Duitsche boeren ontevreden 1 Onzedelijke films geboycot Bij den dood van P. Gianfranceschi Het nieuws van heden DEBOERSCH-NUCHTERE OPVATTING Barthou te Londen GEHEIMZINNIGE VLIEG ONGELUKKEN BEKEND UIT NOBILE'S POOLEXPEDITIE Rouwdienst voor dr. Klausener DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG ÏO JULI 1934 Ochtendblad Feit is, dat de oogst geen twee derde bedraagt van dien van het vorige jaar Tot over de ooren in schuld Japansche toenadering tot de V.S. Zeer vriendelijke woorden van Simon. Pietri bespreekt de Vlootkwestie Locarno getrouw Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiifiiiiiiii^ Twee Duitsche vliegtuigen neer gestort. Zeven menschen om het leven gekomen Nieuws geheim ge houden Goebbels voor de radio MEVROUW CURIE BEGRAVEN In uitersten eenvoud is het stoffelijk overschot van Mevrouw Curie op het kerkhof te Sceaux ter aarde besteld. Familieleden en slechts eenige vrienden waren hierbij aanwezig De Amerikaansche katholieken voeren een onverbiddelijken strijd voor de goede film Een ernstig „j'accuse" Sinds 1930 leider van het Vaticaan se he radiostation Groot verlies voor de wetenschap Pater Gianfranceschi De Duitsche overheid heeft geeste lijken bijstand aan de terecht- gestelden geweigerd Scherp protest te Rome De Protestanten in Duitschland 13 Torgler gestorven? Oraniënburg NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18833 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van een bijzonderen correspondent) De huidige regeering heeft als geen vorige ooit gedongen om de gunst van de boeien, en het is haar aanvankelijk gelukt, om het boe- renbloc, die labiele factor in de Duitsche poli tiek, vast te leggen door middel van vele be loften. Doch de rekening van den boer is een voudig en wordt per seizoen gemaakt; men kan hem niet, zooals den arbeider, afleiden met marschen, muziek en steeds vernieuwde phrasen. En het is deze bekende en gevreesde boeren-nuchterheid, die van het plattelands volk, de groote partij der ontevredenen heeft gemaakt. En ofschoon ook op de dorpen de spionnage en verklikkerij aan de orde van den dag zijn, nemen de boeren zich, eigenzinnig als zij zijn, toch minder in acht dan men zou den ken, en wanneer zij onder elkaar zijn, worden er harde waarheden aan het adres der Hitier- Regeering gezegd. Want wat geven zij er om, dat zij thans plechtig in wetsartikelen en re devoeringen de „Rijksvoedingsstand" worden genoemd, dat de vroegere gemeenteraden heb ben moeten plaats maken voor een dorpsschout, die tesamen met de oudste boeren van het dorp de vroegere parlementaire vertegenwooidiging vervangt? Dat de goede oude namen der maan den in een rurale opwelling werden vervangen door de Duitsche, die totnutoe in vergeelde kalenders praalden: Brachhet in plaats van Juli enz.! In het vorige jaar, toen het arbeids- verschaffingsprogram aan eiken boer die zon der knecht werkte, een knecht toewees (al was het dan dikwijls een kapper, klerk of hoeden- verkooper uit de stad, die geen hark van een mestvork onderscheiden kon) welke niet betaald behoefde te worden, en slechts werkte voor de kost, met een kleine ondersteuning van staatswege, hadden de boeren nog eenige waar deering voor het nieuwe régime, ofschoon zij ook toen reeds klaagden over de steeds verder zakkende prijzen hunner producten. Maar thans is deze knecht, in den vorm van een werklooze, verdwenen, en wordt slechts eiken boer, die een tweede knecht aanstelt, terwijl hij er vroeger maar één had, een geringe on dersteuning toegekend, hetgeen dus geen maat regel is om de boeren te helpen, doch integen deel, om hun steun te verkrijgen tegen de werkloosheid. Doch waarvan zouden de boe ren een tweeden knecht aanstellen? Die er een enkele hebben weten al nauwelijks waarvan hem te betalen, want het baargeld is