VÖBBELMANN Moordaanslag FRIESCHE BAAI 10,13 en 15 c MARKTEN MAANDAG 9 JULI 1934 RADIO PROGRAMMA \aav 24 en géén andere Kano-wedstrijden Zaandam te Jongeman te Oisterwijk levens- gevaarlijk gewond Hoe het gebeurde BOSSCHE DIOCESANE WERK- LIEDENBOND Centrale Raadsvergadering te Tilburg DE ZOETE LIEVE VROUWE VAN DEN BOSCH De groote Processie ONTEVREDEN WERKLOOZEN Bij werkverschaffing geschorst OOR AFGESLAGEN EEN TWEELING AAN HET ALTAAR Eerste Plechtige H. te Eindhoven Mis Boter en Suiker Landgoed opengesteld Boerderijbrand te Heerhugowaard Universitaire examens Eindexamen Lyceum Eindexamens H.B.S. Nijverheidsonderwijs VOETBAL R.K.S.V. „Union" te Nijmegen WIELRENNEN Zeadaagsche te Nijmegen CLIGNETCOUMANS WINNEN TE SCHAESBERG In 100 K.M. koppelwedstrijd BECKER—SCHOLTEN HET SNELSTE^ KOPPEL Bij 100 k.M.-wedstrijd te Oirsbeek Ronsse kampioen van België Wielerbaan te Oss SCHAKEN Nationale athletiekwedstrijden te Wieringerwaard CRICKET GROOTE ENGELSCHE SCORE IN DE EERSTE INNINGS Tweede dag van de derde test- match KANOSPORT ATHLETIEK Bussumsche Schaakgenootschap" Residentie Schaakclub Te Oisterwijk is de 23-jarige C. S., die van de kermis naar huis ging, vlak bij zijn ouder lijk huis, door een persoon aangevallen en met een mes in de zijde gestoken. Het mes drong zoo diep door, dat de lever werd geraakt. Door het vele bloedverlies raakte het slachtoffer bewuste loos. In levensgevaarlijken toestand is hij naar het Ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De gebroeders P. en J. E. zijn als verdacht van dezen aanslag gearres teerd. Over dezen moordaanslag vertelt de „Maan dagmorgen'' nog: S„ die niet had bemerkt, dat hij met een mes was gestoken, haastte zich huiswaarts. Toen hij zich ter ruste wilde begeven, be merkte hij tot zijn ontzetting, dat zijn kleeren doorweekt waren van bloed. Om zijn ouders niet te verontrusten, vertelde hij hun niet, wat hem was overkomen, doch hij snelde onmiddellijk naar een dokter. De Jongeman had zijn krachten echter over schat. Halverwege zakte hij, uitgeput door hej vele bloedverlies, bewusteloos inéén. Naar huis keerende kermisgangers, die het slachtoffer m dien toestand op den weg vonden, vervoerden hem naar de woning van dokter Schrijver. Deze verleende onmiddellijk geneeskundige hulp. Hij achtte den toestand van den getroffene zoo ernstig, dat hij hem onmiddellijk per zie kenauto naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Tilburg liet overbrengen. Daar werd geconsta teerd, dat S. een levensgevaarlijke steekwonde In de borst had bekomen, tengevolge waarvan de lever was geraakt. Door een spoedoperatie heeft men getracht het leven van den ongeluk kige te redden. De wonde was met een scherp voorwerp toegebracht. De politie was spoedig van het voorgevallene ln kennis gebracht. Onder leiding van burge meester Verwiel, die onmiddellijk op de plaats des onheils aanwezig was, werd een nauwkeu rig onderzoek ingesteld. De nasporingen hebben tot resultaat gehad, dat men nog denzelfden nacht kon overgaan tot arrestatie van de ge broeders P. Voorts heeft de politie het met bloed bevlekte mes gevonden, waarmede de steek is toegebracht. S. staat gunstig bekend. Hij is eenige zoon. Het gebeurde heeft ter plaatse groote veront waardiging gewekt. Nader vernemen wij nog, dat het slachtoffer niet meer in levensgevaar verkeert. Hij kan nog niet gehoord worden. De B.D. W. B. heeft Zondag te Tilburg zijn •centrale raadsvergadering gehouden, die door vele afgevaardigden der aangesloten organisa ties werd bijgewoond. Om half elf had in de kapel der Zusters Visitatie een H. Mis plaats, die door den bondsadviseur rector Bannenberg werd opgedragen. Na deze H. Mis begaven de afgevaardigden zich naar het nieuwe bondskantoor aan het St. Annaplein, waar zij door den bondsvoor zitter den heer A. Th. van Rijen werden be groet, waarop een bezichtiging van het gebouw yolgde. Door het bondsbestuur werd aan de afge vaardigden een koffietafel aangeboden in een der zijzalen van het gebouw der R.K. Werk lieden Vereeniging aan de Tuinstraat, waar tevens de groote jaarlijksche vergadering plaats had. Met het lied „Trouw aan Brabant" werd deze vergadering geopend en daana had de afhande ling plaats van verschillende huishoudelijke aangelegenheden, w.o. de vaststelling der jaar verslagen van secretaris en penningmeester. Aan de orde kwamen hierna de voorstellen van het bondsbestuur, betreffende het uitbrei den van het aantal bestuursleden. De bondsvoorzitter de heer A. Th. van Rijen leidde de bespreking der voorstellers in en wees er daarbij op, dat er noodzakelijk veran dering moet komen in de samenstelling van het bestuur. Volgens de statuten kunnen geen bindende besluiten worden genomen, wanneer