Vrijheidsmisbruik gestuit Naar het aardbeien-paradijs De Tribune" in be slaggenomen Illegale actie da's erger Willem van Oranje PERS-EXCURSIE V. V. V. BEVERWIJK DINSDAG 10 JULI 1934 DUBBEL STER En m n Een veelzijdig stadje Auto reed onder valsch nummer Na 350 jaar Ontrouw kamergenoot Vacan.tiedruh.te in „het Haagje van Kennemerland Ook Rotterdam heeft kennis gemaakt met relletjes. Een barricade in een der steegjes bü den Coolsingd De Beverwijksche aardbei Beverwijk als bloemenstad Het Kennemer Haagje De wagen GZ 4547 niet betrokken bij de schietpartij heden nacht ERNSTIG ONGELUK Leerling-machinist van locomotief gevallen JONGETJE DOODGEREDEN Steelt f 600 en sticht dan brand DE WERKLOOSHEIDSRAAD Eindelijk heeft de regeering de „vrij heid volgens de wet" (art. 7 der Grondwet) aan de russische misbrui kers der nederlandsche vrijheid ontnomen. De persen van den provocateur zijn on bruikbaar gemaakt, volgens art. 94 van het Wetboek van Strafvordering kunnen ze verbeurd worden verklaard. „De geheele burgerlijke pers wedijvert in ophitsing tegen ons", heette het in de Tribune. Het is 't gebruikelijke mondwerk van den opruier, die eindelijk in het nekvel wordt gegrepen. Hij heeft echter de inbeslagne ming van zijn werktuigen aan zichzelf te wijten. Erkende hij niet ronduit, dat hij illegaal tegen regeering, justitie en politie vocht? Hij wist dus de risico's te beloopen van den strijd, waarin hij op den duur niet ongedeerd in de sloppen kon terugwijken en de opgehitste arbeiders aan de kara bijnen-kogels op de barricaden overlaten. De provocateur bleef sarren „de regee- ring-Colijn en haar rooftocht op de zakken der arbeiders". Hij was de organisator van het barricadenvolk en zwetste onder de makkers, dat geen Colijn en geen klabak hem aandurfde, dat Wijnkoop en De Visser immuun zijn, dat ze in de Kamer de regee ring wel zullen krijgen en de wet aan hun laars lappen! De provocateur hitste bij de «tempellokalen: Colijn deed gemeen, zijn tankwagens rupsen over het opgebroken asfalt van de Jordaan. Maar of de meppers tegen de agenten nog even de steenen en dakpannen in de handen wilden houden, want de provocateur en zijn schoftjes schoven al De Tribune onder de deuren: „Volgt overal het parool tot protest-sta king." En wat was het parool van de staking? Zij leerde de nieuwste trucs, om van de daken de vuilnisbakken met de uitwerpse len van de partij genooten op de koppen van de smerissen uit te emmeren. Ook moeten ze voor een loozen revolverknal niet bang zijn. Ziehier hoe de provocateur zijn luitjes bemoedigt met de instructies uit het groote hoofdkwartier: Snelle, stelselmatige verplaatsing van de ac tie van het eene stadsdeel naar het andere. De vijand moet verrast worden en niet de gelegen heid krijgen zich te realiseeren, wat er eigen lijk precies gebeurt. In het bijzonder wordt ge waarschuwd tegen de afwachtpolitiek, die de arbeiders onvermijdelijk in een muizenval moet brengen. Reeds zijn een aantal arbeiders door de ge wapende benden der bourgeoisie vermoord en velen gewond. In de afgeloopen jaren verzweeg de bourgeoisie voor de belasting niet minder dan 1233 millioen gulden en zij werd volkomen ongemoeid gelaten, maar de arbeiders die hon geren worden neergeschoten als zij dit niet ge duldig verdragen. De kinderen der arbeiders zijn niet meer veilig op straat. Weigert daarom uw kinderen naar schooi te sturen. Organiseert schoolstakingen. Eischt onmiddellijke verwijdering van de po litie uit de arbeiderswijken. Ondersteunt den strijd in Amsterdam, in de andere steden van ons land! Organiseert