve-officieren De orgelbespeling „Ernstig teeken des tijds", zegt de Weensche „Neue Freie Presse" Mazelen-epidemie Tuinbouw en Plantkunde 4 Te Eindhoven droegen de gebroeders J. en ThSmelt van de Witte Paters van Kardinaal de Lavi- gerie hun plechtige eerste H. Mis op. Het is meer dan vijftig jaar geledendat tweelings-broers op denzelfden dag werden priester gewijd Internationale bende te Amsterdam gesnapt OUD-ONDEROFFICIEREN BIJEEN Ontvangst in Velsen Inzittende dame uit Bloemendaal gedood; haar echtgenoot en twee zoons licht gewond NOOD IN DE MIJNEN Een nieuw adres aan de regeering MYSTERIESPEL „CHRISTUS KONING" Den Haag neemt het Muziekhisto risch Museum over; archaeo- logische collectie en oudhe-, den aangeboden Repetities te Nijmegen ZESDE FRIEZENDAG Openluchtspel „Hwet Jimmer Bliuwt" Door steenen getroffen Nijmeegsche jongelui gehuldigd MEISJE DOODGEREDEN Ernstig verkeersongeval te Huizen WINKEL TE ZUTPHEN UIT GEBRAND INBRAAK BIJ RIJKSONT VANGER Bij het zwemmen verdronken Boschbrand Het défilé voorbij de lijkbaar van Prins Hendrik, heden te 9 uur op een warmen stralenden zomerdag begonnen, had een nog plechtiger en indrukwekkender ver loop dan voorbij het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder in Maart j.l. Want kon toen de menigte slechts langs het Pa leis aan het Lange Voorhout defileeren, zonder het paleis te betreden, terwijl de kist voor den deuringang was geplaatst, thans werden de belangstellenden, een voor en ,in het paleis aan het Noordeinde zelf toegelaten. Geheel de regeling was daarbij door de ligging van het paleis aan het oordeinde zoodanig, dat alles op de deelnemenden aan het défilé wel een grootscher en dieper indruk moest maken. Uit de Palisstraat werd de menigte in een rij van persoon na persoon naar het in het zonlicht glanzende witte paleis toegelaten, waar een schildwacht ter weerszijden van den ingang stond. Langzaam schreed men de treden op naar de witte voorvestibule, waar in het midden tal van kransen op den marmeren vloer waren neergelegd tot een bed van bloemen, palmtak ken en linten. Hoe eenvoudig aanzien het paleis ook van buiten heeft, het geeft van binnen een wijdsch aspect. Kamerdienaren waren ter weerszijde aan wezig om behulpzaam te zijn by het neerleg gen der kransen. Eerbiedig schuifelt men ver der en komt alsdan in de tweede vestibule die door plantenversiering en witte draperieën tot de doodenkamer is ingericht. De gesloten kist is met een wit kleed geheel overdekt .waarbij een wit kussen met de vice- admiraalsteek ,de ordelinten en ordeteekenen, alsmede twee gekruiste eere-sabels van den overledene. Een tak roode rozen was mede neergelegd. Aan het hoofdeinde stonden ter weerszijden twee oud-adjudanten, n.l. J. C. M. van Mühlen, oud-adjudant van den Prins en kapitein H. Pfaff, oud-adjudant van de Koningin .Aan het voeteneind hadden twee kamerdienaren de wacht betrokken. Enorm was al reeds onmiddeliyk bij den aanvang te 9 uur de belangstelling. Tot de eersten, die definieerden en een krans neer legden, behoorde de met ambtskteen omhan gen burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, met leden van het dagelijksch bestuur der gemeente en leden van den ge meenteraad, dan kwam een deputatie van de Ned. R. K. Journalistenvereeniging, bestaande uit de heeren Leyen en Bont, die een krans neerlegden van agaraten met lelies, blauwe irissen en bonte coniferen. Ook een deputa tie van den Ned. Journalistenkring en van de Haagsche Journalistenvereeniging