niet de meerderheid der bestuursleden aanwe zig is. In de laatste jaren komt het herhaalde lijk voor, dat in de bestuursvergadering de meer derheid niet aanwezig is. De bestuursambtena ren daarentegen wonen wel alle bestuursverga deringen bij, doch drie van deze ambtenaren zijn geen bestuurslid. Zij mogen meepraten, maar niet meestemmen. Aan het nemen van besluiten kunnen zij daarom geen deel hebben. In de laatste 2 jaren vooral konden geen besluiten worden genomen in de bestuursver gaderingen, zoodat herhaaldelijk een nieuwe bestuursvergadering moet worden belegd. Om deze reden wordt door het bestuur het voorstel urgent geacht, dat het bestuur zal worden uitgebreid van zeven tot negen leden en dat de bestuursleden worden gekozen uit de meerderjarige leden der afdeelingen, met dien verstande dat minstens 4 bestuursleden worden gekozen uit de bondsambtenaren. Aanvankelijk was het bestuur voornemens geweest voor te stellen, dat alle ambtenaren ambtshalve bestuurslid zouden zijn, hetgeen ongeveer in alle vak- en diocesane werklieden bonden het geval is. De centrale raad heeft zich echter destijds daartegen verzet en daar om wil het bestuur het thans niet opnieuw voor stellen. Door het nieuwe voorstel kan intusschen worden bereikt, dat men in de toekomst niet meer zal sukkelen met onvoltallige bestuursver gaderingen. Spr. vertrouwt, dat men het bestuursvoorstel en de daaruit volgende consequenties zal aan nemen. Gelegenheid werd hierna gegeven tot be spreking. Verschillende afdeelingen waren het met dit voorstel niet eens of wilden er wijzigingen in aangebracht hebben. Tengevolge hiervan ontwikkelde zich dan ook een levendig debat tusschen bestuur en afge vaardigden. De afd. Veldhoven was van oor deel. dat de motiveering van het bestuur niet steekhoudend was, daar de wijziging geen ver andering in den toestand tengevolge zou heb ben. Zij was van meening dat eventueele bestuurs leden de volle verantwoordelijkheid hebben te dragen. De afd. Beek bij Nijmegen betoogde dat be stuursleden beter gekozen kunnen worden uit de meerderjarige leden, daar de bondsambte naren toch al reeds handen vol werk hebben. Afd. Waalwijk stelde voor om het bestuurs voorstel zoodanig te wijzigen, dat de woorden .minstens 4 bondsambtenaren" zouden worden vervangen door „4 bondsambtenaren". Dit laatste amendement werd door het be stuur aangenomen en door de afgevaardigden zonder toestemming goedgekeurd, nadat eerst de voorstellen van Veldhoven en Beek bij Nij megen met respectievelijk 63 tegen 123 stem men en 46 tegen 143 stemmen verworpen waren. Een volgend voorstel van het bestuur betrof de pensioenregeling voor den penningmeester. Het bedrag van ƒ400, dat de afd. Zaltbommel voorstelde als pensioen te geven, was door het bestuur teruggebracht op ƒ300; de vergadering verwierp echter het geheele voorstel. De uitslag der verkiezing was dat gekozen werden de heeren Hendriks als bondsambte- naar met 97 stemmen en de heer F. den Ouden uit Helmond met 98 stemmen. In totaal waren uitgebracht 174 stemmen. De heer Schut hield hierna een toespraak over de huidige slechte economische toestanden, in verband waarmede de heer van Rijen nog met enkele woorden waarschuwde tegen het fascisme en de N. S.B., die, voor iedere, dus ook voor de R. K. Arbeidersorganisatie, den ondergang beteekenen. Door de afd. Helmond was de volgende mo tie ingediend: De Centrale Raad van den Bosschen Dioce- sanen Werkliedenbond in vergadering bijeen: erkennende de activiteit van de leiding van ons R. K. Werkliedenverbond betreffende de werkloozenzorg, alsmede zijn bemoeiingen in zake steun en werkverschaffingsregeling, en daarvoor hulde brengende, spreekt zijn volle vertrouwen uit in die leiding en verzoekt haar in diezelfde richting te blijven doorgaan, ook wat betreft het gebruiken van haar invloed bij de Kath. Kamerfractie en bij de Regeering, meer in het bijzonder tot krachtiger stelling nemen tegen nog verdere verlaging van steun en werkverschaffingsloonen en tegen de een zijdig naar beneden drukkende loonpolitiek der Regeering." Deze motie werd door de vergadering aange nomen. Om 5 uur sloot de heer v. Rijen de bijeen komst op de gebruikelijke wijze, nadat hij bij acclamatie tot bondsvoorzitter was herkozen. Zondag werd met vollen kerkelijken luister in de kathedrale basiliek van St. Jan 't Pontificaal Lof ter eere van de Zoete Lieve Vrouwe van den Bosch gecelebreerd door Z. H.Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch en werd de aloude Groote Processie gehouden van ieder jaar, de eenige waarbij het H. Sacrament in den stoet wordt voorafgegaan door de groep, die het mirakuleuze beeld draagt der Zoete Moeder. 