overal demonstraties te gen de steunverlaging, en sympathiestakingen in de bedrijven! Eischt dat de militaire politie en marechaussee onmiddellijk uit Amsterdam worden verwijderd. In aen loop van den avond hebben de arbei ders in de Tweede Egelantierdwarsstraat de straat met machine-olie ingesmeerd, zoodat de wielen van politie-auto's en motoren er vruch teloos over heen tollen, zonder dat de voettui- gen verder kwamen. Op tallooze andere puntrti zijn spijkers en glasscherven gestrooid. In sommige straten liggen planken, met groote spijkers erin, over de geheele breedte van het wegdek. Tegen de politie loeit de protestkreet op: „Moordenaars! Moordenaars!" De politie is volkomen haar bezinning kwijt. Lijkbleek en schreeuwend van zenuwachtigheid en angst hollen de agenten door de straten en schieten maar, schieten maar, zonder ophou den, recht op de menschen. Om een uur of half t-aalf bleek een agent, die zich wat al te ijverig betoonde, door de arbeiders in de Prinsengracht gedeponeerd te zijn. Tegelijkertijd kondigt de burgemeester nieuw bloedvergieten aan! Lood inplaats van brood! is het parool van het regiem ColijnDe Vlugt. Laffe wraak van een politie, die een langen bangen avond in angst en vrees had verkeerd, omdat de werklooze, hongerige massa's van Amsterdam hun machtige vuist hadden ge toond.... Alleen „De Tribune" staat aan de zijde der strijdende werkers! Alleen „De Tribune" is de vriend en de gids der arbeiders! Alleen de provocateur van Moskou had lastgevingen voor de arbeiders van Am sterdam. Alleen hij commandeerde hun de „machtige vuist" tegen „de laffe wraak van de politie", om den revolverknal van den plicht te beantwoorden met de revo- lutionnaire romantiek van de barricade, de dakpan en het emmervuil. Nog in het nummer, dat de persen voor de oproerlingen gereedmaakten, toen de justitie het Tribunegebouw binnenviel, mousseerde de valsche berichtgeving, die de rebellie met couragie moest bedwelmen, daar soldaten en politie al met de barri cade-verdedigers begonnen te verbroede ren en niet meer op de opstandelingen zouden schieten: „soldaten weigeren zich voor den strijd tegen hun eigen klasse te leenen". „Muiterij onder de politie." En na die uitroepen-met-vette-letters deze knal op-den-vuurpijl: Wij weten, dat eens de arbeidersklasse ln den strijd zegevierend te voorschijn zal komen en dat ook in Nederland de sociale revolutie een einde zal maken aan de heerschappij van een klasse, die slechts ellende en wanhoop in het allergrootste deel van de bevolking weet te zaaien. Vóór een eenheidsfront, voor Sovjet- Nederland!" Hoelang zoo hebben wij al geruimen tijd gevraagd hoelang zal Den Haag zich nog door Moskou laten martelen, omdat het geen martelaars wil maken? Het land wachtte op een opluchtende daad van het sterke gezag, nadat ook het Eerste Kamer lid Jhr. mr. de Savornin Lohman had ge vraagd „of de minister bereid is, met toe passing van de bestaande wettelijke bepa lingen, zoo deze hem daartoe de noodige middelen verschaffen, het zijne te doen om dergelijke openlijke ophitsing tot burger oorlog te verhinderen en zoo de wet hem daartoe niet de bevoegdheid geeft, ten spoedigste herziening der wettelijke voor schriften te dien einde te bevorderen." Thans is de bevrijdende daad gevolgd. Eindelijk is aan het louche drijven van den hoofd-provocateur uit Moskou en zijn vrijheidsmisbruik in Nederland een einde gemaakt! De Communistische Partij Holland, in de sloppen en portieken teruggejaagd, probeert de provocaties voort te zetten. De kameraden blijven op afstand de agenten