legden ge- zameniyk en krans. Mede was het Haagsche politiecorps vertegenwoordigd, dat eveneens een laatste hulde in bloemen bracht. Den geheelen dag zijn duizenden en nog eens duizenden langs de kust geschreden. De wit-omfloerste kroon brandde in de ach tervestibule, waar men echter geen zweem van drukkende duisternis of somber zwart kon be kennen. Rondom de kist lagen talrijke kransen, en de toevloed in de voorvestibule groeide nog steeds aan. •ïoi de eersten, die tot de chapelle ardente weraen toegelaten behoorden vier redders van de „Berlin"-slachtoffers, die voor jaren, onder aanmoediging van den Prins, hun menschlievende taak bij die ontzet- dende ramp hadden verricht, n.l. P. Hoo- genraad, J. van Mastrigt, P. Seekles en B. Blokland. Allen zijn van Hoek van Hol land naar het paleis gekomen om een laat- sten groet te brengen aan hem, die toen, zoo toegewyd en eenvoudig, zooveel heeft bygedragen tot het redden van menschen- levens aan den Hoek. Onder de vele kransen viel die van het Ne- ïerlandsche Roode Kruis op. In het gesticht van de broeders van St. Jo annes de Deo, in de onmiddellijke nabijheid van het paleis, is een hulppost ingericht voor de Eerste Hulp bij ongelukken, om degenen te helpen, die door warmte bevangen zijn. Er zijn uitgebreide politie-maatregelen ge troffen en verder zijn touwen gespannen, waar- tusschende rijen zich voortbewegen om einde lek tot het Noordeinde te kunnen worden toe gelaten. De ex-keizer heeft Zaterdag zün vleugel adjudant majoor von Ilsemann naar Den Haag gezonden om uit zijn naam en namens zijn echtgenoote een krans bij de baar van den Prins der Nederlanden neer te leggen en de hartelijke deelneming te betuigen met het ver lies dat het Koninklijk Huis getroffen heeft. H. M. de Koningin heeft de treurige mededee- ling op Huize Doorn bekend laten maken door Haar opperkamerheer Baron van Lynden. Met den trein van 10.44 zün aan het Staats- flpoorstation aangekomen de groothertog en groot-hertogin van Mecklenburg en hertog «hristiaan Lodewijk. Aan het station werden t4e hooge gasten ontvangen door prinses Ju- rlana. Mede waren ter begroeting aanwezig her tog Adolf met zün echtgenoote, de adjudant van den Prins jhr. Laman Trip, de gouverneur !er residentie jhr. Röll, kolonel Diemont en de burgemeester. De Prinses nam met den groothertog en diens gemalin en hertog Christiaan Lodewijk in (jen fietsten auto r>F°+* Zij begaven zich naar het Paleis Noord einde. Namens den Hoogen Raad der Nederlanden is hedenmiddag een krans gelegd bij de baar van den Prins door mr. J. Kosters, vice-presi dent, mr. A. Tak, procureur-generaal en mr. A. B. Somer, substituut-griffier. Namens de Koninkiyke Marine en de Kon. Ned. Landmacht is een zilveren krans gelegd bij de baar. Op de strik is gegraveerd: 19 April 1876—3 Juli 1934 en aan weerszoden van het wapen van den Prins: „Aan ZUne Koninklijke Hoogheid Prins der Nederlanden van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Nederlandsche Landmacht." Het ligt in de bedoeling, dat bü de ter- aarde-bestelling een eerefront van reserve officieren aanwezig zal zijn. De regeling is in handen van den Gouver neur der Residentie. Vermoedelijk tenue voor allen: dagelijksch tenue met sabel. Naar we vernemeen, zal het orgel in de Nieuwe Kerk tijdens de by zettingsplechtigheid worden bespeeld door den organist dier kerk, den heer J. H. Storm. Wanneer het stoffelijk; overschot het gebouw wordt binnengedragen, zal de organist eerst preludieeren, waartus- schen het