duur ge worden. De prijzen voor het veevoeder zjin nog nooit zoo hoog geweest als thans, en het vee zelf heeft in geen jaren zulke lage prijzen ge haald. Een centenaar (100 pond) veevoeder kost twaalf Mark, men heeft er in vorige jaren zeven voor betaald. De haver kost eif tot twaalf Mark en heeft het vorig jaar nog acht gekost. Het is begrijpelijk, dat onder zulke om standigheden de boeren, die voor hun melk bedroevend lage prijzen krijgen de Molkerei die vroeger acht en negen pfennig per liter gaf, betaalt thans zes pfennig hun vee lie ver verkoopen (Daarbij komt nog de invloed van de langdurige droogte, die de weiden ver schroeid heeft en de hooioogst beperkt) Maar het vee is sterk gedaald in prijs. Een koe, die vroeger haar 250 Mark waard was, brengt op het oogenblik niet meer dan 150 in, de jon ge kalveren worden voor spotprijzen wegge geven. Doch het eigenaardige daarbij is, dat de vleeschprijzen in de stad hoog blijven, en te genover het vorige jaar absoluut niet minder geworden zijn. De boeren breken er zich het hoofd over, hoe deze zaak nu in elkaar zit, en men heeft hun ten antwoord gegeven, dat de veehandelaars, die ook thans nog voor het grootste deel joden zijn, de schuld ervan dra gen. Deze veejoden worden nu door een nieuw- ingevQerden maatregel op zij gezet en vervan gen door de z.g. „Kreisverkaufstelle", die het aan- en verkoopen van vee bemiddelt. Doch in verschillende streken functionneeren deze instellingen reeds, en toch heeft men allerminst kunnen bemerken, dat het vee door de nieuwe TOKIO, 9 Juli. (V. D.) De minister van bui- tenlandsche zaken Hirota heeft gisteren een verklaring afgelegd, waarin hij naar voren bracht, dat ernstig gestreefd zou moeten wor den naar een vollediger overeenstemming tus- schen de Vereenigde Staten en Japan. Hirota voegde hieraan toe, dat de mogendheden zich thans wel zeer ernstig bewust moeten zijn van hun verantwoordelijkheid bij het instandhou den van den wereldvrede. De nieuwe regeering Okada heeft haar eer ste formeele zitting gehouden en is vervolgens verdaagd zonder mededeelingen te doen over de vastgestede politieken richtlijnen. verkoopmethode ook maar een daalder meer haalde. Het gevolg van dat alles is, dat de veeboeren tot over de ooren in de schuld zitten en de Regeering voor alles verantwoordelijk stellen. De stevig georganiseerde SA op de dorpen met haar motorfietsen en auto's, de eindelooze reeks van inzamelingen, nu eens voor dit. dan voor dat doel, doet de rest. Op het platteland, waar ieder zijn buurman kent, vraagt men zich af, waar deze en gene „leiders" hun piotselin- gen welstand en hun mooie wagentjes aan te danken hebben, terwijl van de arme boeren, die zelf al niet weten hoe ze den winter door zullen komen, nog verlangd wordt, dat zij va- cantiekinderen uit de stad gratis bij zich op nemen. Hoe sterk de ontevredenheid is, kan men ziqh verklaren uit de steeds weer her haalde bedreigingen, door groote en k'eine „Führer" tegen de kankeraars, de z.g. Mies- macher, geuit. En kankeren doet men wanneer men zich over de bestaande slechte toestanden uitlaat. „Het Nationaal-Socialisme rust op u, boeren, gezond geslacht van ons platteland, dat de steden voedt met uw arbeid en producten" heeft Hitler in een van zijn groot redes ge zegd. Thans kan men constateeren, dat die steunpunten zeer wankel zijn geworden. De ontevredenheid neemt overhand toe, men spreekt van broodrantsoeneering in den aan staanden winter, daar de oogst van dit Jaar in geen geval meer zal bedragen dan twee derden van den oogst in 't vorig jaar. En wanneer "t ge mor ook al niet luid gewaagd wordt tot zwijgen te brengen is het niet. LONDEN, 9 Juli. (Reuter.) Hedenochtend en vanmiddag vonden de besprekingen plaats tusschen Engelsche politici en de Fransche mi nisters Barthou en Pietri. De