sarren, van de daken en uit een schaduw vliegt nog wel een steen. Ook de propagandisten loopen nog met gedrukte of haastig gekrabbelde instruc ties rond. De politie ving enkele motorrij ders op, die op geheime bevelen van den communistischen generalen staf bepaal de groepen uit het eene stadsgedeelte op riepen voor den begonnen heibel in het andere. Zooals het verzet in de hoofdstad spon taan leek, maar in werkelijkheid niet on knap was georganiseerd, had het hoofd kwartier ook in de illegale gedrukte pro paganda voorzien, in geval het hoofdor gaan der partij onmogelijk werd gemaakt- Gisteren werden in Amsterdam de ge- cyclostyleerde, verkleinde Tribune en haar werkplaats door de politie ontdekt, in Rotterdam probeeren linke propagandis ten het arbeiderspubliek te misleiden met een drie keer per week verschijnende marxistische Maasbode, in Haarlem werd gisteren op klein boekformaat De Tribune voor Haarlem en Omstreken" rondbe- zorgd, in het Noorden verschijnen in Tri bune's omgezette bedrijfskrantjes, in het Zuiden stiekem uitgedeelde pamfletaire druksels tegen „de politie-terreur". De mentaliteit, welke de actie teger: de regeeringsmaatregelen leidt, is zoo over spannen, dat in de hoofdstad groote biljet ten staan aangeplakt met de uitnoodiging: Alarm. Bezet de bedrijven. Revolutie door onteigening." In de Haarlemsche Tribune schrijft thans de provocateur, dat de arbeiders nog verder op de barricaden moeten. En het nieuwe krantje zal daarbij de vlag zijn, want: De Tribune zet den strijd voort- Kogels, gummiknuppelslagen, pantserauto's, noch een aanslag op de persvrijheid kunnen ons tegenhouden. Onze Tribune zal grooter in formaat worden en steeds beter van inhoud- Wat het eerste betreft dat komt vanzelf als wij verhuizen gaan naar een andere druk kerij, wat het tweede betreft dat kan U aller medewerking, door goede copy en vooral plaatselijke arcorberichten af te geven in gesloten enveloppe aan de be kende kameraden! De uitweg uit deze crisis en haar vree- selijke gevolgen voor het proletariaat, is de verovering van de macht, naar het voorbeeld van de Octoberrevolutie van 1917. Speculeerend op de geheimzinnigheid der actie, die altijd een bijzondere trek voor het kwaad is, zal de provocateur er allicht in slagen het spelletje, dat ze van de „actie" maken, nog eenigen tijd vol te houden. Maar eer de Russische October-revolutie ook in ons land wordt klaargespeeld, zou den Regeering en openbare meening eerst het gezond verstand moeten verliezen! Kennemerland begint den laatsten tijd zijn eigen schoonheid te waardeeren, hetgeen wel blijkt uit de vele propaganda die er gemaakt wordt voor het vreemdelingenverkeer. Van de Beverwijksche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer vonden wij het een ver dienstelijk initiatief de geheele Nederlandsche Pers uit te noodigen voor een excursie door haar karakteristiek stadje. Omdat Beverwijk nagenoeg synoniem is met aardbei, had men hiervoor natuurlijk het hoog seizoen van de aardbeiencultuur uitgekozen. Toch zijn we tot de bevinding gekomen, dat Beverwijk nog heel wat meer biedt. Het is het centrum van midden-Kennemer- land een dicht bevolkte streek en heeft oaardoor al de bedrijvigheid van de groote stad, al telt het zelf niet meer dan 12000 inwoners. Den laatsten tijd trekt het nogal de aandacht door het vraagstuk van de samenvoeging met Wijk aan Zee en Duin. Een zeldzaam verschijn sel voor een plaats van 12000 zielen is, dat ze reeds geheel over öe grenzen der gemeente is heengegroeid. Wat de oppervlakte betreft is het dan ook wel