Mecklenburgsche Volkslied wordt gesneeld. Wanneer de grafkelder is bereikt, zal ba zuingeschal klinken onder leiding van Joh. Wagenaar. De „Neue Freie Presse", een der vooraanstaan de Weensche bladen, bespreekt in een hoofdar tikel de onlusten in Nederland. Het blad betoogt, dat Nederland altijd heeft gegolden voor eea der meest voorbeeldige landen op het gebied van den sociale vrede. Nederland heeft op ieder ge bied der sociale wetgeving voorbeeldige dingen gepresteerd. Het is kenmerkend, dat Nederland de staat is, waar het aantal arbeiders, dat grond bezit, het grootste is. Bö de kolonisatieplannen voor arbeiders uit de steden van vele landen is het Nederlandsche voorbeeld toonaangevend ge weest. Ook thans nog leeft de arbeidersklasse van Nederland ondanks de crisis in betere situ atie dan die van menig ander land. Weliswaar is de crisis ook aan Nederland niet ongemerkt voorbijgegaan. De crisis is daar wel later be gonnen, maar zij vermindert dan ook in lang zamer tempo. De politieke gevolgen van deze ontwikkeling zijn in de beide laatste jaren steeds meer merk baar geworden. Het blad herinnert dan aan ze kere resultaten der extreme partijen bij de ver kiezingen en aan de radicaliseering, die tot uiting is gekomen böv. by de muiterij op de „Ze ven Provinciën", de laatste oorzaak der huidige onlusten is de korting op den steun. Het blad komt tot het resultaat, dat de straat gevechten in Amsterdam, het dit oerbeeld der patricierssteden, in dit gebied van rijkdom en pioniersarbeid, dat de wereld bestrijkt, een ern stig teeken des tijds is. Het blinde radicalisme moet verdwijnen, indien men wil, dat Europa wordt gered. De gebeurtenissen in Nederland moeten voor het verscheurde Europa een nieuwe waarschuwing zijn, dat het zichzelf niet verder moet uitputten door doodelijke gevechten. Hoe veel politieke en cultureele stroomingen hebben niet hun weg door Amsterdam genomen! Hoe veel Westersche ondernemingsgeest en Euro- peesche energie zijn niet van deze stad uitge gaan! „De bloedige onlusten", zoo besluit het blad: „kenteekenen weer eens het gevaar, waar in ons werelddeel verkeert." Naar wij vernemen is te Ravensteyn een ernstige mazelen-epidemie onder kinderen uit gebroken. Dr. Sluyter, aldaar, bevestigde dat er er huis aan huis de mazelen heerschen. Met de voorzorgen, door hem genomen, heeft de ziekte een zeer goedaardig verloop. Evenwel is een zijner patiënten, een vierjarig kind, aan de mazelen overleden. De Kon. Ned. Maatschappy van Tuinbouw- en Plantkunde houdt haar congres te Den Bosch en zal daar Donderdag 12 Juli te half elf v.m. officieel ten stadhuize door het ge meentebestuur worden ontvangen. De Centrale recherche te Amsterdam had er de lucht van gekregen, dat een internatio nale misdadigersbende naar de hoofdstad was gekomen, hetgeen, gezien de gedragingen van de heeren elders, niet veel goeds deed ver moeden. Hoewel de politie steeds getr&cht had het zestal tezamen te treffen, mocht dat niet ge lukken, totdat de „heeren" Zaterdagavond den durf hadden om bijeen te komen in een hotel bij het Leidscheplein. Zy gedroegen zich daai zeer onopvallend. Het baarde dan ook in het geheel geen opzien, toen om half twaalf eenige recher cheurs zich by het gezelschap voegden, dat daarna rustig vertrok. De keurig gekleede buitenlanders moesten plaats nemen in twee gereedstaande taxi's, om overgebracht te worden naar het hoofd bureau van politie. Op dat moment zag echter een der mannen kans te ontsnappen. Lang had hy hiervan