't Is al zoo oud en 't is ieder jaar weer gelijk aan het vorige als lag er geen jaar tusschen. Misschien is 't daarom wel zóó indrukwek kend, dat het geloovige volk, als de „groote pro cessie" trekt en „O. L. Vrouw gaat mee" in een vijfdubbele haag van stil biddende menschen rich langs de buitengangen opstelt om de pro cessie te kunnen volgen. 't Is een schoon stuk Bossche traditie, het voortzetten eener plechtigheid van eeuwen her, deze luisterrijke processie, die, door zwaar en plechtig klokkengelui aangekondigd, de altijd getrouwen blijft trekken. Geen enkele katholieke vereeniging die niet in de groote processie ver tegenwoordigd is. De basiliek, zoo ruim, zoo groot heeft geen plaats genoeg om alle vereeni- gingen ten volle op te nemen, daarom komen de deputaties met de bondsvaandels en zoo wordt dan als bij iedere schede een hoog geheven ba nier meegevoerd en is de pracht van het kleu renspel der ontelbare vaandels die daar voort bewegen door alle gangen tegelijk onvergetelijk schoon. Het processiekruis, tintinnabulum en cono- paeum, de eereteekenen der kathedrale basiliek, openen den stoet. Dan volgens meer dan zestig corporaties te midden waarvan, door blanke bloemen omgeven, de schat van Den Bosch, de wonderbare beel tenis der Zoete Moeder met de stralende kroon. En als de stille getuige van Maria's goedheid en bijstand wordt in de processiemeegedragen het eeuwenoude „Boek der Mirakelen van Onze Lieve Vrouwe tot 's-Hertogenbosch", waarin staan opgeteelcend de wonderen door Maria in Den Bosch verkregen. 't Is slechts een deel der mirakelen dat ge noemd wordt. De geschiedschrijver Pater Otto Zylius, rector van het Bossche Jezuïetenklooster van 1620 tot 1625, vermeldt dat in zijn tijd reeds een deel was verloren geraakt. Het gedeelte', dat door de bijzondere zorgen van den rector bewaard bleef is met het beeld uit de Belgische ballingschap teruggekeerd, waar het berustte in het archief van het Aartsbis dom te Mechelen. Niet zonder ontroering zien de Bosschenaren deze hoofdgroep voorbijtrekken, als het zilveren geluid van de altaarschel de komst aankondigt van den Christus Eucharisticus. Het Hoogwaardigst Sacrament wordt gedra gen door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch. Dan volgen in de ritueele groep de lange rijen van geestelijken in superpli, de kerkbesturen der Kathedraal, de autoriteiten, Mr. Dr. A. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en naast hem Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch, wethou ders en raadsleden. Langzaam schrijdt de schitterende processie voort. Het volk zingt het refrein van het mach tige Rex Clementissime, terwijl de koren de an dere gewijde gezangen aanheffen. De bisschop geeft den zegen met het Allerhei- ligste en dan galmt het, dan davert door de volle kerk het Volkslied ter eere der Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch, de eigen zang, het lied der ommegangen, het lied der Bossche Room- sche gezinnen. Met deze jaarlijksche groote processie is het sein gegeven voor den „Plechtigen Omgang," die a.s. Zondag 15 Juli door de straten der' stad gehouden wordt en waarbij als intentie is aan gegeven: De Zoete Lieve Vrouw te danken voor de vele gunsten door Hare voorspraak aan den jubileerenden Opperherder van het Bossche bis dom geschonken en Haar blijvende bescherming over bisschop en bisdom af te smeeken. Sedert twee weken is een 35-tal werkloozen uit Dreumel te werk gesteld bij de Maas kanalisatie te Dijen, waar zij met 250 andere werkloozen uit Dordrecht, Leerdam en Oss groote grondwerken uitvoeren. Verleden Vrijdag weigerden de Dreumelsche werkloozen hun loon aan te nemen, daar dit volgens hen te laag was. Zaterdag heeft de bedrijfsleider, de heer Hol- werda, hen bij zich geroepen en hun aange toond dat hun werkprestatie onder de maat was. De andere groepen verwerken ook den grond per M3. en komen bovendien nog boven de wekelijks vastgestelde hoeveelheid uit. De Dreumelsche ontevredenen bleven ech ter weigeren en elschten meer loon. Onmiddellijk zijn zij toen geschorst. Bij de steunuitkeering aan het Secretarie gebouw te Alphen a. d. Rijn is het Zaterdag eenigszins rumoerig geweest. Een groepje steuntrekkenden scheen voornemens relletjes te verwekken en een hunner, zekere V. ver voegde zich tot dat doel aan het loket, waar h\j een der ambtenaren het hem uitgekeerde steungeld in het gelaat wierp. De man werd daarna door de politie uit het lokaal verwij derd, doch op straat wilde hij een der politie mannen te lijf, waarop deze zijn sabel trok en V. een klap toediende, waardoor diens oor ge deeltelijk werd afgeslagen. Het verzet was daarmede tevens geëindigd. DINSDAG 10 JULI HUIZEN, 301.5 M. KRO 8.00—9.15 Morgenconcert 9.1510.00 Geen