een der kleinste gemeenten in ons land; deze meet n.l. niet meer dan 299 H.A., waarvan een belangrijk deel nog bestaat uit polderland, voor bouwterrein ongeschikt. Als marktplaats heeft Beverwijk een historie van zeven eeuwen achter zich, en nog is dit zijn grootste beteekenis. De excursie werd dan ook begonnen met een uiteenzetting van Bever wijk als marktplaats, door den heer W. de Groot, directeur van de veiling „Kennemer land." In de „Wijker tuinen" worden al van ouds aardbeien geteeld, bessen, asperges en allerlei warmoezerijgewassen, waarnaast elke tuinder ook zijn vruchtboomen had. Deze wijze van te len is nog lang niet uitgestorven, het is nog een geliefkoosde teelt van den „ouderwetschen" Kennemer tuinder. Als in Februari de zon aan den hemel komt, begint hij nog zoo graag zijn tuinboonen en uien te planten, zijn erwten en spinazie te zaoien, zoo van alles wat, omdat de Beverwijk sche markt nog altijd een groote verscheiden heid van producten kan opnemen, wegens het groote aantal kleinhandelaren, hier venters ge naamd, dat in Beverwijk aan de markt als koo- pers verschijnt. De onderlinge uitwisseling der producten deed op de"„Meerkade" een levendigen handel ont staan, waaruit een vaste groenten- en fruit markt is voortgekomen, op welke markten thans ook de handelaar-grossier en de conservenfa- briek als kooper verschijnen. Toen de afzet-gelegenheid grooter werd, ging men zich meer specialiseeren op den teelt van die producten, die het liefst in het groot werden gekocht. Naast het markten door den tuinder, werd door eenige ondernemende mannen het „veilen bij afslag" ingevoerd, welk systeem in- tusschen overal heeft baan gebroken en de voorlooper is geworden van het huidige veilen met electrisch afmijntoestel. De gespecialiseerde teelt bood nog andere mo gelij kheiden. De exporteur verscheen op de markt. Enorme hoeveelheden werden geëxpor teerd. Vooral aardbeien werden op groote schaal verzonden en het kwam niet zelden voor, dat in één seizoen de 1000e wagon aardbeien door één exporteur of door de „verzendvereeniging" werd verladen. Deze pioniers van dezen export hebben groote verdiensten voor de streek „Kennemerland" en voor Beverwijk als marktplaats. Ook boonen werden in dat tijdperk in groote massa's geëx porteerd, voor de markten en fabrieken in het buitenland. Maar daarnaast bood het veilingsysteem ook gelegenheid aan iederen grossier of kleinhan delaar, om te koopen wat hij noodig had. De groentenwinkelier uit staa en dorp in de omge ving werd vanuit deze plaats van producten voorzien. De afzet voor het „binnenland" heeft zich de laatste jaren zóó uitgebreid, dat in Be verwijk, waar de export van groenten nagenoeg niets meer te beteekenen heeft, bijna alle groenten voor het binnenland worden afgeno men. Hetsnelle en geperfectionneerde systeem van „veilen op de klok," maakt het mogelijk, de enorme massa's producten geheel „in het klein", dus voor groot- en kleinhandel, te verwerken. Ook het ouderwetsche systeem van veilen is nog steeds in gebruik en nog kan men, als in den goeden ouden tijd, aan de „Meerkade" deze typische bedrijvigheid gadeslaan. In de latere jaren is men in deze streek ook de glascultuur gaan beoefenen. De markt in Beverwijk kan alles gebruiken, zoodat men hier steeds een goed afzetgebied kon vinden. Toen echter die teelt zich ging uitbreiden, waren er producten over, die geen plaats konden vinden, b.v. tomaten, zoodat men afzet voor export moest gaan zoeken, op andere veilingen. In het algemeen echter waren de producten van de glascultuur ook in Beverwijk