Ook relletjes te Enschedé FINANCIEN -jlJ fcss ']&rCtvT4io{riZidXë4t« ^HotcfiAijdefcd. Na het overlijden van den Prins VERZET TEGEN GEZAG DINSDAG 10 JULI 1934 f m v\ 11111! i V 111111 m1 o\y&* Haagsche gemeente raad Politie was versterkt Jhr. Mr. D. E. van Lennep Felle brand te Didam Dagfilm i 1 Herdenkings-avond te Rotterdam Klokken zullen luiden De rouwbekleeding in de Nieuwe Kerk Ordemaatregelen te Delft Vrijwillige Landstorm Rouwdienst R.K. Universiteit De kosten der schoolvoeding BENOEMINGEN Bij de Paters van den H. Geest Lantaarns werden stukgegooid en hier en daar was de straatver lichting geheel gedoofd Op 69-jarigen leeftijd overleden Onrustig Zaadam Ziekenhuis liep een' oogenblik gevaar DE STAKING IN DE HAVEN VAN ROTTERDAM Het werk gaat overal regelmatig voort R.K. BOND VAN BOUW- PATROONS Zestiende Congres TEXTIELBAZEN-BOND „ST. ANDREAS" Kleine, doch gezonde organisatie BRAND IN TIMMERFABRIEK Fabrieksgebouw verwoest; woon huis zwaar beschadigd MIJNWERKERS BEDOLVEN Na vier uren uit bun benarde positie bevrijd DOOR EEN LOCOMOTIEF GEGREPEN Wegwerker op slag gedood GROOTE BOSCHBRAND In Noord-Limburg FABRIEKSUITBREIDING Verdronken Stuurliedenexamens Eindexamen H.B.S. Défilé geëindigd R.K. M.U.L.O.-Examen Notarieel examen Examen L, O. PARAFFINE BASE OLIE NAPHTEEN BASE OLIE fUITAMWS OLIE Essolube BEHOUDT VISCOSITEIT MINIMUM VERBRUIK VLOEIBAAR BIJ LAGE TEMPERATUUR GERINGE KOOLAANSLAG LANGE LEVENSDUUR »^a Indien gt| nog geen proef met ESSOLUBE genomen hebt, gaat er dan in Uw eigen belang spoedig toe over. Bovenstaand schema toont U aan, dat alléén ESSOLUBE de 5 eigenschappen bezit welke voor een volmaakte smering noodzakelijk zijn. Essolube NIET HOOGER IN PRIJS AMERICAN PETROLEUM COMPANY, GEBOUW PETROLEA.VGRAVENHAGE h. m-h STANDARD Maandagavond is in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, aan den Schiedamsche Sin gel te Rotterdam het overlijden van Prins Hen drik herdacht. Als eerste spreker voerde het woord Ds. F. A. den Boeft. Vervolgens hield kapelaan H. Drost een her denkingsrede, die allereerst het verdriet van Koningin en Prinses beschreef. Gods wegen zijn onnaspeurlijk. Waarom moest zooveel leed over ons vorstenhuis komen? Mis schien moest onze Koningin dit offer brengen om volk en vorstenhuis nauwer tot elkander te brengen in deze troebele tijden. 't Doet me pijn, 't in deze bijeenkomst te moe ten zeggen, maar hoe komen sommige partijlei ders er toe om nu nu het stoffelijk overschot van den Prins der Nederlanden nog boven aarde staat het volk op te ruien en de rust te versto ren dcor een volkomen opstand tegen het gezag. We zijn dankbaar voor alles wat de Prins voer ons is geweest. Moeilijk was zijn taak als staatsrechtelijk persoon. Geen zweem van heersch- of eerzucht was in hem te bekennen, hij heeft zoo juist aangevoeld waar zijn plaats was. Moge God hem thans reeds tot zich hebben genomen, want zalig zijn de barmhartigen, zij zullen barmhartigheid verwerven; zalig de een- voudigen, want zij zullen God zien. „Rotte's Mannenkoor" en de Christelijke Ora- torium-vereeniging „Excelsior" luisterden den avond met toepasselijke muziek op. Namens de regeering hebben de Commissaris sen der Koningin in de verschillende provincies den gemeentebesturen verzocht om op den dag van de bijzetting klokken te doen luiden van 8 tot 9, van 12 tot 13 en van 16 tot 17 uur. Het kan thans reeds worden gezegd, dat de rouw bekleeding der Kerk fraaier zal zijn dan de vorige maal. De grijze bekleeding afgezet met wit en lila, geeft een rustig en sierlijk decorum aan het ge heel. Aan de zijwanden zullen kransen worden ge hangen, terwijl de groote kaarsen kroon in de rouwgang wordt aangebracht. De betimmeringen zijn Maandag gereed ge komen, zoodat nu de laatste hand wordt gelegd aan de bekleeding, zoodat Dinsdag de Kerk ge reed zal zijn voor ontvangst van den grooten doods». De Commissaris van Politie te Delft, de heer U. v. d. Zee heeft aan de bewoners van huizen waarlangs de stoet zal trekken verzocht, om zooveel en ruim mogelijk gelegenheid te geven aan toeschouwers enz. om den dorst te lesschen. Ook op de Markt te Delft zullen voor de mili taire troepen