besprekingen wer den onderbroken door een lunch, welke door Sir John Simon aan de Fransche ministers werd aangeboden. Aanzittenden waren ook de Engelsche minister van Oorlog, lord Hailsham lord Eden, Henderson en verschillende vloot- deskundigen. Zeer de aandacht der dischgenooten trokken de buitengewoon vriendelijke woorden, waar mee Simon een toast uitbracht op den Fran- schen president en op Doumergue 's Middags werden de te bespreken kwesties verdeeld in kwesties betreffende de ontwape ning en in vlootkwesties. De laatste werden in een afzonderlijk vertrek besproken door Pietri en lord Eyres-Monsell, die twee uur lang be raadslaagden. Ofschoon de Franschen, wier stemming verre van ongunstig schijnt, weigeren eenigerlei aan wijzing te geven, zouden de Fransche plannen voor wederzijdsche hulpverleening het voor naamste onderwerp der besprekingen hebben uitgemaakt. Barthou verklaarde vanmore en slechts: Onze ontmoeting met de Engelsche mi nisters is een ontmoeting tusschen de regeerin gen van twee democratische landen, die den vrede trachten tot stand te brengen. Morgen vertrekt Barthou weer naar Parijs. Baldwin zal den Franschen minister morgen ochtend in Downingstreet ontvangen. PARIJS, 9 Juli. De Parijsche pers wijdt veel aandacht aan de rede van den plaatsvervanger van den Führer, Rudof Hess, welke in verband wordt gebracht met de te Londen geopende Engelsch-Fransche besprekingen. De „Intransigeant" schrijft: Het is geen toe val dat Herr Hess een van verzoeningsgezind heid en vredelievende betuigingen druipende rede heeft gehouden op den dag, dat Barthou naar Londen vertrok. Hij wilde dat onze En gelsche vrienden bescheid zouden weten, wan neer wij op de gerechtvaardigde bezorgdheid wijzen, welke Duitschlands houding ons heeft ingeboezemd. LONDEN, 9 Juli (V.D.). Sir John Simon heeft in het Lagerhuis verklaard, dat in de pers mel ding is gemaakt van de gebeurtenissen in Duitschland en dat hij daaraan voor het oogen blik niets had toe te voegen. Deze gebeurtenissen hebben de opvatting der Britsche regeering niet beïnvloed. De belangen, welke hebben geleid tot het slui ten van het verdrag van Locarno, worden niet door binnenlandsche gebeurtenissen in Duitsch land gewijzigd. Wanneer wij een document heb ben geteekend. moeten wij het in ieder geval gestand doen. Verwachting: Zwakke tot matigen N.O. tot N.W. wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk nog droog, koeler. s Verdere vooruitzichten: Iets zachter met EE weinig of geen regen. GENÈVE, 9 Juli (Reuter) Reizigers uit Duitschland, die hier zooeven zijn aangeko men, doen mededeeling over twee geheim zinnige ongelukken met Duitsche vliegtuigen, die aan zeven personen het leven hebben gekost. Men neemt aan, dat de berichten over de ongelukken niet in Duitschland mochten worden gepubliceerd. Beide machines kwamen van het vliegveld Löwenthal bij Friedrichshafen. De eerste ma chine stortte bij Reutenen neer. Er volgde een ontploffing, vermoedelijk van een bom. Drie inzittenden werden gedood. Een uur later verliet een andere machine Löwental om over de plaats des onheils te vlie gen. Dit toestel stortte eveneens neer. De pi loot en drie passagiers werden gedood. Alle personen, die verantwoordelijk zijn voor de vliegtuigen, welke van Löwental vertrekken, zijn gearresteerd, daar men sabotage vermoedt. Machinegeweren zijn op het vliegveld geplaatst met sterke bewapening van S. A.