goed te verkoopen. Sedert 1930 evenwel drukt de crisis ook haar stempel op de bedrijvigheid van Beverwijks markten. Wat Beverwijk beroemd heeft gemaakt in binnen- en buitenland is de aardbei. Aardbeien groeien op velerlei gronden, doch het is vooral de duinzandgrond, waar de aardbei het welig- ste tiert en de beste vruchten geeft. Of het de kwaliteit van het grondwater is, of de kalk- houdende bodem zullen wij een open vraag la ten, doch feit is, dat de aardbei van de duin- gronden van prima kwaliteit is en uitstekend houdbaar voor export. Het is vooral de latere soort Jacunda, hier wel Amazone genoemd, die voor deze gronden nog niet overtroffen is in kwaliteit en die in deze omgeving in massa wordt geteeld. Enorme hoeveelheden van deze heerlijke vrucht worden in den tijd der campagne aange voerd en de file karren die hun beurt voor het veilingsgebouw afwachten is dikwijls kilometers lang. De ontelbare aardbeienvelden, alle omzoomd door de schilderachtige heggetjes, geven aan de omgeving een buitengewoon vriendelijk aanzien. Ook de bloembollenteelt neemt in de omge ving van Beverwijk een belangrijke plaats in en is er bijna zoo oud als de eigenlijke bloembollen streek HaarlemLeiden. Een van de oudste af- deelingen van de Alg. Ver. voor Bloembollen teelt is de afdeeling Beverwijk. De omgeving is eigenlijk een natuurlijk ver lengstuk van de bloembollenstreek, men treft hier ongeveer dezelfde gronden aan, duingrond, zandgrond en geestgrond voor de teelt van tul pen, hyacinthen en gladiolen en ook zwaardere gronden, waarop de teelt van Narcissen en bij goed kan worden uitgeoefend. Het is alweer de natuurlijke trek naar Be verwijk als centrumplaats, die ook de positie van een bloembollenveiling in Beverwijk vrij wel verzekerde. Tegenwoordig opereeren nog steeds twee bloembollenveilingen in Beverwijk, één in het veilinggebouw der groentenveiling en één in het bloemenveilinggebouw „Het Cen trum." Naast de cultuur van aardbeien, groenten en bloembollen, is de teelt van en de handel in bloemen in Beverwijk zeer belangrijk. Aanvan kelijk begonnen met het trekken van bloembol len, hebben de kweekers zich op den weg bege ven van de teelt van allerlei bloemen en sier gewassen. Enorme massa's bloemen worden er op de veilingdagen in Beverwijk verwerkt. Het is met de bloemen al even gemakkelijk gegaan als met andere producten. Beverwijk is een cen trumplaats, als er maar aanvoer is, dan is er dadelijk handel. Groote troepen koopers uit de geheele volkrijke omgeving komen dagelijks voor den afvoer zorgen van bloemen en planten. De pioniers, die de eerste moeilijke jaren heb ben doorgeworsteld, wisten dat uiteindelijk hun streven moest slagen en zij hebben succes ge had, zij hebben tot de teelt geprikkeld en daar mede een belangrijken tak van markthandel opgebouwd. De centrale ligging en de drukke handel heb ben in Beverwijk een bloeiende winkelstand in het leven geroepen, die menige veel grootere stad tot eer zou strekken. De Breestraat met haar dubbele boomenrij en prachtige winkelhuizen trekt de bewondering van iederen vreemdeling. In weinig steden treft men het aan, dat de hoofdstraat van het eigen lijke centrum nog geschikt is voor het huidige snelverkeer, doch met de Beverwijksche Bree- straat is dit wel het geval. Hedenmorgen heeft de politie den auto opge spoord, welke staat ingeschreven onder No. G Z 4547. Uit een auto, welke dit nummer droeg werd hedennacht even over twee uur bij de Cavalerie-kazeme een wachtmeester van de marechaussee beschoten. Het blijkt, dat de eigenaar van den wagen niets