daarvoor zoo ruim mogelijk maat regelen genomen worden. Wat de gelegenheid betreft om te Delft den stoet te zien kan worden vermeld, dat 'n groot aantal gidsen aan 't station enz. aanw^zi"" zul'en zijn. Deze gidsen zullen het publiek brengen naar de meest gunstige plaatsen eerst te Delft en daarna langs de rtyasweg, om uoii smet te kunnen zien. Ook te Delft zal daarvoor nog ruime gele genheid zijn, mits men niet al te laat komt. Wat de politioneele assistentie betreft, werd ons medegedeeld dat pl.m. 60 man Rijksveld- wacht en 900 man militaire politie, de laatsten onder leiding van Kapitein van Suchtelen de plaatselijke politie zullen versterken. Door po litie, Roode Kruis en E.H.B.O. zijn uitgebreide maatregelen getroffen om waar dat noodig is geneeskundige hulp te verleenen. Daarvoor zijn ook diverse posten ingericht, terwijl transport auto's aanwezig zullen zijn. Bü de uitvaart van het stoffelijk overschot van den Prins der Nederlanden zal de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm by de Hoornbrug officieel vertegenwoordigd zijn door de Natio nale Landstorm Commissie en door afgevaar digden van alle Gewesteiyke Verbanden. Onder leiding van pastor Herbot, predikant by de Duitsche Evangelische gemeente te 's-Gravenhage, zal hedenavond 6 uur een korte rouwdienst by de baar ten paleize worden ge houden, uitsluitend voor de naaste familieleden van den overledene. straat en Paleisstraat. In deze laatste straat waren touwen gespannen, waartusschen men zich mocht voortbewegen. Vele deputaties kwamen de laatste eer be wezen en nog verschillende kransen en bloem stukken werden aangedragen, die dan in de vestibule werden neergelegd. In den laten namiddag werden voor goed de gordynen van de achtervestibule gesloten. In het paleis werd alsdan alles in gereedheid gebracht voor den begrafenisdag van morgen. Den Haag's nieuwe burgemeester heeft, alvo rens zijn taak als voorzitteT van de vroede va deren te beginnen, het reglement van orde van den gemeenteraad goed bestudeerd. De eerste, die onder zijn presidium het woord voerde, het katholieke raadslid Mr. de Jong, ondervond dit Maandag toen hij n§, twintig mi nuten spreken den zachten wenk kreeg, dat zijn spreektijd om was. Groote verbazing by den praatgragen raad! Maar de heer de Mon- chy haalde, nadat Mr. de Jong zyn rede be ëindigd had, het groene boekje voor den dag en inderdaad, daar stond een artikel, dat in den regel een tydrantsoen van twintig minu ten voorschrijft! De dames en heeren stonden er werkelijk van te küken. En hun verwonde ring steeg nog, toen de burgemeester te ken nen gaf, dat hy zich aan dat artikel houden zou, al wilde hij er rekening mede houden, dat er onderwerpen zijn, die men in twintig minu ten niet kan af doen. Zulk een onderwerp is b.v. de door B. en W. voorgenamen reorganisatie van een bezuiniging op de kindervoeding op de scholen, welke reeds in een vorige raadsvergadering in den breede bestreden werd door de sociaal-democrate me vrouw de VriesBruins en welke opnieuw door diverse raadsleden den katholiek Mr. de Jong, den christ.-hist. afgevaardigde Folmer, den anti-rev. Smitskamp, de vrijz.-democrate mevr. RosVrijman, den liberaal Mr. Varen kamp en den communist de Visser uitvoe* rig besproken werd. Behalve natuurlijk den communistischen afge vaardigde; - oordeelden -al deze leden, al was et by deze of gene op afzonderlüke punten cri- tiek, milder over de reorganisatie dan de soci aal-democrate, die jarenlang door haar voort durende critiek op de voeding van St. Vincen- tius in deze zaak een niet steeds sympathieke rol gespeeld heeft. Mr. de Jong is daar van daag nog eens op teruggekomen. Hy betoogde opnieuw, dat St. Vincentius zooveel goedkoo- per werkt dan de neutrale vereeniging „Kin dervoeding", niet omdat de katholieke vereeni ging minder of slechter voeding verstrekt, maar omdat de neutrale vereeniging te veel betrek kingen creëert, die betrekkingen te hoog sala- rieert en haar taak uitbreidt tot een omvang, dien de kindervoeding niet hebben moet. Art. 36 van de leerplichtwet schrijft nu eenmaal in bepaalde gevallen schoolvoeding voor „ter be vordering van het