echter geen pleizier, want terwijl de overige vyf in bedwang werden gehouden, zetten eenige rechechcheurs den ontsnapten vreemdeling na. Het gelukte hem spoedig weer in te halen en te arresteeren. Na deze korte onderbreking, werd het ge zelschap terstond naar het hoofdbureau over gebracht. Zaterdag en Zondag was de afdeeling „Ken- nemerland" de gastvrouwe van de afgevaardig den naar de algemeene vergadering van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren, die in hotel „De Prins" te Velsen gehouden werd. Des morgens om half elf zyn de afgevaar digden op het Raadhuis te Velsen officieel ont vangen. Als eere-voorzitter der afd. „Kennemerland" heette burgemeester Mr. F. L. J. E. Rambon- net allen welkom in zyn schoone gemeente, speciaal de afgevaardigden der Fransche en Belgische zusterorganisaties. Tegen twaalf uur begon de eigenlyke ver gadering. Na de gebruikelyke openings- en welkoms woorden, door de heeren L. J. H. Breukers, voorzitter die o.a. eenige woorden wydde aan de nagedachtenis van Z. K. H. Prins Hen drik door den voorzitter der recipieerende afdeeling en burgemeester Scholtens van Be verwijk, volgde een serie agendapunten over huishoudelijke aangelegenheden, die in vlot tempo werden afgewerkt. Na langdurige discussies, had de verkiezing tot resultaat, dat in de vacatures van alg. secre taris en 2en penningmeester ontstaan door bedanken van de heeren Nel en Vastenhout gekozen werden de heeren P. M. Pattes („Ken nemerland") en van der Horst (Den Haag). Besloten werd nog in 1955 de jaarvergadering in Vlissingen te houden, ter gelegenheid van het 9e lustrum der plaatselyke afdeeling al daar. Rest nog te vermelden, dat door de Fransche en Belgische afgevaardigden een aantal onder scheidingen werden uitgereikt, o.a. aan burg. Rambonnet, het gouden kruis van verdienste van den Franschen Bond. Zaterdagavond werd er een feestavond ge houden in „De Prins", terwyl de overige der beide congresdagen besteed werd aan excursies in de omgeving. Zaterdagavond is naby café Berg en Dal onder Reuver een vreeselijk ongeluk gebeurd. De familie Gottmer uit Bloemendaal, vader, moeder en twee zoons, kwam per auto uit de richting Roermond. De jongste zoon, die door zijn ouders en broer van een kostschool te Charleroi was afgehaald, chauffeerde met toe stemming van zyn vader. In een scherpe bocht bij café Berg en Dal tusschen Reuver en Bel- feld moest hy voor een stilstaanden vracht wagen plotseling uitwijken en vond, toen plot seling van achter dezen vrachtauto nog een luxe-wagen uit de richting Venlo te voorschyn kwam, geen voldoende ruimte meer om te pas- seeren. De auto uit Bloemendaal sloeg tegen een boom, draaide rond op den weg en botste ver volgens tegen den anderen wagen. Alle vier inzittenden werden gewond. De moeder, de 55-jarige mevr. Gottmer, die een open wond aan het gelaat had bekomen, bleek er zeer slecht aan toe te zijn. Zy overleed juist, toen dokter Deman uit Reuver, die onmiddel lijk was gewaarschuwd, ter plaatse verscheen. Kapelaan Lemmens uit Reuver diende haar nog het H. Oliesel toe. De heer Gottmer en zyn beide zoons, die licht waren gewond, werden ten huize van dokter Deman verbonden en later naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Ook het stoffelyk over schot van de moeder werd daarheen vervoerd. De inzittenden van den anderen auto, een familie uit Venlo, werden licht gewond. Beide auto's waren zwaar beschadigd. Het hoofdbestuur van den Algem. Ned. Mijn- werkersbond heeft zich