met het gebeurde te maken heeft. De auto waaruit geschoten werd reed dus met een valsch nummer. Op het stationsemplacement te Hengelo is Maandagavond de leerling-machinist H. Jager van een rangeerenden locomotief gevallen. Hij liep zoodanige verwondingen aan een zijner voeten op, dat hij direct naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Bij informatie aan het ziekenhuis kon men ons geen nadere inlichtingen verstrekken. Maandagavond is te St. Willebrord de 9- jarige A. G., wonende te Etten-St. Willebrord, van een rijdenden vrachtauto gevallen, over reden en gedood. De kleine, die met een twin tigtal kameraadjes op den auto aan het spelen was, werd door den bestuurder meermalen ge waarschuwd en van den auto weggejaagd. Het kind verstopte zich met drie kameraadjes in den laadbak. Bij het in beweging zetten van den auto viel het kind uit den laadbak met bovengenoemd noodlottig gevolg. Ook als amusementsplaats is „de Wijk" voor geheel de omgeving, waardoor de Breestraat op Zondag of bij feestelijke gelegenheden het aspect van een grootsteedsche boulevard biedt. Zooals de Hagenaar passagiert op zijn Sche- veningsche pier, zoo doet de Beverwijker het op de Breestraat. Crisis noch werkloosheid hebben aan Bever wijk zijn opgewekt karakter kunnen ontnemen, zoodat bioscopen en andere amusementsgelegen heden er nog immer vrij goede zaken maken. Ook de ligging van Wijk aan Zee is voor Be verwijk zeer voordeelig daar vele badgasten die des 's avonds wat vertier willen zoeken buiten het stille badplaatsje dit allen komen doen in Beverwijk. Dit is dan ook niet te verwonderen daar be halve de bovengenoemde bedrijvigheid Bever wijk ook vele andere bezienswaardigheden be zit. Zelfs de historicus kan er zijn hart ophalen aan verschillende gebouwen en plaatsen, die dan ook op de gehouden pers-excursie bezocht werden. Ook Beverwijks burgemeester, mr. J. H. Scholtens, maakte de geheele excursie mee. In den tuin van het Rustoord in de Peper straat bewaart men het oorspronkelijke tuin huisje van de gezusters Wolf en Deken, het aandenken aan deze 18e eeuwsche schrijfsters, die een groot gedeelte van haar werken te Be verwijk hebben geschreven. Een straat, die naar beide dames vernoemd is, heeft aanstonds den humor der Beverwijkers geprikkeld om haar te veranderen in Wollendekenstraat! Onder meer bezit Beverwijk ook een prachtig oud kerkgebouw, thans gebruikt door de Ned. Herv. Gemeente. Het kerkgebouw dateert vermoedelijk uit de 13e eeuw. Van 1377 wordt zij als parochiekerk vermeld, toegewijd aan St. Agatha. Het is in 1573 door de Spanjaarden in brand gestoken. Na het verdwijnen van de Spaansche troepen in 1576 is het kort daarna door de Hervormden in bezit genomen, waarschijnlijk in 1578 of 1579. De kerkelijke archieven kunnen daaromtrent geen zekerheid geven, omdat door den brand van 1644 al de stukken zijn verloren gegaan. In 1912 werd de toren 65 M. hoog), die reeds lang aan de burgerlijke gemeente was afge staan, door den bliksem getroffen en brandde gedeeltelijk uit. Met medewerking van het rijk werd de toren in 1913—1914 gerestaureerd op kosten der gemeente. De pijlers en bogen zijn zeer waarschijnlijk nog van de 13e eeuw en hebben dus het vuur getrotseerd. De preekstoel en banken zijn van de 17e eeuw. Het doophek met eikenhouten lig gende leeuwen en een koperen doopboog zijn van omstreeks J600. De kerk bevat verschillende z.g. rouwkasten en grafkapellen. Aan de Oostzijde bevindt zich die van Johannes Corver met een marmeren portiek, 18e eeuwsche stijl, aan de Zuidzijde die van de familie Van