schoolbezoek." Daarmede is de vacantievoeding op school veroordeeld. Dat is tenslotte een zaak voor Maatschappelyk Hulpbetoon. In de avondvergadering, waarin burgemeester de Monchy opnieuw streefde naar zooveel mo gelijk beknoptheid in de debatten, heeft wet houder prof. van der Bilt de voorstellen tot be zuiniging op dit deel van de gemeentetaak, die in een aanzienlijk aantal details uiteenvallen en die aan St. Vincentius op f 4000 en aan de neutrale vereeniging op f 43000 komen te staan, op verdienstelijke wijze verdedigd. De Raad heeft daarop de voorstellen aan vaard, uitgezonderd een onderdeel betreffende één school aan den Zuidwal. Naar de Missie van Bagamoyo (B.OA-) zul len op 4 Oct. a.s. per s.s. „Tanganyka", in ge zelschap van Z. H. Exc. Mgr. Hilhorst, de vol gende missionarissen vertrekken: P H. de Vries uit St. Nicolaasga; P. H. v. Elswijk uit Naaldwyk; P. J. Polman uit Den Haag; P. W. v. d. Heijden uit Someren; Br. Delphinus Goldenberg uit Leiden; Br. Gordia- nus Roozen uit Maarheeze; Br. Livinusv. Wor- kum uit Haarlem; Br. Guido v. Midden uit wyk aan Duin. Naar de Missie van Cubango (Portug. W. Afr.) zullen vertrekken: de paters P. J. Hen- drickx uit Weert en P. J. de Lange uit St. Ni colaasga. Verder werden benoemd voor het Missiehuis te Gemert: de paters P. J. v. d. Zandt als econoom en P. J. v. Dongen als professor in de Moraal. Voorts de eerw. Broeders Berardus en Sim- plicius. Voor het Missiehuis te Weert: de paters P. J. Strick; P. H. Grimmon; P. G. Bettonviel; Fr. A. Rünen; Fr, E. v. Croonenburg, als leeraar en de eerw Broeders Nicasius en Re- maclus. Tot studieprefect is benoemd P. J. Strick en tot prefect der studenten P. P. Schins. De fel opruiende pamfletten, welke door de C.P.H. en de O.S.P. in den loop van Zaterdag en Maandag te Enschede onder de arbeiders waren verspreid, hebben de gemoederen zoo danig verhit, dat het gisterenavond en in den voornacht tot min of meer ernstige botsingen kwam met de politie. Reeds om zeven uur be vond zich in de Leliestraat te Enschede een vrfj aanzieniyke menigte, uitsluitend nieuws gierigen, doch waar er niets byzonders voor viel, vond de politie daarin geen aanleiding om op te treden. Tegen negenen echter begon een gedeelte van het publiek, in hoofdzaak bestaande uit opgeschoten jongens, te joelen en een soort spreekkoor te vormen. De politie, die slechts met enkele rechercheurs in burger aanwezig was, liet zich daardoor echter niet beïnvloe den. Toen de duisternis intrad achtte men het noodig de gemeentepolitie met een aantal ryksveldwachters te versterken, zoodat er wel dra een flinke politiemacht op de been was. Op den hoek Leliestraat-Minkmaatstraat en ook in de Leliestraat zelf werden eenige lan taarns Stukgegooid, zoodat de straatverlich ting in sommige gedeelten vrijwel geheel was gedoofd. Al spoedig bleek het ernst te wor den. Toen enkele lichte charges biykbaar geen indruk maakten, klonk plotseling het bevel Allen naar binnen, deuren en ramen sluiten." In enkele oogenblikken werden toen de Lelie straat en omliggende straten door de politie schoongeveegd, waarbij gebruik werd gemaakt van den gummistok en verscillende rake klap pen werden uitgedeeld, terwyi eenige malen in de lucht werd geschoten. Oogenschynlijk werd het toen in deze omgeving rustig, doch zooals later bleek, waren de meeste onrust stokers door de gangetjes naast de woningen naar de achtergelegen tuinen gevlucht, van waaruit zy tegen het middemachtehjk uur weer te voorschyn kwamen en thans den strijd naar de omgeving van den Laareschsingel trachtten te verplaatsen. Politie-auto's en rijwielpatrouilles kruisten voortdurend door de straten en meer dan eens moest handelend worden opgetreden. Ook na middernacht klonken nog herhaaldeiyk revol verschoten in deze overigens kalme stadswijk Toen een collega-autobezitter ons uitnoodig- 3e, eens langs de verschillende tooneelen van den strüd te ryden, bleek al ras, dat de straten in de bloemenwyk geheel waren schoon geveegd. 