opnieuw met eenuit voerig adres tot den Raad van Ministers ge wend in verband met de aangekondigde loons verlaging en de staking, die in verband daar mede op 1 Augustus dreigt. In dit adres wordt er nogmaals op gewezen, dat ter verlichting van den nood, waarin de mijn-industrie verkeert, het nemen van regee- ringsmaatregelen beslist noodzakelyk is. Het Comité tot Behoud der Musea Scheurleer bericht ons, dat het tot een voorioopig einde van zijn bemoeiingen is gekomen, welke dank aan de medewerking van velen tot een bevredigende uitkomst hebben geleid. Binnen den aanvankelyk door curatoren gestelden termijn was het in staat een zoodanig jaarlijksch bedrag in uitzicht te stellen, dat de gemeente 's-Gravenhage be sloot het Muziekhistorisch Museum over te nemen. Dit zal in het nieuwe Gemeente museum aan de Stadhouderslaan een waar- fijVfl nlaais kriia-en eon helaufrrijk deel van de bibliotheek. Tegelijkertijd verwierf de Koninklijke Bibliotheek de meer literaire afdeeling van het Lied en wat daarmede samenhangt. De archaeologische collectie gaf grooter moei lijkheden, niet slechts door het bedrag van de koopsom, maar ook door de groote wederkee- rende kosten aan huisvesting en exploitatie verbonden. De laatstgenoemde moeilijkheden vermeerderden nog, toen voor het gebouw, waar de verzameling tot nu toe opgesteld was, een koopsom werd geëischt, welke het Comité, ge zien de tot nu toe bereikte resultaten en den termijn, die nog kon worden gelaten, niet kon opbrengen. Een oplossing bracht echter het aanbod der Allard Pierson Stichting, de fundatie, die in de eerste plaats het Archaeologisch Historisch Instituut der Universiteit van Amsterdam in stand houdt. Door de hulp der Stichting werd niet alleen het door het Comité bijeengebrachte aange vuld voor den aankoop der collectie, maar de Stichting wilde bovendien de Grieksche en Ro- memsche oudheden uit de vroegere verzame ling-Von Bissing van curatoren koopen, zoodat het uitzicht op een gaaf en afgerond geheel geopend werd. Zij is in haar dubbel plan, dank zy de medewerking van de Vereeniging Rem brandt en belangryken steun van particuliere zyde geslaagd, en waar door deze actie dus inderdaad het doel van het Comité, in de eer ste plaats de collectie als zoodanig te redden verwezenlijkt kan worden, heeft dit gemeend de actie der Allard Pierson Stichting te moe ten steunen en met haar te moeten samen werken. Na voorafgaande besprekingen met het Dagelyksch Bestuur der gemeente Amster dam betreffende huisvesting en eenigen steun bi) onderhoud en exploitatie van het op te richten Museum, heeft de Stichting thans beide collecties voorioopig gekocht en aan de gemeente Amsterdam ten geschen ke aangeboden. Wordt de voorwaarde der aanvaarding door den Raad en goedkeu ring van het Raadsbesluit door Ged. Sta ten vóór 1 Augustus 1934 vervuld, dan is daarmede de redding van de collecties Scheurleer en Von Bissing, de laatste voor zoover het de klassieke Oudheid betreft, voor ons land verzekerd en kan ook het Comité tot Behoud met voldoening op dit gelukkige resultaat van samenwerking te rugzien. Het Comité betreurt, dat het de mooiste op lossing, welke alle partyen hadden gewenscht en tot het laatste toe hebben nagestreefd: het behoud der verzameling op de plaats, waar zy gevormd is, niet heeft kunnen bereiken, Intusschen erkent het met dankbaarheid de hulp van velen, die het mogelyk maakten om althans de hoofdzaak: de collectie zelve met het belangryke in haar geïncorporeerde weten- schappelyke