Harencarspel, waarin acht rouwkasten en een marmeren sarcophaag, alle uit de 18e eeuw. Tegen den Noordmuur vindt men den grafkelder van Daniël Lodewijk Hog- guer en Henriëtte Mauclerc. In de kerk bevindt zich een 17e eeuwsch or gel van den beroemden orgelbouwer Muller. Dit orgel blijkt een waar kunststuk en munt uit door fijnheid van toon. Evenwel verkeert het se dert lang in staat van verval, zoodat het drin gende behoefte heeft aan een grondige restau ratie. Reeds heeft de Ned. Herv. Gemeente hiertoe 'n flinke som geld bijeengebracht, zoo dat bet orgel zoo goed als zeker voor de toe komst bespaard blijft. Het buiten „Scheybeek" waar Vondel zijn ballingschap heeft doorgebracht en dat door hem niet ten onrechte als een lustoord ge roemd werd, is nog het eenig overgeblevene van de talrijke buitenverblijven der Amsterdamsche patriciërs. Mevr. de Wed. van Hattum, de tegenwoordige bewoonster, deed aan het eind der excursie aan de geschiedkundigs gastvrijheid alle eer aan en stelde het talrijke persgezelschap in de gele genheid de geneugten van den ouden Vondel nog eens te smaken. Verder bleek Beverwijk in het bezit van een keurig minatuur-museum, de Kennemer Oud heidkamer, gelegen achter het raadhuis. Of schoon de instelling pas van 1930 dateert, is er op het oogenblik reeds een waardevolle verza meling bijeengebracht. Wat verder de moeite van een bezoek waard is, zijn de beide katholieke kerken, vooral de St. Agathakerk aan de Breestraat. Aan dit machtig gebouw zijn kosten noch moeiten ge spaard. De hooge koepel, geheel met de hand gemetseld, en geschraagd door acht zware pi laren, is tot wijd in den omtrek zichtbaar. Het interieur is geheel het werk van den Haarlem- schen architect d'interieur Lambert Laurijssen. De talrijke Beverwijksche industrieën o.a. de in volle werking zijnde Bever conservenfabriek, werden bezichtigd, zoodat we volop in de gele genheid waren kennis te nemen van de veel zijdigheid van deze „miniatuur metropool". De unieke lunch in het Kennemerhotel waar ook burgemeester Scholtens de lof zijner gemeente bezong zal er met weinig toe heb ben bijgedragen den goeden indruk van Bever wijk te verhoogen. Wij wenschen Eeverwijk en zijn ijverige V. V. V. gaarne de welverdiende belangstelling van bet vacantievierend publiek. Heden herdenken wij het feit, dat 350 jaar geleden de moordende kogel van Balthasar Gerards Prins Willem van Oranje trof en het land beroofde van den man, die zoo waarachtig 's lands vader wordt genoemd. Het zou weinig zin hebben, om na de uitvoerige herdenkingen die het vorig jaar plaats vonden thans aan het leven en de beteekenis van deze groote figuur weer vele kolommen te wijden. Maar een korte her innering aan dien noodlottigen dag mag toch niet ontbreken. Nederlands katholieken hebben aan de viering van het eeuwfeest op loyale wijze meegedaan, ondanks de onaangename kan ten die er voor hen vastzitten aan de her innering aan de dagen waarin de Holland- sche staat werd geboren. Sommige katho lieken hebben zich weliswaar tegen een deelname aan die herdenking verzet, ook is van protestantschen en liberalen kant betwijfeld of zij wel con amore konden mee doen wij herinneren in dit verband aan het merkwaardig geschrijf in „De Avond post" maar gelukkig heeft 'n ruim en ob- j actief historisch inzicht gezegevierd en zoo heeft het katholieke volksdeel in zijn alge- menheid zich niet onttrokken aan de viering van een man, in wiens leven zeker mo menten waren waarop critiek gepast is, maar die daarnaast ook zóó vele en zóó groote deugden bezat, zóó ontzaglijk