11 Een bdsclïbrandje aan de Gronauschestraat, ter hoogte van het dolfiadorp, bracht oris in de buurt van Glanerbrug waar het, blijkens ons verstrekte mededeelingen, in den loop van den avond nog al warm was toegegaan. Bij een rondrit door verschillende straten viel niets byzonders te constateeren, tot we in de Nieuw- Frieslandstraat kwamen, waar een groep van naar schatting 40 A 50 personen plotseling naar alle kanten uiteenstoof. In het midden der straat werd de weg versperd door een kleine barricade, welke door de onruststokers van uit de straat opgebroken steenen was opgeworpen. Langzaam terugrijdende, suisden op den hoek van deze straat en den rijksweg plotseling eeni ge klinkers rakelings langs den auto. Tegelij- kertyd naderde een motorbrigade, en van den anderen kant een politie-auto. Het onder lei ding van den inzittenden commissaris van po litie, den heer v. d. Wal, onmiddellijk inge steld onderzoek leverde geen resultaat op, daar de vogels reeds gevlogen waren. Niettemin werd er van achter de heggen met steenen naar de politie gegooid. In den vooravond had men te Glanerbrug getracht op den Bultweg een optocht te fcr- meeren, aan den kop waarvan een roode vlag werd gedragen. Deze vlag werd in beslag ge nomen en de drager daarvan door de politie gearresteerd. Voor de marechausseekarzerne verzamelde zich daarop een menigte van zeker duizend menschen, die de vrijlating van den vaandeldrager eischte. Aan de Enschedsche politie werd om versterking verzocht, waarna de menigte uit elkaar werd gedreven. Er werd uit de menigte met steenen geworpen, de vaan deldrager werd daarna per motorrijwiel naar het Centraal politiebureau overgebracht. De rust keerde daarna langzamerhand terug. In Enschede terugkomend, werd in de Gt-ra- Te Heemstede is Maandag in den ouderdom van 69 jaar overleden jhr. mr. D. E. van Lennep, oud-burgemeester van Heemstede en oud-lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Jhr. David Eliza van Lennep werd op 1 April 1865 te Heemstede geboren. Hy genoot lager en middelbaar onderwüs studeerde daar a. d. gemeenteiyke univer siteit te Amsterdam. Daar promoveerde hy in 1889 op het proef schrift „Civielrechte- lijke verantwoordeiyk- heid van ingenieurs en architecten". In het lustrumjaar 1887 was hy rector van het Amsterdamsch Studenten-Corps. Na voltooiing van zijn studie vestigde jhr. mr. Van Lennep zich als advocaat en procureur te Amsterdam. In 1891 werd luj be noemd tot burgemeester van zyn geboorte plaats, Heemstede. Tot 1916 heeft hy deze functie* vervuld, toen hy gekozen werd tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Jhr. Van Lennep was in 1910 gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land voor de C. H. Unie. In zün qualiteit van Gedeputeerde trad jhr. mr. D. E. van Lennep af en toen op als waar nemend commissaris der koningin in Noord- Holland. In 1925 benoemde de koningin hem tot kamerheer in buitengewonen dienst. Jhr. Van Lennep heeft nog tal van maat- schappeiyke functies bekleed op zeer verschil lende gebieden. De begrafenis is Vrijdag 13 Juli te 12 uur op de algemeene begrafplaats te Heemstede. niumstraat door de politie een man aangehou den, die vermoedelijk tot de verzetplegers heeft behoord, en naar het bureau aan de Haaksbergerstraat overgebracht. Omstreeks twee uur was de rust in de stad weergekeerd. Te Zaandam hebben Maandagavond de com munisten in de Rosmolenbuurt den boel op stel ten gezet. Het gemeenteraadslid Makkinga had daarbij de leiding. Op verschillende punten in deze omgeving hield hij toespraken om de ar beiders op te wekken in massa de straat op te gaan. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, vond, toen zij de Rosmolenstraat inkwam, een paar duizend menschen tegenover zich. De op roermakers hadden midden in de straat een roode vlag geplant. Toen aan de aanmaning van de politie om door te loepen geen gevolg werd gegeven, heeft deze tot krachtige maatregelen haar toevlucht moeten nemen. Hiertoe was zij te meer genood zaakt, wijl de straat op twee plaatsen was opge broken en met steenen werd gegooid. De politie heeft de sabel getrokken en de re volver voor den dag gehaald. Er werden heel wat gevoelige klappen uitgedeeld. Toen dit nog niet tot het gewenschte resultaat leidde, werden eenige schoten gelost, waarby