-lieden, daar verdere moeilijkheden verwacht worden. Nader wordt gemeld, dat de twee verongelukte machines behoorden tot het nieuwste Dornier- type, uitgerust met Engelsche motoren. Dit nieuwe type vliegtuigen moet zeer licht gebouwd zijn. Door hun buitengewone snelheid zouden zij van groote waarde zijn voor gevechts- en verkenningsdoeleinden. In Duitschland worden de ongelukken nog steeds streng geheim gehouden. BERLIJN, 9 Juli. (D.N.B.) Minister dr. dr. Goebbels spreekt Dinsdag 10 Juli van 20 tot 20.30 uur (Duitsche tijd) over alle Duitsche zenders over het onderwerp „De 30e Juni in den spiegel van het buitenland." De Bisschoppelijke Filmcommissie heeft in haar vergadering te Cincinnati besloten, om de „Legion of Decency" uit te breiden tot lederen staat en stad in de Ver. Staten. Filmmagnaten zenden hun afgevaardigden naar de Bisschopsconferentie, teneinde bespre kingen te voeren omtrent de filmproductie. Fabrikanten beloven de filmproductie te wij zigen. De Amerikaansche katholieken zijn er van overtuigd dat bij een langdurge actie voer goe de films alleen resultaten bereikt kunner, wor den door een onverbiddelijken strijd te voeren tegen de onzedelijke film. De Katholieken moe ten dus met hun protestactie blijven doorgaan, opdat de filmmagnaten ervan overtuigd mogen worden, dat alleen films mogen worden ver toond die geen gevaar opleveren voor de goede zeden. Uit Philadelphia wordt nader gemeld dat niet minder dan 450 bioscopen hun deuren nebben gesloten teneinde daardoor de boycot te steu nen, die op aansporen van Dougherty tegen de onzedelijke films werd ingezet. „Ik beschuldig de film-industrie in de Ver eenigde Staten van het grootst mogelijke ver raad jegens het vertrouwen, dat het publiek in de historie van het land heeft gesteld." Met deze woorden vangt de brochure aan van Pa ter Daniel Lord S. J. waarin hij het werij van de „Legion of Decency' in Amerika uiteenzet. Zooals reeds gemeld, is Maandagmorgen de directeur van het Vaticaansche Radiostation, Pater G. Gianfranceschi S.J. te Rome over leden. Pater Gianfranceschi is vooral bekend ge worden, omdat hij met generaal Nobile de vlucht met het luchtschip „Italia" over de Noordpool heeft meegemaakt. Daarbij was zijn bijzondere taak het kruis, door Z. H. den Paus aan de Nobile-expeditie geschonken, naar be neden te doen werpen en aldus het teeken on zer Verlossing a. h. w. op de as der aarde te plaatsen. Het kruis bevatte in een korten teks^ de opdracht, door Paus Pius XI eigenhandig ont worpen en door de teekenstift van de pauselijke staatskanselarij overgebracht op perkament: „Hoe Signum Iesu Christi Regis Ipse Eius Vicarius Pius XI Pont. Max. Hum- berto Nobili sociisque iter aerium aere mediolanensi instituentibus Prid. Kal Apr A. MCMXXVIII bene precatus tradidit de- mittendum duci polum iterum transvclanti ad orbis terrae verticem consecrandum („Dit teeken van Jezus Christus Koning heeft diens plaatsbekleeder zelf Paus Pius XI aan Umberto Nobile en diens metgezel len bij het aanvaarden van hun vliegtocht uit Milaan op den 31 Maart 1928 met Zijn zegewenschen aangeboden om het bij de nieuwe vlucht over de Pool neer te laten tot heiliging van de as der aarde.") Het onderste gedeelte van het in een smal- len koperen rand gevatte kruis liep in een veertig centimeter lange ijzeren punt uit, zwaar genoeg om het rechtstandig te doen vallen toen het luchtschip boven de Noord pool laag was gedaald aan den ring, waar mede het voor 't neerglijden even was vast gehouden. Hoe treurig de vaart over de Pool van gene raal Nobile verder ook verloopen moge zijn. dit grootsche moment zal velen zijn bijgebleven. Het was een teeken van de onderwerping van scherpzinnig intellect en breede wetenschap aan de hoogere macht, die alle wetenschap schenkt en beheerscht. Het volgende draadlooze telegram werd, na dat het kruis was neergeplant, naar het Vati- caan gezonden: „Aan Zijne Heiligheid den Paus te Rome „Te een uur en dertig minuten hedenmorgen hebben wij diep ontroerd het kruis, dat ons door Uwe Heiligheid was toevertrouwd, laten neerspitsen in het ijs van de Noordpool. Wy wenschen onzen dank te herhalen voor de zoo verheven zending, ons ter vervulling