uitzen ding van den KRO 10.0011.00 Gramo- foonmuzielc 11.0011.30 Klavierconcert no. 1 in bes kl. t. op 23 van P. Tschaikows- ky 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O.P. 12.00 Tijdsein van de Kro-klok 12.0112.15 Politieberichten 12.1512.30 Alclna, suite van G. F. Handel (gramofoon) 12.301.15 De Kro-Boys O. 1. v. Plet Lusten- houwer 1.151.45 Gramofoonmuzlek I.452.00 Verzorging van den zender 2.003.00 Vrouwenuurtje 3.003.15 Lie deren uit Schubert's Liederencyclus „Win- terrelse" 3.15 Preclsietijdsein 3.15 3.30 Zangrecital door Hildegard Andriessen. A. d. vleugel: Fred. Boshart 3.303.45 Gramofoonmuzlek 3.454.00 Vervolg van het zangrecital door Hildegard Andriessen. A. d. vleugel Fred. Boshart 4.004.10 Gramofoonmuzlek 4.105.00 Het Kro- orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 5.005.15 Causerie over het openluchtspel „Christus Koning" door Reml Schelstraete 5.156.00 Het Kro-orkest (vervolg) 6.00—6.15 „Prins Willem I" door dr. H. W. E. Moller 6.157.00 Het Kro-orkest (ver volg) 7.007.15 Politieberichten 7.15 Preclsietijdsein 7.157.35 Vragen van he den en toekomst. Economische vragen. „De economische structuur in ons land vóór de crisis en thans". Tijdelijke inzinking of structuurverandering? door C. J Kuiper (uitzending van het R.K. Werkliedenver bond) 7.358.30 Gramofoonmuzlek 8.308.35 Nieuwsberichten van het Persbu reau Vaz Dias 8.35—9.30 Aansluiting met het Blindeninstituut „St. Henricus" t'ë Grave. Causerie door pater J. Rubbens 8.J. Concert door leerlingen van het Instituut. Solistisch programma 9.3010.20 Bach- Handel-programma (gramofoon) 10.20 10.30 Liederen, te zingen door Elisabeth Schumann 10.3010.35 Nieuwsberich ten van het Persbureau Vaz Dias 10.35 II.00 Gramofoonmuzlek 11.0012 00 Gramofoonmuzlek 11.15 Preclsietijdsein Zondag heeft in de parochiekerk van het Villapark te Eindhoven een zeldzame plech tigheid plaats gehad. Twee broeders, beiden missionarissen van de paters van Lavigerie, hebben hun plechtige H. Mis opgedragen Des morgens heeft Pater Th. Smelt, een der broers, een H. Mis gelezen in de kapel der Zusters Ursulinen, terwijl Pater J. Smelt om 10.30 uur de plechtige Hoogmis heeft opge dragen. Om ruim 10 uur werden de tweelingbroers door bruidjes van de ouderlijke woning afge haald, geëscorteerd door Verkenners en Jonge Wacht. Zoowel het ouderlijk huis als de weg, waarlangs de stoet trok, waren feestelijk ver sierd. Ook de kerk was in feesttooi. Pater J. Smelt werd geassisteerd door zijn broer als diaken, subsiaken was pater W. de Mol O. P., presbyter-assistens was pastoor Van Oerle, terwijl kapelaan Bijnen fungeerde als ceremoniarius. De predicatie werd gehouden door Pater Kersten, prior der Witte Paters, die sprak over de verhevenheid van het missionarisleven. Na de H. Mis ging de stoet op dezelfde wijze naar huis terug, waar zeer velen van de recep tie gebruik maakten om de neomisten geluk te wenschen. De heer Verschuren, voorzitter der feest commissie, overhandigde een gift voor de missie. De beide missionarissen zijn aangewezen voor de missie van Noord-Rhodesia (Afrika). Men smokkelt nog maar steeds voort. Onder Tilburg werd de laatste veertien dagen in be slag genomen 93 kg. margarine, onder Hilva- renbeek 180 kg. en onder Goirle 366 kg. Van de meeste smokkelwachten kon door de ambte naren de vervoerder niet met ezkerheid wor den vastgesteld, daar de smokkelaars door de vóórloopers tijdig waren gewaarschuwd. Dan wordt rijwiel en smokkelwaar in den steek ge laten en de vervoerder slaat op de vlucht. Zoo kan men dan ook vaak in het midden van den nacht smokkelaars te voet van de grens zien terugkeeren zonder rijwiel, zonder boter of sui ker en zonder centen. Intusschen zijn er nog enkele processen ver- baliseerd, zooals S. uit Tilburg tweemaal, W. uit Tilburg, V. uit Oisterwijk, benevens de dames W. uit Gilze en B. uit Alphen. Gedurende de maand Juni is in de Inspectie Tilburg in het geheel in beslag genomen 1700 kg. suiker en pl.m. 2200 kg. margarine. Bij beschikking van de ministers van Eco nomische Zaken en Financiën is van het land goed „Groot Molenbeek" gelegen langs de Hui- bergsche baan nabij Bergen op Zoom het meest boschrijke gedeelte, groot ongeveer 30 H.A., onder de natuurschoonwet gerangschikt. Met uitzondering van den tuin bij het huis is het geheele landgoed voor het publiek open gesteld. Het loopen buiten de wegen en paden is verboden. In den afgeloopen nacht is het woonhuis van den heer Peereboom aan den Basserweg afgebrand. De inboedel ging geheel verloren. Met moeite wisten de bewoners zich te redden. De oorzaak is onbekend. Door het stille weer en het vlug optreden der brandweer bleven de direct aangrenzende perceelen bewaard. UTRECHT. Geslaagd voor het cand.examen ge neeskunde de heeren J. C. H. G. Janssen, S. M. Ehrlichx, J. Spanjaard, J. J. Pieterse, P. W. D. Stkrcke en L. A. M. Jacobs. Geslaagd voor het doet. examen rechtsweten schap de heeren J. Meerdlnk en J. N, de Beau fort. HAARLEM, 7 Juli. Christelijk Lyceum. Eindexa men wis- on natuurkundige afdeellng H. B. S. met 5-J. cursus. Geëxamineerd 19 candidaten. Ge slaagd de dames A. Boeyinga, E. M. Ch. van Buu- ren, E. J. C. Florijn, J. E. C. Zwitser en de hee ren J. van Duinen, F. D. Heyting, W. F. H. Jager, K. J. Nleuwenhuls, H. J. Osinga, W. G. C. Scheen, H. van Suylekom, J. B. Westerdijk en E. Woud. HILVERSUM. 