echter niemand is gewond. De aanvoerder Makkinga, die gesommeerd werd naar zyn woning te gaan, doch hieraan geen gevolg wenschte te geven, werd gearres teerd, dcch eenige uren later weer op vrije voe ten gesteld. Te 12 uur was het overal weer rus tig. Maandagavond te half zes is brand uitgebro ken in het van ouds bekende café „de Harmo nie" te Didam (eigenaar G. Stevens). In een oogenblik stond het huis in lichter laaie. Van den café-inventaris kon slechts het voornaam ste worden gered, de rest ging verloren. Daar de muziekvereeniging De Club" hier haar oefenlokaal heeft, beloopt deze een schade van duizend gulden, aangezien een aantal in strumenten en muziek vernield is. Niets was verzekerd. De eigendommen van de mandoline-club wer den gered. De aangrenzende stroohulzenfabriek brandde eveneens geheel uit. Niets werd gered. Ook de modiste-winkel van de Gez. Steven werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De brandweer te Didam trad zooveel mogelijk handelend op. De brandweer uit Zevenaar moest wegens watergebrek onverrichter zake terug- keeren. Door de gunstige windrichting bleef het ge meentehuis gespaard. Het overwaaien van de vonken bracht een oogenblik gevaar voor het ziekenhuis, toen een der markiezen vlam vatte. Door tydig ingrijpen kon grooter onheil worden voorkomen. De oorzaak is onbekend. Vanmorgen hebben alle losse havenarbeiders zich evenals de vaste arbeiders aangemeld, voor zoover den rechter Maasoever betreft. Op den linker Maasoever is bij het aanneemkantoor aan de Maashaven een aantal losse haven arbeiders in staking gebleven. De stakende losse arbeiders waren evenwel meer dan men in de haven op de schepen noodig had, zoodat het werk overal regelmatig kon voortgaan. Incidenten deden zich vanmorgen niet voor. Het zestiende congres van den R. K. Bond van Bouwpatroons nam hedenmorgen te Leeu warden een aanvang met een H. Mis in de St. Dominicuskerk voor de zielerust der over leden bondsleden, waarna alle congressisten zich naar de R. K. begraafplaats begeven tot het brengen van een eerbiedige hulde aan den overleden oud-Bondsvoorzitter, den heer Fran sen. Op het rustige kerkhof werd het woord ge voerd door den tegenwoordigen bondsvoorzit ter, den heer H. J. L. Klein Schiphorst uit Haarlem, die ongeveer als volgt sprak: Hier zijn wü dan op de plaats gekomen waar we destyds hebben gebracht hem, die de oprichter was van onze prachtige organisatie. Ons be stuur meende tekort te schieten wanneer men hem niet eerst hulde bracht voor zijn mooie werk. Toen het Episcopaat had gesproken over principieele organisatie, toen had hy den durf te zeggen: Ik zal het probeeren en hy deed het. Hy tastte de neutrale organisatie aan en toen hij dan ook eens in Haarlem was werd hy daar nagewezen als de man, die de breuk bracht in de neutrale organisatie. Vriend Fransen, hier rust gij. wy hebben in den beginne, toen gy pas waart overleden, in alle afdeelingen H.H. Missen laten lezen voor uw zielerust en nog steeds denken wy aan u. Vooral als Hoofdbestuur laten wy ons nog steeds leiden door de gedachten door u ont wikkeld. Wy zyn overtuigd, dat God u heeft beloond voor de daad door u gesteld. Als daad van waardeering wil ik thans een bronzen krans op uw graf leggen. God loone u. De geestelyken adviseur had daarna met alle aanwezigen vyf Onze Vaders voor de zielerust van den overledene De oudste zoon van wyien den heer Fransen dankte voor de daad van piëteit, waaruit bleek, dat de Bond zyn vader niet heeft vergeten. De Ned. Vereeniging tot Steun van R. K. Meesterknechts en Werkbazen in de Textiel- nyverheid ,,St. Andreas" die haren zetel heeft te Tilburg, hield in verband met de „Ten toonstelling 1934" haar jaarvergadering te Til burg op Zaterdag en Zondag. By de opening herdacht de voorzitter, de heer G. J. Grimberg het overlyden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, terwyi staande voor zyn zielerust werd gebeden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental verre de 500 was gepasseerd, en men thans naar het 600-tal marcheerde. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat ook de financiën stijgende waren, waaruit geconstateerd werd, dat deze kleine vakbond moreel en financieel kon wedyveren met den besten vakbond. De overly densuitkeering aan naastbestaan- den, werd weer als gewoon op 250 vastge steld. Bij de bestuursverkiezing werd herko zen als voorzitter de heer G. J. Grimberg en nieuw gekozen de heeren H. A. Robben van Til burg en J. C. Verheyen van Eindhoven. Bij de behandeling van het werkloozenkas- reglement werd door den voorzitter met vreugde geconstateerd, dat de door het be stuur gevraagde wijzigingen door den Rijks dienst in Den Haag waren goedgekeurd, zoodat thans uitkeeringsvoorwaarden en kas tot de beste behooren. Zondagmorgen waren nagenoeg alle leden van de Twentsche afdeelingen, alsook van de Zuidelijke afdeelingen met bussen, auto's en treinen naar Tilburg gekomen. Ook de leden var* Tilburg waren om elf uur allen aanwezig, zooodat de zalen van het café Verbunt de leden niet konden herbergen. Om 12 uur werd een optocht georganiseerd naar de tentoonstelling. Onder de vroolyke toonen van het muziekgezeslchap Tilburgsch Kapelle St. Jan. marcheerde men door Til- burgs straten naar de tentoonstelling, waar voor aan ieder lid door de afdeeling Tilburg een vrijkaart was verstrekt. Deze optocht was georganiseerd als demonstratie voor het goed recht van „St. Andreas" als Textiel-3azen- Vakbond. De optocht mag als volledig geslaagd worden beschouwd, aangezien hieraan onge veer 500 leden deelnamen. Te Wyk aan Duin brak door tot nu toe onbekende oorzaak Maandagmiddag, terwyl de werklieden aan het schaften waren, de de trap pen- en kozynenfabriek van den heer Attema aan den Groenenweg, een flinke brand uit. Omstreeks 12.10 werd de brand aan de linker zijde van de fabriek by het mothuisje ontdekt. Aanstonds werd de brandweer gealarmeerd, die omstreeks half een ter plaatse verscheen. De fel uitslaande vlammen, die in het kurkdroge hout gretig voedsel vonden dreigden naar een nabijgelegen woonhuis over te slaan, hetwelk echter door de brandweer aan de bedreigde zijde nat werd gehouden, zoodat alle gevaar spoedig verdwenen was. Uit een groote hoop mot stegen geweldige rookwolken op die tot ver in den omtrek te zien waren. Inmiddels had het in aanbouw zijnde huis, dat voor de fabriek gelegen was, eveneens vlam gevat. Nadat de brandweer ge durende een uur *abriek en woning met twee slangen krachtig bespoten had, was zy tegen twee uur den brand byna volkomen meester. De fabriek is byna geheel door den brard verwoest, terwijl het woonhuis in het boven gedeelte ernstige brandschade opliep. De eige naar was niet aanwezig, daar hy Maandagmor gen voor zaken op reis moest. Verzekering dekt de schade. Evenwel is het gereedschap der werk lieden alsmede eenige andere voorwerpen aan dezen toebehoorend verloren gegaan zonder ver zekerd te zyn. In de mijn Voccart in de onmiddellyke na bijheid van Kerkrade gelegen, werden drie mynwerkers van de buitenwereld afgesneden, tengevolge van een instorting. Ongeveer 100 wagens steen en gruis moesten worden verwy- derd alvorens de ingeslotenen, die klopteekens gaven, konden worden bevrijd. Een sterke groep kameraden werkte vier volle uren alvorens de mannen konden worden bevrijd. Ze hadden niet het minste letsel bekomen. Hedenmorgen omstreeks negen uur heeft op de spoorlyn HengeloOldenzaal een doodelyk ongeval plaats gehad. Op dat tydstip waren eenige wegwerkers in de nabijheid van de En- schedeschestraat aan het werk, toen een losse locomotief uit de richting Oldenzaal naderde. De arbeider H. J. N. wilde nog een paar balken weggrijpen, hetgeen hem noodlottig is gewor den. De machine reed hem in den rug aan. De man was vrijwel op slag dood. Dokter Frank, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. 