werk, intact te bewaren voor ons land en het kan bovendien een vergoeding voor het verlies van Den Haag vinden in het feit, dat uit de doubletten der verzameling een kleine collectie voor het Haagsche Gemeente museum is samengesteld, welke zonder aan de waarde en de volledigheid van het nieuwe Am- sterdamsche Museum afbreuk te doen, de her innering aan den oorsprong in Den Haag, in deze stad zal bewaren. Men schryft ons uit Nymegen: Het zal misschien velen verwonderen, dat van Nymegen uit de opvoering wordt geregeld van het mysteriespel „Christus Koning". lm gewijden weten evenwel, dat de groote stuw kracht voor dit spel is uitgegaan van den Vlaamschen musicus Remy Schelstraete, die sinds eenige jaren de muizkale leiding heeft over een der beste knapenkoren van Nijmegen en vroeger naam verwierf onder bewonderaars van den lyturgischen zang door zyn eenvoudig koor van dorpsknapen in het Maas- en Waal sche dorpje Winssen. Remy Schelstraete, een broeder van den bekenden eucharistischen lei der en jeugdvriend Pater Schelstraete, momen teel overste van Brakkenstein te Nijmegen, is een Vlaming op en top, van een groote muzi kaliteit en een intense liefde voor de opvoeding van het volk in het schoone dat kerkelijke muziek en liturgie aan de eenvoudigen van geest kan bieden. Bij zijn streven vindt Remy Schelstraete een goede medewerking in het bekende Nijmeeg- sche h canpellakoor, in het knapenkoor der Christus Koningkerk te Nymegen en in tal van leden der K. J. V. en van andere meiS' jesorganisaties, die den zang en de plastische dansen verzorgen. Sinds eenige weken is de repetitie op de terreinen der paters van het Allerheiligst Sacrament op Brakkenstein bij Nijmegen in vollen gang. Natuurlijk geeft zulk een repetitie voor de groote opvoering te Bit- singen geen volledigen maatstaf. De indruk, welken zy ons gaf, was echter toch van dien aard, dat wij een verheven Passie- en Paasch- spel verwachten ,dat terecht den titel draagt van „Christus Koning". In het Belgische Bit- singen .terrein van de Paters van het Aller heiligst Sacrament, is de ligging van het open luchttheater, met een hoogen heuvel op den achtergrond, zoo geheel anders dan het vlakke oefenveld te Brakenstein .De regie kon hier dus niet tot volle recht komen, maar het ge sproken woord, de gezongen melodie waren van een waardigheid, welke de tegenstelling tusschen lijden en verheerlijking van den Christus sterk deden aanvoelen. In de kleur der gewaden ziet men reeds verzinnebeeld de tragiek-van den Verlosser en de triomfantelij ke opgang van den Verrezen Zaligmaker. Het spel wint aan indruk door zijn eenvoud van opzet en zijn zuiverheid en soberheid van ex> pressie. Met moet bewondering hebben voor den dirigent en tevens regisseur Remy Schel straete, die zijn geestdrift en gevoeligheid voor het schoone weet over te brengen op zijn me dewerkers .De indruk der repetities is. dat hier inderdaad een geestelijk volksch spel wordt gegeven, dat door de groote massa zal begrepen en gewaardeerd worden .temeer waar het door en voor het volk gegeven wordt. Naar wij vernamen, is de belangstelling voor dit „Christus Koning"-spel in Zuid-Nederland beneden de Waal en in Noord-België zeer groot. Remy Schelstraete mocht bij de voorberei ding van dit spel, vooral wat de uitvoering der dansen betreft, grooten steun ondervin den van mevrouw Brom-Struyck. Zondag hield het Verbond van vereenigingen van Friezen buiten Friesland een bijeenkomst in het openluchttheater in Birkhoven. De