7 Juli. Aan de gemeentelijke H. B. S. zijn geëxamineerd en geslaagd 16 candidaten voor diploma A: de dames G. de Bruin, T. H. Hartog, E. Knip, L. R. van Lier, M. E. Ogterop, J. Plmontel, B. P. Ravelli, M. C. de Vries. N. Zij derlaan en de heeren A. E. L. Back, R. E. J. Boe- reboom, G. Bos, J. W. I. Oleypool, R. Reestra, R, v. d. Heuvel, A. J. F. Reyn. Deze examens zijn geëindigd. AMERSFOORT. Geslaagd voor acte N VIII: C. A. A. M. Verbeek, L. R. A. van Dongen, C. F. Guillaume, G. M. M. de Ham. HAARLEM, 7 Juli. R.K. Industrie- en Huishoud school Ged. Voldersgracht 22. Haarlem. Geslaagd voor het practlsch gedeelte van het leeraresexa- men N.a. (lingerie- en costuumnaaien) de da mes J. Karpes, Den Haag; Tr. Peeters, Nijmegen. m ALKMAAR, 9 Juli. Veemarkt. 58 vette koelen 120.00—220.00, 9 graskalveren 15.0025.00. 27 vette kalveren 30.00—80.00, Idem per K G. 4568 cent, 27 nuchtere slachtkalveren 4 0012.00, 333 vette varkens per K.G. 3032 cent. Handel rede lijk. ALKMAAR, 7 Juli. N.V. Elerveiling voor Hol- landsoh Noorderkwartier Aanvoer 180.000 kip eleren: 56-58 2.20—2.30. 58-60 2.20—2.40, 60-62 .2.30—2.60, 62-64 2.40—2.60, 64-66 2.50—2.70, 66-68 2.00. 15000 Eendeieren 2.002.20 AMSTERDAM, 7 Juli. Veemarkt. 423 vette koelen: le kwal. 5862 cent, 2e kwal. 5257 ct„ 3e kwal. 4250 cent per K.G. slachtgew. 93 melk en kalfkoelen 70.00210.00 per stuk. 155 kalveren: le kwal. 4652 cent, 2e kwal. 3644 cent, 3e kw. 2834 cent per K.G. levend gewicht. 114 nuch tere kalveren 3.006.00, 41 schapen 12.00—16.00 per stuk. 630 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90110 K.G. 3738 cent, zware varkens 36 37 cent, vette varkens 3536 cent per K.G. slachtgewicht. 12 paarden 60.00100.00 per stuk. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop. Runderen grooter aanvoer dan de vorige week, stugge handel, prijzen iets hooger, vraag naar beste runderen. Melkkoeien geringe aanvoer, tamelijke handel. Vette kalveren minder aanvoer, handel vlug, constante prijzen. Schapen geringe aanvoer, handel vlug en Iets duurder. Varkens geringer aanvoer dan vorige week, stugge handel en prlizen onveranderd. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Juli. 16000 K.G. Tomaten: A 11.60—12.40, B 11.50—11.80, C 10.60, CO 5.506.50. 150.000 K.G. aardappelen: Schot- sche Muizen 4.005 00, Schoolmeesters 3.00, Eigenheimers 4.00—4.10, Blauwe Eigenheimers 5.405.50, Drielingen 2.002.40. 3000 bos Wor telen 1.80—2.30. 11000 K.G. Roode kool 2.10—3.60. 400 K.G. Gele kool 3.80. 850 K.G. Peen 1.80. 625 K.G. Uien: Zilvernep 3.304.50, Zilverdrielingen 1.50. 800 stuks» Bloemkool: I 5.10—9.60, II 1.90— 2.50. 45 K.G. Slaboonen 28.0028.60. NOORD-SCHARWOUDE, 9 Juli. 125600 K.G. aardappelen: Schotsche Mülzen 4.004.90, export 1-802.60, Drielingen 2.002.60, BI. Eigenheimers 5.005.30. 200 K.G. Zilvernep 6.206.50. 100 st. Bloemkool 6.30 per 100 stuks. OUDEWATER, 9 Juli. Kaasmarkt. Aanvoer 87 partijen, 39115 stuks, 19575 K.G. le soort 18.00 —20.00, 2e soort 15.0017.00, zware 22.00 Handel traag. ROTTERDAM, 9 Juli. Veemarkt. Totaal-aan voer 2369 stuks: 566 vette runderen, 490 vette kalveren, 495 schapen en lammeren, 914 varkens, 4 nuchtere kalveren. Prijzen per K.G.: vette koeien 58—60 5054 3844 cent, vette ossen 5054 4448 3842 cent; Stieren 6575 5560 3545 cent; varkens (lev. gew.) 30—32 26—28 22—24 cent; schapen 37—3330 cent; lamme ren 393530 cent. Prijzen per stuk. schapen 18.0014.009.00; lammeren 12.0010.00—8.00. Overzicht: vette koelen en ossen ruimer aan voer, handel lui, prijzen lager, pl.m. 2 cent; vette kalveren ruimer aanvoer, handel iets vlug ger, prijzen hooger, pl.m. 5 cent; schapen en lammeren ruimer aanvoer, handel traag, prijzen iets lager. Enkele partijen schapen werden voor export verkocht. Aardappelen: Brielsche Eigenh. 