pegeven, en wü drukken opnieuw onzen kinderiyken eer bied uit jegens Uwe Heiligheid". (w.g.) Generaal Nobile. In Pater Gianfranceschi verliest de weten schap, en in 't bijzonder de katholieke Italiaan- sche wetenschap een man van beteekenis. De geleerde Jezuiet was president der Pauselijke Academie voor Wetenschappen en Rector der Gregoriaansche Universiteit. In 1930 werd hy aangesteld als leider van het draadloos station, door de Marconi-com- missie opgericht in de Vaticaansche tuinen, na bij de Specola of Vaticaansche sterrenwacht. Op 4 Februari 1931 begon dit station zün practi- sche werking. Senator Marconi droeg het in 1930 over in toepassing van de overeenkomsten van Lateranen tusschen den H. Stoel en den Italiaanschen Staat. Bij verscheidene bezoe ken heeft Z. H. de Paus groote belangstelling voor deze instelling aan den dag gelegd Het legioen vraagt van zyn leden een ver klaring dat zq zich zullen onthouden van het bezoeken van onzedeiyke films en theatervoor stellingen en het lezen van onzedelijke boeken en tijdschriften. Verschillende niet-katholieke organisaties in Amerika hebben hun instemming met de actie van het Legioen betuigd. Ook in Europa heeft deze actie reeds groote belangstelling gewekt. „Ik beschuldig de fabrikanten ervan, dat zy „volle bioscopen" stellen boven alle gevoelens voor eerbaarheid, boven allen eerbied voor de wet of het streven naar een gezonae en geluk kige maatschappy'.... schryft hy. „Ik beschuldig hen ervan, dat zy de hoogste belangen van ons volk verraden en aanvallen, door de zedewetten, vastgelegd in de Tien Ge boden, aan Mozes gegeven en door Jezus Chris tus aan de wereld gepredikt, te schenden." Hij laakt de films, waarin scènes van onuit- sprekelyke wreedheid worden afgebeeld, dc films, waarin ontrouw, slechte taal en onzedelijke handelingen worden aangeprezen zonder eenig eerbaarheidsgevoel; verder veroordeelt hy de films waarin moord, zelfmoord en andere mis daden gerechtvaardigd of verheerlijkt worden. En hy herinnert zyn lezers dat iedere week 300.000.000 menschen de bioscopen bezoeken; dat 28 millioen kinderen, waarvan byna de helft beneden de 18 jaar is, toestemming kry- gen, om naar films te gaan zien. Om te waken tegen het gevaar van onzede- ïyke films werd in 1930 een code opgesteld en onderteekend, o.m. door alle grootste maat- schappyen van Hollywood, den bond van Direc teuren van filmmaatschappijen in Amerika enz. Deze code bevatte o.m. dat de filmproducenten hun verantwoordelijkheid tegenover het publiek erkennen, alsmede het gevaar dat aan het amu sementsleven verbonden is en dat leidt tot er gernis der menschen of tot vernietiging van hun hoogere levensopvattingen. In de Code was dus vastgelegd, dat ,,geen films zouden worden geproduceerd, die de ze- delyke levensopvattingen trachten te verlagen. Dientengevolge zou nooit de sympathie van het publiek worden opgewekt voor misdaden, geweldpleging en andere zonden." Een jaar nadat deze Code was onderteekend kwamen de filmproducenten wederom byeen en werd de onderteekening opnieuw bekrach tigd. Sindsdien schynt zij echcer in het ver geetboek te zijn geraakt. Zy wordt althans niet meer nageleefd. Toen deze kwestie dit jaar wederom ter sprake kwam, werd Mc. Joseph Scott, een lid van een filmmaatschappy en een uitstekend katholiek naar de filmmagnaten afgevaardigd. Hy herinnerde hen aan de gedane beloften en deelde hun mee dat de Bisschoppen over hun handelwyze zeer ontstond waren. Mr. Scott kreeg van een der hoofddirecteuren ten antwoord dat de Bisschoppen hur. geen wetten hebben voor te schryven en dat zy „naar de maan konden loopen". Thans zijn wederom de onderhandelingen over de Code aangevangen waarby de vooruit zichten veel gunstiger zyn dan vroeger. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 9 Juli: De „Osservatore" bericht, dat in de Hedwigs- kathedraal te Berlyn een plechtige rouwdienst is gehouden voor de zielerust van dr. Heinrich Klausener, welke door Mgr. Bares, bisschop van Berlyn, werd bygewoond. Een groote menigte volks en de vereenigingen der Katholieke Actie vulden de Kathedraal. Door een opschrift bo ven de deuren werden de geloovigen opgeroe pen, aan de gebeden deel te nemen. In een scherp artikel protesteert de „Osser vatore" verder tegen het feit, dat de Duitsche autoriteiten geweigerd hebben, geestelyken by- stand toe te laten tot de personen, die in de bloedige dagen van 30 Juni en 1 Juli zyn te rechtgesteld, ofschoon dit van bepaalde zyde was verzocht. De weigering werd gemotiveerd met de opmerking, dat de gearresteerden den geestelyken bystand niet waardig waren. De „Osservatore" noemt dit besluit weerzin wekkend voor alle menschelyk gevoel en gods lasterlijk, wyl het het gerecht Gods voor wil zyn en vervalschen. Rouwdienst voor dr. Klausener te Berlijn. Scherp protest der „Osservatore" tegen de wei gering der Duitsche overheid tot verleening van geestelijken bystand aan de thans terechtge- s telden. Twee geheimzinnige vliegongelukken in Duitsch. land. Zeven dooden. Openlijk verzet tegen den protestantschen rijksbisschop in Duitschland verboden. Extra-aardappelcontingent naar Duitschland toegestaan. Het N.V.V. wil geen staking in de vitale be drijven. De meening der Tweede Kamer over het wets ontwerp herziening van den wettelijken tyd. Nieuw stadhuis te Leiden; het plan-Blaauw aangenomen. De beurzen Woensdag gesloten. Boschbrand te Oisterwyk. Verkeersongelukken te Harderwijk; de Pastoor van Veenhuizen gewond. New-Yorksche Beurs. Bij geringen handel kwam in de noteeringen ondanks betere stemming, weinig verandering. Beleven We zijn Katholiek en naar sommigen zelfs meenen goed-katholiek. In alles zijn we het, dus ook in onze sociale acties. En dus vereenigen we ons in groepen. En die groepen houden ver gaderingen. En in die vergaderingen wordt gesproken. Zeer schoon gespro ken vaak, zeer klemmend gesproken dikwijls, met grooten nadruk betoogd, dat het niet langer kan zooals het gaat, dat het anders moet en anders zal en dat dit ook mogelijk is ruist omdat wij Katholiek zijn. Een vol gende maal vergaderen wij weer en andermaal hooren wij, dat het nu nog dringender dan den vorigen keer noodig is dat er verandering komt en omkeer en weer worden de heilig ste beloften afgelegd, de stevigste voornemens gemaakt. En we zouden weer bijna geheel tevreden gaan wor den met ons zelf, als er niet ons een vermanende priesterstem in de ooren had geklonken: Het zal niet beter worden zoolang we nog aarzelen moeten bij de be antwoording van de vraag: Zijn wij zélf wel, wij zoo wij hier zitten, be- levers van de echte katholiek-sociale gedachte? De aarzeling was er en daarmee het antwoord! BERLIJN, 9 Juli. (D.N.B.) De Ryksminister van Binnenlandsche Zaken heeft op grond der openbare veiligheid alle debatten verboden in openbare vergaderingen over den protestant schen kerkstrijd. Ook pamfletten en vliegende blaadjes zijn verboden. Alleen proclamaties van den Ryksbisschop zijn uitgezonderd. LONDEN, 9 Juli. (V. D.) De Berlynsche cor respondent van de „Daily Mail" heeft aan zyn blad geseind dat de Duitsche communistische leider Torgler in zyn cel dood is gevonden. Deze dood zou langs natuurlyken weg zijn in getreden. Toen in Berlijn desbetreffende informaties werden ingewonnen werd medegedeeld, dat in zake Torgler niets te vermelden viel. BERLIJN, 9 Juli (Reuter). Het bekende con centratiekamp Oraniënburg is grondig gereor ganiseerd. De speciale politie van Goering heeft de bruinhemden vervangen. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 764 Vorige stand 767.9.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1