voor zitter van „Ut en Thüs" te Amersfoort heette de gasten hartelijk welkom. Uit verschillende plaatsen waren 34 grootere en kleinere gezelschappen overgekomen. Eenige sprekers voerden het woord. Ook is een zang wedstrijd gehouden waaraan 8 koren (gemengde) deelnamen. In den namidag werd opgevoerd een oorspron kelijk tooneelstuk (openluchtspel) getiteld: „Hwet Jimmer Bliuwt.' („Wat blijven zal") van Geertsema en Eppinga te Amersfoort met een naspel van Han Trininga; muziek van U. Boots- ma. Het stuk speelt in de middeleeuwen èn in onzen tijd. De uitslag van den zang Friezendag: le pr. Haarlem, met 327 p.; Ie prijs, Arnhem 334 p.; 2e pr. Hilversum, 326 P-U 2e pr. Rotter dam, 305 p.; 2e pr. Den Haag, R. L. 293 p.; 2e pr. Enschede 292 p.; 3e pr. Den Haag, St. 279 p.; 3e pr. Soest, 259 p. De publieksprijs behaalde Haarlem. Directeursprys: le Hilversum; 2e Haarlem. De heer S., wonende W. Smedenstraat, Maastricht, liep Zaterdagavond op straat een courant te lezen. Op een dak was men bezig een antenne te spannen. De schoorsteen kon de spanning niet houden en zakte in elkaar. De steenen rolden van het dak en troffen S. zoo ongelukkig op het hoofd, dat hij een schedelfractuur opliep, gepaard gaande met een lichte hersenschudding. Per auto van den Gem, Gen. Dienst werd S. naar Calvariënberg vervoerd en aldaar ter ver pleging opgenomen. Zondagmiddag om vier uur kwamen te Ny megen de jongelui Kees Nolet en Toon Ver beek van hun voetreis door Duitschland, Zwit serland, Italië, Frankryk, België, Nederland, te Nijmegen terug. Zy werden door duizenden Nijmegenaars, die langs den langen weg vanaf St. Teunismolea tot het Keizer Karelplein stonden opgesteld, spontaan toegejuicht. De beide jongelui waren 25 Januari 1.1. uit Nymegen vertrokken, deden Rome aan, verble ven daar achttien dagen en vertrokken vandaar naar Lourdes, waar hun oponthoud ook eenige dagen duurde, om toen dwars door Frankryk naar Parys te wandelen. Over den trip Nice- Parijs, zijnde 730 K.M., deden zij 12 dagen. Dat werd dus een twaalfdaagsche van 60 KM. In Nijmegen had zich een ontvangcomité ge vormd uit de wandelclubs aangesloten by de N.W.U., R.K.N.A.U. en van den Nijmeegschen Bond van Wandelaars. In Hotel St. Teunis- molen werden zy ontvangen en bekranst door een Nijmeegsch comité van wandelaars, dat de uitvoering had opgedragen aan de Sportclub van „Nymeegsch Belang" van welke vereeniging beide leden een trouw lid zyn. In verband met het overlyden van Z. K. H. den Prins mocht er vanwege de overheid geen muziek gemaakt worden langs den openbaren weg. Niettemin stonden er duizenden langs de lange route op gesteld. Op het Keizer Karelplein stegen de "beide Rome-wandelaars in een open landauer, waarna triomfantelijk onder gejuich der voet gangers naar de „Harmonie" werd getrokken. Hier had een soontane huldiging plaats. Voor dat het woord gevoerd werd, werd door den voorzitter, den heer Scheffers Jr., een minuut stilte verzocht ter gedachtenis van den over leden Prins. Dan werd het woord gevoerd door den heer N. Grijpink namens de vrienden van de beide globetrotters. Beide jongheden wer den aangeboden twee zilveren vierkante platen, waarop twee zilveren wandelaars, terwijl op iedere plaat de route was gegraveerd, welke beide wandelaars hebben afgelegd. De heer G. P. Wyers huldigde beide Rome-reizigers, vnL omdat zij met het doel van hun reis tegelijker- tyd hadden gedemonstreerd de diepere bedoe ling van de lichamelijke opvoeding, zooals de principieele