veel heeft gedaan en geofferd voor ons land en ons volk, dat hij een der lichtende figuren blijft in onze geschiedenis en in de ge schiedenis van Europa. Willem van Oranje's laatste politieke daad is geweest de overdracht van het lands heerlijk gezag aan Frans van Anjou in 1581. Toen deze gestorven was, besloot men in Holland en Zeeland aan Willem van Oranje het souverein gezag over te dragen. Het is evenwel nimmer zoo ver gekomen, want niet lang daarna hadden velen het op Willem's leven gemunt en in 1584 werd de Prins op verraderlijke wijze vermoord. Zijn lichaam kon men verwoesten, maar zijn geest bleef levend. Uit dien geest is ons vaderland geboren en gegroeid toen hij er niet meer was. Naar men mag aannemen was het niet precies het vaderland, zooals hij zich dit voorstelde toen hij de Unie van Utrecht overwoog. Prins Willem wilde niet alleen de watervesting Holland sterk zien, want hij had 'n te groot inzicht in de krach ten der cultuur om niet te verlangen dat alle Nederlanden eendrachtiglijk zouden samengaan. Wat de Unie van Utrecht ople verde was dus maar 'n gedeeltelijke verwer kelijking van 't ideaal dat hem voor oogen stond. De gevolgen kennen wij: een snelle en prachtige groei van Holland, een verval van de Zuidelijke Nederlanden. Laat ons niet te lang nakaarten over historische noodwendigheden. Nu de geschiedenis bij ons niet meer uitsluitend geschreven wordt met de pen van den liberalen Hollandschen geleerde, nu allerlei nieuw onderzoek de feiten anders groepeert en verklaart, nu komt de figuur van Willem van Oranje, nu komen zijn oogmerken in een ander licht. Men hoede zich voor hypothesen zonder basis en onverantwoorde wenschdroomen. Maar men sterke zich aan den geest van den Prins, die het krachtigste cement is gebleken voor de nationale eenheid- Jonge volksgroepen komen op, vragen hun rech ten. Mogen zij te werk gaan zonder exces, met het rijpe inzicht, de bereidwilligheid tot offers en de tolerantie, welke den Prins altijd hebben geleid bij zijn staatkundig werk! Dan blijven wij. gespaard voor ijdel machts-vertoon en broedermoord, zoowel als voor nivelleering en anarchie. Door de politie te Venlo is aangehouden en voorgeleid voor den Officier van Justitie te Roermond de 26-jarige werklooze J. K. uit Ble- rick. De jongeman had Zondag uit de kleerkast van zijn kamergenoot in zijn kosthuis 600 ontvreemd en daarop de kast in brand gesto ken. Bij het ingestelde onderzoek werd uit de ver koolde massa het slechts gedeeltelijk verbrande geldkistje gevonden. Men kwam toen op de ge dachte dat het geld gestolen moest zijn voor de brand ontstaan was. Den jongeman Werd een verhoor afgenomen, waarbij hij bekende den diefstal gepleegd te hebben en den brand ge sticht te hebben. Dezer dagen hield de Nederlandsche Werk- loosheidsraad onder presidium van zijn voor zitter, den heer H. de Bordes, zijn twintigste jaarvergadering. De voorzitter herdacht met een kort woord het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik en de plaats, welke hij in het leven van ons volk had ingenomen. Besloten werd een brief van rouwbeklag aan H. M. de Koningin te zen den. De rekening en verantwoording over 1933 werd goedgekeurd en de penningmeester voor zijn beheer gedéchargeerd. Het jaarverslag over 1985 werd vastgesteld. Benoemd werd de commissie tot nazien van de rekening en verantwoording over 1934. Het beleid van het Tijdschrift van den Ne- derlandschen Werkloosheidsraad, in 1933 ge voerd door de Redactie, gaf geen aanleiding tot opmerkingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13