67 cent, id. Zeeuwsche 5.56 cent, Blauwpitters 67 cent per K.G. Westl. Schoolm. zand, ronde 67 cent, idem kleine 45 cent, idem lange 5.59 cent, Malta's Springs 10—12 cent per K.G. Met redelijken aanvoer stille handel. Vlas. 5100 K.G. Holl. geel 40—50 cent per K.G. De vraag was beperkt en een gedeelte werd verkocht. WARMENHUIZEN, 7 Juli. Schotsche Muizen 4.004.40, idem drielingen 2.202.60, idem kriel 0.90, idem grove 4.004.10, Eigenheimers 4.80— 5.00 per 100 K.G. LEIDEN, Turfmarkt van 27 Juli Geen aan voer. Lange turf 6.007.00 per 1000 stuks. LEIDEN, 7 Juli. Botermarkt. Prima fabrleksbo- ter (contr.) 1.50, prima boerenboter 1.351.45 per K.G. Aanvoer 1240 K.G. Handel matig. HEM (Zulder-Kogge)7 Juli. Schotsche groote 4.004.10, Idem kleine 2.25, Ninetyfold 1.902.30, Sutton 0.901.20. Aanvoer 1300 baal. AVENHORN, 7 Juli. Coöp. Land- en Tulnbouw- en Marktver. Avenhorn en Omstreken Vroege aardappelen: 95000 K.G. groote Schotsche 4.00 4.40, 10000 K.G. kleine Schotsche 2.252.30 pel' 100 K.G. 20 zak Slaboonen van 15 K.G. 3.00 3.45 per zak. BLOKKER, 7 Juli. „Op Hoop van Zegen" Blauwe Eigenheimers 4.25, Schotsche aardappelen, groote 4.00, Bloemkool 3.107.50, Sia 1.20—2.00, Tulnboonen 3.50, Proleficbessen 18.0021.00, Tros- bessen 13.0013.50, Aardbeien 21.0031.00, Kruis bessen 4.308.00, Roode bessen 9.2012.40, Witte bessen 10.9013.00, Zwarte bessen 6.009.00, Druiven 50.00, Frambozen 26.00. Perziken 3 70 5.40. ENKHUIZEN, 6 Juli. Vlsch. 12 vaartuigen met 804 pond Koraal 1925.5 cent, 13 vaartuigen met 953 pond Z.N. Bot 1216 cent, 7 vaartuigen met 387 pond Lijnaal 2835.5 cent, 4 vaartuigen met :„T Poud Koraal 18.521.5 cent, 6 vaartuigen met ö2|,.P^5$_yjpaal 2234.5 cent per pond. nSSS f?' 7t> Juli' CoöP- Bloemenveiling „Bloemenlust Rozen 1029 cent, Anjers 25 pfrt» Calendula 25 cent, Margrieten 34 cent, Godetia 23 cent. Centaura 46 cent. Gips 310 cent. Gladiolen 19—22 cent. 7 Juli- „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken" Aardappelen- Schotsche Muizen 1.00—1.10, Blauwe Eigenhei mers 1.001.20, kleine Schotsche Muizen 5768 cent per 25 K.G. Tuinboonen 1517 cent per 15 ado' aoode Aalbessen 6.00—21.00, Zwarte bessen ™°To-°£,?er 1°° K'°' Klapbessen 30—90 cent per 10 K G. Blauwschokkers 50—91 cent per 15 K.G. Aardbeziën 22—50 cent per K.G. Naar wij vernemen heeft „Union" te Nijme gen weder een volledig hoofdbstuur gekregen met ais voorzitter Frans Kramer en secretaris Martin van Betuw. Het bestuur der voetbal- afdeeling en ook dat van de hockey-afdeeling is weer volledig geworden. De heer Jan Hu- nink bleef voorzitter. Vele Jongeren traden tot Union toe, terwijl van de ouderen niet een be dankte. Op het rapport van Uunion zal van de zijde van het districtsbestuur binnenkort een tegenrapport worden ingediend. Contact wordt gezocht met de Katholieke Jonge Mid- denstandsvereeniglng. Op de wielerbaan „Groenewoud" te Nijme gen had Zondagavond de finale plaats van de tweede internationale Zesdaagsche, welke dit maal zeer groote spanning had. De MUanees Piano, die geëngageerd is voor de Londensche Zesdaagsche, heeft met den Nijmeegschen co- ming-man Goedee tactisch en technisch knap gereden en lag dan ook ver voor bij de Bra- bantsche, Limburgsche, Belgische en Duitsche tegenstanders. De stand, tevens finale, op Zondagavond doet dat genoeg uitkomen. De finale luidt: 1. Piano (Milaan)Goedee (Nijmegen) 112 pt.; op één ronde: 2. Valentijn—Wagtmans, fc>eiden uit Noord-Brabant (St. Willibrord), 69 pnt.; 3. Franken (Tilburg)—Vinders (Kerkrade) 58 pt.; 4. L. van Driessen (Brussel)Swijting (Nijme gen) 43 pt.; 5. Dietrichs (Lepirig) en Buvelot (Nijmegen) 43 pt.; op 4 ronden: Roggemans (Brussel)—Vermeulen (Nijmegen) 114 pt. De uitslag van den Zondag te Schaesberg ge houden 100 K.M. koppel wedstrijd is: 1. ClignetCoumans, 7 pnt., tijd: 2 uuf 23 min. 2. Velraeds—Heyenrath, II pnt. 3. Bos manvan der Baan, 2 pnt. Zaterdagavond werd te Oirsbeek een 100 K.M. koppelwedstrijd verreden, waarvan de uit slag als volgt luidt: 1. BeckerScholten, 3 ptn. Tijd 2 uur 17 min. Op 1 ronde: 2. Vluggen—van der Buggenhout, 13 ptn; 3. ClignetKempeneer, 12 ptn; op twee ronden; 4. KistensSavelberg, 6 ptn; 5. Ren- senVelraeds 1 ptn; op drie ronden: 6. Senz Ungetum, 3 ptn. Op de Ter Rivierenbaan te Deurne heeft Ronsse Zondag beslag gelegd op het stayers kampioenschap van België. De uitslag van den rit over 100 K.M. was: I Ronsse (kampioen) 1 uur 21 min. 24 4/5 sec.; 2 Thollembeck op drie ronden en 180 Meter; 3 Seynaeve op vier ronden; 4 Meuieman op vijf ronden en 60 Meter. De uitslagen der wielerwedstrijden, welke ge houden zijn op de baan van het gemeentesport park te Oss, zijn als volgt: Koppelwedstrijden voor nieuwelingen: 1. Har- togs, Oss—Biggelaar, Helmond; 2. Eijkmans St. Cedenrodev. d. Dungen, St. Oedenrode; 3. Roos 's Boschv. Osch, 's Bosch. Sprint wedstrijd 3 ronden, amateurs, le serie: 1. Schoonerwald, Eindhoven; 2. C. Slaats, Waal wijk; 2e serie: 1. v. Helvoirt, Tilburg; 2, Lagarde, Oss. Achtervolging over 15 baanronden: Willems, Uden, loopt na 10 ronden A. Slaats uit Waal wijk in; v. Deursen, Venlo, loopt na 12 ronden v. Wielen uit Oss in. Finale sprint voor amateurs: 1. v. Helvoirt, Tilburg; 2. Schoonderwald, Eindhoven. Finale achtervolging amateurs: Willems loopt na 10 ronden Van Deursen voorbij. 