sportvoorstanders dat voorstellen. De heer J. Verbeek, vader van een der Rome reizigers, wees er op, dat de reis zoo goed ge slaagd was, omdat er een vast doel in lag, ni. Rome en Lourdes en wijl alles zoo uitstekend was voorbereid. De heer F. Biessels huldigde en bood bloemen aan namens „Robinson". De heer J. Scheffers vereerde beide loopers na mens Nijmeegsch Belang met zilveren bekers, de heer M. van Betuw bood namens de R.K. N.A.U. twee zilveren plaquettes aan, de heeren van der Weijden Sr. en Jr. huldigden de beide wandelaars namens den Nijmeegschen Bond van Wandelaars; de heer Scheffer Jr. bood namens de N.W.U. de bondsplaquette aan, wel ke geschonken wordt aan hen, die bijzondere prestaties leveren en de heer Graadt voerda het woord namens de aangesloten vereenigin gen van den N. B. van Wandelaars en zegde nog een nadere huldiging toe De beide Ny- meegsche jongelui, Kees Nolet en Toon Ver beek, dankten in korte en hartelijke woorden. Zondagmiddag reed op den Langen Huizer- weg nabij het Kindersanatorium te Huizen de 37-jarige wielrijder Kreuning uit Hilversum in de richting Huizen met zijn zoontje op den bagagedrager. Achter hem reed zyn 10-jarig dochtertje, dat in haar mandje achter op de fiets haar twee-jarig broertje had. Nabij het Kindersanatorium ging het meisje vlak achter haar vader rijden, met het gevolg, dat haar voorwiel het chterwiel van de fiets van den vader raakte, ten gevolge waarvan het meisje dwars over den weg viel. Op het zelfde ocgen- blik naderde een touringcar van de Gooiland. Het meisje werd door den auto overreden en ernstig gewond, terwyl het twee-jarig broertje ernstige vleeschwonden bekwam. Beiden zijn in het Kindersanatorium binnengedragen, waar Dr. Huet de eerste hulp verleende. Het meisje is 's avonds te ongeveer 10 uur aan de beko men verwondingen overleden. De chauffeur van de touringcar, J. P. van den Berg, treft geen schuld. Zondagmiddag brak te Zutphen in het per ceel Kanonstraat 5658, waarin gevestigd is de manufacturenwinkel en beddenmagazijn annex brei-inrichting en woonhuis van den heer van Schaik. Door de groote hoeveelheid brandbaar ma teriaal, woedde de brand zoo hevig, dat niets kon worden gered. Het perceel brandde tot den grond toe af. Alles was verzekerd ook voor bedrijfsschade. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Apeldoorn is ingebroken in het belas tingkantoor van den Rijksontvanger aan den Parkweg. Uit de brandkast werd ongeveer f 7000 aan bankbiljetten en specie ontvreemd. De politie is de daders op het spoor. Zondagmiddag is tijdens het zwemmen in de haven te Zwijndrecht naby de N. V. Schok- beton de 21-jarige J. G. uit Zwijndrecht plot seling in de diepte verdwenen. Direct is men begonnen met dreggen. Na eenigen tijd is het gelukt het lyk boven water te brengen. De le vensgeesten bleken echter reeds geweken. Te Groningen is de 15-jarige G. M. wonende in het Gideon te Groningen, bij het zwemmen aan de spoorlijn Groningen-Nieuwersrhan.» verdronken. Het lyk is opgehaald. Zaterdagmiddag is de 14-jarige W. uit Heer bij het baden in de Maas ter hoogte van St. Pieter verdronken. Ondanks spoedig toege schoten hulp waren de levensgeesten reeds ge weken. Bij Kijkduin is de 18-jarige mej. S. Rood. uit Den Haag, tij het baden verdronken. Zondagmiddag is te Oisterwijk brand uitge broken in de bosschen naby het Klein Ader ven. Twee a drie hectaren zyn in vlammen op gegaan. Het verbrande bosch is eigendom van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5