100 H.A. vernield Door onbekende oorzaak is een hevige brand uitgebroken in de bosschen langs den weg tus- schen de Noord-Limburgsche plaatsen Helden en Kessel. Ofschoon terstond alle mogeiyke pogingen tot blusschen in het werk gesteld werden, kon men niet verhinderen, dat een boschoppervlakte van ongeveer 100 H.A., toe- behoorende aan de families Haffmans en Esser uit Helden door het vuur werd vernield. Maandagmorgen zyn te Schiedam het oude en nieuwe gedeelte van de N.V. Cacao- en Cho coladefabriek „Baronie" te Schiedam door het wegbreken van een muur aan elkaar verbon den. In de officieele bijeenkomst is de directie na mens het personeel een gedenksteen aangebo den. Harteiyke toespraken werden hierby gewis seld. De 15-jarige J. P. te Stoppeldijk (Z.), die niet zwemmen kon, doch zich toch in een binnen- kreek begaf, is door verdring om het leven ge komen. Bij de reddingspogingen verdronk ook zijn 22-jarige broer. DEN HAAG. Geslaagd voor 2en stuurman groote stoomvaart: H. W. Keesom, G. P. Baum en J. Bus- schers. ft APELDOORN, 7 Juli. Afdeeling B. Geslaagd de heeien: J. J. Abspoel, H. Berkhoff, W. H. J. Broekhuys, F. R. W. Eldermans, A. von Faber, A. W. E. Herkner. A. van Honstede, C. C. Kaljser, L. Kepper, R. J. Kool, G. D. van Manen, D. H. Overdijklng, J. L. Rijndorp, J. A. H. Swart, H. A. Veenemans, H. B. Veldman. E. H. Ve'rsteeg en P. J. Zimmerman, en de dames: M. J. Braam, J. L. van Loenen, M. E. Smit en O. M. ten Sythoff. Afgewezen drie candidatea. Bij de begrafenis van het stoffelyk overschot van Z. K. H. Prins Hendrik zal de Nymeegsche Hoogeschool vertegenwoordigd zijn door den rector magnificus prof. mr. E. van der Heyden. Namens Curatorium der R. K. Universiteit en namens de St. Radboudstichting is aan H. M. de Koninging een telegram van rouwbeklag gezonden. Heden heeft wederom een groote menigte voorby het stoffelyk overschot van Z. K. H. Prins Hendrik gedefileerd. Tot half zes zyn gisteren de menschen tot het paleis toegelaten. Met schat hun aantal op 15000. Vandaag zou het défilé te 4 uur eindigden. Begunstigd door warm zonnig weer stelden de belangstellenden zich .weer op in de Amalia- BREDA, 9 Juli. Geëxamineerd 29 candidaten voor diploma A. Afgewezen drie candidaten. Ge slaagd: A. v. Loon, K. v. Loon, W. Slemmer, L. A. S. M. Gh. van Oldeneel tot Oldenzeel, C. Bahder, v. Zundert, C. Vermeulen, M. de Wit, Th. v. Te- tering, F. Oirbans. E. v. d. Ouderaa, H. Bukkens, Th. Boogers, J. Jacobs. M. Moes, C. Smolders, E. Soeters, M. Theewes, Th. Spapé, J. Verberkmoes, C. Wellts, R. Mentink, M. Noest, E. Verheul, J. A. C. Wlttenaar, M. Wlttenaar. Geslaagd voor deel I: W. A. v. Slooterdyk, Zeist; deel IX: M. W. Relndersma, Den Haag. In een vorige opgave stond, dat voor deel II geslaagd is: R. M, Wolter. Dit moet zün: R. M. .Walter, De berichten als zou de uitvoering der restrictie inzake de bevolkingsrubber ernsti ge moeilijkheden ondervinden n.l. dat de werking der restrictie, ondanks de maatre gelen der Ned. Indische regeering, door de abnormaal hooge productie van de inheem- sche bevolking zou worden belemmerd worden door het Departement van het Bin- nenlandsch Bestuur onjuist verklaard. Te Sitoebondo is de suikerfabriek Pradjo- kan na een jaar gesloten te zijn geweest, weder gaan malen, terwijl een zusterfabriek voor de campagne in 1935 maalklaar wordt gemaakt. De stijging van den uitvoer van radio artikelen uit ons land heeft zich in Juni voortgezet. De uitvoer was grooter dan in Mei en ook in vergelijking met Juni van het vorig jaar. De uitvoer over het eerste half jaar bleef echter bij dezelfde periode in 1933 achter en bedroeg f 14.63 millioen te gen f 17.34 millioen. De daling van den uit voer van gloeilampen in April en Mei heeft plaats gemaakt voor een toeneming in Juni. Over het eerste half jaar bedroeg hiervan de waarde f 3.30 millioen tegen f 4.21 mill. JanuariJuni 1933. De uitvoer van kunstzijde uit ons* land is in Juni naar hoeveelheid en waarde geste gen vergeleken bij Juni 1933. In het eerste half jaar bedroeg de waarde f 8.71 mill, te gen f 8.07 mill. De gemiddelde prijs blijft hooger dan in 1933 en bleef in Juni verge leken bij Mei j.l. onveranderd- De Nederl. Centraal Spoorw. Mij., in li quidatie, heeft de contante waarde ontvan gen van hare onder het publiek uitstaande en nog niet uitgelote 5015 stuks bewijzen van uitgestelde schuld. Zij zal jaarlijks op 1 Juli 481 stuks uitloten en losbaar stellen, maar het is waarschijnlijk, dat vele hou ders thans de contante waarde van hun stukken willen ontvangen, in verband waar mede de Mij. voornemens is f 80.50 