1 uurs koppel wedstrijd voor amateurs: 1ste klassement: 1. Lagarde; 2. Slaats; 3. v. Helvoirt; 4. Willems. 2de klassement: 1. Ceelen; 2. Lagarde; 3. Wil lems; 4. Slaats. 3e klassement: 1. Ceelen; 2. Lagarde; 3. Slaats; 4. Willems. 4e klassement: 1. van Deursen; 2. Ceelen; 3. Slaats; 4. Lagarde. Einduitslag: 1. Ceelen, Ossv. Helvoirt, Til burg, 18 punten; 2. op 1 ronde: Lagarde v. d. Wielen, 13 punten; 3. Gebr. Laats, Waalwijk, 10 punten; 4. v. Deursen, Venlo, alleen 10 punten; 5. op 2 ronden Willems, UdenSchoonerwald, Eindhoven, 3 punten. Zondag hadden te Wieringerwaard Natio nale Athletiekwedstrijden plaats, georganiseerd door de Athletiekvereeniging „Olympia". De uitslagen van deze wedstrijden luiden als volgt:, Hoogspringen dames: 1. B. van Twisk, Bloe- mendaal, 1.45 M. Verspringen dames: 1. van der Kolk, Olym pia, Wieringerwaard, 4.88 M. Discuswerpen dames: 1. R. Bakker, Bloemen- daal, 29.62 M. Kogelstooten dames: 1. H. Munnikes Kracht en Vlugheid, Amsterdam, 10.05 M. Balwerpen dames: 1. J. Schoenmaker, Achil les, Zaandam, 23.81 Mè 100 M. hordenloop dames: 1. B. van Twisk. Bloemendaal, 13.4 sec. 4 maal 100 M. estafette: 1. Olympia, 54.8 sec. (dames). Zweedsche Estafette, dames: 1. Olympiaè 1 min. 4 3/10 sec. Kogelstooten heeren: 1. T. Schaaf, Aalsmeer. 11.43 M. 800 M. hardloopen heeren: 1. S. Woltje, Quick, Groningen. 2 min. 112/10 sec. Verspringen heeren: I. K. Schenk, Olympia, 6.38 M. 1500 M. hardloopen - heeren1. J. Bakema, Quick, Groninen, 4 min. 34 8/10 sec. Hoogspringen heeren: 1. T. Spoor, Concor dia, Haarlem, 1.77J4 M. 100 M. hardloopen heeren: 1. J. K. Leeuwe rink, Concordia, Zaandam, 11.2 sec. Hink-stap-sprong heeren: 1. K. Schenk, Olympia, 13.46 M. 4 maal 100 M. estafette heeren: 1. Quick, Groningen, 46.4 sec. 200 M. hardloopen heeren: 1. J. H. Leeuwe rink, Concordia, Zaandam, 23 8/10 sec. Discuswerpen heeren: 1. T. Schaaf, Aals meer, 34.23 M. Touwtrekken heeren, lichte ploeg: Winnaar: Volharding, Purmerend. Touwtrekken, heeren, zware ploeg: Winnaar: Olympia. Ponsford c. Hendren b. Hammond Brown not out McCabe not out Extra's 12 56 55 13 Nadat op den eersten dag het spel onder broken was met een score voor Engeland van 355 voor 5 wickets, liep den tweeden dag de Engelsche score op tot 627 het 9 wickets, voor Wyatt liet sluiten. De Australiërs maakten 136 runs voor een wicket en hebben dus in ieder geval hun kans nog in handen. Het verloop der score was naar de „Courant" meldt als volgt: Engeland: Eerste innings. O. F. Walters c. Darling b. O'Reilly 52 Sutcliffe c. Chipperfield b. O'Reilly 63 R. Wyatt b. O'Reilly 0 Hammond b. O'Reilly 4 Hendren c. en b. O'Reilly 132 Leyland c. sub b. O'Railly 153 Ames c. Ponsford b. Grimmett 72 G. O. Allen b. McCabe 61 Hopwood b. O'Reilly 2 Verity not out 60 Clark not out 2 Extra's 26 Totaal 627 voor 9 (gesloten). Val, der wickets; 1/68, 2/68, 3/72, 4/149, 5/340, 6/482, 7/492, 8/510, 9/627. Australië. Eerste innings. Totaal: voor 1 wicket 136 Val der wickets: 1/44. Bowlingcijfers Australië: Overs mdns runs wkts Wall 36 3 131 0 McCabe 32 3 98 1 O'Reilly 59 9 189 1 Grimmett 57 20 122 1 Chipperfield 7 0 29 0 Darlin 10 0 32 0 Om het kampioenschap van Nederland Te Zaandam vonden Zondag nationale kano-, zeil en pagaai-wedstrijden plaats, waar- aan verschillende kampioenschappen van Ne derland waren verbonden. De wedstrijden, welke op de Voorzaan gehouden werden, waren georganiseerd door den Kring van Zaan- sche Kanovereenigingen. De uitslagen luiden als volgt: Kano-wedstrijden: 7.9 Mr. 2 klasse: 1. J. v. d. Berg, Storm vogels, Zaandijk, 54 min. 3 sec.; 2. Baby van H. Schippers, De Plassers, Amsterdam, 54.56. 7.5 Mr. 2 klasse: 1. Speed van H. de Vries, Viking, Amsterdam, 53.57; 2. Kemphaan van J. Haan, Viking, Amsterdam, 54.15; 3. Pech vogel van D. J. Runeman, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan, 54.41. Bonds-kano-pagaaiwedstrijden: R. 1. Dames; I. T. Krom, Stormvogels, Zaandijk, 2. N. Kaayk, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan; 3. C. Jonkhoff, Viking, Amsterdam. R. 2. S. Junioren: 1. H. Steinhauer en J. Stad, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan, 4.39; 2. H. Muusse en C. Gruys, Quo Vadis, Koog a.d. Zaan, 4.40.2; 3. F. de Valk en A. Blom, Viking, Amsterdam, 4.57.3. R. 2. adspiranten: 1. J. Vink en J. Vroolijk, De Geuzen, Zaandam, 2.55.6; 2. R. Stad en W. Gobielje, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan, 2.56.4. R. 