per stuk uit te betalen. In verband met het feit, dat Duitschland inzake de transfer aan Nederland 4 pCt. aanbiedt, terwijl Nederland 414 pCt. eischt en tusschen Duitschland, Engeland en Zwit serland een volledige rentebetalings-over- eenkomst is tot stand gekomen, richtte de Nederl. Vereen, van obligatiehouders zich tot den Duitschen minister, hierin het ver trouwen uitsprekende, dat de Nederlandsche crediteuren niet bij de Zwitsersche zullen worden achtergesteld De Amerïkaansche gezant heeft minister Von Neurath inzake de transfer er op at tent gemaakt, dat eenige discriminatie tus schen de crediteuren ten ongunste van Amerïkaansche obligatiehouders een zeer grooten invloed op de openbare meening in de Ver. Staten zou uitoefenen. Op de voorbereidende bijeenkomst van de gouverneurs van de Bank voor Intern. Be talingen werd hoofdzakelijk gesproken over het Duitsch moratorium en verklaard dat, in verband met de tot dusverre bereikte overeenkomsten er feitelijk van een volle dig moratorium geen sprake meer is. De kwestie der oorlogsschulden zou ook ter ta fel zijn, gekomen en op talrijke magen aan dr. Schacht gaf deze onder groot voorbe houd antiQoord. Na de onderteekening van de Engelsch— Duitsche transfer-overeenkomst doet de Britsche regeering thans stappen inzake de transfer van de handelsschulden en werd aan de Duitsche delegatie verklaarddat middelen moeten worden gevonden voor de onmiddellijke afwikkeling der genoemde schulden. De Duitsche regeering heeft een decreet gepubliceerd, dat het verbruik van kopar, lood e.a. grondstoffen moet worden beperkt. De nieuwe machtigingswet geeft den minis ter de bevoegdheid, den invoer te belem meren of te verbieden, invoerrechten te verhoogen en represaille-maatregelen te ne men tegen het buitenland. Hoewel de Fransche minister herhaalde lijk heeft te kennen gegeven, in den zomer niet te leenen, zijn in zijn omgeving een aantal personen, die een onmiddellijke emissie van 10-jarige schatkistbons tot consolidatie van een aantal korte schatkist bons voorstaan. Zij achten de gelegenheid van een uitgifte van fr. 3 milliard thans gunstiger dan wanneer de Kamer in Octo ber terugkeert, aangezien er dan genoeg werk is aan de conversie van de 10-jarige bons 1924 en van verschillende stedenlee- ningen. In Japan heerscht groote overproductie van kunstzijde. Deze zal in 1934 10 pCt. meer bedragen dan in 1933 en in 1935 ver der stijgen. In verband met de beperkte uit- voer-mogelijkheden naar Britsch- en Ne- derlandsch-lndië wordt bij de regeering sterk op productie-beperking aangedrongen., De koper-productie van de XJnion Minière du Haut Katanga is in 1933 aanmerkelijk gestegen n.l. van 3.350 ton per maand in het begin van het boekjaar tot 7000 ton tegen het einde daarvan. De tin-productiebe droeg 334 ton en zal in het loopende boek jaar tot circa 1000 ton worden opgevoerd. Ook de goudproductie volgt een stijgende lijn. De bebouwde oppervlakte voor katoen in de Ver. Staten bedroeg op 1 Juli 28.042.000 acres, hetgeen de kleinste hoeveelheid is sinds 1905. Het vorig jaar bedroeg de op pervlakte 40.852.000 acres. Men is van mee ning, dat hier het regeerings-contrölepro- gram sterk is doorgevoerd. De Amerïkaansche staalproductie wordt voor de loopende week op 27.15 pCt. der ca paciteit geraamd tegen 23 pCt. de vorige week. Het vakblad Steel raamt 33 pCt. De verkoopen van de General Motors be droegen in Juni 112.850 wagens tegen 95.253 in Mei en waren het grootst sinds Mei 1931. De aflevering van automobielen door de Chrysler Corporation bedroeg in de eerste helft van 1934 88.742 stuks of 79 pCt. meer dan verleden jaar. De American Teleph. and Telegr. boekte het eerste half jaar een winst van 3 per aandeel tegen 2.30 het vorig halfjaar. De Middle West Utilities Co. boekte over 1933 een saldo van 944.150 tegen 3.24 mill, het vorig jaar. Na aftrek van interest, dien de receiver te betalen heeft op bank te eningen, wissels, enz., restreet 'n geconso lideerde winst van 80.880. NIJMEGEN. Geslaagd voor Staataexamen de da mes J. van Koeveringa, A. Mïnderhoud en H. J, Steenpoort©-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10