1. Nieuwelingen; 1. M. de Groot, Storm vogels, Zaandijk, 5.17.2; 2. C. C. Gerritsen, H. K. V., Haarlem, 5.17.8; 3. K. Boekhoff, De Geuzen, Zaandam. S. S. R. Nieuwelingen: 1. T, Chabot, Trek vogels, Haarlem, 5.25.6; 2. J. Kruyt, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan, 5.30.4., 3. A. Spanjerdt, Da Plassers, Amsterdam, 5.31. R. 2. S. Senioren (kampioenschap van Neder land) 1. G. van 't Hof en N. Tates, De Geuzen, Zaandam, 4.36.6; 2. D. Doeven en H. de Wit, Quo Vadis, Koog aan de Zaan, 4.40.4; 3. H. W. Tromp en J. Juch, Viking, Amsterdam, 4.44. R. 2. Junioren: 1. H. Muusse en C. Gruys, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan, 4.47.4; 2. R. v. d. Linde en D. Husslage, De Geuzen, Zaandam, 4.47.8; A. Kaper en A. Raitmayer, De Geuzen, Zaandam, 4.48. R. 2. Senioren (kampioenschap van Neder land):.!. G. van 't Hof en N. Tates, De Geuzen, Zaandam, 4.37.6; 2. J. B. van Douwen en H. J. van Lier, Waterkampers, Amsterdam, 4.43.8; 3. Gebr. Wijdekop, De Plassers, Amsterdam. R. 1. S. Juniores: 1. J. Guisse, Amstelzwer- vers, Amsterdam, 4.43.8; 2. J. B. van Douwen en H. J. van Lier, Waterkampers, Amsterdam, 4.43.8; 3. Gebr. Wijdekop, De Plassers, Amster dam. R. 1. adspiranten: 1. A. v. d. Kogel, Water kampers, Amsterdam, 2.1.2.2. J. Vrolyk, De Geuzen, Zaandam, 3.2.6; 3. W. Gobielje Quo Vadis, Koog a. d. Zaan, 2.11. R. 2. Nieuwenlingen; 1. W. Duif en W. Mans. De Geuzen, Zaandam, 5.7.4; 2. A. Blom en P. Bolm, Viking, Amsterdam, 5.7.8; 3. P. Sluis en G. Houwertjes, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan, 5.12. R. 1. S. Senioren (kampioenschap van Neder land)W. Determan, Piasracers, Rotterdam, 5.23. 2. J. Kraayer, De Geuzen, Zaandam, 5.28.8; 3. P. Tromp, W. S. V. Hoorn, 5.29.3. R. 1. Junioren: 1. L. C. Scheffer, Water kampers, Amsterdam, 5.22.2; 2. R. v. d. Linde, De Geuzen, Zaandam, 5.28.6; 3. W. Hekkert, Stormvogels, Zaandijk, 5.33.4. R. 2. S. adspiranten: 1. Never Dry, Rotter dam, 2.5.3; 2. R. Stad en W. Gobielje, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan, 2.8.2.; 3. J. Vink en Van Zeeventer, De Geuzen, Zaandam, 2.8.4. R. 1. S. Nieuwelingen: 1. C. C. Gerritsen, H. K. V., Haarlem, 5.54.2; '2. J. W. de Vries, Plassers, Amsterdam, 5.56; 3. A. Boer, Never Dry, Rotterdam, 5.58.2 R. 2. S. Gemengd: 1. mej. J. Lingius en W. Prins, De Plassers, Amsterdam, 3.5.2.; 2. mej. C. Jonkhoff en J. Juch, Viking, Amsterdam, 2.7.2; 3. mej. J. Kraayer en H. Muusse, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan 2.8.2 S. S. R. adspiranten: 1. D. Mozer, Amstel- zwervers, Amsterdam, 2.26.4; 2. C. Wieringa, Z. K. C., Zaandam, 2.33. 4. R. 2. S. Nieuwelingen: 1. Peetoom en Tromp, W. S. V. Hoorn, 5.17.8; 2. W. Duif en W. Mans, Geuzen, Zaandam, 5.23.2; 3. H. M. Feye en H. J. van der Horst, H. K. V., Haarlem, 5.23.4. R. 1. Senioren; 1. H. W. Tromp, Viking Am sterdam, 5.20.2; 3. J. Kraayer, De Geuzen, Zaandam, 5.20.4; 3. J. B. van Douwen, Water kampers, Amsterdam, 5.26.4 R. 1. S. Dames: 1. J. Lingius, Plassers, Am sterdam, 1.30 2. Vijfwinket, Never Dry, Rotter dam, 1.30.4; 3. B. Kelder, Amstelzwervers, Am sterdam, 1.30.8. R. 1. S. adspiranten: 1. D. Mozer, Amstel zwervers, Amsterdam, 2.20.8; 2. A. v. d. Kogel, Waterkampers, Amsterdam, 3.23; 3. W. v. d. Kroft, H. K. V., Haarlem, 2.24.2. Vereenigingsestafette 4 x 200 M. 1. De Plas sers, Amsterdam, 3.21; 2. Viking, Amsterdam, 3.23; 3. Quo Vadis, Koog a. d. Zaan, 3.24.6. Na afloop van de wedstrijden werd door het Bondsbestuur de ploeg samengesteld, welke Nederland zal vertegenwoordigen in 'den In ternationalen Landenwedstrijd te Esser-Werden (Duitschland), welke dezen zomer nog plaatst vindt. Deze wedstrijden worden sinds 1920 ge houden waarvoor een prijs is beschikbaar gesteld door den heer Bracht, burgemeester van Essen. De samenstelling van het team luidt: N. Tates en G. van 't Hof van de K. V. De Geuzen, Zaandam; H. de Wit en D. Dieven van K. V. Quo Vadis, Koog a. d. Zaan; P. Wydekop en C. Wydekop van A. K. V. De Plassers, Am sterdam; J. Kraayer, K. V. de Geuzen (één persoons); H. W. Tromp, K. V. Viking, Am sterdam (één persoons). Uit de heeren W. Determan, Rotterd. K. V. De Piasracers, J. Juch, K. V. Viking, J. Huss lage, K. V. De Geuzen, wordt nog een 2-per- soonsploeg samengesteld. Als reserve gaat mee F. Tromp van de K. V. wicing of F. Slijper van de Amstelzwervers. Zondag is te Den Haag de wedstrijd ge speeld tusschen het Bussumsche Schaakge- nooschap en de Residentie Schaakcub. Deze wedstrijd werd gewonnen door het Bussumsche Schaakgenootschap met f>% pnt. tegen de Residentie Schaakclub 4J4 pnt. Hiermede handhaaft het Bussumsche Schaakgenootschap zich in de eerste klasse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6